اختصاصی پلازامگ: نقد و بررسی بازی Dragon Age Inquisition | ماجراجویی لذت بخش در عصر اژدها

نقد و بررسی Dragon Age: Inquisition / بازی عصر اژدها: تفتیش عقاید
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

در روزهایی که ژانر نقش‌‌آفرینی به تکرار رسیده بود، بازی Dragon Age Inquisition خون تازه‌ای را به این ژانر تزریق کرد. در این مقاله به نقد و بررسی بازی عصر اژدها: تفتیش عقاید می‌پردازیم.

در سال 2014 یکی از بزرگترین IPهای نقش‌آفرینی بازگشتی شکوهمند داشت. بازی Dragon Age: Inquisition سومین نسخه از سری بازی‌های Dragon Age محسوب می‌شد که با فاصله زمانی 3 ساله از نسخه دوم خود عرضه شد. آنطور که از نمایش‌های بازی مشخص بود، با بازی مواجه بودیم که کمی با حال و هوای دو نسخه اول تفاوت داشت، اما همچنان به ریشه‌‌هایش پایبند بود. بسیاری به نبود شخصیت‌های اصلی و قدیمی این سری اعتراض داشتند و بعضی هم معتقد بودند، تغییر برای این فرنچایز ضروری بوده است. دو نسخه اول بازی عصر اژدها، Hawke را به عنوان پروتاگونیست خود می‌دید، اما در بازی Dragon Age Inquisition، شخصیت اصلی یک کاراکتر ساخته شده توسط بازیکن بود. همچنین طبق گفته‌های Bioware، سازنده بازی، داستان این بار تک‌بعدی نبوده و به صورت چندلایه‌ای روایت می‌شود.

بازی Dragon Age Inquisition / بازی عصر اژدها: تفتیش عقاید

در نهایت بازی عصر اژدها: تفتیش عقاید در مارس 2014 عرضه شد و نوبت آن بود که نتیجه تغییرات و گسترده شدن بازی را ببینیم. آنطور که در تریلر بازی در زمان عرضه دیدیم، به نظر بازی یک داستان حماسی را روایت می‌کرد و گیم‌پلی پیچیده‌تری هم از نسخه‌های قبلی این سری داشت. اما آیا این بازی توانست طرفداران قدیمی را هم، همزمان با جذب طرفدارانی جدید راضی کند؟ آیا واقعا بازی عصر اژدها: تفتیش عقاید در عملی کردن وعده‌های خود موفق بود و یک نقش‌آفرینی عالی به حساب می‌آمد؟ با نقد و بررسی Dragon Age: Inquisition با پلازا همراه باشید.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

تریلر بازی Dragon Age Inquisition

در ویدیوی زیر می‌توانید تریلر بازی Dragon Age Inquisition را تماشا کنید.

نقد و بررسی Dragon Age: Inquisition

داستان بازی Dragon Age Inquisition

داستان بازی Dragon Age Inquistion، قطعا یکی از نقاط بسیار درخشان آن است. بازی با صحنه نبرد Mageها و Templarها آغاز می‌شود. طولی نمی‌کشد که رهبر تشکیلات صلح‌طلب Chantry، جاستینا وی، برای اعاده صلح از راه می‌رسد، اما با یک انفجار ناگهانی کشته می‌شود. شخصیت اصلی بازی Dragon Age: Inquisition توسط Andraste از انفجار نجات پیدا می‌کند و یک نشان روی دستش پدیدار می‌شود. اوضاع وقتی وخیم‌تر می‌شود که یک حفره بزرگ در The Veil ( مرز بین دنیا و جهان شیاطین) به وجود می‌آید و Demonها وارد جهان انسان‌ها می‌شوند. داستان بازی Dragon Age Inquisition در ابتدا بر روی توانایی شخصیت اصلی در بستن The Veil تمرکز دارد و باید جهان را بدین طریق نجات دهید؛ اما در ادامه به بعد شخصی شخصیت اصلی هم می‌پردازد و شاهد دو داستان موازی زیبا هستیم.

