Immediate Spike

نقد و بررسی سریال «آقازاده»؛ عدالتی که اجرا نشد!

مریم جلیل زاده - ۲۰ دی ۱۳۹۹ ۱۲:۱۰

در این سریال درام ماجراهای چالش برانگیزی اتفاق خواهد افتاد و در کنار روایتی عاشقانه به موضوعات مختلف اجتماعی و اقتصادی خواهد پرداخت...

ستارگان
avatarامیر آقایی
avatarمهدی سلطانی
avatarامین تارخ
avatarلعیا زنگنه
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

سریال آقازاده یکی از مهیج‌ترین سریال‌های شبکه نمایش خانگی بود که قسمت آخر آن جمعه 19 دی ماه 1399 پخش شد. این سریال توانست رکورد پرمخاطب‌ترین سریال نمایش خانگی را به نام خود ثبت کند.

سریال آقازاده چند ماهی یکه‌تاز شبکه نمایش خانگی بود. طراحی، نویسندگی و تهیه‌کنندگی این سریال را حامد عنقا بر عهده داشت و  هرنگ توفیقی آن را کارگردانی کرد. زمزمه‌هایی از تولید سریال آقازاده از سال 98 به گوش رسید و سپس در همان سال روند فیلمبرداری و تولید سریال آغاز شد. مانند هر پروژه دیگری، تکمیل سریال آقازاده نیز به علت شیوع ویروس کرونا ناتمام ماند. اما کرونا جلوی این سریال جنجالی را نگرفت.

در ویدیوی زیر می‌توانید «اجرای زیبای علی زندوکیلی در تیتراژ سریال آقازاده» را تماشا کنید:

دانلود سریال آقازاده

برای دانلود تمامی قسمت های سریال اقازاده از قسمت 1 تا 29 با بهترین کیفیت و لینک دانلود + خرید قانونی از قسمت پایین استفاده کنید

نقد و بررسی سریال آقازاده

سریال آقازاده از آن دست آثاری بود که از ابتدا سعی داشت روی شخصیت‌پردازی مانور بیشتری بدهد و با این که بعضی از شخصیت‌های آن مانند حامد با بازی سینا مهراد و حاج رضا با بازی امین تارخ به کلیشه‌های معمول نزدیک شده بودند، اما باز هم تکلیف این سریال با خودش روشن بود. ولی آیا این شخصیت‌پردازی تا انتهای سریال همین قدر یکدست و باورپذیر باقی ماند؟

در قسمت‌های پایانی سریال شاهد تغییرات ناگهانی در شخصیت نیما بحری با بازی امیر آقایی بودیم. این شخصیت به یک باره در زندان متحول شد و در دوره‌ای که حامد هم در زندان بود حتی این دو که از ابتدای سریال دو قطب متضاد داستان بودند، با یکدیگر رابطه‌ای صمیمی را شروع کردند! می‌توان گفت از همینجا کیفیت سریال پایین آمد و دیگر خیلی نمی‌شد روی شخصیت‌هایی که تا آن زمان شناخته بودیم حساب کرد.

نقد و بررسی سریال آقازاده

نکته دیگری که در نقد سریال آقازاده خوب است به آن اشاره کنیم پایان‌بندی آن است. حامد و حاج رضا تهرانی از ابتدای سریال در کنار پایداری و استقامتی که از خود نشان می‌دهند، به دنبال عدالت هستند؛ عدالتی که می‌توانیم بگوییم هیچ وقت در نهایت به صورت کامل اجرا نمی‌شود. درست است که امیر بحری در زندان است، نیما در مردابی که خودش ایجاد کرده خفه شده و در نهایت حاج حسن احمدی با بازی جمشید هاشم پور را شناسایی و دستگیر می‌کنند، اما همچنان دو نفر از مهره‌های اصلی این بازی قسر در می‌روند: تینا با بازی نیکی کریمی و شهنام با بازی کامبیز دیرباز؛ اتفاقا دو نفری که در کشته شدن راضیه (مانلی) با بازی پردیس پورعابدینی به صورت مستقیم دست داشتند.

البته اگر از زاویه‌ای دیگر به این پایان بندی نگاه کنیم، شاید بتوان آن را بخشی از شخصیت‌پردازی حامد و حاج رضا دانست؛ چراکه آنها هیچ وقت به دنبال انتقام و اهداف شخصی نبودند و سران اصلی این جنایات را نشانه گرفته بودند. در مجموع سریال آقازاده خصوصا در مقایسه با آثاری چون سریال دل، قابل مشاهده و حتی در قسمت‌هایی خوب بود. سریالی که در ژانر درام سیاسی همواره سعی داشت از ریتم نیفتد، جذابیت خود را از دست ندهد و به شعور مخاطب هم توهین نکند. اگرچه از این ویژگی آخر در مورد قسمت‌های پایانی سریال چندان با اطمینان نمی‌توان صحبت کرد!

