بهترین کارگردان های سینما در طول تاریخ ؛ از نولان تا هیچکاک

بهترین کارگردان های سینما
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

در تاریخ سینما تاکنون با آثار سینمایی زیادی مواجه شده‌ایم که برخی از آن‌ها بیشتر در یاد و خاطره‌مان مانده‌اند. در این مقاله قصد داریم تعدادی از بهترین کارگردان های سینما در طول تاریخ را برای شما معرفی کنیم. با ما باشید.

هنر سینما تاکنون کارگردان‌ها و فیلمسازهای بزرگ زیادی به خود دیده است. افرادی که آثار ارزشمندی برای مخاطبان خود تولید کرده و می‌کنند. در این مقاله قصد داریم 10 عدد از بهترین کارگردان های سینما در طول تاریخ را برای شما معرفی کنیم. در انتخاب نام‌های فهرستمان سعی کرده‌ایم سلایق مختلف را در نظر گرفته و مثال‌هایی را هم در رابطه با کارگردانان سینمای قدیم و هم در رابطه با سینمای مدرن برای شما معرفی کنیم. همراه پلازا بمانید.

حقیقت های جالب درباره کریستوفر نولان

همچنین بخوانید :

آنچه در ادامه می‌خوانید:

 • بهترین کارگردان های سینما در طول تاریخ
  • کریستوفر نولان / Christopher Nolan
  • دیوید فینچر / David Fincher
  • برادران کوئن / Coen Brothers
  • وودی آلن / Woody Allen
  • استیون اسپیلبرگ / Steven Spielberg
  • مارتین اسکورسیزی / Martin Scorsese
  • استنلی کوبریک / Stanley Kubrick
  • آکیرا کوروساوا / Akira Kurosawa
  • اینگمار برگمان / Ingmar Bergman
  • آلفرد هیچکاک / Alfred Hitchcock

 


بهترین کارگردان های سینما در طول تاریخ


در ادامه بهترین کارگردان های سینما در طول تاریخ را معرفی می‌کنیم.

 

10. کریستوفر نولان / Christopher Nolan

کارگردان های سینما / بهترین کارگردان سینما

در رتبه دهم فهرست بهترین کارگردان های سینما کارگردان انگلیسی-آمریکایی کریستوفر نولان (Christopher Nolan) قرار دارد. نولان را در دنیای سینما با سبک شخصی و منحصربه‌فرد خود که در جریانی متفاوت با عمده آثار هالیوودی حرکت می‌کند می‌شناسند. او تاکنون 10 فیلم ساخته است که در مجموع توانسته‌اند 4.7 میلیارد دلار در سراسر جهان فروش داشته باشند. این فیلم‌ها همچنین موفق به کسب 34 نامزدی اسکار و دریافت 10 جایزه در بخش‌های مختلف شده‌اند.

از مهمترین آثار سینمایی نولان می‌توان به فیلم Memento، فیلم The Prestige، فیلم The Dark Knight، فیلم Inception و Interstellar اشاره کرد. درون مایه اکثر آثار نولان حول محور موضوعات متافیزیکی، مسائل اخلاقی مربوط به انسان، زمان، حافظه و همچنین هویت شخصی می‌چرخد. علاوه بر این بهره‌گیری از روایت‌های غیرمعمول و استفاده از جلوه‌های صوتی و بصری ویژه در خدمت فضاسازی فیلم نیز در آثار او دیده می‌شود. برای خواندن بیوگرافی کامل کریستوفر نولان می‌توانید به این مطلب مراجعه کنید.

 

9. دیوید فینچر / David Fincher

بهترین کارگردان های سینما / بهترین کارگردان ها

جایگاه نهم فهرست بهترین کارگردان های سینما به دیوید فینچر (David Fincher) تعلق دارد. فینچر یک کارگردان فیلم، تلویزیون و موزیک ویدیو آمریکایی است که از کودکی نسبت به فیلمسازی علاقه نشان داد. از مهمترین آثار این کارگردان می‌توان به فیلم Seven، فیلم Fight Club، فیلم Zodiac، فیلم The Social Network و Gone Girl اشاره کرد. او همچنین در ساخت سری تلویزیونی محبوب House of Cards نیز به عنوان کارگردان دست داشته است.

فینچر در پروسه یافتن سبک مختص به خودش از افراد مختلفی الهام گرفته است که از جمله آن‌ها می‌توان به آلفرد هیچکاک (Alfred Hitchcock)، مارتین اسکورسیزی (Martin Scorsese) و جورج روی هیل (George Roy Hill) اشاره کرد. از ویژگی‌های مشخص کننده فیلم‌های او می‌توان به توجه افراطی نسبت به جزئیات و مهندسی دقیق لایه‌های مختلف روایت داستانی اشاره کرد.

 

8. برادران کوئن / Coen Brothers

بهترین کارگردان های جهان

در جایگاه هشتم فهرست بهترین کارگردان های سینما برادران کوئن (Joel and Ethan Coen) قرار دارند. آثار این فیلمسازهای منحصربه‌فرد آمریکایی روند تحول خود را داشته است و از جمله مهمترین این آثار می‌توان به فیلم‌هایی نظیر Barton Fink ،Fargo، فیلم No Country for Old Men و Inside Llewyn Davis اشاره کرد.

فیلم‌های برادران کوئن تاکنون موفق به کسب 13 نامزدی اسکار شده‌اند که از میان آن‌ها فیلم Fargo موفق به کسب جایزه بهترین فیلمنامه و فیلم No Country for Old Men جوایز بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه اقتباسی را دریافت کرد. شاید بتوان گفت بارزترین ویژگی مشخص کننده فیلم‌های برادران کوئن ترکیب هنرمندانه ژانرهای مختلف با همدیگر باشد.

 

7. وودی آلن / Woody Allen

بهترین کارگردان های حال حاضر جهان رده بندی / بهترین کارگردان های جهان

جایگاه هفتم فهرست بهترین کارگردان های سینما در طول تاریخ به نویسنده، کارگردان و بازیگر آمریکایی وودی آلن (Woody Allen) اختصاص دارد. این کارگردان فعالیت حرفه‌ای خود را در ابتدا به عنوان یک نویسنده کمدی برای تلویزیون آغاز کرده و سپس به عنوان استند آپ کمدین آن را ادامه داد. از مهمترین آثار او در زمینه سینما می‌توان به فیلم‌های Annie Hall، فیلم The Purple Rose of Cairo، فیلم Match Point و Midnight in Paris اشاره کرد.

وودی آلن معمولا خود نیز در فیلم‌هایش بازی می‌کند و عموما در نقش شخصیتی ظاهر می‌شود که به عنوان یک استند آپ کمدین او را با آن می‌شناسیم. او همچنین در زمینه نمایشنامه‌نویسی و موسیقی نیز فعالیت داشته و از جمله افرادی که در شکل گیری سبک او در فیلمسازی و بازیگری نقش داشته‌اند می‌توان به کمدین‌هایی همانند باب هوپ (Bob Hope)، گروچو مارکس (Groucho Marx) و چارلی چاپلین (Charlie Chaplin) اشاره کرد.

 

6. استیون اسپیلبرگ / Steven Spielberg

بزرگترین کارگردان جهان در تمام دوران / کارگردانان صاحب سبک جهان

ششمین رتبه فهرست بهترین کارگردان های سینما در طول تاریخ را به فیلمساز آمریکایی استیون اسپیلبرگ (Steven Spielberg) اختصاص داده‌ایم. اسپیلبرگ را یکی از پیشروهای اصلی دوره جدید هالیوود (New Hollywood) در سینمای آمریکا می‌دانند. از مهمترین فیلم‌های او می‌توان به آثاری همچون Jaws، فیلم E.T. the Extra-Terrestrial، فیلم Saving Private Ryan و Schindler’s List  اشاره کرد.

فروش تجاری فیلم‌های اسپیلبرگ سبب شده‌اند او عنوان موفق‌ترین فیلمساز تاریخ سینما از منظر تجاری را به یدک بکشد. فیلم‌های اسپیلبرگ اغلب به کاوش درون‌مایه‌های متفاوتی می‌پردازند؛ اما به شکل عمومی می‌توان گفت در اکثر آثار او با شخصیت‌های معمولی مواجه هستیم که با موجودات عجیب و غریب فراواقعی رویارو می‌شوند و یا خود را در موقعیت‌های غیرطبیعی می‌یابند. البته درون‌مایه‌هایی همانند احساس شگفتی و ایمان را نیز می‌توان در آثار مناسب‌تر او برای سنین نوجوان (همانند E.T.) ردیابی کرد. برای خواندن بیوگرافی استیون اسپیلبرگ از این مطلب دیدن کنید.

 

5. مارتین اسکورسیزی / Martin Scorsese

کارگردان های سینمای ایران / بهترین کارگردان های تاریخ سینمای جهان

همچنین بخوانید :

پنجمین جایگاه فهرست بهترین کارگردان های سینما در طول تاریخ را به کارگردان ایتالیایی-آمریکایی مارتین اسکورسیزی (Martin Charles Scorsese) اختصاص داده‌ایم. در آثار این کارگردان مهم آمریکایی درون‌مایه‌هایی همانند هویت ایتالیایی-آمریکایی‌ها، موضوعات کاتولیکی مثل انتقام، ایمان، مردانگی، تبهکاری و همچنین خشونت کندوکاو می‌شوند.

از مهمترین آثار اسکورسیزی می‌توان به فیلم‌هایی نظیر Taxi Driver، فیلم Raging Bull، فیلم Goodfellas، فیلم Shutter Island، فیلم The Wolf of Wall Street و The Departed اشاره کرد. فیلم‌های اسکورسیزی تاکنون موفق به کسب نامزدی‌های مختلفی هم به شکل ملی و هم به شکل بین‌المللی شده‌اند و فیلم The Departed او نیز موفق به دریافت جایزه اسکار شد. از اینجا می‌توانید با بیوگرافی مارتین اسکورسیزی بیشتر آشنا شوید.

 

4. استنلی کوبریک / Stanley Kubrick

کارگردان های مشهور سینما / کارگردان های معروف

در رتبه چهارم فهرست بهترین کارگردان های سینما در طول تاریخ فیلمنامه نویس و کارگردان آمریکایی استنلی کوبریک (Stanley Kubrick) قرار دارد. کوبریک را نیز در زمره یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین کارگردانان هنر سینما تاکنون قلمداد می‌کنند. اکثر آثار سینمایی کوبریک بر اساس رمان‌ها و یا داستان‌های کوتاه ساخته شده‌اند و المان‌های دامنه متنوعی از ژانرهای گوناگون را می‌توان در آن‌ها شناسایی کرد.

از ویژگی‌های دیگر آثار او می‌توان به واقع گرایی، طنز تلخ، فیلمبرداری منحصربه‌فرد، طراحی صحنه مفصل و نهایتا استفاده هوشمندانه از موسیقی اشاره کرد. تعدادی از مهمترین فیلم‌های کوبریک عبارتند از The Shining، فیلم 2001: A Space Odyssey، فیلم A Clockwork Orange، فیلم Eyes Wide Shut و Dr. Strangelove.

پاوربانک ریمکس مدل Proda PPP-15 ظرفیت 4000 میلی آمپر ساعت

پاوربانک ریمکس مدل Proda PPP-15 ظرفیت 4000 میلی آمپر ساعتRemax Proda PPP-15 4000mAh Power Bank

وزن85 گرم
شدت جریان خروجی2.1 آمپر
قابلیت شارژ سریعدارد

3. آکیرا کوروساوا / Akira Kurosawa

کارگردان های معروف جهان / کارگردان های برتر دنیا

به عنوان سومین کارگردان فهرست بهترین کارگردان های سینما در طول تاریخ فردی به نام آکیرا کوروساوا (Akira Kurosawa) را برای معرفی در نظر گرفته‌ایم. این کارگردان ژاپنی در طول فعالیت حرفه‌ای 57 ساله خود حدود 30 فیلم را کارگردانی کرده و به عنوان یکی از مهمترین فیلمسازان تاریخ سینما از او یاد می‌شود.

از مهمترین آثار کوروساوا می‌توان به فیلم‌های Seven Samurai، فیلم Rashomon، فیلم Ran و Yojimbo اشاره کرد. سبک فیلمسازی کوروساوا را می‌توان شیوه‌ای جسورانه نامید که در عین وام گرفتن از سینمای وسترن، امضای خود را نیز به یدک می‌کشد. از درون‌مایه‌های آثار او می‌توان به بررسی رابطه بین شاگرد و استاد، قهرمان پروری و همچنین کاوش خشونت در بستر زمان اشاره کرد.

