10 سه گانه برتر تاریخ بازی های رایانه ای ؛ از The Witcher تا Mortal Kombat

بازی های سه گانه / بهترین بازی های دنباله دار
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

تاکنون در دنیای بازی‌‌های رایانه‌ای سه گانه‌های خاطره‌انگیز مختلفی به انتشار رسیده‌اند. در این مقاله قصد داریم بهترین بازی های سه گانه را برای شما معرفی کنیم. با ما باشید.

در طول تاریخ گیمینگ بازی های سه گانه مختلفی وارد بازار شده‌اند و هر کدام از این بازی‌ها سعی کرده‌اند در قالب یک سه گانه تجربه‌ای منحصربه‌فرد را در اختیار ما بگذارند. البته برخی از این سه‌گانه‌ها بیشتر از عناوین دیگر توجه ما را به خود جلب کرده‌اند و سبب شده‌اند پس از تجربه این عناوین نیز خاطره‌شان در ذهنمان باقی بماند. بر همین اساس بر آن شدیم تا در مقاله‌ای که در پیش رویتان هست تعدادی از بهترین بازی های سه گانه تاریخ گیمینگ را برای شما معرفی کنیم. عناوینی که با انتشارشان جایگاه خوبی در ذهن و خاطره‌مان کسب کرده‌اند و ارتباطمان را با دنیای گیمینگ قوی‌تر و صمیمی‌تر کرده‌اند. همراه پلازا بمانید. در ادامه ویدیو معرفی «10 سه گانه برتر تاریخ بازی های رایانه ای» را مشاهده می کنید.

 

آنچه در ادامه می‌خوانید:

 


10 سه گانه برتر تاریخ بازی های رایانه ای


در ادامه می‌توانید با برترین سه گانه های تاریخ بازی‌ آشنا شوید.

 

بازی سه گانه The Witcher

بهترین بازی های سه گانه / سه گانه های برتر دنیای بازی

اولین بازی سه گانه‌ای که قصد داریم در فهرست بهترین بازی های سه گانه برای شما معرفی کنیم بازی سه گانه The Witcher است. این سه گانه که جزو برترین سه گانه های تاریخ بازی‌ های رایانه‌ای محسوب می‌شود توسط کمپانی CD Project Red ساخته شده و کمپانی Atari در انتشار آن با این شرکت همکاری کرده است. ژانر بازی سه گانه The Witcher اکشن نقش آفرینی محسوب می‌شود و وقایع آن در فضایی تاریک، فانتزی و قهرمانی روی می‌دهند که در محورشان فردی به نام گرالت (Geralt of Rivia) قرار دارد.

گرالت انسانی با قدرت‌های ویژه است که برای مبارزه با هیولاها تربیت شده است. بازی سه گانه The Witcher در هر سه نسخه خود چه از منظر طراحی بصری و چه از منظر گیم پلی و روایت داستانی مورد تحسین و تمجید منتقدین و مخاطبان قرار گرفته است. جا دارد اشاره کنیم که سری بازی The Witcher بر اساس یک سری کتاب به همین نام اثر آندری ساپکوسکی (Andrzej Sapkowski) ساخته شده است. وقایع حول محور گرالت چه از منظر شوخ طبعی موجود در آن در کتب گفته شده و چه از منظر اشاره‌های ظریفی که به فرهنگ مدرن دارد توسط مخاطبان بسیاری چه در فیلم‌های ساخته شده و چه در گیم‌ها مورد توجه قرار گرفته‌اند. اگر به ژانر نقش آفرینی و ترکیب آن با اکشن علاقمند هستید، نسخه‌های مختلف سری بازی The Witcher را حتما باید امتحان کنید.

 

بازی سه گانه Mass Effect

بازی های سه گانه / بهترین بازی های دنباله دار

عضو دوم فهرست بهترین بازی های سه گانه بازی Mass Effect محسوب می‌شود. نسخه‌های مختلف سری بازی Mass Effect که جزو بهترین بازی های دنباله دار محسوب می‌شود توسط BioWare، کمپانی Edge of Reality، شرکت Demiurge Studios و Straight Right ساخته شده‌اند و کمپانی‌های مایکروسافت (Microsoft) ‌و الکترونیک آرتز (Electronic Arts) وظیفه انتشار نسخه‌های مختلف این سری بازی را بر عهده گرفته‌اند.

سه گانه اصلی سری بازی Mass Effect حول محور یک سرباز فضایی به نام شپارد (Commander Shepard) اتفاق می‌افتند که ماموریت دارد کهکشان را از یکسری موجودات مکانیکی که با نام ریپرها (Reaper) و سربازان‌ آن‌ها شناخته می‌شوند نجات دهد. سری بازی Mass Effect که جزو سه گانه های برتر دنیای بازی شناخته می‌شود، چه از منظر روایت داستانی و چه از منظر عنصرهای مختلف دیگر همانند شخصیت پردازی، صداپیشگی، فضاسازی و تاکید روی تاثیر انتخاب‌ها بر روی تجربه مخاطب مورد توجه و تحسین منتقدین و مخاطبان گیمینگ در سراسر جهان قرار گرفته است. اگر به دنبال یک سری بازی در ژانر نقش آفرینی با گیم پلی روان و تنوع بی حد و حصر باشید، تجربه سری بازی Mass Effect انتخاب خوبی برای شما محسوب می‌شود.

 

بازی سه گانه Halo

برترین کالکشن ها در تاریخ بازی های رایانه ای/ برترین سه گانه های تاریخ بازی‌

سومین عضو فهرست برترین کالکشن ها در تاریخ بازی های رایانه ای به بازی سه گانه Halo اختصاص دارد. بازی سه گانه Halo که جزو بهترین بازی های سه گانه تاریخ بازی های ویدیویی محسوب می‌شود در ژانر علمی تخیلی نظامی (Military Science Fiction) و توسط کمپانی بانجی (Bungie) و با همکاری شرکت‌های بازی سازی دیگر ساخته شده است. این سری بازی برای نسخه‌های مختلف پلتفرم ایکس باکس و توسط کمپانی Xbox Game Studios به انتشار رسیده است.

وقایع سری بازی اصلی سه گانه Halo حول محور یک جنگ بین ستاره‌ای میان بشریت و اتحادی از بیگانگان که با نام کونانت‌ (Covenant) شناخته می‌شوند می‌چرخد. نسخه‌های مختلف سری بازی سه گانه Halo مورد تحسین و توجه جهانیان قرار گرفته و بیش از 3.4 میلیارد دلار برای سازندگان خود سود مالی به همراه داشته‌اند و این سه گانه تبدیل به یکی از پرفروش‌ترین سری بازی‌ های تاریخ شده است. همین امر به نوبه خود سبب شده است که رمان‌ها، کتاب‌های کمیک، فیلم‌های کوتاه، انیمیشن‌ها و محصولات جانبی بسیاری نیز بر اساس سری بازی Halo ساخته شوند.

 

بازی سه گانه Max Payne

بهترین بازی های سه گانه / سه گانه های برتر دنیای بازی

چهارمین جایگاه فهرست برترین سه گانه های تاریخ بازی را به بازی سه گانه محبوب و خاطره‌انگیز Max Payne اختصاص داده‌ایم. بازی سه گانه Max Payne که جزو بهترین بازی های سه گانه تاریخ بازی های ویدیویی محسوب می‌شود توسط کمپانی‌های Remedy Entertainment و Rockstar Studios ساخته شده و با همکاری مشترک مجموعه دیگری از کمپانی‌ها به انتشار رسیده است. ژانر سری بازی سه گانه Max Payne را می‌توان تیراندازی سوم شخص در فضایی نئو نوآر (Neo-noir) نامید.

قهرمان سری بازی Max Payne فردی به نام مکس پین است که پس از کشته شدن خانواده‌اش توسط فروشندگان مواد مخدر به دنبال انتقام گرفتن است. داستان اولین و دومین نسخه از سری بازی سه گانه مکس پین توسط سم لیک (Sam Lake) نوشته شده است، در حالی که نوشتن روایت نسخه سوم این سری بازی برعهده دن هاوزر (Dan Houser) از کمپانی راک استار گذاشته شده بود. از عناصر به یادماندنی سری بازی مکس پین در بخش گیم پلی می‌توان به سکانس‌های اکشن Bullet Time اشاره کرد که در طی آن‌ها زمان تیراندازی و رویارویی کاهش می‌‌یابد. سری بازی مکس پین پس از سال 2011 موفق شد بیش از 7.5 میلیون نسخه در سراسر جهان فروش کند.

 

بازی سه گانه Mortal Kombat

بازی های سه گانه / بهترین بازی های دنباله دار

عضو پنجم سه گانه های برتر دنیای بازی، سه گانه Mortal Kombat محسوب می‌شود. بازی سه گانه Mortal Kombat که جزو بهترین بازی های سه گانه دنیای گیمینگ محسوب می‌شود برای اولین بار توسط کمپانی Midway Games و در سال 1992 وارد بازار شد. از مهمترین المان‌های نسخه‌های مختلف بازی سه گانه Mortal Kombat می‌توان به جلوه‌های بصری خشونت آمیز به ویژه در قالب حرکات Fatality اشاره کرد.

سری بازی Mortal Kombat چه از منظر عناصر مختلف گیم پلی و چه از منظر جلوه‌های بصری و صوتی و شاکله کلی مورد توجه و تحسین منتقدین و مخاطبان قرار گرفته است. اگر به ژانر مبارزه علاقمند هستید و از خشونت نیز هراسان نیستید، پیشنهاد می‌کنیم سری بازی Mortal Kombat را حتما امتحان کنید.

 

بازی سه گانه Tomb Raider

بهترین بازی های سه گانه / سه گانه های برتر دنیای بازی

ششمین عضو فهرست بهترین بازی های سه گانه بازی سه گانه Tomb Raider محسوب می‌شود. سری بازی Tomb Raider در ژانر اکشن ماجراجویی (Action-adventure) و نسخه‌های مختلف آن توسط کمپانی‌های مختلفی همانند Core Design، شرکت Crystal Dynamics، کمپانی Nixxes Software، شرکت Ubisoft Milan و Eidos Montreal ساخته شده است و کمپانی‌هایی همانند Eidos Interactive و Square Enix وظیفه انتشار این بازی‌ها را برعهده گرفته‌اند.

بازی‌های Tomb Raider موفق شده‌اند که در سراسر جهان بیش از 75 میلیون نسخه فروش کنند و این سری بازی به عنوان یکی از پیشروهای ژانر اکشن ماجراجویی محسوب می‌شود. علاوه بر این لارا کرافت (Lara Croft) قهرمان این سری بازی نیز تبدیل به یکی از محبوب‌ترین قهرمان‌های دنیای گیمینگ شده و حتی موفق شده است که وارد دنیای رکورد‌های گینس نیز بشود. اگر به ماجراجویی در خلال یکی از روان‌ترین سری بازی‌های اکشن موجود در دنیای گیمینگ علاقمند هستید، بازی سه گانه Tomb Raider را از دست ندهید.

 

بازی سه گانه Assassin’s Creed

بهترین بازی های سه گانه / سه گانه های برتر دنیای بازی

جایگاه هفتم فهرست بهترین بازی های سه گانه دنیای گیمینگ به بازی سه گانه Assassin’s Creed اختصاص دارد. بازی سه گانه Assassin’s Creed در ژانر اکشن ماجراجویی (Action-adventure) و با المان‌های مخفی کاری (Stealth) ساخته شده است. سازنده و ناشر این سری بازی کمپانی یوبی‌ سافت (Ubisoft) محسوب می‌شود و طراحان اصلی آن پاتریس دزیلتز (Patrice Desilets)، جید ریموند (Jade Raymond) و کوری می (Corey May) هستند.

عناوین اصلی سری بازی Assassin’s Creed در محیطی دنیای باز (Open World) و از زاویه دید سوم شخص تجربه می‌شود؛ محیطی که در آن قهرمان‌ها از طریق توانایی‌های مبارزه و مخفی‌کاری و غلبه بر محیط اهداف خود را از میان برمی‌دارند. جا دارد اشاره کنیم که نسخه‌های مختلف و متعدد این سری بازی به غیر از گیم پلی تک نفره غنی خود از منظر ارائه تجربه چند نفره نیز خوب عمل می‌کنند. بازی سه گانه Assassin’s Creed چه به واسطه گیم پلی خود و چه از منظرهای دیگر از جمله جلوه‌های بصری و طراحی مراحل محبوبیت زیادی کسب کرده و تبدیل به یکی از پرفروش‌ترین سری بازی‌های تاریخ گیمینگ شده است.

 

بازی سه گانه Gears of War

بازی های سه گانه / بهترین بازی های دنباله دار

عضو هشتم فهرست بهترین بازی های سه گانه بازی سه گانه Gears of War محسوب می‌شود. بازی سه گانه Gears of War در ژانر تیراندازی سوم شخص (Third-person shooter) و نسخه‌های مختلف آن توسط کمپانی‌های Epic Games، شرکت People Can Fly، کمپانی The Coalition، کمپانی Mediatonic و Splash Damage ساخته شده و کمپانی Xbox Game Studios وظیفه انتشار این نسخه‌ها را برای پلتفرم‌های مختلف بر عهده گرفته است.

سه گانه اصلی سری بازی Gears of War حول محور مقوله کشمکش میان بشریت و گروهی از موجودات که به نام حزب لوکاست (Locust) شناخته می‌شوند اتفاق می‌افتد. قهرمان اصلی بازی مارکوس فنیکس (Marcus Fenix) نام دارد که وظیفه دارد طی یک عملیات دقیقه آخر بشریت را از دست حزب لوکاست و اعضای آن نجات دهد. نسخه اول بازی Gears of War موفق شد تبدیل به یکی از پرفروش‌ترین سری بازی‌های پلتفرم ایکس باکس 360 شود. از المان‌های اصلی بازی سه گانه Gears of War می‌توان به تاکید روی مبارزه بر اساس مقوله کاور (Cover-based) اشاره کرد که در واقع امضای سازندگان این سری بازی محسوب می‌شود.

 

بازی سه گانه Diablo

بهترین بازی های سه گانه / سه گانه های برتر دنیای بازی

جایگاه نهم فهرست بهترین بازی های سه گانه تاریخ گیمینگ به سری بازی Diablo اختصاص دارد. بازی سه گانه Diablo در ژانر اکشن نقش آفرینی (Action role-playing) و در شاخه هک اند اسلش (Hack and slash) ساخته شده و کمپانی بلیزارد (Blizzard Entertainment) وظیفه ساخت و انتشار نسخه‌های مختلف این سری بازی را بر عهده گرفته است. بازی سه گانه Diablo در یک دنیای فانتزی به نام Sanctuary اتفاق می‌افتد.

سه نسخه مختلف این بازی در مکان‌های جغرافیایی مشابهی روی می‌دهند و از لوکیشن‌های معمول این بازی‌ها می‌توان به شهر تریسترام (Tristram) اشاره کرد. بازی‌های دیابلو پس از کسب محبوبیت سبب شدند چندین کتاب نیز بر اساس آن‌ها و حول محور وقایعشان منتشر شود. علاوه بر این چندین کتاب کمیک نیز در این رابطه به انتشار عمومی رسیده است. سری بازی دیابلو موفق شد تا تاریخ 2012 بیش از 24.8 میلیون نسخه در سراسر جهان فروش کند.

 

بازی سه گانه Prince of Persia

بازی های سه گانه / بهترین بازی های دنباله دار

دهمین و آخرین بازی سه گانه‌ای که قصد داریم در فهرست بهترین بازی های سه گانه برای شما معرفی کنیم بازی سه گانه Prince of Persia محسوب می‌شود. طراح اصلی این بازی که در ژانر پلتفرمر سینماتیک (Cinematic platformer) و اکشن ماجراجویی (Action-adventure) ساخته شده است جوردن مکنر (Jordan Mechner) محسوب می‌شود. وقایع اصلی این سری بازی در ایران باستان روی می‌دهند و قهرمان اصلی آن‌ها یک شاهزاده ایرانی است.

جا دارد اشاره شود که از سری بازی Prince of Persia تاکنون یک فیلم نیز ساخته شده است و این سری بازی ادامه دهنده راه بازی Assassin’s Creed از لحاظ معنوی محسوب می‌شود. اگر به تجربه‌ای منحصربه‌فرد در قالب اکشن ماجراجویی و در طی یک روایت جذاب علاقمند هستید، نسخه‌های مختلف سری بازی Assassin’s Creed را از دست ندهید.

بهترین بازی های سه گانه / سه گانه های برتر دنیای بازی

در مقاله‌ای که خواندید بهترین سه گانه های تاریخ بازی های رایانه‌ ای را برای شما مورد بررسی قرار دادیم و امیدواریم با خواندن مقاله‌مان نسبت به تجربه نسخه‌های مختلف این بازی‌های متفاوت ترغیب شده باشید. البته سه‌گانه‌های خوب دیگری نیز در دنیای گیمینگ وجود دارند که در مقاله‌مان به آن‌ها اشاره نشد. در هر صورت سعی کردیم در انتخاب‌هایمان عنصر تنوع را رعایت کرده و سه‌گانه‌های شاخص ژانرهای مختلف را برای شما معرفی کنیم.

نظر شما در این رابطه چیست؟ سه‌گانه‌های محبوب شما کدام بازی‌ها هستند؟ نظرات و پیشنهادات خود را از قسمت پایین و از بخش کامنت‌های سایت با ما در میان بگذارید.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 55.4 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 40.3 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 16.5 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 13.2 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 9.5 میلیارد تومان
  شادروان
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 8.8 میلیارد تومان
  روز صفر
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 7.9 میلیارد تومان
  چند میگیری گریه کنی ۲
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 6.2 میلیارد تومان
  مرد بازنده
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 4 میلیارد تومان
  هناس
  اکران: 18 خرداد 1401