بازی Silent Hill 4: The Room ؛ داستان، تریلر، گیم پلی و نقد و بررسی

بازی Silent Hill 4: The Room
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

به بهانه انتشار دوباره بازی Silent Hill 4: The Room در فروشگاه GOG ، در این مطلب قصد داریم تا مروری کلی بر بازی سایلنت هیل ۴: اتاق ، یکی از جذاب‌ترین و ترسناک‌ترین عناوین ویدئویی داشته باشیم.

بازی Silent Hill 4 The Room یکی از عناوین مشهور در سبک ترس و بقا و چهارمین نسخه از سری سایلنت هیل است که توسط تیم سایلنت (Team Silent) ساخت و توسط کونامی منتشر شد. این بازی در خرداد 1383 (سال 2004) در ژاپن و سپس شهریور ماه در همان سال در آمریکا و اروپا منتشر شد. بازی سایلنت هیل ۴ برای رایانه‌های شخصی و کنسول‌های ایکس باکس و پلی استیشن 2 عرضه شد. حالا پس از 16 سال، این بازی در 2 اکتبر 2020 (11 مهر 1399) بار دیگر برای فروش در پلتفرم GOG قرار گرفته و طرفداران می‌توانند با اجرای پچ روی ویندوز 10 به این بازی دسترسی داشته باشند.

بازی Silent Hill 4 The Room

برخلاف نسخه‌های قبلی که اساساً کل بازی در شهر سایلنت هیل جریان داشت، وقایع این بازی در قسمت جنوبی شهر خیالی اشفیلد (Ashfield) جریان داشته و داستان هنری تاونشند (Henry Townshend) را روایت می‌کند که سعی دارد از آپارتمان محصور شده خود فرار کند. در طول بازی، هنری یک سری از جهان‌های ماوراطبیعی را کشف می‌کند و خود را درگیر با یک قاتل زنجیره‌ای روح‌مانند به نام والتر سالیوان (Walter Sullivan) می‌یابد.

Silent Hill 4 دارای سبک گیم پلی تغییر یافته با زاویه دید سوم شخص و عناصر داستانی است که از قسمت‌های قبلی برگرفته شده. پس از انتشار، بازی واکنش انتقادی عموما مطلوبی را دریافت کرد، اما جدا شدن از ویژگی‌های معمولی مجموعه، واکنش‌های مختلفی را به همراه داشت.

 


داستان بازی Silent Hill 4: The Room


کاراکتر اصلی و قابل بازی سایلنت هیل 4، هنری تاونشند (Henry Townshend) نام دارد. او ساکن مجتمع مسکونی اشفیلد جنوبی، در شهر ساختگی اشفیلد است.

بازی سایلنت هیل ۴: اتاق

هنری یک مرد معمولی است که در اواخر دهه دوم زندگی‌اش قرار دارد و درون‌گراست. در بیشتر قسمت‌های بازی، او تنهاست اما بعضی جاها همسایه او یعنی آیلین گالوین (Eileen Galvin) نیز به هنری ملحق می‌شود. هنری همچنین با شخصیت‌های فرعی جدید مانند سینتیا ولاسکز ، اندرو دی سالو ، ریچارد برینتری و جاسپر گین سر و کار دارد.

بازی Silent Hill 4: The Room شامل دو شخصیت کوچک و دیده نشده از قسمت‌های قبلی است: روزنامه نگار و محقق ژوزف شرایبر (Joseph Schreiber) و قاتل زنجیره‌ای متوفی والتر سالیوان (Walter Sullivan). جوزف برای اولین بار در سایلنت هیل 3 با مقاله مجله‌ای که در محکومیت یتیم خانه “خانه امید” که توسط فرقه مذهبی سایلنت هیل اداره می‌شد ، مورد اشاره قرار گرفت که قهرمان بازی ، هدر میسون (Heather)، می‌تواند آن را کشف کند. در سایلنت هیل 2 ، به والتر در مقاله روزنامه ای اشاره می‌شود که دو کودک را کشته و سپس در سلول زندان خودکشی کرده است. او به دو شکل در بازی ظاهر می‌شود: یکی فرم یک انسان بالغ روح‌مانند، دیگری هم در فرم یک کودک.

بازی سایلنت هیل ۴

در ابتدای بازی، هنری تاونشند به مدت 5 روز در آپارتمان خود در South Ashfield حبس شده است؛ هیچ وسیله ارتباطی‌ای ندارد و مدام کابوس می‌بیند. اندکی پس از آن، سوراخی در دیواره حمام وی ظاهر شده که از طریق آن وارد جهان‌های موازی می‌شود. اولین مقصد او ایستگاه متروکه، جایی است که او با سینتیا ولاسکز رو به رو می‌شود، زنی که متقاعد شده خواب می‌بیند و پس از مدتی توسط مردی ناشناس کشته می‌شود. هنری که در آپارتمان خود بیدار می‌شود، از طریق رادیو می‌فهمد که سینتیا ولاسکز در دنیای واقعی نیز مرده است. وقایع مشابه با سه نفری که هنری پیدا می‌کند تکرار می‌شود: جاسپر گین، مردی که شیفته هذیان فراطبیعی و طرفدار سایلنت هیل است. اندرو دسالو، کارمند سابق یتیم خانه‌ای که توسط فرقه فوق الذکر اداره می‌شود و ریچارد براینتری، که ساکن مجتمع آپارتمانی هنری است. تمام مرگ‌ها شباهت‌هایی به شیوه کار قاتل زنجیره‌ای مُرده یعنی والتر سالیوان دارد.

هنری ضایعاتی از دفتر خاطرات ساکن قبلی آپارتمان خود یعنی ژوزف شرایبر، روزنامه نگاری که در حال تحقیق درباره قتل‌های والتر بود پیدا می‌کند. والتر یتیمی است که گفته می‌شود مادر بیولوژیکی وی در آپارتمان هنری بوده است، جایی که پس از تولد والتر را رها کرده بودند. برای “پاکسازی” آپارتمان، والتر که اکنون در وضعیت نامعلومی قرار دارد، در تلاش است تا مراسمی را اجرا کند که برای انجام آن باید بیست و یک قتل انجام شود. در اواسط بازی، کودکیِ والتر ظاهر شده و جلوی بیستمین قتل را که قتل آیلین گالوین بود می‌گیرد. آیلین نیز به هنری می‌پیوندد تا ژوزف را پیدا کنند. در همان زمان، وقایع ماوراطبیعی در آپارتمان هنری ظاهر می‌شوند. این دو سرانجام روح جوزف را پیدا می‌کنند که به آنها می‌گوید تنها فرار آنها، کشتن والتر است و فاش می‌کند که هنری بیست و یکمین قربانی مورد نظر خواهد بود.

بازی سایلنت هیل 4

اندکی پس از آنکه هنری بند ناف والتر را که آیتمی لازم برای کشتن والتر بود بدست آورد، آیلین، هنری را ترک می‌کند و به آپارتمان خود برمی‌گردد. او امیدوار است که بتواند والتر را از انجام این قتل‌ها منصرف کند و در غیر این صورت خودش را به عنوان بیست و یکمین مقتول در اختیار او قرار دهد. هنری، والتر را در کنار آیلین پیدا می‌کند؛ در حالی که تسخیر شده و به سمت تله مرگ قدم بر‌می‌دارد. در این لحظه بین والتر و هنری، درگیری رخ می‌دهد.

از اینجا به بعد، چهار پایان احتمالی وجود دارد که با توجه به زنده ماندن یا نماندن آیلین در مبارزه و شرایط آپارتمان هنری تعیین می‌شود: پایان “21 Sacraments” والتر و کودک را در آپارتمان خود نشان می‌دهد، در حالی که رادیو اعلام می‌کند هنری و آیلین همراه با فرانک ساندرلند و چند نفر دیگر کشته شده‌اند. در “Eileen’s Death” ، هنری در آپارتمان خود بیدار می‌شود و از رادیو می‌فهمد که آیلین کشته شده است. هنری در پایانِ “Mother” از آپارتمان خود فرار می‌کند و برای آیلین که قصد دارد به آپارتمان خود برگردد، دسته گل می‌آورد. در همین حال آپارتمان هنری کاملا تسخیر شده؛ بدین معنا که هنوز برای آیلین و افراد آپارتمان خطر وجود دارد. پایانِ “Escape” به مانند پایان “Mother” آغاز می‌شود، اما آیلین تصمیم می‌گیرد مکان جدیدی برای زندگی پیدا کند و آپارتمان هنری نیز تسخیر نشده است.

قبلا در این مجموعه به عنوان شوخی، پایان مخفی دیگری نیز درنظر گرفته می‌شد که در آن موجودات فضایی وجود داشته و در اصل همه اتفاقات و تقصیرها را گردن آن‌ها می‌نداختند! اما در این قسمت چنین پایانی وجود نداشت.

 


تریلر بازی Silent Hill 4: The Room


در این قسمت می‌توانید تریلر بازی سایلنت هیل ۴: اتاق که در مراسم E3 سال 2004 به نمایش درآمد را مشاهده کنید. این تریلر از دیدگاه سایت IGN ، لقب بهترین نمایش در E3 را دریافت کرد. در ادامه «تریلر بازی Silent Hill 4 – The Room” duration» را مشاهده می کنید.

 


گیم پلی بازی بازی سایلنت هیل 4


هدف اصلی شما در بازی Silent Hill 4: The Room این است که به هنری تاونشند کمک کنید تا بتواند از آپارتمان خود فرار کند.

سایلنت هیل 4 اتاق

گیم پلی بازی روی آپارتمان متمرکز است که در آنجا زاویه دید بازیکن به اول شخص تغییر کرده و تنها کاربری آنجا، ذخیره کردن بازی است. یکی از اصلی‌ترین دلایل تغییر زاویه دید در آپارتمان، القای حس کلاستروفوبیا یا تنگناهراسی است. سایر مناطق بازی از طریق سوراخ‌های ایجاد شده در قسمت‌های مختلف آپارتمان در دسترس قرار می‌گیرد. تا نیمه اول بازی، هنگامی که به آپارتمان برمی‌گردید، آسیب دیدگی‌های شما درمان و میزان سلامتی‌تان را بازیابی می‌کند. اما از نیمه دوم بازی به بعد، به دلیل اینکه آپارتمان تحت تسخیر موجودات اهریمنی قرار می‌گیرد، ماندن در آنجا باعث کاهش میزان سلامتی‌تان خواهد شد.

در سطوح اصلی بازی، بازیکن از زاویه دید سوم شخص معمول سری Silent Hill استفاده می‌کند. بازیکن قابلیت حمل آیتم‌های محدودی دارد که می‌تواند با گذاشتن وسایل غیر ضروری در صندوقچه در اتاق هنری مدیریت شود. سایلنت هیل 4 اتاق بر مبارزات در طول گیم پلی و تقریباً فقدان معماهای پیچیده و انجام کارهای ساده برای پیدا کردن آیتم تأکید دارد. برخلاف بازی‌های قبلی این مجموعه، تنظیمات دشواری جداگانه برای مبارزه و معما در دسترس نیست. تغییر دشواری در مبارزات نیز بر دشواری معماها تأثیر می‌گذارد.

تریلر بازی سایلنت هیل ۴: اتاق

تا نیمی از بازی، هنری در مبارزات توسط همسایه‌اش آیلین گالوین (Eileen Galvin) همراهی می‌شود. آیلین نمی‌تواند در حالی که در کنار هنری است بمیرد؛ اگرچه آسیب می‌بیند و روی زمین به نشانه تسلیم می‌نشیند، حتی اگر به او اسلحه بدهید. میزان آسیبی که به او در طول گیم پلی وارد می‌شود، تعیین می‌کند که آیا او در مبارزه با باس پایانی بازی زنده می‌ماند یا خیر. پس سلامتی او روی پایان بازی تاثیر مستقیم دارد.

سیستم مبارزه در بازی Silent Hill 4: The Room مانند سایر بازی‌های این سبکی است با چند تفاوت اساسی. شما در بازی به انواع سلاح‌های سرد دسترسی دارید اما در عین حال فقط دو سلاح گرم در بازی وجود دارد. بعضی سلاح‌های سرد نیز قابل خراب شدن هستند. بعضی از آیتم‌های قابل استفاده در بازی مانند تالیسمان (که می‌تواند از هنری در برابر کم شدن سلامتی‌اش در آپارتمان در نیمه دوم بازی محافظت کند) به تدریج مدتی پس از استفاده، خراب خواهد شد. یکی دیگر از تفاوت‌ها در بازی این است که بعضی سلاح‌های سرد می‌توانند با نگه داشتن کلید اکشن، “ضربات قدرتی” نیز وارد کنند که با این کار آسیب بیشتری را می‌توانید به دشمن وارد کنید.

تریلر بازی Silent Hill 4: The Room

یکی دیگر از تغییرات مهم بازی، نمایش روح قربانیان والتر سالیوان (Walter Sullivan) است. این ارواح که می‌توانند به هنری آسیب وارد کنند، به دو شکل قابل مهار کردن هستند. حالت اول استفاده از دو نوع گلوله مخصوص است که با شلیک کردن به آن‌ها می‌توانید تا مدت زیادی از دست‌شان خلاص شوید. حالت دوم نیز استفاده از شمشیر مخصوص است که می‌تواند بطور دائمی ارواح را از شما دور کند. این شمشیر در آپارتمان نیز به کارتان می‌آید.

 


نقدها و نمرات سایلنت هیل 4 اتاق


در این بخش به نقد و بررسی نمرات بازی Silent Hill 4: The Room از دیدگاه منتقدین جهان می‌پردازیم.

بازی Silent Hill 4: The Room

بازی Silent Hill 4 The Room برای رایانه‌های شخصی، کنسول پلی استیشن 2 و ایکس باکس منتشر شد اما فقط نمرات متای نسخه PC و PS2 ثبت شده که به ترتیب 67 و 76 هستند.. بازی سایلنت هیل ۴: اتاق با 54 نقد، نمره 76 را بر روی کنسول پلی استیشن 2 بدست آورده که شامل 32 نقد مثبت، 22 نقد متوسط و 1 نقد منفی است. در ادامه به نقد و بررسی بازی سایلنت هیل 4 از دیدگاه منتقدین می‌پردازیم.

 

سایت Next Level Gaming : امتیاز 94 از 100

اگر بخواهم نظرم را صادقانه بگویم، بازی Silent Hill 4: The Room بهترین بازی از سری مجموعه Silent Hill است.

سایت Gaming Target: امتیاز 86 از 100

اون می‌دونه که کجا کار می‌کنی، پس راهی برای فرار نداری. اون می‌دونه که کجا زندگی می‌کنی، پس جایی برای قایم شدن نداری. پس بهتر نیست که در رو باز کنی و با فریاد بهش حمله کنی؟ یا ترجیح میدی ترسو باشی و اون این کار رو انجام بده؟ این بازی واقعا عالیه!

 

سایت PSM Magazine: امتیاز 80 از 100

این حجم از تمرکز روی مبارزه در کنار نشانه‌گیری ضعیف بازی و فیزیک ناهمگون، کمی اذیت کننده است اما بطور کلی تجربه لذت‌بخشی را به شما می‌دهد.

 

بازی Silent Hill 4 The Room

سایت Play Magazine: امتیاز 75 از 100

از زمان انتشار سایلنت هیل اصلی تا امروز، هیچ بازی‌ای از این سری به این اندازه برایم راضی کننده نبود.

 

سایت Game Over Online: امتیاز 74 از 100

این بازی واقعا ترسناک است و به همین دلیل هم یکی از بهترین‌های سبک ترس و بقا محسوب می‌شود. اینکه می‌بینیم طراحان بازی دست به ریسک‌های بزرگ زده و سعی می‌کنند تا فرمول‌های جدید را تجربه کنند بسیار عالی است. اما این بار انگار با تغییر فرمول، اتفاق خوبی نیوفتاده. این اتفاق قطعا یک شکست محسوب نمی‌شود، اما موفقیتی هم برای این مجموعه بدست نیاورده است.

سایت GameShark: امتیاز 70 از 100

با اینکه این بازی همه چیز را به خوبی انجام داده و طرفداران بازی‌های سبک ترس و بقا از تجربه آن ناامید نخواهند شد، این نسخه از بازی Silent Hill مثل بازی های قبلی این مجموعه به من حس بسیار بدی را منتقل می‌کنند.

 

سایت Times Online : امتیاز 40 از 100

طرفداران این سری قطعا با تجربه کردن این بازی خوشحال خواهند شد، اما چیزی که غیر قابل انکار محسوب می‌شود، شباهت زیاد بازی با نسخه قبلی و تکراری بودن آن است؛ و این نکته ترسناک ماجراست!

قبل از سخن پایانی، پیشنهاد ما به شما برای تجربه بهتر بازی‌ها، تهیه ست‌های گیمینگ مانند دسته بازی، هدفون گیمینگ، کیبورد گیمینگ، موس گیمینگ، موس پد بازی، پایه شارژ دسته PS4، برچسب PS4، کاور دسته PS4، کیف پلی استیشن 4، برچسب Xbox و … از فروشگاه اینترنتی پلازا است.


سخن پایانی


بازی سایلنت هیل ۴: اتاق

بطور کلی در این مقاله سعی کردیم تا مروری بر داستان، گیم پلی، تریلر و نقدها و نمرات بازی Silent Hill 4: The Room داشته باشیم. سری بازی های سایلنت هیل همیشه جذابیت خاص خود را داشتند و با اینکه در دوران اوج محبوبیت سری بازی‌های Resident Evil منتشر شد، توانست طرفداران سبک ترس و بقا را وارد ابعاد جدیدی از عناوین ترسناک کند. داستان این مجموعه همیشه با جذابیت و پیچیدگی خاصی همراه بود و داشتنِ پایان‌های مختلف، ارزش تکرار آن را چند برابر می‌کرد. طرفداران بازی سایلنت هیل ۴: اتاق حالا می‌توانند به راحتی با دریافت نسخه GOG این بازی، از تجربه این عنوان بر روی ویندوز 10 لذت ببرند.

نظر شما درمورد بازی Silent Hill 4: The Room چیست؟ آیا توانستید تمام پایان‌های این بازی را تجربه کنید؟ نظرات و تجربیات خود را با ما در بخش کامنت‌ها درمیان بگذارید.

899x519 (950x548)
82.28 KB
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 77.5 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 42.1 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 33 میلیارد تومان
  بخارست
  اکران: 24 آبان 1401
 • 22.2 میلیارد تومان
  پسر دلفینی
  اکران: 02 شهریور 1401
 • 22.1 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 21.5 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 20.5 میلیارد تومان
  ابلق
  اکران: 26 مرداد 1401
 • 19.8 میلیارد تومان
  دوزیست
  اکران: 20 مرداد 1401
 • 16.7 میلیارد تومان
  لوپتو
  اکران: 01 مهر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1400