نیم سوز شدن رم گوشی ؛ چگونه مشکل نیم سوز شدن مموری کارت را برطرف کنیم؟

microsd card errors / نیم سوز شدن رم گوشی
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

خیلی از کاربران نیم سوز شدن رم گوشی را تجربه کرده‌اند. اما آیا با نیم سوز شدن مموری کارت می‌توانیم دوباره از آن استفاده کنیم یا اطلاعات را بازیابی کنیم؟

گوشی‌های اندرویدی این روزها سهم بسیار قابل توجهی از بازار گوشی‌های هوشمند را به خود اختصاص داده‌اند. با این حال این گوشی‌ها حافظه داخلی محدودی دارند که در بیشتر مواقع برای ذخیره کردن تصاویر، فیلم‌ها و فایل‌ها کافی نیست. به همین دلیل است که بسیاری از کاربران تصمیم می‌گیرند با استفاده از مموری کارت حجم بیشتری به فضای ذخیره سازی گوشی هوشمندشان اضافه کنند.

در ویدیوی زیر می‌توانید شاهد «چگونگی رفع مشکل خرابی کارت حافظه» باشید.

اما از طرف دیگر در خیلی از مواقع نیز این حافظه‌ها دچار مشکل شده و کاربران با مشکل نیم سوز شدن رم گوشی مواجه می‌شوند. خراب شدن مموری کارت گوشی معمولا با ارورهای مختلفی خود را نشان می‌دهد و به همین دلیل برطرف کردن آن همیشه کار آسانی نیست. در این مطلب با دلایل نیم سوز شدن مموری کارت و همچنین نحوه تعمیر رم گوشی نیم سوز شده آشنا خواهیم شد. همراه پلازا باشید.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

علت نیم سوز شدن رم گوشی

به طور کلی دلایل خرابی مموری کارت و عوامل نیم سوز شدن رم گوشی چندین مورد مختلف هستند که مهمترین آن‌ها شامل آسیب دیدن مموری کارت، ویروس‌ها و بدافزارها، وارد آمدن آسیب فیزیکی به SD Card، نگهداری نامناسب از کارت حافظه، کند شدن رم گوشی و استفاده از یک رم در چندین دستگاه متفاوت هستند. مهم نیست از کارت حافظه در گوشی استفاده می‌کنید یا دوربین عکاسی دیجیتال، در صورت خرابی مموری کارت با چندین ارور مختلف مواجه خواهید شد و در نهایت ممکن است اطلاعاتتان را از دست بدهید.

از همین رو بهتر است با تشخیص نیم سوز شدن رم گوشی و همچنین شناختن ارورهای مربوط به آن خرابی رم گوشی را برطرف کنید تا پیش از اینکه اطلاعاتی را از دست بدهید دوباره به کارت حافظه دسترسی پیدا کنید.

کارت حافظه Micro SDHC U1 تیم ظرفیت 32 گیگابایت کلاس 10
کارت حافظه Micro SDHC U1 تیم ظرفیت 32 گیگابایت کلاس 10Team Micro SDHC U1 32GB Class 10 500X
ظرفیت32 گیگابایت
استاندارد سرعتClass 10
سرعت خواندن اطلاعات80 مگابایت برثانیه

نیم سوز شدن رم گوشی و پیام های مرتبط با آن

ارور شماره 1: Android phone SD card is undetectable

خیلی از کاربران با این ارور مواجه می‌شوند. این ارور وقتی به شما نشان داده می‌شود که گوشی نتواند کارت حافظه را شناسایی کند. برای تعمیر رم گوشی که چنین پیامی می‌دهد ابتدا لازم است درایو مربوط به آن را بروزرسانی کنید. زیرا ممکن است نسخه فعلی آن قدیمی شده و دیگر توسط گوشی شما پشتیبانی نمی‌شود. برای این کار اول کارت حافظه را به کامپیوتر متصل کنید.

سپس در بخش جستجو ویندوز عبارت Device Manager را جستجو کنید و در پنجره بعدی و در بخش Disk drivers، کارت حافظه را پیدا و روی آن راست کلیک و در نهایت گزینه Update driver را انتخاب کنید. در صورتی که بروزرسانی جدیدی برای کارت شما منتشر شده باشد ویندوز آن را به طور خودکار پیدا و نصب خواهد کرد.

راه حل بعدی برای حل این مشکل استفاده از فرمان CHKDSK است. در این راه حل ابتدا لازم است کلیدهای ترکیبی Win + R را فشار دهید و سپس در باکس مربوطه عبارت cmd را تایپ کنید و اینتر را فشار دهید. در محیط CMD کافی است chkdsk D: /f را تایپ کنید و دوباره اینتر را فشار دهید. دقت داشته باشید که در این فرمان حرف D حرف مربوط به درایو شما است؛ بنابراین باید آن را با حرف درایو کارت حافظه جایگزین کنید. نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که این فرمان ممکن است همه یا بخشی از اطلاعاتی که در کارت حافظه ذخیره کرده‌اید را حذف کند.

