آموزش سامانه همتا؛ ثبت، افزودن، رجیستر و انتقال مالکیت گوشی موبایل

سایت سامانه همتا / hamta samane
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

در این مطلب قصد داریم جواب سوال سامانه همتا چیست را بدهیم و در ادامه به مراحل طرح رجیستر کردن گوشی و ثبت موبایل در کنار انتقال مالکیت گوشی و سایر کارهایی که می‌توان در سامانه همتا انجام داد بپردازیم.

طرح رجیستری و در راستای آن، سامانه همتا طرحی برای رجیستر کردن گوشی و تجهیزاتی است که از سیم کارت استفاده می‌کنند و هدف از آن، کاهش قاچاق و گوشی‌های تقلبی است. این طرح با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و اپراتورهای کشور، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و گمرک اجرا شده است. در این مطلب می‌خواهیم آموزش جامعی از سامانه همتا یا طرح رجیستری گوشی و ثبت موبایل در کنار انتقال مالکیت آن و … را با شما به اشتراک بگذاریم.

سامانه همتا

آنچه در این مقاله می‌خوانید


سامانه همتا چیست و چگونه کار می کند؟


سامانه همتا چیست / رجیستری گوشی

سامانه همتا مخفف عبارت «سامانه هوشمند مدیریت تجهیزات ارتباطی» است و یکی از دستاوردهای دولت دوازدهم در برابر مقابله با گوشی‌های قاچاق محسوب می‌شود که البته به تازگی فعالیت خود را آغاز کرده است. این سامانه خدمات متنوعی را به کاربران ارائه می‌دهد که از میان آن‌ها می‌توان به رجیستر گوشی مسافری، استعلام اصالت گوشی‌ها، فعال سازی و … اشاره کرد. کاربران برای ارتباط و استفاده از خدمات این سامانه می‌توانند از طریق اپلیکیشن، پیامک، کد USSD یا سایت همتا اقدام کنند. با این حساب که اکنون یک تعریف کلی از این سامانه رجیستر کردن گوشی می‌دانیم، در ادامه این نوشتار به توضیح خدمات متنوع آن می‌پردازیم.

 


هنگام خرید موبایل چه مراحلی باید طی شود؟


ابتدا می‌خواهیم مراحلی که این روزها برای خرید گوشی باید طی شوند را بیان کنیم. بسته به اینکه می‌خواهید گوشی نو بخرید یا دست دوم، حتما باید یکی از مراحل زیر را طی بکنید تا مشکلی از نظر رجیستری گوشی در آینده پیش نیاید.

 

مراحلی که باید هنگام خرید گوشی نو طی شوند

 

1- استعلام اصالت گوشی

در این مرحله باید با استفاده از کد IMEI درج شده روی جعبه دستگاه، استعلام اصالت بگیرید. آموزش این کار در ادامه مقاله آمده است. در نهایت باید پاسخ استعلام اصالت را با مشخصات گوشی تطابق دهید.

 

2- بررسی یکسان بودن کد IMEI روی جعبه گوشی و کد IMEI داخل گوشی

پس از اینکه تصمیم قطعی برای خرید گوشی گرفتید، دستگاه را روشن کرده و با شماره گیری کد #06#* شماره IMEI نمایش داده شده داخل گوشی را با IMEI درج شده روی جعبه تطابق دهید. اگر یکسان نبودند، به هیچ وجه آن گوشی را نخرید.

آموزش رجیستری موبایل

 

3- فعال سازی گوشی برای سیم کارت خریدار

حال که از اصالت کالا اطمینان کامل حاصل کردید، باید در کنار فروشنده و با استفاده از کد فعال‌سازی که روی جعبه یا کارت گارانتی گوشی وجود دارد، به فعال کردن گوشی بپردازید. آموزش انجام این کار در مراحل بعدی شرح داده شده است.

 

4- دریافت فاکتور معتبر که دارای مهر فروشگاه و کد IMEI است

پس از طی این مراحل، حتما یک فاکتور معتبر دارای مهر فروشگاه و کد IMEI ذکر شده روی فاکتور دریافت کنید تا در صورت نیاز، از طریق همین فاکتور پیگیری‌های لازم را انجام دهید.

مراحلی که باید هنگام خرید گوشی دست دوم طی شوند

 

1- بازگرداندن دستگاه به تنظیمات کارخانه

قبل از هر چیز باید تنظیمات گوشی که قصد خرید آن را دارید، به حالت کارخانه برگردانید یا همان ریست فکتوری کنید. هدف از این کار این است که شاید اگر IMEI تقلبی در گوشی استفاده شده است، حذف شود و IMEI واقعی برگردد. بعد از انجام این کار با شماره گیری کد #06#* ، شماره IMEI نمایش داده شده داخل گوشی را با IMEI روی جعبه تطابق دهید. اگر یکسان نبودند، به هیچ وجه آن گوشی را نخرید.

 

2- استعلام اصالت

حال باید با استفاده از کد IMEI، یک استعلام اصالت بگیرید که آموزش آن در مراحل بعدی بیان شده است. دقت کنید که اطلاعات استعلام با مشخصات خود گوشی مطابقت داشته باشند.

 

3- انتقال مالکیت گوشی دست دوم

حال که نتایج مثبتی از مراحل قبلی به دست آورده‌اید و گوشی تقلبی نیست، باید با کمک فروشنده، فرآیند انتقال مالکیت را از طریق سامانه همتا دنبال کنید. آموزش انتقال مالکیت دستگاه در ادامه این مطلب بیان شده است.

ثبت گوشی در سامانه همتا

 

4- فعالسازی گوشی موبایل با سیم کارت جدید

بعد از اتمام مرحله انتقال مالکیت، یک پیام از HAMTA دریافت می‌کنید که حاوی کد فعالسازی همتا است. مطمئن شوید که اطلاعات IMEI این پیام با IMEI گوشی یکسان باشند. حال با کمک فروشنده، مراحل رجیستر کردن گوشی را که در این مطلب هم آورده شده، دنبال کنید.

 

5- دریافت فاکتور معتبر که دارای مهر فروشگاه و کد IMEI است

پس از طی این مراحل، حتما یک فاکتور معتبر دارای مهر فروشگاه و کد IMEI ذکر شده روی فاکتور دریافت کنید تا در صورت نیاز، از طریق همین فاکتور پیگیری‌های لازم را انجام دهید.

 

برای استعلام اصالت گوشی از سامانه همتا چکار کنیم؟

توجه داشته باشید که با راه‌اندازی سامانه همتا همه گوشی‌هایی که قانونی وارد می‌شوند، می‌بایست بر روی جعبه آن‌ها برچسبی با عنوان «رجیستری‌شده» درج شده باشد. این برچسب حاوی کد یک بار مصرف 15 رقمی است. پس حتما در زمان خرید به برچسب یاد شده دقت کنید تا از این طریق بتوانید از اصالت محصول باخبر شوید.

برای اطمینان از اصالت کالا، شما نیاز به کد IMEI خواهید داشت. این کد در روی جعبه، پشت باتری و یا در همه گوشی‌های موبایل با وارد کردن کد #06#* قابل مشاهده خواهد بود. از طرف دیگر شما باید شناسه IMEI گوشی که از طریق کد #06#* به دست می‌آورید را با شماره‌ای که روی جعبه درج شده است، تطبیق دهید.

استعلام کد IMEI در همتا

برای اطمینان از اصل بودن گوشی ابتدا کد #7777* را با هر سیم کارتی شماره گیری کرده و از منوی ظاهر شده، گزینه استعلام اصالت را انتخاب کنید. حال در منوی ظاهر شده، کد 15 رقمی IMEI خود را وارد کنید.

اگر این کد را به صورت صحیح وارد کنید، اس‌ام‌اسی حاوی نام گوشی، کارخانه سازنده، شرکت وارد کننده و همین‌طور مشخصاتی از این دست دریافت خواهید کرد.

سامانه همتا رجیستری


آموزش رجیستری گوشی در سامانه همتا


در این بخش به سوال « چگونه گوشی رجیستر نشده را رجیستر کنیم » پاسخ خواهیم داد. در ادامه به صورت تصویری و گام به گام، مراحل رجیستر کردن گوشی را به شما آموزش خواهیم داد.
برای رجیستر کردن گوشی در سامانه همتا می‌توانید از روش‌های مختلفی مانند اپلیکیشن همتا، از طریق شماره‌گیری کد #7777* و یا سایت همتا اقدام کنید که در همه روش‌های بیان شده، مراحل انجام کار یکسان خواهد بود.

مراحل رجیستر کردن گوشی از طریق کد #7777*

 • سیم کارت را در گوشی وارد می‌کنیم.
 • ابتدا کد #7777* که در بالا معرفی کردیم را با گوشی خود شماره‌گیری می‌کنیم.
 • بعد از این مرحله از لیست نشان داده شده گزینه مربوط به فعال‌سازی یعنی 2 را وارد می‌کنیم.
 • در مرحله بعد باید کد 15 رقمی IMEI را بدون هرگونه ممیز، خط تیره یا … وارد کنیم.
 • حالا شماره سیم کارت درون گوشی می‌بایست وارد شود.
 • در مرحله بعد کد فعالسازی همتا که روی جعبه درج شده است را وارد کنید.
 • بعد از این مرحله عدد 1 باید برای تایید وارد شود. حالا باید منتظر دریافت پیام تایید از سوی سامانه همتا باشید.
 • بعد از دریافت پیامک تایید می‌توانید با خیال راحت از گوشی خود استفاده کنید.

 

مراحل رجیستر گوشی در ایران از طریق اپلیکیشن سامانه همتا

هرچند به نظر می‌رسد که استفاده از کد دستوری روش آسان‌تری است، اما با استفاده از اپلیکیشن سامانه همتا نیز می‌توان این کار را انجام داد. برای این کار کافی است این اپلیکیشن را از این آدرس دانلود کرده و نسبت به نصب آن اقدام کنید. حالا کافی است سایر مراحل را براساس توضیحات اپ طی کنید. البته قبل از شروع کار با اپلیکیشن یاد شده می‌بایست شماره تلفن خود را وارد کرده و در مرحله بعد پیامی که حاوی کد فعال سازی رجیستری گوشی سامانه همتا است برای شما ارسال می‌شود. کد را در محل مربوطه یعنی مرحله بعدی ورود به اپلیکیشن وارد کنید. حالا می‌توانید با خیال راحت از خدمان این اپلیکیشن بهره‌مند شوید.

حالا برای رجیستر کردن گوشی از این طریق باید گزینه «فعال سازی تلفن همراه» را برگزینید و سپس در مراحل بعدی شماره تلفن، کد IMEI دستگاه و همین‌طور کد فعالسازی همتا را در کادری که اپلیکیشن در اختیار شما قرار می‌دهد وارد کنید و در نهایت نیز می‌بایست بر روی دکمه فعال‌سازی ضربه بزنید. در مرحله بعد همانند آنچه که در تصویر پایین مشاهده می‌کنید اطلاعات درخواست شده را وارد کنید.

 

مراحل رجیستر کردن گوشی از طریق سایت همتا

برای دسترسی به سایت همتا نیز لازم است بر روی آدرس کلیک کرده و در پنجره باز شده نسبت به کارهایی که می‌خواهید انجام دهید اقدام کنید. گفتنی است که مراحل رجیستر کردن گوشی موبایلی که در اختیار دارید بعد از ورود به سامانه مانند روش بالا است.

سایت همتا / hamta samane / رجیستری کردن گوشی

 

انتقال مالکیت گوشی در سامانه همتا به چه شکلی انجام می شود؟

در این بخش نحوه رجیستری گوشی دست دوم را ذکر می‌کنیم. همانطور که می‌دانید، همه دارندگان گوشی‌های موبایل بعد از اجرای طرح رجیستری می‌بایست اگر قصد فروش گوشی را دارند، در زمان فروش مالکیت آن را انتقال دهند و در سامانه ثبت کنند. بدین منظور این دسته از افراد می‌بایست در سامانه همتا (سایت، اپ، کد دستوری #7777*) گزینه انتقال مالکیت گوشی را برگزینند. در مرحله بعدی، پیغامی برای شما نمایش داده می‌شود که شناسه‌‌های IMEI تحت مالکیت سیمکارت شما را نمایش می‌دهد که می‌بایست IMEI گوشی که قصد فروش آن را دارید وارد کنید. بعد از این مرحله می‌بایست شماره تلفن خریدار گوشی را وارد کنید.

پس از آن IMEI و شماره تلفنی که وارد کرده‌اید دوباره نشان داده می‌شوند که باید در روش کد دستوری با وارد کردن عدد 1، این موضوع تایید شود. در مرحله بعد با تایید اطلاعات دستگاه شما به شماره فردی که قصد فروش به آن را دارید انتقال می‌یابد. در نهایت یک کد فعالسازی همتا برای سیم کارت خریدار ارسال می‌شود که با استفاده از آن، باید به رجیستری گوشی بپردازد که در مرحله قبل به صورت کامل به این موضوع پرداختیم.

در تصاویر زیر هم مراحل انتقال مالکیت با استفاده از اپلیکیشن سامانه همتا نشان داده شده است:


آموزش رجیستر گوشی آیفون


گوشی آیفون از جمله اولین تلفن‌های همراه هوشمندی بود که شامل طرح رجیستر شده بود. صاحبان موبایل اپل برای استفاده از خدمات شبکه تلفن همراه باید نسبت به رجیستر گوشی آیفون خود اقدام نمایند. در ادامه آموزش گام به گام رجیستر کردن گوشی آبفون را آموزش خواهیم داد.

در آغاز باید به کد IMEI تلفن همراه خود دسترسی پیدا کنید. برای این کار از چند روش می‌توانید استفاده کنید.

 1. شماره‌گیری کد دستوری #06#*
 2. مشاهده کد IMEI در پنل پشتی بدنه آیفون
 3. از طریق بخش تنظیمات یا Setting و مسیر General > About
 4. خارج کردن شیار جای‌گذاری سیمکارت و مشاهده کد IMEI که در این شیار حک شده است

رجیستر گوشی آیفون

پس از دسترسی به کد IMEI گوشی آیفون خود، با انجام مراحل زیر نسبت به رجیستر آیفون خود اقدام نمایید.

با استفاده از کد #7777* وارد سامانه همتا شوید.سپس برای استعلام اصالت گوشی وارد گزینه 1 شوید. پس از وارد کردن عدد 1 سامانه از شما درخواست وارد کردن شناسه 15 رقمی IMEI دستگاه را می‌کند. کد IMEI خود را وارد نمایید. پس از ارسال آن طی یک پیامک اطلاعات گوشی شامل نام، برند و مدل آن برای شما ارسال می‌شود که در صورت هماهنگی آن با شناسه وارد شده، پیامی در ابتدا مبنی بر قانونی و یا غیرقانونی بودن شناسه دستگاه ظاهر می‌گردد. در صورتی که پیام ابتدایی چیزی جز قانونی بودن شناسه دستگاه را اعلام کرد یعنی این گوشی به صورت غیرقانونی وارد کشور شده است. در صورتی که استعلام درست بود، می‌بایست نسبت به فعال‌سازی آن با سیم کارت خودتان اقدام نمایید.

برای این کار دوباره کد 7777 را طبق خط اول همین بخش وارد نمایید و سپس وارد قسمت دوم یعنی فعال‌سازی شوید. در این بخش نیز ابتدا از شما کد IMEI درخواست می‌شود. پس از آن شماره موبایلی که قصد دارید گوشی با آن شناخته شود، مشخص می‌کنید و پس از آن کد فعالسازی گوشی را از فروشنده دریافت و وارد می‌نمایید. در مرحله بعدی یک تاییدیه کلی برای این تلفن همراه ثبت خواهد شد. در صورت تایید اطلاعات می‌بایست عدد 1 را وارد کنید و ثبت نام را تکمیل نمایید. پس از آن پیامکی مبنی بر تکمیل فعال‌سازی گوشی برایتان ارسال می‌شود.

لازم به ذکر است که نیازی به رجیستر کردن دوباره گوشی‌های دست دوم آیفون نیست.


آموزش افزودن تلفن همراه به سامانه همتا


اگر گوشی دارید که قبل از طرح رجیستری از آن استفاده می‌کردید، می‌توانید با استفاده از این روش آن را به مالکیت سیم کارت خود درآورید. دقت داشته باشید که برای انجام این کار باید حتما از سیم کارتی که قبل از شروع طرح رجیستری روی دستگاه بوده استفاده کنید. برای انجام این کار ابتدا به سایت همتا مراجعه کرده و وارد شوید. برای ورود می‌توانید از شماره سیم کارت استفاده کرده و یا ثبت نام کرده و با استفاده از کد ملی وارد شوید. در این بخش با شماره سیم کارت وارد سامانه می‌شویم.

ثبت گوشی در سامانه همتا

ابتدا شماره سیم کارتی که قبل از طرح رجیستری روی گوشی بوده را وارد کرده و روی ادامه کلیک کنید. یک رمز موقت برای شما ارسال می‌شود که باید آن را وارد کنید تا به حساب خود در سامانه همتا وارد شوید.

ثبت گوشی در سامانه همتا

در بخش مدیریت دستگاه‌ها روی دکمه افزودن دستگاه کلیک کنید.

ثبت گوشی در سامانه همتا

حال در این بخش باید کد IMEI گوشی خود را وارد کرده و روی ثبت کلیک کنید. برای دریافت کد IMEI می‌توانید از گوشی خود، #06#* را شماره گیری کنید. در سامانه همتا باید از 15 رقم اول این شماره بدون هرگونه تیره یا ممیز استفاده شود.

ثبت گوشی در سامانه همتا

اگر دستگاه شما دو سیم کارت دارد، سامانه به صورت خودکار به شما هشدار می‌دهد تا شماره IMEI دوم را هم وارد کنید.

سامانه همتا رجیستری

اگر همه کارها را درست انجام داده باشید، با صفحه زیر مواجه می‌شوید که تکمیل فرآیند را نشان می‌دهد.

سامانه همتا رجیستری

حال در بخش مدیریت دستگاه‌ها می‌توانید IMEIهای خود را به همراه اطلاعات گوشی مشاهده کنید.

سامانه همتا رجیستری

برای انجام این مراحل از طریق کد دستوری، می‌توانید به ویدیویی که در بالا ارائه شده، مراجعه کنید.

در این مطلب تمام مواردی که باید درباره رجیستر کردن گوشی در سامانه همتا بدانید را با هم مرور کردیم. ابتدا به سامانه همتا و مواردی که باید هنگام خرید گوشی نو و دست دوم توجه شود پرداختیم و سپس روش‌های مختلف ثبت گوشی در سامانه همتا از طریق کد دستوری، اپلیکیشن و سایت همتا را معرفی کردیم. در نهایت هم به نحوه رجیستر گوشی مسافری و ثبت گوشی در گمرک به همراه افزودن تلفن همراه قبلی به سامانه همتا پرداختیم.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران18 دیدگاه
avatar
آرش
.
24 فروردین 1399، 16:45
پاسخ
0
0
سلام گوشیم همتا ب اسم‌ کسی دیگه س نمیدونم چیکار کنم راهنمایی کنید ممنون میشم
avatar
M
.
07 اسفند 1398، 22:12
پاسخ
0
0
من یه گوشی از خارج از کشور خریدم شناسه ۱ و۲ یکسانه
avatar
بهزاد
.
25 دی 1398، 14:04
پاسخ
0
0
آيا گوشي كه توسط شركت ضمانت كننده ( با ضمانت 1.5 ساله )رجيستر شده الزاما بايد از حالت آكبند خارج شده باشد؟ يا بدون روشن كردن گوشي و سيمكارت امكان رجيستر كردن گوشي مقدور است؟ در حالت اول چگونه به نو بودن گوشي اطمينان داشته باشيم همچنين علت تفاوت قيمت گوشي نت 10 پلاس از 12 ميليون تا 12.6 ميليون در بازار موبايل چهار سوق در چيست؟
avatar
مهدی فتح اله زاده
.
25 دی 1398، 15:20
پاسخ
0
0
@بهزاد
سلام. باز شدن گوشی برای تست گوشی و انجام رجیستری می باشد که بعد بتوانند گوشی را به هر کسی که دوست دارند بفروشند. اکثر گوشی ها به صورت مسافرتی رجیستر شده اند. به همین خاطر این اتفاقات رخ می دهد و مشتریان فکر می کنند که گوشی کار کرده است. اما ترجیحا گوشی را پلمپ خریداری کنید. علت تفاوت قیمت در بازار نیز به خاطر سفارش کشورهای مختلف بودن گوشی است. البته بخاطر سو استفاده فروشندگان نیز از اطلاعات کم مشتریان است. در هر صورت برای اینکه از مدل دقیق نسخه اصلی گوشی می خواهید مطلع شوید می توانید از طریق سایت gsmarena نام دقیق آن را بیابید. برای مثال مدل دقیق نوت 10 پلاس ساخت کشور چین SM-N9750/DS است. ضمنا نوت 10 پلاس نسخه 5G نیز دارد که میتونه اختلاف قیمت آن به همین خاطر نیز باشد.
avatar
مجتبی
.
17 دی 1398، 21:07
پاسخ
0
0
سلام نزدیک 2ماه پیش از دبی یک گوشی هدیه آوردن از اون موقع هر کار کردم نتونستم گوشیمو ریجستر کنم لطفاً راهنمایی کنید
avatar
Kasra
.
13 دی 1398، 07:18
پاسخ
0
0
سلام وخسته نباشید.واقعا ک با این سایت مسخره تون گوشی رو چند ساله خریداری کردم بعداز چند مدت سامانه شما اومده ویکی از شیار های سیم کارتمو قطع کرده ۸ماه پیش پیگیری کردم گفتن پرونده براتون درست کردیم بلافاصله بعد از یک دوره کوتاه درست میشه ۵ماه خوب بود بعد از ۵ماه بازهم همون مشکلو دارم.این چه وضعشه با این سامانه تون مردمو فقط با مشکل مواجه کردین
نمایش 5 دیدگاه دیگر
جدول فروش فیلم ها
 • 1.867 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 361 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 279 میلیون دلار
  The Batman
  اکران: 04 مارس 2022
 • 273 میلیون دلار
  Uncharted
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 138 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 116 میلیون دلار
  Death on the Nile
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 72 میلیون دلار
  Jackass Forever
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 47 میلیون دلار
  Dog
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 4 میلیون دلار
  Cyrano
  اکران: 25 فوریه 2022