بهترین بازی های علمی تخیلی ؛ از Halo تا Portal

بهترین بازی های علمی تخیلی
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

یکی از محبوب‌ترین ژانر‌ها در دنیای سرگرمی، ژانر علمی تخیلی است. در این میان شاید بتوان بازی‌ها را بهترین بستر برای خلق یک دنیای تخیلی دانست. در این مطلب به بهترین بازی های علمی تخیلی تاریخ می‌پردازیم.

آثار علمی تخیلی بر پایه ایده‌ها و ساخت دنیاهای نو بنا شده‌اند. ذات درگیرکننده بازی‌ها بهترین شرایط را برای خلق اثری در چهارچوب این ژانر پدید می‌آورد. تاکنون مفاهیم مهم و عمیقی چون رابطه بشریت و فناوری، اخلاقیات و اهمیت تصمیم در شرایط بغرنج در بازی های علمی تخیلی مورد بحث قرار گرفته‌اند. نکته کلیدی در ساخت یک بازی علمی تخیلی برقراری تعادل مناسب بین سرگرم‌کننده بودن و ارزشمند بودن آن است. در این مقاله سعی می‌کنیم تا جذاب‌ترین بازی های علمی تخیلی را بررسی کنیم.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 • بهترین بازی های علمی تخیلی تاریخ
  • بازی Star Wars: Knights of the Old Republic
  • بازی Deus Ex: Human Revolution
  • بازی علمی تخیلی Mass Effect
  • بازی علمی تخیلی Bioshock
  • بازی Halo: Combat Evolved
  • بازی System Shock 2
  • بازی علمی تخیلی StarCraft
  • بازی علمی تخیلی Portal
  • بازی علمی تخیلی Fallout 3
  • بازی Half Life 2
  • بازی Dead Space
  • بازی علمی تخیلی Doom 3
  • بازی Metroid Prime
  • بازی Gears of War

 


بهترین بازی های علمی تخیلی تاریخ


در طول تاریخ بازی های علمی تخیلی متعددی در سبک‌های مختلف ساخته شده‌اند. طرفداران این سبک از بازی‌ها انتخاب‌های متعددی برای تجربه دارند. در ادامه با بهترین بازی های علمی تخیلی تاریخ آشنا می‌شویم.

 

بازی Star Wars: Knights of the Old Republic

بازی های علمی تخیلی برای ps4

اگر از طرفداران فرنچایز محبوب جنگ ستارگان در مورد بهترین بازی از این دنیا سوال کنید، بارها با پاسخ Knights of the Old Republic روبرو خواهید شد. این بازی نقش‌آفرینی توسط استودیوی دوست‌داشتنی بایوور ساخته شده است. بازیکنان در KotOR کنترل قهرمان شخصی‌سازی‌شده خود را در نبردی حماسی میان خیر و شر بر عهده می‌گیرند. داستان این بازی بسیار جذاب و به‌یادماندنی است. نقطه قوت اصلی این بازی علمی تخیلی ترکیب مناسب عناصر آشنای جهان جنگ ستارگان با المان‌های سبک نقش‌آفرینی است. این بازی همان اثری بود که بسیاری از طرفداران جنگ ستارگان از یک پیش‌زمینه انتظار داشتند.

 

بازی Deus Ex: Human Revolution

بهترین بازی های تخیلی pc

اگر Blade Runner را مهم‌ترین فیلم سایبرپانک تاریخ بدانیم، باید به موازات آن بازی Deus Ex را نیز مهم‌ترین بازی سایبرپانک ساخته شده خطاب کنیم. این اثر تمامی ویژگی‌های این زیرشاخه ژانر علمی تخیلی را در بر دارد. از کمپانی‌های عظیم و هکرها گرفته تا مرز بین انسان‌ها و روبات‌ها، همگی در این بازی مورد پرداخت قرار می‌گیرند. گیم‌پلی بازی Deus Ex ترکیبی از سبک‌های نقش‌آفرینی، شوتر اول‌شخص و مخفی‌کاری است.

آزادی عمل بالایی که در این عنوان در اختیار مخاطب قرار می‌گیرد منجر به خلق تجربه‌ای منحصربه‌فرد برای او می‌شود. داستان بازی Deus Ex به مسائل عمیقی چون مقابله انسان با دنیای دیجیتال می‌پردازد. علاوه بر این ادم جنسن، قهرمان بازی، یکی از جذاب‌ترین شخصیت‌های خلق شده در دنیای سرگرمی است.

