ایستر اگ چیست و معرفی نمونه های جذاب Easter Egg در بازی و فیلم

easter egg چیست
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

ایستر اگ (Easter Egg) موارد مخفی است که سازندگان فیلم، بازی و … در آثار خود قرار می‌دهند. در این مطلب با معنی ایستر اگ آشنا شده و بهترین ایستر اگ های بازی ها، فیلم‌ها و انیمیشن‌ها را با هم مرور می‌کنیم.

ایستر اگ (Easter Egg) به معنی تخم مرغ عید پاک است. در فرهنگ غربی، در روز عید پاک، پدر و مادرها تخم‌مرغ‌های رنگ‌آمیزی شده را در گوشه و کنار خانه مخفی می‌کنند و به فرزندان‌شان می‌گویند که با پیدا کردن آن‌ها جایزه دریافت خواهند کرد. این فرهنگ کم‌کم به بازی‌های ویدیویی، فیلم‌ها، نرم‌افزارها و … نیز راه پیدا کرد و به‌خاطر ماهیت بامزه‌ای که داشت خیلی هم محبوب شد. در این مطلب ابتدا می‌خواهیم ببینیم که ایستر اگ چیست و از کجا شروع شد و سپس به معرفی برخی ایستراگ‌های جالب در فیلم‌ها، بازی‌ها و انیمیشن‌ها می‌پردازیم.

ایستر اگ چیست

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 


ایستر اگ چیست


همان‌طور که گفتیم، ایستر اگ به معنی تخم‌مرغ عید پاک است و به چیزی که مخفی شده و باید پیدا شود، اشاره دارد. امروزه معنی ایستر اگ یعنی پیام، تصویر یا ویژگی مخفی که در یک بازی کامپیوتری، فیلم، کمیک، نرم‌افزار یا سخت‌افزار مخفی شده است.

معنی ایستر اگ

استفاده از عبارت Easter Egg به این صورت برای اولین بار در سال 1979 و بازی ویدیویی Adventure برای کنسول آتاری 2600 صورت گرفت. برنامه نویس این بازی، وارن روبینت (Warren Robinett) بود. در آن زمان، آتاری نام برنامه‌نویسان را در فهرست سازندگان بازی ذکر نمی‌کرد زیرا نگران این بود که ممکن است شرکت‌های رقیب، این برنامه‌نویسان را از چنگ آن‌ها دربیاورند. روبینت که از این امر ناراحت بود و با مسئول ارشد خود در این رابطه هم‌عقیده نبود، به صورت مخفیانه، متن «Created by Warren Robinett» (ساخته شده توسط وارن روبینت) را در بازی قرار داد. این پیام تنها زمانی ظاهر می‌شود که بازیکن، آواتار خود را روی یک پیکسل مشخص با نام نقطه خاکستری (Grey Dot) در بخش مشخصی از بازی ببرد و وارد بخش ممنوعه‌ای از نقشه شود که این پیام در آنجا دیده می‌شود.

معنی ایستر اگ

وقتی روبینت آتاری را ترک کرد، چیزی از پیام خود به این کمپانی نگفت. مدت کوتاهی پس از جدایی او، این نقطه خاکستری و پیام او توسط یک بازیکن پیدا شد. مدیریت تیم آتاری ابتدا می‌خواست این پیام را از بازی حذف کرده و آن را دوباره عرضه کند اما از آنجایی که هزینه انجام این کار زیاد بود، این تصمیم لغو شد. به جای این کار، استیون رایت که مدیر توسعه نرم‌افزاری در بخش مصرف‌کنندگان آتاری بود، پیشنهاد داد که این پیام را نگه دارند و حتی سازندگان را به قرار دادن چنین پیام‌هایی در بازی‌های آینده تشویق کنند و آن‌ها را به عنوان ایستر اگ معرفی کرده تا بازیکنان آن‌ها را پیدا کنند.

با اینکه پیام رابینت در بازی Adventure منجر به استفاده از عبارت ایستر اگ شد، ولی قبلا هم در بازی‌های ویدیویی ماند Colossal Cave Adventure سال 1976 یا Whizball سال 1978 Easter Egg وجود داشتند.

 


10 ایستر اگ بازی های معروف


همان‌طور که در بخش قبل دیدید، ایستر اگ ها تاریخچه طولانی در بازی‌های ویدیویی دارند. در این بخش می‌خواهیم به معرفی 10 ایستر اگ بازی های مختلف بپردازیم.

