10 سریال برتر ایرانی که بیش از یک فصل ساخته شده‌اند!

سریال های چند‌فصلی ایرانی
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

این روزها با رونق سری‌سازی در تلویزیون و نمایش خانگی، سازندگان به سمت فصل‌بندی سریال‌های خود می‌روند. به همین مناسبت با ما همراه باشید تا با متن و حاشیه برترین سریال های چند‌فصلی ایرانی آشنا شوید.

در این مقاله به سریال های چند‌فصلی ایرانی پرداخته‌ایم. اگر مخاطب پروپاقرص فیلم و سریال باشید، قطعا می‌دانید که صنعت سریال سازی در سال‌های اخیر اهمیت فوق‌العاده‌ای پیدا کرده است و سری‌سازی در دنیا یک امر مرسوم برای سریال‌ها به حساب می‌آید. اما در کشور ما آنچنان که باید به سری سازی توجه نشده است و اگر «پایتخت» را یک استثنا بدانیم، بسیاری از سریال‌های ایرانی خوب با وجود استقبال مخاطب، یا به فصل‌های بعدی نرسیده‌اند و یا پس از پایان داستان و تغییر سرنوشت کاراکترها دیگر جذابیت خود را در فصل‌های بعدی از دست داده‌اند. به بهانه پایان پخش «پایتخت 6»، پخش « نون خ 2» و «بچه مهندس 3» در این مقاله قصد داریم مروری بر بهترین سریال های چند‌فصلی ایرانی داشته باشیم. با پلازا همراه باشید.

سریال های چند‌فصلی ایرانی

همچنین بخوانید :

آنچه در ادامه می‌خوانید:

 


10 سریال برتر ایرانی که بیش از یک فصل ساخته شده اند


در ادامه به معرفی سریال های چندفصلی ایرانی می‌پردازیم.

 

سریال دیوار به دیوار

دیوار به دیوار / سریال های چند‌فصلی ایرانی

 • کارگردان: سامان مقدم
 • تعداد فصل‌ها: 2 فصل
 • بازیگران: ویشکا آسایش، پژمان جمشیدی، فرهاد آئیش، گوهر خیراندیش و آزاده صمدی

«دیوار به دیوار» رتبه 10 برترین سریال های چند‌فصلی ایرانی را به خود اختصاص داده است. آیا احتمال دارد فصل‌های بعدی آن ساخته شوند؟ تاکنون که خبری نبوده، اما بعید نیست در آینده سامان مقدم و تیم سازنده «دیوار به دیوار» هوس ساخت فصل سوم این سریال را داشته باشند.
داستان این مجموعه درباره پنج خانواده‌ای است که هیچ شناختی از هم ندارند و به واسطه واحدهای آپارتمانی که پیش‌خرید کرده‌اند و قلابی از آب در آمده و سرشان کلاه رفته است، مجبور می‌شوند در یک خانه با هم زندگی کنند.

پای گوهر خیراندیش سر صحنه این سریال شکست و مجبور شد بخشی از سریال را با همان وضعیت بازی کند! از طرف دیگر یکی از حاشیه‌هایی که برای این سریال ایجاد شد، در رابطه با آهنگ بیست هزار آرزوی محسن چاوشی بود که در آستانه انتخابات منتشر شده بود. بازیگران در بخشی از این سریال، ترانه چاوشی را بازخوانی کردند که به مذاق تلویزیون خوش نیامد و آن را سانسور کرد که در زمان پخش جنجال‌هایی را به پا کرد.

 

سریال دردسرهای عظیم

جواد عزتی / سریال های چند‌فصلی ایرانی

 • کارگردان: برزو نیک نژاد
 • تعداد فصل‌ها: 2 فصل
 • بازیگران: جواد عزتی، الناز حبیبی، مهدی هاشمی، مریم سعادت و مهران رجبی

«دردسرهای عظیم» در بین برترین سریال های چند‌فصلی ایرانی در رتبه نهم مقاله ما قرار گرفته است. ماجراهای لطیف هم برای مخاطبان جذاب است و هم قابلیت ادامه‌دار شدن دارد. از این رو بعید نیست که فصل سوم این سریال ساخته شود. داستان آن درباره لطیف، یک بازیگر تازه کار و به دنبال فعالیت در پروژه‌های سینمایی و تلویزیونی است. از طرفی فرحان با بازی مهدی هاشمی ورشکسته می‌شود و طلبکاران در به در به دنبالش هستند! این دو شخصیت در خانه‌ای با تعدادی همسایه کنجکاو به هم می‌رسند. ادامه ماجراهای آن‌ها را بهتر است خودتان تماشا کنید.

