آموزش تنظیم فیس آیدی گوشی با ماسک

قابلیت تنظیم آیفون جهت تشخیص چهره با ماسک صورت
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

یکی از معضلات استفاده از ماسک، باز نشدن قفل گوشی‌هایی است که با فیس آیدی کار می‌کنند. در ادامه تنظیم فیس آیدی گوشی با ماسک را آموزش می‌دهیم.

این روزها با گسترش شیوع ویروس کرونا و ورود به وضعیت قرمز، استفاده از ماسک اجباری و ضروری شده است. اما یکی از مشکلاتی که در پی داشته است، علاوه بر تمامی مشکلات ناشی از گرما و تنفس سخت، باز نشدن قفل گوشی‌های آیفون است که با فیس آیدی کار می‌کنند. از طرف دیگر شاید تا به حال به این نکته توجه نکرده باشید که کسانی که مجبورند به طور دائم از ماسک استفاده کنند همیشه با مشکل تشخیص چهره گوشی با ماسک رو به رو بوده‌اند؛ کسانی مانند پرستاران، پزشکان، نیروهای خدماتی و غیره. مطمئنا شما هم دوست ندارید در این شرایط و در یک محیط عمومی ماسکتان را بردارید، اما چاره چیست؟ در ادامه آموزش‌هایی برای تنظیم فیس آیدی گوشی با ماسک را قرار دادیم.

فیس آیدی با ماسک

آنچه در ادامه می‌خوانید:

 • تنظیم فیس آیدی گوشی با ماسک
  • راه حل اول: فیس آیدی با ماسک
  • راه حل دوم: تغییر تنظیمات
  • راه حل سوم: آپدیت iOS 13.5
  • راه حل چهارم: خاموش کردن فیس آیدی
  • فیس آیدی برای برخی اپلیکیشن‌ها

 


تنظیم فیس آیدی گوشی با ماسک


تشخیص چهره کاربران با ماسک صورت

محققان آزمایشگاه Tencent’s Xuanwu متوجه شدند که می‌توانید گوشی آیفونتان را به گونه‌ای تنظیم کنید که قابلیت تشخیص فیس آیدی با ماسک نیز انجام شود. برای این کار و تنظیم فیس آیدی گوشی با ماسک کافی است سیستم بیومتریک گوشی را با پوشیدن نصفه و نیمه ماسک انجام دهید! در ادامه به شما می‌گوییم چطور اینکار را بکنید. در این رابطه اپل به ژورنال وال استریت گفت:

فیس آیدی به گونه‌ای طراحی شده است که با چشم‌ها، بینی و دهان که قابل مشاهده هستند چهره فرد را تشخیص می‌دهد. کاربران در چنین شرایطی و وقتی ماسک بر روی صورت خود دارند، می‌توانند از رمز عبور استفاده کنند.

 

راه حل اول: فیس آیدی با ماسک

تشخیص چهره کاربران با ماسک صورت

اولین راه برای تنظیم تشخیص چهره کاربران با ماسک صورت را به صورت گام به گام در تصویر (از چپ به راست) و در توضیحات زیر آورده‌ایم:

 1. به بخش تنظیمات گوشی بروید و سپس Face ID & Passcode را انتخاب کنید.
 2. در این بخش می‌توانید یکی از این دو کار را انجام بدهید: یا Alternate Appearance را انتخاب کنید یا Reset Face ID.
 3. در مرحله بعدی یا Set up Face ID یا Set Up Alternate Appearance را انتخاب کنید و سپس نصف صورتتان را با نیمی از ماسک بپوشانید (طبق تصویر بالا).
 4. وقتی آیفون پیغام داد: Face Obstructed ماسک را به آرامی از روی صورت و از وسط صورت به کنار بکشید تا شناسایی چهره انجام شود و پیغام «Move your head slowly to complete the circle» (یعنی صورتتان را بچرخانید تا دایره کامل شود) روی گوشی نمایش داده شود. Xuanwu Lab پیشنهاد داده است که تا نوک بینی‌تان را با ماسک بپوشانید، وگرنه گوشی صورتتان را نمی‌شناسد.
 5. دو اسکن از صورتتان در حالی که ماسک در همان جهت قرار دارد انجام دهید.
 6. در این مرحله باید پیغام «Face ID is now set up» را مشاهده کنید.
 7. در مرحله آخر ماسک را به طور کامل بپوشید و امتحان کنید ببینید تنظیم فیس آیدی گوشی با ماسک کار می‌کند یا خیر!

 

راه حل دوم: تغییر تنظیمات

تشخیص چهره کاربران با ماسک صورت

اگر تمامی مراحل راه حل اول را رفتید و بازهم فیس آیدی کار نکرد، دومین راه برای قابلیت تنظیم آیفون جهت تشخیص چهره با ماسک صورت را به طور کامل در زیر آوردیم:

 1. به بخش تنظیمات بروید و Face ID & Passcode را انتخاب کنید.
 2. گزینه Set Up Alternate Appearance را انتخاب کنید. اگر در راه حل اول گزینه Alternate را انتخاب کرده بودید، اول Reset Face ID را انتخاب کنید تا مراحل قبلی پاک شود. سپس بخش اول را با چهره کامل و بدون ماسک دوباره انجام دهید. سپس طبق راه حل دوم گزینه Alternate appearance را انتخاب کنید.
 3. ماسک را از وسط تا کنید و روی صورت و جهت مخالف مرحله قبلی قرار دهید.
 4. هر دو مرحله اسکن Face ID را انجام دهید.
 5. ماسک را به طور کامل روی صورت بگذارید.
 6. امتحان کنید ببینید کار می‌کند یا خیر.
 7. این تنظیمات فیس آیدی بدون پوشیدن ماسک هم باید کار کند.

 

راه حل سوم: آپدیت iOS 13.5

تنظیم فیس آیدی با گوشی

یک راه حل دیگر برای تنظیم فیس آیدی گوشی با ماسک در این وضعیت خطرناک کرونا در آپدیت iOS 13.5 گنجانده شده است. در نسخه‌های قبلی آیفون باید صبر می‌کردید که آیفون چهره‌تان را نشناسد، آنگاه وارد مرحله وارد کردن پین کد می‌شدید. اما با این آپدیت جدید آیفون دیگر نیازی به مرحله اول نیست و مستقیم می‌توانید وارد مرحله ورود پین کد شوید.

 

راه حل چهارم: خاموش کردن فیس آیدی

تشخیص چهره گوشی با ماسک

اگر هم آپدیت بالا را نمی‌توانید اجرا کنید، بهترین راه حل این است که موقتا فیس آیدی گوشی را خاموش کنید. این راه بهتر از این است که بخواهید ماسکتان را بردارید و کرونا بگیرید یا به دیگری کرونا بدهید.

اگر ترجیح می‌دهید که قابلیت تشخیص چهره آیفونتان را خاموش کنید، مراحل زیر را گام به گام انجام دهید.

 1. بخش تنظیمات را روی گوشی آیفون باز کنید.
 2. پایین صفحه بیایید و Face ID & passcode را انتخاب کنید.
 3. در پنجره باز شده جدید پسورد خود را وارد کنید.

 

فیس آیدی برای برخی اپلیکیشن ها

فیس آیدی با ماسک

اگر می‌خواهید قابلیت فیس آیدی یا تشخیص چهره را تنها برای برخی از کارها خاموش کنید، مانند باز کردن قفل گوشی یا تایید قابلیت خرید با Apple Pay، کافی است تنها قسمت بالایی صفحه یعنی Face ID برای iPhone Unlock را خاموش کنید. این یعنی تلفن آیفونتان سعی نمی‌کند با تشخیص چهره قفل گوشی را باز کند و به جای آن وقتی که صفحه گوشی روشن شد، مستقیم وارد بخش ورود پسورد می‌شود.

در مرحله بعد فیس آیدی را برای Apple Pay خاموش کنید. برای این کار باید گزینه Pay with a Passcode (پرداخت با پسورد) را در صفحه Apple Pay انتخاب کنید. سپس پیش از اینکه واکنش کامل شود، کد را وارد کنید.

با خاموش کردن قابلیت تشخیص چهره برای برخی کارهای خاص، شما می‌توانید هنوز وقتی وارد اپلیکیشن‌ها یا خرید از اپ استور می‌شوید، از فناوری امن تشخیص چهره آیفون استفاده کنید. در واقع این‌ها اپلیکیشن‌هایی هستند که معمولا در خانه یا یک جای امن از آن‌ها استفاده می‌کنید، پس با خیال راحت ماسکتان را بردارید و از آن استفاده کنید.

تنظیم فیس آیدی گوشی با ماسک

یکی دیگر از مزایای خاموش کردن فیس آیدی برای برخی از قابلیت‌ها یا اپلیکیشن‌های خاص این است که می‌توانید خیلی راحت وقتی که خانه هستید دوباره آن‌ها را فعال کنید تا با تشخیص چهره‌تان کار کنند. بدون آنکه نیازی باشد مراحل تنظیم فیس آیدی را دوباره تکرار کنید.

علاوه بر این، برای غیرفعال کردن قابلیت تشخیص چهره و استفاده فوری از پسورد، در بخش تنظیمات گوشی Reset Face ID را انتخاب کنید و هدفتان را مشخص کنید. در این مرحله به جای فیس آیدی از یک پسورد برای باز کردن قفل گوشی، اپل پی و خریدهای اپل استور استفاده کنید.

روش‌هایی که گفته شد شاید 100 درصد درست نباشد و همیشه جواب ندهد، اما خوب در این شرایط و بحران شیوع ویروس کرونا بهتر از هیچی است. نظرات خود را با ما در میان بگذارید و بگویید آیا از این ویژگی‌ها و قابلیت‌ها استفاده کرده‌اید؟ اگر بله، تجربیات خود را با ما و دیگر کاربران در میان بگذارید.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران2 دیدگاه
avatar
Mahdi
.
18 اردیبهشت 1400، 08:25
پاسخ
0
0
دست طلا ،با این راهکارتون جواب گرفتم. خیلی راحت شدم. بینهایت ممنون
avatar
رسول
.
29 آبان 1399، 07:40
پاسخ
0
0
ایول . من که موفق شدم با ماسک قفل گوش رو باز‌کنم. آموزش به زبان ساده و عااالی
جدول فروش فیلم ها
 • 55.4 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 40.3 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 16.5 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 13.2 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 9.5 میلیارد تومان
  شادروان
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 8.8 میلیارد تومان
  روز صفر
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 7.9 میلیارد تومان
  چند میگیری گریه کنی ۲
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 6.2 میلیارد تومان
  مرد بازنده
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 4 میلیارد تومان
  هناس
  اکران: 18 خرداد 1401