راهنمای فروش و خرید ماشین دست دوم ؛ صفر تا صد فروش و خرید خودرو کارکرده

thumbnail
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

فروش ماشین دست دوم و خرید خودرو کارکرده یکی از کارهای سخت و پراسترس است؛ مخصوصاً اگر تجربه کافی در این کار را نداشته باشید. در این مقاله نکات کلیدی فروش خودرو کارکرده و خرید ماشین دست دوم را بررسی می‌کنیم.

در زمان فروش ماشین دست دوم، طبیعتاً هدف شما فروش ماشین به بالاترین قیمت است. برای فروش ماشین خودتان، می‌توانید به بنگاه‌ها و افرادی که خودرو دست دوم خرید و فروش می‌کنند، مراجعه کنید. خرید ماشین دست دوم در دیوار یا از راه‌های دیگر نیز همراه با دشواری‌ها و سختی‌های خاص خود است. در ادامه سعی میکنیم به نکات لازم خرید خودرو کارکرده و روند فروش ماشین دست دوم بپردازیم.

نکات فروش خودرو کارکرده / Car Sale

در این مقاله می‌خوانید:


پیدا کردن قیمت واقعی خودرو


مهم‌ترین کاری که قبل از زدن آگهی فروش ماشین دست دوم خود باید انجام دهید، قیمت‌گذاری صحیح است. برای قیمت‌گذاری صحیح هم لازم است مشخصات خودروی خود را به طور دقیق به دست بیاورید. مراحل پیدا کردن قیمت واقعی خودرو را در این بخش می‌بینیم:

 

١- پیدا کردن مدل و کارکرد

قبل از هر کاری، مدل دقیق خودرو و مقدار کارکرد آن را بیابید. پیدا کردن مدل و سازنده خودرو ساده است، ولی برای ارزش‌گذاری دقیق خودرو لازم است سال تولید و همچنین تمام آپشن‌هایی که روی آن نصب شده‌اند را هم مشخص کنید. برای این کار می‌توانید به اسناد و مدارکی که در زمان خرید خودرو، تحویل شما شده‌اند مراجعه کنید.

همچنین در انتخاب عنوان آگهی، تا جای امکان جزئیات را بیان کنید؛ برای مثال اگر خودرو شما “دنا پلاس توربو دنده‌ای مدل 97 با رهیاب ماهواره‌ای” است از انتخاب عنوانی مانند “دنا پلاس مدل 97” پرهیز کنید. اشاره به جزئیات نه تنها باعث فروش سریع‌تر خودروی شما خواهد شد، بلکه با این کار، قیمت دقیق‌تر ماشین را هم به دست خواهید آورد. همچنین در صورتی که در طول مراحل فروش، از خودرو استفاده می‌کنید، لازم است کارکرد آن را به‌روزرسانی کنید.

فروش ماشین دست دوم

٢‎- ارزیابی وضعیت خودرو

در مرحله دوم لازم است وضعیت خودروی خودتان را بسنجید. برای این کار به دقت قسمت‌های مختلف خودرو را بررسی کنید و سپس یک ارزیابی کلی از وضعیت خودرو به دست بیاورید؛ آیا خودرو واقعا در حد نو است؟ یا کارکرده و فرسوده؟ اگر فکر می‌کنید خودتان از پس این کار برنمی‌آیید، می‌توانید با مراجعه به نمایندگی‌ها و یا افراد باتجربه، از نظر آنها استفاده کنید.

پس از انجام ارزیابی، خودرو را در یک دسته‌بندی کلی (مثل نو، در حد نو، تمیز، کارکرده و فرسوده) قرار دهید.

