همه آنچه درباره ارتقا ایمنی و بهداشت محیط کار باید بدانید

ایمنی و بهداشت محیط کار
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

حفظ بهداشت محیط کار باعث ارتقای سلامت کارمندان می‌شود. برای آشنایی با 10 روش آسان و جالب در افزایش بهداشت محیط کار با ما همراه باشید.

در دنیای ماشینی و پر استرس امروز عوامل موثر بر کیفیت کار کارمندان، شامل عوامل محیطی و روانی بسیاری می‌شود. محیط کار یک آیتم موثر بر سلامت فیزیکی و روانی کارمندان است؛ به همین دلیل بسیاری از سازمان‌ها و موسسات تحقیقاتی، حفظ بهداشت محیط کار را به عنوان یک موضوع مهم جهت ارتقای سلامت کارمندان معرفی می‌کنند. بهداشت محیط کار یک اصل بسیار مهم برای ادارات و سازمان‌هاست که باید برای افزایش کیفیت سلامتی کارمندان خود به آن توجه کنند. روش‌های متعددی برای حفظ بهداشت محیط کار پیشنهاد شده است که با توجه به محل و شرایط شغلی می‌توان از آن‌ها بهره گرفت. در این مقاله با برخی از این روش‌ها آشنا می‌شویم.

بهداشت محیط کار

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 


ارتقا بهداشت محیط کار چیست؟


ارتقا بهداشت محیط کار نیازمند تلاش مشترک کارمندان و کارفرماست که باعث افزایش سلامت فیزیکی و روانی جامعه و سلامت کارمندان در محل کار می‌شود. سازمان بهداشت جهانی به دلیل تاثیری که در زندگی همه افراد جامعه دارد یک منبع معتبر برای بسیاری از افراد است. این سازمان محل کار را به عنوان یک محل برای ارتقا سلامت در زندگی هر فرد معرفی کرده است. اعلامیه لوکزامبورگ تصریح می‌کند که سلامت و رفاه کارکنان در محل کار از طریق ترکیبی از موارد زیر حاصل می‌شود:

 • بهبود سازمان و محیط کار
 • ارتقای مشارکت فعال همه کارمندان
 • تشویق به پیشرفت انفرادی کارمندان

ارتقاء سطح بهداشت محیط کار از طریق بهبود عوامل تقویت‌کننده سلامتی و توسعه بیشتر عوامل حفاظتی و بهداشتی، باعث کاهش مخاطرات محیط کار می‌شود. ارتقاء سطح سلامت محل کار مکمل شاخه‌ای از ایمنی و بهداشت شغلی است که باعث حمایت از کارگران در برابر خطرات می‌شود.

 


روش هایی برای ارتقاء بهداشت محیط کار


استراتژی‌های ارتقای بهداشت محیط کار باید دارای گوناگونی زیادی باشد که بتوان آن را در محیط‌های کاری مختلف اجرا کرد.

 

تشویق مراقبت های پیشگیرانه

بهداشت در محیط کار

منطق این روش بسیار ساده است: سلامت بهتر کارمندان، باعث کمتر به وجود آمدن مشکلات سلامتی و در نتیجه کاهش تعداد مرخصی‌های استعلاجی گرفته شده توسط کارمندان می‌شود. علاوه بر این کارمند سالم کارمند خوشحالی است. مشخص است که استرس اثر قابل توجهی بر سلامتی اشخاص دارد، اما برای سلامت کارمندان شما باید به صورت عمیق‌تر به مسئله نگاه کنید.

سازمان‌هایی که در برنامه‌های سلامتی خود، ورزش‌های آمادگی جسمانی بیشتری دارند و علاوه بر ورزش‌های فیزیکی، تغییر مثبت اتمسفر محیط کار را به عنوان یک شرط مهم برای بهبود محیط زیست می‌دانند، معمولا نتایج بهتری در ارتقای سلامت محل کار و کارمندان خود می‌گیرند.

چندین راه برای ارتقای سلامت و بهداشت محیط کار و تغییر مثبت اتمسفر محیط برای کارمندان وجود دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

 • میزبانی کارکنان در فضای آزاد
 • پیشنهاد ترک سیگار
 • معرفی منابع ارائه‌دهنده مشاوره

همین‌طور استفاده از اقدامات پیشگیرانه، در حفظ بهداشت محیط کار بسیار موثر است؛ مثلا برای پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا و جلوگیری از صرف هزینه‌های درمانی گزاف، با گذاشتن عکس‌هایی از این بیماری تا حد زیادی ریسک ابتلا به آن کاهش می‌یابد. مراقبت‌های پیشگیرانه در دسترس، یکی از راه‌های آسان برای ارتقای سلامت محیط کاری است.

