В 1win казино вас ждут захватывающие игры и щедрые бонусы. Регистрация проста, вход удобен, а промокоды помогут увеличить ваши шансы на выигрыш. source Immediate Spike

آشنایی با استودیو بلیزارد ؛ خالق Call of duty

استودیو بلیزارد
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

استودیو بلیزارد یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های فعال در زمینه بازی‌های ویدیویی است. با پلازا همراه باشید تا با کمپانی سازنده کالاف دیوتی بیشتر آشنا شویم.

اکتیویژن بلیزارد ابرغول آمریکایی بازی‌های ویدیویی است که مجموعه عظیمی ‌از شرکت‌های زیرمجموعه را در برمی‌گیرد. از محصولات اصلی این کمپانی می‌توان به بازی‌های Call of Duty و Guitar Hero از طریق استودیوهای اکتیویژن، بازی World of Warcraft، بازی StarCraft، بازی Diablo و Overwatch از طریق بلیزارد انترتینمنت و بازی‌های موبایلی همچون Candy Crush Saga اشاره کرد. در ادامه با شرکت رکوردشکن بلیزارد و بازی‌های موفق آن بیشتر آشنا می‌شویم. با پلازا همراه باشید.

استودیو بلیزارد

آنچه در ادامه می‌خوانید:

 


تاریخچه استودیو بلیزارد


کمپانی Activision Blizzard یک شرکت آمریکایی فعال در عرصه طراحی و انتشار بازی‌های ویدیویی است که در سال 2008 و با ادغام اکتیویژن و بلیزارد تاسیس شد. اما برای شناخت بهتر این شرکت لازم است ابتدا مروری بر فعالیت‌های بابی کوتیک (مدیرعامل فعلی اکتیویژن بلیزارد) در دهه‌های پیش داشته باشیم.

 

اکتیویژن پیش از ادغام با بلیزارد

اکتیویژن

در سال 1991 بابی کوتیک به همراه جمعی از سرمایه گذاران، کمپانی رو به افول اکتیویژن را خریداری کردند. درواقع کمپانی اکتیویژن در سال 1979 تاسیس شده بود. کوتیک با مشاهده وضعیت نابسامان اکتیویژن دست به بازسازی گسترده‌ای در شرکت زد تا آن را از زیر بدهی بیرون بکشد. او نام کمپانی را به اکتیویژن بازگرداند و آن را به شهر سانتا مونیکا در کالیفرنیا انتقال داد. پس از تبدیل دوباره اکتیویژن به یک شرکت سودده در سال 1997، کوتیک دهه بعد از آن را صرف گسترش محصولات اکتیویژن از طریق الحاق حدود 25 استودیو بازی‌سازی کرد. در نتیجه چندین عنوان موفق برای اکتیویژن حاصل شد که شاخص‌ترین آن‌ها Tony Hawk’s ،Call of Duty و Guitar Hero بود.

 

چگونگی تاسیس اکتیویژن بلیزارد

بلیزارد

در حوالی 2006 محبوبیت بازی‌های آنلاین چندنفره گسترده یا MMO رو به گسترش رفت. درآمد این بازی‌ها بسیار فراتر از بازی‌های معمولی بود؛ اما اکتیویژن از هیچ بازی MMO برخوردار نبود و در رقابت با شرکت‌هایی چون Electronic Arts دچار مشکل شد. در آن سال کوتیک درصدد جلب همکاری Vivendi Games که یک شرکت زیرمجموعه کمپانی رسانه‌ای فرانسوی Vivendi بود برآمد. Vivendi Games در آن زمان عمدتا در اختیار کمپانی‌های Sierra Entertainment و بلیزارد انترتینمنت بود. کوتیک پیشنهاد دسترسی به بازی World of Warcraft (یک MMO موفق متعلق به استودیو بلیزارد) را مطرح کرد. وی اما پیشنهاد کرد Vivendi Games با اکتیویژن ادغام شود، با این شرط که ویوندی بیشترین حق کنترل را بر روی شرکت حاصل داشته باشد.

پیشنهاد ادغام در اواخر سال 2007 مورد موافقت هیات مدیره اکتیویژن قرار گرفت. کمپانی جدید اکتیویژن بلیزارد نام گرفت و پایگاه اصلی آن در مکان قبلی یعنی کالیفرنیا باقی ماند. بابی کوتیک به عنوان مدیرعامل و رئیس و شخصی به نام پنیسون از شرکت فرانسوی ویوندی به عنوان رئیس هیات مدیره منصوب شد. قرارداد الحاق در سال 2008 بسته شد که ارزش آن 18.9 میلیارد دلار تخمین زده می‌شود. با توقف فعالیت Sierra وابسته به ویوندی، برخی از بازی‌های آن به استودیوهای دیگر سپرده شدند، ولی اکتیویژن انتشار چند عنوان از جمله Crash Bandicoot ،Spyro the Dragon و Prototype را برعهده گرفت.

 

عناوین جدید و رکوردشکنی‌های استودیو بلیزارد

بازی های بلیزارد

در اواخر سال 2010 اکتیویژن بلیزارد بزرگ‌ترین شرکت ناشر بازی‌های رایانه‌ای در جهان بود. در سال 2011 انتشار بازی Call of Duty: Modern Warfare 3 تنها در ایالات متحده و بریتانیا طی 24 ساعت اول 400 میلیون دلار نصیب بلیزارد کرد که رکورد کسب درآمد در ابتدای عرضه یک محصول سرگرمی ‌را شکست. البته این سومین سال پیاپی بود که سری کالاف دیوتی رکورد بزرگ‌ترین فروش را در زمان شروع عرضه می‌شکست. این امر در سال 2009 با عنوان Call of Duty: Modern Warfare 2 و در سال 2010 با Call of Duty: Black Ops محقق شده بود.

 

استقلال استودیو بلیزارد و ادامه رشد

در سال 2013 اکتیویژن بلیزارد از خرید بخش بزرگی از سهام شرکت به ارزش 5.83 میلیارد دلار از کمپانی مادر یعنی ویوندی خبر داد. در نتیجه درصد سهم شرکت فرانسوی ویوندی از بلیزارد از 63 درصد به 11.8 درصد رسید و ویوندی دیگر کمپانی مادر استودیو بلیزارد نبود. بلیزارد حالا به یک کمپانی مستقل تبدیل شده بود که بیشتر سهام آن به عموم عرضه شده بود. بابی کوتیک و برایان کلی مجموعا 24.2 درصد از سهام شرکت را از آن خود کردند. کوتیک مدیرعامل و رئیس بلیزارد باقی ماند و برایان کلی ریاست هیات مدیره را به عهده گرفت. کمپانی ویوندی بعدتر باقی مانده سهام خود در اکتیویژن بلیزارد را نیز فروخت و به طور کامل از آن خارج شد.

بازی های بلیزارد

همچنین بخوانید :

استودیو بلیزارد در سال 2014 بازی جدید Destiny را عرضه کرد. این بازی در روز اول 500 میلیون دلار فروش کرد که برای یک بازی جدید رکورد محسوب می‌شد. در سال 2015 در پی انتشار بازی Destiny: The Taken King سونی اعلام کرد این بازی رکورد بیشترین دانلود را ظرف روز اول انتشار یک بازی در تاریخ کنسول بازی پلی استیشن شکسته است. در سال 2015 استودیو بلیزارد کمپانی کینگ که خالق بازی موبایلی Candy Crush Saga بود را با قیمت 5.9 میلیارد دلار خریداری کرد.

 

ورود به فهرست مجله فورچن

در سال 2017 مجله فورچن کمپانی اکتیویژن بلیزارد را در فهرست سالانه 500 شرکت پردرآمد آمریکا وارد کرد؛ افتخاری که پیشتر تنها نصیب آتاری و Electronic Arts شده بود.

علی رغم رکوردشکنی در کسب درآمد در سال مالی 2018، کوتیک در اوایل 2019 اعلام کرد که استودیو بلیزارد اقدام به تعدیل نیرو به میزان 775 نفر معادل 8 درصد از کارکنان خود خواهد کرد. این اقدام در پی تغییر اولویت‌ها صورت گرفت که در آن تمرکز منابع بر روی تیم‌های توسعه دهنده و سرویس‌های بازی آنلاین همچون Battle.net و esports و نیز مهم‌ترین سری بازی های بلیزارد شامل Candy Crush، بازی Call of Duty، بازی Overwatch، بازی Warcraft، بازی Diablo و Hearthstone معطوف می‌شد.

 

رشد درآمد به خاطر کرونا

استودیو بلیزاد

از ماه‌های پیش استودیو بلیزارد اعلام کرده بود که از 7 آوریل 2020 (فروردین 99) دنیل الگره به عنوان رئیس (دومین مقام ارشد پس از مدیر عامل) جدید اکتیویژن بلیزارد آغاز به کار خواهد کرد. در بهار امسال (2020) درآمد خالص بلیزارد از کانال‌های دیجیتال به 1.44 میلیارد دلار رسید. شیوع کرونا و محدودیت‌های وضع شده برای حضور در مکان‌های عمومی به این افزایش درآمد کمک کرده است.

 


بهترین بازی های بلیزارد


استودیو بلیزارد محصولات بیشماری را خلق کرده است. در این بخش به برخی از بهترین بازی های بلیزارد اشاره می‌کنیم.

 

بازی Call of Duty

بلیزارد سازنده کالاف دیوتی

سری بازی‌های ندای وظیفه نیازی به معرفی ندارد. این بازی اول شخص شوتر از سال 2003 با ما بوده است و سازندگان پرکار آن عناوین زیادی را برای آن خلق کرده‌اند. آخرین عنوان این سری، بازی Call of Duty: Modern Warfare است که سال گذشته عرضه شد. در سال 2016 مجموع فروش بازی‌های این سری از 15 میلیارد دلار گذشت! کالاف دیوتی مدتی است روی صفحه موبایل‌ها نیز ظاهر شده و خود را وارد باشگاه بازی‌های بتل رویال کرده است.

 

بازی Warcraft

بازی های بلیزارد

وارکرافت مجموعه‌ای از بازی‌های ویدیویی، رمان و دیگر محصولات است که توسط کمپانی بلیزارد تولید شده است. این سری از 5 بازی اصلی تشکیل شده است که از میان آن‌ها Warcraft: Orcs & Humans، بازی Warcraft II: Tides of Darkness و Warcraft III: Reign of Chaos در سبک استراتژی همزمان بوده و در آن‌ها کاربران با لشکرهای خود به جنگ رقیب می‌رفتند. عنوان چهارم و پرفروش‌ترین این مجموعه World of Warcraft بود که یک بازی نقش آفرینی آنلاین چندنفره گسترده بود. آخرین عنوان از پنج بازی اصلی این سری نیز بازی Hearthstone است که در ادامه به آن می‌پردازیم. به جز عناوین مذکور بازی‌های جانبی مختلفی نیز در این سری عرضه شده است. سری بازی‌های وارکرافت یکی از پرفروش‌ترین بازی های بلیزارد محسوب می‌شود و تا سال 2018، 11.2 میلیارد دلار فروش داشته است.

 

بازی Hearthstone

بازی Hearthstone: Heroes of Warcraft‎ (سنگ اجاق: قهرمان وارکرافت) یک عنوان از مجموعه بازی‌های وارکرافت در سبک استراتژی کارتی است. این بازی توسط استودیو بلیزارد توسعه و نشر داده شده است و به صورت آنلاین دونفره و نوبتی انجام می‌شود. هر بازیکن یک قهرمان انتخابی و یک دسته کارت در اختیار دارد و باید جان حریف را به صفر برساند.

 

بازی Diablo

اکانت بلیزارد

دیابلو یک سری بازی در سبک اکشن نقش آفرینی هک اند اسلش است که از سال 1997 ارائه شده است. این سری که در یک دنیای فانتزی به نام Sanctuary پیاده شده از سه بازی اصلی دیابلو، دیابلو 2 و دیابلو 3 تشکیل شده است. سری بازی‌های دیابلو بسیار محبوب بوده و موفقیت‌های عظیمی را کسب کرده است. بازی Diablo IV عنوان چهارم از سری بازی‌های دیابلو است که در سال 2019 معرفی شد و احتمال می‌رود در حوالی 2021 (1400) عرضه شود. پیشتر در مقاله‌ای به بررسی Diablo IV پرداخته بودیم.

 

بازی Candy Crush Saga

اکانت بلیزارد

کندی کراش ساگا یک بازی رایگان پازل است که توسط کینگ (از زیرمجموعه‌های اصلی بلیزارد) توسعه و نشر داده شده است. در Candy Crush Saga بازیکن باید با جابجایی شیرینی‌های رنگی تعداد سه یا بیشتر از شیرینی‌های همرنگ را محو کند. این بازی اعتیادآور کاربران بی‌شماری دارد و درآمد سرشاری را نصیب شرکت کینگ کرده است.

 

بازی Overwatch

بلیزارد انترتینمنت

اورواچ یک بازی شوتر اول شخص تیمی ‌است که توسط استودیو بلیزارد توسعه و در سال 2016 نشر داده شده است. در این بازی دو تیم شش نفره تشکیل می‌شود. هر بازیکن باید از میان حدود 30 کاراکتر که قهرمانان نامیده می‌شوند و مشخصات منحصر به فردی دارند، کاراکتر مورد علاقه خود را انتخاب و بازی کند. پیشتر در رویداد BlizzCon 2019 نسخه دوم این بازی نیز معرفی شده بود.

اکتیویژن بلیزارد یک شرکت بسیار موفق با آینده‌ای تضمین ‌شده است که مطالعه تاریخچه آن الهام بخش بوده و تحسین هر فردی را برمی‌انگیزد. فهرست عناوین ارائه شده توسط استودیو بلیزارد طولانی‌تر از آن است که در یک مقاله بگنجد. شما به کدام یک از بازی های بلیزارد علاقه دارید؟

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402