بهترین کتاب های خودشناسی ؛ از هفت عادت مردمان موثر تا خودت را به فنا نده

thumbnail
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

کتاب های خودشناسی کتاب‌هایی هستند که به رشد و تکامل شخصیت و روح انسان‌ها کمک بسیاری می‌کنند. در ادامه این مطلب کاربردی‌ترین و بهترین کتاب های خودشناسی دنیا را به شما معرفی می‌کنیم.

خواندن کتاب های خودشناسی در شناخت و پرورش ابعاد شخصیتی و روحی انسان تاثیر بسزایی دارند. خودشناسی یکی از مسائل مهمی است که هر انسان باید در راستای بهبود و یا برطرف ساختن نقایص شخصیتی خود به آن توجه کند. هیچ انسانی کامل نیست و هر فرد دارای برخی مشکلات و ضعف‌های شخصیتی است که برخی از آنها اکتسابی و برخی دیگر نیز انتسابی هستند. اما مسئله مهمی که وجود دارد این است که هر فرد باید با اشکالات شخصیتی خود آشنا بوده و برای بهبود و رفع آنها تلاش کند. علاوه بر بهبود ضعف‌ها، برجسته‌سازی ابعاد مثبت شخصیتی نیز موضوع بسیار مهمی است.

کتاب های خودشناسی

خودشناسی یکی از بهترین شیوه‌ها برای شناخت ابعاد شخصیتی انسان و برطرف ساختن خصایص اخلاقی منفی است. برای رسیدن به این شناخت درست و مناسب از خودتان می‌توانید از کتاب های خودشناسی مختلف کمک بگیرید. خواندن کتاب های شخصیت شناسی در رسیدن به نوعی شناخت نسبی از شخصیت خود و حتی اطرافیانتان بسیار موثر است. در ادامه این مقاله بهترین کتاب های خودشناسی و خودسازی را به شما معرفی می‌کنیم.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

 • بهترین کتاب های خودشناسی
  • کتاب هفت عادت مردمان موثر
  • کتاب هنر و علم خودشناسی
  • کتاب زندگی خود را دوباره بیافرینید
  • کتاب خودشناسی به روش یونگ
  • کتاب نیمه تاریک وجود
  • کتاب خودت را به فنا نده

 


بهترین کتاب های خودشناسی


در این بخش پرخواننده‌ترین و بهترین کتاب های خودشناسی دنیا که به زبان فارسی ترجمه شده‌اند را به شما معرفی کرده و هریک را به صورت مختصر مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 

کتاب هفت عادت مردمان موثر

کتاب های خودسازی / کتاب هفت عادت مردمان موثر

 • تاریخ نشر: 1989 میلادی
 • ترجمه: گیتی خوشدل، الهام خرسندی و…
 • ناشران فارسی: نشر پیکان، هومرمزد و…

کتاب هفت عادت مردمان موثر یکی از بهترین کتاب های خودشناسی محسوب می‌شود که در سال 1989 توسط استیون کاوی (Stephen Covey) نوشته شده است. از میان تمام کتاب‌های مربوط به خودشناسی و خودسازی، این کتاب عادات مشترک میان انسان‌ها را مورد بررسی قرار داده و در صدد رفع برخی نقایص و ضعف‌های شخصیتی برمی‌آید. کاوی در کتاب هفت عادت مردمان موثر، هفت عادات موثر و مفیدی که انسان‌های موفق از آنها استفاده کرده‌اند را به شما آموزش داده و نشان می‌دهد که انسان‌ها با خودشناسی و ایجاد تغییر در شخصیت خود می‌توانند زندگی بهتری داشته باشند.

این عنوان یکی از پرفروش‌ترین کتاب های خودسازی است که به 38 زبان دنیا ترجمه شده و مورد تقدیر مشاهیر بزرگ و منتقدان ادبی قرار گرفته است. این کتاب به شما کمک می‌کند به شناخت دقیق‌تری از ابعاد شخصیتی خود برسید و زندگی‌تان را متحول سازید. کتاب هفت عادت مردمان موثر یکی از برترین کتاب‌های خودیاری چندین دهه اخیر بوده که خواندن آن به تمام افراد جامعه توصیه می‌شود.

بخشی از کتاب:

یکی از بهترین راه‌های تشخیص اینکه متکی هستیم یا نه، بررسی خشم و ترس است؛ زیرا هر دو نشانه اتکا هستند. هر آنچه مرا خشمگین کند یا بترساند، نمایانگر اتکای من به آن چیز است.

