نقد و بررسی بازی سکیرو (Sekiro: Shadows Die Twice) / بمیر اما به عهد خود وفادار باش!

بازی sekiro shadows die twice / بازی سکیرو
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

بازی Sekiro Shadows Die Twice پس از عرضه توانست تحسین منتقدین و طرفداران را برانگیزد. در این مطلب قصد داریم به بررسی داستان، تریلر نمرات منتقدین و بیان نکاتی برای تبدیل شدن به یک شینوبی حرفه‌ای در این بازی دشوار بپردازیم.

بازی Sekiro Shadows Die Twice در عین حال که شباهت‌هایی با بازی‌های قبلی FromSoftware مانند Dark Souls و Bloodborne دارد، تفاوت‌های عمده‌ای نیز با آن‌ها دارد. درست مانند سایر بازی‌های FromSoftware، سختی بازی Sekiro Shadows Die Twice گاهی اوقات می‌تواند غیرقابل تحمل باشد. زمانی که در مقابل یک دشمن سخت قرار می‌گیرید و نمی‌توانید او را شکست دهید، احتمالا از خود بپرسید که چه چیزی را در بازی درست انجام نمی‌دهید. در واقع جواب اینجا است که بازی پر از مکانیک‌های پیچیده بوده که درک آن‌ها به کمی زمان نیاز دارد.

برای کمک به شما برای تبدیل شدن به یک شینوبی حرفه‌ای و آشنایی با برخی سیستم‌های بازی، در ادامه چندین نکته حیاتی را برای شما جمع آوری کرده‌ایم. با خواندن این نکات، شما یاد می‌گیرید که چگونه بازی را به صورت بهتری انجام دهید و احتمال زنده ماندن خود را در مبارزات افزایش دهید. شما می‌توانید این موارد را در ویدیوی زیر که برای شما تهیه کرده‌ایم، تماشا کنید:

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

تریلر بازی Sekiro: Shadows Die Twice

در این بخش می‌توانید آخرین «تریلر بازی Sekiro Shadows Die Twice» قبل از انتشار را با زیرنویس فارسی از تیم پلازا مشاهده کنید و با فضای بازی بیشتر آشنا شوید.

سیستم مورد نیاز بازی Sekiro: Shadows Die Twice

در این بخش به بررسی سیستم مورد نیاز بازی Sekiro Shadows Die Twice می‌پردازیم.

حجم بازی Sekiro Shadows Die Twice برای دانلود از سایت‌های داخلی، با فشرده سازی حدود 8 گیگابایت است که موقع نصب به 25 گیگابایت می‌رسد. پس بازی سکیرو: سایه‌ها دو بار می‌میرند برای نصب به حدود 25 گیگابایت فضا نیاز دارد.

حداقل سیستم مورد نیاز بازی بدین شرح است:

سیستم عامل (OS): ویندوز 7، ویندوز 8، ویندوز 10 ورژن 64 بیت

پردازنده سیستم عامل (CPU): پردازنده Intel Core i3-2100 یا AMD FX-6300

رم: 4GB

کارت گرافیک: NVIDIA GeForce GTX 760 یا AMD Radeon HD 7950

دایرکت ایکس (DirectX): ورژن 11

حداقل فضای مورد نیاز برای نصب: 25 گیگابایت

 

و اما سیستم پیشنهادی برای دریافت بهترین عملکرد از بازی:

سیستم عامل (OS): ویندوز 7، ویندوز 8، ویندوز 10 ورژن 64 بیت

پردازنده سیستم عامل (CPU): پردازنده Intel Core i5-2500K یا AMD Ryzen 5 1400

رم: 8GB

پردازنده کارت گرافیک: NVIDIA GeForce GTX 970 یا AMD Radeon RX 570

دایرکت ایکس (DirectX): ورژن 11

حداقل فضای مورد نیاز برای نصب: 25 گیگابایت

چطور در بازی Sekiro Shadows Die Twice به یک شینوبی حرفه ای تبدیل شویم؟

در این بخش به ارائه توضیحاتی برای حرفه‌ای شدن در بازی Sekiro Shadows Die Twice می‌پردازیم.

به معبد مخروبه بازگردید

بازی sekiro shadows die twice / بازی سکیرو

معبد مخروبه به عنوان بخش مرکزی بازی Sekiro Shadows Die Twice عمل می‌کند که آنجا می‌توانید قطعات جدید برای دست خود ساخته و جان خود را آپگرید کنید. در طول ماجراجویی، شما چند آیتم اصلی به دست می‌آورید که ابزارها و مکانیک‌های جدیدی را باز می‌کنند. با این وجود، شما نمی‌توانید تا زمانی که به معبد بازگشته‌اید، از آن‌ها استفاده کنید؛ بنابراین بهتر است هر وقت که توانستید به این معبد بازگشته و توانایی‌های خود را افزایش دهید.

 

دفاع خود را تمرین کنید

بازی sekiro shadows die twice / بازی سکیرو

نکته اصلی در مبارزات بازی Sekiro Shadows Die Twice به هم زدن فرم دشمنان برای وارد کردن یک ضربه مرگ‌بار است. فرم دشمنان با نشانگری که زیر نشانگر جانشان وجود دارد، نشان داده می‌شود. شما باید سعی کنید با وارد کردن ضربات مختلف، این نشانگر را پر کرده و تعادل آن‌ها را به هم زده و ضربه نهایی را وارد کنید. با اینکه حملات شمشیر شما می‌تواند در به هم زدن تعادل دشمنان موثر باشد، اما این دفع کردن حملات دشمنان با شمشیرتان است که باعث پر شدن سریع‌تر این نشانگر می‌شود.

دفع کردن حمله به این صورت انجام می‌گیرد که درست موقعی که حمله دشمن برخورد می‌کند، دفاع کنید. البته این کار نیاز به مهارت و تمرین بسیاری دارد. خوشبختانه در بازی و معبد مخروبه، یک سامورایی زامبی با نام هانبی (Hanebi) وجود دارد که می‌توانید بدون اینکه نگران مردن باشید، این حرکات را روی او امتحان کنید. از این طریق می‌توانید با سیستم مبارزات بازی آشنا شده و حرکات جدیدی که از طریق درخت مهارت‌های بازی آزاد می‌کنید را تمرین کنید.