٣- پیدا کردن قیمت تقریبی

دیوار، شیپور و سایت‌هایی از این دست محل مناسبی برای پیدا کردن قیمت تقریبی خودروی شما براساس وضعیت، مدل خودرو و محل زندگی شما هستند. با گردش در این سایت‌ها و دیدن موردهای مشابه خودروی خودتان، به احتمال زیاد قیمت تقریبی را خواهید یافت. یکی دیگر از سایت‌های خوب که مخصوص همین کار ساخته شده است، سایت “برآورد” است. در این سایت با وارد کردن مشخصات خودروی خود، به راحتی می‌توانید یک قیمت اولیه برای ماشین دست دوم خودتان پیدا کنید.

 

٤- جمع‌بندی سابقه تصادفات و معاینات فنی

سعی کنید هربار بعد از انجام معاینات فنی (حتی در موارد ساده‌ای مثل تعویض روغن)، مدارک یا حداقل تاریخ انجام آنها را در جایی نگه دارید. خریداران در صورت مشاهده این موارد، می‌فهمند که خودروی شما در شرایط خوبی نگهداری شده است.

فروش خودرو کارکرده

٥‎- قیمت‌گذاری صحیح

قیمت واقعی خودروی شما به پارامترهای مختلفی بستگی دارد. پس از اینکه قیمت پایه را در مرحله سوم بدست آوردید، برای قیمت‌گذاری دقیق‌تر این کارها را انجام دهید:

 • اگر خودروی شما از لحاظ ظاهری و فنی در شرایط بسیار خوبی قرار دارد و به طور منظم سرویس شده است، مقداری به قیمت اضافه کنید.
 • اگر خودرو تصادف جدّی داشته و یا نیاز به تعمیر یا تعویض قطعه دارد، قیمت را کمتر کنید.

همچنین می‌توانید مقداری قیمت را افزایش دهید تا در هنگام معامله بتوانید از آن کم کنید، و یا اینکه اگر می‌خواهید ماشین خود را سریعتر بفروشید، قیمت را پایین‌تر بگذارید. در نظر داشته باشید که برای جلب نظر خریداران، قیمتی که می‌گذارید باید بتواند با موارد فروشی دیگر رقابت کند.

 


آماده کردن خودرو برای فروش


حتماً شما هم می‌خواهید که پس از انتشار آگهی فروش خودروی خودتان، خریداران زیادی با شما تماس بگیرند؛ مشتری زیاد، مساوی زمان کمتر برای فروش خواهد بود. در این قسمت، نکاتی که باعث فروش سریعتر خودرو کارکرده می‌شوند را می‌بینیم:

١- به ظاهر ماشین برسید

همچنین بخوانید :

سعی کنید ظاهر خودرو طوری باشد که خودتان از آن خوشتان بیاید. با مقداری هزینه کم، می‌توانید ظاهر خودرو را بهتر کنید؛ با این کار، مشتری تمایل به پرداخت قیمت بالاتری خواهد داشت. همچنین لازم است که قسمت‌های مختلف خودرو را تمیز کنید. اگر می‌خواهید خودتان این کار را انجام دهید:

 • قسمت‌های خارجی خودرو را بشویید و پولیش بزنید.
 • رینگ‎ها و تایرها را بشویید و به آنها واکس مخصوص بزنید.
 • کف‌پوش ها را بشویید و تمیز کنید.
 • قسمت‌های داخلی را با جارو تمیز کنید.
 • در صورتی که صندلی‌ها پوشش چرمی دارند آنها را با شوینده‌های مخصوص چرم تمیز کنید.

مراحل فروش خودرو کارکرده

٢- تعمیرات جزئی را انجام بدهید

هیچکس نمی‌خواهد ماشینی بخرد که نیاز به تعمیر فوری داشته باشد. برای فروش سریع‌تر و به قیمت بالاتر، بهتر است که قسمت‌های جزئی که نیاز به تعمیر دارند را درست کنید. زدگی‌های کوچک روی بدنه، فرورفتگی‌ها و خط و خش‌های ریز جزء چیزهایی هستند که با هزینه کم می‌توانند درست شوند. با برطرف کردن این موارد، جلوی ایرادگرفتن و کم کردن قیمت از طرف خریدار خواهید شد.

