فیلم خرس پس از 9 سال توقیف به صورت قاچاقی در یوتیوب پخش شد!

thumbnail
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

فیلم خرس به کارگردانی خسرو معصومی و تهیه‌کنندگی جواد نوروزبیگی پس از 9 سال توقیف، چند روز پیش به صورت قاچاقی و غیر قانونی در یوتیوب منتشر شد.

فیلم خرس به کارگردانی خسرو معصومی در سال 1390 برای اولین و آخرین بار در سی‌امین دوره جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد و پس از آن بنا بر دلایلی نامعلوم توقیف شد. این فیلم با بازی پرویز پرستویی، فرهاد اصلانی و مریلا زارعی در جشنواره فیلم فجر نمایش داده شد و سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد را برای فرهاد اصلانی به ارمغان آورد.

اما فیلم سینمایی خرس پس از نمایش در جشنواره فجر با حواشی بسیاری مواجه و شد و بدون ارائه هیچگونه توضیح خاصی به صاحبان اثر، توقیف شد و از پخش آن جلوگیری به عمل آمد. چند روز قبل، نسخه اصلی فیلم خرس پس از گذشت 9 سال به صورت غیر قانونی در یوتیوب منتشر شده و حاشیه‌های بسیاری را به دنبال داشت.

فیلم خرس

خسرو معصومی کارگردان فیلم خرس در گفتگویی با خبرگزاری مهر درباره آخرین وضعیت فیلم خود گفت:

کمپانی نتفلیکس واقعا می‌خواهد «خرس» را بخرد، ولی این فیلم پروانه نمایش ندارد و نمی‌شود آن را به این کمپانی فروخت، چون فیلم توقیف است و من دلیل توقیف 9 ساله آن را هنوز نفهمیده‌ام.

پس از انتشار نسخه غیر مجاز فیلم خرس در یوتیوب، عوامل این فیلم ساکت نماندند و هریک به نحوی شروع به دفاع از این اثر توقیفی کردند. اما در این میان تهیه‌کننده و پخش کننده فیلم خرس در مقابل یکدیگر فرار گرفتند و به نوعی مسئولیت این قاچاق و انتشار غیر قانونی را بر گردن یکدیگر انداختند. بنیاد سینمایی فارابی به عنوان مالک اصلی این فیلم ساعاتی پس از انتشار غیر قانونی آن در یوتیوب با انتشار بیانیه‌ای رسمی، توضیحاتی را در این رابطه اعلام کرد که متن مختصر آن به شرح زیر است:

در پی بررسی‌ها، اطلاعاتی که حاصل شده این است که فیلم سینمایی «خرس» (نسخه فارسی بدون زیرنویس) از سوی کانالی با نام «شکوفا فیلم» به‌طور غیرقانونی روی یوتیوب بارگذاری شده است و طی روزهای 8 و 9 شهریور تاکنون بیش از 20 هزار بیننده داشته است. بنیاد سینمایی فارابی به عنوان مالک فیلم، در اولین اقدام ضمن ارسال ایمیل رسمی به یوتیوب، خواستار توقف نمایش و حذف فیلم «خرس» در این پلتفرم جهانی شد. بنیاد فارابی تلاش دارد تا با ارائه اسناد حقوقی مرتبط به فیلم، هر چه سریع‌تر از پخش و نمایش غیرقانونی فیلم جلوگیری شود.

همچنین بخوانید :

بنیاد سینمایی فارابی، همچنین اعلام کرد که طرح شکایت در ستاد صیانت از آثار سینمایی و سمعی و بصری و مراجع قضایی و اخذ مشورت از کارشناسان و متخصصان حوزه حقوق بین‌الملل، در دست اقدام است. اما این بررسی‌ها به همین جا ختم نشد و جواد نوروزبیگی تهیه‌کننده فیلم خرس، به صورت صریح داریوش بابائیان مدیر «شکوفا فیلم» را متهم به نسخه غیرقانونی این فیلم کرد.

فیلم خرس

جواد نوروزبیگی تاکید داشته که با توجه به بازدید 20 هزارتایی نسخه غیرقانونی فیلم خرس، داریوش بابائیان قطعا پول هنگفتی از این قاچاق بدست آورده و به همین دلیل با همکاری بنیاد سینمایی فارابی پیگیر شکایت قضایی از مدیر «شکوفا فیلم» هستند. بابائیان در رابطه با این اتهام ساکت ننشست و در گفتگویی با خبرنگار مهر اعلام کرد:

قاچاق این فیلم به من ارتباطی ندارد. «خرس» تهیه‌کننده و سرمایه‌گذار دارد و حدود 10 سال از توقیف آن می‌گذرد. اگر قرار بود به صورت غیرقانونی اکران شود، مسلما در سال‌های اولیه برایش این اتفاق رخ می‌داد. گویا دوستان به دنبال این بودند که مساله را بیهوده برجسته کنند.

من معتقدم این فیلم توسط شخص آقای نوروزبیگی به کانال‌ها ارسال شده است. چطور می‌شود که در روزهای تعطیل چنین اتفاقی رخ می‌دهد تا کسی نتواند پیگیری لازم را داشته باشد؟ من برای آقای نوروزبیگی و امثال ایشان متاسفم که تهمت می‌زنند و می‌گویند پخش فیلم بر عهده «شکوفا فیلم» بوده است و کپی این فیلم را در اختیار ما قرار داده‌اند.

فیلم خرس

این جنجال‌ها فعلا به پایان نرسیده و باید دید در نهایت با طرح شکایت بنیاد سینمایی فارابی چه کسانی در این انتشار غیرقانونی نقش داشتند و از این ماجرا ذی‌نفع بوده‌اند.

در خلاصه داستان فیلم خرس آمده است که مردی رزمنده پس از سال‌ها اسارت و دوری از خانواده، آزاد شده و به خانه بازمی‌گردد اما متوجه می‌شود که در این سال‌ها همسرش با شخص دیگری ازدواج کرده است و… . تاکنون به هیچ یک از عوامل فیلم سینمایی خرس، توضیحی مبنی بر علت ممنوعیت پخش آن ارائه نشده و این اثر از سال 1390 تا کنون توقیف بوده است.

کلام آخر

نظر شما چیست؟ آیا توقیف بی‌دلیل فیلم‌هایی که در جشنواره رسمی ایران، یعنی جشنواره فجر نمایش داده شده و حتی جایزه گرفته‌اند را قانونی می‌دانید؟

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 1.867 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 361 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 279 میلیون دلار
  The Batman
  اکران: 04 مارس 2022
 • 273 میلیون دلار
  Uncharted
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 138 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 116 میلیون دلار
  Death on the Nile
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 72 میلیون دلار
  Jackass Forever
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 47 میلیون دلار
  Dog
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 4 میلیون دلار
  Cyrano
  اکران: 25 فوریه 2022