 

سریال کارآگاه علوی

کارآگاه علوی / سریال های چند‌فصلی ایرانی

 • کارگردان: حسن هدایت
 • تعداد فصل‌ها: 2 فصل
 • بازیگران: احمد نجفی

«کارآگاه علوی» رتبه 8 برترین سریال های چند‌فصلی ایرانی را کسب کرده است. داستان‌های پلیسی همیشه آنقدر جذابیت دارند که بتوان آن را ادامه داد، چه برسد به اینکه داستان آن‌ها با تاریخ هم درآمیزد. هرچند خیلی بعید است کارگاه علوی دیگری ساخته شود، اما ما صددرصد ردش نمی‌کنیم!

کارآگاه علوی یک کارآگاه باهوش و باوجدان در سیستم فاسد نظمیه است که به دنبال کشف حقایق و دستگیری مجرمین و جنایتکاران است. قصه‌ها اپیزودیک و در تهران سال‌های 1308 تا 1330 روایت می‌شوند.

 

سریال زیر آسمان شهر

زیر آسمان شهر

 • کارگردان: مهران غفوریان
 • تعداد فصل‌ها: 3 فصل
 • بازیگران: مهران غفوریان، حمید لولایی، کیومرث ملک مطیعی، یوسف تیموری و مجید صالحی

زیر آسمان شهر با وجود مخاطبان زیادی که داشت، در همان سه فصل به پایان رسید. با اینکه چند وقت قبل مهران غفوریان در نظر داشت فصل چهارم سریال محبوبش را بسازد، اما به نظر می‌رسد با مشاوره‌هایی که از رضا عطاران گرفت انجام این کار منتفی شد.

این سریال تلویزیونی ماجرای آقا خشایار مستوفی، بهروز پیرپکاجکی و همسایه‌هایشان را روایت می‌کند که در هر قسمت درگیر اتفاقی تازه می‌شوند.

 

سریال هوش سیاه

هوش سیاه / سریال های چند‌فصلی ایرانی

 • کارگردان: مسعود آب‌پرور
 • تعداد فصل‌ها: 2 فصل
 • بازیگران: حسین یاری و کیکاووس یاکیده

«هوش سیاه» بهترین مجموعه در زمینه سریال های چند‌فصلی ایرانی محسوب می‌شود. این سریال هم می‌توانست ادامه دار باشد و حتی مسعود آب‌پرور مایل بود در صورت همکاری نیروی انتظامی و نهاد‌های ذی‌ربط، ادامه این سریال جذاب را تولید کند؛ اما وقتی دید خبری از امکانات نیست تا الان تصمیمی برای ساخت فصل سوم آن نگرفته است.

همچنین بخوانید :

هوش سیاه یک قصه پلیسی در رابطه با جرایم رایانه‌ای است. با اینکه فصل دوم این سریال در بخش‌هایی از سریال معروف «فرار از زندان» اقتباس کرده است، اما انصافا به خوبی توسط نویسنده و کارگردان ایرانیزه شده است.

پس از موفقیت فصل دوم و درحالی‌که همه منتظر بودند فصل سوم این سریال ساخته شود، مسعود آب‌پرور با انتقادات خود از عدم حمایت تلویزیون و نیروی انتظامی و مشکلاتی که برایشان به وجود آمده بود اعلام کرد که اگر شرایط کار مثل «هوش سیاه 2» باشد، با ساخت «هوش سیاه 3» به مخاطبان خیانت نخواهد کرد!

 

سریال نون خ

نون خ / سریال های چند‌فصلی ایرانی

 • کارگردان: سعید آقاخانی
 • تعداد فصل‌ها: 2 فصل
 • بازیگران: سعید آقاخانی، حمیدرضا آذرنگ، سیروس میمنت، هدیه بازوند، ندا قاسمی و پاشا جمالی

«نون خ» رتبه 5 برترین سریال ‌های چند‌فصلی ایرانی را به خود اختصاص داده است. با توجه به استقبال فوق‌العاده مخاطبان به خصوص از فصل دوم، به احتمال زیاد فصل‌های بعدی نیز ساخته می‌شود. برای آشنایی بیشتر با سریال نون خ می‌توانید به این مطلب مراجعه کنید.