همچنین بهتر است قبل از فروش خودرو، روغن آن را عوض کنید و سطح مایعات را چک کنید.

 

٣- قطعاتی که خودتان نصب کرده‌اید را بردارید

این مورد بستگی به خودتان دارد ولی بیشتر افراد تمایل به خرید خودرویی دارند که شبیه مدل اصلی کارخانه سازنده باشد. برای مثال اگر چراغ‌های جلو را عوض کرده‌اید یا بوق غیرمعمول روی ماشینتان نصب کرده‌اید، بهتر است قبل از فروش آنها را بردارید. البته همانطور که گفته شد این مورد بستگی به سلیقه شما و خریدار دارد ولی اگر در این مورد مطمئن نیستید، بهتر است تا حد ممکن، خودروی خودتان را به حالت فابریک آن شبیه‌تر کنید.

 


پیدا کردن خریدار برای فروش ماشین دست دوم


پس از انجام مقدمات گفته شده در مراحل قبل، نوبت به زدن آگهی و پیدا کردن خریدار می‌رسد. برای پیدا کردن سریع خریدار و فروش ماشین دوست دوم خودتان، لازم است به نکات گفته شده در این قسمت توجه کنید:

١- تهیه عکس‌های مناسب از خودرو

بعد از تمیز کردن ماشین و انجام تعمیرات، چند عدد عکس باکیفیت خوب از خودروتان تهیه کنید؛ برای انجام این کار، یک روز آفتابی را انتخاب کنید و از زاویه‌های مختلف، تعدادی عکس از ماشین بگیرید. سعی کنید از تمام قسمت‌های خودرو عکس بگیرید، این قسمت‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

 • تمام قسمت‌های بدنه خارجی خودرو
 • صندلی‌های جلو و عقب، داشبورد، صندوق عقب و کفپوش‌ها
 • چرخ‌ها و تایرها
 • قسمت‌های زیر کاپوت

نکات فروش خودرو کارکرده

٢- نوشتن آگهی مناسب

انتخاب کلمات و اطلاعات مناسب، مهمترین قسمت ساخت یک آگهی خوب است. اطلاعاتی مثل قیمت، مدل، کارکرد و راه‌های تماس با خودتان را حتما در آگهی ذکر کنید. همچنین اطلاعاتی مثل امکانات اضافی، وضعیت خودرو، تعداد مالکان قبلی و سابقه تصادفات را هم می‌توانید در آگهی بنویسید.

پس از نوشتن متن و انتخاب عکس‌ها، به چند طریق مختلف می‌توانید آگهی خودتان را منتشر کنید. روش اول استفاده از سایت‌هایی مثل دیوار و شیپور است. در صورت استفاده از این سایت‌ها حتما از عکس‌هایی که گرفته‌اید استفاده کنید و در متن آگهی اشاره کنید که آیا قیمتی که قرار داده‌اید قیمت مقطوع است و یا می‌توانید در هنگام معامله مقداری از قیمت کسر کنید.

روش دیگر، استفاده از شبکه‌های اجتماعی مثل فیس‌بوک، اینستاگرام و توییتر و غیره است. اگر عضو یکی از این‌گونه شبکه‌ها هستید می‌توانید آگهی خودتان را در آنها قرار دهید و از دوستانتان بخواهید که پست شما را به اشتراک بگذارند. ممکن است یکی از دوستان یا آشنایان شما کسی را بشناسد که دنبال خرید خودرویی با مشخصات خودروی شما باشد.

در نهایت حتی می‌توانید آگهی خودتان را روی کاغذ چاپ کنید و آن را در جاهایی که فکر می‌کنید مناسب است نصب کنید. برای این کار متن آگهی را در نرم‌افزارهایی مثل Word یا Publisher بنویسید و عکس‌های مناسب را در آن قرار دهید. در پایین برگه هم می‌توانید شماره تماس خودتان را قرار داده و آنها را طوری برش بدهید که خریداران بتوانند به راحتی شماره شما را داشته باشند.

