تفاوت هدست گیمینگ و معمولی ؛ کدامیک بهتر است؟

تفاوت هدفون گیمینگ با معمولی
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

تفاوت هدست گیمینگ و معمولی در شکل ظاهری و همچنین عملکرد باعث می‌شود که هرکدام از آن‌ها کاربرد متفاوتی داشته و در زمینه‌های مختلف مورد استفاده قرار بگیرند.

کیفیت صدا در بازی های کامپیوتری به ویژه برای گیمر‌های حرفه‌ای‌تر بسیار مهم بوده و همین مسئله باعث می‌شود که این افراد هنگام بازی کردن از هدست استفاده کنند. طی چند سال اخیر هدست‌های زیادی تحت عنوان «هدست گیمینگ» به بازار ارائه شده‌اند که قیمت خرید آن‌ها معمولا نسبت به هدست‌های معمولی بیشتر است. اما تفاوت هدست گیمینگ و معمولی در چیست؟ این هدست‌ها چه ویژگی‌هایی را شامل می‌شوند که باعث شده است در بین گیمر‌ها محبوب شوند و قیمت آن‌ها نسبت به هدست‌های معمولی بیشتر باشد؟ آیا می‌توان از یک هدست معمولی برای گیمینگ استفاده کرد؟ برای پاسخ به این سوالات از شما دعوت می‌کنیم که در مقاله تفاوت هدفون گیمینگ و معمولی همراه مجله خبری تحلیلی پلازا باشید. همچنین برای خواندن مقاله تفاوت موس گیمینگ و معمولی می‌توانید به این مطلب مراجعه کنید.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

 


تفاوت هدست گیمینگ و معمولی


تفاوت هدفون گیمینگ و معمولی

همچنین بخوانید :

تفاوت هدست گیمینگ و معمولی از جهات مختلف قابل بررسی است. هدست‌های گیمینگ همانطور که از نامشان پیداست ویژه بازی کردن هستند و ویژگی‌هایی را شامل می‌شوند که باعث خواهند شد گیمر صدای بازی را دقیق، واضح و به شکلی خاص بشنود. مهم‌ترین این ویژگی‌ها که هدفون‌های گیمینگ را از سایر هدفون‌ها جدا می‌کنند به شرح زیر هستند:

 

میکروفون

تجهیز بودن یا نبودن به میکروفون یک ویژگی بسیار کلیدی در هدست‌ها بوده که می‌توان آن را به عنوان بزرگ‌ترین تفاوت هدست گیمینگ با معمولی معرفی کرد. در بسیاری از بازی‌های امروزی ایجاد ارتباط کلامی میان بازیکنان بسیار مهم است که بدون داشتن یک میکروفون خوب امکان پذیر نخواهد بود.  البته بسیاری از هدست‌ها و هدفون‌های معمولی نیز به میکروفون مجهز هستند، اما کیفیت ساخت آن‌ها تعریفی ندارد. میکروفون‌های متصل به هدست‌های گیمینگ به گونه‌ای طراحی می‌شوند که تا حد امکان کیفیت صدای بهتری را انتقال داده و به اندازه قابل توجهی (در مقایسه با میکروفون‌های متصل به هدست‌های معمولی) نویز‌های مزاحم محیط را حذف می‌کنند.

هدست گیمینگ رپو مدل VH150

هدست گیمینگ رپو مدل VH150Rapoo VH150 Gaming Headset

نوع اتصالباسیم
رابطجک 3.5 میلی متری

 

صدای فراگیر

تفاوت هدست گیمینگ

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که منجر به تفاوت هدفون گیمینگ با معمولی می‌شود، پخش صدا به صورت فراگیر است. هدست‌های گیمینگ با استفاده از این قابلیت صدای بازی را به گونه‌ای پخش می‌کنند که شما احساس کنید صدا در اطرافتان پخش می‌شود. به بیان دیگر، پخش صدای فراگیر می‌تواند این تصور را به شما بدهد که خودتان در محیط بازی حضور دارید. بعلاوه، در بازی‌هایی که موقعیت دشمن به وسیله صدا قابل تشخیص است صدای فراگیر بسیار مهم بوده و می‌تواند به شما کمک کند که متوجه شوید حریفتان در کدام سمت شما حضور دارد. با کمک این ویژگی، تنها بوسیله صدا و بدون اینکه خود را در خطر دیده شدن قرار دهید، قادر خواهید بود از برخورد با دشمنان و درگیری با آن‌ها خودداری کنید.

 

پروفایل های صوتی

یکی دیگر از امکانات هدست‌های گیمینگ پشتیبانی از پروفایل‌های مختلف صدا است. هدفون‌های گیمینگ معمولا دارای باس قوی هستند که علیرغم مفید بودن این مسئله، گاهی اوقات باعث خواهد شد صدای بازی از حالت واقعی خارج شود. بنابراین خیلی مهم است که یک هدفون گیمینگ با توجه به هر بازی و نیازهای گیمر بر روی یک پروفایل صدای خاص تنظیم شود.

هدست گیمینگ رپو مدل VH510

هدست گیمینگ رپو مدل VH510Rapoo VH510 Gaming Headset

نوع اتصالباسیم
رابطUSB

 

اندازه

تفاوت هدست گیمینگ و معمولی اغلب در شکل ظاهری و اندازه آن‌ها نیز قابل مشاهده است. هدفون‌های گیمینگ معمولا اندازه‌ای بزرگ‌تر داشته و گوشی‌های آن‌ها به گونه‌ای طراحی می‌شوند که کل گوش شما را پوشش دهند. البته تعبیه میکروفون بر روی هدست نیز در این مسئله بی نقش نبوده و باعث می‌شود که اندازه هدست نسبت به هدست‌های فاقد میکروفون بزرگ‌تر باشد. دلیل تفاوت هدفون گیمینگ و معمولی در اندازه و بزرگ‌تر بودن گوشی هدست‌های گیمینگ این است که تا حد امکان به صورت فیزیکی نیز صداهای مزاحم اطراف به گوش گیمر نرسد و تنها صدای بازی برای او قابل شنیدن باشد.

هدست گیمینگ سنهایزر مدل GSP 600

هدست گیمینگ سنهایزر مدل GSP 600Sennheiser GSP 600 Gaming Headset

وزن395 گرم
نوع اتصالباسیم
رابطجک 3.5 میلی متری,RCA دوگانه

هدست‌های معمولی اما اغلب در اندازه‌های کوچک‌تری ساخته می‌شوند؛ چراکه باید امکان حمل و جابجایی راحت آن‌ها وجود داشته باشد. اکثریت این هدفون‌ها از طریق بلوتوث به کامپیوتر یا گوشی متصل شده و بیشتر برای گوش دادن به موسیقی به کار گرفته می‌شوند. بنابراین قابلیت جابجایی و حمل آن‌ها بسیار مهم است.

 

قیمت

تفاوت هدفون گیمینگ و معمولی در قیمت از یک قاعده کلی پیروی نکرده و فارغ از اینکه هدست خود را از کدام گروه انتخاب می‌کنید، این کیفیت دستگاه‌ها است که مشخص می‌کند کدام یک گرانتر و کدام یک ارزان‌تر هستند. برخی از هدست‌های معمولی از هدست‌های گیمینگ گرانتر بوده و در مقابل هدست‌های گیمینگی نیز وجود دارند که نسبت به بسیاری از هدفون‌های معمولی، تگ قیمتی گران‌تری را یدک می‌کشند. در نتیجه از نظر قیمت، تفاوت هدست گیمینگ با معمولی چندان مشخص و آشکار نیست.

 


کدام هدست بهتر است؟


تفاوت هدست گیمینگ با معمولی

اما حالا که می‌دانیم تفاوت هدست گیمینگ و معمولی در چیست، بهتر است کدام هدست را خریداری کنیم؟ آیا می‌توان از این هدست‌ها بجای یک دیگر استفاده کرد یا حتما باید از هدست‌های گیمینگ برای بازی کردن استفاده کنیم و سایر کارها را به هدست‌های معمولی بسپاریم؟

 

استفاده از هدست معمولی برای گیمینگ

استفاده از هدست معمولی برای گیمینگ امکان پذیر است، اما فکر چندان خوبی نیست. اگر از یک هدفون معمولی برای بازی کردن استفاده کنید از چندین ویژگی مختلف نظیر صدای فراگیر، پروفایل‌های صوتی متنوع و میکروفون بومی محروم خواهید شد. بنابراین، فرقی نمی‌کند که هدفون معمولی شما یک دستگاه پایین رده باشد یا گران قیمت‌ترین هدست بازار؛ این هدست‌ها برای بازی کردن طراحی نشده‌اند و اگر شما تصمیم دارید که از یکی از آن‌ها برای گیمینگ استفاده کنید، به گیمر‌های رقیب خودتان یک برتری هدیه می‌کنید.