 

کتاب هنر و علم خودشناسی

کتاب خودشناسی هنر و علم خودشناسی

 • تاریخ نشر: 2018 میلادی
 • ترجمه: آرسام هورداد
 • ناشران فارسی: نشر نوین

کتاب هنر و علم خودشناسی یکی از کامل‌ترین و بهترین کتاب های خودشناسی است که توسط پیتر هالینز (Peter Hollins) نوشته شده است. وی در این کتاب ابتدا نحوه شکل‌گیری شخصیت انسان و عواملی که بر آن تاثیر می‌گذارند را مورد بررسی قرار می‌دهد و سپس ابعاد مختلف شخصیتی را توضیح می‌دهد. این کتاب به شما کمک می‌کند تا شخصیت خود را بهتر بشناسید و ریشه برخی رذایل اخلاقی‌تان را پیدا کرده و آنها را رفع کنید. به عبارت دیگر کتاب هنر و علم خودشناسی به کشف هویت و شخصیت فردی افراد کمک کرده و لایه‌های شخصیتی پنهان آنها را آشکار می‌سازد.

هالینز معتقد است که انسان تا زمانی که به نوعی خودآگاهی نسبی دست پیدا نکند، هرگز نمی‌تواند معنای واقعی زندگی را درک کند. با خواندن این کتاب می‌توانید شخصیت خود را بهتر بشناسید و بر روی ضعف‌های اخلاقی‌تان کار کنید. یکی از اهداف اصلی این کتاب این است که از افکار ناخودآگاه افراد، سرنخ‌هایی درباره شخصیت و کیستی آنها بدست آورد.

بخشی از کتاب:

حقیقت این است که افرادی که سبک دلبستگی اضطرابی دارند از عزت نفس و احساس خود-ارزشمندی پایینی برخوردار هستند و در درون خودشان را مستحق رابطه‌ای سالم و مثبت نمی‌دانند.

 

کتاب زندگی خود را دوباره بیافرینید

کتاب های خودشناسی / کتاب زندگی خود را دوباره بیافرینید

 • تاریخ نشر: 2019 میلادی
 • ترجمه: حسن حمیدپور، الناز پیرمرادی و ناهید گلی‌زاده
 • ناشران فارسی: انتشارات ارجمند

کتاب زندگی خود را دوباره بیافرینید نیز یکی دیگر از کتاب های خودشناسی این فهرست است که توسط جفری یانگ (Jeffrey Young) و ژانت کلوسکو (Janet Klosko) نوشته شده است. تمرکز اصلی این کتاب بهبود شخصیت و شناخت درمانی است که به انسان‌ها کمک می‌کند تا به وسیله خودشناسی بتوانند زندگی‌شان را متحول کنند. کتاب زندگی خود را دوباره بیافرینید، 11 دام شخصیتی مهم که مخرب زندگی انسان هستند را معرفی می‌کند و در ادامه نیز راهکارهای رهایی از آنها را به خواننده آموزش می‌دهد.

کتاب زندگی خود را دوباره بیافرینید یک کتاب خودشناسی جامع و کامل است که با خواندن آن می‌توانید بسیاری از مشکلات عاطفی، اجتماعی و فردی خود را حل کنید. همانطور که از نام کتاب هم پیداست، با خواندن آن می‌توانید زندگی‌تان را از نو بسازید و با ضعف‌های شخصیتی خود آشنا شوید.

بخشی از کتاب:

نقش تله‌های زندگی در تجارب ما انکار ناپذیر است و فعالانه تجارب ما را شکل می‌دهند. تله‌های زندگی، به شیوه‌های آشکار و ناآشکار، بر شیوه تفکر، احساس و رفتار ما تاثیر می‌گذارد.

 

کتاب خودشناسی به روش یونگ

کتاب های شخصیت شناسی / کتاب خودشناسی به روش یونگ

 • تاریخ نشر: 1992 میلادی
 • ترجمه: اسماعیل فصیح
 • ناشران فارسی: نشر جویا

کتاب خودشناسی به روش یونگ یکی دیگر از کتاب های شخصیت شناسی برتر موجود در دنیا محسوب می‌شود که توسط مایکل دانیلز (Michael Daniels) نوشته شده است. این کتاب با استفاده از تکنیک منحصر به فرد «رمزواژه»، تیپ‌های شخصیتی مختلف را شناسایی کرده و خصوصیات هر یک را به طور کامل شرح می‌دهد. روش یونگ یک تکنیک روانشناختی است که لایه‌ها و انواع مختلف شخصیت‌ها را کشف کرده و به بررسی جزئیات هریک می‌پردازد. سبک و نوع نگارش این کتاب بسیار جذاب و روان بوده و همین ویژگی باعث شده است که در سراسر دنیا به عنوان یکی از کتاب های خودشناسی پرطرفدار شناخته شود.

با خواندن این کتاب می‌توانید بخش‌های تاریک و منفی شخصیت خود را کشف کرده و آنها را تا حدی رفع کنید. علاوه بر آن نیز می‌توانید به رشد و شکوفایی درونی نیز دست پیدا کنید و از طریق آن به شناختی کلی از شخصیت و ویژگی‌های درونی خود برسید.

بخشی از کتاب:

آنچه که درباره دیگران ما را برانگیخته و تحریک می‌کند، می‌تواند به ما در شناختن بهتر خودمان کمک کند.