معرفی نویسنده و کارگردان سریال آقازاده

حامد عنقا، تهیه‌کننده و نویسنده سریال آقازاده، را بسیاری با سریال پرماجرا و جذاب «قلب یخی» به یاد می‌آورند. حامد عنقا تجربه‌های موفقی در زمینه تولید فیلم و سریال برای تلویزیون و شبکه نمایش خانگی دارد. از جمله سریال‌های موفق او می‌توان به سریال قلب یخی، تنهایی لیلا، انقلاب زیبا، بر سر دوراهی و پدر اشاره کرد. او این بار با انتخاب موضوعی جنجال برانگیز و جذاب دوباره پا به عرصه شبکه نمایش خانگی گذاشت.

بهرنگ توفیقی که تجربه همکاری با حامد عنقا در کارگردانی سریال‌های انقلاب زیبا، بر سر دوراهی و پدر را در کارنامه خود دارد، برای بار چهارم در پروژه تولید سریال آقازاده با عنقا همکاری کرد.

اینستاگرام سریال آقازاده

داستان سریال آقازاده

در این بخش از مطلب به سوالات پرتکراری از قبیل « داستان سریال آقازاده چیست »، « سریال آقازاده درباره چیست » و « موضوع فیلم آقازاده چیست » پاسخ خواهیم داد پس با ما همراه باشید.

نام این سریال متناسب با داستان آن و حواشی به وجود آمده اخیر در مورد آقازاده‌ها و فعالیت‌ها و حواشی آنان انتخاب شده است. حامد عنقا در پاسخ به این سوال که سریال آقازاده چند قسمت است، پاسخ داد که این سریال در 29 قسمت عرضه شد و موضوع سریال آقازاده در مورد حواشی و فسادهای اقتصادی و سیاسی سال‌های اخیر بود. سریال آقازاده همانطور که از نامش پیداست در مورد افرادی است که با سوء استفاده از موقعیت و مقام خود دست به فساد گسترده و زد و بندهای غیراخلاقی می‌زنند. همانند پروژه پیشین حامد عنقا در شبکه نمایش خانگی، یعنی قلب یخی، داستان فیلم آقازاده پرفراز و نشیب و پرماجرا است. شاید از خود بپرسید داستان اقازاده چیست ؟ در ادامه به این پرسش پاسخ می‌دهیم.

از آنجا که انتشار داستان کامل سریال آقازاده باعث اسپویل داستان این سریال برای بسیاری از افراد می‌شود تنها به ذکر خلاصه داستان اقازاده بسنده خواهیم کرد.

خلاصه داستان اقازاده

خلاصه داستان سریال آقازاده

سریال آقازاده داستان زندگی پرحاشیه یک آقازاده به نام نیما بحری (امیر آقایی) را روایت می‌کند. نیما که با تکیه بر پول و موقعیت سیاسی پدرش به تمام خواسته‌های خود رسیده و جاه‌طلبی‌اش حد و مرزی ندارد با زد و بندهای غیراخلاقی و دور زدن قوانین به دنبال برداشتن قدم‌های بزرگ‌تر است. پدر نیما، امیر بحری (مهدی سلطانی) یکی از مسئولینی است که قرار است در آینده نزدیک بر مسند وزارت بنشیند و او نیز مانند پسرش با باند بازی و توطئه قصد دارد تا رقبای خود را از سر راهش کنار بزند. نیما در جریان فیلم آقازاده ،با تکیه بر پست آینده پدرش به دنبال آغاز یک پروژه عظیم، پولساز و البته غیرقانونی در زمین‌های شمال کشور است.

او برای انجام این کار سفرهای متعددی به شمال دارد و در یکی از این سفرها طی اتفاقی با دختری ساده و خوش قلب به نام راضیه آشنا می‌شود. راضیه که همواره از سادگی زندگی خود ناراضی بوده و به دنبال زندگی بهتر می‌گردد، جذب جاه‌طلبی نیما شده و شهر خود را ترک می‌کند و به تهران می‌رود؛ غافل از اینکه برای به دست آوردن زندگی بهتر باید بهایی سنگین پرداخت کند. در طول ماجرای سریال اقازاده متوجه بهای سنگینی که راضیه باید بپردازد خواهیم شد. داستان سریال اقازاده پر از سیاهی و سفیدی مطلق است و تلاش ‌می‌کند که شیوه درست زندگی صالحانه و ساده را به مخاطبان خود نشان دهد.

بازیگران سریال آقازاده

حضور ستاره‌های مطرح و با تجربه سینمای ایران در سریال آقازاده، این سریال را به درامی پرستاره بدل کرده است. این بازیگران علاوه بر ایفای نقش و پیش بردن داستان فیلم اقازاده به ارزش و اعتبار این سریال نیز می‌افزایند. در ادامه به معرفی بازیگران سریال آقازاده خواهیم پرداخت.

امیر آقایی

اسامی بازیگران سریال آقازاده

امیر آقایی، هنرپیشه سینما، متولد سال 1349 در ارومیه است. او بازیگری را با ایفای نقش در فیلم ارتفاع پست آغاز کرد. پس از آن روز به روز به موفقیت و محبوبیت او افزوده شد. از جمله فیلم‌های موفق او می‌توان به زن دوم، هیس! دخترها فریاد نمی‌زنند، کوچه بی‌نام، بدون تاریخ بدون امضا و شنای پروانه اشاره کرد. آقایی برای بازی در فیلم شنای پروانه، موفق به دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد از جشنواره فیلم فجر شد. امیر آقایی علاوه بر بازیگری، در عرصه عکاسی و نویسندگی نیز فعالیت می‌کند.

 

نیکی کریمی

بازیگران سریال آقازاده

نیکی کریمی هنرپیشه، کارگردان و تهیه‌کننده متولد سال 1350 در تهران است. او از جمله محبوب‌ترین بازیگران زن سینمای ایران به شمار می‌رود. درخشش و معروفیت او تنها منحصر به ایران نبوده و در جشنواره‌های جهانی نیز افتخارات و جوایز بسیاری را از آن خود کرده است. از جمله آثار ماندگار او در سینمای ایران می‌توان به فیلم‌های واکنش پنجم، سه زن، دیوانه‌ای از قفس پرید، مرگ ماهی، شیفت شب، آذر و زندگی جای دیگری است اشاره کرد.

 

سینا مهراد

تیزر سریال آقازاده

سینا سهیلی با نام هنری سینا مهراد، از بازیگران نوظهور و بااستعداد سینمای ایران است. او متولد سال 1370 و برادر ساعد سهیلی است. سینا سهیلی برای اولین بار در سن چهار سالگی مقابل دوربین پدرش، سعید سهیلی، در کنار ابوالفضل پورعرب به ایفای نقش پرداخت. پس از آن در دیگر فیلم‌های پدرش نیز حضور یافت. اولین نقش او در بزرگسالی، حضور در سریال سایه‌بان بود. پس از آن برای بازی در سریال تلویزیونی پدر انتخاب شد. سینا مهراد در سریال آقازاده، نقش مقابل امیر آقایی و ایفاگر یکی از نقش‌های اول سریال است.

ستارگان دیگر سریال آقازاده عبارتند از:

 • امین تارخ
 • لعیا زنگنه
 • مهدی سلطانی
 • امین حیایی
 • کامبیز دیرباز
 • جمشید هاشم پور
 • ثریا قاسمی
 • مهدی کوشکی

حواشی سریال آقازاده

روند تولید سریال آقازاده با حواشی و خبرهای ضدونقیض بسیاری همراه بود و بسیاری به طور جدی به نقد آقازاده پرداخته‌اند. در ادامه به شرح برخی از حواشی سریال آقازاده خواهیم پرداخت.

ماجرای قتل میترا استاد در سریال آقازاده

هنگام فیلمبرداری سریال، خبرهایی مبنی بر شبیه‌سازی صحنه قتل میترا استاد در داستان اقازاده به گوش رسانه‌ها رسید. بطوریکه حامد عنقا در این رابطه دست به شفاف‌سازی زد. او در این رابطه توضیح داد که این شباهت در موضوع سریال اقازاده و فیلمنامه آن با ماجرای قتل میترا استاد تصادفی بوده و تصمیم قبلی در این زمینه گرفته نشده بود. در فیلمنامه سریال آقازاده، یکی از شخصیت‌های مرد داستان همسر خود را به ضرب گلوله به قتل می‌رساند.

موضوع فیلم آقازاده چیست

همین شباهت به پرونده قتل خانم استاد باعث واکنش خبرگزاری‌ها و رسانه‌ها شد. با انتشار قسمت هشتم آقازاده و نمایش سکانسی که همسر جوان امیر بحری(پدر نیما بحری) به طور اتفاقی متوجه وجود اسلحه‌ای در جیب شوهرش می‌شود، صحت این اخبار بیشتر تایید شد.در پی انتشار این قسمت وکیل محمدعلی نجفی متهم پرونده قتل میترا استاد با انتشار بیانیه‌ای به تولیدکنندگان سریال آقازاده هشدار داد:

چنانچه در آینده بخش‌هایی از این سریال به شکلی منتشر شود که زندگی و حیثیت خانوادگی آقای نجفی را ملکوک کند حتما مسئله را پیگیری قضایی می‌کنیم.

داستان به همین جا ختم نشد و علی صدری نیا مسئول روابط عمومی موسسه اوج در پاسخ به وکیل نجفی گفت:

آقای وکیل تقصیر دیگران چیه که شما هروقت تصویر سلاح و همسر دوم یک مسئول رو می‌بینید یاد موکل خودتون میفتید؟!

به نظر می‌رسد که این درگیری به همینجا ختم نشده و باید پس از انتشار قسمت‌های آینده سریال آقازاده شاهد اوج گرفتن آن باشیم.

سانسور آقازاده، واقعیت یا حاشیه!

حواشی سریال آقازاده

 

پس از انتشار قسمت ششم سریال آقازاده، صفحه رسمی این سریال در اینستاگرام از سانسور بخشی از صحنه‌های قسمت ششم آن خبر داد. صفحه رسمی آقازاده با انتشار عکس‌هایی از صحنه‌های سانسور شده نسبت به این عمل اعتراض نشان داد. با بررسی بیشتر این صحنه‌ها متوجه ممیزی یا مشکل خاص دیگری نمی‌توان شد و بسیاری از کاربران فضای مجازی با این پرسش مواجه شدند که مگر موضوع سریال آقازاده چیست که تیغ سانسور حتی به این سریال نیز رحم نکرده است. هنوز مشخص نیست که به چه علت این اتفاق افتاده است. حامد عنقا، تهیه‌کننده سریال آقازاده در باره سانسور این سریال در مصاحبه‌ای گفت:

تردید نکنید هر اتفاقی بیفتد مثل ماجرای قسمت 6 رسانه‌ای خواهد شد، چون ما داریم درباره فساد ستیزی صحبت می‌کنیم و خودمان را مقید کرده‌ایم هر چیزی در بطن سریال اتفاق می‌افتد با مردم به اشتراک بگذاریم و شفاف باشیم.

هنوز هم با گذشت دو هفته علت این سانسور مشخص نشده و هیچ نهاد سینمایی در مورد سانسور قسمت 6 سریال اقازاده توضیحی ارائه نداده است.

چرا آقازاده‌های خوب پراید سوار می‌شوند؟!

خلاصه سریال اقا زاده

یکی از بیشترین انتقاداتی که به سریال آقازاده وارد شده است، اغراق آمیز بودن تفاوت زندگی دو آقازاده، یعنی نیما و حامد است. همانطور که در خلاصه فیلم آقازاده گفتیم نیما به عنوان یک آقازاده فاسد،شخصیتی است سیاه مطلق و حامد به عنوان یک آقازاده درستکار و ساده زیست شخصیتی است سفید مطلق. این تفاوت تا آنجا است که حامد تهرانی به عنوان پسر یکی از صاحب منصبان کشوری زندگی ساده‌تری از اقشار متوسط جامعه دارد و در قسمت اول این سریال می‌بینیم که ماشین مورد استفاده او یک پراید معمولی است و سریال آقازاده نقد بسیاری را با نمایش این تفاوت فاحش متوجه خود کرد. این امر برای اکثر مخاطبان مسئله قابل درکی نبوده و بسیاری از آنان نسبت به این موضوع انتقاد کرده‌اند.حامد عنقا در مصاحبه خود پاسخ این دست از این انتقادات را داد:

من 20 نفر را به شما نشان می‌دهم که در این کارند و سوار پراید می‌شوند. ضمن اینکه بچه‌های ما سه روز با تیبا فیلم‌برداری را انجام دادند ولی من مخصوصا گفتم تیبا را برداریم و از پراید استفاده کنیم. آقای توفیقی مخالف بود، خود سینا هم همینطور. ولی من گفتم از آنجایی که مردم عادت ندارند در سریال‌های شبکه نمایش خانگی زیر پورشه و بی‌ام‌و ماشینی ببینند و همه چیز باید لاکچری باشد، باور کنید که این پراید بیشتر از ماشین فراری در ذهن آدمها می‌ماند. نتیجه‌اش همین سوالی است که شما می‌پرسید. پراید حامد را دیده‌ای اما آلفا رومئوی نیما را ندیده‌ای.

شایعه خروج برخی بازیگران سریال آقازاده از این پروژه

بازیگران سریال آقازاده

چندی پیش خبری مربوط به جدایی نیکی کریمی، امیر آقایی و امین حیایی از پروژه آقازاده در فضای مجازی دست به دست می‌شد. برخی دلیل جدایی این بازیگران از سریال آقازاده را مسائل مالی و برخی دیگر عدم موافقت این بازیگران با فیلمنامه سریال، می‌دانستند. حامد عنقا در این مورد شفاف‌سازی کرده و بیان کرد که این اخبار تنها شایعاتی بی‌اساس هستند و قهر و جدایی صورت نگرفته، تنها موضوعی که موجب به وجود آمدن چنین شائبه‌ای میان مردم شده است این است که بازی نیکی کریمی، امیر آقایی و امین حیایی به طور همزمان و در یک روز به پایان رسید و به همین دلیل هر سه آنان از پروژه خداحافظی کردند.

انتقاد از کلکسیون آثار هنری عنقا

نقد و بررسی سریال آقازاده

انتقادات بسیاری پیرامون مالکیت مجموعه‌ای از آثار هنری به تهیه‌کننده سریال اقازاده وارد شده است. پرسشی که در ذهن این منتقدان شکل گرفته این است که چگونه حامد عنقا با این که صاحب کلکسیونی از آثار هنری خریداری شده در حراج‌های بزرگ است در سریال خود به نقد حراجی‌های آثار هنری پرداخته است. توضیح عنقا به خبرنگاری که این سوال را مطرح کرد چنین بود:

خیلی از مردم سوار پراید می‌شوند و دارند به پراید و ایران‌خودرو نقد می‌کنند، اشکالی ندارد. علاقه من به هنرهای تجسمی یک میراث خانوادگی است که در چهار نسل سابقه دارد. از طرف دیگر ما درباره حراج صحبت نکردیم بلکه درباره حاشیه‌ای حرف زدیم که نه تنها در ایران بلکه در همه جای دنیا امثال آن رخ می‌دهد. صرف اینکه در یک مراسم آدمی سودجو حاشیه‌ای را رقم بزند به معنای زیر سوال بردن آن مراسم نیست.

مشارکت سازمان اوج در سرمایه‌گذاری

آقازاده اولین تجربه نمایش خانگی و اولین تجربه مشارکتی سازمان اوج است. سازمان اوج که پیش از این در پروژه‌های سینمایی و به صورت انحصاری به فعالیت می‌پرداخت، در این پروژه به صورت مشارکتی با حامد عنقا اقدام به سرمایه‌گذاری کرده است. طبق اظهارات خود عنقا، این مشارکت نه تنها در امور مالی، بلکه در امور عقیدتی و فکری نیز جاری است.

بررسی سریال آقازاده

در این مقاله به بررسی سریال آقازاده و معرفی بازیگران آن پرداختیم. آیا موفق به دیدن این سریال شده‌اید؟ نظرتان درمورد داستان سریال آقازاده چیست؟  نظرات خود را با پلازا به اشتراک بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران16 دیدگاه
avatar
شقایق
.
26 دی 1399، 01:15
پاسخ
2
4
خیلی از دیدنش لذت بردم . از اینکه انقدر جسورانه و بی پرده خیلی حقایق رو بیان کرد . واقعا جزو سریال هایی بود که نمیشد قسمت بعد رو حدس زد و هیجانش میخکوب میکرد آدم رو و اینکه حقایقی که پرده برداری ازش شد هر چند تلخ هست ولی واقعا عالی بود . عااااالی
avatar
اسرا
.
22 آذر 1399، 04:02
پاسخ
0
1
بازی پردیس و خیلی دوس دارم به عنوان تازه کار فوق العادس
avatar
نعمت اللهی
.
26 آبان 1399، 15:00
پاسخ
0
7
با سلام این سریال خیلی جذاب است ولی در پاره ای از مواقع توش آب می بندن در کل خوب است ولی چه فایده یکسری از همین آقا زاده ها هنوز دارند با باند بازی و تکیه بر پدر خون مردم را میمکند وکسی جلو دار آنها نیست .
avatar
.
23 آبان 1399، 17:52
پاسخ
0
3
خدا وکیلی مردمو مسخره کردین قسمت ۲۱ هم که تکراری بود ادم هزینه می کنه قسمت جدیدو ببینه نه بعداز یه هفته همون قسمتای قبلو نشون بدین
avatar
Isa
.
10 آبان 1399، 19:03
پاسخ
4
1
چند قسمت ابتدایی بد نیست از قسمت دهم به بعد تحملش سخته
نمایش 5 دیدگاه دیگر
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402