В 1win казино вас ждут захватывающие игры и щедрые бонусы. Регистрация проста, вход удобен, а промокоды помогут увеличить ваши шансы на выигрыш. source Immediate Spike

داستان شرکت تویوتا ؛ غول ژاپنی دنیای ماشین

برند تویوتا
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

شرکت تویوتا یکی از پیشگامان صنعت خودروسازی در جهان محسوب می‌شود. تویوتا از منظر درآمد دهمین شرکت بزرگ جهان است. برای آشنایی بیشتر با این غول ژاپنی با ما همراه باشید.

شرکت تویوتا نخستین کمپانی فعال در حوزه ماشین‌سازی بود که توانست به آمار تولید 10 میلیون محصول در سال برسد. این شرکت یکی از بزرگ‌ترین کمپانی‌های ژاپن است. تویوتا محبوب‌ترین برند ماشین‌های هیبریدی الکتریکی در دنیا محسوب می‌شود. این کمپانی یکی از پیشگامان ترغیب مشتریان به خرید ماشین‌های الکتریکی بود. در ادامه به بررسی تاریخچه و هویت شرکت تویوتا می‌پردازیم.

تویوتا برند کدام کشور است

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 


تاریخچه برند تویوتا


تویوتا شرکتی خانوادگی با ساختاری کلاسیک است. در ادامه به تاریخچه پر فراز و نشیب این شرکت خودروسازی می‌پردازیم.

 

ورود به بازار

نخستین خشت‌های ساخت شرکت تویوتا در سال 1924 با اختراع دستگاه بافندگی اتوماتیک توسط ساکیچی تویودا نهاده شد. این دستگاه‌ها در کارخانه‌های کوچکی تولید می‌شدند. امتیاز این اختراع در سال 1929 به کمپانی انگلیسی برادران پلت فروخته شد. این فروش سرمایه لازم برای احداث یک کارخانه خودروسازی را فراهم کرد. شرکت تویوتا کار خود را در سال 1933 به عنوان شاخه‌ای از تولیدات نساجی اتوماتیک تویدودا آغاز کرد. وظیفه رهبری این کمپانی بر عهده کیچیرو، فرزند ساکیچی تویودا بود. نخستین خودروهای ساخته شده توسط شرکت تویوتا کامیون G1 و ماشین خانوادگی A1 بودند. تویوتا A1 با قیمتی ارزان‌تر از نمونه‌های غربی چون فورد و جنرال موتورز، هدف خود را جلب نظر طبقه متوسط ژاپن قرار داده بود.

تویوتا ساخت کدام کشور است

شرکت تویوتا در سپتامبر 1936 با هدف خلق لوگو، مسابقه‌ای برگزار کرد. بیش از 27000 طرح مختلف در این مسابقه ثبت شدند. طرح برنده نام تویودا را به سبک نوشتاری کاتاکانا در دایره‌ای به تصویر کشیده بود. با این حال مدیران این کمپانی تصمیم به استفاده از نام تویوتا در این طرح گرفتند. دلیل این تصمیم سادگی نوشتن این نام بود. لغت تویودا در زبان ژاپنی به معنای شالیزارهای حاصل‌خیز است. ریزابورو، داماد خانواده تویودا، عقیده داشت که این نام از مدرن جلوه نمودن کمپانی جلوگیری خواهد کرد. خانواده تویودا در سال 1937 نام تجاری تویوتا را ثبت کرده و رسما وارد صنعت خودروسازی شدند.

 

ساخت ماشین های اقتصادی و ورود به مسابقات حرفه ای

تویوتا ساخت کدام کشور است

شرکت تویوتا از اواخر دهه 40 میلادی شروع به فروش ماشین‌هایی کوچک کرد. این ماشین‌ها Toyopet نام داشتند. نخستین مدل فروخته شده از این سری Toyopet SA بود. کلمه Toyopet در نتیجه مسابقه‌ای برای نامیدن ماشین Toyota SA انتخاب شده بود. با این حال این نام در غرب به دلیل شباهت با کلماتی چون Toy (به معنای اسباب بازی) و Pet (به معنای حیوان خانگی) با استقبال چندانی روبرو نشد. به همین دلیل سران تویوتا تصمیم به حذف آن از بازار آمریکا گرفتند. در دهه 60 میلادی، ایالات متحده تحریم‌های شدیدی را علیه واردات خودروهایی به خصوص اعمال کرد. در جریان این تصمیم خودروسازان مجبور به پرداخت مالیات بیست و پنج درصدی برای وارد تولیدات خود به این کشور شدند. شرکت تویوتا در کنار کمپانی‌هایی چون نیسان و هوندا تصمیم به احداث کارخانه‌هایی در کشور آمریکا گرفت.

