بیوگرافی گروه پینک فلوید ؛ اعضا، آلبوم ها و حقایق جالب

بیوگرافی Pink Floyd / بیوگرافی پینک فلوید
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

گروه پینک فلوید یک گروه راک انگلیسی 5 نفره بود که در سال 1965 تشکیل شد. با پلازا همراه باشید تا در مورد بیوگرافی و اعضای گروه Pink Floyd بیشتر بدانید.

گروه پینک فلوید یک گروه راک انگلیسی بود که در سال 1965 در لندن تشکیل شد. این گروه به عنوان یک گروه موسیقی پاپ سایکودلیک طرفداران بسیاری پیدا کردند و به خاطر ساخت قطعات با زمان طولانی، ترانه‌های فلسفی و اجراهای زنده استادانه متمایز بودند و به یک گروه پیشرو در سبک راک پراگرسیو تبدیل شدند. گروه Pink Floyd یکی از اولین گروه‌های روان گردان انگلیسی بود و بر ژانرهایی مانند راک نئو پراگرسیو تاثیر داشته است.

پینک فلوید توسط سید برت (نوازنده گیتار، خواننده اصلی)، نیک میسن (نوازنده درامز)، راجر واترز (نوازنده گیتار باس، خواننده) و ریچارد رایت (نوازنده کیبورد، خواننده) که در آن زمان دانشجو بودند، تاسیس شد. آن‌ها تحت رهبری برت دو تک آهنگ و یک آلبوم موفقیت آمیز منتشر کردند. در دسامبر 1968، دیوید گیلمور، گیتاریست و خواننده به گروه پیوست. در آپریل 1968، برت به علت وخیم شدن حال روحی‌اش پینک فلوید را ترک کرد.

در ویدیوی زیر می‌توانید «موزیک ویدیو آهنگ Another Brick In The Wall از پینک فلوید» را تماشا کنید.

در سال 2005، تمامی اعضای گروه پینک فلوید به جز برت در رویداد جهانی آگاه سازی لایو 8 برای اجرا دوباره به هم پیوستند. برت در سال 2006 و رایت در سال 2008 درگذشتند. در سال 2013، پینک فلوید بیش از 250 میلیون نسخه از آلبوم‌هایش را در سراسر جهان فروخته بود و این گروه آن‌ها را به یکی از پرفروش‌ترین هنرمندان موسیقی در تمام دوران تبدیل کرده است. در این مقاله از پلازا با بیوگرافی Pink Floyd همراه شما خواهیم بود.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

بیوگرافی پینک فلوید

1963 تا 1967: سال های اولیه و شکل گیری گروه

راجر واترز و نیک میسن هنگام تحصیل در رشته معماری در دانشگاه پلی‌تکنیک لندن با یکدیگر آشنا شدند. در همان سال ریچارد رایت که او نیز دانشجوی معماری بود به آن‌ها اضافه شد. واترز و رایت گیتار و میسن درامز می‌نواختند. گروه آن‌ها در ابتدا Sigma 6 نام داشت و بعدها به نام‌های مختلف دیگری تغییر یافت. در سال 1964، گیتاریست سید برت که دوست دوران کودکی واترز بود و برای تحصیل در کالج هنر به لندن نقل مکان کرده بود، به گروه پیوست. در سال 1965 این گروه برای اولین بار از خود به عنوان Pink Floyd Sound نام بردند. این اسم از نام‌های دو نوازنده موسیقی بلوز گرفته شده: Pink Anderson و Floyd Council.

گروه راک انگلیسی Pink Floyd

همچنین بخوانید :

در سال 1966، گروه پینک فلوید که عمدتا آهنگ‌های ریتم و بلوز می‌نواخت، هنگام اجرا در یک کلاب با پیتر جنر که تحت تاثیر جلوه‌های صوتی رایت و برت قرار گرفته بود، آشنا شدند. جنر به همراه شریک تجاری و دوست خود، اندرو کینگ، مدیر آن‌ها شدند. این دو تجربه کمی در صنعت موسیقی داشتند و ساز و تجهیزات موسیقی جدیدی برای گروه خریداری کردند. در همان زمان جنر به آن‌ها پیشنهاد داد که Sound را از اسم گروه حذف کنند و به این صورت نام گروه به Pink Floyd تغییر کرد. با راهنمایی جنر و کینگ، گروه پینک فلوید به بخشی از صحنه موسیقی زیرزمینی لندن تبدیل شد و در مکان‌هایی از جمله All Saints Hall به اجرا می‌پرداختند. روزنامه انگلیسی ساندی تایمز درباره گروه Pink Floyd نوشت:

