بیوگرافی میشل اوباما ؛ بررسی کتاب شدن میشل اوباما

michelle-obama/ میشل اوباما
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

شاید میشل اوباما را با کاخ سفید بشناسید. اما خواندن کتاب «شدن» جنبه‌های دیگری از زندگی وی را بازگو می‌کند. برای اینکه بیشتر با زندگینامه میشل اوباما و کتابش آشنا شوید، در ادامه همراه ما باشید.

میشل اوباما (Michelle Obama) را می‌توان یکی از زنان تأثیرگذار در جهان معرفی کرد. کسی که با وجود تبعیضات نژادپرستانه اولین بانوی اول آمریکایی-آفریقایی در آمریکا بوده است و فعالیت‌های اجتماعی زیادی نیز در کارنامه کاری خود دارد. میشل اوباما حقوقدان و نویسنده است. علاوه بر موارد اشاره شده، وی در طول زندگی حرفه‌ای‌اش علاوه بر وکیل بودن، مدیر بیمارستان و مسئول یک موسسه غیرانتفاعی و فعال اجتماعی نیز بوده است. ما در این مطلب می‌خواهیم که بیشتر با این شخصیت سیاسی-اجتماعی آشنا شویم و به معرفی کتابی از وی به نام شدن (Becoming) بپردازیم. این کتاب، زندگینامه میشل اوباما را توصیف می‌کند و یک خودزندگینامه (Autobiography) است و شما می‌توانید از زبان نویسنده در دل زندگی وی از کودکی تاکنون سفر کنید و ببینید که وی برای میشل اوباما شدن چه از سر گذرانده است.

همچنین بخوانید :

آنچه در ادامه می‌خوانید:

 


بیوگرافی میشل اوباما


obama/ میشل اوباما

زنان تأثیرگذار در جهان کم نبوده و نیستند. یکی از آن‌ها میشل اوباما است. وی که بانوی اول پیشین آمریکا بوده، به عنوان یک شخصیت محبوب نیز در جهان شناخته می‌شود. به‌طوری‌که این محبوبیت بعد از انتشار کتاب زندگینامه‌اش یعنی «شدن» نیز بیشتر شده است. در این قسمت با بیوگرافی میشل اوباما شما را همراهی خواهیم کرد. اگر هم به خواندن کتاب‌های زندگینامه علاقه دارید، توصیه می‌کنیم مطلب معرفی بهترین کتاب های زندگینامه را مطالعه کنید.

 

تولد و تحصیل

میشل اوباما در 17 ژانویه 1964 میلادی (27 دی 1342) به دنیا آمد و در جنوب شهر شیکاگو دوران کودکی‌اش را گذراند. او فارغ‌التحصیل رشته جامعه شناسی دانشگاه پرینستون و رشته حقوق از دانشگاه هاروارد است. وی مدتی را در شرکتی خوشنام مشغول به کار بود و آنجا با باراک اوباما آشنا شد. بعد از آن مسئولیت بیمارستان دانشگاه شیکاگو را عهده‌دار شد و در سال 1992 با باراک اوباما ازدواج کرد و حاصل این ازدواج دو دختر به نام‌های مالیا و ساشا است.

michelle-and-barak-obama/ میشل اوباما و باراک اوباما

میشل یک الگو و سمبل مد نیز است و می‌توان از وی به عنوان طراح سبک زندگی نیز یاد کرد. او مشاور سبک زندگی در فقر و مواد غذایی و سلامت نیز است. وی معتقد است زندگی را باید ساخت و قرار نیست که همیشه همه چیز عالی پیش رود و آنچه که اهمیت دارد این است که زندگی هر فرد متعلق به خود اوست و باید ساخته شود. در این راستا خوب است نگاهی به زندگی اپرا وینفری نیز داشته باشید.

