معنی اصطلاحات توییتر ؛ کوت، فیو، ریپورت و … / معنی 44 اصطلاح عجیب توییتر

آشنایی با اصطلاحات توییتر
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

اگر به اصطلاحات توییتر آشنایی نداشته باشید حتما گیج می‌شوید و خیلی زود از این شبکه فرار می‌کنید! اصطلاحات توییتر در تمام فرهنگ‌ها جا افتاده و کاربران توییتر از همین کلمات برای ارتباط با هم استفاده می‌کنند.

توییتر یکی از محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی حال حاضر است. گفتگوهای صورت گرفته در این جامعه بزرگ چندین میلیونی و چند ملیتی اغلب واژه سازی‌ها و اصطلاحاتی را پدید آورده یا از زبانی به زبان دیگر وارد کرده است. در این مقاله به بررسی و توضیح معنی اصطلاحات توییتر می‌پردازیم. برای آشنایی با اصطلاحات توییتری همراه پلازا باشید.

در ادامه می‌خوانید: 

معنی اصطلاحات توییتر

اصطلاحات توییتر به دو دسته تقسیم می‌شوند: یک دسته اصطلاحاتی هستند که توسط کاربران ساخته شده و ریشه در زبان فارسی دارند. دسته دیگر ریشه در زبان‌های دیگر غالبا انگلیسی داشته و از زبان دیگری وارد مکالمات ما شده‌اند. در این قسمت به توضیح اصطلاحات توییتر می‌پردازیم.

همچنین بخوانید :

1. آواتار (Avatar)

آواتار از اصطلاحات توییتر به معنای عکس حساب کاربری اشخاص است.

2. آواتار تخم مرغی

به آواتارهای بدون عکس توییتر، آواتار تخم‌مرغی یا کله‌تخم‌مرغی می‌گویند که منظور از این اصطلاح، همان کاربر تازه وارد توییتر است. این اصطلاح در واقع ریشه در نسخه‌های قدیمی توییتر دارد که در آن تصویر تخم مرغی به جای عکس کاربران تازه وارد توییتر قرار می‌گرفت و تا زمانی که کاربر عکس را تغییر نمی‌داد، به همان شکل باقی می‌ماند.

3. هدر (Header)

هدر از اصطلاحات توییتر بوده و منظور از این واژه عکس کاور حساب کاربری است. این عکس پشت عکس اصلی حساب کاربری قرار می‌گیرد.

معنی اصطلاحات توییتر

4. بایو یا بیو (Biography)

بایو یا بیو که خلاصه شده کلمه بیوگرافی است، به توضیحات مختصری گفته می‌شود که شخص در حساب کاربری خود درباره خودش می‌نویسد.

5. فالو (Follow)

به عمل دنبال کردن افراد، فالو می‌گویند.

6. فالوئر (Follower)

به کسانی که شما را دنبال می‌کنند، فالوئر گفته می‌شود.

آشنایی با اصطلاحات توییتری

7. فالوئینگ (Following)

به کسانی که شما آن‌ها را دنبال می‌کنید، فالوئینگ می‌گویند و می‌توانید آن‌ها را در قسمت فالوئینگ صفحه کاربری خود ببینید.

8. فالوبک (Followback)

اگر کسی که شما دنبال می‌کنید شما را دنبال کند، فالوبک صورت گرفته است.

9. آنفالو (Unfollow)

اگر بعد از مدتی دنبال کردن (فالو کردن) کسی در توییتر از دنبال کردن او دست بردارید، او را آنفالو کرده‌اید.

10. فالوآنفالو کردن

وقتی در یک زمان تعداد زیادی از افراد را در توییتر دنبال (فالو) کنید و پس از اینکه شما را فالوبک کردند آن‌ها را آنفالو کنید، فالوآنفالو کرده‌اید. این کار راه ناپسندی برای افزایش فالوئر است.

11. پیشنهاد فالو

اگر صفحه خاصی را برای پیشنهاد فالو به دیگران در نظر دارید، کافی‌ست نام کاربری آن صفحه را در توییت خود تگ کنید. وقتی کاربری بخواهد کاربر دیگری را به هر دلیلی به دیگران برای فالو پیشنهاد بدهد، از هشتگ استفاده می‌کند تا بقیه فالوئرهایش نیز آن شخص را فالو کنند. به این عمل پیشنهاد فالو گفته می‌شود.

