ترلان پروانه در لیست 100 بانوی زیبای جهان قرار گرفت / معرفی بازیگران دهه هفتادی سینما

بهترین بازیگران دهه هفتادی
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

بازیگران دهه هفتادی و با استعداد سینمای ایران هم کم نیستند. ترلان پروانه یکی از این بازیگران است که به تازگی در فهرست 100 بانوی زیبای جهان قرار گرفت. در ادامه معروف ترین بازیگران متولد دهه هفتاد را با هم مرور خواهیم کرد.

در کنار نسلی از بازیگران متولد دهه شصت که این روزها به ستارگان سینمای ایران تبدیل شده‌اند، تعدادی از بازیگران مستعد و توانمند دهه هفتادی نیز در حال ستاره شدن هستند و راه موفقیت را با تلاش و پشتکار خود به خوبی پیدا کرده‌اند. برخی از این بازیگران جوان و نوجوان از کودکی وارد سینما شده‌اند، اما تعدادی از آنها نیز چند سالی می‌شود که با حضور در دانشگاه یا گذراندن دوره‌های مختلف مسیر ستاره شدن و درخشش را در پیش گرفته‌اند.

به تازگی در فهرستی که وبسایت TC Candler منتشر کرد، ترلان پروانه به عنوان یک دهه هفتادی سینمای ایران در فهرست 100 بانوی زیبای جهان قرار گرفت. این وبسایت همه ساله این فهرست را منتشر می‌کند و امسال برای اولین بار است که یک دختر ایرانی در این فهرست دیده می‌شود. نتیجه نهایی زیباترین پسر و دختر سال، در تاریخ 27 دسامبر 2020 یعنی اوایل دی ماه 99 منتشر خواهد شد.

در ادامه به معرفی بازیگران دهه هفتادی سینمای ایران پرداخته‌ایم. این بازیگران در حال حاضر در حال یادگیری و تجربه کردن هستند، اما مطمئن باشید جزو آینده‌داران سینمای ایران هستند و به زودی درخشش آنها افتخارات زیادی را برای سینمای ایران کسب خواهد کرد. با معرفی برترین بازیگران دهه هفتادی سینمای ایران همراه ما باشید.

بازیگران دهه هفتادی

آنچه در ادامه می‌خوانید:

معرفی بازیگران دهه هفتادی سینمای ایران

بازیگران دهه هفتادی سینمای ایران این روزها گوی رقابت را از تعداد زیادی از دهه شصتی‌ها ربوده‌اند و در مسیر ستاره شدن هستند. برای شناخت این بازیگران ادامه مطلب را از دست ندهید!

هستی مهدوی فر

هستی مهدوی فر / بازیگران دهه هفتادی

 • متولد: 1370
 • آثار مطرح: جراحت، مادرانه، سایه‌بان، 50 کیلو آلبالو، کمدی انسانی، ماجرای نیمروز رد خون و هفت و نیم

هستی مهدوی‌فر با حضور در سریال‌های «جراحت» و «مادرانه» حضور بسیار خوب و امیدوارکننده‌ای داشت و در آن سال‌ها نوید ظهور یک استعداد بزرگ در سینما را می‌داد. اما با انتخاب‌های بعضا اشتباه و عدم موفقیت فیلم‌هایش، درخشش خود را به تعویق انداخت. چند وقتی می‌شود که این بازیگر به مسیر کاری درست بازگشته و دوباره با «ماجرای نیمروز؛ رد خون» توانست توجه مخاطبان و منتقدان را به خود جلب کند. به تازگی فیلم «هفت و نیم» از این بازیگر اکران شد و باید دید ادامه مسیر بازیگری را چگونه طی خواهد کرد.

سینا مهراد

سینا مهراد / بهترین بازیگران دهه هفتادی

 • متولد: 1370
 • آثار مطرح: گشت ارشاد، پدر، سایه‌بان، پرده‌نشین، ژن خوک و آقازاده

پسر کوچکتر سعید سهیلی حالا کم کم دارد پا جای پای برادرش ساعد سهیلی می‌گذارد. بعد از حضوری موفق و پرحاشیه در سریال «پدر» و ایفای نقش اصلی آخرین فیلم پدرش سعید سهیلی، حالا سریال آقازاده با حضور پررنگ و کلیدی سینا مهراد در حال انتشار است و از بازخوردهایی که در شبکه‌های اجتماعی و در میان منتقدان داشته مشخص است که این سریال بسیار دیده شده است. مهراد پس از «آقازاده» قطعا با پیشنهادات بسیاری روبه رو خواهد شد. باید دید او دست به انتخاب‌های متفاوت خواهد زد یا فعلا می‌خواهد در نقش یک پسر مودب و مثبت کلیشه شود!