با این وجود، بهترین راه برای تمرین، پیدا کردن ناحیه‌ای کنار یک Sculptor’s Idol بوده که دارای انواع دشمنان مختلف است. هانبی رقیب خوبی برای تست کردن مهارت دفع کردن حملات است، اما در شرایط واقعی است که می‌توانید توانایی‌ها و نقاط ضعف خود را بسنجید. همچنین تمرین دفع حملات مقابل دشمنان مختلف با اندازه‌های مختلف می‌تواند امری ضروری باشد، چرا که شما اغلب در قسمت‌های چالش برانگیز بازی، در چنین موقعیت‌هایی قرار می‌گیرید.

 

مراقب حملات خطرناک باشید

بازی sekiro shadows die twice / بازی سکیرو

یکی از نکات بسیار مهمی که باید هنگام مبارزه با دشمنان در نظر بگیرید، حملات خطرناک آن‌ها است که با یک علامت قرمز رنگ در بالای سر مشخص می‌شود. شما با سه نوع از این حملات مواجه می‌شوید: یورشی، چرخشی و گرفتنی. حملات یورشی می‌توانند دفع شوند ولی زمانبندی این کار باید بسیار دقیق باشد. شما می‌توانید یک توانایی به نام «میکیری کانتر» از قسمت درخت شینوبی به دست آورید که به شما اجازه می‌دهد سلاح دشمن را به زمین کوبیده و آسیب زیادی به فروم او وارد کنید. با این وجود، حملات چرخشی و گرفتنی قابل دفاع کردن نیستند و باید یا بپرید و یا جای خالی بدهید.

دانستن این که دشمن شما چه نوع حرکت خطرناکی را انجام می‌دهد، بسیار ضروری است. اگر درباره حملات دشمن خود مطمئن نیستید، بهتر است کمی از او فاصله گرفته و سعی کنید حملات و سرعت او را زیر نظر بگیرید. تمرین این کار در کنار دفاع کردن حملات دشمنان می‌تواند رویارویی‌های شما را بسیار آسان‌تر کند.

 

فرم خود را حفظ کنید

بازی sekiro shadows die twice / بازی سکیرو

در طول مبارزات و تلاش‌های شما برای دفاع کردن حملات دشمنان، احتمالا فرم شما چندین بار به هم خواهد خورد. اگر یک بازیکن سولز هستید، احتمالا تلاش خواهید کرد تا دفاع خود را پایین بیاورید تا بتوانید خود را بازیابی کنید، اما بهتر است بدانید که انجام این کار نتیجه برعکس خواهد داشت. بهتر است دفاع خود را نگه دارید تا سرعت بازیابی فرم شما سریع‌تر باشد. همچنین جان زدن می‌تواند سرعت بازیابی فرم را افزایش دهد.

 

فرم باس های بازی Sekiro را به هم بزنید

بازی sekiro shadows die twice / بازی سکیرو

قضیه فرم دشمنان درباره باس‌ها نیز صادق است. دشمنان می‌توانند به صورت سنتی با خالی کردن جانشان از بین برده شوند، اما پر کردن نشانگر فرم آن‌ها و سپس وارد کردن ضربه‌ای مهلک می‌تواند راهی موثرتر برای از بین بردن‌شان باشد. اگر می‌خواهید آن نشانگر را پر کنید، باید همواره حمله کرده و حملات آن‌ها را نیز دفاع کنید.

فاصله گرفتن از دشمن برای بازیابی سلامتی یا کمی استراحت اگر زیاد طول بکشد، باعث خواهد شد دشمنان فرم خود را بازیابی کنند و تمام زحمات شما از بین برود. اگر با دشمنی مواجه شدید که فرم خود را خیلی سریع بازیابی می‌کند، سعی کنید اول جان او را کاهش دهید. در این حین متوجه خواهید شد که نشانگر فرم آن‌ها از رنگ نارنجی روشن به قرمز تیره تغییر رنگ می‌دهد. هرچه این رنگ تیره‌تر باشد، آسیب رساندن به فرم آن‌ها آسان‌تر و زمان بازیابی فرم آن‌ها نیز بیشتر می‌شود.

 

از ویژگی‌های دست مصنوعی خود استفاده کنید

بازی sekiro shadows die twice / بازی سکیرو

شما با داشتن یک دست مصنوعی، می‌توانید ابزارهای بسیار مفیدی را در اختیار داشته باشید. هنگام مبارزات، احتمالا بیشتر حواس شما روی دفاع کردن است اما به هیچ وجه دست مصنوعی خود را فراموش نکنید. برخی از ویژگی‌های دست مصنوعی شما کاربرد بسیار واضحی دارند، مانند تبر که می‌تواند سپر دشمنان را بشکند. با این وجود، کاربرد برخی دیگر مانند شوریکن (Shuriken) و آتش می‌تواند برای شما چندان واضح نباشد.

هر یک از ابزار شما یک وظیفه مشخص در نبرد دارد. حتما توضیحات هر یک از آن‌ها را به دقت مطالعه کنید تا با کاربرد آن‌ها آشنا شوید. برای مثال، شوریکن در برابر دشمنانی که به هوا می‌پرند بسیار مفید است، زیرا می‌تواند سریعا آن‌ها را روی زمین بیاندازد. همواره در استفاده از دست مصنوعی خود دقت کنید، چرا که می‌تواند جان شما را در بسیاری از مبارزات نجات دهد.

 

بازی را متوقف کنید

بازی sekiro shadows die twice / بازی سکیرو

شاید این نکته بسیار واضح باشد، اما مخصوصا برای بازیکنان سری سولزبورن بسیار مهم است. بله، شما می‌توانید در Sekiro بازی را متوقف کرده و کارهایی که می‌خواهید را انجام دهید و دیگر مثل بازی‌های قبلی مجبور نیستید کاری که می‌خواهید را با عجله انجام دهید. از این ویژگی می‌توانید در مبارزه با دشمنان و باس‌هایی که نیاز به ساخت آیتم‌های جدید در اینونتوری دارند، استفاده کنید. حتی می‌توانید در وسط مبارزه بازی را متوقف کرده و نفسی راحت بکشید.

 

از قابلیت مانور خود استفاده کنید

بازی sekiro shadows die twice / بازی سکیرو

یکی از ویژگی‌های واضح بازی Sekiro Shadows Die Twice در مقایسه با سایر عناوین فرام سافتور، قابلیت پریدن شخصیت اصلی است. با این ویژگی می‌توانید از روی سر دشمنان پریده و یا جای خالی بدهید. اگر به سمت دشمن‌تان بپرید و در نزدیکی او دوباره دکمه پرش را فشار دهید، می‌توانید روی سر آن‌ها پریده و آسیب زیادی به فرم آن‌ها بزنید. پریدن، یکی از قسمت‌های بزرگ در مبارزات است و سعی کنید نهایت استفاده را از آن ببرید.

یکی دیگر از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این بازی، استامینای نامحدود است و می‌توانید تا دلتان می‌خواهد بدوید، بپرید، جای خالی بدهید و حمله کنید. البته هنوز هم این یک بازی فرام سافتور است و باید در استفاده از تمامی این استراتژی‌ها مراقب باشید و حملات بی‌مهابا انجام ندهید، در غیر این صورت شدیدا تنبیه می‌شوید.

 

از مخفی‌کاری برای کاهش تعداد دشمنان استفاده کنید

بازی sekiro shadows die twice / بازی سکیرو

زمانی که رویارویی مستقیم بهترین گزینه نیست، شما می‌توانید با مخفی‌کاری از کنار دشمنان عبور کرده و آن‌ها را از پشت یا بالای سر بکشید. می‌توانید از سقف ساختمان‌ها یا بوته‌ها برای حمله به دشمنان استفاده کنید. همیشه به انواع دشمنان موجود در منطقه توجه کنید و اولویت کشتن مخفی آن‌ها را در نظر بگیرید. برای مثال، اگر یک دشمن دارای تفنگ و یک دشمن دارای نیزه در کنار هم هستند، بهتر است ابتدا نیزه‌دار را از بین ببرید چراکه به آسانی می‌توانید دشمن دیگر را با چند ضربه شمشیر بکشید.

در صورتی که دقت بکنید، می‌توانید با استفاده از ضربات مخفیانه، یکی از جان‌های باس‌های کوچک را از بین ببرید. هیچ وقت برای از بین بردن مخفیانه دشمنان تردید نکنید، مخصوصا اگر از رویارویی با چندین دشمن به صورت همزمان مطمئن نیستید. با این کار به راحتی می‌توانید با یک ضربه آن‌ها را از بین ببرید، البته توجه کنید که این روش روی تمامی دشمنان کار نمی‌کند.

 

به صحبت‌های دشمنان گوش داده و اطلاعات خریداری کنید

بازی sekiro shadows die twice / بازی سکیرو

یک شینوبی عالی بودن تنها به انجام دفاع‌های دقیق و مخفی بودن ختم نمی‌شود. شما باید از محیط اطراف خود نیز اطلاعات خوبی به دست آورید. وقتی به صورت مخفیانه در دنیای بازی قدم می‌زنید، احتمالا متوجه شده‌اید که یک گزینه برای گوش دادن به صحبت‌های دشمنان وجود دارد. با اینکه این گفتگوها بیشتر بیشتر جنبه سرگرم کننده بودن دارند، اما برخی از آن‌ها می‌توانند اطلاعات خوبی از آیتم‌های باارزش یا تهدیدات احتمالی آینده بدهند. البته این تنها راه به دست آوردن اطلاعات نیست. شما می‌توانید اطلاعات خود را از یک فروشنده مخصوص در ازای پول نیز به دست بیاورید.

 

پیشروی خود را در جای دیگری ادامه دهید

بازی sekiro shadows die twice / بازی سکیرو

هرچقدر هم تلاش کنید، ممکن است در اوایل بازی در یکی از مبارزات یا باس‌های بازی گیر کنید. به جای زمان گذاشتن روی آن باس و به هم ریختن اعصابتان، بهتر است به یک ناحیه دیگر در بازی رفته و آنجا را بازی کنید. دنیای بازی Sekiro Shadows Die Twice از این لحاظ نسبتا بزرگ است و اگر تجهیزات و امکانات کافی برای رویارویی با دشمنان در یک ناحیه را ندارید، می‌توانید قسمت دیگری از بازی را انجام دهید تا توانایی‌های لازم را کسب کنید.

 

کیف پول بخرید

بازی sekiro shadows die twice / بازی سکیرو

خریدن کیف پول با پول‌تان احتمالا ایده چندان جالبی به نظر نرسد، اما مطمئن باشید که ارزشش را دارد تا در مواقع لازم، پول کافی برای خرج کردن داشته باشید. به هر حال مردن هم قسمت زیادی از پول شما را هدر می‌دهد و زمانی که با یک باس دشوار روبه‌رو هستید، این امر وخیم‌تر نیز می‌شود.

 

برای مراحل فرعی زمان بگذارید

بازی sekiro shadows die twice / بازی سکیرو

در طول بازی همیشه یک نگاهی هم به شخصیت‌های غیرقابل بازی داشته باشید. در کنار اینکه آن‌ها اطلاعات مهمی را در اختیار شما قرار می‌دهند، بعضی از آن‌ها مراحل فرعی مخصوصی نیز دارند. کامل کردن این مراحل می‌تواند پاداش‌های قابل توجهی داشته باشد؛ مانند موادی که دسترسی شما به یک شاخه مهارت کاملا جدید را فراهم می‌کند.

 

شنا کردن

بازی sekiro shadows die twice / بازی سکیرو

آیا می‌دانید غیرقابل باورترین مورد در مورد Sekiro Shadows Die Twice چیست؟ شما می‌توانید در بازی شنا کنید. بله شما می‌توانید به نواحی غیرقابل دسترس از طریق شنا کردن برسید. این در تضاد با سایر بازی‌های فرام سافتور است که در آن‌ها افتادن در آب به معنی مردن است. با شنا کردن می‌توانید به آیتم‌های مفیدی دست پیدا کنید. یکی از این آیتم‌ها، فلس ماهی است که با کشتن آن‌ها می‌توانید به دست آورید.

با استفاده از این فلس‌ها می‌توانید از یک فروشنده مخصوص، آیتم‌های ویژه‌ای را بخرید. این فروشنده، در واقع یک دست است که از بالای بشکه بیرون می‌آید و در منطقه هیراتا (Hirata Estate) پیدا می‌شود. شما می‌توانید آیتم‌های مفیدی را از او بخرید، برای مثال یک معجون که مقاومت شما در برابر آتش را افزایش می‌دهد. پس حتما او را پیدا کنید.

با رعایت این نکات می‌توانید این بازی دشوار را کمی برای خود راحت‌تر کرده و تبدیل به یک شینوبی حرفه‌ای شوید که دیگر از رویارویی با دشمنان واهمه‌ای ندارد.

بررسی و نمرات منتقدین به بازی سکیرو: سایه‌ها دو بار می‌میرند

در این بخش به نقد و بررسی نمرات بازی Sekiro Shadows Die Twice از دیدگاه منتقدین جهان می‌پردازیم.

بازی Sekiro Shadows Die Twice برای رایانه‌های شخصی، کنسول پلی استیشن 4 و ایکس باکس وان منتشر شد. نمره متای بازی به ترتیب 88، 90 و 91 است. بازی سکیرو: سایه‌ها دو بار می‌میرند با 76 نقد، نمره 90 را بر روی کنسول پلی استیشن بدست آورده که شامل 75 نقد مثبت، 0 نقد متوسط و 1 نقد منفی است.

حالا به نقد و بررسی بازی Sekiro Shadows Die Twice از دیدگاه منتقدین می‌پردازیم.

 

سایت Daily Star: امتیاز 100 از 100

با اینکه میزان سخت بودن بازی بسیار بالاست، اما میزان رضایت از بازی زمانی که یکی از باس فایت‌ها را شکست می‌دهید یا قلعه‌ای را بطور کامل پاکسازی می‌کنید، قابل مقایسه با هیچ بازی دیگری نیست.

سایت PlayStation LifeStyle: امتیاز 95 از 100

فارغ از انتظاراتی که با انجام بازی‌هایی مثل دارک سولز یا بلاد بورن به وجود آمد، استودیو FromSoftware توانسته با رعایت همان الگو و سبک خاص همیشگی، تجربه جدیدی را برای مخاطب فراهم کند. سکیرو چالش برانگیز اما عادلانه است؛ بازی به بازیکن اجازه می‌دهد تا پیوسته رشد کند. نحوه روایت داستان بازی بسیار خاص و جذاب است و نمونه آن را در بازی‌های امروزی نمی‌توانیم پیدا کنیم.

سایت Easy Allies: امتیاز 95 از 100

بازی Sekiro Shadows Die Twice سفری هیجان انگیز است که توجه کامل شما را می‌طلبد. بهره‌گیری از سیستم مخفی کاری و مبارزاتی که بر پایه شمشیر است، بسیار رضایت‌بخش است. در همین حال نیز دنیای بزرگی رو به روی شماست که با طراحی شگفت انگیز خود، منتظر است تا آن را اکتشاف کنید. سکیرو غالبا به شما احساس دلهره وارد می‌کند، گاهی خونین و زخمی رهایتان می‌کند اما غلبه بر هر چالشی شما را مملو از شور و اشتیاق خواهد کرد. 

سایت Game Informer: امتیاز 90 از 100

این یک سفر چالش برانگیز از طریق دنیای عجیب و غریب و شگفت انگیز است که شما را مجبور به یادگیری و تسلط بر مبارزات خشن و سهمگین برای موفقیت می‌کند. با این حال، هیجان شیرین پیروزی شما را به رغم مرگهای ناامید کننده بی شمار مجبور می‌کند که به جلو بروید. سکیرو یکی از دشوارترین بازی‌هایی‌ست که تاکنون انجام دادم اما برای کسانی که به دنبال ماجراجویی، اکتشاف و دیدن فانتزی یک نینجای واقعی هستند، انجام این بازی به‌شدت پیشنهاد می‌شود.

سایت GameSpot: امتیاز 90 از 100

زیبایی موجود در مبارزه تن به تن با باس‌فایت‌ها و بخش‌های مخفی‌کاری جذاب بطور استادانه‌ای طراحی شده است.  استودیو FromSoftware از ذات چالش‌برانگیز بازی‌های قبلی خود برای تاثیرگذاری بیشتر در بازی Sekiro Shadows Die Twice استفاده کرده است.

ترینر بازی Sekiro Shadows Die Twice

در این بخش به ارائه ترینر بازی Sekiro Shadows Die Twice می‌پردازیم.

ترینر بازی Sekiro

همانطور که در ابتدای این مقاله نیز متوجه شدید، Sekiro Shadows Die Twice توسط استودیویی ساخته شده که در کارنامه آن سخت‌ترین بازی‌های دنیا وجود دارد. گاهی درجه سختی بازی بطور ناعادلانه‌ای غیر ممکن می‌شود؛ در اینجور مواقع گیمرها ممکن است از بازی زده شده و به کل از تمام کردن آن مرحله قطع امید کنند.

بعضی معتقدند که «بازیِ من، قوانین من» حق هر گیمر است و بدین جهت حق دارند که بخواهند قوانین بازی را تغییر دهند. بدین منظور، تعدادی ترینر از گروه‌های مختلف را آماده کردیم که در ادامه با کلیک بر روی هر لینک می‌توانید آن را دانلود کنید.

 

دانلود ترینر بازی Sekiro Shadows Die Twice نسخه FLiNG

 

برای استفاده صحیح از ترینر به این نکات توجه کنید:

 1. ابتدا ترینر را باز کرده و سپس بازی را اجرا کنید. برای دریافت عملکرد صحیح نیز کلیدهای گفته شده در ترینر را در منوی بازی اعمال کنید.
 2. رمزهای بازی با استفاده از کلیدهای Numpad قابل اجرا هستند.
 3. این فایل به هیچ وجه ویروس نیست و آسیبی به سیستم شما وارد نخواهد کرد. اگر آنتی ویروس شما پیامی مبنی بر ویروسی بودن فایل اعلام کرد، آنتی ویروس خود را غیر فعال کنید یا اگر با تنظیمات آنتی ویروس آشنایی دارید، به نرم افزار اجازه دید که این فایل را نادیده بگیرد.
 4. همواره به این نکته توجه داشته باشید که ترینر در فرم اصلی بازی تغییر ایجاد می‌کند. مثلا ممکن است لازم باشد برای گذر کردن از یک مرحله، در جنگ با حریف شکست بخورید یا با دشمنانی که در محیط حضور دارند نجگید و در عوض فرار کنید. ترینر تمامی این قضایا را تغییر می‌دهد. پس در مواقعی که نیاز دارید از ترینر استفاده کنید.

نقد و بررسی بازی Sekiro: Shadows Die Twice | بمیر اما به عهد خود وفادار باش

در سال 2019 یکی از بهترین سولزلایک‌های تاریخ عرضه شد. عنوان جدید هیدتاکا میازاکی که طرفداران بسیاری دارد، در زمان عرضه توانست جوایز بسیاری را از آن خود کند. با نقد و بررسی بازی Sekiro: Shadows Die Twice با ما همراه باشید.

قطعا با سبک سولزلایک و بازی‌های از این دست آشنا هستید. اگر اولین بار است که نام این گونه بازی‌ها به گوشتان می‌خورد، باید بگویم این سیک متعلق به بازی‌هایی است که برای مبارزات خود از بازی Dark Souls که اولین نسخه آن در سال 2007 عرضه شد الگو می‌گیرند. در واقع بازی Dark Souls یک سبک جدید نه تنها برای مبارزات بازی‌های ویدئویی، بلکه برای تعامل با محیط و ذخیره‌سازی بازی هم خلق کرد. بازی Sekiro Shadows Die Twice (سکیرو: سایه ها دوبار میمیرند) مانند دیگر بازی مشابه خود که اتفاقا آن هم ساخته میازاکی است؛ یعنی Bloodborne، پیرو سبک سولزلایک شد و شاهد سنت‌شکنی در آثار این سازنده خلاق نبودیم. اما بازی Sekiro: Shadows Die Twice ساخته استودیو From Software چه چیز در خود داشت که آن را تبدیل به بهترین بازی 2019 و حتی یکی از بهترین‌های سبک خود کرد؟

بازی سکیرو یک تفاوت بزرگ با ساخته‌های قبلی From Software و میازاکی داشت؛ بازی دیگر انحصاری پلتفرم سونی نبود و برای تمام پلتفرم‌ها از جمله Xbox One و PC عرضه شد. نتیجه این اتفاق تغییر ناشر بازی Sekiro: Shadows Die Twice بود که از سونی به Activision تغییر کرد. با توجه به سیاست‌های پول‌پرستانه اکتیویژن، گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر آسان‌تر شدن بازی برای فروش بیش‌تر قبل از عرضه پیرامون بازی سکیرو پدید آمد. سبک بازی‌های فرام سافتور چندان عامه‌پسند نیست و اگر بازی Sekiro از عناوین قبلی استودیو گیم‌پلی آسان‌تری داشت، چندان تعجب برانگیز نبود. اما در حقیقت چه اتفاقی افتاد؟ آیا خارج شدن بازی از انحصار سونی به معنای آسان‌تر شدن و کیفیت پایین‌تر آن نسبت به Bloodborne و Dark Souls بود؟ با نقد و بررسی بازی Sekiro Shadows Die Twice با پلازا همراه باشید.

داستان بازی Sekiro: Shadows Die Twice

راهنمای قدم به قدم بازی sekiro

معمولا داستان بازی‌های استودیو From Software بسیار خاص‌تر از دیگر بازی‌های ویدئویی روایت می‌شوند. این عناوین علاوه بر فضای خاص داستانی و اتمسفر بسیار متفاوت و سنگین خود، در روایت هم شبیه بازی‌های معمول و اکشن نیستند. کم‌تر پیش می‌آید در بازی‌های این استودیو دیالوگ‌های طولانی و توضیحات اضافه‌ای را شاهد باشید. روایت بازی‌های این استودیو تا قبل از بازی Sekiro Shadows Die Twice تماما محیطی بود و از طریق دست نوشته‌ها یا علائم و نمادها صورت می‌گرفت. اما در بازی Sekiro شاهد تفاوت‌هایی هستیم. اول آن که اتمسفر بازی Sekiro: Shadows Die Twice از یک فضای وحشت آور و اساطیری به عصر رنگین فئودال ژاپن تغییر کرده است. در بازی سکیرو: سایه ها دوبار می‌میرند شاهد محیطی رنگین و علفزارها و مزارع بسیار زیبا و چشم‌نوازی هستیم که تاکنون در بازی‌های قبلی استودیو From Software سابقه نداشته‌اند.

از اتمسفر متفاوت و زیبای بازی که بگذریم به نحوه روایت داستان بازی می‌رسیم. در این بازی شخصیت اصلی برخلاف عناوینی چون بلادبورن و دارک سولز صحبت می‌کند و بخش عظیمی از داستان با دیالوگ و گفت و گو روایت می‌شود. البته منظور این نیست که بازی Sekiro Shadows Die Twice به کل ریشه‌های روایتی میازاکی را زیر سوال می‌برد و آن‌ها را فراموش می‌کند؛ اتفاقا در بعضی از قسمت‌های بازی باید داستان را تنها با نوشته‌ها از گوشه کنار جهان بازی متوجه شوید؛ اما اتفاقات اصلی داستان و آن چیز که برای فهم خط اصلی داستان مورد نیاز است، تقریبا در دیالوگ‌ها گفته می‌شود و نیاز چندانی به جست و جوی زیاد محیط برای درک خط داستانی ندارید؛ مگر آن که از آن دست بازی‌بازان کنجکاو و جزئیات‌طلب باشید که در این صورت شما را به جست‌وجوی بازی دعوت می‌کنم. قطعا نکات داستانی خوبی در دنیای بازی Sekiro: Shadows Die نصیبتان می‌شود.

راهنمای بازی sekiro

همچنین بخوانید :

داستان بازی Sekiro Shadows Die Twice در دوره سنگوکو و در ژاپن رخ می‌دهد. سکیرو نام شخصیت اصلی و پروتاگونیست بازی است که یک در نق یک شینوبی ظاهر می‌شود. اگر با شینوبی‌ها آشنا نیستید، باید بگویم آن‌ها دسته‌ای از مبارزین در عصر فئودال ژاپن بوده‌اند که ترجیح می‌دادند تا حد امکان از درگیری مستقیم بپرهیزند و بیش‌تر مخفیانه پیش بروند، البته که مهارت‌های مبارزه هم کاملا فراگرفته بودند. استاد سکیرو، Divine Her، که یک نوجوان است از یک نعمت خدادی و بسیار ارزشمند بهره می‌برد: نامیرایی. هرکس که بتواند بر او تسلط پیدا کند و روحش را فریب دهد، قادر است از این نعمت خدادی استفاده یا سوء استفاده کند و جهان را غرق در آرامش یا ظلم کند. طولی نمی‌کشد که قبیله ظالم Ashina استاد را می‌ربایند و حال در خط داستانی بازی Sekiro Shadows Die Twice باید او را از دست دشمنان نجات دهید.

در همان اوایل بازی با یکی از بزرگ‌ترین دشمنانتان از قبیله آشینا مبارزه می‌کنید که البته شکست بزرگی را متحمل می‌شوید و یکی از دستان Sekiro قطع می‌شود. این اتفاق باعث می‌شود بعدها یک مکانیک وسایل مصنوعی او را پیدا کرده و یک دست فلزی و قدرتمند برایش طراحی کند. این دست در گیم پلی بازی Sekiro Shadows Die Twice تاثیر بسیار مهمی دارد و یکی از ارکان اصلی گیم پلی بازی  Sekiro محسوب می‌‌شود.

قطعا با این توضیحات متوجه یک نکته مهم شده‎اید: شخصیت اصلی در بازی Sekiro Shadows Die Twice یک فرد از پیش تعیین شده است که هویت، نام و جهره مخصوص خودش را دارد و دیگر مثل بازی‌های دارک سولز یا بلادبورن قادر به طراحی چهره، نام و پیشینه شخصیت خود نخواهید بود. در بازی سکیرو، توجه به خط داستانی و دنبال کردن آن بسیار مهم است و در واقع برای لذت بردن از گیم پلی بازی Sekiro Shadows Die Twice هم باید خط داستانی و روایت آن را به دقت دنبال کنید و این دو تاثیر مستقیمی بر هم دارند.

گیم پلی بازی Sekiro: Shadows Die Twice

بازی سکیرو

گیم ‌پلی بازی Sekiro Shadows Die Twice یکی از مواردی است که بازی Sekiro را از دیگر بازی‌های هم سکبش به شدت متمایز می‌کند. شاکله گیم‌پلی بازی را مبارزات با شمشیر تشکیل می‌دهد. شما همانند بازی‌های دارک سولز و بلادبورن باید با سلاح‌های سرد همچون شمشیر و سپر با دشمنان خود مبارزه کنید. مبارزات بازی بسیار متنوع و در اکثر مواقع دشوار است و باید به مکانیسم‌های بازی سکیرو که در ادامه توضیح خواهم داد کاملا مسلط شوید. بازی Sekiro: Shadows Die Twice کاملا دست بازیکن را برای انتخاب شیوه مبارزه خود آزاد می‌گذارد و با وجود تنوع بالای مبارزات و استایل‌های ممکن، شما می‌توانید نوع مبارزات خود را انتخاب کنید و بر اساس آن پیش‌روی کنید. به عنوان مثال می‌توانید همه دشمنان را با شمشیر از بین ببرید یا با جست و جو در محیط، تیرهای پرتابی پیدا کنید و در بعضی مواقع هم مخفی کاری کنید.

بازی Sekiro دارای 3 مکانیسم اصلی برای پیروزی در مبارزات و پیشبرد بازی است: 1- Pary کردن یا دفاع ضربه دشمن در آخرین لحظه2- جاخالی دادن یا Dive زدن 3- بلاک کردن یا دفاع ضربات. شما باید در مبارزات از تمامی آن‌ها به مقدار کافی استفاده کنید تا بتوانید دشمنان سرسخت بازی را از سر راه بردارید. در بازی Bloodborne تنها مکانیسم جاخالی دادن وجود داشت و در بازی سکیرو برای کامپیوتر، مکانیسم بلاک کردن هم اضافه شده است. دفاع یا بلاک کردن، هرچند به ظاهر باعث آسان‌تر شذن بازی شده است، اما از طرفی نحوه مبارزه دشمنان هم به نسبت بلادبورن و دارک سولز، متفاوت‌تر است.

حال دشمنان بسیاری از اوقات ضربات بسیار سنگین‌تری را فرود می‌آورند و شما چاره‌ای جز Pary کردن برای شکست دادنشان ندارید. دشمنان بسیار بی‌رحم‌تر هستند و با تجهیز شدن شما به امکانات دفاعی بیش‌تر، قدرتمندتر شده‌اند. طراح اصلی گیم پلی بازی، ماسارو یامامورا (Masaru Yamamura) در همین رابطه قبلا با گیم اینفورمر صحبت کرده بود. وی می‌گوید:

دفع حملات دشمنان، شبیه بازی‌های مبارزه‌ای یا بازی‌های Dark Souls که شما بازه زمانی زیادی دارید نیست و بسیار دقیق است. برای آموزش این نکته به بازیکنان، انیمیشن دشمنان و حملات باید بسیار دقیق باشند. آن‌ها باید ببینند که چه ضربه‌ای در حال اجرا است تا این حرکات را یاد بگیرند و مطابق با آن، واکنش نشان دهند. بنابراین هنگام دستکاری این حملات، ما نمی‌توانیم این کار را در سطح پارامتری انجام دهیم. باید فریم به فریم این انیمیشن‌ها را دستکاری و حذف یا اضافه کنیم تا مطمئن شویم بازیکن بتواند به صورت ناخودآگاه به آن‌ها واکنش نشان دهد.

در نحوه چینش باس‌فایت‌های بازی هم باید صحبت کنیم. بازی Sekiro Shadows Die Twice دارای تعداد بسیار زیادی از باس‌فایت است و به جز باس‌های اصلی، شاهد چند مینی‌ باس‌فایت هم هستیم. مینی باس‌فایت‌ها قدرت کم‌تری دارند اما در بسیار یاز اوقات قدرتی مشابه با باس یا غولاخرهای بازی‌های دیگر دارند و اصلا نباید آن‌ها را دست کم بگیرید. باس‌فایت‌های بازی سکیرو برای PS4 هرکدام استراتژی مخصوص به خود را دارند و برای شکست دادنشان باید بارها شکست بخورید. البته وقتی که در بازی سکیرو حرفه‌ای شوید، احتمالا دیگر صفحه You Are Dead را خیلی کم‌تر خواهید دید؛ اما حداقل تا اواخر بازی، باید به مرگ‌های زیاد عادت کنید.

دانلود بازی sekiro shadows die twice pc

نکته بسیار خوب گیم‌پلی، سندباکس بودن محیط بازی است. محیط سندباکس بدین معنی است که بازی جهان باز نیست، اما مانند عناوینی چون TLOU 2 یا بازی God Of War می‌توانید آزادانه در محیط بچرخید و حتی ماموریت‌های فرعی و مخفی انجام دهید و آیتم‌های مفیدی را جمع‌آوری کنید. آیتم‌هایی که در اثر گشت و گذار بدست می‌آورید، بسیار یاوقات مفید حاصل می‌شوند و ما می‌توانید به وسیله آن‌ها، Equipment خود را ارتقا دهید.

بازی Sekiro Shadows Die Twice آن‌قدر در آپگرید کردن سلاح‌هایش قابلیت دارد، که کاملا سیرابتان خواهد کرد. در ابتدا کارتان را با یک شمشیر نسبتا ضعیف و یک دست مکانیکی آغاز می‌کنید و به تدریح هر دوی این موارد را ارتقا خواهید داد. این نکته هم مدنظر داشته باشید که برای به پایان رساندن این تجربه داستانی 30 الی 40 ساعته محبور به ارتقای خود هستید، مگرنه در همان اواسط بازی نخواهید توانست دشمنان خود را شکست دهید.

محیط و نقشه بازی واقعا پرجرئیات و زیباست. اتمسفر زیبای ژاپن فئودال در کنار محیط رنگارنگ اما غمگین بازی، یک حس تناقض بسیار زیبا و خاص را به شما می‌دهد. وقتی در علفزارهای سفید و دشت‌های سرسبز به مبارزه دشمنان می‌روید، خود را کاملا غرق در محیط زیبای بازی خواهید دید و شاید اصلا دوست نداشته باشید بازی به اتمام برسد. اتمسفر خفقان و ترسناک را قبلا در بازی‌های میازاکی و فرام سافتور دیده‌ایم؛ اما با بازی Sekiro به ما ثابت شد که این استودیو خلاق و ماهر، تنها در خلق اتمسفرهای تاریک و سرد استاد نیست و می‌تواند یک بازی سخت و دشوار را در یک محیط رنگارنگ اما غم‌زده را هم برای ما به ارمغان بیاورد.

همان‌طور که گفتیم نقشه بازی مملو از جزئیات است. وقتی لفظ نقشه را برای بازی به کار می‌برم، صرفا به معنای آن نیست که بازی سکیرو: سایه ها دوبار می‌ میرند دارای Mini Map است; اتفاقا شما در جهان بازی رها هستید و باید با استفاده از علائم و صحبت‌های دشمنان یا گشت و گذار به مکان‌های مورد نظر برسید، اما آن‌قدر محیط بازی بزرگ است که می‌توانید در جهان بازی چرخ بزنید و در جای جای آن یک آیتم یا ماموریت منجصر به فرد به دست آورید؛ حتی ممکن است به ناچار از راهنمای بازی sekiro برای پیش‌روی استفاده کنید

.در هر گوشه از گیم پلی بازی Sekiro Shadows Die Twice کاری برای انجام دادن هست. مثلا با انجام یک سری مینی‌گیم‌ها می‌توانید شمشیر خود را ارتقا دهید یا منابع جمع‌آوری کنید و به نزد آهنگر بروید تا وسایلتان را ارتقا دهد. به طور خلاصه عنصر نقش‌آفرینی خیلی بیش‌تر از بازی‌های دارک سولز و بلادریورن در این بازی به چشم می‌خورد.

گرافیک بازی Sekiro: Shadows Die Twice

دانلود بازی سیکیرو

گرافیک بازی Sekiro Shadows Die Twice طوری طراحی شده که هر گیمری بتواند از آن لذت ببرد. بازی به لطف موتور گرافیکی فوق‌العاده From Software بسیار بهینه است و تقریبا سیستم‌های قدیمی هم قادر به اجرای بازی سکیرو هستند. اگر سیستم مورد نیاز بازی Sekiro Shadows Die Twice را مشاهده کنید؛ به میزان بهینه بودن این بازی پی خواهید برد. بازی سکیرو برای کامپیوتر حتی در پرجرئیات‌ترین صحنات هم دچار لگ و افت فریم نمی‌شود و این بازی یکی از روان‌ترین عناوینی خواهد بود که بازی می‌کنید. کیفیت تکسچرها در حد یک بازی نسل هشتمی است و از نظر بصری چشم‌گیر و زیبا هستند. در مناطقی مثل علفزارها و دشت‌های وسیع اگر روی بافت‌های مختلف اطرافتان زوم کنید و آن‌ها از فاصله خیلی نزدیک مشاهده کنید، می‌بینید که چندان کیفیت خود را از دست نمی‌دهند و این نشان از هنر سازندگان در طراحی چنین کیفیت بصری استادانه‌ای است.

البته این را هم باید بگویم که بازی Sekiro: Shadows Die Twice از نظر گرافیکی حیرت‌زده‌تان نمی‌کند؛ اما گرافیک ضعیف یا متوسطی هم ندارد. در واقع فرام سافتور از استایل خاصی برای طراحی گرافیک بازی استفاده کرده که باعث شده در کمال واقع‌گرایی کمی هم به فانتزی بگراید. سایه‌زنی‌ها کیفیت مناسبی دارند و شاهد لبه تیز یا عدم عمق در آن‌ها، مخصوصا در حین حرکت نیستیم. نورپردازی محیط در شب واقها چشم‌نواز است و اگر در روز هم به خورشید نگاه کنید یک بازتاب زیبا را در صفحه مانیتور خود مشاهده خواهید کرد.

یکی از نکات ضعیف در گرافیک بازی، طراحی لباس کاراکترهاست که گویی به بدنشان چسبیده است و به جز شخصیت اصلی، بقیه شخصیت‌ها طراحی خوبی برای لباس‌ها ندارند و به دور از واقعیت هستند. به لطف بزرگ بودن محیط، شما باید وقت زیادی را ضرف گشت و گذار برای رسیدن به هدف کنید و به همین دلیل سرعت لود شدن بافت‌های جهان بازی بسیار مهم است که در این فاکتور هم بازی Sekio Shadows Die Twice کارش را به خوبی انجام داده است.

صداگذاری و موسیقی بازی Sekiro: Shadows Die Twice

نمرات بازی sekiro

در این گونه بازی‌ها، همیشه صداگذاری شخصیت‌ها اهمیت خاصی دارند. به دلیل فضای سامورایی‌گونه بازی، باید از صداگذاران حرفه‌ای استفاده شود تا بتوانند به خوبی حس داستان حماسی بازی را منتقل کنند. در بازی Sekiro Shadows Die Twice هم به این مورد توجه بسیاری شده است و در کنار سکیرو که پروتاگونیست بازی است؛ صدای بقیه شخصیت‌ها هم روی چهره‌شان می‌نشیند و به خوبی دیالوگ‌های خود را با لحن مناسب بیان می‌کنند.

موسیقی بازی هم به خوبی با داستان و اتمسفر بازی هماهنگ است. در مواقع لازم موسیقی متن ریبتم تندتری پیدا می‌کند و در مواقع عادی و قدم‌زنی، یک ندای آرام و موسیقی آرام‌بخش را می‌شنوید. هم‌چنین در بعضی از مواقع هم اصلا موسیقی پخش نمی‌شود تا به صدای محیط گوش فرا دهید و غرق در این بازی زیبا بشوید. بهترین موسیقی‌های بازی هم در هنگام مبارزات شنیده می‌شود؛ جایی که به معنای واقعی یک بازی حماسی را لمس خواهید کرد.

قبل از سخن پایانی، پیشنهاد ما به شما برای تجربه بهتر بازی‌ها، تهیه ست‌های گیمینگ مانند دسته بازی، هدفون گیمینگ، کیبورد گیمینگ، موس گیمینگ، ماوس پد بازی، پایه شارژ دسته PS4، برچسب PS4، کاور دسته PS4، کیف پلی استیشن 4، برچسب Xbox و … از فروشگاه اینترنتی پلازا است.

سخن نهایی

دانلود ترینر بازی sekiro

بازی Sekiro Shadows Die Twice یکی از بهترین بازی‌های نسل هشتم است که کاملا لایق لقب بهترین بازی 2019 است. داستان حماسی بازی سکیرو در کنار گیم‌پلی فوق‌العاده چالشی بازی می‌تواند هر گیمری را راضی نگه دارد. دانلود بازی سکیرو برای کامپیوتر می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها برای شما، به خصوص در این دوران قرنطینه باشید. اگر از طرفداران بازی‌های دارک سولز یا هر سولزلایک دیگری هستید، لحظه‌ای در تجربه بازی Sekiro درنگ نکنید. اگر هم این اولین عنوان از دسته سولزلایک‌هاست که می‌خواهید بازی کنید، بازی Sekiro برای شروع بسیار مناسب است و نمرات بازی sekiro هم به خوبی کیفیت آن را نشان می‌دهد. قیمت بازی sekiro هم اکنون در فروشگاه استیم، 30 دلار می‌باشد.

856x482 (0x0)
121.40 KB
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران1 دیدگاه
avatar
kafka
.
19 مرداد 1398، 16:35
پاسخ
0
0
بابت دوبله متشکرم.
جدول فروش فیلم ها
 • 77.5 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 42.1 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 33 میلیارد تومان
  بخارست
  اکران: 24 آبان 1401
 • 22.2 میلیارد تومان
  پسر دلفینی
  اکران: 02 شهریور 1401
 • 22.1 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 21.5 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 20.5 میلیارد تومان
  ابلق
  اکران: 26 مرداد 1401
 • 19.8 میلیارد تومان
  دوزیست
  اکران: 20 مرداد 1401
 • 16.7 میلیارد تومان
  لوپتو
  اکران: 01 مهر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1400