هدف از گذراندن دوره کارآموزی چیست؟

هدف از گذراندن دوره کارآموزی
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

بهترین روش برای حل کردن مشکل نداشتن سابقه کار چیست؟ با ما همراه باشید تا با دوره کارآموزی آشنا شوید.

یکی از مهمترین مشکلات افراد تازه کار برای استخدام، نداشتن سابقه کار است. کارفرماها بیشتر به دنبال افراد باتجربه هستند تا بهترین راندمان کاری را داشته باشند و از استخدام افراد بی‌تجربه شانه خالی می‌کنند. به همین دلیل افراد مبتدی که تازه از دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند، نیاز دارند که سابقه کاری خود را بالا ببرند و روزمه خود را پربارتر کنند. بهترین روش برای این کار گذراندن دوره‌های کارآموزی است. در دوره‌های کارآموزی فرد با محیط کاری واقعی آشنا می‌شود و چم و خم کار حرفه‌ای را می‌آموزد. ولی آیا این تنها مزیت این دوره‌ها است؟ در این مقاله سعی داریم شما را بیشتر با دوره کارآموزی آشنا کنیم. لطفاً با ما همراه باشید.

هدف از گذراندن دوره کارآموزی

آنچه در این مقاله می خوانید:

 • کارآموزی چیست؟
  • آشنایی اولیه با کارآموزی
  • پرداخت حقوق در کارآموزی
  • استخدام بعد از دوره کارآموزی
  • تحقیقات انجام شده در ارتباط با کارآموزی
 • اهداف دوره کارآموزی
  • یادگیری استفاده از مطالب درسی
  • پیدا کردن شغل مورد علاقه
  • به دست آوردن تجارب کاری
  • یادگیری برقراری ارتباط
  • یادگیری از افراد با تجربه

 


کارآموزی چیست؟


مزایای کارآموزی

در این قسمت قصد داریم شما را بیشتر با کارآموزی آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

 

آشنایی اولیه با کارآموزی

دوره کارآموزی، فرصتی است که کارفرمایان در اختیار دانشجو قرار می‌دهند تا در حیطه‌های کاری مورد علاقه خود، تجارب کافی را کسب کنند. دوره‌های کارآموزی را می‌توان در سایت‌های کاریابی مختلف و حتی در محیط دانشگاه جستجو کرد. یک کارآموز در دوره زمانی بین 3 تا 6 ماه در یک مجموعه فعالیت می‌کند. بعضی از کارآموزان چند روز یا حتی چند ساعت در هفته به صورت نیمه وقت مشغول هستند. گروه دیگری از کارآموزان نیز به صورت تمام وقت دوره‌های کارآموزی خود را طی می‌کنند؛ به این معنا که مثل یک عضو ثابت هشت ساعت در روز کار می‌کنند. یک دانشجو در هر زمان که بخواهد، حتی تابستان، می‌تواند به عنوان یک کارآموز استخدام شود و محدودیتی در این باره وجود ندارد.

هدف دوره کارآموزی

 

پرداخت حقوق در کارآموزی

بیشتر دوره‌های کارآموزی بدون پرداخت حقوق است. البته در بعضی از دوره‌ها، مثل دوره‌های کارآموزی برای دانشجویان فنی و مهندسی، حقوق کمی به کارآموز پرداخت می‌شود. البته منافع معنوی این دوره‌ها بسیار بیشتر از منافع مادی است. شما می‌توانید تجارب خیلی خوبی در یک محیط کاری واقعی کسب کنید، روزمه خود را قوی کنید و با افراد باتجربه و حرفه‌ای زیادی آشنا شوید که بعد از فارق‌التحصیلی شما را راهنمایی می‌کنند.

هدف دوره کارآموزی

 

استخدام بعد از دوره کارآموزی

ممکن است بعد از دوره کارآموزی، شرکت‌ها بعضی از کارآموزان استثنایی خود را استخدام کنند. این مورد بسیار نادر است و برای کمتر کسی اتفاق می‌افتد. اگر به دنبال استخدام در شرکتی بعد از دوره کارآموزی هستید، شما باید بسیار کوشا باشید، به جزئیات دقت کنید، به انتقادهایی که به شما می شود گوش فرا دهید و درصدد رفع آن‌ها باشید، افراد مختلف را ملاقات کنید و در کارهای داوطلبانه پیش قدم شوید. لطفاً به کارهای داوطلبانه بیشتر توجه کنید؛ به این دلیل که کارفرمایان عاشق مشاهده این نوع کارها در رزومه شما هستند. انجام کارهای داوطلبانه در روزمه شما نشان می‌دهد که شما در هدف خود ثابت قدم هستید و برای رسیدن به هدف خود از هیچ تلاشی مضایقه نمی‌کنید.