 

ایستر اگ بازی Batman: Arkham Asylum

ایستر اگ بازی

تا 6 ماه بعد از عرضه بازی Arkham Asylum، هیچ کسی از بزرگ‌ترین ایستر اگ آن خبر نداشت؛ بنابراین خود سازندگان مجبور شدند آن را نشان دهند. اگر به دفتر رئیس آرکام در داخل کاخ آرکام بروید و دیوار سمت چپ کنار شومینه را منفجر کنید، یک اتاق مخفی را پیدا می‌کنید که نقشه افزایش مساحت Arkham Asylum را نشان می‌دهد که در واقع، تیزری برای دنباله این بازی، یعنی Arkham City است.

 

ایستر اگ بازی Call of Duty: Black Ops 2

ایستر اگ بازی

اگر در نقشه Nuketown 2025 بازی Call of Duty: Black Ops 2 به سر مانکن‌های موجود در نقشه در عرض 90 ثانیه شلیک کنید، می‌توانید به تلویزیون وسط نقشه رفته و برخی از بازی‌های قدیمی اکتیویژن مانند Pitfall و River Raid را روی آتاری 2600 انجام دهید.

 

ایستر اگ بازی Dead Rising

ایستر اگ بازی

در این Easter Egg شاهد اشاره یک بازی زامبی‌محور به یک بازی زامبی‌محور دیگر هستیم. در بازی اول رزیدنت اویل، وقتی بری، جیل را که از شخصیت‌های اصلی بازی است نجات می‌دهد، در دیالوگی تاریخی به او می‌گوید «نزدیک بود تبدیل به ساندویچ جیل شوی!» (You were almost a Jill sandwich). در بازی Dead Rising یک ساندویچی با نام Jill’s Sandwiches مشاهده می‌کنیم که اشاره به این دیالوگ معروف دارد.

 

Easter Egg بازی Dead Space

ایستر اگ بازی

اگر هنگام انجام بازی Dead Space از خود می‌پرسید که چه بلایی سر نیکول آمد، می‌توانید جواب این سوال را با قرار دادن حرف اول هر مرحله در کنار هم پیدا کنید. با این کار جمله NICOLE IS DEAD را پیدا می‌کنید که یعنی نیکول مرده است.

 

ایستر اگ بازی GTA San Andreas

easter egg بازی

اگر به بالای پلی که San Fierro را به Las Venturas متصل می‌کند بروید، علامتی را پیدا می‌کنید که عبارت روبه‌رو در آن نوشته شده است: «There are no Easter eggs up here. Go away» (این بالا هیچ ایستر اگی نیست، دور شوید).

 

ایستر اگ بازی Half-Life 2

easter egg بازی

زامبی‌های کله خرچنگی بازی Half-Life 2 به خودی خود ترسناک هستند؛ اما به نظر می‌رسد آن‌ها می‌توانند آشفته‌تر از چیزی که به نظر می‌رسند باشند. آه و ناله‌های آن‌ها در بازی، در واقع عبارت «God help! Help me» (خدایا کمک، به من کمک کن) است که به صورت معکوس پخش می‌شود.

 

بازی Metal Gear Solid

easter egg بازی

وقتی سالید اسنیک سایکو منتیس را در بازی Metal Gear Solid ملاقات می‌کند، در طی صحبت‌های ردوبدل شده بین شما و او، بازی کارت حافظه دستگاه شما را برای سایر بازی‌های کونامی اسکن می‌کند و اگر پیدا کرد، منتیس به نام آن در داخل بازی اشاره می‌کند؛ گویی که توانسته واقعا ذهن شما را بخواند.

 

ایستر اگ بازی Portal

ایستراگ بازی

در بازی پورتال می‌توانید مکان‌های مخفی را پیدا کنید که دیوارهای آن پر از نوشته‌ها و اشکال عجیب است. این‌ها کار دانشمندی به نام داگ رتمن (Doug Ratman) است که در این آزمایشگاه زیر زمینی گیر کرده و دیوانه شده بود. وقتی به این دیوارها نزدیک می‌شوید، می‌توانید صداهایی را در پس‌زمینه بشنوید.

 

ایستر اگ بازی Fallout New Vegas

ایستراگ بازی

ممکن است در صحرای بازی فالوت یک یخچال پیدا کنید که وقتی در آن را باز می‌کنید، اسکلت فردی را با یک دستمال‌گردنی مشاهده می‌کنید. این همان ایندیانا جونز است و اشاره به صحنه‌ای از فیلم Kingdom of the Crystal Skull دارد.