شب گذشته گروهی به نام پینک فلوید موسیقی کوبنده‌ای را اجرا کردند، در حالی که یک سری اشکال عجیب و غریب رنگی روی صفحه عظیمی در پشت سرشان به نمایش درمی‌آمد… بسیار سایکدلیک (روان گردان) به نظر می‌رسید.

در اواخر سال 1966 با وجود این‌که آن‌ها به طور قابل توجهی تعداد اجراهای خود را افزایش داده بودند، اما هنوز گروه مورد استقبال گسترده قرار نگرفته بود. پس از اجرا در یک باشگاه جوانان کاتولیک، مالک آنجا از پرداخت دستمزدشان صرف نظر کرد و اعتقاد داشت چیزی که آن‌ها اجرا کردند، موسیقی نبود. استقبال از گروه پینک فلوید در باشگاه UFO لندن بسیار بیشتر بود و طرفداران آن‌ها روز به روز بیش‌تر می‌شدند. اجراهای برت پرشور بود.

امضای قرارداد با EMI

آهنگ های گروه پینک فلوید

در سال 1967، گروه Pink Floyd توجه بسیاری را در صنعت موسیقی به خود جلب کرده بود. آن‌ها با EMI قرارداد بستند و اولین تک آهنگ خود Arnold Layne را ساختند. این آهنگ اگرچه در بسیاری از ایستگاه‌های رادیویی ممنوع بود، اما بسیار خلاقانه بود و بیستمین آهنگ برتر در انگلیس شد. EMI کلمبیا دومین آهنگ پینک فلوید یعنی See Emily Play را در سال 1967 منتشر کرد. این آهنگ ششمین آهنگ برتر انتخاب شد. از آن‌ها برای شرکت در برنامه‌های تلویزیونی زیادی دعوت می‌شد و در همان زمان حال برت که از LSD استفاده می‌کرد، بد و بدتر می‌شد.

آلبوم The Piper at the Gates of Dawn

کمپانی EMI اولین آلبوم پینک فلوید یعنی The Piper at the Gates of Dawn را در 1967 منتشر کرد. این آلبوم به مدت 14 هفته ششمین آلبوم برتر در انگلیس بود. با این حال، فروپاشی روحی برت باعث نگرانی سایر اعضای گروه موسیقی پینک فلوید بود. حتی در یکی از اجراها روی صحنه وقتی گروه شروع به نواختن کردند، برت بی‌حرکت با دست‌های آویزان و گیتار به گردن فقط ایستاده بود! به همین علت مجبور شدند خیلی از اجراهایشان را لغو کنند و این مسائل مربوط به برت در مطبوعات سر و صدای زیادی به پا کرد.

1967: جایگزینی برت با گیلمور

در دسامبر 1967 با وخیم‌تر شدن حال برت، پینک فلوید، دیوید گیلمور را به عنوان گیتاریست به گروه اضافه کرد و قرار شد برت فقط به عنوان ترانه‌سرا در گروه بماند. در عکسی که در ژانویه 1968 از این گروه پنج نفره منتشر شد، برت جدا از دیگران به نقطه‌ای در دور دست خیره شده بود. در مارچ 1968، برت که دیگر کار کردن با او سخت شده بود، راضی شد که گروه را ترک کند. پس از ترک گروه توسط برت، بار ترانه و موسیقی خلاقانه بر دوش واترز بود. در ابتدا گیلمور تلاش می‌کرد صدای برت را تقلید کند.

