ماینر رفسنجان خاموش شد! / قطعی برق کشور بخاطر مزرعه استخراج بیت کوین بود؟

ماینر رفسنجان
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

پس از قطعی برق سراسری در ایران و اتهاماتی که به مزرعه‌های استخراج بیت‌کوین وارد شد، شرکت توانیر، ماینر رفسنجان را خاموش کرد. هنوز مشخص نشده که قطعی سراسری، ارتباط مستقیم به مزرعه استخراج رمز ارز رفسنجان داشت یا خیر.

مدیر عامل شرکت توانیر در گفتگویی با خبرگزاری فارس اعلام کرد: «بنا به درخواست مردم شریف ایران، ماینر رفسنجان امروز خاموش شد.» این مزرعه سال گذشته در منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان افتتاح شده و دو شرکت ایرانی و چینی از سرمایه‌گذاران آن هستند. نکته جالب درباره این مزرعه، میزان مصرف برق آن است. ماینرهای موجود در این مزرعه برقی معادل 175 مگاوات مصرف می‌کنند که معادل 0.4 درصد از کل مصرف برق در کشور است.

مرکز استخراج رمز ارز که در منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان واقع شده یکی از بزرگ‌ترین مراکز قانونی رمز ارز در کشور محسوب می‌شود و به دلیل وسعت و حجم تولید در منطقه بی‌نظیر است. مدیرعامل توانیر به قانونی بودن این مجموعه تاکید کرد و دلیل خاموش کردن ماینر رفسنجان را اولویت بالای تامین برق واحدهای مسکونی اعلام کرد. او در گفتگوی خود با خبرگزاری فارس افزود:

هرچند این شرکت به عنوان یک صنعت، مجوز قانونی دارد ولی اولویت فعلی، استمرار تامین برق واحدهای مسکونی است..

هنوز هیچکدام از مدیران شرکت توانیر در خصوص قطعی برق سراسری در روزهای گذشته و ارتباط آن با ماینر رفسنجان صحبتی نکرده‌اند. اما با توجه به خبر خاموش شدن ماینر رفسنجان به نظر می‌رسد ارتباط معناداری بین این موضوع و قطعی برق وجود داشته باشد.

احتمالا این مطالب رو هم دوست داشته باشید
thumbnail
راهنمای خرید بهترین دستگاه ماینر ؛ نکات مهم قبل از ...
سارا رمضان30 خرداد 1401 14:30
thumbnail
بیت کوین یا ارز رمزنگاری شده چیست؟ (قسمت اول)
بهنام رئوف نیا04 دی 1396 22:16

مزرعه استخراج رمز ارز رفسنجان چه زمانی افتتاح شد؟

آذر ماه 98 بود که خبری با این تیتر منتشر شد: «افتتاح بزرگترین مزرعه تولید رمز ارز کشور در منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان». مراسم افتتاحیه این مزرعه روز 20 آذر 1398با حضور مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد صنعتی تجاری و سرمایه‌گذار چینی این پروژه انجام شد. این پروژه یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های ماینینگ دنیا معرفی شد که از سوی شرکت سرمایه‌گذاری توسعه ایران و چین به مرحله بهره‌برداری رسید. اما میزان سهام و سود دو طرف ایرانی و چینی در هیچ خبری منتشر نشد.

ماینر رفسنجان
افتتاحیه مزرعه استخراج رمز ارز رفسنجان با حضور مشاور رئیس جمهور و سرمایه گذار چینی

با توجه به اخبار منتشر شده در خبرگزاری رفسنجان، سود سرمایه‌گذار ایرانی پروژه صرفا فروش برق به این مزرعه بوده است. مجید کهنوجی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان در تشریح این موضوع گفت:

قیمت برق کشاورزی 800 ریال و برق صنعتی 2500 ریال است اما بر اساس دستور عمل صادره از سوی وزارت نیرو، قیمت محاسبه برق پروژه رمز ارزها از اول مهر تا پایان اردیبهشت 4800 ریال و از خرداد تا پایان شهریور ماه نیز 9600 ریال است و در پیک مصرف تیرماه و مرداد ماه به دلیل مصرف بالا استفاده از برق نیز در این پروژه ممنوع می باشد.

کهنوجی در ادامه بیان کرد که شرکت برق کرمان از فروش برق به این مزرعه استخراج بیت کوین می‌تواند زیرساخت‌هایش را در استان کرمان و شهرستان رفسنجان افزایش دهد و مشکلات برقی استان را بهبود بخشد. بنابراین مشخص است که منفعتی که طرف ایرانی در این پروژه می‌برد بیشتر به فروش برق مربوط است و ارتباطی با استخراج رمز ارز ندارد.

احتمالا این مطالب رو هم دوست داشته باشید
thumbnail
ارز دیجیتال چیست؟ همه چیز درباره ارز دیجیتال در ایران ...
طاهره غلامیان17 اسفند 1398 17:00
thumbnail
اتریوم چیست؟ همه آنچه درباره اتریوم باید بدانید
شهریار نادرمحمد13 آذر 1398 20:00

آیا آلودگی هوای تهران به دلیل فعالیت استخراج رمز ارز است؟

مصطفی رجبی، سخنگوی سرکت توانیر در گفتگویی که 23 دی ماه 99 با روابط عمومی این سازمان انجام داد بیان کرد که آلودگی هوای تهران ارتباط مستقیمی با فعالیت مزرعه‌های استخراج رمز ارز ندارد. او خاطر نشان کرد که آلودگی هوای تهران موضوعی مسبوق به سابقه بوده و بیش از 10 سال است که تهران در فصول سرد با آلودگی مواجه است. رجبی در ادامه افزود:

با عنایت به ظرفیت تخصیص داده شده به استخراج رمز ارزها، طرح این ادعا که استخراج رمز ارز عامل آلودگی کلان شهرها است، صرفاً منجر به ساده سازی مساله شده و ما را از یافتن راهکار پایدار و بلندمدت برای رفع معضل آلودگی منحرف خواهد کرد.

ویدئو های مرتبط
thumbnail
یک تصفیه کننده هوای خانگی چه چیزهایی را تصفیه می کنید؟ ...
00:06:0124 دی 1399، 11:05
thumbnail
بررسی قسمت اول سریال ملکه گدایان (توسط احسان منصوری)
00:11:1529 اردیبهشت 1400، 11:00

نظر شما چیست؟ آیا قطعی سراسری برق و آلودگی این روزهای پایتخت ارتباط مستقیم با فعالیت مزرعه های استخراج رمز ارز در کشور دارد؟ نظرات خود را در بخش زیر با پلازا به اشتراک بگذارید

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 54.6 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 40.2 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1400
 • 15 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 12 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 11 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 9 میلیارد تومان
  شادروان
  اکران: 25 اسفند 1400
 • 8 میلیارد تومان
  روز صفر
  اکران: 18 اسفند 1400
 • 7 میلیارد تومان
  چند میگیری گریه کنی ۲
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 6 میلیارد تومان
  مرد بازنده
  اکران: 18 اسفند 1400
 • 3 میلیارد تومان
  هناس
  اکران: 18 خرداد 1401