 

وعده غذایی ناهار مغذی برای کارمندان

استرس در محیط کار

اگر محیط اداری شما یک کافه تریا دارد، ممکن است انتخاب غذاهای ناسالم راحت‌تر از انتخاب غذاهای سالم باشد؛ چراکه قیمت غذا در خارج از محیط کاری گران هم است.

اما شرکت‌هایی که کافه تریا ندارند، می‌توانند وعده‌های غذایی را به عنوان جایزه‌ای برای کار سخت اعضای تیم به آن‌ها پیشنهاد دهند. علاوه بر این شرکت‌ها می‌توانند تخفیفات و کارت هدیه‌هایی برای خرید مواد غذایی سالم به جای فست فودهای ناسالم در نظر بگیرند.

زمانی که کارمندان زمان کافی برای خوردن غذا ندارند، خرید فست فود اجتناب‌ناپذیر است؛ اما می‌توان به آن‌ها انتخاب غذاهای رژیمی با پروتئین بالا مثل سالاد یا مرغ گریل شده را پیشنهاد داد. همچنین می‌توان آوردن غذا به محل کار را ممنوع کرد. یک وعده غذایی سالم در محل کار مزایای بسیاری دارد و علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه‌ها، باعث افزایش سلامتی کارمندان می‌شود.

 

فراهم آوردن فرصت های آموزش برنامه های سلامتی

گاهی اوقات کارفرما چگونگی افزایش ارتقای سلامتی محل کار را نمی‌داند. در این صورت باید این برنامه‌ها به آن‌ها آموزش داده شوند. با وجود کار، خانواده و فعالیت‌های خارج از برنامه پیدا کردن یک زمان خالی برای فعال بودن و دنبال غذای سالم بودن برای بسیاری از افراد امکان‌پذیر نیست.

با کلاس‌های ویژه سخنران‌های سلامتی، کارمندان یاد می‌گیرند که چگونه سالم زندگی کنند. همچنین کارمندان می‌توانند در طول روز به کلاس‌های بدن‌سازی هم بروند.

 

اهمیت سلامت روانی

مخاطرات محیط کار

سلامت بدنی و فیزیکی بدون شک بسیار مهم است، اما سلامت روانی هم به همان اندازه اهمیت دارد. اگر در حال حاضر یک مشاور در محل کار خود ندارید، شاید وقت آن رسیده باشد که این گزینه را هم مدنظر قرار دهید.

توجه داشته باشید که استرس کنترل نشده و خستگی روحی در دراز مدت می‌تواند باعث مشکلات بزرگتری مثل ناراحتی قلبی، کم خوابی، اضطراب، فشار خون بالا و افسردگی شود. کارمندانی که سلامت روانی کاملی ندارند، نمی‌توانند در محیط ناسالم بهترین سطح از کار کردن را ارائه دهند و این ممکن است کل مجموعه کاری را تحت تاثیر قرار دهد.

 

در طول روز از جای خود بلند شوید و حرکت کنید

بهداشت محیط کار چیست

بیشتر شغل‌های مشارکتی شامل مدت زمان زیادی نشستن و خوردن غذاهای ناسالم هستند؛ در نتیجه بسیاری از کارمندان در طول روز در محل کار خود به اندازه کافی مواد غذایی سالم دریافت نکرده و فعالیت‌های فیزیکی و بدنی انجام نمی‌دهند. می‌توان یک برنامه مشارکت سلامتی در محل کار ترتیب داد که در کنترل سلامتی بدنی مشوق کارمندان باشد.

حتی بی‌تحرک‌ترین کارها جایی برای انجام حرکات کششی یا تمرین ساده دارد. تشویق کارمندان به ورزش‌های پشت میزی مثل بالا بردن پاها، شانه و کشیدن گردن در طول روز، می‌تواند مفید باشد. ورزش‌های پشت میزی دیگری هم برای کسانی که تمایل به انجام ورزش‌های سنگین‌تری دارند وجود دارد.

همچنین بر اهمیت پیاده‌روی در محل کار در طول روز می‌توان تاکید کرد. به جای استفاده از آسانسور از پله‌ها می‌توان استفاده کرد. حتی می‌توان از یک ساعت زمان‌دار برای یادآوری هر یک ساعت یکبار پیاده‌روی در محل کار استفاده کرد.