سال 1968: آلبوم A Saucerful of Secrets

کنسرت گروه Pink Floyd

همچنین بخوانید :

در سال 1968، پینک فلوید آلبوم دوم خود یعنی A Saucerful of Secrets را در استودیو ابی رود ضبط کرد. این آلبوم، طرح روی جلد روان گردان داشت که گروه هیپنوسیس آن را طراحی کرده بودند. این گروه چندین جلد آلبوم دیگر هم برای گروه Pink Floyd طراحی کردند. این آلبوم نیز برای یازده هفته در انگلیس نهم بود.

آلبوم Ummagumma، آلبوم Atom Heart Mother و Meddle

آلبوم Ummagumma که در نوامبر 1969 منتشر شد، کاملا با آثار قبلی پینک فلوید فرق داشت و نقدهای مثبت بسیاری دریافت کرد. این آلبوم به مدت 21 هفته در جدول انگلیس پنجم بود.

در اکتبر 1970، پینک فلوید آلبوم Atom Heart Mother را منتشر کرد. اما اعضای گروه از این آلبوم راضی نبودند. با این وجود، این آلبوم به موفقیت عظیمی دست یافت و برای 18 هفته در جدول بریناتیا اول بود و جایزه فستیوال Bath را از آن خود کرد.

در اکتبر 1971، آلبوم Meddle نوازنده گیتار، گیلمور را به عنوان یک عضو تاثیرگذار اثبات کرد و با قدرت نشان داد که گروه در مسیر رشد قرار دارد. این آلبوم به مدت 82 هفته در جدول بریتانیا در رتبه 3 قرار داشت.

سال 1973: آلبوم The Dark Side of the Moon

آهنگ های پینک فلوید

آلبوم The Dark Side of the Moon در مارچ 1973 منتشر شد. این نام، کنایه از جنون و دیوانگی است و ربطی به نجوم ندارد. طرح روی جلد این آلبوم نیز اثر معروف هیپنوسیس است که به منشور پینک فلوید شهرت یافت. این طرح یک پرتو نور سفید که نشان دهنده وحدت است را نشان می‌دهد که از یک منشور که نماد جامعه است می‌گذرد. پرتوهای شکسته شده رنگی نماد پراکندگی وحدت است.

ترانه‌سرای تمامی آهنگ‌های این آلبوم واترز بود. این آلبوم فورا به یک موفقیت عظیم در انگلستان و اروپای غربی تبدیل و با استقبال مشتاقانه منتقدان روبه‌رو شد. این آلبوم از نظر تجاری یکی از موفق‌ترین آلبوم‌های راک تمام تاریخ است. رتبه اول در آمریکا، به مدت بیش از 14 سال در جدول بیلبورد قرار داشت و بیش از 45 میلیون کپی از آن در سراسر جهان فروش رفت. این آلبوم در بریتانیا به مدت 364 هفته در رتبه دوم قرار داشت و سومین آلبوم پرفروش دنیا و بیست و یکمین آلبوم پرفروش تمام دوران در آمریکا است.

سال 1975: آلبوم Wish You Were Here

پس از برگزاری تور و اجراهای بسیار در بریتانیا، پینک فلوید کار بر نهمین آلبوم خود را آغاز کرد: Wish You Were Here. موفقیت عظیم آلبوم قبلی The Dark Side of the Moon و مسائل و مشکلات برخی از اعضا، آن‌ها را خسته کرده بود. پس از چندین هفته، واترز موفق شد مفهوم جدیدی را به کارهایشان بیاورد. این آلبوم در سپتامبر 1975 منتشر شد و در بریتانیا و ایالات متحده به مقام اول دست یافت.

سال 1977: آلبوم Animals

آخرین آلبوم پینک فلوید

همچنین بخوانید :

دهمین اثر از آلبوم های گروه پینک فلوید، یعنی آلبوم Animals در ژانویه سال 1977 منتشر شد. ایده اصلی این آلبوم را واترز داد که بر اساس کتاب Animal Farms (قلعه حیوانات) جورج اورول بود. ترانه‌ها طبقات مختلف اجتماعی را به عنوان سگ‌ها، خوک‌ها و گوسفندان توصیف می‌کنند. طراحی جلد روان گردان این آلبوم نیز بر عهده هیپنوسیس بود و واترز طرح نهایی را انتخاب کرد؛ تصویر یک نیروگاه قدیمی با خوکی بر فراز آن.