 

بازی علمی تخیلی Mass Effect

بهترین بازی های علمی تخیلی کامپیوتر

Mass Effect را می‌توان یکی از خلاقانه‌ترین بازی های علمی تخیلی تاریخ دانست. استودیوی بایوور در ساخت این بازی از تمامی درس‌هایی که از ساخت بازی Star Wars: Knights of the Old Republic گرفته بود برای خلق اثری نو، عظیم و به‌یادماندنی استفاده کرد. این بازی رویای به حقیقت پیوسته طرفداران سبک علمی تخیلی و کلکسیونی از بهترین عناصر مختص به این ژانر بود. شخصیت‌های بازی بسیار گرم، پیچیده و چندلایه بودند. دنیای آن بسیار بزرگ بود و شامل سیارات و نژادهای متعددی می‌شد. داستان Mass Effect به مفاهیمی مهم و عمیق پرداخته و سبک نقش‌آفرینی بازی نیز مخاطب را در هسته آن قرار می‌داد. داستان چند شاخه این اثر و تصمیمات تاثیرگذار بازیکنان، آن را به تجربه‌ای منحصربه‌فرد تبدیل کرده‌اند.

 

بازی علمی تخیلی Bioshock

بازی علمی تخیلی برای کامپیوتر

یکی از اجزای جدانشدنی ژانر علمی تخیلی فلسفه است. یکی از بهترین بازی های علمی تخیلی که با بهره‌گیری از این عنصر تجربه‌ای بی‌نظیر را برای مخاطبان خود رقم می‌زند Bioshock است. زیرپوسته ترسناک و هیجان‌انگیز این اثر، به تحلیلی عمیق از باورهای عینی‌گرایان پرداخته است. سیستم انتخاب‌های اخلاقی بازی با استفاده از مکانیزم‌هایی جذاب میزان خودخواهی مخاطبان را به آن‌ها نشان می‌دهد. با این حال نباید از اتمسفر گیرا و داستان درگیرکننده بازی چشم‌پوشی کنیم. بازی Bioshock یکی از هوشمندانه‌ترین و بهترین بازی های علمی تخیلی تاریخ است.

 

بازی Halo: Combat Evolved

بهترین بازی های علمی تخیلی

بدون شک یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین بازی‌های ویدئویی تاریخ، Halo است. این عنوان توانست به تنهایی انقلابی در صنعت بازی به وجود آورده و ژانر شوتر اول‌شخص را به کنسول‌های بازی بیاورد. این بازی برگ برنده کنسول ایکس‌باکس و مایکروسافت در نبرد با سونی و نینتندو بود.

فارغ از دستاوردهای تکنیکی، داستان بازی Halo با به کارگیری صحیح المان‌های کلاسیک سبک علمی تخیلی، تجربه‌ای جذاب را برای مخاطبان به ارمغان می‌آورد. بسیاری از مخاطبان نخستین بار در این بازی با سیارات حلقه‌ای آشنا شدند. نژاد ترکیبی کاوننت و آیین مذهبی آن‌ها نیز به بهترین شکل ممکن پرداخت شده‌اند. بازی هیلو با گیم‌پلی خلاقانه خود توانست به اثری جاودان در دنیای سرگرمی تبدیل شود.

 

بازی System Shock 2

بازی های علمی تخیلی

دومین قسمت از سری بازی‌های سیستم شاک را می‌توان پدر معنوی بازی‌های بایوشاک دانست. این بازی ترکیبی بی‌نظیر از سبک علمی تخیلی و عناصر وحشت و مفاهیم فلسفی عمیق است. مخاطبان در این بازی کنترل قهرمانی را بر سفینه‌ای متروک بر عهده دارند. سیستم شاک 2 یکی از تاثیرگذارترین بازی‌های تاریخ است. بسیاری از عناوین جذاب مدرن همچون Dead Space در ارائه اتمسفری گیرا و ترسناک از این اثر الهام گرفته‌اند. یکی از بهترین ویژگی‌های این بازی شخصیت منفی آن، هوش مصنوعی به نام SHODAN بود. این شخصیت را می‌توان منبع الهام بسیاری از شرورهای آثار مدرن چون GlaDOS به حساب آورد.