 

فراهم کردن بیمه سلامتی برای کارمندان

بهداشت محیط کار و ایمنی

همه کارمندان نیاز دارند که یک برنامه بیمه سلامتی مطمئن داشته باشند. این بیمه باید شامل آیتم‌های درمانی و پیشگیرانه باشد. صاحبان شرکت‌ها باید کارمندان را به کسب یک برنامه بدنی منظم و قرار گرفتن تحت مراقبت‌های دارویی تشویق کنند تا این امکان فراهم گردد که قبل از آنکه دیر شود، بیماری کارمندان تشخیص داده شود.

 

تشویق کارمندان

دستیابی به اهداف ارتقای بهداشت محل کار با انگیزه‌های درونی و خارجی امکان‌پذیر است. کمپانی می‌تواند یک رقابت سالم بین چند تیم راه بیندازد. گروه می‌تواند به طور مشترک به اهداف خاصی مثل دویدن در فواصل طولانی و یا کم کردن وزن با استفاده از این برنامه‌ها دست یابد.

علاوه بر این، کارمندان باید به صورت خودجوش از هر گونه برنامه سلامتی استقبال کنند. برای یک کارفرما بهتر است که در مورد مزایای سلامتی بیشتر با گروه خود صحبت کند. دیده شده است که تصمیماتی که در این زمینه گرفته می‌شود براساس احساسات بوده است، نه تحقیقات علمی؛ بنابراین بهتر است که یک نفر در این مورد با کارمندان صحبت کند.

 

رهبران و مدیران باید الگو باشند

ایمنی و بهداشت محیط کار

وقتی صحبت از برنامه‌های سلامتی می‌شود، داده‌های بسیاری در مورد سلامتی کارمندان وجود دارد. اما در مورد نتایج برنامه‌های سلامتی اجرا شده توسط مدیران، اطلاعاتی در دسترس نیست. بسیار مهم است که مدیران هنگام ایجاد یک برنامه سلامتی، روی اهمیت و کیفیت اجرای این برنامه‎‌ها توسط دسته‌ای خاص از کارمندان متمرکز شوند.

گاهی اوقات مدیران رده بالا به برنامه‌های سلامتی ملحق نمی‌شوند و این ممکن است به دلیل مشغله کاری و یا برخی مزایا باشد. باید مدیران در همه برنامه‌های سلامتی که در محل کار پی‌ریزی می‌شود شرکت کنند. رهبران در واقع شامل مدیران، ارشد کارمندان و مدیران اجرایی می‌شود.

 

تایم استراحت برای ناهار

بهداشت در محیط کار

همه کارمندان از یک استراحت روحی و فیزیکی در یک روز کاری لذت می‌برند. پشت میز نشستن در تمام طول روز، خلاقیت را محدود کرده و نوآوری را در طول روز کاهش می‌دهد. کارمندان باید احساس کنند که وقت آزاد برای رسیدگی به بقیه امور خود دارند؛ مثلا زمانی برای ناهار و استراحت یا حتی زمانی برای یک پیاده‌روی ساده برای استراحت ذهن‌شان. داشتن زمانی برای استراحت کردن به کاهش استرس کارمندان کمک می‌کند. همچنین این موضوع بر عملکرد مثبت کارمندان تاثیر می‌گذارد.

 

ترغیب کارمندان به ورزش کردن

استرس در محیط کار

بیشتر مردم از کمبود وقت به عنوان بهانه‌ای برای ورزش نکردن استفاده می‌کنند. توصیه شده است که شرکت اجازه زمان استراحت طولانی‌تری برای کارمندانی که تمایل به ورزش کردن دارند فراهم کند. بهتر است که مکانی برای دسترسی به تجهیزات ورزشی وجود داشته باشد. طبق آنچه دکتر دی (Dee) گفته است، اندورفین آزاد شده در اثر ورزش کردن به افزایش انرژی، کاهش استرس، افزایش تمرکز کارمندان و ایجاد حال خوب در آن‌ها کمک می‌کند.

بهداشت محیط کار یک موضوع اساسی در ارتقای سلامت کارمندان و موثر بر کیفیت کار آن‌هاست. در این مقاله به 10 روش سودمند جهت افزایش بهداشت محیط کار اشاره کردیم. شما از چه راهکارهایی برای این موضوع استفاده می‌کنید؟ در پایین همین صفحه می‌توانید نظرات خودتان را برای ما بنویسید.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 55.4 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 40.3 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 16.5 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 13.2 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 9.5 میلیارد تومان
  شادروان
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 8.8 میلیارد تومان
  روز صفر
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 7.9 میلیارد تومان
  چند میگیری گریه کنی ۲
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 6.2 میلیارد تومان
  مرد بازنده
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 4 میلیارد تومان
  هناس
  اکران: 18 خرداد 1401