ویدئو های مرتبط
thumbnail
چطور نوشته ای تعلیق آمیز داشته باشیم؟ (زیرنویس فارسی)
00:04:4101 مرداد 1401، 13:30
thumbnail
مقایسه a51 با a70 سامسونگ ؛ کدامیک بهتر است؟
00:07:5624 دی 1399، 13:15

معنی اصطلاحات توییتر

12. هل دادن

به ریتوییت کردن کاربری با هدف فالو شدن او توسط بقیه یا ریتوییت کردن یکی از توییت‌های کاربران با هدف اینکه به تعداد افراد بیشتری نمایش داده بشود، هل دادن گفته می‌شود.

13. پروتکت (Protect)

وقتی که صفحه کاربری شما شخصی باشد به آن پروتکت یا پرایویت (Private) می‌گویند که در این صورت توییت‌های شما را فقط کسانی می‌توانند ببینند که شما به آن‌ها اجازه داده باشید.

14. لاک (Lock)

اگر توییتر به دلایل مختلفی از جمله غیبت طولانی مدت، فالو‌ کردن پشت سر ‌هم و… حساب شما را غیرفعال کند، به اصطلاح می‌گویند که صفحه شما لاک شده است. معمولا خارج شدن از این حالت دو سه روز طول می‌کشد تا الوئینگ‌های شما مجدداً بارگذاری شوند.

15. دی اکتیو (Deactivate)

غیرفعال کردن حساب کاربری را دی اکتیو شدن می‌گویند. صورت کامل این کلمه «دی اکتیویت» است که در محاورات به آن دی اکتیو می‌گویند.

معنی اصطلاحات توییتری

16. ریپورت (Report)

وقتی توییتی را به دلایلی از جمله توهین‌آمیز بودن، مسائل نژادپرستی و… به توییتر گزارش بدهید، در واقع آن را ریپورت کرده‌اید.

17. ساسپند (Suspended)

اگر تعداد زیادی از کاربران اکانت توییتری را به دلایلی از جمله نژادپرستی و محتوای خشن و… به توییتر گزارش کنند، توییتر پس از بررسی حساب موردنظر و اثبات این دلیل، حساب کاربری مدنظر را ساسپند می‌کند یا برای همیشه می‌بندد.

18. بلاک (Block)

اگر کاربری را مسدود کنید و او قادر به خواندن محتوای صفحه شما نباشد، در واقع او را بلاک کرده‌اید.

معنای اصطلاحات توییتر

19. آنبلاک (Unblock)

اگر کاربری را از حالت انسداد یا بلاک خارج کنید، معنای اصطلاحات توییتر او را آنبلاک کرده‌اید.

20. بلاک آنبلاک (Block Unblock)

اگر نمی‌خواهید کسی توییت‌هایتان را بخواند و یا توییت‌های او را بخوانید، می‌توانید اول او را بلاک و بعد آنبلاک کنید. با این روش ارتباطتان با هم قطع می‌شود. درست مثل اینکه به حساب کاربری آن شخص رفته‌اید و خودتان را آنفالو کرده‌اید. بلاک آنبلاک را به‌اختصار «ب‌آ» یا «ب.ا» هم می‌نویسند.

21. میوت (Mute)

اگر کسی را فالو کرده‌اید، اما در عین حالی که نمی‌خواهید او را بلاک کنید، توییت‌های او را نیز نمی‌خواهید ببینید، از این روش استفاده کنید. با میوت کردن اکانت شخص مورد نظر نیازی به آنفالو یا بلاک کردن او و شروع داستانی جدید و پر دردسر نخواهید داشت. میوت کردن اشخاص اعلانی برای آن‌ها ارسال نمی‌کند.

آموزش اصطلاحات توییتر

22. تایم لاین (Timeline)

در معنی اصطلاحات توییتری به صفحه اصلی‌ای که در آن توییت‌ها را مشاهده می‌کنید، تایم لاین می‌گویند.