هدست گیمینگ رپو مدل VH300

هدست گیمینگ رپو مدل VH300Rapoo VH300 Gaming Headset

نوع اتصالباسیم
رابطUSB 7.1

 

استفاده از هدست گیمینگ برای موزیک

آیا می‌توان از هدست گیمینگ برای گوش دادن به موسیقی استفاده کرد؟ پاسخ کوتاه به این سوال بله است. اما اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم باز هم به همان مسئله‌ای می‌رسیم که در بخش قبل به آن اشاره کردیم؛ هدفون‌های گیمینگ برای بازی کردن طراحی شده‌اند و نه گوش دادن به موسیقی. آیا هدفون‌های گیمینگ قادر به پخش موسیقی دلخواه شما هستند؟ البته که هستند، اما آیا این پخش موسیقی با بهترین کیفیت همراه خواهد بود؟ خیر. همانطور که عنوان شد هدست‌های گیمینگ امکانات اضافی را ارائه می‌کنند و این امکانات اضافی ممکن است باعث تغییرات جزئی در پخش موسیقی شوند.

 

کدام هدست را بخریم؟

تفاوت هدست گیمینگ با معمولی

درواقع، هدست‌های گیمینگ و معمولی نسبت به یکدیگر برتری نداشته و تنها تفاوت هدفون گیمینگ با معمولی در کاربرد آن‌ها خلاصه می‌شود. برای خرید بهترین هدست که بتواند به بهترین شکل پاسخگوی نیازهای شما باشد، ابتدا باید به نیاز خود دقت کنید. اگر می‌خواهید از هدست خود برای گوش کردن به موسیقی به وسیله گوشی هوشمند و یا کامپیوتر استفاده کنید یا هنگام تمرین کردن در باشگاه از آن استفاده کنید، بدون شک یک هدست معمولی برای شما مناسب‌تر خواهد بود؛ چراکه همانطور که عنوان شد این هدست‌ها قابلیت حمل بهتری داشته و برای پخش موسیقی مناسب‌تر هستند.

هدست گیمینگ رپو مدل VH200

هدست گیمینگ رپو مدل VH200Rapoo VH200 Gaming Headset

وزن499 گرم
نوع اتصالباسیم
رابطجک 3.5 میلی متری

اما اگر یک گیمر حرفه‌ای هستید و هدف اصلی شما برنده شدن در بازی است، بدون شک باید یک هدست گیمینگ خوب خریداری کنید که ویژگی‌هایی مثل صدای فراگیر و پروفایل‌های صدای متنوع را شامل شده و باعث بهبود عملکرد شما در بازی می‌شود.

در این مطلب تلاش کردیم تا تفاوت هدست گیمینگ و معمولی را از جهات مختلف مورد بررسی قرار دهیم که امیدواریم مورد توجه‌تان قرار گرفته باشد. نظر شما درباره تفاوت هدفون گیمینگ و معمولی چیست؟ آیا از هدست گیمینگ استفاده می‌کنید؟ به نظر شما استفاده از یک هدست گیمینگ تا چه اندازه می‌تواند بر روی تعیین نتیجه بازی تاثیر گذار باشد؟ با ما در بخش نظرات همراه باشید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 1.867 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 361 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 279 میلیون دلار
  The Batman
  اکران: 04 مارس 2022
 • 273 میلیون دلار
  Uncharted
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 138 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 116 میلیون دلار
  Death on the Nile
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 72 میلیون دلار
  Jackass Forever
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 47 میلیون دلار
  Dog
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 4 میلیون دلار
  Cyrano
  اکران: 25 فوریه 2022