 

ایستر اگ بازی رد دد 2

ایستر اگ های رد دد 2

در شمال غربی Strawberry در بازی رد دد 2 می‌توانید یک کلبه کوچک پیدا کنید که فرانسیس سینکلیر در آنجا ساکن است. وقتی ماموریت او را انجام داده و به کلبه برمی‌گردید، متوجه می‌شوید که فرانسیس ناپدید شده و به جای او، یک مادر و بچه‌اش در خانه حضور دارند. بچه همان موی سرخ و نشان تولد فرانسیس را دارد و مادرش هم به شما می‌گوید که او چه کسی هست. در دیوار می‌توانید کلاژی از نقاشی‌ها را مشاهده کنید که فرانسیس را در حال عبور از پرتال‌های مختلف و رفتن به دوره‌های زمانی متفاوت نشان می‌دهد. برای آشنایی با 10 مکان مخفی دیگر رد دد 2 می‌توانید به این مطلب پلازا مراجعه کنید.

 


ایستر اگ های فیلم های معروف


در این بخش به معرفی 6 ایستر اگ جالب از فیلم‌های مختلف می‌پردازیم.

 

الفرد هیچکاک

ایستر اگ فیلم

هیچکاک، فیلم‌ساز معروف انگلیسی است و از اولین کارگردانانی محسوب می‌شود که در فیلم‌های خود از ایستر اگ استفاده می‌کرد. او از 52 فیلمی که تاکنون ساخته، در 39 تای آن‌ها به صورت کوتاهی حضور دارد. در فیلم معروف پرندگان، می‌توان او را در حال خروج از مغازه با دو سگ دید که سگ‌های واقعی خودش هستند.

 

ایستر اگ فیلم Catch Me If You Can

ایستر اگ فیلم

این فیلم محبوب، داستان واقعی شخصی به نام فرانک ابگنیل (Frank Abagnale) است که کلاه‌برداری مختلفی از دولت انجام داده بود. وقتی در فیلم، فرانک دستگیر می‌شود، یکی از ماموران پلیس، فرانک ابگنیل واقعی است که حضور کوتاهی در آن دارد.

 

ایستر اگ فیلم Raiders of the Lost Arc

ایستر اگ فیلم

این فیلم دارای ایستراگ‌های زیادی است ولی در یکی از جالب‌ترین آن‌ها، ایندیانا جونز را می‌بینیم که یک شی طلایی پیدا می‌کند که اشکال روی آن، C3PO و R2-D2 را از جنگ ستارگان نشان می‌دهد. هریسون فورد، بازیگری است که هم در فیلم‌های ایندیانا جونز و هم در جنگ ستارگان بازی کرده است.

 

فیلم Star Wars Episode 1

ایستر اگ فیلم

این یکی از بهترین ایستر اگ های موجود در یک فیلم است. در اواسط فیلم Star Wars Episode 1 صحنه‌ای وجود دارد که شورای بزرگی برگزار می‌شود که اگر در این صحنه اگر دقت بکنید، می‌توانید شخصیت معروف E.T و خانواده او را مشاهده کنید.

 

ایستر اگ فیلم جوکر

ایستر اگ های فیلم جوکر

اگر از طرفداران سریال کارتونی بتمن سال 1992 هستید، احتمالا شباهت بین فونت نوشته برنامه Live With Murray Franklin را با فونت این سریال تشخیص داده‌اید.

 

ایستر اگ فروزن

ایستر اگ انیمیشن

در مراسم تاج‌گذاری السا، مهمان‌های مختلفی را مشاهده می‌کنیم که وارد قصر می‌شوند. دو نفر از این مهمانان احتمالا برای طرفداران فیلم‌های انیمیشن، آشنا خواهند بود. راپونزل و فلین را می‌توان در این صحنه مشاهده کرد که راپونزل همانطور که در انتهای انیمیشن مخصوص به خود دیدیدم، موهایش را بریده و موی کوتاهی دارد.

 


ایستر اگ های انیمیشن های پیکسار


پیکسار معروف است به اینکه در انیمیشن‌های خود، یک عروسک، پوستر یا چیزی شبیه این‌ها قرار می‌دهد و از این طریق فیلم بعدی خود را برای طرفداران رونمایی می‌کند. در بعضی مواقع هم ایستر اگ های پیکسار تا زمانی که فیلم بعدی‌اش اکران شود قابل تشخیص نیستند. در ادامه به چندین ایستر اگ مشاهده شده در انیمیشن‌های این کمپانی می‌پردازیم.