 

بازی علمی تخیلی StarCraft

بازی های علمی تخیلی

اگر بخواهیم بازی وارکرفت را بهترین عنوان فانتزی استراتژیک بدانیم، باید مقام مهم‌ترین بازی علمی تخیلی استراتژیک تاریخ را به ساخته دیگر استودیو Blizzard، یعنی استارکرفت دهیم. این بازی به صورت همزمان دنبال شده و به مخاطبان اجازه کنترل ارتشی از سربازان فضایی را در نبرد با دشمنان خود می‌دهد. استارکرفت داستان و شخصیت‌هایی عمیق و به‌یاد‌ماندنی را ارائه می‌دهد. این موارد در کنار گیم‌پلی اعتیادآور، اثری ماندگار را پدید آورده‌اند. علاوه بر این‌ها استارکرفت یکی از محبوب‌ترین رشته‌های ورزش‌های الکترونیکی بوده و در کشور کره در کنار ورزش‌هایی چون فوتبال قرار می‌گیرد.

 

بازی علمی تخیلی Portal

بازی علمی تخیلی

ژانر علمی تخیلی کارگاه خلق ایده‌های نو است. در دنیای بازی، ایده‌های نو به معنای مکانیزم‌های جدید هستند. پورتال یکی از خلاقانه‌ترین بازی‌های تاریخ است. این اثر معمایی اول شخص در زمان عرضه خود تجربه‌ای متفاوت را برای مخاطبان رقم زد. شیوه روایت داستان و معماهای متنوع، پورتال را در جایگاهی مخصوص در تاریخ صنعت بازی قرار می‌دهد. داستان مینیمال این بازی تحسین مخاطبان و منتقدان را برانگیخت. پورتال محل تولد یکی از نمادهای دنیای بازی، گلدوس و یکی از مشهورترین و جذاب‌ترین سلاح‌های دنیای بازی، یعنی سلاح پورتال است.

 

بازی علمی تخیلی Fallout 3

بازی علمی تخیلی

دنیاهای پسا آخرالزمانی یکی از اجزای ثابت بسیاری از آثار علمی تخیلی هستند. بسیاری از مولفان دغدغه دنیایی پس از نابودی تقریبی بشریت را در سر می‌پرورانند. سری Fallout مجموعه‌ای از بهترین بازی های علمی تخیلی تاریخ است که پاسخ به این سوال را هدف خود قرار داده‌ است. این آثار در آمریکا پس از نابودی اتمی جریان دارند. قسمت سوم یکی از بهترین بازی‌های ساخته شده از این سری است.

همچنین بخوانید :

دنیای بزرگ و آزاد بازی و مکانیزم خلق شخصیت گسترده این اثر از جذاب‌ترین نقاط قوت آن به حساب می‌آیند. بازی Fallout 3 دست مخاطبان خود را در پیشروی آزاد می‌گذارد. بازیکنان می‌توانند به سبک سری The Elder Scrolls به هر فعالیتی که علاقه دارند مشغول شوند. تجربه این بازی بر تمامی علاقه‌مندان به بازی های علمی تخیلی از واجبات است.

 

بازی Half Life 2

بازی های علمی تخیلی

کمتر بازی در سبک علمی تخیلی پیدا می‌شود که به بخش علمی بیش از بخش تخیلی اهمیت دهد. با این حال استودیو محبوب Valve تصمیم گرفت در دومین قسمت از سری بازی‌های پرطرفدار خود، یعنی Half-Life این شیوه را پیاده‌سازی کند. شخصیت اصلی این بازی دانشمندی به نام گوردون فریمن است. مهم‌ترین اسلحه بازی Gravity Gun نام داشته و با قوانین فیزیک بازی می‌کند. یکی از مفاهیم اصلی بازی نقش علم در پیشرفت بشریت بوده و موجودات فضایی نمودی کاملا متفاوت در آن دارند.

Half-Life ترکیبی از المان‌های کلاسیک سبک علمی تخیلی چون شهرهای دیستوپیایی، جهان‌های موازی، حمله موجودات فضایی و ماموران دولتی مشکوک است. این بازی علی رغم هوشمندانه بودن، بسیار سرگرم‌کننده و جذاب نیز است. طرفداران این سری سال‌ها است که منتظر سومین نسخه از آن هستند؛ انتظاری که بسیاری گمان بر بیهودگی آن می‌برند.