 

کتاب نیمه تاریک وجود

کتاب های خودسازی / کتاب نیمه تاریک وجود

 • تاریخ نشر: 2015 میلادی
 • ترجمه: فرناز فرود، عبدالله صلاحی و…
 • ناشران فارسی: نشر حمیدا، انتشارات آتیسا و…

کتاب نیمه تاریک وجود نیز یکی از بهترین کتاب های خودشناسی دنیا محسوب می‌شود که توسط دبی فورد (Debbie Ford) نوشته شده است. برخی از انسان‌ها تلاش می‌کنند تا وجوه منفی شخصیتی خود را پنهان کنند تا توسط اطرافیان و جامعه به عنوان یک فرد مقبول و کامل پذیرفته شوند. کتاب نیمه تاریک وجود به شما کمک می‌کند تا با ابعاد منفی و تاریک شخصیت خود کنار آمده و از نشان دادن آنها به دیگران واهمه نداشته باشید. این کتاب با ارائه و آموزش تمرین‌های کاربردی به شما کمک می‌کند تا نقاط تاریک شخصیت خود را شناسایی کرده و از آنها در جهت رشد و پرورش شخصیتتان استفاده کنید.

کتاب نیمه تاریک وجود شما را با ضعف‌های شخصیتی و نهانتان مواجه می‌کند و به شما می‌آموزد که انسان با ترکیبی از نیمه‌های تاریک و روشن وجودش، انسان می‌شود؛ زیرا خوبی‌ها و بدی‌ها در کنار یکدیگر، شخصیت کلی انسان را شکل می‌دهند، بنابراین نباید از آشکار ساختن نیمه‌های تاریک وجود خود خجل شوید و تنها لایه‌های مثبت شخصیتی خود را به نمایش بگذارید. «آشنایی و پذیرش ضعف‌ها» اولین قدم برای رشد و تکامل شخصیت است.

بخشی از کتاب:

ما به جای ترس و انکار سایه‌های درونی‌مان باید آنها را بپذیریم و آشکار کنیم. چون آنها جزئی از شخصیت ما هستند.

 

کتاب خودت را به فنا نده

کتاب های شخصیت شناسی / کتاب خودت را به فنا نده

 • تاریخ نشر: 2016 میلادی
 • ترجمه: حسین گازر، فرشته ابراهیمی‌خواه و…
 • ناشران فارسی: کتاب کوله پشتی، انتشارات یوشیتا و…

کتاب خودت را به فنا نده نیز آخرین و برترین کتاب خودشناسی این فهرست محسوب می‌شود که توسط گری جان بیشاپ (Gary John Bishop) نوشته شده است. این اثر یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک تایمز است که در کل دنیا طرفداران بسیاری دارد. این کتاب در صدد است تا به خواننده بیاموزد خود را درگیر محدودیت‌هایی خیالی و ساخته ذهنش نکند و با شناخت شخصیت خود، استعدادها و توانایی‌های ذاتی‌اش را شکوفا کند. این عنوان شما را از هرگونه استرس و تنش‌های روحی رها می‌سازد و به آرامش خیال می‌رساند.

کتاب خودت را به فنا نده شما را با توانایی‌هایتان آشنا کرده و ثابت می‌کند که علت عمده بسیاری از شکست‌های زندگی هر فرد ناشی از باورهای منفی درونی اوست. زیرا اغلب کسانی که به خودشناسی کافی دست پیدا نکرده‌اند، معمولا با کلمه «نمی‌توانم» خود را از انجام هرگونه تلاش معاف می‌کنند. اما در این کتاب، تمام این نمی‌توانم‌ها از بین می‌روند و جایشان را به «من می‌توانم» می‌دهند. این کتاب همچنین برخی از خصایص اخلاقی منفی مانند حسادت و تنگ‌نظری را بررسی کرده و به خواننده کمک می‌کند تا آنها را از خود دور سازد. به طور کلی اگر به دنبال یک کتاب شخصیت شناسی کاربردی هستید، کتاب خودت را به فنا نده یک پیشنهاد عالی و ویژه برای شما است.

بخشی از کتاب:

تاثیر نوع حرف زدن ما، فقط مختص به همان لحظه نیست، بلکه می‌تواند در ناخودآگاه ما رسوخ کند و کاملا نهادینه شود و افکار، اندیشه و رفتار ما را در بلندمدت تغییر دهد.

ما در این مقاله بهترین کتاب های خودشناسی دنیا را به شما معرفی کرده و هریک را مورد بررسی قرار دادیم. کتاب های شخصیت شناسی به شما کمک می‌کنند تا با ابعاد مختلف شخصیتی خود آشنا شده و به نوعی شناخت نسبی از شخصیت خود دست پیدا کنید. شما تاکنون کدامیک از کتاب‌های معرفی شده در این مقاله را مطالعه کرده‌اید؟ لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 1.867 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 361 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 279 میلیون دلار
  The Batman
  اکران: 04 مارس 2022
 • 273 میلیون دلار
  Uncharted
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 138 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 116 میلیون دلار
  Death on the Nile
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 72 میلیون دلار
  Jackass Forever
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 47 میلیون دلار
  Dog
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 4 میلیون دلار
  Cyrano
  اکران: 25 فوریه 2022