شخصیت های بازی Dragon Age: Inquisition شاید بهترین بخش این بازی باشند. کاراکترهایی که به لطف طراحی خوب چهره و حرکات بدن و البته دیالوگ‌نویسی غنی، خیلی زود در دلتان جا باز می‌کنند و برای ارتباط بیش‌تر با آن‌ها تلاش می‌کنید. خوشبختانه برخلاف بسیاری از بازی‌های این سبک، شخصیت اصلی صامتی نداریم و یکی از مهم‌ترین نقش‌ها را در روند اتفاقات خواهد داشت. شخصیت‌پردازی بازی، یکی از بهترین‌های سبک خود است و آن‌قدر گذشته کاراکترها کامل و با جزئیات است که شاید دانستن فقط مقداری از آن، برای متوجه شدن دلیل حضور آن‌ها در داستان و همذات‌پنداری کافی باشد.

دانلود بازی dragon age inquisition نسخه corepack

سیستم دیالوگ‌های بازی Dragon Age Inquision آنقدر گسترده است که به ندرت پیش می‌آید یک جمله را حتی از یک شخصیت فرعی به دفعات بشنوید. گفت و گوها در این عنوان نقش‌آفرینی، نقش اساسی را ایفا می‌کند و از روایت داستان گرفته تا تغییراتی که در داستان و روابط شخصیت‌های بازی Dragon Age: Inquisition پدید می‌آید، همگی در گفت و گوها اتفاق خواهد افتاد. در هر مکالمه، تا سقف 6 انتخاب دارید که هر کدام به نحوی باعث یک واقعه موقت یا دائمی در روند داستان شده و نوع رابطه شما با کاراکترها را تعیین می‌کند. جالب است بدانید که در دیالوگ‌ها، انتخاب‌هایی هم دارید که صرفا برای آشنا شدن با یک شخصیت، دلیل اتفاقات جهان بازی، اتفاقات نسخه‌های قبلی و… قرار داده شده‌اند تا بیش‌تر با داستان بازی و گذشته Dragon Age آشنا شوید.

همانطور که گفته شد، بازی عصر اژدها: تفتیش عقاید به صورت موازی، دو داستان را روایت می‌کند: یکی مربوط به نجات سرزمین Thedas از Demonها و Darkspawnها و یکی هم مرتبط با گذشته پروتاگونیست بازی و کشف حقیقی او. شخصیت اصلی بازی بعد از واقعه انفجار دچار فراموشی شده است و هیچ چیز را به یاد نمی‌آورد. این وظیفه شماست که در طول بازی او را با گذشته‌اش آشنا کنید و بفهمید Herald Of Andraste (لقب شخصیت اصلی) واقعا کیست و قبل از مامور شدن به نجات Thedas، چه کسی بوده و شخصیت حقیقی‌اش چیست؟ خوشبختانه Dragon Age Inquisition به شکلی هنرمندانه این دو داستان را به موازات هم روایت می‌کند و از آن لذت می‌برید.

گیم ‌پلی بازی Dragon Age Inquisition

اگر بخواهم به عظیم‌ترین و پرجزئیات‌ترین قسمت بازی Dragon Age Inquisition اشاره کنم، آن قسمت بدون شک گیم پلی خواهد بود. گیم پلی بازی Dragon Age Inquisition آنقدر بزرگ است که حتی اگر داستانش هم دوست نداشته باشید، جذب آن می‌شوید. برای بررسی گیم پلی بازی عصر اژدها: تفتیش عقاید باید ابتدا یک نکته را روشن کنم: این عنوان، در دسته بازی های RPG قرار دارد و آن چیز که ملاک بررسی ما است، المان‌های RPG یا مواردی هستند که در بهتر یا بدتر شدن این بازی در راستای یک عنوان نقش‌آفرینی تاثیرگذارند. به عنوان مثال در همچین عنوانی، وجود المان‌های مخفی‌کاری می‌تواند جالب باشد، اما نبودنش یک ضعف نخواهد بود. پس لازم است تفاوت سبک سومین نسخه از Dragon Age را با یک عنوان اکشن ماجراجویی بدانیم و سپس آن را قضاوت کنیم.

