نقد و بررسی سریال The Protector + تریلر و معرفی بازیگران

ترانه کریمی - ۳۰ تیر ۱۳۹۹ ۱۴:۰۰
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

فصل 4 سریال The Protector به تازگی از نتفلیکس پخش شد و بعد از 32 قسمت این مجموعه به پایان رسید. در این مقاله به نقد و بررسی سریال The Protector می‌پردازیم.

شبکه نتفلیکس به عنوان یکی از قوی‌ترین شرکت‌های فیلم‌سازی اینترنتی آمریکایی، این بار به سمت طرفداران شرقی خود رفته است. این شرکت برای ساختن پروژه‌های جدید خود از بازیگران محبوب هر کشور استفاده می‌کند و توانسته مردم آن منطقه را تحت تاثیر قرار دهد و شهرت خود را از آن چه که هست بیشتر کند. سریال محافظ یکی از همین پروژه‌ها است که در کشور ترکیه فیلمبرداری و تصویربرداری شده است. این مجموعه از سال 2018 در حال ساخت بود و در نهایت فصل چهارم آن در تاریخ 9 جولای 2020 (19 تیر 99) پخش شد. در ادامه با نقد و بررسی سریال The Protector همراه ما باشد. همچنین در ویدیوی زیر می‌توانید تریلر فصل 4 سریال The Protector را تماشا کنید.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

 


داستان سریال محافظ


در این قسمت می‌توانید داستان سریال The Protector را مطالعه کنید.

 

داستان فصل اول سریال محافظ

سریال محافظ

داستان این سریال درباره پسر جوانی به نام «هاکان» است که در عتیقه فروشی پدرش کار می‌کند. او همیشه رویاهای بزرگی درباره گسترش کار پدرش و بزرگ‌تر کردن فروشگاهشان داشته، اما رازی درباره زندگی او وجود دارد که او از آن بی‌خبر است.

نسل هاکان مربوط به موجوداتی افسانه‌ای به نام محافظ است. آنها از زمان سلطان محمد دوم وجود داشته‌اند و وظیفه‌شان محافظت از شهر استانبول در برابر موجوداتی دیگر به‌نام فناناپذیر بوده است. آنها این کار را با پوشیدن لباسی مخصوص، خنجری کشنده و انگشتری دشمن‌یاب انجام می‌دادند. او بعد از مدتی توسط افرادی به نام «فداکاران» متوجه می‌شود که از نسل محافظان و درواقع آخرین محافظ است و با کمک زینب و پدرش برای نجات استانبول از دست فناناپذیران تلاش می‌کنند.

 

داستان فصل 2 سریال The Protector

فصل 4 سریال the protector

در فصل دوم هاکان طی اشتباهی باعث زنده شدن فناناپذیرانی که در زمان‌های مختلف توسط محافظان مختلف کشته شده بودند می‌شود. او حالا باید با هفت فناناپذیر مبارزه کند و تک تک آنها را برای نجات استانبول نابود کند. اما هاکان مشکل دیگری نیز دارد؛ فردی به نام لوت ادعا دارد که برادر هاکان است و در ادامه مشکلات زیادی را برای هاکان به وجود می‌آورد.

در ادامه، فناناپذیران که قصدشان نابودی انسان‌ها و تصرف استانبول است تلاش‌های بسیاری برای قتل عام کردن مردم استانبول می‌کنند و در همین حال رویا که توسط همسرش فایصال زنده شده، تصمیم می‌گیرد که برخلاف میل فایصال، رابطه احساسی‌اش را رها کند و همراه دیگر فناناپذیران برای نابودی استانبول تلاش کند.

 

داستان فصل سه سریال محافظ

سریال the protector فصل 4

در فصل سوم فناناپذیران موفق شده‌اند تا یک بیماری کشنده را بین مردم پخش کنند تا از این طریق آنها را به قتل برسانند. اما هاکان متوجه می‌شود که یکی از فناناپذیران را که فناناپذیر اصلی بوده فراموش کرده است و در تمام این مدت با فراموش کردن او باعث فراهم کردن وقت اضافه برای او شده تا نقشه‌اش را کامل کند. این فناناپذیر که اسمش «وزیر» است، قصد دارد کلیدی افسانه‌ای را پیدا کند و با درست کردن ماده‌ای تمام مردم شهر را فناناپذیر کند تا نقشه قتل هاکان برایش راحت‌تر شود. هاکان با کشتن بسیاری از فناناپذیران و اعتماد کردن به آدم اشتباهی باعث می‌شود که وزیر به خواسته خود برسد و مشکل جدیدی برای خود ایجاد می‌کند.