 

بازی Dead Space

بازی های علمی تخیلی

شاید بتوان یکی از ترسناک‌ترین بازی‌های تاریخ را Dead Space دانست. این سری که به مرور از المان‌های ترس آن کاسته و بر جنبه اکشن آن افزوده شده، تجربه‌ای متفاوت و در عین حال آشنا از سبک علمی تخیلی را ارائه می‌دهد. استودیو Visceral Games در ساخت این بازی از المان‌های آثار کلاسیک فضایی چون Alien بهره برده و اثری ترسناک، درگیرکننده و جذاب را ساخته است.

بازی‌های Dead Space به مفاهیم متعددی چون عشق می‌پردازند. دومین قسمت از این سری به نام Dead Space 2 با گسترش داستان آن پای فرقه‌های مذهبی را به این جهان باز می‌کند. Dead Space 3 علی رغم برخورداری از ویژگی‌های فنی مناسب، به دلیل دوری از اتمسفر سنگین دو بازی نخست، با استقبال سردی از جانب طرفداران روبه‌رو شد. تجربه این سری را به علاقه‌مندان به بازی های علمی تخیلی ترسناک پیشنهاد می‌کنیم.

 

بازی علمی تخیلی Doom 3

بازی های علمی تخیلی

بازی اصلی Doom یکی از مهم‌ترین و پیشروترین بازی‌ها در زمان خود بود. استودیو id Software با عرضه این بازی توانست راه را برای سایر آثار سبک شوتر اول‌شخص هموار کند. سومین قسمت از این سری، ریبوتی شایسته بر آن بود. این بازی بار دیگر ماجرای شخصیتی مرموز به نام Doomguy را دنبال می‌کند. مخاطبان در نقش این موجود مرموز به قلع و قمع شیاطین متنوع می‌پردازند. بازی Doom 3 یکی از هیجان‌انگیزترین و جذاب‌ترین بازی‌های اکشن سال‌های اخیر بوده و تجربه‌ای ارضاکننده و هیجان‌انگیز از این ژانر را ارائه می‌دهد. علاوه بر این عناصر علمی تخیلی آن نیز در راستای خلق اتمسفری گیرا موثر هستند.

 

بازی Metroid Prime

بازی های علمی تخیلی

متروید یکی از بهترین بازی‌های نینتندو است. هنگامی که بازی متروید پرایم در سال 2002 عرضه شد، جو تاریک و بزرگ‌سالانه تمایزی قابل توجه بین آن و نسخه‌های پیشین سری ایجاد کرد. متروید پرایم روایتی متفاوت از داستان ساموس ارن، بزرگ‌ترین جایزه‌بگیر فضایی بود. با این حال این به معنی پشت کردن این عنوان به نسخه‌های اصلی متروید نیست. مخاطبان همچون بازی‌های پیشین در دنیایی ناشناخته قرار داده شده و باید مسیر و هدف خود را پیدا کنند. متروید پرایم یکی از عمیق‌ترین بازی های علمی تخیلی تاریخ است.

 

بازی Gears of War

بازی های علمی تخیلی

Gears of War یکی از تاثیرگذارترین بازی‌های نسل قبل کنسول‌های بازی است. این بازی علمی تخیلی تا جای ممکن از عناصر علمی ژانر دوری کرده و در عوض تمرکز خود را بر اکشن سرگرم‌کننده می‌گذارد. این عنوان توانست انقلابی در ژانر شوتر سوم‌شخص به وجود آورده و سیستم سنگرگیری را به درستی وارد دنیای بازی کند. داستان این بازی در سیاره‌ای رو به مرگ به نام Sera جریان دارد. این سیاره سال‌هاست که درگیر جنگی بی‌پایان بین انسان‌ها و نژادی زیرزمینی به نام لوکاست شده است. دنیای Gears of War بسیار گسترده و غنی بوده و رمان‌ها و کتاب‌های اقتباسی از آن نشان‌دهنده این مهم هستند. تجربه این بازی علمی تخیلی را به تمامی علاقه‌مندان به آثار اکشن توصیه می‌کنیم.

در این مطلب به جذاب‌ترین بازی های علمی تخیلی تاریخ پرداختیم. آیا شما عنوان دیگری را به این فهرست اضافه می‌کنید؟ نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 1.867 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 361 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 279 میلیون دلار
  The Batman
  اکران: 04 مارس 2022
 • 273 میلیون دلار
  Uncharted
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 138 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 116 میلیون دلار
  Death on the Nile
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 72 میلیون دلار
  Jackass Forever
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 47 میلیون دلار
  Dog
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 4 میلیون دلار
  Cyrano
  اکران: 25 فوریه 2022