فروش ماشین دست دوم

٣- ملاقات با خریداران

در زمان ملاقات با خریداران، مزایا و معایب خودرو را طوری با آنها در میان بگذارید که خریدار نسبت به قیمتی که روی خودرو گذاشته‌اید متقاعد شود. همچنین برای خودتان قیمت حداقلی تعیین کنید. در صورتی که خریداران از شما درخواست کنند که به طور آزمایشی خودرو را برانند، حتما از آنها یک کپی گواهینامه رانندگی بگیرید و مدت زمان رانندگی را تعیین کنید. همیشه در طول رانندگی همراه آنها باشید.

 


نکات فنی مهم در خرید ماشین دست دوم


در ادامه به نکات فنی خرید خودرو کارکرده میپردازیم. در تهيه اين ليست سعی كرده‌ايم تا تمامی موارد مهم که باید در هنگام خرید ماشین کارکرده به آنها توجه شود را لحاظ کنیم.

در خرید ماشین دست دوم وضعیت رنگ آن را در نظر بگیرید

خرید خودرو دست دوم

بدون شک یکی از مهم‌ترین نکات خرید ماشین دست دوم قسطی یا نقد را باید توجه به وضعیت رنگ آن دانست. طبق آمار، بیش از 40 درصد قسمت‌های مختلف ماشین‌های دست دوم، رنگ شده است.

توجه داشته باشید که این رنگ‌شدگی‌های مجدد تاثیر مستقیمی بر قیمت خودرو خواهند داشت. برای مثال، رنگ‌شدگی مجدد خودرو پژو 207 بیش از 6 میلیون از قیمت آن خواهد کاست. این کاهش قیمت در صورت رنگ‌شدگی سقف ماشین به بیشترین حالت خود خواهد رسید. بنابراین توصیه می‌کنیم پیش از خرید ماشین دست دوم دیوار به وضعیت رنگ آن توجه کنید.

 

در خرید خودرو کارکرده حتما به آسیب بدنه و شاسی توجه کنید

بررسی بدنه نیز از نکات مهم در خرید ماشین دست دوم از دم قسط است. این بررسی باید شامل مواردی چون فرورفتگی‌ها، رنگ‌پریدگی‌ها، آچارخوردگی‌ها و دیگر موارد شود. بر اساس آمار، بیش از 20 درصد ماشین‌های کارکرده موجود در بازار دستخوش تغییر گلگیر، در یا سقف قرار گرفته‌اند. در این میان، شاسی خودرو از اهمیت بیشتری نسبت به سایر اجزا برخوردار است. این شاسی تنها در اثر برخوردهای سنگین و شدید تفییر شکل داده و منجر به بروز مشکلات متعددی در کارکرد ماشین می‌گردد. در نتیجه بهتر است در خرید ماشین کارکرده خارجی مورد نظرتان، بررسی بدنه را فراموش نکنید.

 

پیش از خرید ماشین کارکرده مورد نظرتان حتما آن را از نظر فنی بررسی کنید

خرید ماشین دست دوم

یکی دیگر از مسائل مهم در خرید ماشین کارکرده شرایطی را می‌توان وضعیت فنی آن دانست. طبق آمار، بیش از 30 درصد از خودروهای دست دوم موجود در بازار از مشکلات فنی رنج می‌برند. توصیه می‌کنیم برای این کار از کارشناسان حرفه‌ای یاری بگیرید. از جمله مواردی که باید به آن‌ها توجه شود می‌توان به عملکرد سیستم‌های ترمز، تعلیق، فرمان‌پذیری، سیستم‌های برقی مانند چراغ‌ها، موتور، اگزوز و رادیاتور است.

