بازیگرانی که سیمرغ نگرفته ‌اند؛ از مهران مدیری تا جواد عزتی

بازیگرانی که سیمرغ نگرفته اند
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

سیمرغ بلورین بازیگری را شاید بتوان معتبرترین جایزه سینمای داخل کشور برای بازیگران دانست؛ حتی اگر خیلی‌ها این مسئله را کتمان کنند! در ادامه به معرفی بازیگرانی که سیمرغ نگرفته ‌اند پرداخته‌ایم.

مهم‌ترین جشنواره سینمایی داخل کشور، جشنواره فیلم فجر است و سیمرغ بلورین هم معتبرترین جایزه سینمایی کشور محسوب می‌شود. این جشنواره از سال 1361 تاکنون بطور مستمر برگزار شده است و بازیگران بزرگی برنده سیمرغ بلورین در این جشنواره شده‌اند. در اغلب مطالب مرتبط با جشنواره فیلم فجر عموما به بازیگران برنده سیمرغ پرداخته می‌شود و رکوردداران سیمرغ بلورین مرور می‌شوند اما در این مطلب به معرفی بازیگرانی که سیمرغ نگرفته ‌اند پرداخته‌ایم و دلایل برنده نشدنشان را با هم مرور کرده‌ایم.

بازیگرانی که سیمرغ نگرفته اند

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

معرفی بازیگرانی که سیمرغ نگرفته ‌اند (بازیگران مرد)

در این مطلب به بازیگران مردی که سیمرغ نگرفته‌اند پرداخته‌ایم و بصورت مختصر درباره فیلم‌هایی که برای آنها کاندید دریافت جایزه بوده‌اند، صحبت کرده‌ایم. با ما همراه باشید.

مسعود رایگان

بازیگرانی که برنده سیمرغ نشدند

 • سن: 65 سال
 • چند بار نامزد سیمرغ بلورین شده است: 2 بار

مسعود رایگان یکی از بازیگران قابل و توانمند سینما و تلویزیون ایران است و یکی از اساتید این حوزه به شما می‌آید، اما جشنواره فیلم فجر هنوز به او روی خوش نشان نداده است. مسعود رایگان دو بار و برای فیلم‌های «خیلی دور خیلی نزدیک» و «برلین منفی 7» کاندید دریافت جایزه بوده، اما موفق به کسب سیمرغ نشده است. او که با «خیلی دور خیلی نزدیک» رضا میرکریمی به شدت درخشید و همه را به تحسین وا داشت، در جشنواره  بیست و سوم یکی از شانس‌های بزرگ برنده شدن سیمرغ بود اما قافیه را به پرویز پرستویی در «بید مجنون» باخت.

آتیلا پسیانی

بازیگرانی که سیمرغ نگرفته اند

 • سن: 63 سال
 • چند بار نامزد سیمرغ بلورین شده است: 2 بار

آتیلا پسیانی یکی از اساتید مسلم بازیگریست و استعدادهای جوان زیادی را هم به سینما و تلویزیون ایران معرفی کرده است. پسیانی با وجود سابقه طولانی در تئاتر، تلویزیون و سینما و بازی‌های درخشان بسیار، هیچ‌وقت موفق به کسب سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر نشده است. او دو بار در سال‌های 1365 و 1373 تا آستانه برنده شدن پیش رفته، اما نتوانسته سیمرغ بلورین را بگیرد و یکی از بزرگترین بازیگرانی که سیمرغ نگرفته ‌اند به حساب می‌آید.

فریبرز عرب‌نیا

بازیگران محروم از سیمرغ بلورین

همچنین بخوانید :
 • سن: 56 سال
 • چند بار نامزد سیمرغ بلورین شده است: هرگز کاندید نشده است!

مختار سینمای ایران، قبل از بازی در نقش مختار ثقفی در فیلم‌های سینمایی متعددی ایفای نقش کرده بود و روزگاری جزو سوپراستارهای سینما به شمار می‌آمد. اما دست این سوپراستار قدیمی هیچگاه به سیمرغ بلورین نرسید. عرب‌نیا در یک دهه اخیر به دلایل شخصی و البته پروژه طولانی‌مدت «مختارنامه» کاملا از سینما دور شده است و از آنجایی که سمت کارگردانی رفته، بعید است که دیگر در بازیگری به این جایزه دست پیدا کند، مگر اینکه دوباره با بازی در یک فیلم و یک نقش درخشان به روزهای اوج خود برگردد.