۱. در انیمیشن Monsters, Inc (سال ۲۰۰۱) شخصیت «نمو» از Finding Nemo (سال ۲۰۰۳) سه بار در طول فیلم دیده می‌شود. در یکی از سکانس‌ها او به صورت نقاشی روی دیوار ظاهر شده است. در صحنه‌ای دیگر، نمو را آویزان از سقف مکانی می‌بینیم که «رندال» در آنجا گرفتار شد. نمو همچنین به عنوان یکی از عروسک‌هایی که «بو» با آنها بازی می‌کند در فیلم دیده می‌شود.

پیکسار / Pixar

 

۲. در Finding Nemo، بسربچه‌ای که داخل مطب دندان‌‌‌‌پزشکی نشسته، در حال خواندن کتاب کمیکی به اسم «آقای شگقت‌انگیز» (Mr. Incredible) است که به انیمیشن The Incredibles (سال ۲۰۰۴) اشاره دارد.

پیکسار / Pixar

 

۳. در انیمیشن Finding Nemo، شخصیت «لوییجی» از Cars (سال ۲۰۰۶) در سکانس فرار از مطب دندان‌پزشکی، به صورت کوتاه و لحظه‌ای دیده می‌شود.

پیکسار / Pixar

 

۴. شخصیت «دکتر هادسون» که در Cars 2 (سال ۲۰۱۱) شاهد حضورش بودیم، در صحنه نبرد نهایی The Incredibles در کنار یکی از خیابان‌های «مترووایل» پارک شده است.

پیکسار / Pixar

 

۵. در انیمیشن جذاب Ratatouille (سال ۲۰۰۷)، در لحظه‌ای که «رمی» وارد یک آپارتمان می‌شود، سایه‌ای از شخصیت «داگ» روی دیوار قابل رویت است. داگ در سال ۲۰۰۹ در انیمیشن تحسین‌شده Up ظاهر شد.

پیکسار / Pixar

 

۶. در انیمیشن کوتاهی که با نام Your Friend the Rat بر اساس Ratatouille ساخته شد و در سال ۲۰۰۷ به انتشار رسید، «وال-ای» به عنوان راننده یک وسیله نقلیه در مریخ مشغول به کار است. ما با وال-ای یک سال بعد (۲۰۰۸) در انیمیشن WALL-E آشنا شدیم.

پیکسار / Pixar

 

۷. در WALL-E عصای معروف «کارل فردریکسن» که در پایه‌‌های آن از توپ تنیس استفاده شده، در پشت تلویزیون خانه وال-ای دیده می‌شود. کارل فردریکسن شخصیت اصلی انیمیشن Up است.

پیکسار / Pixar

 

۸. در Up، شخصیت عروسکی «لاتسو» از Toy Story 3 (سال ۲۰۱۰) در گوشه اتاق یک دختربچه دیده می‌شود. این صحنه مربوط به لحظه‌ای است که خانه کارل بوسیله بادکنک‌ها به پرواز درمی‌آید.

پیکسار / Pixar

 

۹. در Toy Story 3 در پوستری که روی دیوار اتاق «اندی» نصب شده، شخصیت «فین مک‌میسل» از Cars 2 قابل مشاهده است.

پیکسار / Pixar

 

۱۰. در انیمیشن Toy Story 3 استیکرهای کوچکی روی در و دیوار اتاق اندی دیده می‌شود که به معنی محل عبور «سمندر» (Newt) است و به انیمیشن لغو شده سال ۲۰۱۲ پیکسار به اسم Newt اشاره دارد.

پیکسار / Pixar

 

۱۱. در مهمانخانه «پیچ چپ» در انیمیشن Cars 2، روی دیوار یک تابلو نصب شده که نسخه اتومبیلی خانواده «دون‌بروچ» از انیمیشن Brave (سال ۲۰۱۲) را نشان می‌دهد.

پیکسار / Pixar

 

۱۲. در Brave یک حکاکی چوبی از «سالی» (یکی از شخصیت‌های اصلی Monsters, Inc) داخل کلبه جادوگر وجود دارد. این ایستر اگ به انتشار انیمیشن Monsters University در سال ۲۰۱۳ اشاره می‌کند.

پیکسار / Pixar

 

۱۳. در انیمیشن Brave، در سکانسی که جادوگر مشغول تهیه معجون است، یک سمندر را داخل آن می‌اندازد که این صحنه هم به انیمیشن لغو شده Newt اشاره دارد.

پیکسار / Pixar

 

۱۴. در Monsters University نسخه عروسکی شخصیت‌های The Good Dinosaur (سال ۲۰۱۵) درون یکی از شبیه‌سازهای وحشت دیده می‌شوند.

