دوربین 600 مگاپیکسلی سامسونگ! مگر پیکسل چشم انسان چقدر است؟

پیکسل چشم انسان / دوربین 600 مگاپیکسلی سامسونگ
  • twiter
  • linked-in
  • whatsapp

خبر دوربین 600 مگاپیکسلی سامسونگ مثل بمب صدا کرده است! اما آیا واقعا سنسور جدید سامسونگ برتر از پیکسل چشم انسان عمل می‌کند؟

همانطور که می‌دانید پیکسل چشم انسان حدود 500 مگاپیکسل است و حالا سامسونگ ادعا کرده است که می‌تواند سنسوری قوی‌تر از این دوربین خدادادی طراحی کند. پیکسل چشم انسان چیست و چگونه کار می‌کند؟ اصلا پیکسل چیست؟ با پلازا همراه باشید تا به پاسخ این سوالات برسید.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

 


دوربین 600 مگاپیکسلی سامسونگ


پیکسل چشم انسان

سامسونگ یکی از پیشتازان طراحی و تولید سنسور دوربین گوشی‌های هوشمند است. سامسونگ اولین شرکتی است که سنسورهای 64 مگاپیکسل و 108 مگاپیکسل را برای گوشی‌های هوشمند به بازار معرفی کرد و معتقد است که این تازه اول راه است!

یونجین پارک، مدیر تیم سنسور سامسونگ در خبری که در وب‌سایت این کمپانی منتشر شد، اعلام کرد که هدف آینده این تیم تولید دوربین 600 مگاپیکسلی سامسونگ است؛ سنسوری که از پیکسل چشم انسان هم قوی‌تر بوده و جزئیات بیشتری را می‌تواند به نمایش بگذارد. سامسونگ می‌گوید قصد دارد روند تولید سنسور با رزولوشن بالا و پیکسل کوچک را ادامه دهد و در حال حاضر هدف کمپانی، طراحی سنسور 600 مگاپیکسلی خواهد بود. این کمپانی در ادامه گفت:

ما مصمم هستیم که امکانات بی پایانی را در فناوری‌های پیکسلی ایجاد کنیم که بتواند تصاویری با جزئیات بیشتر از چشم یک انسان ثبت کند.

طبق گفته پارک، پیکسل چشم انسان حدودا 500 مگاپیکسل است. هدف تیم وی طراحی سنسوری برای دوربین است که بتواند حتی از پیکسل چشم انسان جلو بزند. گوشی گلکسی S20 Ultra سامسونگ با سنسور ISOCELL Bright HM1 و گوشی Mi Note 10 شیائومی با سنسور ISOCELL Bright HMX که از جدیدترین سنسورهای موجود هستند، می‌توانند عکس‌هایی با وضوح 108 مگاپیکسل بگیرند؛ اما درحقیقت برای عکس‌برداری در حالت‌های 12 و 27 مگاپیکسلی هستند.

پیکسل چشم

مطمئنا طراحی دوربین 600 مگاپیکسلی سامسونگ انجام خواهد شد، اما مسئله این است که چنین سنسوری بسیار بزرگ خواهد بود و چندان مناسب گوشی‌های هوشمند نیست و اینجاست که چالش آغاز می‌شود. یکی از این چالش‌ها کوچک کردن سایز پیکسل است. سنسورهای HM1 و HMX سایز پیکسلی 0.8 میکرومتری دارند. این اندازه کوچکترین سایزی بود که تا همین اواخر وجود داشت. اما بعد از آن سامسونگ سنسوری با پیکسل‌های 0.7 میکرومتری معرفی کرد و انتظار می‌رود بتواند پیکسل‌های کوچکتری را هم طراحی کند.

همچنین بخوانید :

آقای پارک هیچ تاریخی برای عرضه دوربین 600 مگاپیکسلی سامسونگ اعلام نکرده است، اما پیشرفت‌های اخیر سامسونگ نشان می‌دهد این سنسور خارق‌العاده زودتر از آنچه که فکرش را بکنیم تولید خواهد شد.

حالا که خبر دوربین 600 مگاپیکسلی سامسونگ منتشر شدi و متوجه شدیم که از پیکسل چشم انسان هم فراتر رفته است، شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که اصلا پیکسل چیست و مهم‌تر از آن پیکسل چشم انسان چیست؟ در ادامه به هر 2 سوال پاسخ می‌دهیم.

 


پیکسل چیست؟


دوربین 600 مگاپیکسلی

به کوچکترین جزء یک تصویر پیکسل می‌گویند. اگر هر عکس را مجموعه بی‌شماری از نقاط بدانیم، کوچکترین نقطه تشکیل دهنده تصویر را پیکسل می‌گویند. یک عکس را تا جایی که می‌توانید زوم کنید. می‌بینید که عکس از یک سری مربع‌های رنگی تشکیل شده است. هرکدام از این مربع‌ها یک پیکسل است. به هر 1000 پیکسل یک مگاپیکسل گفته می‌شود؛ اصطلاحی که مطمئنا هنگام خرید گوشی موبایل به آن برخورده‌اید.