مهران مدیری

برنامه دورهمی . نشست خبری مهران مدیری

 • سن: 53 سال
 • چند بار نامزد سیمرغ بلورین شده است: 1 بار

مهران مدیری از مطرح‌ترین بازیگرانی است که هنوز موفق نشده سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر را به خانه ببرد. علتش هم مشخص است؛ او سی سال است که در سطح اول هنر سینما و تلویزیون ایران حضور دارد اما با وجود محبوبیت و در اوج بودن، تنها در یازده فیلم سینمایی بازی کرده که اغلبشان نقش‌هایی کوتاه و فرعی بوده است. مدیری به وضوح بازی در مدیوم سینما را دوست ندارد و حتی در ساخته سینمایی خود «ساعت پنج عصر» هم حضوری کوتاه داشت. همه منتظر بودند تا حضور متفاوت مدیری در «درخت گردو» به کارگردانی محمدحسین مهدویان را ببینند و شاید این نقش باعث شود سیمرغ به او برسد، اما بازی‌اش چنگی به دل نزد و کماکان مهران مدیری جزو بازیگرانی که سیمرغ نگرفته ‌اند محسوب می‌شود.

پارسا پیروزفر

بازیگرانی که برنده سیمرغ نشدند

 • سن: 48 سال
 • چند بار نامزد سیمرغ بلورین شده است: 1 بار

ستاره پرفروغ سال‌های دور سینمای ایران که در دهه اخیر بیشتر در تئاتر فعال بوده و کمتر سمت سینما آمده است، در میان بازیگرانی که سیمرغ نگرفته ‌اند قرار می‌گیرد. زمانی که در سال 1382 پارسا پیروزفر در فیلم «مهمان مامان» به کارگردانی داریوش مهرجویی نقش یک مرد معتاد سرخوش را ایفا کرده، همه سیمرغ بلورین را حق پیروزفر می‌دانستند، اما او جایزه را به ایفای نقش درخشان کامبیز دیرباز در فیلم «دوئل» باخت و تا الان هم نتوانسته سیمرغ بگیرد.

امیر جعفری

امیر جعفری / بازیگرانی که برنده سیمرغ نشدند

 • سن: 46 سال
 • چند بار نامزد سیمرغ بلورین شده است: هرگز کاندید نشده است!

امیر جعفری یکی دیگر از مطرح‌ترین بازیگران مردی است که تاکنون دستش از رسیدن به سیمرغ بلورین کوتاه مانده است. با اینکه اغلب نقش‌آفرینی‌های خوب جعفری در مدیوم تلویزیون بوده است، اما در سینما هم بازی‌های خوب داشته است که دیده نشده یا در مقابل رقبا کم آورده است! امیر جعفری پس از فیلم‌های بسیار خوبی چون «پستچی سه بار در نمی‌زند»، «کیفر» و «»قاعده تصادف» چندسالی می‌شود در سینما از روزهای اوج خود فاصله گرفته است و باید دید آیا خواهد توانست در دوران فعالیت خود برنده سیمرغ شود یا نه!

هادی حجازی‌فر

بازیگران محروم از سیمرغ بلورین

 • سن: 44 سال
 • چند بار نامزد سیمرغ بلورین شده است: 1 بار

هادی حجازی‌فر را شاید بتوان یکی از زخم‌خوردگان جشنواره فیلم فجر نامید. حجازی‌فر با کاراکتر درخشان شهید متوسلیان در فیلم «ایستاده در غبار» به مخاطبان عام سینما و تلویزیون معرفی شد، اما همان نقش‌آفرینی درخشانش در جشنواره دیده نشد. سپس حجازی‌فر سه همکاری موفق دیگر با محمدحسین مهدویان داشت و در فیلم‌های «ماجرای نیمروز»، «لاتاری» و «ماجرای نیمروز؛ رد خون» ایفای نقش کرد. اما درحالی‌که همه معتقد بودند سیمرغ حق هادی حجازی‌فر است، او فقط یک بار و برای «ماجرای نیمروز» نامزد دریافت این جایزه شد.

آخرین فیلمی که همه هادی حجازی‌فر را حداقل برای کاندید شدن به خاطر این فیلم کاملا مستحق می‌دانستند، «آتابای» ساخته نیکی کریمی بود که حجازی‌فر علاوه بر بازی در آن، نویسندگی فیلمنامه را هم برعهده داشت. اگر هادی حجازی‌فر به همین مسیر ادامه دهد، قطعا سیمرغ در انتظارش است؛ اما تا این لحظه هنوز شانس به او روی خوش نشان نداده است.

جواد عزتی

بازیگران محروم از سیمرغ بلورین

 • سن: 38 سال
 • چند بار نامزد سیمرغ بلورین شده است: 3 بار

شاید اگر از همه سینمادوستان بپرسید که به نظرشان در طول سال‌های اخیر در جشنواره فیلم فجر بیشتر از همه به کدام بازیگر ظلم شده است نامی جز جواد عزتی به زبانشان نیاید! جواد عزتی در دهه نود مسیر ستاره شدن را پله پله پیموده و هر بار با نقش‌های درخشان و ماندگارِ کمدی و جدی خود تماشاگران را غافلگیر کرده است. جواد عزتی تاکنون برای فیلم‌های «ماجرای نیمروز»، «ماجرای نیمروز؛ رد خون» و «آتابای» نامزد دریافت سیمرغ شده؛ اما نتیجه‌ای برایش نداشته است. علاوه بر این، بازی‌های بسیار خوب عزتی در «تنگه ابوقریب»، «جان‌دار»، «شنای پروانه» و «خورشید» هم دیده نشده است تا از او با عنوان مظلوم‌ترین فردی که در جشنواره فیلم فجر به حقش نرسیده است، یاد شود.

معرفی بازیگرانی که سیمرغ نگرفته ‌اند (بازیگران زن)

در این قسمت در ادامه بازیگرانی که سیمرغ نگرفته ‌اند به سراغ بازیگران مطرح و کارکشته‌ی زن آمدیم تا ببینیم کدام بازیگران زن هنوز سیمرغ نگرفته‌اند. در ادامه مطلب همراه ما باشید.

بیتا فرهی

بازیگرانی که سیمرغ نگرفته اند

 • سن: 62 سال
 • چند بار نامزد سیمرغ بلورین شده است: 5 بار

بیتا فرهی از برترین بازیگران زن سینمای ایران و یکی از ستارگان سال‌های دور در این عرصه است. فرهی کار خود در سینما را با داریوش مهرجویی و در فیلم «هامون» با نقش مهشید آغاز کرد و به شکل ویژه‌ای دیده شد. «هامون» یکی از ماندگارترین فیلم‌های سینمای ایران و نقطه عطفی در کارنامه خسرو شکیبایی و بیتا فرهی محسوب می‌شود. بیتا فرهی در ادامه فعالیتش بسیار گزیده‌کار بود و با کارگردانان بزرگی چون مسعود کیمیایی، داریوش مهرجویی، رخشان بنی‌اعتماد، فریدون جیرانی و احمدرضا درویش همکاری کرد. بیتا فرهی تاکنون پنج بار نامزد دریافت سیمرغ بلورین بوده، اما فقط یک بار و در اولین دوره دیپلم افتخار جشنواره فجر نصیبش شده است.

رویا تیموریان

بازیگرانی که برنده سیمرغ نشدند

 • سن: 62 سال
 • چند بار نامزد سیمرغ بلورین شده است: 3 بار

رویا تیموریان بازیگر بزرگ و مطرح سینمای ایران است که همچون همسرش مسعود رایگان دستش تاکنون به سیمرغ بلورین جشنواره فجر نرسیده است. رویا تیموریان با وجود آثار موفق و نقش‌های ماندگار بسیاری که ایفا کرده است هرگز مورد توجه هیئت داوران جشنواره فیلم فجر نبوده است و این را باید به حساب بی‌سلیقگی جشنواره فجر گذاشت که بازیگری چون رویا تیموریان سیمرغ برنده نشده است. تیموریان سه بار برای فیلم‌های «مرد بارانی»، «گوشواره» و «شیفتگی» کاندید سیمرغ شده است، اما نتیجه به گونه‌ای رقم خورده که هنوز نامش در میان بازیگرانی که سیمرغ نگرفته ‌اند به چشم می‌خورد.

افسانه بایگان

بازیگرانی که سیمرغ نگرفته اند

 • سن: 58 سال
 • چند بار نامزد سیمرغ بلورین شده است: 3 بار

افسانه بایگان دیگر بازیگر زن مطرحی است که هنوز دستش به سیمرغ نرسیده است. بایگان سه بار با فیلم‌های «خواهران غریب»، «دو فیلم با یک بلیط» و «کافه ستاره» در جشنواره فیلم فجر نامزد کسب این جایزه شده و حتی برای فیلم «خواهران غریب» برنده دیپلم افتخار هم شده، اما سیمرغ بلورین را به دست نیاورده است. بایگان که به تازگی با حضور در سریال «دل» جدی‌تر به عرصه بازیگری برگشت، بعید است که دیگر فرصتی برای برنده شدن عناوین بهترین بازیگر زن در جشنواره فیلم فجر به دست بیاورد، مگر اینکه شاه‌نقشی در انتظارش باشد که هنوز از راه نرسیده است.

کتایون ریاحی

بازیگران محروم از سیمرغ بلورین

 • سن: 58 سال
 • چند بار نامزد سیمرغ بلورین شده است: 1 بار

کتایون ریاحی نیز از جمله بازیگران زن پیشکسوت و بزرگی است که نتوانسته برنده سیمرغ بلورین شود. ریاحی در طول دوران فعالیتش در 18 فیلم سینمایی بازی کرده است و از آخرین نقش‌آفرینی او نزدیک سیزده سال است که می‌گذرد. کتایون ریاحی در طول دوران فعالیتش چندین سال درگیر پروژه «یوسف پیامبر» بود و خیلی‌ها او را با نقش زلیخا در این سریال می‌شناسند. کتایون ریاحی این روزها دیگر بطور کامل از سینما دور شده و بعید است به این عرصه بازگردد، بنابراین احتمال اینکه بتواند خود را از فهرست بازیگرانی که سیمرغ نگرفته اند خارج کند، بسیار کم است.

ریما رامین‌فر

بازیگرانی که برنده سیمرغ نشدند

 • سن: 50 سال
 • چند بار نامزد سیمرغ بلورین شده است: 1 بار

همای سریال «پایتخت» با وجود محبوبیت بسیار زیاد و نقش‌آفرینی‌های خارق‌العاده‌ای که در سینما داشته هنوز سیمرغ بلورین نبرده است. ریما رامین‌فر که عادت به حضور در نقش‌های کوتاه و فرعی آثار سینمایی دارد، یکی از اساتید قهار در تئاتر است و علاوه بر بازی روی صحنه، چندین تئاتر را هم کارگردانی کرده است. رامین‌فر که کار خود در سینما را در سال 80 شروع کرده است، در طول این سال‌ها هم به دلیل علاقه‌اش به فعالیت در تئاتر و هم به دلیل بازی در شش فصل پایتخت تنها موفق شده در دوازده فیلم سینمای بازی کند. او برای بازی در فیلم جذاب «یه حبه قند» نامزد دریافت سیمرغ بلورین شد، اما همان سال در رقابت با مهناز افشار جایزه به افشار داده شد. نکته جالب این است که با اینکه ریما رامین‌فر هنوز سیمرغ نگرفته است، اما در جشنواره فیلم فجر دو سال گذشته خودش جزو هیئت داوران این جشنواره بود.

ساره بیات

بازیگرانی که برنده سیمرغ نشدند

 • سن: 40 سال
 • چند بار نامزد سیمرغ بلورین شده است: 1 بار

ساره بیات که این روزها بازی‌اش در سریال «دل» انتقادات و حواشی زیادی به پا کرده است، یکی از بازیگرانی است که سینمای ایران را به داشتن یک استعداد نوظهور و ستاره‌ای قابل امیدوار کرده بود. ساره بیات در سال‌های گذشته در آثاری چون «جدایی نادر از سیمین»، «خداحافظی طولانی»، «لامپ صد» و «بیست و یک روز بعد» بازی‌های درخشانی داشته است، اما دستش به سیمرغ بلورین جشنواره نرسیده است و جزو بازیگرانی که سیمرغ نگرفته ‌اند به حساب می‌آید. بیات در چند سال اخیر با تغییر سبک کاری خود و همکاری با منوچهر هادی در چند فیلم و سریال نارضایتی طرفدارانش را برانگیخته و همه معتقدند بازیگر قابلی چون بیات باید به مسیر فعالیت قبلی خود بازگردد. او هم‌اکنون در حال بازی در فصل دوم سریال عاشقانه با عنوان «گیسو» است.

کلام آخر

علاوه بر بازیگرانی که در این فهرست آمده بازیگران قدیمی یا جدید دیگری نیز هستند که نتوانسته‌اند به سیمرغ دست پیدا کنند. اکبر زنجانپور، حسن پورشیرازی، محمدرضا شریفی‌نیا، مصطفی زمانی، احمد مهرانفر، حامد کمیلی، ساعد سهیلی و مهرداد صدیقیان از جمله بازیگران دیگری هستند که موفق به دریافت سیمرغ بلورین نشده‌اند. نظر شما درباره این مقاله چیست؟ به نظرتان از بین بازیگرانی که سیمرغ نگرفته ‌اند ، کدامیک بیشتر مستحق دریافت این جایزه بوده و جشنواره فجر به او جفا کرده است؟ کدامیک از بازیگرانی که سیمرغ نگرفته ‌اند را بیشتر دوست دارید؟

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران2 دیدگاه
avatar
بهنام آهنگران
.
22 بهمن 1399، 19:40
پاسخ
1
1
عجججججب لیست مزخرفی! محمدعلی کشاورز و علی نصیریان هیچوقت سیمرغ نگرفتن بعد اینجا اسامی مث رویا تیموریان و ساره بیات بعنوان جاماندگان سیمرغ ذکر شده! از همینجا تا انتهای دنیا علامت تعجب!!!!!!!!!!!!!!!
avatar
امیر حیدری باطنی
.
14 مهر 1399، 21:17
پاسخ
1
2
خداوکیلی از ساره بیات جز فیلم جدایی بازی قشنگ دیگه‌ای ندیدم. اون هم به لطف اصغر فرهادی فکر کنم بود.
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402