راهنمای خرید مایکروویو ؛ چگونه بهترین مایکروویو را انتخاب کنیم

Microwave / خرید مایکروویو
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

پیش از خرید مایکروویو باید چندین نکته مهم را در نظر داشته باشیم تا با انتخابی آگاهانه و مطمئن مدلی را خریداری کنیم که بهتر از همه پاسخگوی نیازهایمان باشد.

مایکروویوها جز ابزار حیاتی هر آشپزخانه‌ای هستند و معمولا انتخاب اول ما برای یخ‌زدایی از تکه گوشت، پختن سیب‌زمینی و یا گرم کردن غذای دیروز هستند. اما پیش از خرید مایکروویو مانند تمامی ابزارهای آشپزخانه، باید در مورد مدل‌های مختلف و قابلیت‌های آن‌ها تحقیق کنیم. قیمت و قدرت یک مایکروویو همیشه معیارهای قابل اتکایی برای سنجش توانایی‌های آن نیستند. مثلا وقتی یک تکه گوشت یخ‌زده را داخل برخی مایکروویوها قرار می‌دهید، ممکن است لبه‌های گوشت کاملا از میان بروند و فقط قسمت‌های مرکزی آن قابل استفاده باقی بمانند. یا مثلا برخی از مدل‌ها آنقدر کوچک هستند که نمی‌توانید ظروف چینی را درونشان قرار دهید.

بهترین مایکروویو ها علاوه بر اینکه قدرت یخ‌زدایی و حرارتی یکسانی دارند، به راحتی قابل استفاده و تمیز کردن هستند. حتی از بعضی از آن‌ها می‌توانیم به عنوان یک فر کوچک و برای کباب کردن و پختن غذا هم استفاده کنیم. البته این ویژگی‌ها در تمامی مایکروویوها یکسان نیست و به همین دلیل است که باید پیش از خرید مایکروویو در مورد مدل‌های مختلف تحقیق کنیم و محصولی را انتخاب کنیم که بتواند توقعات ما را برآورده کند. در این راهنمای خرید مایکروویو به نکات مهمی که باید هنگام خرید مایکروویو به آن‌ها توجه کنید خواهیم پرداخت.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

 


مدل های مختلف مایکروویو


به طور کلی مایکروویوها در 3 نوع مختلف دسته‌بندی می‌شوند. مایکروویو ساده که تنها می‌تواند غذا را گرم کند یا از مواد یخ‌زده، یخ‌زدایی کند. مایکروویو گریل که امکان گریل کردن را نیز در اختیار کاربر قرار می‌دهد. نوع آخر مایکروویوهای ترکیبی هستند که مثل یک اجاق عادی می‌توانند مواد غذایی را کباب کنند یا آن‌ها را پخته و ترد کنند. در ادامه به مزایا و معایب هرکدام از آن‌ها خواهیم پرداخت.

 

مایکروویو ساده

Microwave / راهنمای خرید مایکروویو

 • مزایا: قیمت ارزان، مناسب برای گرم کردن یا یخ‌زدایی غذا، سایز کوچکتر نسبت به سایر مدل‌ها و عرضه در انواع مدل‌ها و برندهای مختلف
 • معایب: عدم امکان کباب کردن یا پختن غذا و ظرفیت کوچکتر نسبت به مایکروویوهای ترکیبی

این نوع مایکروویوها که با نام مایکروویوهای تک نیز شناخته می‌شوند، بیشتر از همه برای انجام کارهای ساده‌ای مثل گرم کردن سوپ و غذاهای آماده یا یخ‌زدایی سریع کاربرد دارند. آن‌ها سایز کوچکی دارند و با قیمت کمتری هم عرضه می‌شوند. اگر تنها به دنبال گرم کردن سریع‌تر غذا هستید، خرید مایکروویو ساده می‌تواند انتخاب مناسبی برایتان باشد. اما نکته‌ای که باید به خاطر داشته باشید این است که مایکروویوهای تک نمی‌توانند مثل یک اجاق، وظایفی مثل سرخ کردن یا پختن غذا را انجام دهند.