پیکسار / Pixar

 

۱۵. در انیمیشن کوتاه Toy Story of Terror (سال ۲۰۱۳) می‌توانید تابلو‌هایی را روی دیوار یکی از اتاق‌های هتل ببینید که چند دایناسور را زیر درخت نشان می‌دهند. این تابلوها نیز مربوط به The Good Dinosaur هستند.

پیکسار / Pixar

 

۱۶. در انیمیشن کوتاه Toy Story That Time Forgot (سال ۲۰۱۴) داخل اتاق مخصوص بازی «میسون» سه پوستر دیده می‌شود که مربوط به سه فیلم بعدی پیکسار هستند: Inside Out (سال ۲۰۱۵)، Cars 3 (سال ۲۰۱۷) و Coco (سال ۲۰۱۷).

پیکسار / Pixar

 

۱۷. در انیمیشن Inside Out مجسمه‌های بزرگی از «فارست وودبوش» و «آرلو»، شخصیت‌های The Good Dinosaur در سکانس مربوط به خاطرات «رایلی» از سان فرانسیسکو دیده می‌شوند. The Good Dinosaur حدود پنج ماه بعد از Inside Out اکران شد.

پیکسار / Pixar

 

۱۸. در The Good Dinosaur، شخصیت «هنک» از انیمیشن Finding Dory (سال ۲۰۱۶)، درست در لحظه‌ای که آرلو شنا کردن یاد می‌گیرد، در زیر آب دیده می‌شود.

پیکسار / Pixar

 

۱۹. در انیمیشن Finding Dory، روی دست راننده کامیون یک چسب زخم مشاهده می‌شود که تصویر «لایتنینگ مک‌کویین» روی آن نقش بسته است. این تصویر به Cars 3 اشاره می‌کند.

پیکسار / Pixar

 

۲۰. در Cars 3، تصویری که «کروز رامیرز» برای جلب نظر یک کارآموز نشان می‌دهد، دهکده «سانتا سسیلیا» از انیمیشن Coco (سال ۲۰۱۷) است.

پیکسار / Pixar

 

۲۱. در انیمیشن Cars 3، یک گیتار مربوط به Coco در پشت گروه نوازندگانی که در «باشگاه کاتر پین» مشغول به اجرا هستند، روی دیوار قرار دارد.

پیکسار / Pixar

 

۲۲. در Coco، زمانی که «میگل» و «هکتور» در حال رفتن به نمایش استعدادها هستند، پوستر The Incredibles روی دیوار مشاهده می‌شود که به فیلم Incredibles 2 (سال ۲۰۱۸) اشاره می‌کند.

پیکسار / Pixar

 

۲۳. پیکسار تایید کرده که ایستر اگ Toy Story 4 در گوشه‌ای از انیمیشن Incredibles 2 مخفی شده است، اما گفته می‌شود که تا زمان اکران Toy Story 4 در سال ۲۰۱۹، این ایستر اگ توجه کسی را به خودش جلب نمی‌کند.

پیکسار / Pixar

در این مطلب به معنی ایستر اگ و نحوه به وجود آمدن آن پرداختیم و ایستراگ های مختلفی در حوزه‌های بازی، فیلم و انیمیشن‌های پیکسار معرفی کردیم. شما هم می‌توانید ایستر اگ های جالبی که در فیلم یا بازی های مختلف پیدا کرده‌اید را در بخش نظرات، با ما به اشتراک بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران3 دیدگاه
avatar
دانیال
.
17 بهمن 1398، 00:12
پاسخ
0
0
مطلب خیلی جالبی بود، یاد گروه های فراماسونری افتادم
avatar
Amir
.
16 بهمن 1398، 20:01
پاسخ
0
0
من تابحال این واژه ایستر اگ رو نشنیده بودم!
avatar
طاهر
.
15 بهمن 1398، 23:33
پاسخ
0
0
این ایستر اگ رو فکر نکنم هیچ وقت بشه در طول دیدن اون فیلم یا انیمیشن یا هر چیز دیگه تشخیص داد.. باید واستی بعدیش بیاد بعد بگیی اِ این تو فلان جا بهش اشاره شده بود!!
avatar
امید
.
13 اسفند 1398، 08:27
پاسخ
0
0
@طاهر
کسانی که انیمیشن و فیلم های زیادی می بینند تقریبا می تونن اکثر این ایستر اگ هارو به راحتی پیدا کنند.
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402