با آغاز دهه 80 میلادی، تویوتا به تدریج راه خود را به مسابقات حرفه‌ای اتوموبیل‌رانی پیدا کرد. در جریان بحران بنزین سال 1973، ماشین‌های کوچک و به صرفه محبوبیت بالایی در بازار آمریکا پیدا کردند. بسیاری از تولیدکنندگان آمریکایی این بازار را دست کم گرفته و ماشین‌هایشان با هدف جلوگیری از افزایش قیمت، کیفیت بسیار پایینی داشتند. تویوتا یکی از تولیدکنندگان سنتی‌ای بود که تا مدت مدیدی بر ساخت ماشین‌های محور عقب اصرار می‌ورزید.

 

گسترش فعالیت ها در خارج از ژاپن

صاحب شرکت تویوتا

در سال‌های بعد از آن تویوتا در همکاری با شرکت آمریکایی جنرال موتورز برند مشترکی به نام New United Motor Manufacturing Inc را خلق کرد. کارخانه NUMMI در فرمونت کالیفرنیا قرار داشت. این کارخانه اکنون متعلق به شرکت تسلا است. در پایان دهه 80 شاهد عرضه برندهای بیشتری مانند لکسوس از شرکت تویوتا بودیم.

با ورود به دهه 90 میلادی، شرکت تویوتا شروع به تولید ماشین‌های لوکس کرد. از جمله این ماشین‌ها می‌توان از T100، نسخه اسپرت کمری به نام سولارا و تعدادی ماشین شاسی بلند نام برد. علاوه بر این تویوتا در این زمان نمونه‌های ارتقایافته‌ای از مدل‌های قدیمی خود چون MR2، سلیکا و سوپرا را نیز عرضه کرد. با افزایش حضور این شرکت در اروپا و موفقیت تیم آن در مسابقات، تویوتا تصمیم به احداث شاخه‌ای به نام شرکت مهندسی و بازاریابی اروپایی تویوتا (به اختصار TMME) گرفت. در سال‌های بعد ماشین‌های تویوتا محبوبیت بسیار زیادی در کشور انگلستان پیدا کردند.

 

قرن بیست و یکم، مشکلات مالی و فجایع طبیعی

داستان برند تویوتا

شرکت تویوتا در آغاز قرن بیست‌و‌یکم درگیر فسادهای مالی مخربی شد. موسسه مالیاتی و بانکی تویو که تحت نظر مدیر این کمپانی اداره می‌شد، به جرم کمک به یاکوزا جریمه سنگینی شد. این مسئله منجر به ادغام این موسسه با دو بانک دیگر شد. این بانک جدید UFJ نام داشت. در ادامه UFJ نیز با بانک میتسوبیشی ترکیب شد. در سال 2002 شرکت تویوتا تیم فرمول یک خود را راه‌اندازی کرد. این کمپانی در همکاری با شرکت‌های ماشین‌سازی فرانسوی چون سیتروئن و پژو وارد این مسابقات مهم شد. در همین زمان تویوتا برند جدیدی به نام سایون را با هدف جذب قشر جوان طراحی کرد.

شرکت تویوتا در سال 2007 مدل جدیدی از وانت چهار در محبوب خود به نام توندرا را عرضه کرد. این ماشین در دو کارخانه تگزاس و ایندیانا این کمپانی تولید می‌شود. ماشین‌های توندرا و کمری با استقبال بسیار خوبی در دنیا روبرو شدند. با نزدیک شدن به دهه دوم هزاره جدید، تویوتا کارخانه‌های بیشتری را در شهرهای پرینستون و بلو اسپرینگز احداث کرد.

با آغاز دهه دوم قرن بیست‌ویکم شرکت تویوتا و دیگر کمپانی‌های ژاپنی قربانی مجموعه‌ای از بلایای طبیعی شدند. زمین‌لرزه و سونامی سنگین این سال منجر به تخریب کارخانه تامین‌کننده و خطوط صادرات و واردات این شرکت‌ها گشت. در ادامه سیل شدیدی در تایلند کمپانی‌هایی را که از این کشور به عنوان مرکز عملیات استفاده می‌کردند را دچار مشکل کرد. تویوتا گزارش از دست رفتن بیش از 150000 واحد تولیدی را در اثر سونامی و 240000 واحد را در اثر سیل داد.

