علت خالی شدن ناگهانی باتری گوشی و آموزش حل آن

thumbnail
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

خالی شدن باتری گوشی یکی از مشکلاتی است که دیر یا زود گریبان کاربران این محصول پرکاربرد دنیای فناوری را می‌گیرد. اما در ادامه به مواردی اشاره می‌‎کنیم که اگر رعایت شوند، به افزایش طول عمر باتری کمک خواهند کرد.

خالی شدن باتری موبایل آیفون /mobile-phone-battery/باطری ال جی

شما چه صاحب یک گوشی آیفون یا یک گوشی اندروید باشید، حتما بعد از مدتی نحوه ارتباط برقرار کردن با آن آشنا می‌شوید و کوچک‌ترین تغییرات و مشکلات آن را تشخیص می‌دهید. با این حساب باید این حقیقت را بپذیریم که گوشی‌ها محصولاتی گران قیمت هستند و نگهداری صحیح از گوشی باعث خواهد شد تا بتوانید مدت زمان بیشتری را از آن استفاده کنید. با این حال در هزینه‌های خود نیز صرفه‌جویی خواهید کرد.

اما گاهی اوقات باتری گوشی زودتر از خود گوشی از کار می‌افتد و اجازه نخواهد داد تا شما یک روز را بی دغدغه از آن استفاده کنید. در این راستا ممکن است شما را با مشکل خالی شدن ناگهانی باتری گوشی مواجه کند. برای این مساله دلایل مختلفی مطرح است که در ادامه به تعدادی از آنها اشاره خواهیم کرد. درواقع رعایت نکاتی که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد به جلوگیری از خالی شدن ناگهانی باتری گوشی اندروید مانند سامسونگ و همچنین گوشی‌های آیفون کمک خواهد کرد. اگر هم سوالات بیشتری درباره باتری موبایل دارید می‌توانید به مقاله 20 پرسش و پاسخ درباره باتری های موبایل در پلازا مراجعه کنید. همچنین برای اطلاع از قیمت باتری گوشی آیفون و یا باتری سایر گوشی‌های اندروید می‌توانید فروشگاه اینترنتی پلازا را به عنوان مرجعی مطمئن انتخاب نمایید.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

دلایل خالی شدن ناگهانی باتری گوشی

خالی شدن سریع باتری گوشی، دلایل متعددی دارد و ممکن است یکی از دلایل زیر موجب خالی شدن سریع باتری تلفن همراه شما شده باشد.

 • نور نمایشگر گوشی بیش از اندازه زیاد است
 • گوشی شما به طور دائم شبکه وای فای را جستجو می کند
 • نوتیفیکیشن‌ها و اعلان‌ها باعث خالی شدن باتری گوشی خواهند شد
 • برنامه‌هایی که که در پس زمینه گوشی اجرا می‌شوند
 • استفاده بیش از اندازه از برنامه‌ها
 • استفاده از برنامه‌های پرکاربرد
 • اپلیکیشن‌ها و داده‌هایی که به طور مرتب همگام سازی می‌شوند
 • آپدیت نرم افزاری
 • مشکل سخت افزاری

در ادامه به تفصیل در مورد هریک از دلایل، توضیح خواهیم داد اما پیش از آن، بهتر است که ویدیو زیر را تماشا کنید. این ویدیو در مورد 15 اشتباهی است که ممکن است در مورد باتری موبایل مرتکب شویم.

 

نور نمایشگر گوشی بیش از اندازه زیاد است

دلیل زود خالی شدن باتری گوشی

 

همچنین بخوانید :

یکی از مواردی که باعث خالی شدن شارژ گوشی می‌شود، نور بیش از اندازه نمایشگر است. یکی از روش‌هایی که می‌توانید با کمک آن این مساله را برطرف کنید، این است که همیشه نور نمایشگر را یا در حالت کم و یا در حالت تنظیمات اتوماتیک قرار دهید. گفتنی است حالت تنظیمات اتوماتیک باعث خواهد شد تا نور نمایشگر متناسب با محیطی که در آن حضور دارید تنظیم شود. با این تنظیمات خیال شما از بابت خواندن پیام‌ها در فضای خارج از ساختمان نیز راحت خواهد بود. یک راه دیگر برای کاهش میزان مصرف باتری در گوشی‌ها این است که بتوانید مدت زمان خاموش شدن نمایشگر را کاهش دهید.

یعنی هر چقدر نمایشگر گوشی شما کمتر روشن باشد باتری دوام بیشتری خواهد داشت. به عنوان مثال در نمایشگرهای بزرگ همچون گوشی‌های سامسونگ، رعایت این مساله باعث خالی شدن باتری گوشی سامسونگ در مدت زمان دیرتری خواهد شد. شما می‌توانید در این مطلب نتیجه تست باتری سامسونگ گلکسی اس 10 را مشاهده کنید.

گوشی شما به طور دائم شبکه وای فای را جستجو می کند

علت خالی شدن ناگهانی باتری موبایل

 

اینکه شما همیشه آنلاین باشید، از جهات مختلفی می‌تواند خوب باشد. اما اگر وای فای گوشی در محلی که وای فای وجود ندارد و حتی امکان دسترسی نیز میسر نیست روشن باشد، باعث خواهد شد تا انرژی زیادی از باتری گوشی گرفته شود که این مورد می‌تواند یکی دیگر از مواردی باشد که منجر به خالی شدن شارژ گوشی شما خواهد شد. پس زمانی که نیازی به وای فای ندارید و در جایی هستید که شبکه وای فای وجود ندارد و یا امکان دسترسی به آن میسر نیست می‌توانید آن را خاموش کنید. با این کار کمک بزرگی به باتری گوشی خود خواهید کرد.

نوتیفیکیشن ها و اعلان‌ها باعث خالی شدن باتری گوشی خواهند شد

battery usage/ تنظیمات باتری برای جلوگیری از خالی شدن باتری گوشی

خوب است یک بار دیگر به کارهایی که در طول روز با گوشی خود انجام می‌دهید فکر کنید. برنامه‌های مختلف ممکن ست در طول روز نوتیفیکیشن‌ها و اعلان‌های مختلفی را به شما نشان دهند که این اتفاق باعث مصرف باتری خواهد شد. می‌توانید کاری انجام دهید که نوتیفیکیشن برنامه‌هایی که اهمیت چندانی برای شما ندارند، خاموش شوند. با این حساب می‌توانید کمک زیادی به افزایش عمر باتری گوشی هوشمند خود کنید.

برنامه هایی که که در پس زمینه گوشی اجرا می شوند

خالی شدن باتری گوشی سامسونگ

خب شما به راحتی می‌توانید برنامه‌های اضافه و اپلیکیشن های موبایلی که در پس زمینه گوشی در حال اجرا هستند را پاک کنید. این کار کمک زیادی به عدم خالی شدن باتری گوشی شما خواهد کرد. گفتنی است که اجرای برنامه‌های متعدد در پس زمینه تاثیر بسیار زیادی در مصرف باتری گوشی خواهد داشت. به عنوان مثال برنامه‌هایی مانند فیسبوک و ایمیل که در پس زمینه اجرا شوند، می‌توانند از قاتلان باتری باشند.

استفاده بیش از اندازه از برنامه ها

اپلیکیشن آیفون / iphone/قیمت باتری اصلی آیفون

اگر در طول روز به صورت مداوم آب و هوا را از طریق گوشی خود چک می‌کنید و یا کارهایی مانند مسیریابی را با گوگل مپ برای مدت زمان طولانی انجام می‌دهید، باید بگوییم که باتری گوشی شما در معرض تمام شدن قرار دارد. درواقع استفاده از برنامه‌هایی که به GPS نیاز دارند قابل قبول است اما استفاده مداوم از برنامه‎‌ها با GPS روشن باعث تخلیه باتری گوشی خواهد شد. از طرف دیگر استفاده مداوم از برنامه‌های دیگری مانند برنامه پخش موسیقی، مشاهده فیلم در طول روز، تماس‌های تلفنی مداوم و طولانی مدت و انجام بازی‌های سنگین باعث خواهد شد تا مصرف باتری گوشی شما افزایش یابد. استفاده بسیار زیاد از این برنامه‌ها نیز ممکن است باعث خالی شدن ناگهانی باتری گوشی شود.

استفاده از برنامه های پرکاربرد

خالی شدن ناگهانی باتری گوشی

گاهی اوقات حتی اعمال تنظیمات مختلف مشکل خالی شدن باتری گوشی را حل نمی‌کند. درواقع برنامه‌های پرکاربردی که روزانه مورد استفاده قرار می‌گیرند، باعث خواهند شد تا باتری زیادی از گوشی مصرف شود. درواقع استفاده همزمان از برنامه‌هایی همچون بازی، تماشای ویدیو و خواندن اخبار باعث خواهد شد تا باتری زیادی از گوشی مصرف شود. با این حال آگاهی از این موضوع باعث خواهد شد تا بتوانید عمر و دوام باتری گوشی خود را افزایش دهید.

اپلیکیشن‌ها و داده‌هایی که به طور مرتب همگام سازی می‌شوند

یکی دیگر از دلایل خالی شدن شارژ گوشی اندروید و یا گوشی‌های آیفون می‌تواند همگام سازی داده‌ها در برنامه‌های مختلف باشد. پشتیبان گیری از داده‌های مختلف نیز باعث خواهد شد تا باتری گوشی شما خالی شود. درواقع این امکانات باعث خالی شدن باتری گوشی اندروید و همین‌طور باتری گوشی‌های آیفون خواهد شد و گاهی خالی شدن ناگهانی باتری را نیز درپی خواهد داشت. البته تنظیماتی در بخش تنظیمات باتری وجود دارد که شما می‌توانید به گوشی خود اعلام کنید که از چه داده‌هایی پشتیبان تهیه شود؛ همچنین در مواقع خاص این کار را غیرفعال کنید.

آپدیت سیستم عامل

علت زود خالی شدن باتری گوشی سامسونگ

 

خب دلایل زیادی وجود دارد که همیشه سیستم عامل خود را آپدیت نگه دارید. اما اگر شما با طول عمر باتری گوشی خود مشکل دارید و با مساله خالی شدن باتری گوشی مواجه هستید باید بگوییم که آپدیت سیستم عامل کمک خواهد کرد تا باگ های احتمالی باتری برطرف شود و طول عمر آن نیز افزایش یابد. همچنین خوب است که همیشه برنامه‌هایی که زیاد مورد استفاده قرار می‌دهید را نیز به روز نگه دارید. درواقع آخرین نسخه‌های هر نرم افزار به دور از ایرادات پیشین هستند و در حقیقت نسخه‌هایی ارتقا یافته و بدون ایراد به حساب می‌آیند. خوب است بدانید گاهی اوقات مشکلات مربوط به یک نرم افزار و یا سخت افزار خاصی باعث خالی شدن ناگهانی باتری گوشی یا خالی شدن باتری گوشی خاموش خواهد شد.

 

مشکل سخت افزاری

باتری اپل / Apple Battery

اگر مشکلات نرم افزاری گوشی خود برطرف کرده‌اید، اما باز هم با مشکل خالی شدن باتری گوشی مواجه هستید باید بگوییم که احتمالا موبایل شما با یک مشکل سخت افزاری مواجه است. البته این موضوع بستگی دارد که چقدر از عمر گوشی شما می‌گذرد و چند سال است که از آن استفاده می‌کنید. این مشکلات گاهی هم منجر به خالی شدن باتری گوشی خاموش نیز خواهد شد.

با همه این‌ها باید بگوییم که اگر باتری گوشی شما با مشکل خالی کردن شارژ و یا خاموش شدن ناگهانی مواجه است، می‌بایست نسبت به تعویض آن و جایگزینی آن با یک باتری جدید اقدام کنید. اگر باتری قابل جداسازی خراب شده باشد، می‌توانید از طریق این مطلب با نحوه تعویض باتری گوشی هوشمند آشنا شوید. از این رو می‌توانید چنین محصولاتی را از فروشگاه پلازا نیز تهیه کنید. تنها کافی است بر روی دکمه زیر کلیک کرده و سفارش خود را ثبت کنید.

خرید انواع باتری از فروشگاه پلازا

راه حل‌های مشکل خالی شدن باتری گوشی

خالی شدن ناگهانی باتری گوشی

برای حل هر مشکلی، ابتدا باید دلیل آن را بیابید و سپس در صدد حل آن برآیید. بنابراین ابتدا پیش از پیدا کردن راه حل برای معضل خالی شدن سریع باتری گوشی، دلیل آن را در میان یکی از دلایل بالا بیابید. پس از اینکه دلیل این معضل را پیدا کردید در میان راه‌حل‌های زیر راه حل مناسب حل مشکل خود را انتخاب کنید. برای کاهش مصرف باتری تلفن همراه راه‌حل‌های مختلفی وجود دارند که در ادامه به برخی از این راه حل‌ها اشاره خواهیم کرد.

 • نور صفحه نمایش گوشی خود را کاهش دهید
 • نور نمایشگر خود را به حالت اتوماتیک درآورید. در این حالت نور نمایشگر تلفن همراه شما با توجه به محیط اطراف تنظیم خواهد شد و تنها در حالتی که به آن نیاز دارید به صورت خودکار کم و زیاد خواهد شد.
 • از والپیپرهای زنده برای نمایشگر  خود استفاده نکنید چرا که والپیپرهای متحرک، شارژ بیشتری مصرف می‌کنند.
 • از تصاویر پس زمینه تیره رنگ استفاده کنید.
 • در مواقعی که از تلفن همراه خود استفاده نمی‌کنید، برای ذخیره بیشتر باتری گوشی خود، آن را به حالت هواپیما یا همان Airplane Mode درآورید.
 • با تغییر تنظیمات گوشی خود، از ادامه فعالیت برنامه‌ها و اپ‌ها در زمان قفل شدن نمایشگر خودداری کنید.
 • اگر از آیتم‌هایی چون Wi-Fi، GPS و بلوتوث استفاده نمی‌کنید، این گزینه‌ها را غیر فعال کنید چرا که روشن بودن دائمی این آیتم‌ها سبب مصرف بیش از حد باتری تلفن همراه می‌شود.
 • اگر هیچ یک از راه‌حل‌های ذکر شده کمکی به حل معضل خالی شدن باتری گوشی شما نکرد، به احتمال زیاد با مشکل سخت‌افزاری مواجه هستید و برای حل آن باید برای تعویض یا تعمیر باتری، اقدام کنید.

علت خالی شدن باتری گوشی

راه حل مشکل خالی شدن شارژ گوشی سامسونگ

اگر صاحب گوشی سامسونگ هستید و با مشکل خالی شدن سریع باتری تلفن همراه مواجه هستید، پیش از مراجعه به نمایندگی‌های مربوطه، راه حل‌های ارائه شده در این بخش را امتحان کنید.

اندروید 7 و 8

اگر گوشی سامسونگ شما از یکی از سیستم عامل‌های اندروید 7 یا 8 استفاده می‌کند، طبق تصویر مراحل زیر را برای کاهش مصرف باتری انجام دهید.

علت زود خالی شدن باتری گوشی سامسونگ

 1. وارد بخش تنظیمات گوشی سامسونگ خود شوید
 2. گزینه Device Maintenance را انتخاب کنید
 3. از میان گزینه‌های موجود در قسمت پایین صفحه، گزینه باتری (Battery) را انتخاب کنید
 4. پس از آن، روی دکمه آبی رنگ SAVE POWER ضربه بزنید

بهینه‌سازی مصرف باتری

با انجام راه حل‌های زیر مصرف باتری تلفن همراه خود را بهینه کنید.

خالی شدن ناگهانی باتری گوشی سامسونگ

 1. وارد بخش تنظیمات گوشی سامسونگ خود شوید
 2. گزینه Device Maintenance را انتخاب کنید
 3. گزینه Battery Usage را انتخاب کنید
 4. روی 3 نقطه سمت چپ بالای صفحه ضربه زده و گزینه Optimise battery usage را انتخاب کنید

راه حل مشکل خالی شدن شارژ گوشی هوآوی

در ادامه مراحلی برای ذخیره بیشتر باتری گوشی‌های هوآوی ذکر خواهیم کرد. با انجام گام به گام این مراحل، قادر به کاهش مصرف باتری گوشی هوآوی خود خواهید بود و معضل خالی شدن ناگهانی باتری گوشی هواوی را حل کنید.

 • نور صفحه نمایش خود را کاهش دهید

خالی شدن ناگهانی باتری گوشی هواوی

 • مدت زمان خاموش شدن نمایشگر گوشی خود را کاهش دهید.

خالی شدن ناگهانی باتری گوشی هواوی

 • میزان مصرف باتری نمایشگر را کاهش دهید

علت خالی شدن باتری گوشی

 • دستگاه خود را ری‌استارت کنید
 • آپدیت جدید دستگاه خود را چک کنید و در صورت وجود آپدیت جدید، دستگاه خود را به روزرسانی کنید. معمولا با هر به روزرسانی میزان مصرف باتری تلفن‌های همراه بهینه خواهند شد.

علت خالی شدن ناگهانی باتری موبایل

کلام آخر

در این مطلب به بررسی دلایل و راه حل‌های حل مشکل خالی شدن باتری گوشی تلفن همراه پرداختیم. علاوه بر این، راه حل‌هایی اختصاصی برای گوشی‌های سامسونگ و هوآوی نیز ارائه دادیم. شما برای حل مشکل خالی شدن ناگهانی باتری گوشی خود از چه روشی استفاده می‌کنید؟ به نظر شما دلیل اصلی بروز این مشکل در تلفن‌های همراه چیست؟ نظرات خود را در کادر پایین با پلازا به اشتراک بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 1.867 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 361 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 279 میلیون دلار
  The Batman
  اکران: 04 مارس 2022
 • 273 میلیون دلار
  Uncharted
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 138 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 116 میلیون دلار
  Death on the Nile
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 72 میلیون دلار
  Jackass Forever
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 47 میلیون دلار
  Dog
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 4 میلیون دلار
  Cyrano
  اکران: 25 فوریه 2022