مردم کدام کشورها عمر بیشتری دارند؟ دلایل افزایش طول عمر

thumbnail
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

عوامل زیادی در افزایش طول عمر انسان‌ها در جوامع مختلف تاثیر دارند. در این مقاله به کشورهایی که ساکنین آن‌ها زندگی طولانی‌تری دارند می‌پردازیم.

بارها از طول عمر انسان‌ها در زمان‌های گذشته شنیده‌ایم؛ آمارهایی که درباره متوسط عمر انسان‌هایی هستند که صدها یا حتی هزاران سال پیش زندگی می‌کرده‌اند. چه عواملی منجر به عمر بیشتر انسان می‌گردند؟ آیا امکان افزایش طول عمر با تغییر سبک زندگی وجود دارد؟ در دنیای مدرن، متوسط عمر انسان‌ها در نقاط مختلف کره‌ زمین متفاوت است. در این مطلب تلاش می‌کنیم تا به عوامل موثر بر عمر بیشتر انسان و کشورهایی که به بهترین شکل ممکن از آن‌ها بهره می‌برند بپردازیم.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

متوسط عمر انسان در طول تاریخ

تا مدتی پیش اطلاعات ما در مورد طول عمر انسان‌های اولیه بسیار اندک بود. اکنون کشف فسیل‌ها این امکان را برای مورخان فراهم کرده تا متوسط عمر انسان‌ها در هر دوره‌ای را با دقت بالا حساب کنند.

 

در قرن‌ های اولیه‌ زندگی بشر

بیشترین عمر انسان گینس

تخمین متوسط طول عمر انسان در این برهه از تاریخ بسیار دشوار است. دانشمندان با بررسی فسیل‌ انسان‌های این دوران نتیجه‌گیری کرده‌اند که رومی‌ها و یونانی‌های اولیه بین 20 الی 35 سال زندگی می‌کرده‌اند. البته لازم به ذکر است که اطلاعات محققان از این دوران تا حد زیادی بر اساس نوشته‌های شخصی مورخان آن دوران است.

دانشمندان دلایل اصلی مرگ زودهنگام انسان‌ها در این سال‌ها را وجود مریضی‌ها و عفونت‌های مرگبار ناشی از جنگ و نزاع می‌دانند. بیماری‌های خطرناکی چون سل و طاعون، جان بسیاری از انسان‌ها را در این دوران می‌گرفتند. مرگبارترین این موارد را باید طاعون سیاه بدانیم؛ بیماری‌ای که در قرن چهاردهم میلادی افراد بسیاری را در قاره‌های آسیا و اروپا از پا درآورد. طبق آمار، حدود یک سوم جمعیت اروپا به دلیل ابتلا به این بیماری کشته شدند. این مسائل منجر به کاهش طول عمر انسان‌ها در آن زمان شده است.

 

از قرن 18 تا کنون

افزایش طول عمر انسان

از قرن 15 تا 18، شاهد افزایش طول عمر انسان هستیم. از اوایل قرن هجدهم به دلیل مواردی چون پیشرفت خدمات درمانی، افزایش بهداشت و ایمنی‌سازی، دسترسی به آب تمیز لوله‌کشی و تغذیه‌ بهتر، متوسط طول عمر انسان در طول تاریخ به بیشترین میزان خود رسید.

شاید تصور آن کمی دشوار به نظر برسد، اما پزشکان تا اواسط قرن هجدهم پیش از معاینه و جراحی، دستان خود را ضدعفونی نمی‌کردند. از آن زمان آگاهی انسان‌ها در مورد مسائل بهداشتی افزایش قابل توجهی داشته است. با این حال، همچنان شاهد بیماری‌های همه‌گیر بوده‌ایم. بیماری‌های خطرناکی چون تیفوئید و تب سرخ، تهدید بزرگی برای انسان‌ها در قرن هجدهم بودند.

 

در آینده

متوسط عمر انسان در طول تاریخ

برخی از محققان پیش‌بینی می‌کنند که مواردی چون چاقی مفرط منجر به توقف و یا کاهش نرخ افزایش طول عمر انسان‌ها در جامعه‌ مدرن خواهد شد. آن‌ها هشدار می‌دهند که بیش از 60 درصد انسان‌های مدرن، از اضافه‌وزن و عوارض آن چون دیابت رنج می‌برند؛ مسئله‌ای که می‌تواند منجر به کاهش متوسط عمر انسان‌ها در ادامه‌ قرن 21 شود.

