بیوگرافی همایون شجریان ؛ خواننده نسل جوان موسیقی سنتی و تلفیقی ایران

همایون/پرطرفدارترین خواننده ایران
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

همایون شجریان از خوانندگان مطرح موسیقی ایرانی است. ما در این مقاله به معرفی و بیوگرافی همایون شجریان می‌پردازیم.

همایون شجریان از خوانندگان و نوازندگان با استعداد و مطرح ایرانی است. شجریان که در یک خانواده هنرمند متولد شده، به دلیل علاقه فراوانش به موسیقی، زیر نظر استاد ناصر فرهنگ فر آموزش دیده است. او در دوران نوجوانی به هنرستان موسیقی رفت و آموزش خود را با ساز کمانچه شروع کرد. بعدها برای افزایش سطح سواد موسیقیایی خود در خارج از کشور نزد استاد اردشیر کامکار به آموزش پرداخته است. همچنین شجریان از پدر خود محمدرضا شجریان به عنوان یکی از استادهای برجسته خود یاد می‌کند و می‌گوید:

من تمام زندگی و هنر موسیقی‌ام را مدیون آموزش‌ها و استادی پدرم هستم.

بیوگرافی همایون شجریان

شجریان همکاری‌های بسیاری با پدر خود داشته که از جمله آنها می‌توان به آهنگ «یاد ایام» اشاره کرد که جزو اولین آثاری بود که همایون شجریان در آن نواختن تنبک را به عهده داشت. او همچنین با خوانندگان نامی و مطرح بسیاری همکاری کرده و در کارنامه موسیقی او علاوه بر خوانندگی، نوارندگی، تنطیم، آهنگسرایی و… نیز به چشم می‌خورد. از جمله این آلبوم‌ها می‌توان به «بی تو به سر نمی‌شود» اشاره کرد که نامزد جایزه گرمی شده بود. ما در این مقاله به بررسی زندگینامه همایون شجریان می‌پردازیم. پس با پلازا همراه باشید.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

 

زندگینامه همایون شجریان

همایون شجریان متولد 31 اردیبهشت 1354 فرزند پدر موسیقی سنتی ایران محمدرضا شجریان است. او  یک برادر کوچکتر و سه خواهر بزرگتر از خود دارد که مژگان شجریان نیز همانند پدر خود اهل دنیای موسیقی بوده و همراه برادر خود نزد پدرش شاگردی کرده است. از اولین آلبوم‌های شجریان که با آن شناخته شده می‌توان نسیم وصل را نام برد که در سال 1382 تولید شد. این هنرمند که به دلیل پدرش سال‌های قبل شناخته شده بود، ولی با انتشار آلبوم اول خود به عنوان هنرمند و خواننده چهره شد و صدایش میان شنوندگان تا به امروز ماندگار بوده است.

از شجریان به عنوان خواننده نسل امروز و آینده موسیقی سنتی ایرانی یاد می‌کنند. این هنرمند تا سال 1388 به همراهی پدر خود در گروه آوا همخوانی و هم‌نوازی می‌کرد که به دلیل بیماری پدرش این گروه پس از دو سال به فعالیت خود پایان داد. متاسفانه این هنرمند امسال پدر خود را به دلیل بیماری بعد از سال‌ها از دست داد و همراهی این پدر و پسر بعد از سال‌ها شاگردی و استادی در کنار یکدیگر به پایان رسید، ولی ملت ایران به دلیل فرزند با استعداد استاد شجریان به آینده موسیقی سنتی ایران امید دارند.

زندگینامه همایون شجریان

ازدواج همایون شجریان

شجریان خواننده و نوازنده ایرانی سال 1375 با خانم گیتا خوانساری ازدواج کرد و حاصل این ازدواج دختری به نام یاسمن شجریان است. البته همایون شجریان و همسرش به دلیل اختلافاتی بعد از 19 سال زندگی مشترک در سال 1394 از یکدیگر جدا شدند و به این ازدواج خاتمه دادند.

