مستر بین در فصل بعدی سریال پیکی بلایندرز نقش هیتلر را بازی خواهد کرد!

سریال پیکی بلایندرز / سریال peaky blinders
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

از جمله مهمترین آثار تلویزیونی شبکه BBC، سریال Peaky Blinders است که تاکنون از منظرهای مختلف تحسین شده است. در این مقاله به بررسی جنبه‌های مختلف سریال پیکی بلایندرز می‌پردازیم. با ما باشید.

سریال پیکی بلایندرز یک سری تلویزیونی انگلیسی در ژانر درام جنایی است که توسط استیون نایت (Steven Knight) خلق شده است. وقایع این سریال که در شهر بیرمنگام (Birmingham) انگلستان رخ می‌دهند حول محور ماجراهای یک خانواده جنایتکار با نام شلبی (Shelby) می‌گذرد که در بازه زمانی کوتاهی پس از جنگ جهانی اول زندگی می‌کنند. در خلق این خانواده غیرواقعی، یک گروه جوان جنایتکار در قرن 19 با همین نام در دنیایی واقعی مورد الهام قرار گرفته است؛ گروهی که از دهه 90 تا اوایل قرن بیستم فعالیت خود را در شهر حفظ کرده بود.

بازیگران سریال پیکی بلایندرز / بازیگر پیکی بلایندرز

بازیگران اصلی سریال Peaky Blinders عبارتند از کیلین مورفی (Cilian Murphy)، هلن مک‌کروری (Helen McCrory) و پاول اندرسون (Paul Anderson) که به ترتیب نقش‌های تامی شلبی (Tommy Shelby)، الیزابت پولی گری (Elizabeth Polly Gray) و آرتور شلبی (Arthur Shelby) را ایفا می‌کنند. همچنین جا دارد بگوییم که این سریال در ماه می سال 2018 موفق به کسب جایزه تلویزیونی بفتا (BAFTA TV Awards) گردید. در این مقاله قصد داریم داستان سریال پیکی بلایندرز را شرح داده و سپس بازیگران آن را فهرست کرده و نهایتا بازخوردهای نسبت به سریال را بررسی کنیم. با پلازا همراه باشید.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 


داستان سریال پیکی بلایندرز


همانطور که اشاره کردیم سریال پیکی بلایندرز ماجراهای یک خانواده تبهکار واقع در شهر بیرمنگام (Birmingham) انگلستان در حوالی سال‌ 1919 را روایت می‌کند؛ یعنی چندین ماه پس از پایان جنگ جهانی اول در ماه نوامبر 1918. ماجرای اصلی سریال حول محور گروه تبهکاری با نام Peaky Blinders و جاه‌طلبی آن‌ها و همچنین رئیس باهوششان تامی شلبی (Tommy Shelby) با بازی کیلین مورفی (Cilian Murphy) روایت می‌شود. در ادامه داستان، این گروه توجه فردی به نام چستر کمبل (Chester Campbell) با بازی سم نیل (Sam Neill) را جلب می‌کند.

کمبل یک بازرس ارشد در شهربانی سلطنتی ایرلند (Royal Irish Constabulary) است که توسط وینستون چرچیل (Winston Churchill) از شهر بلفست (Belfast) به بیرمنگام فرستاده می‌شود؛ جایی که در آن وظیفه داشت شهر را از نیروهای نظامی جمهوری‌خواه ایرلند (I.R.A)، کمونیست‌ها و همچنین تبهکارها پاکسازی کند. چرچیل که در فصل اول توسط اندی نایمن (Andy Nyman) و در فصل دوم توسط ریچارد مک‌کیب (Richard McCabe) ایفای نقش شده است، به کمبل وظیفه بازگرداندن نظم و سرکوب شورشیان در بیرمنگام و همچنین بازیابی یک مخزن اسلحه دزدیده شده که باید به کشور لیبی فرستاده شود را می‌دهد.

بازیگر پیکی بلایندرز / بررسی سریال پیکی بلایندرز

فصل اول و دوم سریال پیکی بلایندرز

فصل اول سریال از نظر بازه زمانی در سوم دسامبر 1919 خاتمه پیدا می‌کند که با نام روز ستاره سیاه (Black Star Day) نیز شناخته می‌شود؛ مصادف با زمانی که گروه پیکی بلایندرز نقشه می‌کشد محل‌های شرط‌بندی فردی به نام بیلی کیمبر (Billy Kimber) را برای مسابقات ورسستر (Worcester) تصاحب کند.

در فصل دوم سریال پیکی بلایندرز شاهد گسترش یافتن تشکیلات تبهکاری خانواده شلبی در جنوب و شمال در عین نگه داشتن پایگاه اصلیشان در بیرمنگام هستیم. ماجرای این فصل از سال 1921 شروع و در 31 ماه می 1922 با یک نقطه اوج در پیست مسابقه اپسام (Epsom) پایان می‌یابد که با نام روز دربی (Derby Day) نیز شناخته می‌شود.

فصل سوم سریال پیکی بلایندرز

فصل سوم سریال پیکی بلایندرز نیز در سال 1924 شروع و پایان یافته و ماجرای تامی و خانواده‌اش را در حالی که به دنیایی خطرناک‌تر از قبل ورود پیدا می‌کنند دنبال می‌کند. در این فصل شاهد گسترش یافتن تشکیلات تبهکاری پیکی بلایندرز به صورت بین‌المللی هستیم. از شخصیت‌های این فصل می‌توان به جان هیوز پدر (Father John Hughes) با ایفای نقش پدی کانسیدین (Paddy Considine)، روبن اولیور (Ruben Oliver) با ایفای نقش الکساندر سیدیگ (Alexander Siddig)، یک نقاش که پالی برای کشیدن پرتره‌اش به او سفارش می‌دهد، یک دوشس روسی به نام تاتیانا پتروونا (Tatiana Petrovna) با ایفای نقش گیت جانسن (Gaite Jansen) و نهایتا لیندا شلبی (Linda Shelby) همسر جدید آرتور با ایفای نقش کیت فیلیپس (Kate Philips) اشاره کرد.

معنی کلمه پیکی بلایندرز

فصل چهارم سریال پیکی بلایندرز

فصل چهارم سریال پیکی بلایندرز در کریسمس سال 1925 شروع و با ماجرای یک حمله در ماه می 1926 پایان می‌یابد؛ در حالی که تامی برای عضویت در پارلمان انگلستان منتخب می‌شود. ماجرای فصل پنجم سریال نیز دو سال بعد و از روز 29 اکتبر 1929 یا روز سه شنبه سیاه (Black Tuesday) شروع شده و در هفتم دسامبر 1929 پایان می‌یابد؛ روزی که در شب قبل آن شاهد برپایی یک راهپیمایی توسط اسوالد موسلی (Oswald Mosley) بودیم.

فصل پنجم سریال پیکی بلایندرز

فصل پنجم سریال پیکی بلایندرز دو سال پس از سال اتمام فصل چهارم آن و همزمان با سقوط بزرگ و تاریخی وال استریت در سال 1929 آغاز می‌شود. در فصل گذشته این سریال شاهد انتخاب شدن تامی به عنوان نماینده حزب کارگر در پارلمان انگلستان بودیم و اکنون دو سال است که او در پارلمان انگلستان صاحب مقام و منصب تاثیرگذاری است. خانواده شلبی همچنان درگیر، قمار، تجارت طلا، اسلحه و مواد مخدر هستند و نسبت به گذشته زندگی بسیار لوکس‌تری را تجربه می‌کنند.

خلاصه سریال پیکی بلایندرز

با سقوط تاریخی وال استریت، نمایندگی شرکت شلبی که در آمریکا به مایکل سپرده شده بود با زیان گسترده‌ای مواجه می‌شود و از سویی دیگر مایکل از طرف افرادی که ادعا می‌کنند مایکل به تامی خیانت می‌کند گروگان گرفته می‌شود. همانطور که به نظر می‌آید اوضاع نه تنها در خانواده شلبی بلکه در خارج خانواده نیز مناسب نیست. تهدید آزوالد موزبی برای تامی شلبی گسترده‌تر از پیش شده است، تا جایی که تامی تصمیم می‌گیرد او را از سر راه خود بردارد و برای این کار به کمک چرچیل متوسل می‌شود.


فصل جدید سریال پیکی بلایندرز


هنوز تاریخ دقیقی برای پخش و حتی شروع پروسه فیلمبرداری فصل ششم سریال پیکی بلایندرز، اعلام نشده است. پیش از این قرار بود تا فیلمبرداری فصل ششم این سریال در اواسط سال 2020 آغاز شده و در اوایل سال 2021 نیز منتشر گردد. با اوج‌گیری همه‌گیری بیماری کرونا، فیلمبرداری این فصل به تعویق افتاده است و هنوز مشخص نیست که ضبط فصل ششم از چه تاریخی آغاز خواهد شد. اما گفته می‌شود که فیلمبرداری این فصل در سال 2021 انجام خواهد شد. با این وجود احتمال دارد که تاریخ پخش فصل ششم به سال 2022 موکول گردد.

شخصیت های پیکی بلایندرز

بازیگران اصلی فصل ششم پیکی بلایندرز مانند فصل‌های قبلی، ترکیب یکسانی دارند و بازیگران نقش مکمل آن احتمالا مانند فصل‌های قبل، تغییر کنند و شاهد اضافه شدن بازیگران جدیدی به این فصل باشیم. جدیدترین خبری که از بازیگران فصل ششم پیکی بلایندرز به بیرون درز کرده است، حضور بازیگر معروف کاراکتر مستر بین یعنی روآن اتکینسون در فصل جدید این سریال است. خبرها حاکی از این است که در فصل ششم پیکی بلایندرز، اتکینسون در قامت هیتلر، دیکتاتور آلمانی و آغاز کننده جنگ جهانی دوم ظاهر خواهد شد. هنوز این خبر از جانب عوامل سریال و شبکه BBC به صورت رسمی تایید نشده است.


شخصیت‌ ها و بازیگران سریال پیکی بلایندرز


در ادامه با شخصیت‌ها و بازیگران سریال پیکی بلایندرز آشنا می‌شویم.

 

تامی شلبی با بازی کیلین مورفی

آیا سریال پیکی بلایندرز واقعیت دارد / ایا سریال پیکی بلایندرز واقعی است

اولین و اصلی‌ترین شخصیت سریال پیکی بلایندرز تامی شلبی (Tommy Shelby) است که ایفای نقش او به کیلین مورفی (Cillian Murphy) واگذار شده است. جا دارد اشاره کنیم که مورفی برای ایفای نقش شلبی تاکنون موفق به کسب دو جایزه بهترین بازیگر از جوایز فیلم و تلویزیون ایرلند شده است. از آثار دیگری که مورفی در آن‌ها به ایفای نقش پرداخته است می‌توان به 28Days Later، فیلم Red Eye، فیلم Intermission، فیلم Transcendence و فیلم Dunkirk اشاره کرد.

 

الیزابت پالی گری با بازی هلن مک کروری

آیا سریال پیکی بلایندرز ادامه دارد

از شخصیت‌های تاثیرگذار دیگر سریال پیکی بلایندرز می‌توان به الیزابت پالی گری (Elizabeth Polly Gray) اشاره کرد که نقش او را هلن‌ مک‌کروری (Helen McCrory) ایفا می‌کند. الیزابت عمه تامی و همچنین خزانه‌دار خانواده پیکی بلایندرز محسوب می‌شود. از آثار دیگری که مک‌کروری در آن‌ها به ایفای نقش پرداخته است می‌توان به The Queen، فیلم Charlotte Gray، فیلم Hugo، فیلم Skyfall و همچنین سه فیلم آخر هری پاتر در قالب شخصیت نارسیسا ملفوی (Narcissa Malfoy) اشاره کرد.

 

آرتور شلبی با بازی پاول اندرسون

سریال پیکی بلایندرز / سریال peaky blinders

سومین شخصیت مهم سریال پیکی بلایندرز آرتور شلبی (Arthur Shelby) است که مسن‌ترین عضو گروه خانواده شلبی و همچنین پرسروصداترین عضو آن نیز محسوب می‌شود. بازیگر این نقش، پاول اندرسون یک هنرپیشه بریتانیایی است که به غیر از ایفای این نقش در قالب اندرسون (Anderson) در فیلم The Revenant و همچنین سباستین موران (Sebastian Moran) در فیلم Sherlock Holmes: A Game of Shadows نیز ظاهر شده است.

 

چستر کمبل با بازی سم نیل

بازیگران سریال پیکی بلایندرز / بازیگر پیکی بلایندرز

همچنین بخوانید :

شخصیت مهم دیگر سریال پیکی بلایندرز کاراگاه ارشدی به نام چستر کمبل (Chester Campbell) است که در فصل اول و دوم سریال حضور پیدا می‌کند. کمبل یک پلیس ایرلندی پروتستان است که از شهر بلفست (Belfast) جهت ماموریت به بیرمنگام (Birmingham) فرستاده می‌شود. از آثار شاخص دیگری که نیل در آن‌ها به ایفای نقش پرداخته است می‌توان به The Piano، سریال Happy Town، سریال Alcatraz و سریال Rick & Morty اشاره کرد.

فهرست برخی دیگر از بازیگران اصلی سریال پیکی بلایندرز را در جدول زیر می‌توانید مشاهده کنید:

نام بازیگرنقش
آنابل والیس (Annabelle Wallis)گریس بورگس
جو کول (Joe Cole)جان شلبی
سوفی راندل (Sophie Rundle)آدا ثورن
ایدو گولدبرگ (Iddo Goldberg)فردی ثورن
ند دنهی (Ned Dennehy)چارلی استرانگ
بنجامین زفانیاه (Benjamin Zephaniah)یرمیاه جیمی
چارلی کرید-مایلز (Charlie Creed-Miles)بیلی کیمبر
دیوید داوسون (David Dawson)روبرتز
فین کول (Finn Cole)مایکل گری
شارلوت رایلی (Charlotte Riley)می کارلتون
تام هاردی (Tom Hardy)آلفرد آلفی سولومونز
نوآه تیلور (Noah Taylor)دربی سابینی
پکی لی (Packy Lee)جانی داگز
پدی کانسیدین (Paddy Considine)جان هیوز پدر
الکساندر سیدیگ (Alexander Siddig)روبن اولیور
گیتی جانسن (Gaite Jansen)گرند دوشز تاتیانا

 


کارگردان سریال پیکی بلایندرز


بررسی سریال پیکی بلایندرز/ معنی کلمه پیکی بلایندرز

استیون نایت (Steven Knight) نویسنده و کارگردان سریال پیکی بلایندرز، یک کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس بریتانیایی است که از جمله آثار دیگر او در زمینه فیلم‌نامه می‌توان به فیلم Closed Circuit، فیلم Dirty Pretty Things و فیلم Eastern Promises اشاره کرد. در زمینه کارگردانی نیز می‌توان از فیلم‌های Locke و Hummingbird نام برد. علاوه بر این نایت یکی از سه خالق شو تلویزیونی Who Wants To Be a Millionare نیز محسوب می‌شود. نهایتا در زمینه سریال نیز از آثار دیگری که او نویسندگی آن‌ها را برعهده داشته است می‌توان به سریال Commercial Breakdown، سریال The Detectives و Taboo اشاره کرد.

 


بازخوردها نسبت به سریال Peaky Blinders


سریال پیکی بلایندرز از منظرهای مختلف همانند نویسندگی، بازیگری، جلوه‌های بصری و همچنین فیلمبرداری بازخوردهای مثبتی داشته است. دیوید رن‌شاو (David Renshaw) از منتقدین مجله گاردین (The Guardian) پیکی بلایندرز را این‌ چنین توصیف می‌کند:

روایتی با ریتم سریع و در عین حال درگیرکننده از گنگسترهای شهر بیرمنگام در دوره پس از جنگ جهانی اول.

رن‌شاو همچنین از مورفی با عنوان «تامی شلبی شدیدا خفن» یاد کرده و عملکرد باقی بازیگران را نیز «قدرتمند» خوانده است. سارا کامپتون (Sarah Compton) از مجله دیلی تلگراف (The Daily Telegraph) نیز به این سریال نمره 4 از 5 را داده است و سریال پیکی بلایندرز را به خاطر منحصربه‌فرد بودنش و همچنین «برآورده کردن انتظارات» ستوده است.

الکس فلچر (Alex Flether) از نشریه Digital Spy نیز باور دارد «سریال پیکی بلایندرز شروع دقیق و محکمی داشته است». مجله Den of Geek از سوی دیگر سریال Peaky Blinders را با این کلمات وصف کرده است:

هوشمندانه‌ترین، باسلیقه‌ترین و درگیرکننده‌ترین درام تلویزیونی بی‌بی‌سی تاکنون.

بازیگر پیکی بلایندرز / بررسی سریال پیکی بلایندرز

از جمله مواردی که در رابطه با سریال پیکی بلایندرز بازخورد مثبت مشترک منتقدین را به همراه داشته، فیلمبرداری خوب سریال و همچنین عملکرد بازیگران بوده است؛ به همراه پوشش دادن قسمتی از انگلستان و تاریخ بریتانیا در قالب یک سریال که تاکنون چندان در رسانه تلویزیونی آن‌طور که باید به آن پرداخت نشده است. بازخوردها نسبت به فصل دوم سریال نیز مثبت به حساب می‌آیند و الن ای. جونز (Ellen E. Jones) از نشریه The Independent در این رابطه این‌گونه اظهار نظر کرده است:

سریال پیکی بلایندرز در وضعیتی قرار دارد که از حضور تعدادی ستاره دیگر هم در کنار عملکرد فوق‌العاده سیلین مورفی، هلن مک‌کروری و سم نیل بهره می‌برد.

جا دارد اشاره کنیم که مقصود جونز از این جمله اضافه شدن تام هاردی (Tom Hardy) و نوآ تیلور (Noah Taylor) به فصل دوم سریال پیکی بلایندرز است.

بررسی سریال پیکی بلایندرز/ معنی کلمه پیکی بلایندرز

علاوه بر موارد گفته شده، چندین منتقد دیگر سریال پیکی بلایندرز را با سری تلویزیونی دیگری به نام Boardwalk Empire محصول کشور آمریکا مقایسه کرده‌اند که از نظر استفاده از درون‌مایه‌ها و پس‌زمینه‌های تاریخی شباهت زیادی با آن دارد. کارگردان سریال طی یک مصاحبه در این باره گفته است:

صرفا جهت اطلاع می‌گویم که من هیچ‌گاه سریال‌هایی را که از آن‌ها نام می‌برید ندیده‌ام. من هرگز سریال The Wire را ندیده‌ایم؛ سریال Boardwalk Empire نیز همین‌طور. هیچ‌کدام از این سریال‌ها را من ندیده‌ام.

و در پاسخ به این نکته که آیا او عمدا این سریال‌ها را ندیده است این‌گونه پاسخ داده است:

نکته عمدی این قضیه آن جاست که من اعتقاد دارم نباید به آثار افراد دیگر نگاه کنم؛ چراکه اگر این کار را بکنم، در هر صورت اثری را که من خواهم ساخت تحت تاثیر قرار می‌دهد.

بازیگران سریال پیکی بلایندرز / بازیگر پیکی بلایندرز

از طرفداران مشهور سریال پیکی بلایندرز می‌توان به کارگردان سینما مایکل مان (Michael Mann)، دنیس لی‌هین (Dennis Lehane)، اسنوپ داگ (Snoop Dogg) و همچنین دیوید بوویی در اواخر عمر خود اشاره کرد. بعدها این خبر نیز تایید شد که در فصل سوم سریال پیکی بلایندرز قرار است از موسیقی دیوید بوویی استفاده شود و لئونارد کوهن (Leonard Cohen) نیز آهنگ جدیدی برای فصل سوم سریال ساخته است.


جوایز پیکی بلایندرز


سریال peaky blinders از بدو تولید و انتشارش با استقبال گسترده منتقدان و مخاطبان مواجه شد. داستان و شخصیت‌های جذاب آن به زودی در دل مردم جا باز کردند. می‌توان با قطعیت گفت که بدون شک سریال پیکی بلایندرز یکی از محبوب‌ترین و پرافتخارترین مجموعه‌های تلویزیونی چند سال اخیر بوده است به طوریکه بازیگران و خود مجموعه موفق به دریافت جایزه‌های زیادی در مراسم‌های گوناگون شده‌اند. در ادامه به تعدادی از جوایز سریال پیکی بلایندرز اشاره خواهیم کرد.

نقد سریال پیکی بلایندرز

 • جایزه بهترین کارگردانی از مراسم British Academy Television Craft Award سال 2014
 • جایزه بهترین نورپردازی و عکاسی از  مراسم British Academy Television Craft Award سال 2014
 • جایزه بهترین سریال درام سال 2018 از مراسم  British Academy Television Award
 • جایزه بهترین بازیگر مرد درام سال 2020 از مراسم National Television Award برای کیلین مورفی
 • جایزه بهترین گریم و طراحی لباس از مراسم British Academy Television Craft Award سال 2020
 • جایزه بهترین سریال از مراسم NME Award سال 2020
 • جایزه پرطرفدارترین سریال درام از مراسم National Television Award سال 2020

سخن پایانی


سریال پیکی بلایندرز / سریال peaky blinders

در ابتدا با معرفی سریال پیکی بلایندرز مقاله را با تشریح کلی داستان این سریال محبوب ادامه دادیم و سپس به معرفی شخصیت‌ها و بازیگران پرداخته و نهایتا نیز بازخوردهای مختلف را نسبت به اثر استیون نایت  و جوایز آن را بررسی کردیم. آیا شما نیز از طرفداران پر و پا قرص سریال پیکی بلایندرز هستید؟

نظر شما چیست؟ نظرات خود را در رابطه با سریال پیکی بلایندرز از قسمت پایین و در بخش کامنت‌های سایت می‌توانید با ما در میان بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران1 دیدگاه
avatar
اهنگ پیشواز همراه ...
.
05 مهر 1399، 16:27
پاسخ
0
0
این سریال فوق العاده ست!! فصل چهار با بازی آدرین برودی عالیییی بود!!
جدول فروش فیلم ها
 • 1.867 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 361 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 279 میلیون دلار
  The Batman
  اکران: 04 مارس 2022
 • 273 میلیون دلار
  Uncharted
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 138 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 116 میلیون دلار
  Death on the Nile
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 72 میلیون دلار
  Jackass Forever
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 47 میلیون دلار
  Dog
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 4 میلیون دلار
  Cyrano
  اکران: 25 فوریه 2022