ارور شماره 2: SD card is damaged. Try reformatting it

ارور دیگری که ممکن است با آن مواجه شوید ارور مربوط به آسیب دیدن کارت حافظه است که از شما می‌خواهد آن را فرمت کنید. برای تعمیر رم موبایل که چنین پیامی می‌دهد ابتدا کارت حافظه را به کامپیوتر متصل کنید. سپس از My Computer بر روی درایو کارت حافظه راست کلیک و Properties را انتخاب کنید. در پنجره بعدی و در زبانه Tools بر روی Check کلیک کنید تا سیستم درایو را مورد بررسی قرار داده و مشکلات سیستمی آن را حل کند. پس از اینکه این فرایند به اتمام رسید در پنجره My Computer بر روی درایو راست کلیک و گزینه Eject را انتخاب کنید.

microsd card errors / نیم سوز شدن مموری کارت

علاوه بر روش بالا فرمان CHKDSK در اینجا نیز کاربرد دارد. در اینجا برای حل مشکل بالا نیامدن رم گوشی ابتدا آن را به کامپیوتر وصل کنید. در بخش جستجو cmd را وارد کنید و سپس بر روی Command Prompt راست کلیک کرده و گزینه Run as administrator را انتخاب کنید. حالا در پنجره CMD فرمان chkdsk *: /f را تایپ کنید. در اینجا باید دقت داشته باشید که به جای * باید حرف مربوط به درایو کارت حافظه را تایپ کنید.

سپس کلید اینتر را فشار دهید. در ادامه ویندوز به بررسی مموری کارت نیم سوز شده شما خواهد پرداخت و در صورت امکان آن را تعمیر می‌کند.

ارور شماره 3: SD card unexpectedly removed

یکی دیگر از ارورهایی که به مشکلات مربوط به سوختن مموری کارت مربوط می‌شود ارور SD card unexpectedly removed است که شاید رایج‌ترین ارور کارت حافظه در گوشی‌های اندرویدی باشد.

این ارور معمولا وقتی ظاهر می‌شود که مموری کارت نیم سوز شده و آسیب دیده باشد. پس ابتدا باید آن را از دستگاه خارج کنیم و در کامپیوتر یا یک گوشی دیگر امتحان کنیم تا مطمئن شویم مشکل از کارت حافظه نیست. اگر در دستگاه دیگری هم نتوانستید به کارت دسترسی داشته باشید پس باید فورا اطلاعات آن را به یک کارت حافظه جدید منتقل کنید.

یکی دیگر از عواملی که سبب پدیدار شدن این پیام می‌شود آلوده شدن کارت حافظه به ویروس و بدافزار است. در چنین شرایطی باید پس از بازیابی اطلاعات رم سوخته، آن را با کمک یک آنتی‌ویروس معتبر اسکن و پاکسازی کنید.

همچنین اگر مدت زمان زیادی از آخرین باری که کارت حافظه را فرمت کرده باشید بگذرد ممکن است با این ارور مواجه شوید. در این صورت می‌توانید با فرمت دوباره کارت حافظه مشکل را حل کنید.

کارت حافظه Micro SDHC کداک استاندارد UHS-I U1 ظرفیت 16 گیگابایت کلاس 10
کارت حافظه Micro SDHC کداک استاندارد UHS-I U1 ظرفیت 16 گیگابایت کلاس 10Kodak Micro SDHC 16GB UHS-I U1 Class10
ظرفیت16 گیگابایت
استاندارد سرعتClass 10,UHS-I U1
سرعت خواندن اطلاعات85 مگابایت برثانیه

ارور شماره 4: Read / Write Error

برای حل ارور Read/Write ابتدا مطمئن شوید کارت حافظه آسیب فیزیکی ندیده باشد. سپس آن را در یک دستگاه دیگر هم امتحان کنید تا مطمئن شوید مشکل از گوشی شما نیست. سپس می‌توانید مانند ارورهای قبلی از فرمان chkdsk *: /f استفاده کنید و ببینید مشکل حل می‌شود یا خیر. در غیر این صورت آخرین راه حلی که باقی می‌ماند فرمت کارت حافظه و از دست دادن تمامی اطلاعات روی آن است. البته خود فرمان chkdsk نیز ممکن است اطلاعات شما را حذف کند، ولی با فرمت کارت حافظه تمامی اطلاعات از بین خواهند رفت. نحوه فرمت کارت های SD خراب مانند سایر کارت‌های SD است. می‌توانید این کار را از داخل گوشی یا از طریق کامپیوتر نیز انجام دهید.