 

2. اینگمار برگمان / Ingmar Bergman

کارگردان های مطرح دنیا

در جایگاه دوم فهرست بهترین کارگردان های سینما در طول تاریخ اینگمار برگمان (Ingmar Bergman) قرار دارد. برگمان یک نویسنده، کارگردان و تهیه کننده اهل سوئد است که در زمینه‌های سینما، تلویزیون، تئاتر و رادیو به فعالیت پرداخته است. از مهمترین فیلم‌های برگمان می‌توان به آثاری همانند The Seventh Seal، فیلم Wild Strawberries، فیلم Persona و Fanny and Alexander اشاره کرد.

برگمان علاوه بر این‌ها کارگردانی 170 نمایشنامه را نیز بر عهده گرفته است و از نظر یکی از منتقدین به نام فیلیپ فرنچ (Philip French) یکی از بزرگترین هنرمندان قرن بیستم شناخته می‌شود. او از راه ادبیات و هنرهای نمایشی به بازآفرینی موقعیت انسان پرداخته و حتی آن را زیر سوال می‌برد. عمده دغدغه‌های برگمان در کارهایش موضوعاتی همانند فانی بودن انسان، تنهایی و ایمان هستند. علاوه بر این در فیلم‌های او همواره زیرلایه‌ای پنهانی از تکانه‌های غریزی و اولیه انسانی نیز می‌توان شناسایی کرد. برای آشنایی بیشتر با فیلم های برگمان به این مقاله مراجعه کنید.

 

1. آلفرد هیچکاک / Alfred Hitchcock

بهترین کارگردان های جهان

نهایتا به جایگاه اول فهرست بهترین کارگردان های سینما در طول تاریخ رسیدیم و این جایگاه به کارگردان محبوب انگلیسی آلفرد هیچکاک (Alfred Hitchcock) تعلق دارد. در دنیای سینما از هیچکاک اغلب به عنوان «سلطان تعلیق» یاد می‌شود. او کارگردانی بیش از 50 فیلم بلند را برعهده گرفته و این فیلم‌ها جمعا 46 بار موفق به کسب نامزدی اسکار شده و 6 جایزه را نیز برای این فیلمساز به همراه داشته‌اند.

از مهمترین فیلم‌های هیچکاک می‌توان به آثاری همانند Psycho، فیلم Rear Window، فیلم Vertigo و The Birds اشاره کرد. از جمله ویژگی‌های سبک هیچکاک در فیلمسازی می‌توان به مقوله استفاده از حرکت دوربین جهت تقلید نگاه یک فرد اشاره کرد که از این طریق بینندگان فیلم در واقع دوربین را به مثابه چشم خود فرض و قبول می‌کنند. طراحی قاب‌بندی‌ها به گونه‌ای که میزان اضطراب و هراس به حداکثر خود برسد از دیگر ویژگی‌های سینمای آلفرد هیچکاک محسوب می‌شود.

بزرگترین کارگردان جهان در تمام دوران / کارگردانان صاحب سبک جهان

بهترین کارگردان های سینما را برای شما فهرست کردیم و امیدواریم از خواندن مقاله امروزمان هم نهایت لذت را برده باشید. بدون شک تعداد کارگردان‌های بزرگ تاریخ سینما به نام‌های فهرست بالا محدود نمی‌شوند و افراد بزرگ زیاد دیگری نیز هستند که آثار ارزنده‌ای را در زمینه سینما برای ما ساخته‌اند. نظر شما در این رابطه چیست؟ نظرات خود را از قسمت پایین و از بخش کامنت‌های سایت با ما در میان بگذارید.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 54.6 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 40.2 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1400
 • 15 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 12 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 11 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 9 میلیارد تومان
  شادروان
  اکران: 25 اسفند 1400
 • 8 میلیارد تومان
  روز صفر
  اکران: 18 اسفند 1400
 • 7 میلیارد تومان
  چند میگیری گریه کنی ۲
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 6 میلیارد تومان
  مرد بازنده
  اکران: 18 اسفند 1400
 • 3 میلیارد تومان
  هناس
  اکران: 18 خرداد 1401