 

پیش از خرید خودرو دست دوم نسبت به کارکرد آن حساسیت نشان دهید

بر طبق آمار، میزن متوسط مصافت طی‌شده توسط خودروها در حدود 20000 کیلومتر در سال است. متاسفانه درصد قابل توجهی از فروشندگان ماشین‌های کارکرده به دستکاری کیلومترشمار می‌پردازند. امروزه از کیلومترشمار هر پنج خودرو، دست کم یک مورد تغییر داده شده است. توصیه می‌کنیم در هنگام خرید ماشین کارکرده از دم قسط حتما دیسک چرخ‌ها، پیچ‌های قطعات، چرم صندلی، روکش فرمان و دسته دنده را بررسی کنید. این اجزا به شما تخمینی از کارکرد ماشین ارائه خواهند داد.

 

در هنگام خرید ماشین دست دوم به قیمت پایین آن شک کنید

خرید خودرو کارکرده

بدون شک، جذاب‌ترین دلیل خرید ماشین کارکرده شرایطی را می‌توان قیمت آن دانست؛ عاملی که می‌تواند منجر به غفلت خریداران از بررسی دقیق ماشین شود. قیمت پایین ماشین، دلیل موجهی خواهد داشت. توصیه می‌کنیم پیش از خرید یک ماشین کارکرده دیوار حتما به بررسی وضعیت فنی و حقوقی آن بپردازید.

 

در هنگام خرید خودرو کارکرده حتما لاستیک‌ها را بررسی کنید

از دیگر اجزای مهمی که در هنگام خرید ماشین دست دوم باید مورد بررسی قرار گیرد می‌توان به لاستیک اشاره کرد. لاستیک کهنه خطری جدی برای ایمنی خودرو و سرنشینان آن خواهد بود. بنابراین بهتر است علاوه بر تاریخ انقضای به وضیعت‌ها آج‌های آن نیز توجه کنید. همچنین لاستیک زاپاس را نیز از یاد نبرید.

 

پیش از خرید ماشین کارکرده حتما آن را تست کنید

تست رانندگی علاوه بر تعیین نوع سواری ماشین، شمار زیادی از ایرادات آن را مشخص خواهد کرد؛ ایراداتی که حتی با دستگاه دیاگ قابل تشخیص نیستند. این نکته خصوصا در خرید ماشین کارکرده خارجی اهمیت می‌یابد.

 

در هنگام خرید خودرو دست دوم به آپشن‌ها توجه کنید

خرید ماشین دست دوم قسطی

یکی از جذاب‌ترین ویژگی‌های یک ماشین، آپشن‌های آن است. با این وجود، بسیاری از افراد در خرید خودروی کارکرده از بررسی آپشن‌ها غافل می‌مانند. پیشنهاد می‌کنیم حتما به این مورد توجه کرده و اجزایی چون بخاری، کولر، صندلی‌ها، سیستم صوتی، برف‌‌پاک‌کن،‌ سیستم تهویه مطبوع، دستگیره درها و چراغ‌ها را به دقت چک کنید.

 

در هنگام خرید ماشین کارکرده محو تبلیغات و صحبت‌های فروشنده نشوید

یکی از شگردهای فروشندگان ماشین های کارکرده، شلوغ‌کاری و تلاش در راستای گیج‌کردن خریدار است. حتما حواستان را جمع کرده و به بررسی وضعیت ماشین بپردازید.

 

در خرید خودرو کارکرده تا حد امکان از واسطه‌ها دوری کنید

تا جای ممکن از خرید ماشین دست دوم از دلالان و افراد ناشناس دوری کنید. حتما با شخص فروشنده به صورت حضوری دیدار کنید.