پردیس احمدیه

پردیس احمدیه / بازیگران دهه هفتادی

 • متولد: 1371
 • آثار مطرح: کلاس هنرپیشگی، خانه دختر، لاک قرمز، سرکوب، مجبوریم و لامینور

پردیس احمدیه تا قبل از فیلم سینمایی «لاک قرمز» آنچنان دیده نشده بود. دلیل آن هم حضور در نقش‌های کوتاه و از همه مهم‌تر توقیف فیلم «خانه دختر» بود. اما «لاک قرمز» جهش فوق‌العاده پردیس احمدیه در سینمای ایران بود و توانست علاوه بر توجه منتقدان و سینماگران به او، توجه مخاطبان عادی و عام را هم در پی داشته باشد. این بازیگر جوان در «لاک قرمز» نقش اصلی فیلم را که دختری بی‌پناه بود بازی می‌کرد و درخشش در این نقش برای احمدیه جوایز زیادی به ارمغان آورد. او در یکی دو سال اخیر بسیار پرکارتر از قبل شده است و پس از بازی متفاوت در «سرکوب»، حالا «لامینور» داریوش مهرجویی و «مجبوریم» رضا درمیشیان را هم آماده اکران دارد. پردیس احمدیه را به دلیل استعداد بسیار بالا و حضور روی صحنه تئاتر، به جرئت می‌توان از بهترین بازیگران دهه هفتادی نامید. او را از همین الان جزو ستارگان بزرگ سال‌های بعد سینمای ایران بدانید.

ماهور الوند

ماهور الوند / بهترین بازیگران دهه هفتادی

 • متولد: 1373
 • آثار مطرح: دختر، ملی و راه‌های نرفته‌اش، چهارراه استانبول، هت تریک، غلامرضا تختی، نهنگ آبی و عنکبوت

بازیگر بعدی در بین بهترین بازیگران دهه هفتادی این لیست، ماهور الوند است. ماهور فرزند سیروس الوند کارگردان بزرگ و صاحب‌نام سینمای ایران است که آثار بسیار خوبی در دهه گذشته در کارنامه خود دارد. ماهور الوند با وجود کارگردان بودن پدرش سیروس الوند و فیلمنامه‌نویس بودن عمویش مرحوم خشایار الوند، به جای اینکه از کودکی وارد سینما شود، به یکباره و با نقش اصلی فیلم «دختر» رضا میرکریمی وارد این عرصه شد و در «دختر» آنقدر خوب کاراکتر یکی دختر جنوبی را بازی کرد که جوایز زیادی نصیب خودش و فیلم شد.

ماهور الوند چند سالی است که وارد سینما شده، اما از همان روزهای اول کاملا بی‌حاشیه و گزیده‌کار بود و تقریبا تمام فیلم‌هایش تحسین منتقدان و مخاطبان را در پی داشته است. یکی از متفاوت‌ترین بازی‌های الوند جوان بازی در سریال «نهنگ آبی» بود که باعث شد او در نقش ژاله ادیب بسیار خوش بدرخشد. با این مسیری که ماهور الوند دارد جلو می‌رود، شک نکنید یکی از بهترین بازیگران سال‌های آینده سینمای ایران دختر سیروس الوند است.