 

آهنگ های همایون شجریان

تصنیف های همایون شجریان از بهترین‌های موسیقی سنتی ایران هستند. ما در این بخش به معرفی تعدادی از بهترین آهنگ های همایون شجریان می‌پردازیم:

 • تصنیف صدای تو را دوست دارم: این تصنیف به آهنگ سازی مجید درخشانی و شعر اسماعیل خویی به همراه مژگان شجریان در روز تولد شجریان پخش شده است. این آهنگ شعری با مضمون عاشقانه دارد و در وصف یار سروده شده است.
 • آهنگ شهر آشوب: این آهنگ جزوی از آثار آلبوم شهر آشوب بوده که قبل از آلبوم پخش شده است.
 • موسیقی فیلم آتش سبز
 • تصنیف خلیج فارس، تصنیف پارس
 • تیتراژ سریال رسم عاشقی به کارگردانی سعید سلطانی
 • باز خوانی تصنیف دلشدگان
 • قطعه بار دیگر فراموشی
 • تصنیف مردان خدا
 • موسیقی فیلم سینمایی شعله ور
 • تصنیف سرنوشت به آهنگسازی انوشیروان روحانی و تنظیم رضا روحانی
 • تصنیف دوش به دوش
 • تصنیف مرغ سحر
 • آهنگ آتشی در سینه دارم
 • آهنگ آهای خبردار
 • آهنگ مست نگاه

آهنگ های همایون شجریان

این تصنیف‌ها جزو بهترین و با احساس‌ترین آهنگ‌هایی هستند که شجریان با صوت دل انگیز خود آنها را دلنشین‌تر کرده است، البته این خواننده آهنگ‌های زیادی در کارنامه هنری و موسیقیایی خود دارد که ما در این قسمت به بخشی از آنها اشاره می‌کنیم. آهنگ‌ها و تصنیف‌های این خواننده در جهان معروف بوده و به گوش تمام دوستداران خود در سرتاسر جهان رسیده است.

 

آلبوم های همایون شجریان

عکس های همایون شجریان

نام آلبومسال انتشارنوازنده‌های آلبومناشرتوضیحات آلبوم
آهنگ وفا1378گروه آوادل آوازشجریان در این آلبوم سازهای تنبک و کمانچه را نیز می‌نواخت.
فریاد1382کیهان کلهر، حسین علیزاده و شجریاندل آوازاین آلبوم در 4 دستگاه شور، همایون، راست و پنجگاه تهیه شده است.
آلبوم بی تو به سر نمی‌شود1381کیهان کلهر، حسین علیزاده و شجریاندل آوازاشعار این آلبوم برگرفته از اشعار بابا طاهر، عطار، حافظ و مولانا است. این آلبوم نامزد جایزه گرمی شده است.
سیمرغ1391دل آوازاشعار این آلبوم در مورد داستان زال شاهنامه فردوسی است. این آلبوم حالت صوتی و تصویری دارد.
شوق دوست1383دل آوازاین آلبوم در دستگاه سه گاه اجرا شده است.
شوق نامه1390گروه عبدالقادر مراغیآوای باربداین آلبوم بازخوانی اشعار عبدالقادر مراغی است.
شب جدایی1389دل آوازاز آلبوم‌های محبوب شجریان که خود نوازنده کمانچه و تنبک در آن است.
رگ خواب1395موسسه هنری آفرینش بارانااین آلبوم آهنگ متن فیلم رگ خواب به کارگردانی حمید نعمت الله را در بین قطعات خود دارد.
ایران من1397عثمان آکتاش، تهمورس پور ناظری، مهیار طریحی، حسین رضایی نیا، آتنا اشتیاقی و آزاد میرزاپورباراناشعر ایران من از پوریا سوری است.
افسانه چشمهایت1398موسسه آهنگ اشتیاقدر 19 آبان 1398 منتشر شد.
غوغای عشق بازان1386گروه آوادل آوازدر دستگاه شور و افشاری
سرود مهر1386حسین علیزاده، کیهان کلهر و همایون شجریاندل آوازشجریان در آین آلبوم نوازنده تنبک و خواننده بود.