آلبوم های The Wall و The Final Cut

آلبوم دیوار پینک فلوید در نوامبر 1979 منتشر شد و به مدت 15 هفته در صدر جدول بیلبورد در ایالات متحده قرار گرفت و در بریتانیا سوم شد. در زمان ضبط این آلبوم، رایت را که خیلی کم کار شده بود از گروه برکنار کردند. یک فیلم از روی این آلبوم به همین نام اقتباس شد که در فستیوال کن برنده جایزه شد.  آلبوم Final Cut در مارچ 1983 منتشر شد و فورا در بریتانیا اول و در ایالات متحده ششم شد.

آلبوم های A Momentary Lapse of Reason و The Division Bell

در این زمان که اختلافات بین اعضای گروه به حداکثر رسیده بود، در سپتامبر 1987 آلبوم A Momentary Lapse of Reason منتشر شد. این آلبوم در بریتانیا و ایالات متحده سوم شد.

معروف ترین آهنگ های پینک فلوید

پس از سال‌ها که اعضای گروه خود را با کارهای دیگری مثل فیلمبرداری و ضبط آهنگ برای فیلم‌ها مشغول کرده بودند، آلبوم The Division Bell بالاخره در 1994 منتشر شد و به مدت 51 هفته در جدول ایالات متحده و بریتانیا اول بود. طرح کاور این آلبوم نماد دو چهره غایب گروه یعنی سید و راجر است.

اجرای لایو 8 در سال 2005

در 2 جولای 2005، واترز، گیلمور، میسن و رایت پس از 24 سال به طور زنده در هاید پارک لندن اجرا کردند. در ابتدای اجرا، واترز رو به مخاطبان گفت:

خیلی احساساتی شدم؛ بعد از این همه سال، ایستادن اینجا در کنار سه رفیقم… ما برای کسانی که دیگر بینمان نیستند اجرا می‌کنیم، به خصوص برای سید…

خواننده گروه پینک فلوید / گروه Pink Floyd

در آخر گیلمور از مخاطبان تشکر کرد و خواست صحنه را ترک کند که واترز او را صدا کرد و گروه یکدیگر را در آغوش کشیدند. تصاویر این آغوش در روزنامه‌ها بسیار سر و صدا به پا کرد. اعضای گروه اظهار کردند که از اختلافاتشان در آن زمان و در آن جو منفی پشیمان هستند.

بیوگرافی اعضای گروه پینک فلوید

در این قسمت به معرفی اعضای گروه Pink Floyd می‌پردازیم و بیوگرافی کوتاهی از آن‌ها ارائه می‌دهیم:

سید برت (Syd Barret)

گروه موسیقی Pink Floyd

سید برت متولد 6 ژانویه 1946 (16 دی 1324) خواننده، ترانه سرا و موسیقیدان انگلیسی بود که در سال 1965 بنیانگذار گروه راک پینک فلوید بود. برت نام این گروه را انتخاب کرد. وی ترانه‌سرای اصلی گروه بود و به خاطر خوانندگی با لهجه انگلیسی و تاثیرات ادبی و خیالپردازی‌های روان گردان شهرت داشت. او به عنوان یک گیتاریست، با سبک آزاد نواختنش و اصوات ناموزون و و دیگر جلوه‌های استودیویی تاثیرگذار بود. در 7 جولای 2006 (16 تیر 1385) برت در منزل خود در کمبریج در سن 60 سالگی فوت کرد.

نیک میسن (Nick Mason)

بیوگرافی گروه پینک فلوید

نیک میسن متولد 27 ژانویه 1945 (7 بهمن 1323) یک درامر انگلیسی و بنیانگذار گروه راک پینک فلوید است. او تنها عضوی است که از ابتدا تا انتها با پینک فلوید بود. او همچنین در ترانه‌های برخی از آهنگ های گروه Pink Floyd همکاری داشت. در سال 2018، او گروه جدیدی را با نام Nick Mason’s Saucerful of Secrets تشکیل داد تا آهنگ‌هایی از سال‌های ابتدایی پینک فلوید را اجرا کند.

راجر واترز (Roger Waters)

برترین آثار پینک فلوید

راجر واترز متولد 6 سپتامبر 1943 (14 شهریور 1322) ترانه‌سرا، خواننده، نوازنده گیتار باس و آهنگساز انگلیسی است. در سال 1965 او با همکاری سایر اعضا، بنیانگذار گروه راک پیشرو پینک فلوید بود.

ریچارد رایت (Richard Wright)

تاریخچه گروه پینک فلوید

ریچارد رایت متولد 28 جولای 1943 (5 مرداد 1322) موسیقیدان، آهنگساز، خواننده و ترانه‌سرای انگلیسی بود. وی یکی از اعضای بنیانگذار گروه پینک فلوید، نوازنده کیبورد و خواننده این گروه بود که در همه آلبوم‌ها به جز یکی و در تمام تورهای آن‌ها اجرا کرد. در تاریخ 15 سپتامبر 2008 (28 شهریور 1387) رایت به دلیل گونه نادری از سرطان در 65 سالگی فوت شد.

دیوید گیلمور (David Gilmour)

فهرست اعضای پینک فلوید

دیوید گیلمور متولد 6 مارچ 1946 (15 اسفند 1324) موسیقیدان، نوازنده گیتار و خواننده انگلیسی عضو گروه پینک فلوید بود. وی پس از جدایی واترز در سال 1985، رهبر گروه شد و سه آلبوم تحت رهبری‌اش منتشر شد.

آلبوم های گروه پینک فلوید

سال انتشارنام آلبوم
1967The Piper at the Gates of Dawn
1968A Saucerful of Secrets
1969More
1969Ummagumma
1970Atom Heart Mother
1971Meddle
1972Obscured by Clouds
1973The Dark Side of the Moon
1975Wish You Were Here
1977Animals
1979The Wall
1983The Final Cut
1987Amomentary Lapse of Reason
1994The Division Bell
2014The Endless River

حقایق جالب گروه پینک فلوید

در این قسمت چند حقیقت در مورد گروه موسیقی پینک فلوید می‌خوانید که مغزتان را به آتش می‌کشد!

جوایز گروه پینک فلوید

 • واترز و میسن سواد آکادمیک موسیقیایی نداشتند، بنابراین برای تنظیم آهنگ‌هایشان از نمودارهای معماری استفاده می‌کردند.
 • این گروه اجرا کننده اولین کنسرت زنده در هاید پارک لندن در 1968 هستند.
 • علیرغم این‌که میسن طولانی‌ترین عضو گروه هست، اما فقط در یک آهنگ یعنی One of These Days خوانندگی کرده است.
 • استنلی کوبریک از آن‌ها خواست تا از Atom Heart Mother به عنوان موسیقی متن فیلم پرتقال کوکی استفاده کند، اما آن‌ها نپذیرفتند.
 • آلبوم Delicate Sound Thunder اولین آلبوم راک است که در سال 1988 در فضا پخش شد.
 • برخی از آهنگ های گروه Pink Floyd در خانه قایقی گیلمور ضبط شده است.
 • در سال 2010، میراث آن‌ها با ساخت مجموعه تمبر پستی گرامی داشته شد.
 • حیواناتی که در طرح جلد آلبوم‌های گروه قرار دارند، اسم دارند! مثلا نام خوک پرنده آلگی و نام گاو مادر قلب اتمی، لولوبل سوم است!

آلبوم دیوار پینک فلوید / آهنگ های گروه Pink Floyd

در این مقاله به معرفی اعضا و بیوگرافی گروه پینک فلوید پرداختیم. نویسنده از نوشتن درباره این اسطوره‌های تکرار نشدنی تاریخ موسیقی راک لذت بسیار برد. شما خوانندگان عزیز چطور؟ مثل همیشه مشتاق خواندن نظرات ارزشمند شما هستیم.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران1 دیدگاه
avatar
مازیار
.
19 مهر 1401، 01:28
پاسخ
0
0
عالی بود سوال بنده این هست به نظرتون اینکه واترز تو حرکات اعتراضی ایران پیامی داده(خاصه برای این حرکت)دلیل خاصی داشته؟
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402