البته این امکان نیز وجود دارد با توجه به تمام نکات بالا، شما باز هم بعد از دوره کارآموزی استخدام نشوید. در این باره نگران نباشید و فکر نکنید که این مشکل از شما است. بسیاری از شرکت‌ها به دلیل مشکلات مالی توانایی استخدام عضو جدید را ندارند و این ربطی به توانایی‌های کارآموز ندارد. به علاوه شما اگر در دوره کارآموزی عضوی کوشا و پرتلاش باشید، به احتمال زیاد شما را به شرکت‌ها و مجموعه‌های دیگر معرفی می‌کنند.

دلایل تهیه گزارش کارآموزی

 

تحقیقات انجام شده در ارتباط با کارآموزی

در رابطه با گذراندن دوره‌های کارآموزی تحقیقاتی نیز صورت گرفته است. برای مثال در نظرسنجی که توسط موسسه Graduate Advantage انگلستان صورت گرفته است، نشان می‌دهد که 81 درصد کارآموزان در پیدا کردن کار موفق بوده‌اند و 74 درصد آن‌ها به صورت رسمی و با قراردادهای بلند مدت مشغول به کار شده‌اند. از این گروه، 68 درصد آن‌ها بر این باور هستند که دوره‌های کارآموزی در پیدا کردن شغل مورد علاقه‌شان موثر بوده و 33 درصد آن‌ها نیز هنوز در همان شرکت‌هایی که دوره کارآموزی خود را گذرانده‌اند، مشغول به کار هستند. جان پرایر محقق آموزشی با 25 سال سابقه تحقیق در این باره اظهار می‌کند که:

یکی از مهمترین یافته‌های مطالعات این است که آن دسته از فارغ‌التحصیلانی که همزمان با تحصیل در دوره کارآموزی نیز حضور یافته‌اند، 2 برابر بیشتر شانس استخدام شدن نسبت به آن دسته که در این دوره‌ها شرکت نکرده‌اند دارند. همچنین این افراد 1.5 برابر اقبال بیشتری دارند که به رتبه‌های بالاتر شغلی نیز دست پیدا کنند.

 


اهداف دوره کارآموزی


مزایای دوره کارآموزی

در ادامه قصد داریم شما را بیشتر با مزایای دوره کارآموزی آشنا کنیم.

 

یادگیری استفاده از مطالب درسی

شما سال‌ها، مطالب تئوری را در دانشگاه و مدرسه آموخته‌اید و با امتحانات خود را آزمایش کرده‌اید؛ ولی استفاده از مطالب تئوری در محل کار موضوع دیگری است. گذراندن دوره کارآموزی به شما یاد می‌دهد چگونه از مطالبی که آموخته‌اید در محیط کاری واقعی استفاده کنید. همچنین با زیر نظر یک فرد باتجربه قرار گرفتن و استفاده از راهنمایی‌های او، شما می‌توانید نقاط ضعف خود را پیدا کرده و آن‌ها را رفع کنید. برای مثال بعد از گذراندن یک دوره کارآموزی، یک دانشجوی مترجم انگلیسی شاید به این نتیجه برسد که با وجود اینکه در فهم متون انگلیسی ماهر و حرفه‌ای شده است، ولی در نگارش زبان فارسی ضعف دارد و نیاز دارد که در این مورد خود را تقویت کند.

هدف دوره کارآموزی

 

پیدا کردن شغل مورد علاقه

یکی از مزیت‌های دوره کارآموزی، مشاهده یک محیط کاری واقعی و نمایان شدن سختی‌ها و پلشتی‌های آن است. برای مثال شما به فعالیت در بخش خبری یک کانال تلویزیونی علاقه‌مند هستید. در دوره کارآموزی شما می‌توانید خود را مورد آزمایش قرار دهید که آیا من برای کار در تلویزیون که بسیار شلوغ و پرجنب و جوش است و باید به سرعت کارها آماده شود ساخته شده‌ام یا خیر؟ اگر از وارد شدن به یک حیطه کاری مطمئن نیستید و شک دارید، دوره کارآموزی می‌تواند شک شما را برطرف کند.