 

پیش از خرید ماشین دست دوم حتما به خوش‌معامله بودن آن توجه کنید

خرید ماشین دست دوم در دیوار

یکی دیگر از نکات مهم در خرید ماشین کارکرده اقساطی یا نقد را می‌توان خوش‌معامله‌بودن آن دانست. برخی از خودروها، با وجود برخورداری از کیفیت ساخت بالا، از انتظار فروش بالایی رنج می‌برند.

این بدین معنی است که برای فروختن آن‌ها باید زمان زیادی را منتظر بمانید. از جمله خوش‌معامله‌ترین ماشین‌های موجود در بازار می‌توان به پژو 206، پژو 207، رنو تندر 90، رنو ساندرو، مزدا 3 نیو، کیا اپتیما، هیوندای سوناتا، هیوندای آزرا، تویوتا کمری، کیا اسپورتیج، هیوندای سانتافه، هایما S7 و جک S5 اشاره کرد. در طرف دیگر ماشین‌هایی چون لیفان x50، لیفان x60، ام‌وی‌ام 315، میتسوبیشی اوتلندر، لنسر و میراژ و بسیاری از مدل‌های جیلی و دی‌اس بازار ضعیفی دارند.

 

در نهایت، قیمت را بر اساس ارزش واقعی ماشین تعیین کنید

آخرین و مهم‌ترین قدم در خرید ماشین کارکرده را می‌توان تعیین ارزش واقعی آن دانست. برآورد قیمت کاری دشوار است. خوشبختانه امروزه سایت‌هایی تخصصی جهت انجام این کار وجود دارند که توصیه می‌کنیم حتما از آن‌ها استفاده کنید.

 


نکات حقوقی مهم در خرید خودرو دست دوم


شاید بتوان مهم‌ترین مرحله در خرید خودرو کارکرده را بستن قرارداد دانست. در این بخش به تمامی نکات و مسائل حقوقی در خرید ماشین کارکرده می‌پردازیم.

پيش از خريد خودرو دست دوم مدارک آن را بررسی کنید

خرید ماشین دست دوم دیوار

مهم‌ترین نکته حقوقی در خرید ماشین دست دوم را باید کامل‌بودن مدرک آن بدانیم. این مدارک شامل کارت خودرو، اصلی سند خودرو، برگ معاینه فنی معتبر، پرداخت کامل عوارض شهرداری و بیمه خودرو می‌شوند. توجه داشته باشید که ماشین حتما به نام طرف مقابلتان باشد. همان‌گونه که ذکر شد، خرید خودروی دست دوم از دلالان عاقبت خوبی نخواهد داشت.

 

تا جای ممکن از خرید ماشین دست دوم به صورت وکالتی خودداری کنید

هملن‌طور که بالاتر به آن اشاره شد، خرید ماشین دست دوم به صورت وکالتی همراه با دردسرهای فراوانی است. توجه کنید که رانندگی با ماشینی که پلاک آن متعلق به مالک قبلی است، خلاف قانون بوده و مشمول جریمه قرار خواهد گرفت. علاوه بر این، برگه‌های جریمه نیز به آدرس و شماره تلفن صاحب پلاک ارسال می‌شوند. در بدترین حالت نیز ممکن است سند ماشین جعل شده باشد.

 

حتما به ممنوع‌المعامله بودن فروشنده توجه کنید

در هنگام خرید خودرو کارکرده از ممنوع‌المعامله بودن فروشنده اطمینان حاصل کنید. در این صورت وکالت‌نامه‌های او فاقد ارزش و اعتبار بوده و در تعویض پلاک به مشکل خواهید خورد.

 

پیش از زدن سند، قرارداد را تنظیم کنید

خرید ماشین دست دوم از دم قسط

نخستین و مهم‌ترین قدم در یک معامله را می‌توان نگاشتن قرارداد بین خریدار و فروشنده دانست. این قرارداد هر دو طرف را موظف به تعهد به موارد مشخصی خواهد کرد. تا جای ممکن از امضای قراردادهای دستی خودداری کنید.