23. توییت (Tweet)

هنگام آشنایی با اصطلاحات توییتر شاید اصلی‌ترین کلمه همین «توییت» باشد. به محتوای ارسالی توسط هر اکانت توییتر، توییت می‌گویند. این کلمه با پست گذاشتن در سایر شبکه‌های اجتماعی هم معنی است.

24. توییتِ پین (Pin Tweet)

به توییتی که در صفحه حساب کاربری خود سنجاق کرده‌اید، توییت پین گفته می‌شود. این توییت سنجاق شده همیشه اولین توییت قابل مشاهده در صفحه شما خواهد بود. البته می‌توانید هر زمان بخواهید آن را تغییر دهید.

توضیح اصطلاحات توییتر

 

25. لیست (List)

در این فهرست اشخاصی قرار می‌گیرند که آن‌ها را فالو نکرده‌اید و قصد فالو کردن آن‌ها را ندارید، اما می‌خواهید در جریان توییت‌های آن‌ها باشید. توجه داشته باشید که توییت‌های افراد دارای اکانت عمومی در این قسمت قرار می‌گیرند. می‌توانید دو لیست عمومی و خصوصی بسازید. افرادی که در لیست عمومی باشند توسط افراد دیگر قابل مشاهده هستند و می‌توانند لیست شما را دنبال کنند. در برابر آن فهرست خصوصی قرار دارد که تنها شما می‌توانید آن را مشاهده کنید.

26. بوکمارک (Bookmark)

در ادامه آموزش اصطلاحات توییتر به واژه بوکمارک می‌رسیم. اگر از توییتی خوشتان آمده و می‌خواهید باز هم آن را ببینید، می‌توانید آن را بوکمارک کنید. توییت‌های بوکمارک شده فقط توسط شما قابل مشاهده بوده و در دسترس عموم نیستند. البته این امکان در نسخه وب در دسترس نیست و استفاده از آن تنها در نسخه موبایل امکان پذیر است.

27. ریکامندیشن (Recommendation)

توییتر بر اساس الگوریت‌های خاص خود از جمله افرادی که با آن‌ها در توییتر در تماس هستید، شماره‌ها و آدرس ایمیل‌هایی که دارید، موقعیت مکانی و… افراد و توییت‌های خاصی را برای فالو کردن به شما پیشنهاد می‌کند که به این عمل ریکامندیشن گفته می‌شود.

توضیح اصطلاحات توییتر

28. توییت فاخر

توییتی که از لحاظ ادبی قوی بوده و دارای محتوای قوی باشد و به همین خاطر بسیار ریتوییت شود را توییت فاخر می‌نامند.

29. توییت هوایی

اگر بدون توجه به اینکه شخصی حساب کاربری توییتر دارد یا خیر حرفی را به او توییت کنید، توییت هوایی انجام داده‌اید. البته در حال حاضر این اصطلاح غالبا برای مواقعی استفاده می‌شود که قصد پاسخ دادن توییتی را نه از طریق منشن دادن، بلکه از طریق توییتی مجزا دارید.

30. ضد هوایی

ضد هوایی به پاسخ طرف مقابل به توییت هوایی گفته می‌شود. در این موقعیت شخص توییت هوایی خاصی را توییتی به خود دانسته و بدون ذکر نام به صورت هوایی پاسخ می‌دهد.

31. ریتوییت (Retweet)

به عمل بازنشر کردن محتوا، ریتوییت گفته می‌شود. خلاصه شده این کلمه در میان فارسی زبانان «ریت» است.

32. کوت (Quote)

این اصطلاح در واقع همان ریتوییت است، با این تفاوت که می‌توانید در آن نظرتان را نیز بیان کنید. البته توییتر این اصطلاح را به عبارت Retweet with Comment یا ریتوییت با کامنت تغییر داد.

اصطلاحات توییتر کوت

33. تق

خلاصه عبارت «توییت قبلی»، تق گفته می‌شود. مثلا برای ارجاع به توییت قبلی #تق نوشته می‌شود.

34. تب

به خلاصه عبارت «توییت بعدی»، تب گفته می‌شود. این اصطلاح بیشتر جنبه پیش خبری داشته و برای اعلام چیزی استفاده می‌شود.