داستان این مجموعه تلویزیونی درباره مردی به نام نورالدین خانزاده است که کارگاه فراوری تخمه دارد. او محصول تخمه کشاورزان را می‌خرد و آن‌ها را به شخصی به نام میرزایی تحویل می‌دهد تا در ترکیه بفروشد و پولش را بفرستد. در این میان میرزایی فوت می‌کند و نورالدین خانزاده می‌ماند و بدهکارانی که او را اختلاسگر و «نون خ» می‌نامند! در فصل دوم نورالدین و هم‌ولایتی‌هایش درگیر زلزله کرمانشاه می‌شوند و سعی می‌کنند با مشکلات حاصل از بیکاری و از بین رفتن خانه‌ها و دارایی‌شان دست و پنجه نرم کنند.

 

سریال مرد هزار چهره

مرد هزار چهره / سریال های چند‌فصلی ایرانی

 • کارگردان: مهران مدیری
 • تعداد فصل‌ها: 2 فصل
 • بازیگران: مهران مدیری، سیامک انصاری، پژمان بازغی، رضا فیض‌نوروزی و فلامک جنیدی

«مرد هزار چهره» رتبه 4 را در بین برترین سریال های چند‌فصلی ایرانی به خود اختصاص داده است. داستان مسعود شصت‌چی به اندازه دو فصل کشش داشت و دیگر امکان ندارد مهران مدیری به سراغ ساخت «مرد سه‌هزار چهره» برود.

همچنین بخوانید :

داستان این مجموعه درباره مسعود شصتچی کارمند ساده، با وجدان و مقرراتی اداره ثبت احوال شیراز است که به واسطه اشتباهات دیگران در موقعیت‌های مختلف قرار می‌گیرد و داستان طنزی را رقم می‌زند. شصتچی در فصل دوم پس از آزادی از زندان، خودش به عمد خود را در جایگاه دیگران قرار می‌دهد و از موقعیت آن‌ها سوءاستفاده می‌کند.

با پخش این سریال در مقاطع مختلف اداره ثبت احوال شیراز، پزشکان و شعرا به پخش این سریال از صدا و سیما انتقادات و اعتراضات گسترده‌ای داشتند!

 

سریال لیسانسه ها

لیسانسه ها / سریال های چند‌فصلی ایرانی

 • کارگردان: سروش صحت
 • تعداد فصل‌ها: 3 فصل
 • بازیگران: هوتن شکیبا، امیرحسین رستمی، امیر کاظمی، کاظم سیاحی و متین ستوده

«لیسانسه‌ها» رتبه سوم برترین سریال های چند‌فصلی ایرانی را کسب کرده است. آنطور که از مصاحبه عوامل می‌توان فهمید، لیسانسه‌ها که البته در فصل سوم به فوق‌لیسانسه‌ها تغییر نام داد، دیگر ادامه نخواهد داشت.

این مجموعه کمدی ماجرای سه دوست است که در دو فصل اول لیسانس دارند و دنبال کار می‌گردند و در فصل سوم فوق لیسانس می‌گیرند و همچنان بیکارند.

 

سریال شهرزاد

شهرزاد / سریال های چند‌فصلی ایرانی

 • کارگردان: حسن فتحی
 • تعداد فصل‌ها: 3 فصل
 • بازیگران: ترانه علیدوستی، شهاب حسینی، مصطفی زمانی، علی نصیریان و مهدی سلطانی

«شهرزاد» رتبه دوم برترین سریال های چند‌فصلی ایرانی را به خود اختصاص داده است. با وجود علاقه مخاطبان، با توجه به مرگ شخصیت‌ها و پروژه‌های جدیدی که حسن فتحی در سر دارد، قطعا خبری از ادامه «شهرزاد» نیست.

شهرزاد ماجرای یک عاشقانه مثلثی در کنار یک پدرخوانده ایرانی (با بازی درخشان علی نصیریان) در دل تاریخ است! فرهاد می‌خواهد با شهرزاد ازدواج کند، اما با وقوع اتفاقاتی ناگوار، یک قباد جذاب قدرتمند سر راهش قرار می‌گیرد که بدجوری دلش پیش شهرزاد گیر کرده است!

«شهرزاد» در حین پخش دچار حاشیه‌های بسیاری شد. مهمترین آن بحث پول‌های کثیفی بود که تقریبا در اواسط فیلمبرداری فصل دوم در رسانه‌ها مطرح شد و حتی به تغییر سرمایه‌گذار و تهیه‌کننده انجامید. آتش این ماجرا دامن تمام عوامل را گرفت و هر کدام از عوامل بارها در مصاحبه‌های مختلف مجبور شدند توضیح بدهند که از اصل داستان و اینکه این پول‌ها از کجا آمده است، خبر نداشته‌اند و فقط به خاطر قرارداد و تعهدی که به کار و مخاطبان «شهرزاد» دارند، فعالیت در این پروژه را ادامه می‌دهند.