توجه کنید که حتما به تمام جزییات خودرو، قیمت توافقی و نحوه پرداخت هزینه، زمان تحویل خودرو توسط فروشنده، زمان و نحوه تعویض پلاک خودرو، نحوه پرداخت عوارض سالیانه و مالیات، نحوه پرداخت جرایم و دریافت تاییدیه عدم خلاف خودرو و جزییات توافق دو طرف برای زمان حضور در دفترخانه در قرارداد اشاره شده باشد. پیش از خرید خودرو کارکرده از اصالت و صحت آن اطمینان حاصل کنید. همچنین تا اقدام برای تعویض پلاک، تایید اصالت ماشین و احراز ممنوع‌المعامله نبودن فروشنده، پرداخت جرایم پیشین و رفع مشکلات فنی از تسویه حساب خودداری کنید. در صورت تعویض دو ماشین، دو قولنامه یا قرارداد مجزا تنظیم کرده تا در صورت عمل نکردن به تعهدات، مشکلی ایجاد نشود. به مواردی چون خط‌خوردگی توجه کنید.

 

به یکی از مراکز تعویض پلاک خودرو مراجعه کنید

خرید ماشین کارکرده اقساطی

یکی از اساسی‌ترین قدم‌ها در انتفال مالکیت ماشین، حضور خریدار و فروشنده در یکی از مراکز تعویض پلاک خودرو است. در این مرحله پلاک سابق فک و پلاک جدید نصب خواهد شد.

 

آیا با دریافت کارت سبز یک ماشین، صاحب آن خواهیم شد؟

بر اساس قانون، صرفا تعویض پلاک ماشین به معنای انتقال مالکیت نیست. خریدار باید پس از این مرحله به یک دفتر اسناد رسمی مراجعه کرده و سند خودرو را به نام خود بزند.

 

به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنید

در هنگام مراجعه به یکی از شعب دفاتر اسناد رسمی، حتما برگ سبز جدید یا شناسنامه خودرو، تاییدیه نقل و انتقال خودرو، برگه شرکت سازنده، اصل مدارک شناسایی، بیمه‌نامه شخص ثالث، کارت سوخت هوشمند، برگ مفاصا حساب پرداختی عوارض شهرداری، برگه معاینه فنی و گواهی عدم خلافی به تاریخ یک روز قبل از بستن قرارداد را به همراه داشته باشید.

 

هزینه‌های تنظیم سند خودرو

خرید ماشین کارکرده شرایطی

این هزینه‌ها بسته به نوع خودرو متفاوت بوده و شامل دو بخش حق‌الثبت و حق‌التحریر می‌شود. هزینه حق‌الثبت و مالیات نقل و انتقال متعلق به دولت بوده و باید توسط فروشنده پرداخت گردد. هزینه حق‌التحریر نیز از آن دفترخانه است و پرداخت آن به صورت توافقی توسط طرفین انجام می‌گیرد.

فروش ماشین دست دوم یا خرید ماشین کارکرده برای اولین بار ممکن است مقداری دشوار باشد ولی اگر با نکات فروش خودرو کارکرده و مراحل آن آشنا باشید این کار آنقدرها هم سخت نیست. در این مقاله سعی شده بود که مراحل مختلف فروش خودروی دست دوم و همچنین مراحل خرید خودرو کارکرده به شما نشان داده شود. آیا تجربه خاصی از فروش خودرو دست دوم یا خرید ماشین کارکرده دارید که در این مقاله گفته نشده بود؟ نظرات خودتان را با ما در میان بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 1.867 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 361 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 279 میلیون دلار
  The Batman
  اکران: 04 مارس 2022
 • 273 میلیون دلار
  Uncharted
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 138 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 116 میلیون دلار
  Death on the Nile
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 72 میلیون دلار
  Jackass Forever
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 47 میلیون دلار
  Dog
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 4 میلیون دلار
  Cyrano
  اکران: 25 فوریه 2022