 

مایکروویو گریل

Microwave / مارک خوب برای مایکروفر

 • مزایا: امکان سرخ کردن غذا علاوه بر گرم کردن و یخ‌زدایی، سایز کوچک که معمولا هم اندازه با مایکروویوهای ساده است، قیمت کمتر نسبت به مایکروویوهای ترکیبی، بیشتر مدل‌ها با یک قفسه فلزی برای سرخ کردن غذا عرضه می‌شوند
 • معایب: عدم پشتیبانی از قابلیت گرمایش همرفت که به مایکروویو کمک می‌کند عملکردی مشابه اجاق گاز داشته باشد و قیمت بیشتر نسبت به مایکروویوهای ساده

مایکروویوهای گریل از پس انجام تمامی وظایف عادی که از یک مایکروویو عادی انتظار دارید برمی‌آیند. این نوع مایکروویوها می‌توانند غذاهای آماده یا غذاهای باقیمانده از قبل را گرم کنند و با کمک قابلیت گریل، امکان سرخ کردن مواد غذایی را نیز در اختیارتان قرار می‌دهند. در مایکروویوهای گریل می‌توانید از قابلیت گریل و پخت و پز مایکروویو به صورت جداگانه یا ترکیبی استفاده کنید. مثلا قسمت بالایی یک پای گوشت را همزمان که آن را مایکروویو می‌کنید بپزید. این نوع مایکروویوها بیشتر اوقات همراه با یک قفسه فلزی به فروش می‌رسند تا بتوانید غذا را به قسمت سرخ‌کن نزدیک‌تر کنید.

 

مایکروویوهای ترکیبی

Microwave / بهترین مایکروویو

 • مزایا: امکان پخت و پز غذا مانند یک اجاق گاز، سرعت بالاتر نسبت به اجاق گاز معمولی به خصوص در صورت ترکیب حالت‌های پخت و پز و ظرفیت بیشتر نسبت به سایر مایکروویوها
 • معایب: قیمت بیشتر و اندازه بزرگتر نسبت به دیگر مایکروویوها

مایکروویوهای ترکیبی گرانترین نوع مایکروویو به حساب می‌آیند. البته این قیمت بیشتر، بی‌دلیل نیست و آن‌ها نسبت به دیگر مایکروویوها کارایی بیشتری هم دارند. این نوع مایکروویوها قابلیت گرمایش همرفت و سرخ‌کن را ارائه می‌دهند که در صورتی که به طور همزمان از آن‌ها استفاده کنید، می‌توانید در مدت زمان کمتری نسبت به اجاق گاز، غذا را بپزید. علاوه بر این، مایکروویوهای ترکیبی گزینه‌ها و حالت‌های پخت و پز بسیار بیشتری نسبت به دیگر مدل‌های مایکروویو در اختیارتان قرار می‌دهند.

از این نوع مایکروویوها می‌توان به عنوان جایگزینی برای اجاق گاز استفاده کرد. به همین دلیل اگر آشپزخانه کوچکی داشته باشید، می‌توانید با استفاده از آن‌ها به اندازه قابل توجهی در فضا صرفه‌جویی کنید. با این حال اگر یک اجاق گاز دارید و جای اضافی برای این نوع مایکروویو ندارید یا به دنبال دستگاهی می‌گردید که تنها با آن غذاهای آماده را گرم یا مواد غذایی داخل فریزر را یخ‌زدایی کنید، لزومی ندارد برای خرید مایکروویو ترکیبی هزینه اضافی پرداخت کنید؛ چراکه یک مایکروویو معمولی هم کارتان را راه می‌اندازد.

 


راهنمای خرید مایکروویو ؛ ویژگی ها و قابلیت های مهم


تمامی مایکروویوها طرز کار یکسانی دارند، اما با این وجود هرکدام از آن‌ها از نظر قابلیت‌ها و امکانات می‌توانند زمین تا آسمان با هم فرق داشته باشند. به همین دلیل باید به دنبال مدلی بگردید که ویژگی‌های کلیدی یک مایکروویو را به شما ارائه دهد.

 

پنجره بزرگ با دید مناسب

یک پنجره با دید مناسب در کنار نورپردازی داخل محفظه مایکروویو سبب می‌شود به راحتی بتوانید به غذا سر بزنید و وضعیت آن را زیرنظر داشته باشید. برخی از مایکروویوها پنجره‌های بازتابی دارند یا بر رویشان طرح‌های شبکه‌ای کار شده که دیدن را سخت می‌کنند.

 

درب بزرگ

درب‌های عریض یا درب‌هایی که به شکل پنجره‌ای به سمت پایین باز می‌شوند، کار حمل و نقل ظروف سنگین یا داغ را خیلی آسان می‌کنند؛ به خصوص اگر هنگام جابه‌جایی آن‌ها چالاکی یا توان کافی نداشته باشید.

Microwave / خرید مایکروویو

 

برنامه های پخت خودکار غذا

اگر مایکروویوتان از این برنامه‌ها پشتیبانی کند، تنها کافی است نوع و وزن غذا را وارد کنید تا مایکروویو به صورت خودکار زمان و حرارت مورد نیاز برای پختن آن را تعیین کند. برخی از مدل‌های گران‌قیمت بیش از 30 نوع برنامه پخت مختلف از جمله برای ذرت بوداده یا کباب کردن مواد غذایی مختلف دارند.

 

قابلیت یخ زدایی خودکار

بیشتر مایکروویوها دارای قابلیت یخ‌زدایی خودکار هستند و براساس وزن ماده مورد نظر، با استفاده از موج‌هایی با حرارت کم، کار یخ‌زدایی را انجام می‌دهند. برخی مدل‌ها نیز برای مواد مختلف مثل گوشت یا نان، برنامه یخ‌زدایی جداگانه دارند.

 

پنل های لمسی

استفاده از پنل‌های لمسی به نسبت دکمه‌های فشاری بسیار راحت‌تر است. دکمه‌های لمسی مایکروویو باید به اندازه کافی بزرگ باشند و خیلی به هم نزدیک نباشند.

 

برچسب های خوانا و واضح

این دکمه‌ها باید با نوشته‌های واضح و با استفاده از فونت بزرگ برچسب‌گذاری شده باشند. همچنین نمایشگر دیجیتالی مایکروویو نیز باید به اندازه کافی روشن و خوانا باشد. اگر دارای اختلالات بینایی هستید، بهتر است مدلی را خریداری کنید که هنگام انتخاب گزینه‌ها با صدای کوتاهی شما را مطلع کند.

 

سینی گردان یا ثابت

Microwave / راهنمای خرید مایکروویو

مایکروویوهایی که سینی ثابت دارند از فناوری جداگانه‌ای برای پخش مساوی امواج مایکروویو و گرما استفاده می‌کنند. بزرگترین مزیت آن‌ها این است که برخلاف مدل‌های گردان، شما فضای بیشتری در داخل مایکروویو در اختیار دارید و دیگر نیازی نیست برای چرخش سینی فضای اضافی کنار بگذارید. علاوه بر این، این نوع مایکروویوها به نسبت مدل‌های گردان کمتر نیاز به تمیز کردن دارند؛ چون چربی و دوده در داخل کوره پخش نمی‌شود. البته برای خرید مایکروویو های با سینی ثابت، باید هزینه بیشتری هم پرداخت کنید.

 


مایکروویو با چه اندازه ای را باید خریداری کنیم؟


مایکروویوها در اندازه‌های متنوعی عرضه می‌شوند؛ از مدل‌های کوچک و جمع و جور گرفته تا مدل‌های حجیم و بزرگ که بیشتر فضای آشپزخانه را اشغال می‌کنند. مایکروویوهای ساده و تک معمولا کوچکترین سایز را دارند. پس از آن‌ها مایکروویوهای ترکیبی هستند که تقریبا دو برابر مایکروویوهای گریل و تک اندازه دارند. اما موردی که بیشتر از سایز مایکروویو اهمیت دارد، فضای داخلی آن است. هرچه یک مایکروویو بزرگتر باشد، دلیل بر بیشتر بودن فضای داخلی آن نیست. در حال حاضر مدل‌های مختلفی از مایکروویو در بازار موجود هستند که با وجود اینکه اندازه یکسانی دارند، از نظر فضای داخلی زمین تا آسمان با هم فرق می‌کنند.