 

داستان فصل 4 سریال The Protector

فصل چهار سریال the protector

در این فصل هاکان با پیدا کردن کلید افسانه‌ای توانسته به گذشته سفر کند. همین سفر باعث آشکار شدن بسیاری از رازها برای او می‌شود. هاکان متوجه توطئه تعدادی از فناناپذیران بر علیه وزیر می‌شود. پس سعی دارد با سفر کردن در گذشته شیوه رخ دادن بسیاری از اتفاقات را تغییر دهد تا بتواند در زمان خود صلح و آرامش را برقرار کند. او دیگر یار اصلی خود یعنی زینب را از دست داده و مجبور است تا برای حل این مشکلات خودش به تنهایی تلاش کند. او در آخر با رازی عجیب و شوکه کننده درباره گذشته اجداد خود رو به رو می‌شود.

 


بازیگران سریال The Protector


در این بخش بازیگران سریال محافظ که اولین ساخته شرکت نتفلیکس در کشور ترکیه است را به شما معرفی می‌کنیم.

 

چاعاتای اولوسوی (Çağatay Ulusoy) – هاکان

سریال the protector فصل 4

چاعاتای اولوسوی یکی از بازیگران معروف و موفق کشور ترکیه است. او در این سریال نقش هاکان را بازی می‌کند. چاعاتای نقش پسر جوانی را بازی می‌کند که رویاهای بزرگی دارد، اما وقتی می‌فهمد که از نسل محافظان است مجبور می‌شود از تمامی آنها دست بکشد و برای نجات استانبول و مردم با موجوداتی به نام فناناپذیر بجنگد.

چاعاتای اولوسوی با بازی در اولین سریال ساخته شرکت نتفلیکس در ترکیه توانست جایگاه هنری خود را بسیار ارتقا دهد؛ به صورتی که بعد از این سریال پیشنهادهای زیادی از کشورهای آمریکا و انگلیس برای بازی در فیلم و سریال دریافت کرد.

او در سریال‌های زیادی مانند فریحا، جزر و مد، نفوذی، راه امیر و… بازی کرده است. او همچنین در سال 2015 با بازی در فیلم سینمایی دلیبال توانست طرفداران زیادی را در سرتاسر دنیا به دست آورد. چاعاتای تاکنون موفق به گرفتن 20 جایزه در این زمینه شده است.

 

هازار ارگچلو (Hazar Ergüçlü) – زینب

نقد و بررسی سریال the protector

هازار ارگچلو یکی از بازیگران مطرح کشور ترکیه است که در این سریال نقش زینب را ایفا می‌کند. زینب دختری بسیار شجاع و توانمند است. او با پدرش در زیرزمینی مجهز زیر داروخانه‌شان زندگی می‌کند. زینب و پدرش جز بهترین وفاداران هستند و در این داستان برای موفق شدن هاکان تلاش بسیار زیادی می‌کنند. او هاکان را از راز پنهانش که آخرین محافظ است با خبر می‌کند و به او آموزش‌های زیادی برای مبارزه با فناناپذیرها می‌دهد و جز اصلی‌ترین یارهای هاکان برای نجات استانبول به حساب می‌آید.

هازار ارگچلو و چاعاتای اولوسوی در سریال جزر و مد نیز با هم همبازی بوده‌اند. از سریال‌های هازار می‌شود به کوزی گونی، جزر و مد، قشر مرفه، اسرار زندگی و… اشاره کرد.

 

اوکان یالابیک (Okan Yalabık) – فایصال

سریال hakan muhafiz

اوکان یالابیک یکی از بازیگران قدیمی و با استعداد ترک است که در این سریال نقش فایصال، یکی از مهم‌ترین فناناپذیران را بازی می‌کند. او در این سریال شخصیتی بسیار خودخواه دارد و برای دوباره زنده کردن همسرش (رویا) دست به کارهای زیادی می‌زند. او یکی از مهم‌ترین و سخت‌ترین دشمنان هاکان به حساب می‌آید.

فایصال برای دوباره زنده کردن همسرش نیاز به خون محافظ دارد. او هنگامی که رویا را با خون هاکان زنده می‌کند باعث زنده شدن همه فناناپذیرها می‌شود و همین کار داستان جدیدی را برای هاکان به وجود می‌آورد. او قصدش از زنده کردن رویا فقط و فقط شروع کردن دوباره زندگی و رابطه احساسی خود است. اما وقتی با مخالفت رویا روبرو می‌شود، تصمیم بر کارهای دیگری می‌گیرد و در آخر سریال راز بسیار عجیبی را درباره خودش بر ملا می‌کند.

اوکان یالابیک یکی از بهترین بازیگران ترک است که در سریال های بسیار زیادی بازی‌های درخشانی داشته است. از مهم‌ترین سریال‌های او می‌شود به مجموعه حریم سلطان یا همان سده باشکوه اشاره کرد.

 

فوندا اریعیت (Funda Eryiğit) – وزیر

فصل 4 سریال محافظ

از دیگر بازیگران سریال محافظ می‌توان به فوندا اریعیت اشاره کرد. او در این سریال نقش مهم‌ترین فناناپذیر (وزیر) را به عهده دارد و هر کس که این فناناپذیر را به قتل برساند، در آینده تاوان بسیار سنگینی را پس می‌دهد. وزیر در گذشته توسط یکی از محافظان کشته می‌شود و وقتی توسط فایصال زنده می‌شود تصمیم بر انتقامی سخت می‌گیرد. اما بعدها متوجه می‌شود که قاتل او فرد دیگری بوده است. او با تلاش زیاد و با نزدیک شدن به هاکان می‌تواند نقشه خود را عملی کند و بیشتر مردم شهر را به فناناپذیر تبدیل می‌کند و به جست و جوی هاکان و کلید افسانه‌ای می‌پردازد. اما هنگامی که از راز پنهانش خبردار می‌شود، تصمیم می‌گیرد با هاکان همکاری کند.

فوندا اریعیت تاکنون در سریال‌های زیادی مانند کارادایی، پویراز کارایل، حکایت کهنه، خانواده عزیزم و… ایفای نقش کرده است.

دیگر بازیگران سریال The Protector عبارتند از:

 • آیچا آیشین توران (Ayça Ayşin Turan)
 • بورچین ترزی اوغلو (Burçin Terzioğlu)
 • انگین اوزتورک (Engin Öztürk)
 • تانر اولماز (Taner Ölmez)
 • میرای دانر (Miray Daner)
 • بوران کوزوم (Boran Kuzum)
 • سایگین سویسال (Saygin Soysal)

 


نقد و بررسی سریال The Protector


باید در نظر گرفت که سریال محافظ یک گام بسیار مهم برای نخستین پروژه ترکیه در نتفلیکس به حساب می‌آید. شرکت نتفلیکس بالاخره توانست اولین ساخته خود را در ترکیه به پایان برساند و از سریال محافظ می‌توان به عنوان اولین سریال تمام شده توسط شرکت آمریکایی نتفلیکس در ترکیه یاد کرد.

اولین نکته‌ای که می‌شود به آن اشاره کرد، سناریو بسیار ساده و قابل پیش‌بینی این سریال است. در فیلمنامه این سریال شوخی‌های بسیار سطحی استفاده شده است؛ شوخی‌هایی که به ذهن کودکان پنج ساله نیز خطور می‌کند و همین موضوع باعث می‌شود که بگوییم نویسندگان این سریال به دنبال جمع بندی سریع آن بوده‌اند و برای سناریو وقت مناسبی را نگذاشته‌اند.

بازیگران سریال the protector

به طور کلی این سریال موفقیت بزرگی برای شروع کار شرکت نتفلیکس در ترکیه نداشته است. عوامل این سریال سعی داشتند تا سریالی مانند La Casa De Papel اسپانیایی و Dark آلمانی تولید کنند، اما اصلا نمی‌توان این سریال را مانند چنین آثار بزرگی دانست. اگر این مجموعه را به زبان اصلی ببینید متوجه می‌شوید که سناریو کاملا به زبان انگلیسی نوشته شده و بعدا به زبان ترکی ترجمه شده است. به طوری که انگار داریم سریالی آمریکایی با دوبله ترکی تماشا می‌کنیم و همین کار به ناچار اجرای بازیگران را نیز پایین می‌آورد.

از دیگر مشکلات این سریال می‌شود به بازی تکراری کاراکتر اصلی، یعنی چاعاتای اولوسوی اشاره کرد. سطح بازیگری او در این سریال هیچ تغییری نکرده است. برای مثال اگر بازی او در فصل اول در رتبه A قرار می‌گرفته، در فصل چهارم نیز در همین رتبه مانده و به A+ تبدیل نشده است. به طور خلاصه، بازی چاعاتای اولوسوی نه تنها تغییر چندانی نداشته، بلکه ما همان یامان سریال جزر و مد را در این سریال نیز مشاهده می‌کنیم. متاسفانه وقتی شخصیت اصلی این سریال نتواند انتظارات را برآورده کند، پس نباید دنبال سریال خوبی باشیم.

فصل 4 سریال the protector

اما برخلاف چاعاتای اولوسوی، اوکان یالابیک توانسته بازی بسیار فوق‌العاده‌ای از خود نشان دهد. او در این سریال توانست بُعد دیگری از بازی خود را به نمایش بگذارد؛ بُعدی که بسیار مورد تایید قرار گرفته است. بازی او در قسمت‌های اول سرنخ‌هایی به تماشاچی می‌دهد و شک اینکه او فناناپذیر است یا نه را به فکر تماشاچی می‌اندازد. انگیزه فایصال برای بلند شدن در برابر هاکان بسیار عاقلانه و منطقی است. تنها مشکل فایصال برگشتن همسرش (رویا) است. تمام این سختی‌ها را می‌کشد تا بتواند باز با رویا زندگی تازه‌ای را شروع کند.

اما مشکل دیگری که در فیلمنامه این سریال وجود دارد، شرایط نامشخص فناناپذیران است. در اینجا سوالاتی مطرح است که تاکنون جوابی به آنها داده نشده است. چرا آنها می‌خواهند استانبول را نابود کنند؟ چرا فقط استانبول؟ چرا فایصال قصد نابودی استانبول را ندارد؟ جواب این سوال‌ها هیچوقت داده نشد.

دیر یا زود باید به بررسی صحنه‌های مشت زنی بپردازیم. این صحنه‌ها به طور کلی نتوانسته غوغایی به پا کند و و همه آنها از کیفیت بسیار ضعیفی برخوردار هستند. در کل صحنه‌های رزمی این سریال چنگی به دل نمی‌زنند.

اما اوضاع این سریال از قسمت 6 به بعد بسیار تغییر کرد و از سمت بد به سمت خوب رفت. استفاده از شهر استانبول در این سریال از آنچه انتظار داشتیم بیشتر بود و فقط به مکان‌هایی مانند بازار قدیمی و ایاصوفیه بسنده نکردند. این کار برای غریبه‌هایی که این سریال را مشاهده می‌کنند بسیار خوب بوده؛ زیرا آنها می‌توانند در هر قسمت، بخش‌های مختلف استانبول را نیز ببینند. اما خوبی این سریال برمی‌گردد به این که از این مکان‌ها برای خریدن وقت استفاده نکرده‌اند، بلکه از آنها در داستان سریال نیز استفاده هوشمندانه و عاقلانه‌ای کرده‌اند.

پایان بندی سریال محافظ جوری بود که توانست بینندگان را متعجب کند و این همان چیزی است که ما از یک سریال چهار فصلی می‌خواهیم. خوشبختانه فصل چهار سریال The Protector توانست به نتیجه خوبی برسد و از هر نوع عوامل سقوط جلوگیری کرده است.

سریال محافظ

در این مقاله بعد از مرور داستان و معرفی بازیگران، به نقد و بررسی سریال The Protector پرداختیم. آیا شما از بینندگان این مجموعه هستید؟ به نظر شما فصل 4 سریال محافظ تا چه حد موفق بود؟ در پایین صفحه می‌توانید نظرات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران4 دیدگاه
avatar
اشکان
.
12 بهمن 1401، 04:38
پاسخ
0
1
زحمت زیادی برای سریال کشیده شد واقعا هم قشنگ بود ولی توقع پایان ابکی نداشتم ولی در کل من عاشق این سریالم و چشامو رو خیلی ایراداتش میبندم
avatar
صمیم رجبی
.
29 آذر 1401، 18:14
پاسخ
0
1
قسمت آخر فصل چهار برای من قابل قبول نبود از یک طرف نباید هاکان از نواده گان فایصال میبود. و از طرف دگر باید فایصل در همان آتش سوزی همراه با فنا ناپذیران دگر از بین میرفت .و بعدا هاکان از خواب بلند میشد و میرفت و عتیقه فروشی را باز می کرد و یک زندگی عادی را از سر میگرفت. تمام
avatar
سوزان
.
11 شهریور 1399، 17:03
پاسخ
0
4
به نظر من در کل سریال جالبی بود ، سریالی که با بقیه ی سریال های ترکی فرق داشت . در این سریال تلاش شده بود که مثل فیلم های اکشن غربی باشد هر چند به بزرگی انها نبود اما می شه به عنوان شروعی جدید برای فیلم های ترکی در نظر گرفت.
avatar
سید رسول
.
03 مرداد 1399، 20:18
پاسخ
2
2
والا تا فصل سه شبیه ی فیلم بود خیلی حالب و با دقت میرفت حلو ولی از فصل چهار انگار بازیگراش گفتن دیگ حوصل بازی نداریم زود تند تند سر هم کردن و تموم کردن فیلم رو چیز های خیلی سخت ب راحتی مثلا فهمیده میشد مثلا فصل اول کلی زحمت کشید واسه هر کدوم از وسایلا اون سختی رو منتقل میکرد فصل چهار همه چیز خیلی ساده رفت حلو و ماحرایی ک باید حداقل توی 5 قسمت گفته میشد تو ی دیالوگ 5 دقیقه ای آخرش خلاصه شد و معلوم نشد چی ب چی شد ک واقعا لایق این فیلم نبود فصل چهار کلا همه چیز ب طور مسخره ای اشکار شد و انگار ک مثلا تو بازی های انلاین چیت زده باشی یا کد تقلب زده باشیمیتونست خیلی بهتر و بهتر تر از این باشه ک متاسفانه اخرش تند تند بازی کردن و بیشتر شبیه ب این بود ک یکی ب ما قسمت های مهم رو تعریف میکنه مثل ی راوی از حزعیات توی فصل چهار اثری نبود و فقد رد خطی داشت ک اونم باز روندی کامل نبود و همچنان رمز راز هایی نامعلوم موندن از مسخره ترینش اینه ک فایسال بچه ای داشته ک خبر نداشته بعد هاکان از طریق ی گرنبند خلاصه ترین حالت ممکن کردن و فهمید فایسال از کحا فهمید ؟ لباس مخصوص محافظ چرا روی فایسال اثر نمیکرد نمیتونست ببوشه اونو ؟ لباس از گلوله کحافظ میکرد ولی از خیلی از چیزا محافظت نمیکرد مثلا تو فصل یک فایسال هرچی مشت میزد تکون نمیکخورد ولی توی فصل های بعدی ب راحتی مشت میزدن یا ب گذشته رفتن رو رویاهاش با ی آمبول سمی میرفت ب اونور و چطور از بیرهن عبور میکرد :/ حالا من خیلی هاشو نگفتم طولانی نشه :/ بنظر من این فیلم خیلی بچه بازی بود و مناسب سن +7 سال بود ک فقد سریال رو نگاه میکنن و نمیدونن چی ب چیه :/
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402