از دیگر حواشی این کار، اختلافات حمیدرضا آذرنگ و ابوالفضل پورعرب در مقاطع مختلف با حسن فتحی و تهیه‌کننده بود که سبب خروج ناگهانی این بازیگران از کار شد.

 

سریال پایتخت

پایتخت / سریال های چند‌فصلی ایرانی

 • کارگردان: سیروس مقدم
 • تعداد فصل‌ها: 6 فصل
 • بازیگران: محسن تنابنده، ریما رامین‌فر، احمد مهران‌فر، علیرضا خمسه، نسرین نصرتی و بهرام افشاری

«پایتخت» با شش فصل پرمخاطب، رتبه اول برترین سریال های چند‌فصلی ایرانی را به خود اختصاص داده است. با توجه به استقبال فوق‌العاده مخاطبان، احتمال دارد فصل‌های بعدی نیز ساخته شود. پایتخت ماجرای خانواده نقی معمولی و پسرخاله‌اش ارسطو عامل است که در هر فصل با اتفاقاتی روبرو می‌شوند و در کنار هم تلخی و شیرینی‌هایی را تجربه می‌کنند.

این سریال آنقدر محبوب بود و هست که تعدادی از رسانه‌ها همواره به دنبال حواشی فصول مختلف آن باشند؛ البته سازندگان هم کم حاشیه نداشته‌اند. تبلیغات بیش از اندازه در سری‌های مختلف و حضور بی‌دلیل اسپانسر، اعتراض پی در پی عوامل سریال به سانسور این مجموعه، همکاری با سازمان اوج و سر در آوردن شخصیت‌های یک خانواده معمولی از سوریه و درگیری با داعشی‌ها از جمله این حواشی بودند.

در فصل ششم این حاشیه‌ها بیشتر شد و در کنار انتقاداتی نظیر بی‌احترامی به بزرگتر، شیادی و حقه بازی و دروغگویی شخصیت‌ها و بازسازی سکانسی از یک فیلم قبل از انقلاب کار به جایی کشیده شد که رئیس صدا و سیما این سریال را توطئه دشمن نامید و عوامل را توبیخ کرد! برای اینکه بیشتر درباره فصل 6 سریال پایتخت بخوانید، می‌توانید به این مطلب مراجعه کنید.

 


کلام آخر


10 سریالی که در این مقاله به آن‌ها اشاره شده است از سریال‌های پرمخاطب و بعضا ماندگار رسانه ملی  و شبکه نمایش خانگی بوده که خاطرات خوبی را برای ما رقم زده‌اند؛ اما متاسفانه به جز دو یا سه مورد از آن‌ها، بعید است این سریال‌ها دیگر ادامه پیدا کنند. در یکی دو سال اخیر کارگردانان و تهیه‌کنندگان تمایل بیشتری به سریال‌های دنباله‌دار از خود نشان داده‌اند و از این رو تولید سریال های چند‌فصلی ایرانی رو به افزایش است. باید دید همانند سایر نقاط جهان بالاخره در ایران هم سریال‌ها به فصل‌های هفت و هشت می‌رسند یا سنت سریال‌های نهایتا دو فصلی ادامه دار خواهد بود. نظر شما درباره سریال ‌های چند‌فصلی ایرانی چیست؟ به نظرتان جای کدام سریال در فهرست ما خالی است؟ کدامیک را دوست داشته‌اید و با کدام ارتباطی برقرار نکرده‌اید؟

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران1 دیدگاه
avatar
mi
.
31 اردیبهشت 1400، 22:51
پاسخ
0
0
بچه مهندس
جدول فروش فیلم ها
 • 54.6 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 40.2 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1400
 • 15 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 12 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 11 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 9 میلیارد تومان
  شادروان
  اکران: 25 اسفند 1400
 • 8 میلیارد تومان
  روز صفر
  اکران: 18 اسفند 1400
 • 7 میلیارد تومان
  چند میگیری گریه کنی ۲
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 6 میلیارد تومان
  مرد بازنده
  اکران: 18 اسفند 1400
 • 3 میلیارد تومان
  هناس
  اکران: 18 خرداد 1401