شرکت تویوتا در سال 2014 تعطیلی شاخه‌های خود در بازار استرالیا تا سال 2017 را اعلام کرد. دلیل این تصمیم قیمت بالای تولید محصول در این کشور و بازار رقابتی و در عین حال کوچک آن بود. در اثر این تعطیلی بیش از 2000 نفر از کار بیکار شدند. در ادامه شرکت‌های فورد و جنرال موتورز نیز تصمیم‌هایی مشابه گرفتند. تویوتا در ادامه تبدیل به یکی از پرفروش‌ترین برندهای دنیای خودروسازی شد. تویوتا سپس تصمیم به سرمایه‌گذاری در حوزه‌های هوش مصنوعی و روباتیک گرفت. علاوه بر این، بخش قابل توجهی از سهام شرکت اوبر نیز در اختیار این کمپانی قرار دارد.

 


محصولات شرکت تویوتا


تویوتا خط تولیدهای متنوعی دارد. در هر کدام از این خطوط مدل‌های مختلفی ساخته می‌شوند. در ادامه محصولات مختلف این کمپانی را بررسی می‌کنیم.

 

ماشین های برقی

ماشین های برند تویوتا

تویوتا یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های اتوموبیل‌سازی فعال در حوزه ماشین‌های برقی است. این شرکت تاکنون انواع مختلفی از این ماشین‌ها را تولید کرده است. نخستین دسته، ماشین‌های هیبریدی هستند. اولین مدل منتشر شده از این گروه تویوتا پریاس بود. شرکت تویوتا به مرور ماشین‌های جدیدی چون کمری و برخی از مدل‌های لکسوس را به این تکنولوژی مجهز کرد.

دسته دوم ماشین‌های هیبردی پلاگ‌این هستند. این مدل‌ها باطری‌هایی قوی‌تر و بزرگ‌تر نسبت به نمونه‌های قبلی داشته و با بهره بسیار بیشتری از سوخت فسیلی استفاده می‌کنند. دسته سوم نیز ماشین‌های تماما برقی هستند که بدون نیاز به گازوئیل یا سایر سوخت‌های فسیلی کار می‌کنند.

 

وانت های پیک آپ

برند لوکس تویوتا

شرکت تویوتا نخستین بار در سال 1947 با مدل SB وارد بازار وانت‌های پیک‌آپ شد. این ماشین تنها در بازارهای ژاپن و چند کشور آسیایی دیگر در دسترس بود. مدل‌های بعدی RK و Hilux نام داشتند که هر کدام از بهبودهایی جزیی نسبت به مدل اولیه بهره می‌بردند. مشخصه این ماشین‌ها دوام بالا و قابل اعتماد بودن آن‌ها بود. تویوتا در دهه 90 میلادی تصمیم به عرضه وانت پیک‌آپ جدیدی به نام T100 گرفت. این ماشین با وجود بهره بردن از ویژگی‌های معروف مدل‌های قبلی و بهبود آن‌ها، شکستی تجاری بود. از جمله نقاط ضعف T100 می‌توان به اندازه کوچک آن اشاره کرد.

شکست این مدل منجر به عرضه ماشین جدیدی به نام توندرا شد. این پیک‌آپ در پاسخ به انتقادات وارده به مدل پیشین ساخته شده بود. با این حال این مدل نیز از نقاط ضعفی چون ظرفیت بارکشی پایین رنج می‌برد. تویوتا در سال 2007 مدل جدیدی از توندرا را عرضه کرد که با بهره‌گیری از یک موتور V6 در کنار یک V8، ظرفیت بسیار بیشتری داشت. این مدل جدید به یکی از محبوب‌ترین وانت‌های پیک‌آپ در بازار آمریکا تبدیل شد.

 

ماشین های لوکس

برند لوکس تویوتا

شرکت تویوتا ماشین‌های لوکس خود را تحت برند لکسوس عرضه می‌کند. این کمپانی تاکنون مدل‌های متنوعی چون Crown، مدل Century و Crown Majesta را تولید کرده است. معمولا ماشین‌های لوکسی که با برند تویوتا عرضه می‌شوند به بازار ژاپن اختصاص دارند.