 


پیکسل چشم انسان


پیکسل چشم

شبکیه چشم انسان جایی است که گیرنده‌های نور در آن قرار دارد و غشایی متشکل از تعدادی عصب است. اندازه این گیرنده‌های نور، برابر با گیرنده‌های نور دوربین‌های دیجیتال است. جالب است بدانید که چشم انسان حدود 5 میلیون گیرنده دارد. شاید تصور کنید این میزان برابر با پیکسل چشم انسان باشد، اما باید بگوییم که تصور شما اشتباه است.

از آنجایی که تعداد سلول‌های گیرنده نور (که به آن پیکسل چشم انسان هم گفته می‌شود) بیشتر یک مقدار بهینه است، کیفیت تصویر در چشم ما تغییری نمی‌کند؛ چون تصویر در مغز ماست که کامل می‌شود. حتی اگر یک چشممان را هم از دست بدهیم، کیفیت تصویر تغییری نمی‌کند و تنها میزان عمق ممکن است کمی تغییر کند. این حالت را می‌توان روی دوربین هم پیاده کرد. اگر نصف لنز دوربین را با دست بپوشانید، باز هم تصویر را روی گوشی یا دوربین کامل می‌بینید؛ چون پردازنده دوربین، قسمت گمشده را کامل می‌کند.

دوربین 600 مگاپیکسلی سامسونگ

برای بیان ظرفیت چشم انسان به صورت مگاپیکسل، گیرنده‌های چشم را به عنوان پیکسل در نظر بگیرید. چشم انسان عضو کوچکی است که تنها با مقدار کمی نور کار می‌کند. از طرف دیگر لنزهای دوربین‌های با مگاپیکسل بالا بسیار بزرگ هستند و در مقایسه با چشم انسان، نواحی بیشتری را در مکان‌های تاریک می‌توانند ببینند. اما در نهایت اگر از یک صحنه عکسی با قدرت و پیکسل چشم انسان و یک عکس با قوی‌ترین دوربین‌ها بگیریم و این دو تصویر را با هم مقایسه کنیم، به جرات می‌توانیم بگوییم که چشم انسان جزئیات بیشتری را می‌تواند ثبت کند.

دکتر کلارک می‌گوید که چشم انسان توانایی دیدن تنها یک نقطه را دارد. بنابراین برای ثبت تصاویر بیشتر مجبور است در محیط بچرخد. شما دو چشم دارید که مدام به اطراف نگاه می‌کنند تا بتوانند ناحیه بیشتری را پوشش دهند و پیام‌های بیشتری را به مغز بفرستند و از آن طرف هم مغز بتواند تصویر بهتر و بزرگتری را بسازد. با چرخاندن چشم رزولوشن لحظه‌ای چشم 5 تا 15 مگاپیکسل است؛ چیزی در حد دوربین‌های معمولی امروزی. بنابراین ما با چرخاندن چشممان این نقص را برطرف می‌کنیم.

به دلایلی که در بالا گفته شد چشم انسان را نمی‌توان با یک لنز مصنوعی دوربین مقایسه کرد. اگرچه قدرت چشم انسان را با مگاپیکسل بیان می‌کنند، اما نباید فراموش کنیم که «پیکسل چشم انسان» چیزی بیش از یک اصطلاح نیست که نشان می‌دهد یک تصویر چند پیکسل دارد.

دوربین 600 مگاپیکسلی سامسونگ

درست است که هرچقدر تعداد پیکسل بالاتر باشد جزئیات عکس هم بیشتر می‌شود، اما برای مقایسه آن با پیکسل چشم انسان، هدف عکس را باید به عنوان یک شیء تحقیقاتی در نظر بگیریم و آن را تحت شرایط آزمایشگاهی بررسی کنیم.

اساسا طرح این سوال که چشم انسان چند مگاپیکسل است از پایه اشتباه است؛ چراکه چشم انسان مثل یک کارآگاه می‌چرخد و تصاویر بیشتری را از محیط اطراف ثبت می‌کند و آن‌ها را جهت تکمیل تکه تصاویر به مغز می‌فرستد. اما اگر بخواهیم مقایسه کنیم، به گفته دکتر راجر کلارک دانشمند و عکاس معروف، میزان پیکسل چشم انسان 576 مگاپیکسل است. بهترین گوشی که می‌شناسید چیست؟ دوربین آیفون X دوازده مگاپیکسل است. این دو عدد را با هم مقایسه کنید تا متوجه بزرگی عدد پیکسل چشم انسان شوید. این میزان رزولوشن یعنی تصویر چنان وضوح و کیفیتی دارد که نمی‌توان پیکسل‌های آن را از هم جدا کرد. تاکنون هیچ دوربینی به گرد پای آن هم نرسیده است. باید ببینیم آیا ادعای تیم طراحی سنسور برای عرضه دوربین 600 مگاپیکسلی سامسونگ واقعیت دارد یا خیر.

پیکسل چشم انسان

در این مطلب به بررسی اخبار دوربین 600 مگاپیکسلی سامسونگ و مقایسه آن با پیکسل چشم انسان پرداختیم. اینکه اصلا پیکسل چیست و آیا اصطلاح «پیکسل چشم انسان» صحیح است یا خیر. نظر شما در این رابطه چیست؟ از پایین همین صفحه می‌توانید نظرات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها