فصل هشتم شام ایرانی با بهاره رهنما و مریم امیر جلالی در راه است

thumbnail
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

سریال شام ایرانی نمونه‌ای موفق از کپی‌برداری در ایران است. این سریال که از یک برنامه معروف جهانی الگو گرفته حالا به فصل هشتم رسید. فصل هشتم شام ایرانی با گروه بازیگران زن به زودی از راه می‌رسد.

شام ایرانی یک برنامه در سبک رئالیتی شو است که در سال 1390 توسط بیژن بیرنگ کلید خورد و تا امروز نیز یازده فصل جنجالی و پر حاشیه را پخش کرده است. قسمت اول این سریال در 11 بهمن 90 منتشر شد و حتی در برهه‌ای از سیمای جمهوری اسلامی جمعه شب‌ها پخش می‌شد. این برنامه در کشورهای دیگر جهان خیلی نو و بدیع به حساب نمی‌آید و به صورت یک برنامه تلویزیونی که به صورت مستمر ساخته و پخش می‌شود، در آمده است. ولی این دست از برنامه‌ها در کشور ما کاملا جدید و کم سابقه هستند و همین موضوع مشکلات و چالش‌های زیادی را برای سازندگان این برنامه رقم زده است.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

 


سری جدید سریال شام ایرانی


پس از فصل هشتم از سری اول شام ایرانی که توسط بیژن بیرنگ کارگردانی می‌شد، ضبط این برنامه برای مدت چهار سال متوقف شد و تا زمستان 98 خبری از آن به گوش نرسید. سرانجام در زمستان 98 اعلام شد که قرار است سری جدید این سریال به کارگردانی سعید ابوطالب در سال 99 پخش شود. تاکنون هفت فصل از سری جدید شام ایرانی با حضور بازیگران ایرانی و برخی بازیگران ترکی، آذربایجانی و لبنانی، تولید و پخش شده است. به بهانه پخش فصل هشتم شام ایرانی، نگاهی به فصل‌های سری جدید شام ایرانی خواهیم انداخت.

 

فصل هشتم سری جدید شام ایرانی

سریال شام ایرانی فصل هشتم 8

 • مهمانان:  مریم امیرجلالی، بهاره رهنما، فلور نظری و شهرزاد کمال‌زاده

فصل هشتم شام ایرانی از اواخر آبان 99 پخش می‌شود. سعید ابوطالب 17 آبان خبر پایان فیلمبرداری این فصل را رسانه‌ای کرد و با انتشار عکس‌هایی از فصل هشتم شام ایرانی، زمان پخش آن را پس از اتمام فصل هفتم اعلام کرد. بهاره رهنما در سری قبلی شام ایرانی هم حضور داشت و این دومین حضور او در این رئالیتی شو محسوب می‌شود

 

فصل هفتم سری جدید شام ایرانی

فصل های شام ایرانی

 • مهمانان:  امیرمهدی ژوله، محمد لقمانیان، مهدی کوشکی و محمدرضا علیمردانی

فیلمبرداری و تولید فصل هفتم سری جدید برنامه شام ایرانی با حضور گروهی از بازیگران و هنرمندان مرد، به کارگردانی سعید ابوطالب آغاز شده است. شرکت‌کنندگان فصل هفتم شام ایرانی عبارتند از : امیرمهدی ژوله، محمد لقمانیان، مهدی کوشکی و محمدرضا علیمردانی. امیرمهدی ژوله، بازیگر و فیلمنامه‌نویس مطرح کارهای طنز برتر کشور است و چهره شناخته شده‌ای در عرصه سینما و تلویزیون محسوب می‌شود. مهدی کوشکی نیز بازیگر سینما و تلویزیون و کارگردان تئاتر و همچنین همسر سابق ریحانه پارسا است. محمد لقمانیان نیز در عرصه صداپیشگی فعالیت کرده و صداپیشگی شخصیت‌هایی چون؛ بچه فامیل دور در مجموعه کلاه قرمزی را انجام داده است.

محمدرضا علیمردانی صداپیشه، خواننده، مجری، استندآپ کمدین و بازیگر ایرانی است که چهارمین شرکت‌کننده شام ایرانی است که میزبانی شب اول را به عهده دارد. گفتنی است که میزبانی شب دوم این فصل نیز بر عهده محمد لقمانیان است. هنوز تاریخ دقیق پخش فصل هفتم شام ایرانی مشخص نیست اما این فصل هم مانند فصل‌های پیشین از سرویس‌های شبکه نمایش خانگی یعنی نماوا و فیلیمو پخش خواهد شد.

 

فصل ششم سری جدید شام ایرانی

سریال شام ایرانی جدید

 • مهمانان:  فاطمه گودزی، نسیم ادبی، فریبا نادری و شهره سلطانی

فصل ششم این سریال تولید شده است و امشب یعنی 16 مرداد 99 در ساعت 20 از فیلیمو و نماوا پخش خواهد شد. شرکت کنندگان شام ایرانی فصل ششم،بازیگران زن از جمله فاطمه گودزی، نسیم ادبی، فریبا نادری و شهره سلطانی هستند. انتشار عکسی از فصل ششم شام ایرانی در فضای مجازی، و تم لباس شرکت کنندگان حواشی بسیاری را در فضای مجازی به وجود آورد. کاربران شبکه‌های مجازی نسبت به تم مدرسه در این قسمت از برنامه واکنش‌های متعددی از خود نشان دادند. به طور کلی به نظر می‌رسد که مخاطبان مشتاق دیدن فصل ششم این برنامه هستند و باید دید که واکنش مخاطبان پس از پخش این برنامه چه خواهد بود.

 

فصل پنجم سری جدید شام ایرانی

شام ایرانی سری جدید

 • مهمانان: علیرضا خمسه، میرطاهر مظلومی، امیر حسین صدیق و علی مسعودی

فصل پنجم سری جدید شام ایرانی با حضور علیرضا خمسه، میرطاهر مظلومی، امیر حسین صدیق و کمدین معروف برنامه خندوانه علی مسعودی برگزار شد.

 

فصل چهارم سری جدید شام ایرانی

سریال شام ایرانی سری جدید

 • مهمانان: نگین معتضدی، آشا محرابی، مرجانه گلچین و نعیمه نظام‌دوست

فصل چهارم شام ایرانی سری جدید با شرکت نگین معتضدی، آشا محرابی، مرجانه گلچین و نعیمه نظام‌دوست ساخته شد و هر پنج شنبه از طریق شبکه خانگی در دسترس دوستداران و طرفداران شام ایرانی قرار گرفت.

کارگردان این سری از شام ایرانی که بسیار بر سر زبان‌ها افتاد و توانست مخاطبان زیادی جذب کند، درباره فصل جدید و مشکلاتی که کرونا برای ضبط پیش آورده بود گفت:

آن موقع هنوز موضوع کرونا مطرح نبود، اما در روزهای سختی کار را شروع کردیم، مثل شهادت سردار سلیمانی و بعد هم اتفاقات هواپیما. همه این‌ها در کار اثر گذاشت، ولی ما کار را ادامه دادیم تا اینکه اتفاق کرونا افتاد و باعث شد بازیگران خارجی به ایران نیایند و با شرایطی که ایجاد شد کار کمی کند شد. پروازهای خارجی متوقف و دچار اختلال شدند و ما نتوانستیم به بعضی از کشورها برویم. قرار بود بازیگرانی از کشور روسیه و هند در «شام ایرانی» حضور داشته باشند که تاریخ پروازها به هم ریخت و عملی نشد.

ابوطالب در ادامه خاطر نشان کرد که:

اتفاق خوبی که افتاد این بود که ما چون 17 قسمت را تولید کرده بودیم، زمان مضاعفی گذاشتیم تا گروه تدوین را تقویت کنیم و دوستان شبانه‌روز کار کردند تا این قسمت‌ها به پخش برسند.

 

فصل سوم سری جدید شام ایرانی

شام ایرانی سری جدید

 • مهمانان: سید جواد هاشمی، علی انصاریان، حامد آهنگی و جورج اوسطا

فصل سوم سریال شام ایرانی با حضور بازیگران ایرانی سید جواد هاشمی، علی انصاریان، حامد آهنگی و بازیگر لبنانی، جورج اوسطا پخش شد. در قسمت اول هم بازیگران با سفری به لبنان مهمان جورج اوسطا بودند. از چالش‌های این فصل ناتوانی ایرانی‌ها در برقراری ارتباط با بازیگر خارجی این برنامه به دلیل نداشتن زبان مشترک بود که البته در دو فصل قبلی هم این مشکل وجود داشت. با این حال این موضوع علاوه بر سختی‌ها، باعث به وجود آمدن صحنه‌هایی جالب و خنده دار شد که برای خیلی از مخاطبان سرگرم کننده بود.

 

فصل دوم سری جدید شام ایرانی

سریال شام ایرانی فصل جدید

 • مهمانان: سیما تیرانداز، شبنم قلی خانی، مارال فرجاد، گلشن قیزی

بازیگران ایرانی فصل دوم عبارتند از سیما تیرانداز، شبنم قلی خانی، مارال فرجاد همچنین بازیگر آذربایجانی که گلشن قیزی نام داشت در این فصل از شام ایرانی حضور پیدا کرد.سیما تیرانداز اولین میزبان این فصل از برنامه شام ایرانی بود .تم دهه شصتی به کار رفته توسط شرکت‌کنندگان در شب دوم شام ایرانی به میزبانی مارال فرجاد، موجب استقبال مخاطبان این برنامه واقع شد.

 

فصل اول سری جدید شام ایرانی

شام ایرانی

 • مهمانان: پوریا پورسرخ، سامان گوران، نیما شاهرخ شاهی، امره تتیکل

این فصل با حضور سه بازیگر مرد ایرانی یعنی پوریا پورسرخ، سامان گوران و نیما شاهرخ شاهی و همچنین بازیگر ترک یعنی امره تتیکل تولید شد. این فصل از سریال شام ایرانی در اواخر سال 98 ضبط و در سال جدید پخش شد. با توجه به حضور بازیگر خارجی در این برنامه، توجهات بسیاری به آن جلب شد. بسیاری از مخاطبان از این حرکت استقبال کرده و آن را حرکتی مفید در جهت تبادل فرهنگ‌ها تلقی کرده‌اند.

 

 


ساختار سریال شام ایرانی و مروری بر فصل های سری قبل


این سریال روایتگر رقابت تقریبا دوستانه تعدادی از بازیگران، ورزشکاران و چهره‌های معروف کشور است که برای صرف شام به منزل همدیگر دعوت می‌شوند. در فصل‌های ابتدایی این سریال کارگردانی آن بر عهده بیژن بیرنگ و سروش صحت بود، ولی در فصل‌های بعد کارگردانی آن به سعید ابوطالب سپرده شده است. ساختار این برنامه همانطور که گفته شد شبیه دیگر برنامه‌های مشابه است که در کشورهای دیگر ساخته شده است. سریال شام ایرانی با حضور 4 شرکت کننده ضبط می‌شود. این 4 نفر برای پذیرایی از همدیگر تدارک یک شام مفصل را می‌بینند. این سریال نگاهی به نحوه آشپزی و پذیرایی میزبان می‌اندازد و همچنین نظرات مهمان‌ها را مرور می‌کند. در آخر هم میزبانی که از نظر دیگران بهتر بوده است به عنوان برنده انتخاب می‌شود.

در ادامه به بررسی مجزای فصل‌های سریال شام ایرانی خواهیم پرداخت.

فصل اول شام ایرانی

سریال شام ایرانی جدید

فصل اول سریال شام ایرانی با حضور چهار تن از بازیگران خوب کشور، رامبد جوان، اشکان خطیبی، مهدی پاکدل و سروش صحت ضبط شد و در هر قسمت یکی از این هنرمندان میزبان دیگران بود. با انتشار فصل اول استقبال خوبی از این برنامه به عمل آمد و این سریال با واکنش‌های مثبت از سمت مردم روبرو شد. هر چند سازندگان این برنامه با انتقاداتی نظیر تکراری بودن ایده برنامه و کپی کردن آن از کشورهای خارجی مواجه شدند، اما به ضبط برنامه ادامه دادند. کارگردان، بیژن بیرنگ درباره فصل اول این سریال گفت:

این سریال مسابقه‌ای است که شرکت‌کنندگان برای دیگر شرکت‌کنندگان آشپزی، میزآرایی و در نهایت از همدیگر پذیرایی می‌کنند؛ مسابقه‌ای که مهارت‌های زندگی شرکت کنندگانش را به چالش می‌کشاند؛ مهارت‌هایی مثل صداقت، انصاف، مردمداری و عدالت آن‌ها در زندگی.

بیرنگ از این برنامه به عنوان «یک یادگاری بارها دیدنی و تکرارنشدنی» یاد کرد.

 

فصل دوم شام ایرانی

سریال شام ایرانی

در فصل دوم سریال شام ایرانی با حضور بانوان بازیگر، بهاره رهنما، شقایق دهقان، لادن طباطبایی و سحر زکریا ضبط شد. این فصل از جنجالی‌ترین فصل‌های این سریال بود. وزارت ارشاد چهار قسمت فصل دوم را توقیف و پخش آن را موقتا لغو کرد. این حواشی باعث جبهه گیری‌های برخی از رسانه‌ها شد و انتقادات شدیدی را هم به وزارت ارشاد و هم به سازندگان و بازیگران سریال شام ایرانی وارد کرد. فشار رسانه آنقدر زیاد شد که پس از مدتی لادن طباطبایی اعلام کرد که از دنیای بازیگری در سینما و تلویزیون خداحافظی خواهد کرد. در نهایت چهار قسمت فصل دوم این برنامه منتشر شد.

 

فصل 3 و 4 شام ایرانی

شام ایرانی

همچنین بخوانید :

فصل سوم شام ایرانی با تغییر کارگردان این سریال همراه شد و محمد شایسته کارگردانی آن را بر عهده گرفت. این فصل با شرکت حمید عسکری، امیرحسین رستمی، مهران غفوریان و کامبیز دیرباز برگزار شد و پس از جنجال فصل دوم تقریبا آرامش را به این سریال و طرفدارانش باز گرداند. در شب سوم این برنامه که به میزبانی حمید عسکری، خواننده خوب پاپ کشورمان برگزار شد، او برای دقایقی دست به گیتار برد و برای مهمانانش خواند.

اکبر عبدی، فیروز کریمی، بیژن بنفشه خواه و رضا داوود نژاد شخصیت‌های فصل چهارم را تشکیل دادند. این فصل به کارگردانی محمد شایسته در بهار 92 با حضور کمدین‌های موفق کشور و مربی جنجالی فوتبال ایران، فیروز کریمی ضبط شد و فضای مهیج و دوستانه بسیار خوبی داشت.

 

فصل 5 و 6 سریال شام ایرانی

سریال شام ایرانی چند قسمت است

برزو ارجمند، محمدرضا هدایتی و رضا شفیعی جم و محمدرضا شریفی نیا مهمانان و میزبانان فصل پنجم را تشکیل می‌دادند. در یکی از شب‌های این فصل محمدرضا هدایتی، بازیگر و خواننده خوب کشور، برای بقیه خواند که ویدیو آن در فضای مجازی بسیار پخش شد و واکنش‌های مثبت زیادی را به همراه داشت.

فصل ششم سریال شام ایرانی به کارگردانی سروش صحت و با حضور پوریا پورسرخ، هادی کاظمی، سام درخشانی و پژمان بازغی ضبط شد و این فصل هم توانست رضایت بسیاری از طرفداران را بدست آورد.

 

فصل 7 و 8 شام ایرانی

فصل هفت سریال شام ایرانی نیز با حضور کمدین‌های درجه یک ایران برگزار، ضبط و منتشر شد. در این فصل حمید لولایی، مهران رجبی، علی صادقی و یوسف تیموری حداکثر تلاش خود را برای تهیه شام و پذیرایی از مهمانانشان کردند. در شب آخر که شب میزبانی علی صادقی بود، مهران غفوریان به عنوان مهمان افتخاری حضور داشت.

بفرمایید شام ایرانی

فصل هشتم سریال شام ایرانی که در سال 95 تولید و پخش شد، بار دیگر میزبان بازیگران خانم ایرانی بود. این فصل با شرکت بهنوش بختیاری، نسرین مقانلو، لاله اسکندری و نرگس محمدی به کارگردانی سروش صحت ضبط و روانه شبکه خانگی شد.

 


حواشی و نکات جالب سریال شام ایرانی


این برنامه در طول فصل‌های مختلف با حواشی و مشکلات زیادی دست به گریبان بوده است. در ادامه به مرور حواشی و نکته‌های جذاب این سریال خواهیم پرداخت:

نقدهایی به ساختار برنامه

زمانی که قسمت‌های اولیه این سریال در حال پخش بود، خیلی از منتقدان، سازندگان این برنامه را به کپی کردن از شبکه منوتو و برنامه بفرمایید شام متهم کردند. خبرگزاری مهر در تحلیلی که در سایت خود منتشر کرده بود، در این باره اظهار کرد:

سازندگان برای این که بتوانند بدون مشکل کارشان را به سرانجام برسانند، هر گونه شباهت فرمی و محتوایی را انکار می‌کنند و از طرفی دیگر ایده اصلی برنامه را از «بفرمایید شام» می‌گیرند.

 

مشکلات فصل دوم شام ایرانی

سریال شام ایرانی سری جدید . فصل دوم

فصل دوم سریال شام ایرانی که با حضور بازیگران خانم برگزار شد، از سوی وزارت ارشاد اجازه پخش نگرفت که این موضوع باعث ایجاد حواشی زیادی برای این برنامه شد. بیرنگ در خصوص توقیف این سریال از سوی وزارت ارشاد گفت:

ادامه تولید این مجموعه در حالت تعلیق قرار گرفته است و مسئولان در توضیح دلیل عدم صدور مجوز توزیع برای این مجموعه گفته‌اند که فعلاً برای ادامه تولید آن دست نگه دارید.

پس از جنجال‌های مربوط به فصل دوم این سریال و فشار رسانه‌ها بالاخره فصل دوم منتشر شد، ولی لادن طباطبایی از بازیگران فصل دوم با اعلام کناره گیری از سینما و تلویزیون بار دیگر بازار شایعات را داغ کرد و حتی کارگردان این سریال از نقش منفی رسانه و فشار آن که موجب این اتفاق شد گله کرد. لادن طباطبایی در همان سال از ایران مهاجرت کرد و همراه فرزندش به آمریکا رفت.

شام ایرانی سری جدید / شام ایرانی جدید

در پایان باید گفت که این سریال با توجه به جنجال‌های فصل‌های ابتدایی تا اینجای کار توانسته است یازده فصل را با حضور چهره‌های محبوب مردمی منتشر کند. حال باید دید که در ادامه و با انتشار فصل دوازدهم این مجموعه واکنش‌های مردم و منتقدان در رابطه با شام ایرانی چگونه خواهد بود. نظر شما درباره این سریال چیست؟ آیا آن را تماشا کرده‌اید؟ در پایین همین صفحه و در قسمت نظرات به ما بگویید که کدام فصل از سریال شام ایرانی را بیشتر دوست داشتید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران1 دیدگاه
avatar
مریم
.
24 دی 1400، 21:56
پاسخ
0
0
شام ایرانی خوب بود. ولی من بفرمایید شام رو ترجیح میدم.
جدول فروش فیلم ها
 • 1.867 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 361 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 279 میلیون دلار
  The Batman
  اکران: 04 مارس 2022
 • 273 میلیون دلار
  Uncharted
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 138 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 116 میلیون دلار
  Death on the Nile
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 72 میلیون دلار
  Jackass Forever
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 47 میلیون دلار
  Dog
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 4 میلیون دلار
  Cyrano
  اکران: 25 فوریه 2022