دلایل تهیه گزارش کارآموزی

 

به دست آوردن تجارب کاری

بیشتر کارفرماها به دنبال استخدام افراد باتجربه و با سابقه کاری هستند. اگر شما قبلاً سابقه کار در یک مجموعه را نداشته باشید، کارفرماها علاقه‌ای به استخدام شما ندارند. ثبت گذراندن دوره کارآموزی در رزومه شما، می‌تواند به کارفرما این اطمینان را بدهد که شما فرد باتجربه‌ای هستید و با کار در این محیط آشنایی کامل دارید.

در دوره کارآموزی، شما اطلاعات و توانایی‌های خود را  بالا می‌ببرید. همچنین می‌توانید اعتماد به نفس و اطمینان از انجام کارها را در خود افزایش دهید. این موارد به شدت کارفرماها را به سوی شما سوق می‌دهند. همچنین در دوره کارآموزی شما مهارت‌هایی مثل کار تیمی، سازماندهی، ارتباط برقرار کردن و حل مشکلات را یاد می‌گیرید که در آینده بسیار برای شما سودمند خواهند بود. در آماری که توسط لینکدین منتشر شده است، 57 درصد شرکت‌ها به دنبال این نوع از مهارت‌ها در هنگام استخدام افراد هستند تا مهارت‌های تکنیکی.

هدف از گذراندن دوره کارآموزی

 

یادگیری برقراری ارتباط

یکی از اهداف دوره کارآموزی، برقراری ارتباط خوب با همکاران است. افرادی که در دوره کارآموزی سرپرست شما هستند و به شما دستور می‌دهند، در بیشتر موارد به شکل یک استاد با شما رفتار می‌کنند. آن‌ها به شما اطلاعات سودمند و تجارب خود را ارائه می‌دهند و می‌توانند شما را در ادامه مسیر راهنمایی کنند. آن‌ها حتی می‌توانند شما را به مجموعه‌های دیگر معرفی کنند؛ به این دلیل که شما را در حین کار مشاهده کرده‌‎اند و مورد ارزیابی قرار داده‌اند و از نقاط مثبت شما که یک کارفرما به آن‌ها توجه دارد اطلاع دارند. به همین دلیل می‌توانند با اطمینان خاطر معرفی‌نامه معتبر و خوبی را برای شما بنویسند. به غیر از سرپرست، شما در این دوره‌ها با افراد مختلف و حرفه‌ای آشنا می‌شوید که می‌توانند به شما شغل‌های خوبی را پیشنهاد دهند.

مزایای کارآموزی

 

یادگیری از افراد با تجربه

شما در دوره کارآموزی می‌توانید کار افراد باتجربه را مشاهده کنید و معایب و مزیت‌های موقعیت‌های شغلی مختلف را پیدا کنید. شما باید از سرپرست خود درخواست کنید که مثل سایه او را در تمام روز همراهی کنید و چم و خم شغل او را پیدا کنید. شما می‌توانید به صورت یک عضو علی‌البدل در جلسه‌ها شرکت کنید و تمام اطلاعاتی که در ادامه راه به آن‌ها نیاز دارید را ثبت کنید.

هدف دوره کارآموزی

در این مقاله سعی شد مزیت‌های دوره کارآموزی را برای شما شرح دهیم. نظر شما چیست؟ آیا حاضر هستید در قبال کار رایگان، به کسب تجربه و تقویت رزومه کاری خود بپردازید؟

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 54.6 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 40.2 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1400
 • 15 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 12 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 11 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 9 میلیارد تومان
  شادروان
  اکران: 25 اسفند 1400
 • 8 میلیارد تومان
  روز صفر
  اکران: 18 اسفند 1400
 • 7 میلیارد تومان
  چند میگیری گریه کنی ۲
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 6 میلیارد تومان
  مرد بازنده
  اکران: 18 اسفند 1400
 • 3 میلیارد تومان
  هناس
  اکران: 18 خرداد 1401