ساغر قناعت

ساغر قناعت / بهترین بازیگران دهه هفتادی

 • متولد: 1373
 • آثار مطرح: مالاریا، جشن دلتنگی، روز بلوا و بوم و بانو

ساغر قناعت هم یکی دیگر از بازیگران دهه هفتادی سینما و تلویزیون ایران است. او که این روزها سریال «بوم و بانو» را روی آنتن تلویزیون دارد، اولین بازی خود را در فیلم «مالاریا» به کارگردانی پرویز شهبازی تجربه کرد. در «مالاریا» او نقش اول زن را بر عهده داشت و با اینکه سطح خود فیلم از سطح سایر آثار شهبازی پایین‌تر بود، اما انصافا ساغر قناعت در حد بازی اول به خوبی از پس ایفای نقشش برآمده بود. قناعت پس از «مالاریا» در دو فیلم سینمایی هم بازی کرده و منتظر فرصتی هست تا بتواند توانمندی‌های خود را بیشتر نشان بدهد. شاید سریال «بوم و بانو» سکوی پرتاب این بازیگر جوان باشد!

علی شادمان

علی شادمان / بازیگران دهه هفتادی

 • متولد: 1375
 • آثار مطرح: میم مثل مادر، صد سال به این سال‌ها، کیمیا، سرزمین مادری، دیوار به دیوار، ویلایی‌ها، جان‌دار و شنای پروانه

شاید خود مرحوم رسول ملاقلی‌پور هم فکر نمی‌کرد استعدادی که در «میم مثل مادر» کشف کرد آنقدر زود به یک ستاره تبدیل شود. حالا نزدیک به پانزده سال از آن روزها می‌گذرد و علی شادمان با هر نقشش وجه جدیدی از توانمندی‌های بازیگری خودش را رو می‌کند. اغلب آثار علی شادمان آثار جدی و درام هستند، اما با بازی در سریال «دیوار به دیوار» نشان داد در کمدی هم حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. آخرین فیلمی که از علی شادمان منتشر شده فیلم شنای پروانه است که شادمان در آن در نقش یک جوان لات بسیار متفاوت ظاهر شده است. شادمان نیز از بهترین بازیگران دهه هفتادی سینمای ایران محسوب می‌شود.

فرشته حسینی

فرشته حسینی / بازیگران دهه هفتادی

 • متولد: 1376
 • آثار مطرح: رفتن، شکستن همزمان بیست استخوان، هفت و نیم، سونامی و قورباغه
همچنین بخوانید :

فرشته حسینی یکی دیگر از بازیگران دهه هفتادی آینده‌دار در سینمای ایران است. او که با فیلم «رفتن» بازیگری خود مقابل دوربین را بصورت جدی و حرفه‌ای آغاز کرد، در یکی دو سال اخیر با حضور در چند فیلم سینمایی بسیار خوش درخشیده و سریال متفاوت «قورباغه» را هم در دست انتشار دارد. به نظر می‌رسد پس از پخش سریال «قورباغه» پیشرفت بسیار زیادی در مسیر کاری فرشته حسینی اتفاق بیفتد. باید دید این بازیگر جوان در کنار بزرگانی چون هومن سیدی، سحر دولتشاهی، نوید محمدزاده و صابر ابر چه کرده است!

ترلان پروانه

ترلان پروانه / بهترین بازیگران دهه هفتادی

 • متولد: 1377
 • آثار مطرح: جایزه بزرگ، ارمغان تاریکی، سرزمین مادری، تا ثریا، از یادها رفته، زندگی خصوصی آقا و خانم میم، فراری، جاده قدیم و مصائب شیرین 2

ترلان پروانه از جمله بازیگران دهه هفتادی است که از همان کودکی و سن بسیار کم وارد سینما و تلویزیون شده است، اما با وجود سال‌ها فعالیت نتوانسته آنچنان که باید و شاید خود را بالا بکشد و در فیلم‌های مهم ایفای نقش کند و با کارگردانان بزرگ و صاحب‌سبک همکاری داشته باشد. اما علت اینکه ترلان پروانه در این لیست قرار گرفته به این دلیل است که در چند سال اخیر و به خصوص پس از بازی در فیلم «فراری» علیرضا داوودنژاد، ترلان پروانه از بازی در آثار گیشه‌ای و ضعیف دورتر شده و موفق به بازی در فیلم‌های متفاوتی چون «مردن به وقت شهریور»، «جاده قدیم»، «مصائب شیرین 2» و «گربه سیاه» شده است. باید دید آیا بعد از این همه حضور در سینما و تلویزیون، ترلان پروانه می‌تواند خود را از سطح بازیگران درجه دو به سطح بازیگران درجه یک برساند یا کماکان درجا خواهد زد!