دانلود بازی dragon age inquisition نسخه blackbox

معمولا در هر بازی RPG موارد ثابتی را حال به شکل‌های متفاوت می‌توانید پیدا کنید. استفاده از یک نیروی خارجی مثل جادو یا قدرت‌های مخصوص در مبارزات، انتخاب‌های تاثیرگذار در داستان و گیم‌پلی، لوت کردن، درخت مهارت گسترده و Inventory (کوله‌پشتی) چندکاره. در گیم پلی بازی Dragon Age: Inquisition تمامی این موارد به بهترین شکل پیاده‌سازی شده و ویژگی‌‌های دیگری هم مثل دوربین استراتژیک در حین مبارزات هم به آن اضافه شده است. اگر نسخه‌های قبلی این سری را تجربه کرده باشید، حتما می‌دانید دوربین استراتژی و امکان توقف مبارزات برای برنامه‌ریزی یکی از امضاهای Dragon Age بوده است. در این نسخه هم با بهبودها و اضافاتی این ویژگی وجود دارد. حال دستورات به شکل دقیق‌تری اجرا می‌شوند و بازه‌های حرکتی شخصیت‌ها هم افزایش پیدا کرده است تا دقیقا مثل یک بازی استراتژیک از بازی Dragon Age Inquisition لذت ببرید.

شگفت‌انگیزترین ویژگی گیم پلی بازی، امکان سوییچ کردن بین شخصیت‌ها است. شما برای گشت و گذار و انجام ماموریت می‌توانید تا سقف 3 نفر را با خود همراه کنید. اما بعد از این که عازم یک منطقه شدید و از منطقه عملیاتی (Base Of Operation) بیرون بیایید، می‌توانید بدون هیچ محدودیتی بین اعضای Party خود سوییچ کنید. این ویژگی علاوه بر تنوع بخشیدن به بازی Dragon Age Inquisition، مبارزات آن هم به شدت لذت‌بخش‌ می‌کند. هر موقع که بخواهید بین اعضا جابه جا می‌شوید و از قدرت شخصیت‌ های بازی Dragon Age: Inquisition استفاده می‌کنید. البته این موضوع مدیریت مبارزه را هم سخت‌تر می‌کند و حال باید به جای تمرکز روی یک شخصیت، روی 4 کاراکتر متمرکز شوید و در حالت سوم شخص یا استراتژیک، مداما به آن‌ها دستورات خاصی بدهید.

خرید بازی Dragon Age Inquisition

با توجه به آن چه تاکنون درباره بازی اکشن Dragon Age: Inquisition گفته شد، احتمالا متوجه شده‌اید که شما در این بازی باید 4 کاراکتر را به جای یک شخصیت کنترل کنید؛ این مورد در درخت مهارت و Inventory بازی هم تاثیر دارد. در واقع به جای درخت مهارت یک شخصیت، باید 4 درخت مهارت را با مهارت‌های کاملا متفاوت مدیریت کنید و سعی کنید شخصیت‌ها در موازات هم پیشرفت کنند. این مورد وقتی سخت‌تر می‌شود که بدانید در بازی اکشن Dragon Age: Inquisition امکان انتخاب بین بیش از 20 کاراکتر را در مقطعی از بازی خواهید داشت و عملا باید به نوعی بتوانید تمام آن‌ها را زیر نظر داشته باشید. درخت مهارت‌های بازی با توجه به کلاس هر کاراکتر تفاوت می‌کند. سه کلاس Mage، کلاس Rogue و Warrior در بازی Dragon Age Inquisition وجود دارد و هر کدام از این سه، سه کلاس زیرشاخه دارند.

همچنین بخوانید :

گیم پلی بازی Dragon Age Inquisition برای هر سه کلاس کاملا متفاوت است. مثلا گیم پلی کلاس Rogue بیش‌تر مبارزات از راه نزدیک با سلاح سرد است؛ در حالی که کلاس Mage از راه دور مبارزه می‌کند. تفاوت‌های قدرت‌های این سه کلاس آنقدر زیاد است که اگر بخواهید در مورد زیرشاخه‌های هر کلاس هم اطلاعات کسب کنید، راهی به جز استفاده از راهنمای بازی Dragon Age Inquisition نخواهید داشت. در ابتدای بازی شاهد یک شخصی‌سازی عمیق و خوب خواهید بود که حتی امکان انتخاب چند صدای متفاوت هم برای شخصیت خود دارید. به شما توصیه می‌کنم قبل از انتخاب کلاس خود خوب فکر کنید؛ در واقع سه گیم پلی کاملا متفاوت در بازی عصر اژدها: تفتیش عقاید وجود دارد که باید یکی از آن‌ها را برگزینید.

خرید بازی Dragon Age Inquisition

واقعا بی‌انصافی است که بازی Dragon Age: Inquisition را بررسی کنیم و حرفی از جهان فوق‌العاده آن نزنیم. بازی در Thedas اتفاق می‌افتد و شما می‌توانید در دو منطقه اصلی آن، یعنی Ferelden و Orlais ماموریت‌های اصلی و فرعی انجام دهید. این دو منطقه وسعت زیادی دارند و پر هستند از لوت‌های ارزشمند، دشمنان و ماموریت‌های گوناگون. گشت و گذار در این دو منطقه علاوه بر افزایش سطح Power Level شما باعث باز شدن مهارت جدید در درخت مهارت بازی عصر اژدها: تفتیش عقاید می‌شود. برای گشتن در جهان بازی نیاز نیست حتما ماموریتی انتخاب کنید و می‌توانید بدون هدف خاصی در جهان بازی با افراد خود بگردید؛ اما همین مورد یک مشکل هم برای بازی ایجاد کرده است.

مشکل اصلی بازی آزادی عمل زیاد در جهانی غیرپویا است. متاسفانه Dragon Age: Inquisition جهان پویا و انعطاف‌پذیری ندارد. با وجود عظمت مناطق، بازی خالی به نظر می‌رسد و کمی بیش از حد آرام و بی سرو صداست؛ تقریبا به جز دشمنان، NPC خاصی در محیط‌ها دیده نمی‌شود. شما ممکن است ساعت‌ها در مناطق مختلف Orlais و Ferelden بگردید، اما به جز صحرا و جنگل و دشمن هیچ‌چیزی در محیط بازی یافت نکنید. همین مورد باعث خسته‌‌کننده شدن بازی می‌شود و در واقع جهان زیبا و بزرگ بازی تبدیل به یک پتانسیل هدر رفته شده است. کافی است به بازی Elder Scrolls Skyrim نگاهی بیندازید تا ببینید در یک نقشه کوچک‌تر هم می‌توان چه جهان پویایی را خلق کرد.

ماموریت‌های فرعی بازی تعداد بسیار بالایی دارند، اما هر موقع بخواهید نمی‌توانید آن‌ها را انجام دهید. بعضی از ماموریت‌های فرعی هم نیازمند Power Level خاصی هستند و تا زمانی که در بازی اکشن Dragon Age: Inquisition به آن حد از قدرت نرسید نمی‌توانید آن‌ها را انجام دهید. اما جالب است بدانید Power Level در گیم پلی بازی  طوری طراحی شده که شما مجبور هستید برای رسیدن به حد لازم آن برای ماموریت‌های اصلی، ماموریت‌های فرعی را هم انجام دهید که خوشبختانه آن‌ها هم جذابیت کافی را دارند. در نهایت اگر وقت کافی برای رسیدن به Power Level را ندارید، می‌توانید از ترینر بازی Dragon Age Inquisition استفاده کنید. اگر به دنبال یک گیم پلی نقش‌آفرینی باکیفیت هستید، قطعا دانلود بازی Dragon Age Inquisition را به شما پیشنهاد می‌کنم.

گرافیک بازی عصر اژدها: تفتیش عقاید

کیفیت بصری بازی عصر اژدها: تفتیش عقاید هنوز هم بعد از گذشت چند سال، بسیار چشم‌نواز است و از بهترین‌های نسل هشتم به شمار می‌رود. این بازی، با این که در اوایل نسل هشتم عرضه شد، اما کیفیت به شدت چشم‌نوازی دارد. کافی است به چهره کاراکترها و تکسجرهای محیط Dragon Age: Inquisition نگاهی بیندازید تا متوجه کیفیت چشم‌‌نواز آن بشوید. بازی Dragon Age Inquisition قطعا در فهرست برترین گرافیک‌های چند سال اخیر قرار می‌گیرد و شما را راضی خواهد کرد. جزئیات طراحی شخصیت‌ها شگفت‌آور است و سازندگان آنقدر در این امر دقیق بوده‌اند که بسیار بعید است در بازی حتی دو شخصیت با چهره‌ای شبیه به هم پیدا کنید. در واقع تعداد شخصیت‌های بازی خیلی زیاد نیستند، اما کیفیت به کمیت در بازی ترجیح داده شده و نتیجه کار هم راضی‌کننده است.

گیم پلی بازی عصر اژدها: تفتیش عقاید

یکی از نقاط مثبت گرافیک بازی Dragon Age: Inquisition، انیمیشن‌های شخصیت‌هاست. کاراکترهای اصلی و فرعی، حرکات را به نرمی و روانی تمام انجام می‌دهند و اصلا شاهد باگ‌های آزاردهنده در این امر یا مشکل اساسی نیستیم. ممکن است در حین اجرای برخی انیمیشن‌ها باگ‌های کوچکی مشاهده کنید، اما از آن‌جایی که این مورد در چنین بازی بزرگی طبیعی است، مشکلی محسوب نمی‌شود. سیستم مورد نیاز بازی Dragon Age: Inquisition، با توجه به گرافیک عالی‌اش، چندان عجیب نیست و خوشبختانه بازی برای PC بسیار بهینه است و مشکلی در امر اجرای بازی با یک سیستم متوسط هم نخواهید داشت. نورپردازی از دیگر نکات مثبت بازی است. بازی Dragon Age: Inquisition در روز و روشنایی زیباتر به نظر می‌رسد و کیفیت بصری بازی در محیط‌های باز بسیار دلنشین‌تر است.

صداگذاری و  موسیقی بازی Dragon Age: Inquisition

ذکر این مورد که صداگذاری و موسیقی یک بازی AAA بسیار خوب است و مشکلی ندارد، دیگر در بررسی بازی‌های موفق تکراری شده است. خوشبختانه بازی عصر اژدها: تفتیش عقاید هم در این مورد استثنا نیست و نه تنها بازی در این قسمت مشکلی ندارد که از بهترین‌های سبک RPG است. موسیقی‌های حماسی به کار رفته در بازی Dragon Age: Inquisition شما را مجذوب خود خواهند کرد و از گوش سپردن به آن‌ها لذت فراوانی خواهید برد. همچنین بازی در مواقعی که آرام است، با ترفندهای مختلفی مثل آواز خواندن یک فرد در گوشه کنار جهان بازی، نوایی زیبا و آرام را به گوشتان می‌رساند.

بازی Dragon Age Inquisition از صداگذاران زیاد و باکیفیتی هم بهره می‌برد و قطعا شنیدن صداهایی پخته و باتجربه که به بهترین شکل ممکن نقش خود را ایفا کرده‌اند، در تجربه خوشایند شما از بازی موثر است. یکی از موارد جالب در مورد صداگذاری بازی، استفاده از صداگذاران قدیمی سری برای ایفای نقش مجدد در بازی است. برای مثال، شخصیت Hawke و Varric همان صدای خاص خودشان در دو نسخه قبلی را دارند و این می‌تواند یک نقطه قوت بسیار خوب برای بازی باشد. در قسمت‌هایی از بازی هم اشاراتی به اتفاقات نسخه‌های قبلی می‌شود که روایتشان از زبان صدای نام‌آشنای Hawke حس و حال خاصی دارد.

سیستم مورد نیاز بازی Dragon Age: Inquisition / بازی عصر اژدها: تفتیش عقاید

سخن نهایی

بازی Dragon Age: Inquisition از هر نظر یک بازی RPG عالی است. داستان آن درگیرکننده است، گیم‌پلی کاملی دارد و از کیفیت بصری زیبایی هم بهره می‌برد. اگر از طرفداران بازی‌های نقش‌آفرینی هستید و به دنبال یک بازی RPG طولانی و زیبا هستید، خرید بازی Dragon Age Inquisition را به هیچ وجه از دست ندهید. استودیو Bioware بعد از 3 سال توانست یک نسخه لایق نام این مجموعه را به طرفداران خود هدیه کند.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 54.6 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 40.2 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1400
 • 15 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 12 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 11 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 9 میلیارد تومان
  شادروان
  اکران: 25 اسفند 1400
 • 8 میلیارد تومان
  روز صفر
  اکران: 18 اسفند 1400
 • 7 میلیارد تومان
  چند میگیری گریه کنی ۲
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 6 میلیارد تومان
  مرد بازنده
  اکران: 18 اسفند 1400
 • 3 میلیارد تومان
  هناس
  اکران: 18 خرداد 1401