بررسی بازی دیز گان (Days Gone) ؛ داستان، گیم پلی و نمرات منتقدین

بازی Days Gone
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

سال گذشته بازی Days Gone بصورت انحصاری برای کنسول PS4 منتشر شد. در این مقاله قصد داریم تا مروری بر داستان، گیم پلی و نمرات منتقدین بازی دیز گان داشته باشیم. با پلازا همراه باشید.

بازی Days Gone یک عنوان اکشن سوم شخص در سبک وحشت و بقا است که در سال 2019 توسط استودیو SIE Bend Studio ساخته و توسط کمپانی Sony Interactive Entertainment بصورت انحصاری برای کنسول پلی استیشن 4 منتشر شد. محیط بازی در دوره پسا-آخر زمانی قرار دارد؛ جایی که یک بیماری پاندمی (همه‌گیر) پخش شده و اکنون دو سال از آن واقعه می‌گذرد. شخصیت اصلی یعنی «دیکن سینت جان» (Deacon St. John) که یک موتور سوار حرفه‌ای است، شواهدی پیدا کرده که همسرش سارا زنده است. او اکنون به دنبال همسر خود می‌گردد. بازی Days Gone در تاریخ 26 آپریل 2019 (6 اردیبهشت 1398) منتشر شد. در ادامه می‌توانید تریلری از نقد و بررسی گیم پلی بازی دیز گان با زیرنویس فارسی مشاهده کنید.

آنچه در ادامه می‌خوانید: 

 


داستان بازی Days Gone


در این بخش مروری بر داستان بازی دیز گان خواهیم داشت.
بررسی بازی Days Goneداستان Days Gone ، دوران پسا آخر زمانی را روایت می‌کند؛ جایی که یک بیماری همه‌گیر سراسر جهان پخش شده و انسان‌ها به موجودات غیرقابل کنترل و وحشی‌ای تبدیل شده‌اند. دیکن، همسرش سارا و دوستش بازر قصد دارند تا از مهلکه‌ای که به راه افتاده فرار کنند اما سارا در راه زخمی می‌شود. دیکن مجبور می‌شود تا همسرش را سوار هلیکوپتر سازمان ملی واکنش اضطراری (NERO) بکند تا سریع‌تر فرار کرده و مداوا شود. به دلیل اینکه ظرفیت هلیکوپتر پر شده بود، دیکن و بازر مجبور شدند در همانجا بمانند.

اکنون دو سال از شروع این پاندمی گذشته و شخصیت اصلی یعنی «دیکن سینت جان» به همراه دوستش تبدیل به یک «جایزه بگیر» برای کشتن Freakers شده‌اند. او که باور داشت همسرش را به دلیل حمله Freakers به کمپ سازمان NERO از دست داده، سرنخ‌هایی مبنی بر زنده بودن همسرش یعنی سارا پیدا کرده است. او اکنون عازم سفری برای پیدا کردن همسرش است که طی آن با ماموریت‌های مختلفی رو به رو خواهد شد.

 


تریلر بازی Days Gone


در این بخش می‌توانید تریلر بخش داستانی تریلر بازی Days Gone را با زیرنویس فارسی از تیم پلازا مشاهده کنید و با محیط بازی بیشتر آشنا شوید.

 


گیم پلی بازی Days Gone


در این بخش به بررسی گیم پلی بازی Days Gone می‌پردازیم.

بازی روزهای از دست رفته

همچنین بخوانید :
بازی Days Gone در سبک اکشن ماجراجویانه ترس و بقا در محیط پسا آخر زمانی، بصورت جهان باز با زاویه دوربین سوم شخص است. شما کنترل شخصیت اصلی بازی یعنی «دیکن سینت جان» را برعهده دارید؛ کسی که در ارتش و در جنگ با افغانستان حضور داشته و اکنون با زندگی در طبیعت وحشی به عنوان یک «جایزه بگیر» احساس راحتی می‌کند. داستان بازی دو سال پس از شیوع پاندمی را روایت می‌کند که نتیجه آن کشته شدن اکثر انسان‌ها بود و بسیاری از آنان را به موجوداتی وحشی به نام Freakers تبدیل کرد که مانند زامبی‌ها عمل می‌کنند. در کنار انسان‌ها، حیواناتی نظیر خرس یا گرگ نیز تحت تاثیر این ویروس قرار گرفته و به بقیه حمله می‌کنند.

انجام هر مرحله بستگی به نوع ابتکار عمل‌تان دارد؛ می‌توانید یک مرحله را بصورت مخفی‌کاری رد کنید، یا می‌توانید با استفاده از سلاح‌های دور بُرد یا نزدیک با بقیه مبارزه کنید. سیستم تغییر آب و هوا و همچنین تغییر روز و شب در بازی وجود دارد. فریکر ها در روز ضعیف و کند، اما در شب سریع و قوی هستند. وسیله نقلیه اصلی دیکن، یک موتور سیکلت است که می‌توانید قطعات آن را ارتقا دهید. بازیکن قادر است تا وسایل جدید بسازد و یا سیستم مبارزه خود را تقویت کند.

راهنمای بازی days gone

هسته اصلی گیم پلی Days Gone، شوتر سوم شخص استاندارد در سبک اکشن جهان‌باز است؛ جایی که تقریبا هرکسی برای شما ماموریتی سراغ دارد. شما اساسا با موتور سیکلت درحال رانندگی هستید و در آخرالزمان زامبی‌ها، مراحل را انجام می‌دهید. ممکن است در بعضی مراحل مجبور شوید لانه اصلی زامبی‌ها را به آتش بکشید و یا اردوگاه‌های افراد وحشی و غیرمتمدن را نابود کنید. بازی دارای ماموریت‌های مخفی‌کاری است که البته در این زمینه خیلی خوب ظاهر نشده؛ زیرا محل‌های زیادی برای تیراندازی و پنهان شدن وجود دارد و این قضیه، کار را حتی برای از بین بردن یک گروه کامل از دشمنان نیز بسیار آسان می‌کند. بخش تیر اندازی، خوب کار شده و بخش حمله با سلاح سرد نیز حس خوبی به آدم می‌دهد؛ مخصوصا حمله با چوب بیسبال که روی آن با میخ و سیم خاردار پوشیده شده!

اما بهترین چیزی که می‌توان درمورد بازی دیز گان گفت، ماموریت‌های آن است. ماموریت‌های آن مشکل خاصی ندارد و برعکس بعضی وقت‌ها ممکن است از انجام آن هم لذت ببرید؛ اما این ماموریت‌ها بسیار بی روح هستند. در اینجا چیزی وجود ندارد که شما نتوانید در سایر بازی‌های بهتر تجربه کنید؛ مخصوصا در دوره‌ای که بازی‌ای مثل The Last of Us وجود دارد.

مرحله اول بازی دیز گان

یک سری المان‌ها در گیم پلی بازی دیز گان وجود دارد که آن را خاص و متمایز می‌سازد. در رده اول، موتور سیکلت شما قرار دارد؛ وسیله نقلیه ایده‌آل در دنیای پسا-آخر زمانی. این موتور به شما این امکان را می‌دهد که به راحتی به هرجایی سفر کنید بدون اینکه احساس امنیت داشته باشید؛ نبودن این حس امنیت خودش باعث قوی‌تر شدن حس ترس وجود در بازی خواهد شد. دقیقا مانند اسب گرالت در بازی ویچر (The Witcher)، موتور سیکلت شما نیز خودش یک شخصیت است که نمی‌توان از ماجراجویی‌هایتان دور کرد. می‌توانید این موتور سیکلت را شخصی‌سازی کنید و در کنار این قضیه، حتما باید از آن مراقبت کنید؛ بطور مرتب قطعات آن را تعویض یا باک آن را با بنزین پر کنید. شاید گفتن این قضیه مسخره به نظر بیاید، اما این قضیه باعث می‌شود تا حتما به قدم‌های بعدی‌تان فکر کنید. مثلا خود من در یک شب بارانی وسط ناکجاآباد، هنگامی که زامبی‌ها قدرتمندتر هستند، بنزین تمام کردم و این قسمت، ترسناک‌ترین چیزی بود که می‌توانستم در بازی تجربه کنم!

در رده دوم، تعداد زامبی‌هایی است که در بازی به آن‌ها برخورد می‌کنید. در اوایل بازی، وظیفه دارید که گروه‌های کوچک زامبی را از بین ببرید اما با مرور زمان، این تعداد بیشتر می‌شوند به طوری که با گله زامبی‌ها رو به رو می‌شوید! اولین باری که با این گله‌ها رو به رو می‌شوید وحشت آور است؛ زیرا تصور اینکه چگونه می‌خواهید با آن‌ها درگیر شوید، دشوار خواهد بود. اما این احساس طولانی نیست. زامبی‌ها در این بازی احمقانه رفتار می‌کنند، شاید هم بدتر از این، مخصوصا زمانی که بصورت گله‌ای حمله می‌کنند. شما بهترین روش‌ها را برای از بین بردن آن‌ها خیلی سریع کشف خواهید کرد و در نهایت از یک چالش استراتژیک، فقط به یک دردسر ساده تبدیل می‌شوند.

موضوع بازی days gone

در رده سوم نیز می‌توان به آدم‌های مختلفی که در بازی با آن‌ها آشنا می‌شوید اشاره کنیم. هرچه به کمپ‌های مختلف در جمع‌آوری مواد غذایی، مهمات و یا سوخت کمک کنید، آن‌ها بیشتر به شما اعتماد خواهند کرد. هر شخصیت نیز داستان مخصوص به خودش را دارد و همین ویژگی باعث می‌شود که بتوانید به راحتی انتخاب کنید که ماموریت بعدی‌تان چه چیزی باشد. بدست آوردن اعتماد بقیه باعث می‌شود که به اسلحه و لوازم مخصوص بیشتری برای موتور سیکلت دسترسی پیدا کنید. این قضیه ساختار بسیار خوبی است برای اینکه تصمیم بگیرید به چه کسی می‌خواهید کمک کنید.

بازی دیز گان، چهارچوب یک بازی خوب را دارد اما متاسفانه بقیه ویژگی‌های آن به خوبی بر روی این ساختار سوار نشده‌اند و پس از مدتی به راحتی این بازی را به فراموشی می‌سپارید. نمی‌توان گفت دیز گان “بد” است، اما واقعا حوصله شما را سر می‌برد!

 


اطلاعات و نکات بازی Days Gone


طی مصاحبه‌ گیم اینفورمر با آقای جان گاروین (John Garvin)، مدیر نوآوری بازی Days Gone، اطلاعات و نکات جالبی از این بازی منتشر شد. مورد اول آن است که دشمنان موجود در بازی زامبی نیستند و فریکر (Freaker) نام دارند و این نام تنها به انسان‌ها اتلاق نمی‌شود. شما با خرس‌ها هم به صورت عادی و هم باس‌فایت روبه‌رو خواهید شد. در ادامه به برخی از مهم‌ترین اطلاعات به دست آمده از این مصاحبه اشاره خواهیم کرد.

Days Gone

آیا Days Gone شبیه The Last of Us است؟

به نظر می‌آید اینطور نیست. با وجود اینکه نقش اول هر دو بازی یک مرد خشن است که موجوداتی که اسم‌شان زامبی نیست را می‌کشد، در حقیقت جان گاروین از مقایسه مکرر این بازی با The Last of Us خسته شده است. شما در نقش شخصی به نام دیکن جان (Deacon St. John) بازی خواهید کرد و هیچ وقت داستان را از دید کاراکتر دیگری دنبال نمی‌کنید. البته فلش‌بک‌هایی در بازی وجود خواهند داشت.

شخصی سازی کاراکتر در Days Gone

شما نمی‌توانید دیکن را شخصی‌سازی کنید. در برخی مواقع او کلاه خود را طوری تنظیم می‌کند که رو به عقب یا جلو باشد، اما شما هیچ کنترلی روی ظاهر کاراکتر نخواهید داشت.

آیا می‌توان در Days Gone شنا کرد؟

جان گاروین در این مورد می‌گوید که دیکن می‌تواند شنا کند، اما نمی‌خواهد این کار را انجام دهد. دلیل آن می‌تواند به عناصر داستانی مربوط شود که بعدا معلوم خواهد شد. ما می‌دانیم که برخی از بخش‌های این دنیا زیر آب قرار دارند، بنابراین شاید بیماری از این طریق منتشر می‌شود.

Days Gone

مدت زمان بازی Days Gone

در رابطه با این سوال که «بازی دیز گان چند مرحله است» باید بگوییم کامل کردن بازی حدود 30 الی 60 ساعت زمان می‌برد. البته شما می‌توانید بعد از پایان داستان، به بازی کردن ادامه دهید.

شخصی سازی موتورسیکلت در Days Gone

موتورسیکلت شما در این بازی به عنوان یار و همراه شما خواهد بود. موتور هر از گاهی خراب می‌شود و شما باید آن را تعمیر کنید. البته نیاز نیست نگران در رفتن تایرهای آن باشید. مشابه چیزی که در بازی Mad Max دیده‌ایم، شما می‌توانید موتور خود را آپگرید کنید. می‌توانید برای آن نقش‌های جدید، اگزوز، ارتقا دهنده‌های سرعت و کنترل بهتر تعبیه کنید. نصب صداگیرهای جدید شما را قادر به گشتن آرام‌تر در دنیای بازی می‌کند.

کنترل موتور در Days Gone

شما می‌توانید پرش‌های مختلفی را با موتور انجام دهید که با این کار احتمالا یک تروفی باز خواهد شد. تک‌چرخ زدن در بازی وجود ندارد. هر وقت که از راندن موتور خسته شدید می‌توانید از گزینه انتقال سریع (Fast Travel) استفاده کنید.

Days Gone

عملکرد بازی

Days Gone در هر دو کنسول پلی‌استیشن 4 و پلی‌استیشن 4 پرو با نرخ 30 فریم بر ثانیه اجرا خواهد شد. بهبودهای انجام گرفته برای پلی‌استیشن 4 پرو فقط محدود به رزولوشن 4K می‌شود.

گیم پلی Days Gone

این بازی داستان خطی مثل The Last of Us ندارد. شما اردوگاه‌های مختلفی می‌سازید و موتور خود را با جمع‌آوری مواد و قطعات مختلف در یک دنیای باز، ارتقاء می‌بخشید. آب و هوای بازی به صورت پویا تغییر می‌کند و مثل بازی ناتی‌داگ دارای فصل‌های از قبل تعیین شده نیست. صحبت از ناتی‌داگ شد، بهتر است بگوییم در بازی سگ نیز وجود خواهد داشت.

 


بررسی و نمرات منتقدین به بازی دیز گان


در این بخش به نقد و بررسی نمرات بازی روزهای از دست رفته از دیدگاه منتقدین جهان می‌پردازیم.

گیم پلی بازی days gone برای ps4

بازی Days Gone بطور انحصاری برای کنسول PlayStation 4 منتشر شد و توانست با 109 نقد، نمره 71 را کسب کند. در این بین 63 نقد مثبت، 42 نقد متوسط و 2 نقد منفی وجود دارد. در ادامه به نقد و بررسی بازی دیز گان خواهیم پرداخت.

 

سایت Daily Star: نمره 100 از 100

سیستم مبارزه زامبی کشی راضی کننده به همراه موتور سواری لذت بخش در کنار داستانی که سرعت آن به خوبی پیش می‌رود، باعث شده تا تجربه‌ای لذت‌بخش برای گیمرها فراهم شود. مهم‌ترین ویژگی بازی، نحوه حمله گله‌ای زامبی‌ها است که تاکنون شبیه آن را در هیچ بازی دیگری ندیده‌ایم.

سایت Gamer.nl: امتیاز 80 از 100

بازی Days Gone مملو از زامبی و عناصر جهان باز است. با اینکه سیستم گیم پلی در طول بازی تغییر خاصی نمی‌کند، اما ماموریت‌ها، موتور سواری و نجات یافتن در بین زامبی‌ها باعث می‌شود تا این بازی ارزش تجربه کردن را داشته باشد.

گیم پلی بازی days gone

سایت GamesBeat: امتیاز 75 از 100

سیستم تیراندازی و مدل اسلحه‌ها در این بازی ضعیف و بد است؛ مانند چیزی که در بازی سرخ‌پوست مرده: رستگاری 2 شاهد بودیم. درحالی که سایر بازی‌های منتشر شده طی چند وقت اخیر نمرات خوبی دارند، اما بازی Days Gone بخاطر باگ‌های موجود، برتری خود را از دست داده است.

سایت CGMagazine: امتیاز 65 از 100

بازی Days Gone یک عنوان جهان باز متوسط رو به بالا است که بخاطر فیزیک بد، سیستم تیراندازی ضعیف و مشکلات تکنیکی نمره پایینی دریافت می‌کند.

سایت Slant Magazine: امتیاز 30 از 100

بازی Days Gone از سطح اولیه کیفیتی که می‌توان از یک بازی با بودجه ساخت بالا انتظار داشت را دارد؛ اما با این حال خسته کننده است و تجربه آن چیزی به شما اضافه نخواهد کرد.

 


سخن پایانی


تریلر بازی days gone

بطور کلی در این مقاله سعی بر این داشتیم تا مرور کوتاهی بر داستان، گیم پلی و نقد و بررسی بازی Days Gone داشته باشیم. همانطور که از نقدها نیز متوجه شدید، با یک بازی متوسط رو به رو هستیم که نمی‌توان از آن انتظاری زیادی داشت. با اینکه تبلیغات زیادی برای این بازی شد و حدود 4 سال زمان برد تا به تاریخ انتشار آن برسیم، اما با این حال انتظارات آن طور که باید برآورده نشد.

نظر شما درمورد بازی Days Gone چیست؟ آیا از تجربه آن لذت بردید؟ نظرات خود را با ما در بخش کامنت‌ها در میان بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402