انیو موریکونه آهنگساز برنده اسکار در سن 91 سالگی درگذشت!

درگذشت انیو موریکونه
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

انیو موریکونه موسیقی‌دان و آهنگساز معروف ایتالیایی و برنده جایزه اسکار، امروز در سن 91 سالگی در گذشت! در ادامه نگاهی اجمالی به کارنامه موریکونه خواهیم انداخت.

انیو موریکونه (Ennio Morricone) آهنگساز شناخته شده ایتالیایی که تجربه آهنگسازی برای بیش از 400 فیلم و سریال مطرح سینمای جهان را در کارنامه خود ثبت کرده است، پس از یک هفته که در بیمارستانی در شهر رم بستری بود، درگذشت. خبر درگذشت موریکونه توسط وکیل وی جورجیو آسوما تایید و به رسانه‌ها گزارش شد.

درگذشت انیو موریکونه

موریکونه متولد سال 1928 در ایتالیا بود. او پیش از اینکه کار خود را به عنوان آهنگساز آغاز کند، به عنوان نوازنده ترومپت در ارکسترهای مختلف، نوازندگی می‌کرد. او کار تنظیم و آهنگسازی برای سینما را از سال 1961 آغاز کرد. پس از آن موریکونه، برای فیلم‌ها و سریال‌های بیشماری به ساخت موسیقی پرداخت. از میان این کارها، بیش از 70 فیلمی که او کار آهنگسازی آنان را برعهده داشت، برنده جوایز مختلفی در جشنواره‌های جهانی شدند.

 

از خوب، بد، زشت تا هشت نفرت انگیز

انیو موریکونه در سال 1966 موسیقی متن معروف فیلم خوب، بد، زشت را ساخت. بعدها در سال 2009 به دلیل ساخت این موسیقی شاهکار، نام موریکونه در تالار مشاهیر گرمی ثبت شد. پس از ساخت موسیقی فیلم خوب، بد، زشت، موریکونه به سرعت به چهره‌ای توانا و موفق در هالیوود بدل شد که تمام کارگردانان معروف هالیوودی خواهان همکاری با او بودند. او با کارگردانان برتری چون الیور استون (Oliver Stone)، دان سیگل (Don Siegel) و وارن بیتی (Warren Beatty) همکاری کرده است. اما همکاری او با کوئنتین تارانتینو (Quentin Tarantino) بود که سرانجام جایزه اسکار را برای او به ارمغان آورد و کارنامه این موسیقی‌دان برجسته را پربارتر کرد.

درگذشت انیو موریکونه

همچنین بخوانید :

در مراسم اسکار سال 2016 انیو موریکونه برای ساخت موسیقی فیلم هشت نفرت‌انگیز (The Hateful Eight) به کارگردانی تارانتینو، جایزه اسکار بهترین موسیقی متن را دریافت کرد. موریکونه با دریافت این جایزه نام خود را به عنوان پیرترین فرد دریافت‌کننده اسکار موسیقی در تاریخ این جشنواره ثبت کرد. او در مصاحبه‌ای در مورد همکاری‌اش با تارانتینو اینطور گفت:

در طی ساخت موسیقی متن فیلم The Hateful Eight، موسیقی را بدون اینکه تارانتینو چیزی از آن بداند، نوشته و تنظیم کردم. سپس هنگامی که برای دیدار من به پراگ آمد و موسیقی را برای او اجرا کردم، از نتیجه کار بسیار خشنود شد. بنابراین رابطه کاری ما مبنی بر اعتماد و آزادی عمل دوطرفه بود.

انیو موریکونه علاوه بر فیلم‌های پرافتخار یاد شده، آهنگسازی برای فیلم‌های ماندگاری چون The Untouchables، فیلم Cinema Paradiso و The Best Offer را نیز برعهده داشته است. موریکونه اندکی پس از تولد 90 سالگی، تور جهانی موسیقی خود را برپا کرد. این تور به عنوان آخرین تور موسیقی موریکونه شناخته می‌شود که در آن توانست برای آخرین بار در طول عمرش، موسیقی‌های خود را برای دوستدارانش اجرا کند و تصویری ماندگار و به یاد ماندنی از خود ارائه دهد. شما کدام یک از آثار ساخته شده توسط موریکونه را بیشتر می‌پسندید؟

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 77.5 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 42.1 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 27 میلیارد تومان
  بخارست
  اکران: 24 آبان 1401
 • 22.1 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 21.5 میلیارد تومان
  پسر دلفینی
  اکران: 02 شهریور 1401
 • 21.5 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 20.4 میلیارد تومان
  ابلق
  اکران: 26 مرداد 1401
 • 19.7 میلیارد تومان
  دوزیست
  اکران: 20 مرداد 1401
 • 15 میلیارد تومان
  لوپتو
  اکران: 01 مهر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1400