35. رتق

به خلاصه عبارت «ریتوییت قبلی» رتق می‌گویند. در نظر بگیرید که توییتی را ریتوییت کرده‌اید و حالا می‌خواهید ویدیویی را نیز درباره آن توییت کنید. در این موارد می‌توانید از #رتق استفاده کنید.

36. رتب

همچنین برای آشنایی با اصطلاحات توییتری باید بدانید که به خلاصه عبارت «ریتوییت بعدی» رتب گفته می‌شود. این اصطلاح زمانی استفاده می‌شود که بخواهید ادامه توضیحاتی درباره توییتتان را در توییت بعدی بنویسید. مثلا می‌توانید بنویسید: «در ادامه #رتب را مشاهده کنید».

37. فیو (Favorite)

نام قدیمی لایک در توییتر فیو است. صورت کامل این کلمه، فِیوریت است. از زمانی که توییتر به جای استفاده از آیکون ستاره از قلب استفاده کرد، فیو به لایک تغییر یافت؛ اما بعضی هنوز بنا به عادت گذشته به جای اصطلاح لایک از فیو استفاده می‌کنند.

اصطلاحات توییتر فیو

38. فیواستار (Favstar)

به توییت‌هایی با بیش از 1000 فیو، فیواستار می‌گویند.

39. فیو کردنِ منشن

اگر شخصی به توییت شخص دیگر منشن دهد و نفر سومی منشن او را فیو کند، به اصطلاح فیو کردن منشن صورت گرفته است. این کار بیشتر نشان از این امر دارد که آن شخص از این منشن به این توییت خوشش آمده یا با نظر کسی که منشن داده موافق است.

40. بی‌ نوتیف‌ شدن

کوتاه شده عبارت «بدون نوتیفیکیشن شدن» است. وقتی حساب کاربری کسی لیمیت شده یا بنا به دلایل امنیتی معلق می‌شود، پس از بازگشت بین 48 تا 72 ساعت نمی‌تواند متوجه هرگونه اینتراکشنی (لایک، ریتوییت و منشن) از سوی فالوئرهای خود شود.

41. اینتراکشن (InterAction)

منظور از این اصطلاح اثر متقابل بین افراد (لایک یا ریتوییت کردن و…) است. وقتی کاربری زیر توییت کاربر شخص دیگر کامنت (منشن) بگذارد در واقع با او اینتراکشن یا تعامل داشته است.

42. منشن (Mention)

به پاسخ دادن به توییت‌ها منشن می‌گویند. این عمل در واقع همان کامنت گذاشتن است.

43. منشن قطاری

وقتی تعداد زیادی از کاربران توییتر را در یک ریپلای منشن کنند، در واقع منشن قطاری انجام داده‌اند.

44. لیمیت شدن (Limit)

به زمانی گفته می‌شود که توییتر کاربر را به دلیل رفتارهایش محدود کرده باشد. در این حالت کاربر نمی‌تواند شخص جدیدی را فالو کند یا توییت دیگران را لایک کند. این حالت اغلب زمان به وجود می‌آید که کاربر در بازه زمانی کوتاه تعداد زیادی را فالو یا آنفالو کرده باشد. زمان لیمیت شدن 3 روز است.

آموزش اصطلاحات توییتر

آیا حساب توییتر دارید؟ توییتر را به دیگران توصیه می‌کنید؟ شما چه اصطلاحات دیگری را در توییتر می‌شناسید؟ آیا این مقاله در زمینه آشنایی با اصطلاحات توییتر برای شما مفید بود؟ نظرات خود را با ما و دیگر کاربران در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران1 دیدگاه
avatar
۳ نقط‌م
.
28 بهمن 1400، 21:42
پاسخ
1
0
بک یعنی چی
جدول فروش فیلم ها
 • 54.6 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 40.2 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1400
 • 15 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 12 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 11 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 9 میلیارد تومان
  شادروان
  اکران: 25 اسفند 1400
 • 8 میلیارد تومان
  روز صفر
  اکران: 18 اسفند 1400
 • 7 میلیارد تومان
  چند میگیری گریه کنی ۲
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 6 میلیارد تومان
  مرد بازنده
  اکران: 18 اسفند 1400
 • 3 میلیارد تومان
  هناس
  اکران: 18 خرداد 1401