 

همچنین بخوانید :

زندگی کنونی

وی هم‌اکنون از سیاست و داشتن جایگاه و مقام فاصله گرفته است و سعی می‌کند به جنبه‌های دیگر زندگی و انجام کارهای انسان دوستانه خود ادامه دهد. چندی پیش بود که در خبرها اشاره شده بود جو بایدن (Joe Biden)، کاندیدای دموکرات‌ها در انتخابات مقدماتی قصد دارد بعد از انتخاب شدن، میشل اوباما را به عنوان معاون اول خود انتخاب کند. اگر چنین باشد، وی اولین زنی در تاریخ آمریکا خواهد بود که به عنوان معاون رئیس جمهور معرفی می‌شود. اما احتمالا ماجرا اینطورها هم پیش نمی‌رود؛ چراکه میشل اوباما سال گذشته در این باره صراحتا اعلام کرده است که:

تمایلی به رهبری ندارم و پشت شیشه دودی خودروها نمی‌توان زندگی کرد.

michelle-obama/ میشل اوباما

وی در کتاب «شدن» هم اشاره‌ای به این موضوع دارد که می‌گوید هرگز قصد ورود مجدد به کاخ سفید را ندارد و همیشه تاکیدش بر این است که بیشتر زندگی‌اش را وقف این موضوع کرده و حالا قصد دارد صحبت‌های مردم را از نزدیک ببیند و بشنود و معتقد است در نقش یک مقام سیاسی این کار امکان‌پذیر نیست.

همان‌طور که در بخش‌های مختلف این مطلب نیز به آن اشاره شد، وی در کتاب «شدن» زندگینامه خود را به رشته تحریر در آورده است که در بخش بعدی به بررسی آن می‌پردازیم.

 


بررسی کتاب شدن میشل اوباما


کتاب شدن (Becoming) در 13 نوامبر 2018 (22 آبان 97) منتشر شد. آنچه در کتاب آمده است زندگینامه میشل اوباما و تعریفی از روند زندگی وی بوده است. در این کتاب از زبان نویسنده اشاره می‌شود که چگونه دوران مختلف زندگی‌اش را سپری کرده است. در کتاب شدن میشل اوباما می‌توانید بیشتر با این شخصیت آشنا شوید و ببینید که چطور از کودکی تا بزرگسالی، وی تبدیل به یک دانشجوی عالی و بعد زنی قدرتمند می‌شود و این قدرت را با باراک اوباما در کاخ سفید ادامه می‌دهد.

بله او اولین زن سیاهپوست آمریکایی است که وارد کاخ سفید شده بود. با این حالا تلاش بسیاری کرد تا در شرایط سخت بتواند نظراتش را عملی کند و به عنوان یک الگوی متفاوت زندگی زنان نیز شناخته شود. او بیان می‌کند که زندگی سیاسی‌اش و کارهای خیرخواهانه و بشردوستانه‌اش جزو محرک‌های اصلی در ایجاد کتاب «شدن» بوده‌اند. داستان زندگی وی در سه بخش در کتاب شدن میشل اوباما بیان می‌شود که عبارتند از:

michelle-obama-becomming/ بیوگرافی میشل اوباما

 

همچنین بخوانید :

بخش اول: من شدن

وی در بخش اول که شامل هشت فصل است داستان کودکی خود را که در محله‌ای فقیرنشین زندگی می‌کرده است بیان می‌کند. او چنین روایت می‌کند که خانواده‌اش در بالای خانه‌ای دو طبقه زندگی می‌کردند. طبقه اول عمه مادرش سکونت داشت. وی معلم پیانو بود و همیشه میشل صدای پیانو را می‌شنید. بودن در چنین محیطی باعث شد میشل به موسیقی علاقه‌مند شود و از سن 4 سالگی آموختن موسیقی را در پیش بگیرد. میشل روابط خانوادگی خود را روابطی صمیمانه توصیف می‌کند، به طوری که بیان می‌دارد تأثیر چنین روابطی همیشه در زندگی‌اش جاری بوده است. او بیان می‌کند مادرش همیشه توصیه می‌کرد: «صدای خودتو به گوش برسون و نترس».

با این حساب می‌توانیم متوجه شویم که چگونه میشل اوباما از دل سختی‌های بسیار روی پای خود می‌ایستد و با چالش‌ها مبارزه می‌کند تا اینکه موفقیت‌های ابتدایی که ورود به دانشگاه پرینستون بود را به دست می‌آورد. وی در رشته جامعه شناسی در ابتدا تحصیل کرد و بعد از آن به فکر تحصیل در رشته حقوق افتاد و مستقیم در آزمون ورودی پذیرفته شد. بعد اتمام دوره تحصیلی در هاروارد، در شرکت سیدلی و آستین (Sidley & Austin) مشغول به کار شد و آنجا بود که آشنایی وی با باراک اوباما رقم خورد.

michelle-obama-book/ کتاب شدن میشل اوباما

 