ارور شماره 5: Blank SD Card

کاربران زیادی با این ارور مواجه شده‌اند. وقتی این ارور ظاهر می‌شود شما نمی‌توانید به اطلاعات روی کارت حافظه دست پیدا کنید و گوشی به شما می‌گوید هیچ فایلی روی کارت حافظه نیست در حالی که در واقعیت اینطور نیست. برای رفع مشکل خرابی کارت حافظه ای که چنین اروری می‌دهد چندین راه حل پیش رویتان قرار دارد.

اولین کار ریستارت کردن گوشی است. شاید خیلی پیش پا افتاده به نظر برسد، ولی در بسیاری از مواقع این ارور با یک ریستارت ساده حل می‌شود. راه حل ساده بعدی خارج کردن کارت حافظه و قرار دادن دوباره آن در گوشی است که می‌تواند این مشکل را حل کند.

microsd card errors / تعمیر رم گوشی نیم سوز شده

اگر این دو راه حل فایده نداشت باید به سراغ روش‌های پیچیده‌تر بروید. ممکن است فایل‌های داخل کارت حافظه پنهان شده باشند و به همین جهت گوشی نتواند آن‌ها را تشخیص دهد. برای احیای رم نیم سوز شده خود می‌توانید فایل‌ها را از حالت پنهان خارج کنید. ابتدا کارت را به کامپیوتر متصل کنید و سپس به پنجره File Explorer Options بروید. در زبانه View گزینه Show hidden files, folders and drives را انتخاب کنید و بعد از کلیک بر روی Apply روی OK کلیک کنید. اگر باز هم مشکل حل نشد می‌توانید همانطور که قبلا توضیح دادیم از فرمان chkdsk *: /f استفاده کنید.

احتمالا این مطالب رو هم دوست داشته باشید
thumbnail
همه آنچه هنگام خرید کارت حافظه (مموری) باید بدانید
محمد علی محمدی21 تیر 1400 13:00
thumbnail
چگونه سرعت کارت حافظه SD را افزایش دهید
تیم پلازا28 اردیبهشت 1398 22:00

اگر تمام روش‌های بالا برای شما کارساز نبود و به هر دلیلی نتوانستید به اطلاعات روی کارت حافظه دسترسی پیدا کنید یا به دنبال راه حل ساده‌تری برای حل مشکل کارت حافظه خود می‌گردید، می‌توانید با دانلود نرم افزار تعمیر مموری کارت خراب مشکل خود را برطرف کنید. این نرم افزارها نمونه‌های پولی و رایگان مختلفی دارند و می‌توانند به صورت خودکار بسیاری از مشکلات مربوط به کارت حافظه را برطرف کنند. چگونگی رفع خرابی مموری بوسیله این نرم افزارها در بیشتر موارد بسیار آسان است و تنها با چند کلیک قابل انجام است.

نیم سوز شدن مموری کارت و بازیابی اطلاعات رم

با وجود راه حل‌های بالا و ارورهایی که گوشی به شما نشان می‌دهد در برخی مواقع نیز ممکن است بدون هشدار قبلی و به طور ناگهانی اطلاعات شما در مموری کارت از دست برود و نتوانید به آن دست پیدا کنید. خوشبختانه برای بازیابی اطلاعات از دست رفته نرم افزارهای کاربردی زیادی وجود دارد که می‌توانید با کمک آن‌ها بخش قابل توجهی از اطلاعاتتان را دوباره بدست بیاورید. می‌توانید با مراجعه به این مطلب با بهترین نمونه‌های آن‌ها آشنا شوید.

نیم سوز شدن رم گوشی یکی از مشکلات رایجی است که کاربران اندروید با آن مواجه هستند و در پی آن ممکن است اطلاعات از دست برود یا دیگر نتوانید به کارت دسترسی پیدا کنید. به همین دلیل باید علت نیم سوز شدن مموری کارت را پیدا و در صورت امکان آن را برطرف کنید. اگر علاوه بر روش‌های بالا شما نیز تجربه استفاده از دیگر روش‌ها برای تعمیر رم گوشی نیم سوز شده را دارید حتما در بخش نظرات آن‌ها را با ما به اشتراک بگذارید.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 77.5 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 42.1 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 23.3 میلیارد تومان
  بخارست
  اکران: 24 آبان 1401
 • 22.1 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 21.5 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 21.1 میلیارد تومان
  پسر دلفینی
  اکران: 02 شهریور 1401
 • 20.3 میلیارد تومان
  ابلق
  اکران: 26 مرداد 1401
 • 19.3 میلیارد تومان
  دوزیست
  اکران: 20 مرداد 1401
 • 13.9 میلیارد تومان
  لوپتو
  اکران: 01 مهر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1400