از طرفی افزایش طول عمر انسان، احتمال ابتلای او به بیماری‌های خطرناک را افزایش می‌دهد؛ بیماری‌هایی چون فراموشی که ناشی از کهولت سن هستند. انسان‌ها می‌توانند با انتخاب سبک زندگی‌ و رژیم غذایی مناسب و سالم، از گرفتاری خود به این بیماری‌ها خودداری کرده یا دست کم آن را به تعویق بیاندازند.

مردم کدام کشورها عمر بیشتری دارند؟

میزان طول عمر انسان‌ها در جوامع مختلف تفاوت زیادی دارد. دلایل متعددی در این امر تاثیر دارند؛ دلایلی که می‌توانند شامل رژیم غذایی سالم، فعالیت بدنی کافی، وضعیت روانی آرام و دوری از هیجانات بیهوده باشند. در ادامه به کشورهایی که مردم آن‌ها بیشترین طول عمر را دارند می‌پردازیم.

 

1. موناکو (Monaco) | متوسط طول عمر  89.4 سال

چرا عمر انسان کم است؟

موناکو یکی از کوچک‌ترین کشورهای دنیا است. با این حال ساکنین این کشور از متوسط طول عمر زیادی برخوردار هستند. موناکو رکورد بیشترین عمر انسان را در گینس برای خود کرده است. از دلایل افزایش طول عمر انسان‌ها در این کشور می‌توان به استفاده آن‌ها از رژیم غذایی مدیترانه‌ای اشاره کرد؛ رژیمی سالم و مغذی بر پایه سبزیجات، میوه، مغزها، لوبیا و گندم سبوس‌دار. اهالی موناکو روزانه مقادیر متوسطی از لبنیات، تخم مرغ و گوشت سفید استفاده می‌کنند. گوشت قرمز در این کشور حالتی تجملاتی داشته و به ندرت در پخت غذاها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ساکنین موناکو افرادی مذهبی، خانواده‌دوست و مفرح بوده و بسیاری از زمان‌های استراحت خود را در خارج از خانه می‌گذرانند. متوسط طول عمر انسان‌ها در این کشور 89.4 سال است.

 

2. ژاپن (Japan) | متوسط طول عمر  85.3 سال

افزایش طول عمر

شاید بتوان مهم‌ترین دلیل طول عمر زیاد اهالی ژاپن را امید و انگیزه بالای آن‌ها در زندگی دانست. ساکنین این کشور توجه زیادی به سلامت و شادی خود دارند و این امر نکته‌ای مهم در افزایش طول عمر آن‌ها است. ژاپنی‌ها عادات سالم و آرامش‌بخش زیادی چون باغبانی، تهیه گیاه‌های دارویی و برقراری روابط اجتماعی سالم دارند.

مهم‌ترین عامل در افزایش طول عمر انسان در کشور ژاپن، رژیم غذایی عالی آن‌ها است. اهالی سرزمین خورشید تابان، وعده‌های غذایی نه چندان مجلل، اما مقوی و سالم چون سیب‌زمینی شیرین و سویا را به غذاهای گوشتی ترجیح می‌دهند. جزیره کوچک و دورافتاده‌ اوکیناوا در این کشور به عنوان منطقه‌‌ای شناخته می‌شود که مردم آن عمر طولانی‌ای دارند. این جزیره رکورد بیشترین تعداد افراد با عمر بالای 100 سال را در اختیار داشته و زنان آن بیش از هرکسی در دنیا زندگی می‌کنند.

 

3. سنگاپور (Singapore) | متوسط طول عمر  85.2 سال

عمر بیشتر انسان

در طول سه دهه گذشته، وضعیت اقتصادی سنگاپور بهبود قابل توجهی داشته و به نوعی شاهد شکوفایی این کشور بوده‌ایم. این امر تاثیری مستقیم بر افزایش طول عمر اهالی این کشور کوچک اما پرجمعیت آسیایی داشته است. سالخوردگان در این کشور به عنوان سران خانواده‌ها و جوامع شناخته می‌شوند؛ امری که حس مفید و ارزشمند بودن را در آن‌ها ایجاد می‌کند.

اهالی سنگاپور معمولا تا سالخوردگی با پروژه‌های مختلفی خود را مشغول می‌کنند. ورزش نیز یکی دیگر از مهم‌ترین بخش‌های زندگی ساکنین این کشور است. همان‌طور که از کشوری با متوسط طول عمر بالا انتظار می‌رود، سنگاپور سیستم بهداشت و درمان فوق‌العاده‌ای دارد. این سیستم بر پیش‌گیری از بیماری‌ها تمرکز می‌کند.