Microwave / مارک خوب برای مایکروفر

بیشتر تولیدکنندگان حجم فضای قابل استفاده داخل مایکروویو را اعلام می‌کنند، ولی مشکلی که اینجا وجود دارد این است که شما با در اختیار داشتن حجم فضای داخلی یک مایکروویو نمی‌توانید به درستی حدس بزنید ظرف‌هایی با چه اندازه‌ای را می‌توانید درون آن قرار دهید. بنابراین بهتر است عرض دهنه مایکروویو را اندازه بگیرید تا مشخص شود چه ظروفی را می‌توان درون آن جا داد.

معمولا مایکروویوهای ترکیبی ظرفیت بیشتری نسبت به مدل‌های استاندارد دارند. این نوع مایکروویوها به طور میانگین فضای کافی برای قراردادن ظروفی با عرض 35 سانتی‌متر را در اختیارتان قرار می‌دهند. در طرف مقابل مایکروویوهای تک نیز قادرند ظرف‌هایی با عرض 29 سانتی‌متر را درون خود جای دهند.

 


فضای مورد نیاز برای قرار دادن مایکروویو


تمامی مایکروویوها فارغ از نوع و مدل برای تهویه صحیح هوا، به فضای خالی در اطراف خود نیاز دارند. اما مقدار فضای مورد نیاز بسته به مدل‌های مختلف یکسان نیست. پس قبل از خرید مایکروویو حتما محلی که می‌خواهید دستگاه را در آنجا قرار دهید مشخص کنید و مطمئن شوید فضای کافی برای گردش هوا وجود دارد.  قسمت بالایی بیشتر مایکروویوها باید حداقل 30 سانتی‌متر فضای خالی داشته باشد.

Microwave / بهترین مایکروویو

البته مدل‌های زیادی هم هستند که تنها بین 10 تا 20 سانتی‌متر فضا نیاز دارند. علاوه بر بخش بالایی، اکثر مایکروویوها به 10 تا 20 سانتی‌متر فضای خالی در اطراف و قسمت پشتی نیز نیاز دارند. با این وجود اگر نتوانستید این فضا را فراهم کنید جای نگرانی نیست؛ چراکه برخی مدل‌ها تنها به 5 سانتی‌متر فضا در اطرافشان نیازمند هستند و حتی بعضی مایکروویوها اصلا نیازی به فضای خالی در اطرافشان ندارند. مقادیر مربوط به فضای مورد نیاز هر مایکروویو را می‌توانید با پیدا کردن دفترچه راهنمای آن در اینترنت یا تماس با فروشنده جویا شوید.

 


مارک خوب برای مایکروفر


در حال حاضر شرکت‌های بسیاری در زمینه ساخت مایکروویو فعالیت کرده و محصولاتشان را وارد بازار می‌کنند. با این وجود همیشه بهتر است یک مارک خوب برای مایکروفر خانه انتخاب کنیم؛ چراکه مایکروفر یکی از ابزاری است که به طور مداوم و هر روز از آن استفاده خواهیم کرد. شرکت‌های ال‌جی، پاناسونیک، سامسونگ، شارپ و ویرپول از جمله سازندگانی هستند که بهترین مایکروویو های موجود در بازار را در بازه قیمتی گسترده‌ای تولید کرده و از اعتبار بسیاری نزد خریداران برخوردارند.

Microwave / خرید مایکروویو

امیدواریم نکاتی که در این راهنمای خرید مایکروویو به آن‌ها اشاره شد بتوانند هنگام خرید به شما کمک کنند. علاوه بر این اگر احساس می‌کنید نکات مهم دیگری از قلم افتاده‌اند، حتما در بخش نظرات آن را با ما به اشتراک بگذارید.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 77.5 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 42.1 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 27 میلیارد تومان
  بخارست
  اکران: 24 آبان 1401
 • 22.1 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 21.5 میلیارد تومان
  پسر دلفینی
  اکران: 02 شهریور 1401
 • 21.5 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 20.4 میلیارد تومان
  ابلق
  اکران: 26 مرداد 1401
 • 19.7 میلیارد تومان
  دوزیست
  اکران: 20 مرداد 1401
 • 15 میلیارد تومان
  لوپتو
  اکران: 01 مهر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1400