 

ماشین های مسابقه ای

برند لوکس تویوتا

شرکت تویوتا تاکنون در مسابقات جهانی بسیاری شرکت کرده است. آن‌ها در این موقعیت‌ها از برند لکسوس استفاده می‌کنند. تویوتا همچنین وظیفه تولید موتورها و دیگر قسمت‌ها برای ماشین‌های شرکت‌کننده در مسابقات ژاپنی چون Formula Nippon، مسابقه Super GT، مسابقه Formula 3 و Toyota Racing Series را نیز بر عهده دارد. این کمپانی دوره‌هایی برای تربیت رانندگان جوان و مستعد برگزار می‌کند.

تویوتا موفقیت بسیار خوبی در مسابقات مختلف چون FIA Formula One World Championship، مسابقات FIA World Rally Championship، مسابقات Le Mans Series و FIA World Endurance Championship به دست آورده است.

 


اقدامات خارج از حوزه اتوموبیل سازی


شرکت تویوتا یکی از بزرگ‌ترین کمپانی‌های جهان است. پیشرفت این کمپانی منجر به سرمایه‌گذاری آن در حوزه‌های خارج از اتوموبیل‌سازی شده است. در ادامه به مهم‌ترین پروژه‌های تویوتا در خارج از دنیای ماشین‌ها می‌پردازیم.

 

صنعت هوافضا

معرفی برند تویوتا

تویوتا یکی از سهام‌داران گروه هوایی میتسوبیشی است. آن‌ها یکی از اعضای پروژه تولید جت منطقه‌ای میتسوبیشی بودند. تویوتا بارها به حضور در صنعت هوانوردی علاقه نشان داده است. این کمپانی در سال 2002 طرحی از هواپیمایی به نام TAA-1 را ثبت کرد.

 

کارهای انسان دوستانه

تاریخچه برند تویوتا

شرکت تویوتا کارهای انسان‌دوستانه قابل توجهی در حوزه‌های تحصیلی، امنیت و دیگر موارد انجام می‌دهد. برخی از سازمان‌هایی که این کمپانی با آن‌ها همکاری کرده است صلیب سرخ آمریکا، گروه محافظت از طبیعت LEAF و مرکز ملی بهزیستی بوده‌اند.

شاخه آمریکا تویوتا زمینه را برای تحصیل افراد مستعد در حوزه‌های علمی، فناوری، مهندسی و ریاضی فراهم می‌کند. علاوه بر این تویوتا همکاری‌های فراوانی با سازمان‌های غیرانتفاعی چون بانک غذایی نیویورک دارد. ساکیچی تویودا آموزشگاه فناوری تویوتا را در سال 1981 احداث کرد. این آموزشگاه حوزه‌های بسیار متنوعی را پوشش داده است. امروزه شاهد همکاری شاخه شیکاگوی آموزشگاه فناوری تویوتا با دانشگاه‌های کنتاکی، ایندیانا و دیگر موارد هستیم.

 

روباتیک

ارزش برند تویوتا

شرکت تویوتا نخستین روبات خود را در سال 2004 معرفی کرد. این روبات در نواختن ساز ترومپت مهارت داشت. از آن زمان تویوتا مدل‌های متنوعی از روبات‌ها را برای کمک به سالمندان، کار در کارخانه‌ها و سرگرمی طراحی کرده است. یکی از موفق‌ترین پروژه‌های این کمپانی رابط کاربری Brain Machine بود. این فناوری برای استفاده در ویلچرها طراحی شده و به کاربر اجازه کنترل آن را با ذهن خود می‌داد. تویوتا همچنین نقش مهمی در تولید روبات فضانورد کیروبو ایفا کرد.

علاوه بر این، کمپانی تویوتا در سال 2017 روبات انسان‌نمای T-HR3 را معرفی کرد. این روبات از راه دور به یک انسان متصل شده و تمامی اعمال او را تقلید می‌کند. تویوتا در ساخت این روبات از فناوری 5G استفاده کرده است.

در این مطلب با کمپانی مشهور تویوتا و تلاش‌ها و اقدام‌های آن در صنعت خودروسازی و دیگر صنایع آشنا شدیم. آیا شما برای پروژه‌های پیش روی شرکت تویوتا چون شهر هوشمند هیجان زده‌اید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران2 دیدگاه
avatar
.
21 تیر 1401، 08:07
پاسخ
0
0
تویوتا بی رقیبه سلطانه
avatar
حسین
.
05 اردیبهشت 1400، 13:17
پاسخ
0
0
عالی بود و سپاس فراوان
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402