ریحانه پارسا

ریحانه پارسا / بازیگران دهه هفتادی

 • متولد: 1377
 • آثار مطرح: پدر، خوب بد جلف، کوسه، گشت ارشاد 3 و رقصنده

دختر پرحاشیه این روزهای سینمای ایران، با وجود تمام حاشیه‌هایی که برای خود می‌سازد یا شاید برایش می‌سازند، در مسیر بازیگری دارد راه موفقیت را آرام آرام طی می‌کند. ریحانه پارسا با سریال «پدر» بسیار دیده شد و طعم شهرت زیاد را به یکباره چشید و شاید به همین دلیل بود که نتوانست آن را مدیریت کند. او پس از سریال «پدر» در چند فیلم سینمایی مختلف بازی کرد که از این بین فقط «خوب بد جلف» اکران شده است و قرار است سریال آن هم به زودی ساخته شود. پیمان قاسم‌خانی درباره توانمندی و استعداد بازیگری ریحانه پارسا در مصاحبه‌ای صراحتا گفت که اگر ریحانه دست از حواشی زیاد بردارد و تمرکزش را روی کار خود بگذارد، قطعا یکی از آینده‌داران این عرصه خواهد بود. حال باید دید پارسا در فیلم‌های جدیدش که هنوز به نمایش درنیامده چگونه ظاهر شده و آیا بالاخره می‌تواند خودش را مدیریت کند یا یکی از هزاران استعدادی خواهد بود که هدر می‌روند!

یسنا میرطهماسب

یسنا میرطهماسب / بهترین بازیگران دهه هفتادی

 • متولد: 1378
 • آثار مطرح: سیزده، لانتوری، تابستان داغ و درساژ

یسنا میرطهماسب فرزند مجتبی میرطهماسب مستندساز، فیلمبردار و صدابردار سینمای ایران است که با معرفی پدرش برای اولین بار در فیلم «سیزده» در کنار هنرمندان بزرگ جلوی دوربین رفت. یسنا پس از فیلم «سیزده»، بیشتر در تئاتر فعالیت کرده است و سعی کرده بر روی صحنه بر آموخته‌های خود اضافه کند. او تاکنون در چهار فیلم سینمای ایفای نقش کرده است، اما پیشرفتش آنقدر قابل ملاحظه بوده است که در «درساژ» نقش اصلی را برعهده داشت و این نشان می‌دهد اگر به همین روال پیش برود یکی از آینده‌داران این سینما، یسنا میرطهماسب خواهد بود.

کلام آخر

در بین بازیگران جوان و جویای نام سینمای ایران، لیست فوق را می‌توان لیستی از بازیگران دهه هفتادی مطرح سینمای ایران نامگذاری کرد. البته علاوه بر بازیگرانی که در این فهرست آمده‌اند، بازیگران دهه هفتادی دیگری مثل ارسلان قاسمی، مریم مومن، نگار مقدم و چند بازیگر دیگر نیز هستند که در تلاشند تا جایگاه خود را در سینما و تلویزیون ایران تثبیت کنند. در انتهای این مطلب از شما مخاطبان عزیز پلازا می‌خواهیم تا نظرات خود درباره این مطلب و سایر مطالب مجله با ما در میان بگذارید. به نظرتان کدامیک از این بازیگران دهه هفتادی، ستارگان بزرگ بعدی سینمای ایران خواهند بود؟ بازی کدامیک از بازیگران دهه هفتادی سینمای ایران را بیشتر می‌پسندید؟

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران1 دیدگاه
avatar
شناس
.
29 اردیبهشت 1400، 10:02
پاسخ
0
3
چرا؟؟!!چرا اینقدر کم؟؟!! من باز هم بازیگر دهه 70 میشناسم!!
جدول فروش فیلم ها
 • 54.6 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 40.2 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1400
 • 15 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 12 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 11 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 9 میلیارد تومان
  شادروان
  اکران: 25 اسفند 1400
 • 8 میلیارد تومان
  روز صفر
  اکران: 18 اسفند 1400
 • 7 میلیارد تومان
  چند میگیری گریه کنی ۲
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 6 میلیارد تومان
  مرد بازنده
  اکران: 18 اسفند 1400
 • 3 میلیارد تومان
  هناس
  اکران: 18 خرداد 1401