معرفی شهرهای گل ایران | 10 شهر ایران که به شهر گل معروفند

شهرهای گل ایران
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

گل‌ها یکی از آفریده‌های زیبای خداوند و جلادهنده روح هستند که با دیدن این همه رنگ‌های بی‌نظیر و عطر منحصربه‌فردشان لبخند به لبمان می‌آورند. شهرهای پر گل ایران هم کم نیستند! در این مطلب معروف ترین شهرهای گل ایران را به شما معرفی می‌کنیم.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که با بوئیدن گلی یا دیدن ظاهر زیبایش روزتان ساخته شود و خستگی کار از تنتان بیرون برود. حال تصور کنید بجای یک شاخه گل، دشتی پر گل جلوی رویتان باشد؛ قطعا غرق در این زیبایی می‌شوید. گل‌ها نماد عشق و لطافت هستند. از طرفی باعث ایجاد حس خوب و کم شدن استرس و نگرانی شده و از طرف دیگر برای پاکسازی آلودگی‌های محیط بسیار موثرند. به همین دلیل نیز خالی از لطف نیست تا با مناطق پرگل ایران آشنا شویم. با پلازا همراه باشید تا در ادامه شهرهای پر گل ایران را معرفی کنیم.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

تاریخچه گل در دنیا

شهر گل های مریم و رز

انسان‌ها از زمان خلقت تا کنون با دیدن گل و زیبایی آن به وجد می‌آمدند. بنابر مدارک موجود می‌توان مصر باستان را اولین نفراتی دانست که از گل استفاده تزیینی می‌کردند. آن‌ها در مراسمات مذهبی و جشن‌هایشان گل نیلوفر آبی، گل نرگس و خشخاش را برای جلوه بیشتر به‌کار می‌بردند.

بعد از مصریان می‌توان از یونانیان نام برد که علاقه زیادی به داشتن گل و گیاهان زینتی داشتند و طبق مدارک و شواهد تاریخی مهمترین گل در بین آنها «گل بنفشه» است. اما اهمیت گل در بین یونانی‌ها آنقدر زیاد بود که پادشاه یونانی تاجی از جنس طلا بر سر خود نهاد که به شکل شاخه زیتون ساخته شده بود و نماد اصلی امپراطوری بزرگ روم شناخته شد و بعدها پادشاهان روم به‌جای تاج طلا شاخه‌های زیتون بر سر خود می‌گذاشتند.

اهمیت گل در ایران

کشور ما ایران به دلیل داشتن خاک مناسب و آب و هوای چهار فصل محل مناسبی برای پرورش گل‌های گوناگون است. بر اساس مدارک موجود استفاده از گل در کشور ما به 2500 سال قبل برگشته و سنگ‌های حکاکی شده در تخت جمشید نشان از وجود گل در دستان داریوش دارند. از زمان‌های قدیم گل و گیاهان نقش مهمی در زندگی ایرانیان داشته‌اند، تا جایی‌که نشانه‌های آن را در صنایع دستی خصوصا فرش ایرانی می‌توان پیدا کرد، همچنین اشعار زیادی از شاعران بزرگ وجود دارد که به توصیف زیبایی گل پرداخته‌اند.

در سال 1384 به همت چند نهاد مرتبط با گل و گیاه روز 25 خرداد را در تقویم ایران روز ملی گل و گیاه نامگذاری کردند. در اولین سالگرد این روز سبد گل بزرگی متشکل از 207 هزار شاخه گل در ورزشگاه 12 هزار نفری آزادی درست کردند که لقب بزرگترین سبد گل جهان را دریافت کرد. هدف از نامگذاری این روز نشان دادن اهمیت بالای گل و گیاه در زندگی ما، ترویج گل دادن به همدیگر و نگهداری درست از گونه‌های گیاهی مختلف و کمیاب بود.

معرفی شهرهای گل ایران

هر گوشه از ایران به واسطه خاک و آب و هوای مناسب محل مناسبی برای گونه‌ای خاص از گل و گیاهان است که با دیدن آن‌ها و استشمام عطر خوششان هوش از سرمان می‌برد. در این قسمت به معرفی شهرهای پر گل ایران می‌پردازیم.

1. محلات شهر گل

محلات شهرهای گل ایران

 • دشت گل: میخک، شقایق وحشی، انواع گل‌های زینتی
 • فصل رویش: بهار و تابستان
 • موقعیت: محلات در 270 کیلومتری تهران واقع شده که برای رسیدن به آن باید جاده اصلی قم – اصفهان را سپری کرد

«محلات» یکی از شهرهای استان مرکزی است که به واسطه دشت‌های پر از گلش «هلند ایران» لقب گرفت. محلات به عنوان یکی از شهرهای گل ایران مهارتی خاص در پرورش گل‌های زینتی و کمیاب دارد. سالانه 22 میلیون شاخه گل به شهرهای دیگر و 150 میلیون شاخه گل از شهر محلات پایتخت گل ایران به کشورهای دیگر صادر می‌شود. گل‌هایی نظیر «میخک»، «مینا»، «زنبق»، «مریم»، «رز» و «محبوبه شب» که همگی در باغ گل محلات به وفور یافت می‌شوند.

2. الیگودرز

شهرهای گل ایران الیگودرز

 • دشت گل: لاله‌های واژگون
 • فصل رویش: بهار (اواسط فروردین تا آخر خرداد)
 • موقعیت: فاصله الیگودرز با خرم آباد مرکز استان، 149 کیلومتر است. برای رسیدن به دشت‌های شقایق باید از الیگودرز خارج شوید، از روستاهای جوشان، ززم، برم، خان آباد و چشمه پر بگذرید.

«الیگودرز» را یکی از شهرهای گل ایران می‌دانند که به لاله‌های واژگونش معروف است. در دل کوه‌های اشترانکوه طبیعت بکری وجود دارد به نام «دالانی» که با دیدن آن محو زیبایی‌اش می‌شوید و ساعت‌ها نظاره‌گر این لاله‌های واژگون خواهید ماند. طبیعت لرستان در بهار دارای زیبایی خاصی است، چشمه‌ها و آبشارها از آب سرازیرند و دشت‌ها و مزارع از گل‌های لاله و سرسبزی پر گشته‌اند.

3. شاهرود

شهر گل های آفتابگردان

 • دشت گل: آفتابگردان و شقایق
 • فصل رویش: بهار و تابستان
 • موقعیت: 60 کیلومتر از مسیر شاهرود – مشهد را سپری کنید تا به شمال شهر میامی برسید. دشت کالپوش در شمال شرقی میامی واقع شده است.
همچنین بخوانید :

«شاهرود» یکی دیگر از شهرهای پر گل ایران است و به شهر گل های آفتابگردان مشهور بوده و همه ساله گردشگران زیادی را جذب زیبایی خود می‌کند. دشت‌های شاهرود 2 بار در سال پر از گل می‌شوند. شقایق‌های وحشی را می‌توان در دشت کالپوش شاهرود از اواسط اردیبهشت تا اواخر خرداد دید و شهریور ماه می‌توان از دیدن آفتابگردان‌های زیبای شاهرود لذت برد.

4. بهبهان

شهرهای گل ایران بهبهان

 • دشت گل: نرگس
 • فصل رویش: پاییز و زمستان
 • موقعیت: به بهبهان که رسیدید جاده قدیم اهواز را در پیش گرفته تا به جاده سیمان برسید. در انتهای این مسیر نرگس‌زارها پیدا می‌شوند.

«بهبهان» در جنوب شرقی خوزستان واقع شده و یکی از معروفترین شهر های گل ایران است. حتما می‌دانید که بهبهان به نرگس‌زارش در دنیا معروف شده و هر سال تعداد زیادی از گردشگران برای دیدن این زیبایی و استشمام عطر بی‌نظیرش به بهبهان شهر گل ایران سفر می‌کنند. در گذشته وسعت این باغ گل به قدری زیاد بود که دشت‌های گل نرگس از دور تماما طلایی رنگ دیده می‌شد و هر رهگذری را مجاب می‌کرد تا لحظه‌ای بایستد و از این همه زیبایی لذت ببرد. «نرگس شهلا» مشهورترین نوع نرگس در بهبهان به‌شمار می‌آید که معمولا از شروع پاییز تا اواخر بهمن یا اوایل اسفند فصل رویش آنهاست.

5. داماش

مناطق پرگل ایران

 • دشت گل: سوسن چلچراغ
 • فصل رویش: بهار
 • موقعیت: جاده قزوین – لوشان را طی کرده و وارد فرعی جیرنده شوید. 42 کیلومتر که سپری کنید به جیرنده رسیده و بعد از گذراندن 40 کیلومتر دیگر روستای داماش را می‌بینید.

«داماش» یکی از روستاهای شهر جیرنده و شهرستان رودبار به شمار می‌آید که در جاده رشت – تهران بین لوشان و بره سر واقع شده است. این روستا محل رویش گلی کمیاب به نام «سوسن چلچراغ» است. سوسن چلچراغ اولین گلی است که در آثار ملی طبیعی ثبت شده و همه ساله گردشگران زیادی برای دیدنش به روستای داماش سفر می‌کنند.

از اوایل بهار تا اوایل تابستان فصل رویش این گل است و مردم روستای داماش بخش عمارلو با پوشیدن لباس‌های محلی و برپا کردن بازارچه، جشنواره باشکوهی برگزار می‌کنند. بیشتر مردم در این تاریخ به روستای داماش می‌روند تا نظاره‌گر این جشن محلی باشند و از زیبایی سوسن چلچراغ و این شهر گل و گیاه ایران لذت ببرند.

ویدئو های مرتبط
thumbnail
راهنمای سفر به کیش (بهترین مقصد سفر زمستانی) / جاذبه ...
00:06:4901 دی 1399، 10:33
thumbnail
بهترین شهرهای دنیا برای گردشگری غذا ؛ از رشت تا پکن
00:01:0413 دی 1399، 11:22

6. لایزنگان

لایزنگان گل محمدی / شهرهای گل ایران

 • دشت گل: گل محمدی
 • فصل رویش: تابستان
 • موقعیت: وقتی به داراب رسیدید وارد اتوبان شیراز – بندرعباس شده و بعد از منطقه نوایگان یک فرعی می‌بینید که شما را به لایزنگان هدایت می‌کند.

«لایزنگان» روستایی است در 75 کیلومتری شهر داراب و استان فارس که در ایران و جهان به گل‌های محمدی‌اش معروف بوده و یکی از شهر های گل ایران محسوب می‌شود. در این روستا تا چشم کار می‌کند دشت‌های تمام نشدنی گل محمدی می‌بینید؛ آنقدر زیاد که بخش زیادی از آن به قمصر و کاشان که خود از شهر های گل ایران هستند، برای گرفتن گلاب فرستاده می‌شود. این روستا علاوه بر گل محمدی به انار و انگورش هم معروف است و طرفداران زیادی دارد.

7. رامیان

شهر پرورش گل در ایران

 • دشت گل: کلزا
 • فصل رویش: بهار و پاییز
 • موقعیت: رامیان در 78 کیلومتری گرگان واقع شده است که برای رسیدن به آن باید جاده گرگان – بجنورد را طی کنید.

«رامیان» یکی از قشنگترین شهر های گل ایران است که در گرگان واقع شده و به دشت گل‌های کلزایش شهرت دارد. «کلزا» گلی زرد رنگ است از خانواده شب‌بوها که خاصیت دارویی دارد و از مهمترین گیاهان دانه روغنی به شمار می‌آید. کشاورزان زیادی به کشت این گل می‌پردازند و از گلبرگ‌های آن به دلیل کلسترول پایینش روغن استخراج می‌کنند. رامیان، این شهر گل‌ ها در ایران علاوه بر دشت گل بی‌نظیرش آبشارها، چشمه‌ها، اسب‌های وحشی، جنگل‌ها و ابرهای شگفت‌انگیزی دارد که همه ساله تعداد زیادی گردشگر را از سراسر جهان به سمت خود می‌کشاند.

8. پاکدشت

پاکدشت پایتخت گل ایران

 • دشت گل: گل‌های زینتی و آپارتمانی
 • فصل رویش: همه فصول
 • موقعیت: فاصله آن تا تهران 20 کیلومتر است و برای رسیدن به روستای گلزار باید جاده اصلی تهران – مشهد را در پیش بگیرید.

«پاکدشت» به پایتخت پر گل ایران شهرت دارد. روستای گلزار از توابع پاکدشت در استان تهران سالانه بیشتر از 1 میلیارد شاخه گل بریده و گلدانی توسط 900 کشاورز گل‌کار تولید می‌کند. به این روستا که می‌رسید تا چشم کار می‌کند نمایشگاه، فروشگاه گل و گیاه و گلخانه می‌بینید و از عطر گل‌های زیبا سرمست می‌شوید.

این شهر پرورش گل در ایران نمایشگاه‌های عرضه مستقیم زیادی برپا کرده و آماده استقبال از علاقه‌مندان به گل‌های زینتی است. از گل‌های این نمایشگاه می‌توان به «پیتوس»، «دیفنباخیا»، «شمعدانی»، «سانسوریا»، «حسن یوسف»، «یوکا»، «لیندا» و انواع «کاکتوس» اشاره کرد.

9. تنکابن

تنکابن شهر های گل ایران

 • دشت گل: بابونه زرد
 • فصل رویش: بهار مخصوصا اردیبهشت
 • موقعیت: جاده دوهزار در تنکابن را در پیش گرفته تا روستای عسل محله را ببینید. از این قسمت حدود 2 ساعت پیاده روی دارد تا به دشت دریاسر برسید.

«دشت دریاسر» در جنوب شهر تنکابن و استان مازندران واقع شده است که از معروفترین شهر های گل ایران به شمار می‌آید. دشت دریاسر قله‌هایی پوشیده از برف، جنگل‌های وسیع و دشت‌های پر گلی دارد که به دلیل زیبایی شگفت انگیز این دشت‌های پر گل به آن لقب «بهشت اردیبهشت ایران» را داده‌اند. دریاسر در ارتفاع 2000 متری از سطح دریا و بین 4 کوه بلند قرار گرفته و در فصل بهار میزبان دشتی مملو از بابونه زرد می‌شود که روح را جلا داده و عطرش هوش از سر آدمی می‌برد.

10. گرماب

شهر گل های ایران در کجاست

 • دشت گل: لاله‌های رنگارنگ
 • فصل رویش: اردیبهشت
 • موقعیت: جاده کرج – چالوس را طی کرده تا به روستای گرماب برسید.

«گرماب» روستایی از توابع استان البرز است که به باغ لاله‌های متنوع و رنگارنگش معروف است و آن را به یکی از شهر های گل ایران تبدیل کرده است. گونه‌های مختلفی از لاله که می‌توان به «ستاره‌ای»، «پر گلبرگ»، «جامی»، «حاشیه دار»، «فنجانی» و «قدحی» در رنگ‌های ارغوانی، زرد، قرمز، سفید، صورتی و نارنجی اشاره کرد. برای دیدن این روستا و باغ گل لاله‌اش از اواسط اردیبهشت به مدت 2 هفته فرصت دارید تا به گرماب رفته و این شکوه و زیبایی را ثبت کنید.

احتمالا این مطالب رو هم دوست داشته باشید
thumbnail
راهنمای جامع سفر به شیراز | در مسافرت به شیراز از کجا ...
سارا زارع15 اردیبهشت 1400 15:00
thumbnail
سوغات، جاذبه های دیدنی و غذاهای یزد
زهرا عزتی13 بهمن 1399 22:00
thumbnail
راهنمای سفر به قشم ؛ جاذبه های دیدنی و غذاهای قشم
زهرا عزتی12 دی 1399 14:00
thumbnail
راهنمای سفر به اصفهان ؛ جاذبه های دیدنی، خوردنی، سوغات ...
سارا زارع14 اسفند 1398 20:00

گل های ایرانی که ثبت ملی شده اند

 • گل لاله
 • گل رز یا گل محمدی
 • گل سروناز
 • گل نیلوفر آبی

حدود 100 کشور در جهان دارای گل‌های ثبت شده ملی هستند که می‌توان به گل ارکیده، رز، لاله و یاس اشاره کرد. در کشور ما هم « گل لاله»، «گل محمدی»، «گل نیلوفر آبی» و «گل سروناز» گل ملی محسوب می‌شوند که در واقع نماد تمدن، تاریخ، فرهنگ و مذهب کشورمان خواهند بود. ایران جزء 20 کشور تولیدکننده گل در دنیا است، اما با این حال سرانه مصرف گل در ایران بسیار کم بوده (بین 5 الی 7 شاخه در سال) و کشور هلند پر مصرف‌ترین (150 شاخه) کشور شناخته شده است که به واسطه سود خوبی که کاشت و پروش گل و گیاه دارد، درآمد بالایی از صادرات گل به تمام دنیا به دست می‌آورد.

شهرهای زیادی در ایران وجود دارند که به پرورش گل و گیاه می‌پردازند. هر کدام از این شهرها زیبایی خود را داشته و به رشد گونه‌ای خاص از گل‌ها شهره‌اند. ما در این مقاله 10 مورد از شهر های پر گل ایران را معرفی کردیم. بنظر شما شهر گل ایران کجاست؟ نظرات خود را در قسمت دیدگاه‌های پلازا بنویسید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران1 دیدگاه
avatar
معین
.
15 تیر 1401، 11:14
پاسخ
1
1
شهر قمصر گل محمدی برای قمصر هست، چرا اسمش رو نیاوردید و به جاش شهر لایزنگان رو نوشتید ؟؟؟؟؟
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402