اختراعات ایرانیان که شما را شگفت زده می کند / از یخچال تا تخته نرد

اختراعات ایرانیان - inventions of Persian
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

ایرانیان یکی از قدیمی‌ترین تمدن‌های دنیا را دارند و شاید باورتان نشود که بسیاری از چیزهایی که امروزه به کار می‌بریم، از اختراعات ایرانیان در زمان‌های گذشته و حکوت‌های مختلف است.

ایرانیان یکی از قدیمی‌ترین تمدن‌ها را در دارند و در طول دوره‌های مختلف تاریخی، اختراعاتی را به ثبت رسانده‌اند که مدل‌های پیشرفته آنها امروزه وجود دارند و شاید کسی باورش نشود که آنها از اختراعات ایرانی‌ها به شمار می‌روند و با توجه به امکانات آن روزها، بسیار پیشرفته به نظر می‌رسند. همه آن اختراعات ایرانیان طراحی ساده‌ای داشته و در ساخت آن‌ها از امکانات موجود در منطقه استفاده شده است. برخی از این اکتشافات در دنیای مدرن امروزی همچنان در حال تکامل هستند. در این مقاله قصد داریم که 9 مورد از این اختراعات ایرانیان را برای شما معرفی کنیم که شاید باورتان نشود! پس با پلازا همراه باشید.

شگفت انگیزترین و مهمترین اختراعات ایرانیان

تمدن ایران یکی از قدیمی‌ترین تمدن‌های دنیا به شمار می‌رود و قدمت آن به چند هزار سال قبل باز می‌گردد. در طول تاریخ، ایرانیان چیزهای زیادی را اختراع کرده‌اند که امروزه از مدل امروزی آنها در زندگی روزمره خود استفاده می‌کنیم و شاید اصلا باورمان نشود که این‌ها را اجداد ما اختراع کرده باشند. در ادامه به 9 مورد از این اختراعات شگفت‌انگیز اشاره می‌کنیم.

9. یخچال

اختراعات ایرانیان - inventions of Persian

یخچال نوعی محل خنک‌کننده است که نام آن از دو واژه یخ و چال ساخته شده است. یخچال‌های باستانی در اصل در ایران مورد استفاده قرار می‌گرفتند و از اختراعات ایرانیان در طول تاریخ است. ایرانیان از یخچال در 400 سال قبل از میلاد استفاده می‌کردند. ظاهر این یخچال گنبدی شکل بود که نوعی فضای ذخیره‌سازی زیرزمینی داشت. این فضای ذخیره‌سازی زیرزمینی در طول سال، با استفاده از مواد مقاوم در برابر حرارت عایق می‌شد. بسیاری از این ساختارها صدها سال قبل ساخته شده و برخی از آنها هنوز هم سرپا هستند.

هوای سرد از فضای زیرزمینی و پایه ساختمان وارد می‌شد. شکل گنبدی و مخروطی ساختمان سبب می‌شد که گرما به سمت بالا برود و هوای سرد درون محیط باقی مانده و در نتیجه محیط داخل ساختمان خنک‌تر شود. ملات ساختمان از نوعی مواد منحصربه‌فرد و مقاوم در برابر آب به نام ساروج ساخته شده بود. این ملات از ماسه، خاک رس، سفیده تخم‌مرغ، موی بز و خاکستر به نسبت‌های معین ساخته شده بود تا ساختار ساختمان در برابر گرما و آب مقاوم باشد. دیواره‌های پایه این ساختمان حداقل دو متر ضخامت داشت و به گونه‌ای بود که در اصل در آن یخ نگهداری شود، اما درعین حال قابلیت ذخیره‌سازی غذا را نیز داشت. یخ در طول زمستان جمع‌آوری شده و درون این ساختمان‌ها نگهداری می‌شد تا در طول تابستان مورد استفاده قرار گیرد.

8. باتری

اختراعات ایرانیان - inventions of Persian

یک ظرف سفالی، یک لوله فلزی و میله‌ای از جنس فلزی متفاوت تمام چیزهایی بودند که برای ساخت باتری بغداد یا سلول اشکانی مورد استفاده قرار می‌گرفتند. این دستگاه در شهر مدائن و در محلی با نام امروزی «خوجوت رابه» در عراق کشف شده است. این باتری توسط دانشمندان غربی مورد آزمایش قرار گرفت و مشخص شد، زمانی که ظرف مورد نظر از سرکه و یا محلول الکترولیت دیگری پر می‌شد، قابلیت تولید 1.5 تا 2.0 ولت برق را داشت. نظریه‌هایی درباره موارد استفاده از این دستگاه ارائه شده است اما همچنان هدف اصلی از ساخت آن مشخص نیست.

7. اسید سولفوریک

اختراعات ایرانیان

دانشمندان مسلمان کارهای زیادی را در حوزه شیمی انجام داده‌اند. اسید سولفوریک یا جوهر گوگرد یکی از مهم‌ترین اکتشافات ایرانیان است. ابوبکر محمد بن زکریای رازی، ستاره‌شناس، ریاضیدان، جغرافیدان و شیمیدان ایرانی اولین کسی بود که اسید سولفوریک را کشف کرد. این کشف یکی از مبانی مهندسی شیمی در دنیای مدرن شد. امروزه از اسید سولفوریک برای ساخت مواد مختلف از کودهای شیمیایی گرفته تا شوینده‌های مختلف استفاده می‌شود و این ماده در تمامی حوزه‌ها از کشاورزی گرفته تا دامپروری کاربرد دارد. این مورد نیز از جمله مهمترین اختراعات ایرانیان به شمار می‌رود.

6. تخته نرد

اختراعات ایرانیان قبل از اسلام

یکی از بازی‌هایی که امروزه بسیار طرفدار دارد، تخته نرد است. این بازی حدود 3 هزار سال پیش از میلاد مسیح در ایران ابداع شد. این بازی یکی از قدیمی‌ترین بازی‌های مدل تخته است که از اختراعات ایرانیان و از جمله اختراعات ایران باستان به شمار می‌رود و تاکنون پابرجا باقی مانده است. در دنیای مدرن امروزی، این بازی با دو نفر انجام می‌شود که مهره‌هایی را روی تخته بر اساس عدد تاس به حرکت در می‌آورند. شرکت‌کننده‌ای که اول بتواند تمامی مهره‌هایش را از تخته خارج کند، برنده است.

سینیت یا Senet یک نوع بازی تخته‌ای بود که توسط مصریان باستان ابداع شد، اما هنوز هم ایرانیان به عنوان مبدعین بازی تخته نرد شناخته می‌شوند. اکتشافاتی که در شهر سوخته (حوالی زابل امروزی) در ایران انجام شده، نشان می‌دهد این بازی با دو تاس و 60 مهره انجام می‌شده است. محبوبیت بازی تخته نرد در طول هزاران سال گذشته، همچنان حفظ شده و هنوز هم ایرانیان بسیاری در پارک‌ها و دیگر محل‌های عمومی این بازی را انجام می‌دهند. البته، امروزه نحوه چینش مهره‌ها تغییر کرده و با نوع باستانی آن تفاوت دارد.

5. خدمات پست

اختراعات ایرانیان باستان

شواهد معتبری وجود دارد که نشان می‌دهند اولین سیستم پست دنیا در ایران باستان کارش را آغاز کرده و در واقع از اختراعات ایرانیان به شمار می‌رود. اسب‌سواران و ارابه‌های دارای اسب، نامه‌ها و بسته‌هایی را که بیشتر مرسوله‌های دولتی بودند را از جایی به جای دیگر می‌بردند. بر اساس آن چیزی که هرودوت، مورخ یونانی اعلام کرده، خدمات پست اولیه در قرن ششم پیش از میلاد و در زمان پادشاهی کوروش کارش را آغاز کرده است. این سیستم پست بسیار سریع بود و مردانی به همراه اسبانشان در فاصله‌های مکانی حضور داشتند و بسته‌ها را دست به دست می‌کردند و بدون توجه به شرایط آب و هوایی و یا برف، باران و یا گرما به حرکت خود ادامه می‌دادند.

در این سیستم از افرادی پیامرسان به نام چاپار استفاده می‌شد. این پیامرسان‌ها بسته‌های پستی را روی پشت اسبان خود حمل می‌کردند و در ایستگاه‌های مختلف توقف می‌کردند و این ایستگاه‌ها آن قدر به یکدیگر نزدیک بودند که یک اسب بدون نیاز به غذا خوردن و یا استراحت می‌توانست به حرکت ادامه دهد. این ایستگاه‌های توقف اداره پست بودند که نامش چاپارخانه بود و پیامرسان‌ها در آنجا توقف می‌کردند تا بسته‌های خود را به پیامرسان دیگری تحویل دهند و یا اسب خود را عوض کنند.

4. جبر

گنجینه اکتشافات و اختراعات ایرانیان

محمد بن موسی خوارزمی یکی از دانشمندان ایران در حکومت عباسیان بود. او در حوزه‌های ریاضی، ستاره‌شناسی، جغرافی و … فعالیت می‌کرد. او مفاهیمی از ریاضی را اختراع کرد و آن را به صورت علمی مستقل با نام جبر در کتاب خود تدریس کرد. به همین خاطر به عنوان پدر علم جبر شناخته می‌شود. کلمات Algebra و Algorithm از نام و کتاب او برگرفته شده‌اند. البته تاریخچه این علم با سال‌های قبل

3. مفهوم حقوق بشر

مهمترین اختراعات ایرانیان

مفهوم حقوق بشر امروزه موضوعی بسیار داغ و مهم در میان جوامع مختلف است. در حالی که این مسئله به نظر بسیار جدید می‌آید، اما باید به شما بگوییم که این عبارت ریشه در تاریخ ایران باستان دارد و از جمله مهمترین اختراعات ایرانیان است. نظامیان کوروش بزرگ در سال 539 پیش از میلاد، بابل را فتح کردند و کوروش اعلامیه‌ای را صادر کرد که در آن نکات مهمی درباره حقوق بشر نوشته شده است. این اعلامیه روی یک استوانه سفالی نوشته شد که به منشور حقوق بشر کوروش معروف است. اعلامیه مذکور به زبان بابلی و به خط میخی روی استوانه درج گردید. منشور کوروش به سال 1879، در شهر باستانی بابل در بین‌النهرین کشف شد و هم‌اکنون در موزه بریتانیا (British Museum) نگهداری می‌شود.

2. انیمیشن

لیست اختراعات ایرانیان

انیمیشن در دنیای امروز، پیشرفت‌های زیادی کرده، اما تاریخ اولیه‌اش به ایران باز می‌گردد و از اختراعات ایرانیان است. یک جام سفالی که در شهر سوخته از استان سیستان و بلوچستان کشف است، تصاویری از یک بز را روی خود دارد که در حال پریدن به سمت بالای یک درخت و خوردن برگ‌های آن است . این جام سفالی که قدمتی بیش از 5000 سال دارد، توسط یک باستان‌شناس ایتالیایی کشف شد، اما رابطه میان این تصاویر در آن زمان مورد توجه قرار نگرفته بود. این رابطه سال‌ها بعد توسط یک باستان‌شناس ایرانی به نام دکتر منصور سجادی تشخیص داده شد.

1. قنات (سیستم آبرسانی)

اختراعات ایرانیان در زمان باستان

قنات به کانال‌های زیرزمینی گفته می‌شود که آب در آن‌ها جریان دارند و به سطح زمین می‌رسند و از جمله مهمترین اختراعات ایرانیان است. این سیستم برای آبرسانی به مزارع مورد استفاده قرار می‌گرفت و همچنین به عنوان آب شرب مردم به کار می‌رفت. این کانال‌ها نوعی سیستم قدیمی برای آبرسانی به مردم از طریق مجموعه‌ای از چاه‌ها و محورهای دسترسی عمودی بودند.

این روش هنوز هم نوعی فرآیند قابل اطمینان برای تامین آب برای مردم و همین طور آبیاری محصولات کشاورزی در مناطق آب و هوایی گرمسیری، خشک و نیمه‌خشک به شمار می‌رود. این سیستم اولین بار توسط ایرانیان در هزاره اول قبل از میلاد ساخته شد. این سیستم به تدریج در کشورهای غربی و شرقی نیز مورد استفاده قرار گرفت.

در این مقاله، به اختراعاتی اشاره شده که دارای ارزش علمی و عملی بوده و از مهمترین اختراعات ایرانیان هستند و نشان می‌دهند که ایرانیان تا چه حد تمدن پیشرفته‌ای داشته‌اند و یکی از مهم‌ترین تمدن‌های دنیا به شمار می‌روند. برخی از این اختراعات و ابداعات هنوز هم توسط بشر امروزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران6 دیدگاه
avatar
آیناز
.
04 شهریور 1399، 00:42
پاسخ
0
2
ایران خیلی آثار باستانی زیادی داره اما خب ایران قبلا خیلی بزرگ بوده و بعد از اینکه ایران به کشور های دیگه ای تقسیم شد اون آثار تو اون کشور ها مونده وگرنه ایران خیلی آثار باستانیش زیاده
avatar
فرهاد
.
15 اسفند 1398، 14:54
پاسخ
8
0
واقعا مسخره هست ایرانی ها حقوق بشر اختراع کردن ولی هم کلمه حقوق و هم بشر عربیه و معادل فارسی نداره چیزی میخوای بنویسی فکر هم خوبه
avatar
علی
.
19 آبان 1398، 22:21
پاسخ
0
1
واقعا باید به تاریخ کشورمون افتخار کنیم.باورم نمیشه که انیمیشن رو ما ایرانی ها اختراع کردیم.
avatar
امیر حیدری باطنی
.
21 آبان 1398، 11:58
پاسخ
0
1
@علی
نمیشه گفت که انیمیشن کاملا اختراع ما بوده، اما ایده اولیه اش چرا برای ما بوده. ممنون از همراهیتون
avatar
امیر
.
19 آبان 1398، 21:24
پاسخ
0
1
اختراعات ایرانی ها فقط به همینا خلاصه نمیشه، تمدن پارس بسیار وسیع و نوآور بوده که متاسفانه فقط اسمی ازش باقی مونده
avatar
امیر حیدری باطنی
.
21 آبان 1398، 11:58
پاسخ
0
1
@امیر
ممنون از همراهیتون
avatar
مینا.م
.
19 آبان 1398، 21:11
پاسخ
0
1
این اختراعات خیلی جالب و باحال بودن. مخصوصا اون قسمت که مربوط به یخچال و باتری بود!
avatar
امیر حیدری باطنی
.
21 آبان 1398، 11:58
پاسخ
0
1
@مینا.م
ممنون از همراهیتون
نمایش 1 دیدگاه دیگر
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402