بخش دوم: ما شدن

نویسنده در این بخش به جریان ازدواجش با باراک اوباما و همچنین سال‌های اولیه زندگی‌اش می‌پردازد. در آن سال‌ها که میشل در سیدلی و آستین کار می‌کرد، باراک اوباما به عنوان کارآموز وارد شرکت شد و بعد از مدتی آن‌ها به هم علاقه‌مند شدند و در سال 1992 با هم ازدواج کردند. در آن سال‌ها، آنها سخت و قدرتمندانه کار می‌کردند و جلو می‌رفتند. حتما این بخش از کتاب را بخوانید و از دست ندهید. درواقع در این بخش نشان داده می‌شود که چگونه این دو فرد موفق برای رسیدن به اهداف بزرگ‌تر یکدیگر از خواسته‌های کوچک صرف‌نظر کردند و به راهشان ادامه دادند.

وی از ازدواج به عنوان اتحادی عاشقانه یاد می‌کند و بیان می‌دارد که هیچگاه تمایل به داشتن زندگی مشابه زندگی والدینش نداشته است و همیشه می‌خواسته مشاغل مختلف و در جاهای متفاوت را تجربه کند. وی معتقد است که هر فردی علایق مختص به خود را دارد و هر چند مخالف پست‌های سیاسی همسرش بوده، اما همیشه به الهام گرفتن از زندگی کودکی‌اش تلاش کرده تا خانواده را آرام نگه دارد و به دنبال اهداف شخصی‌اش نیز باشد.

beomming-michelle-obama/ کتاب شدن میشل اوباما

 

بخش سوم: بیشتر شدن

این بخش از کتاب شدن میشل اوباما با روز پیروزی در انتخابات آغاز می‌شود. وی به طور مفصل این روز را شرح می‌دهد و نقل مکان به کاخ سفید را با جزئیات به تصویر می‌کشد. در این میان که آن‌ها حالا فرزندانی نوجوان داشتند و هر کاری مستلزم اقدامات امنیتی بود، تلاش زیادی می‌کنند تا دخترانشان به مانند سایر نوجوانان این دوره را بگذرانند و بتوانند هر از گاهی در تولدی دوستانه و یا دورهمی‌های اینچنینی حضور داشته باشند.

میشل اوباما با ورود به کاخ سفید به کارهای اجتماعی خود نیز ادامه داد و پروژه‌هایی را در آن سال‌ها در رابطه با بهبود سلامت کودکان، امور سربازها و وضعیت آموزش در پیش گرفت و با اینکه در رشته حقوق تحصیل کرده بود، اما به انجام کارهای اجتماعی علاقه بیشتری نشان می‌داد و علیرغم بسیاری از مخالفت‌ها، جریان را آنطور که خود می‌خواست پیش می‌برد.

obama-family/ بیوگرافی میشل اوباما

 


سخن پایانی


 مسلما خواندن زندگینامه زنی قدرتمند که بانوی اول آمریکا نیز بوده و در کارنامه کاری‌اش کارهای بشردوستانه و اجتماعی زیادی انجام داده است، لذت بخش و البته تأثیرگذار خواهد بود. هر چند شرایط زندگی انسان‌ها متفاوت است، اما چیزی که می‌توان در همه زندگی‌ها یافت، مبارزه با چالش‌ها است. خواندن زندگی افراد موفق می‌تواند دریچه‌ای باشد به سوی اینکه همیشه چالش‌ها بازدارنده نیستند و گاهی می‌توان از آن‌ها به عنوان فرصتی برای بهتر شدن و تأثیرگذاری بیشتر استفاده کرد.

میشل اوباما در کتابش به ما می‌آموزد که قضاوت‌های اشتباه را کنار بگذاریم و از ترویج تبعیض‌ها نیز دست بکشیم. وی می‌گوید مهم نیست که کامل نیستید یا در نهایت چه می‌شود، آنچه که مهم است این است که اجازه دهید تا شناخته و شنیده شوید و بتوانید با افتخار داستان مخصوص به خود را بازگو کنید. از طرفی قدرت شنیدن داستان‌های دیگران را نیز در خود پرورش دهید.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 55.4 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 40.3 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 16.5 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 13.2 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 9.5 میلیارد تومان
  شادروان
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 8.8 میلیارد تومان
  روز صفر
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 7.9 میلیارد تومان
  چند میگیری گریه کنی ۲
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 6.2 میلیارد تومان
  مرد بازنده
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 4 میلیارد تومان
  هناس
  اکران: 18 خرداد 1401