 

از دیگر آلبوم‌های این خواننده مطرح می‌توان به عناوین زیر اشاره کرد:

 • نسیم وصل
 • ناشکیبا
 • نقش خیال
 • نه فرشته‌ام نه شیطان
 • خداوندان اسرار
 • قیژک کولی
 • چه آتش‌ها
 • با ستاره‌ها
 • آرایش غلیظ
 • آب، نان، آواز
 • فراق

 

کنسرت همایون شجریان

شجریان جزو خوانندگان مطرحی است که در سراسر جهان کنسرت‌های باشکوهی برگزار کرده است. از سالن‌هایی که شجریان بیشتر در آنها اجرا می‌کند می‌توان به کنسرت‌های سالن وحدت و برج میلاد اشاره کرد.

 

حواشی زندگی همایون شجریان

شجریان جزو خوانندگانی است که در زندگی دچار حاشیه‌های بسیاری نشده است، ولی به علت چهره بودن برای او نیز حواشی ایجاد می‌کنند. در زیر به تعدادی از این حواشی اشاره می‌کنیم.

 

ماجرای ازدواج سحر دولتشاهی و همایون شجریان

همایون شجریان و سحر دولتشاهی

همچنین بخوانید :

بعد از طلاق شجریان از همسر قبلی خود حواشی مبنی بر ازدواج دوباره همایون شجریان و سحر دولتشاهی به گوش می‌رسید. همچنین عکس‌هایی از همایون شجریان در مراسم تشییع پدرش در صفحات مجازی پخش شد که سحر دولتشاهی در کنار او ایستاده بود. با دیدن این عکس‌ها حاشیه‌ها مبنی بر ازدواج این دو نفر ایجاد شده است که البته هیچ کدام از آنها آن را تایید و یا تکذیب نکرده‌اند.

 

 شجریان و علیرضا قربانی

سال‌ها قبل حاشیه‌ای مبنی بر صحبت‌های این هنرمند همراه با علیرضا قربانی که در مرکز ایران مال حضور داشته‌اند ایجاد شد. شجریان که برای گرفتن عکس‌های تبلیغاتی آلبوم خود به ایران مال رفته بود در مورد مسائل مالی ایران مال برای خبرنگاران توضیحاتی داده بود که باعث ایجاد حواشی برای او شد.

 

همایون شجریان در مراسم تشییع پدرش

همایون شجریان در مراسم تشییع پدرش

بعد از فوت محمدرضا شجریان حواشی برای محل خاکسپاری او در صفحات مجازی و میان طرفداران او پخش شد که همایون شجریان با حضور در میان مردم و با خواندن متنی به حواشی پایان داد:

شجریان بزرگ نه تنها پدر و استاد من، بلکه برای همه ملت ایران است و من به دلیلی که جایگاه این استاد بزرگوار برای نسل‌های آینده نیز در اوج باشد با رضایت خانواده جنازه او را به طوس می‌برم تا در جوار فردوسی بزرگ به خاک سپرده شود.

 

نکات آخر

همایون شجریان از خوانندگان به نام و مطرح موسیقی سنتی و تلفیقی ایرانی است که آثار و تصنیف‌های ماندگاری را در کارنامه موسیقی خود دارد. ما در این مقاله به بررسی بیوگرافی، زندگینامه و آثار این خواننده نامی پرداختیم. امیدواریم شما هم از خواندن این مقاله لذت ببرید. شما آثار این خواننده را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ آیا آثار این هنرمند را می‌پسندید؟ نظرات خود را با ما در پلازا به اشتراک بگذارید. ما منتظر نظر شما دوستان عزیز در پلازا هستیم.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها