حداقل حقوق 1400 کارگران با 39% افزایش به 2 میلیون و 600 هزار تومان رسید!

افزایش حقوق 1400
  • twiter
  • linked-in
  • whatsapp

افزایش حقوق 1400 کارمندان دولت در سال 1400، 25 درصد اعلام شد. با این حساب، کارمندان دولت حداقل 3 میلیون و 500 هزار تومان دریافت خواهند کرد.  به تازگی میزان افزایش دستمزد 1400 کارگران نیز مشخص شد

به گزارش ایسنا، در آخرین جلسه کمیته دستمزد، گروه‌های کارگری، کارفرمایی و دولت، با افزایش 39 درصدی برای حقوق 1400 کارگران موافقت کردند. با توجه به این عدد، حداقل دستمزد یک کارگر در سال 1400 چیزی حدود 2 میلیون و 600 هزار تومان خواهد شد. بنابراین خواهیم داشت:

حداقل حقوق 1400 کارگران

در جلسات کمیته دستمزد شورای عالی کار، گروه‌های کارگری، کارفرمایی و دولت، هزینه ماهانه سبد معیشت کارگران در سال 1400 را مشخص کردند و در نهایت به رقم «6 میلیون و 895 هزار تومان» به عنوان سبد معیشت خانوار در یک ماه رسیدند. سال گذشته هزینه سبد معیشت کارگران 4 میلیون و 960 هزار تومان تعیین شده بود.

حمید نجف، کارشناس حوزه کار چندی پیش در گفتگو با ایسنا اعلام کرده بود کف دستمزد 1400 کارگران نباید کمتر از 5 میلیون تومان تعیین شود. او با بیان این موضوع که طلب 6 ماهه را هم نمایندگان کارگری باید روی حداقل دستمزد سال ۱۴۰۰ ببرند گفت:

اگر بتوانیم حداقل مزد را دو برابر کنیم و پایه حقوق حداقل بگیران را بالا بیاوریم، قدرت معیشت خانوارهای کارگری برای سال آینده را حفظ کرده‌ایم.

در ادامه آخرین خبرها از جلسات شورای عالی کار و تعیین دستمزد 1400 کارگران را مشاهده خواهید کرد.

در ادامه می‌خوانید:

افزایش حقوق 1400 کارگران

حتما می‌دانید که در جلسه سال گذشته شورای عالی کار که با حضور تشکل‌های کارگری، نمایندگان کارفرماها و نمایندگان دولت برگزار شد، نتیجه‌ای نامعقول بدست آمد. افزایش دستمزد سال 99 به میزان 15 درصد تصویب شد و نمایندگان تشکل‌های کارگری صورت جلسه نهایی را امضا نکردند. با شکایت نمایندگان کارگری در دیوان عدالت اداری، در طول سال 99 شاهد افزایش چند درصدی حقوق بودیم اما هنوز با آنچه این نمایندگان انتظار داشتند فاصله زیادی داشت.

نمایندگان مجلس در لایحه‌های پیشنهادی خود علاوه بر افزایش حقوق کارمندان دولت به افزایش حقوق کارگران نیز توجه داشته‌اند و علی بابایی در این باره گفت:

تعداد زیادی از نمایندگان مجلس در کمیسیون اجتماعی خواهان افزایش بیش از 40 درصدی حقوق و دستمزد کارگران در سال آینده هستند. بر همین اساس نیز با ارائه این پیشنهاد به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مشغول رایزنی با این وزارتخانه برای تحقق این امر هستیم.

در نهایت، پایه دستمزد 2 میلیون و 6000 هزار تومانی در تاریخ 23 اسفند 1399 برای سال 1400 کارگران مشخص شد. این تصمیم گه پس از چندین جلسه توسط کمیته دستمزد گرفته شده بیان می‌کند که کارگران در سال 1400 با افزایش 39 درصدی افزایش دستمزد مواجه خواهند شد. در جدول زیر مقایسه میزان افزایش حقوق کارگران در هفت سال گذشته را مشاهده خواهید کرد.

افزایش حقوق 1400 کارگران

هزینه سبد معیشت کارگران

محمدرضا تاجیک، نماینده کارگران در شورای ‌عالی کار ضمن اشاره به اینکه حقوق 1400 کارگران باید به شکلی تعیین شود که عقب ماندگی سال‌های گذشته را هم جبران کند گفت حقوق کنونی جوابگوی خوراک و مواد غذایی هم نمی‌شود، چه برسد به هزینه مسکن و سایر ملزومات یک زندگی.

تاجیک در ادامه عنوان کرد:

هزینه سبد معیشت کارگران نزدیک به 10میلیون تومان است، با حقوق نهایت 3میلیون تومانی چگونه می تواند زندگی کند؟

او با اشاره به اینکه دستمزد ۱۴۰۰ باید به گونه ای تعیین شود که عقب ماندگی مزدی کارگران را جبران کند گفت: این حقوق جوابگوی خوراک و مواد غذایی هم نمی شود.

[yop_poll id=”32″]

افزایش حقوق 1400 کارمندان

  • حداقل دستمزد کارمندان در سال 1399: 2 میلیون و 800 هزار تومان
  • حداقل دستمزد (احتمالی) کارمندان در سال 1400: 3 میلیون و 500 هزار تومان
  • حداقل پاداش پایان سال (عیدی) کارمندان: 1 میلیون و 500 هزار تومان

در سال 1399 به طور متوسط حدود 15 درصد افزایش دستمزد برای کارمندان دولت در نظر گرفته شد. بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی، حداقل میزان حقوق (قانون کار) باید 2 میلیون و 800 هزار تومان باشد. این مبلغ برای تامین نیازهای اولیه یک زندگی متوسط، مبلغ چشمگیر و قابل توجهی نیست، اما مردم ناچار به سازش و پذیرش بودند.

چندی پیش آقای علی بابایی، سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی اعلام کرد مجلس یازدهم در حال رسیدگی به آسیب‌های اجتماعی ناشی از بیماری کرونا بر کسب و کار و معیشت مردم است. مجلس در تلاش است تا برای سال 1400 میزان دستمزدها و حقوق‌های کارمندان و کارگران را نسبت به سال جاری افزایش دهد. در این میان نیز نگاه ویژه‌ای به شرایط بیکاری مردم به دلیل شیوع ویروس کرونا دارند و بابایی درباره این موضوع اظهار داشت:

نخستین گروهی که به دلیل شیوع این بیماری متضرر شده‌اند کارگران و نیروی کار هستند و به همین جهت کمیسیون اجتماعی در نظر دارد سبد درآمدی نیروی کار کشور را اضافه کند. بر اساس برآوردی که مجلس دارد، حداقل باید 35 درصد به دستمزد کارگران اضافه شود. این برآورد بر اساس آزمایش چند ساله صورت گرفته است.

افزایش 35 درصدی حقوق خبر خوبی برای افراد حقوق بگیر و قشر کارگر در شرایط نابسامان فعلی بود، اما این خبر علی‌الظاهر در حد یک پیشنهاد و طرح اولیه بود و دیگر خبری از آن به گوش نرسید.

ویدئو های مرتبط
thumbnail
چگونه به یک سایت برای خرید اینترنتی اعتماد کنیم
00:06:5917 آذر 1399، 18:00
thumbnail
با ارزش ترین پول های دنیا
00:08:0007 شهریور 1401، 21:30
thumbnail
جهان های موازی ؛ آیا ما همزمان در دو جهان زندگی می کنیم؟
00:04:5508 فروردین 1400، 13:12

چندی پیش آقای محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با حضور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد:

همه کارکنان دولت، افزایش 25 درصدی حقوق را سال آینده شاهد خواهند بود. تعداد قابل توجهی استخدام کادر درمان خواهیم داشت. ارز 4200 تومانی همچنان پا برجاست، اما جایی که ارز 4200 تومانی خطرزا باشد آن را حذف می‌کنیم و از آن طرف یارانه معیشتی را افزایش می‌دهیم.

آنطور که از ظاهر امر پیداست، افزایش حقوق 1400 به میزان 25 درصد تصویب شده است و کارمندان و حقوق بگیران دولت در سال 1400 با توجه به نرخ تورم جامعه، 25 درصد افزایش دستمزد خواهند داشت. و بر این اساس، ضریب افزایش حقوق سال 1400 برای گروه‌های مختلف حقوق بگیران از جمله کارکنان کشوری و لشکری، اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی و قضات و همچنین افزایش حقوق بازنشستگان، وظیفه‌بگیران و مشترکان صندوق‌های بازنشستگی به میزان 25 درصد تعیین شده است.

احتمالا این مطالب رو هم دوست داشته باشید
thumbnail
با ارزش ترین پول دنیا را بشناسید! + جدول ارزش پول کشورها ...
امیر حیدری باطنی07 شهریور 1401 21:30
thumbnail
مقایسه قیمت بنزین در جهان ؛ آیا بنزین ایران واقعا ارزان ...
نسیبه عسکری17 آذر 1399 11:24

جمع بندی

سال 99 سال بسیار دشوار و طاقت فرسایی برای مردم ایران بود و همه چیز به یکباره دستخوش تغییر قرار گرفت. شیوع ویروس کرونا موجب بیکاری بسیاری از کارمندان شد و کسب و کارهای زیادی را نیز تعطیل کرد. افزایش سرسام آور قیمت‌ها، تحریم‌ها، نوسانات شدید قیمت ارز، طلا و سکه نیز در این میان مزید بر علت شده‌اند و تاثیرات بسیاری بر معیشت مردم بر جای گذاشته‌اند.

در این اوضاع اسفناک، دولت باید فکری به حال مردم بکند تا بتوانیم از این شرایط حساس و غیرمنتظره عبور کنیم. البته از زمان شیوع ویروس کرونا، دولت با اعطای بسته‌های معیشتی و وام یک میلیون تومانی به مردم، سعی بر کمک و مدیریت بحران ناشی از این بیماری داشت. با این حال، در شرایطی که شاهد افزایش روزانه قیمت‌ها، بیکاری مردم و ثابت ماندن حقوق‌ها هستیم، دولت وقت برای افزایش حقوق 1400 کارمندان و بازنشستگان، تصمیماتی را اتخاذ کرده است.

افزایش حقوق سال 1400

طبق اخبار منتشر شده، میزان افزایش حقوق 1400 برای کارمندان دولت و بازنشستگان حدود 25 درصد در نظر گرفته شده است. حداقل حقوق و دستمزد سال 1400 مبلغ 3 میلیون و 500 هزار تومان خواهد بود که در مقابل حقوق فعلی یعنی 2 میلیون 800 هزار تومان و میزان تورم، افزایش چشمگیری محسوب نمی‌شود. درباره افزایش حقوق کارگران در سال 1400 نیز تصمیم بر افزایش 39 درصدی شده که به حداقل حقوق 2 میلیون و 600 هزار تومان می‌شد.

نظر شما درباره میزان افزایش حقوق 1400 چیست؟ آیا رشد 39درصدی حقوق‌ها در شرایط کنونی کشور، رقم منصفانه و عادلانه‌ای است؟ لطفا نظرات خود را در بخش ارسال دیدگاه با پلازا به اشتراک بگذارید.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران17 دیدگاه
avatar
رضا دیبائی آرا
.
26 اردیبهشت 1400، 21:09
پاسخ
0
0
البته چون خودم کارگرم و اینکه بالطبع اول وجود شغل دوم امنیت شغل که و در بهترین حالت قراردادهای ۶ماه باکارفرما توافق می شود.ولی طرف دیگر کارفرما هم باید دولت شرایطی برایش تسهیل کند که در افزایش حقوق قادر به پرداختش به کارگران همان حداقلی که نمایندگان کارفرما و کارگران توافق کردند ،از عهده پرداختی ها ،مخصوصا بموقع و داشتن مزایای جانبی از جمله اضافه کاری و دادن سبد مصرفی ضروری که معمولا در ماه رمضان یا نوروز برخی کارفرمایان بنا به درآمد و بودجه سالیانه کارگاه یا کارخانه و شرکت ها اختیاری و متفاوت است. ولی بازنشستگان مثال پدرم که طرف حسابش سازمان تآمین اجتماعی یا ستاد نیروهای مسلح می باشد که پشتوانه اصلی شان دولت و غیرمستقیم نسبت به بخش خصوصی دارای ذخائر متفاوتی هستند که اگر شرایط اقتصاد در بخش خصوصی متعادل نیست در قسمت بازنشستگی دست کارفرما که همان دولت است،جبران مافات سالهای سخت اخیر و مخصوصا در۳سال گذشته ،رویتورم بالای همیشگی را سفید کرد و برخی کالا ها در اندک‌زمانی هزارتا هزارپانصد%درصد که بحروف نوشتم که اشتباه تایپی عددی برداشت نشود.
avatar
کارگر
.
19 اسفند 1399، 14:08
پاسخ
0
0
کارمندان دولت همشون سال 99در میانه سال یک افزایش 80درصدی رو داشتن معلمی که تا پارسال حقوقش 4تومن بود با یک روز کار در هفته حقوقش شده 8تومن ،در صورتی که کارگران فقط همون افزایش اول سال رو بهشون دادن ،خدا کنه که امسال به حقوقشون برسن
avatar
asad
.
17 اسفند 1399، 08:31
پاسخ
0
0
خواسته تمام کارگران افزایش حداقل سه برابری حقوق ماهیانه بدون مالیات هست با توجه به تورم ۵ برابری ،وزیر کار و تمام کسانی که عضو شورای کار هستند که حداقل حقوق کارگر را تصویب میکنند خودشان کارمند دولت هستند و حداقل حقوق خودشان بالای بیست میلیون تومان در ماه هست پس اصلا هیچ حقی و صلاحیتی برای تصمیم گیری در این زمینه ندارند خود وزیر کار بدون مزایا حداقل ۵۰ میلیون حقوق در ماه دریافت میکنه اگر راست میگویند فیش حقوقی تمامی کسانی که عضو این شورا هستند را برای تمام مردم در اینترنت بگذارند ، این خواسته تمام کارگران ایران هست ، سال ۹۸ که هنوز کرونا اینقدر رواج پیدا نکرده بود و تورم بسیار کمتر از آخر سال ۹۹ بود بیست درصد حقوق پایه را اضافه کردن که نماینده کارگران این حگم را امضا و تایید نکردند و جلسه را ترک کردند اما امسال در شرایط تحریم و کرونا و تورم حداقل ۵ برابری و اینکه خود آمار های دولت میگه که خط فقر ۱۰ میلیونه چطور افزایش حقوق را ۳۵ درصد مشخص کرده اندسه میلیون و پانصد هزار تومن ، با این شرایط حقوق کارگر باید حداقل سه برابر شود هیچ کارگری در این شرایط با این پیشنهاد دولت و شورای عالی کار موافق نیست ۲۵ درصد یا ۳۵ درصد افزایش و از اون طرف ۱۰ تا ۱۵ درصد مالیات خب بفرمایید هیچ افزایشی در کار نیست به نظر من دولت دیگه اصلا خودش رو تو زحمت نندازه اصلا حقوق کارگر رو اضافه نکنه و خودش و کارگران رو علاف نکنه فقط شیر لبنی در امسال دوبار ۳۰ درصد در خردادو ۴۰ درصداوایل بهمن ماه ۹۹ افزایش قیمت داشته خودرو و تمام خوراکی ها و ...‌ همه افزایش نزدیک به حداقل سه برابری داشتن ،اجاره مسکن که پیش کش تمام کارگران خواستار سه برابر شدن حقوق حداقلی ماهیانه خود بدون مالیات هستند و به کمتر از این رضایت نمیدهند اگر دولت، دولت مردمی هست که باید به خواسته اقشار کم درآمد مردم ارج بگذاره ولی اگر دولت سرمایه داری و استکباری هست که مثل پارسال همونی که وزیر کار با تهدید و ارعاب به زور تصویب کرد و اجرا کرد و به کارگر بینوا و مشکلات انها توجه نکرد ،که متاسفانه همیشه ظالم سالم کی گفته تورم 30 درصد هست تورم الان 300 درصد هست چون تمام اقلام بهداشتی و مصرفی و لوازم خانگی حداقل سه 3 تا 5 برابر پارسال و سال های قبل شده
avatar
asad
.
17 اسفند 1399، 08:28
پاسخ
0
0
خواسته تمام کارگران افزایش حداقل سه برابری حقوق ماهیانه بدون مالیات هست با توجه به تورم ۵ برابری ،وزیر کار و تمام کسانی که عضو شورای کار هستند که حداقل حقوق کارگر را تصویب میکنند خودشان کارمند دولت هستند و حداقل حقوق خودشان بالای بیست میلیون تومان در ماه هست پس اصلا هیچ حقی و صلاحیتی برای تصمیم گیری در این زمینه ندارند خود وزیر کار بدون مزایا حداقل ۵۰ میلیون حقوق در ماه دریافت میکنه اگر راست میگویند فیش حقوقی تمامی کسانی که عضو این شورا هستند را برای تمام مردم در اینترنت بگذارند ، این خواسته تمام کارگران ایران هست ، سال ۹۸ که هنوز کرونا اینقدر رواج پیدا نکرده بود و تورم بسیار کمتر از آخر سال ۹۹ بود بیست درصد حقوق پایه را اضافه کردن که نماینده کارگران این حگم را امضا و تایید نکردند و جلسه را ترک کردند اما امسال در شرایط تحریم و کرونا و تورم حداقل ۵ برابری و اینکه خود آمار های دولت میگه که خط فقر ۱۰ میلیونه چطور افزایش حقوق را ۳۵ درصد مشخص کرده اندسه میلیون و پانصد هزار تومن ، با این شرایط حقوق کارگر باید حداقل سه برابر شود هیچ کارگری در این شرایط با این پیشنهاد دولت و شورای عالی کار موافق نیست ۲۵ درصد یا ۳۵ درصد افزایش و از اون طرف ۱۰ تا ۱۵ درصد مالیات خب بفرمایید هیچ افزایشی در کار نیست به نظر من دولت دیگه اصلا خودش رو تو زحمت نندازه اصلا حقوق کارگر رو اضافه نکنه و خودش و کارگران رو علاف نکنه فقط شیر لبنی در امسال دوبار ۳۰ درصد در خردادو ۴۰ درصداوایل بهمن ماه ۹۹ افزایش قیمت داشته خودرو و تمام خوراکی ها و ...‌ همه افزایش نزدیک به حداقل سه برابری داشتن ،اجاره مسکن که پیش کش تمام کارگران خواستار سه برابر شدن حقوق حداقلی ماهیانه خود بدون مالیات هستند و به کمتر از این رضایت نمیدهند اگر دولت، دولت مردمی هست که باید به خواسته اقشار کم درآمد مردم ارج بگذاره ولی اگر دولت سرمایه داری و استکباری هست که مثل پارسال همونی که وزیر کار با تهدید و ارعاب به زور تصویب کرد و اجرا کرد و به کارگر بینوا و مشکلات انها توجه نکرد ،که متاسفانه همیشه ظالم سالم کی گفته تورم 30 درصد هست تورم الان 300 درصد هست چون تمام اقلام بهداشتی و مصرفی و لوازم خانگی حداقل سه 3 تا 5 برابر پارسال و سال های قبل شده
avatar
امیرعلی
.
11 اسفند 1399، 13:53
پاسخ
0
0
با این وضع تورم هر چقد هم باشه ارزش نداره! مسئولین محترم به جای افزایش حقوق وهزارو یک جور منت و هزار بار برگزاری جلسه فکری به حال کنترل تورم و وضعیت اقتصادی مردم بکنن
نمایش 5 دیدگاه دیگر
جدول فروش فیلم ها