 

4. ماکائو (Macau) | متوسط طول عمر  84.6 سال

بیشترین طول عمر انسان در تاریخ

بسیاری از اهالی ماکائو در صنعت شرط‌بندی و کازینوی این کشور فعالیت می‌کنند. این صنعت سودآوری فراوانی را برای ماکائو به همراه داشته است. کارشناسان اقتصادی پیش‌بینی‌ می‌کنند که این کشور به زودی جایگاه قطر را به عنوان پولدارترین منطقه در دنیا خواهد گرفت. این مسئله منجر به آسودگی خاطر ساکنین این کشور از منظر مالی شده و تاثیر فراوانی بر کاهش استرس و نگرانی‌های آن‌ها در زندگی دارد؛ مسئله‌ای که منجر به افزایش طول عمر ساکنین آن شده است.

جامعه‌ ماکائو تاکید فراوانی بر ریشه‌ها و روابط خانوداگی دارند. این مسئله به تاثیر فرهنگ غنی چین بر این کشور برمی‌گردد. سالخوردگان در جامعه‌ این کشور مورد تکریم قرار گرفته و به خوبی از آن‌ها مراقبت می‌شود. این افراد جامعه، سال‌های پایانی زندگی خود را در کنار فرزندان و نوه‌های خود گذرانده و از ثمره‌ زندگی طولانی خود لذت می‌برند.

 

5. سن مارینو (San Marino) | متوسط طول عمر  83.1 سال

بیشترین عمر انسان گینس

سن مارینو یکی از قدیمی‌ترین جمهوری‌های دنیا است. اهالی این کشور، عمر بسیار طولانی‌ای دارند. چشم‌انداز اصلی سن مارینو را کوه تایتانو تشکیل می‌دهد؛ این امر منجر به خلق هوایی پاک و مناظری جذاب و زیبا شده است.

ساکنین این کشور همچون موناکو از رژیم غذایی مدیترانه‌ای استفاده کرده و علاقه‌ زیادی به پاستای خانگی دارند. از دیگر خوراکی‌های مورد علاقه‌ اهالی سن مارینو می‌توان به محصولات محلی، ماهی تازه و تا حدی گوشت اشاره کرد. کشاورزی یکی از ستون‌های اقتصادی این کشور بوده و مزارع آن محصولات مهمی چون ذرت، گندم، انگور و زیتون را کشت می‌کنند. سن مارینو یکی از 30 کشور پولدار دنیا است و هر سال شاهد افزایش طول عمر ساکنین آن هستیم.

 

6. ایسلند (Iceland) | متوسط طول عمر  83.1 سال

افزایش طول عمر انسان

ساکنین ایسلند یکی از شادترین مردمان روی کره‌ خاکی هستند. نرخ جرم‌های خشن در این کشور، بسیار اندک بوده و میزان استرس مردم آن ناچیز است. ایسلند سومین کشور سالم در دنیاست. رژیم سالم و مقوی اهالی این کشور که بر پایه‌ غذای دریایی تازه، گوشت و شیر گاو و محصولات ارگانیک فصلی بنا شده نقش فراوانی در افزایش طول عمر انسان‌های ساکن آن داشته است.

ایسلند سرزمینی قدیمی و پایدار است. چشمه‌های آب گرم فراوان این کشور، تاثیرات درمانی بی‌نظیری بر بدن انسان دارند. یکی از بزرگ‌ترین تهدیدها برای زندگی ساکنین این کشور، بیماری‌های فصلی و کمبود نور خورشید در فصل زمستان است. بهترین راه برای مقابله با کمبود آفتاب، ورزش است که منجر به بهبود وضعیت فیزیکی و روانی افراد نیز می‌گردد.

 

7. هنگ کنگ (Hong Kong) | متوسط طول عمر  83 سال

متوسط عمر انسان در طول تاریخ

ممکن است طول عمر زیاد اهالی چین برای گروهی از افراد شگفت‌آور باشد؛ چرا که منطقه‌ شهری این کشور یکی از پرجمعیت‌ترین نواحی دنیا است که نقش زیادی در افزایش سطح آلودگی و سبک زندگی استرس‌زای شهری دارد.

راهکار اهالی این شهر برای مقابله با این استرس مخرب، تمرکز زیاد بر ورزش است. بسیاری از اهالی مسن هنک کنگ روزانه به تمرین هنرهای رزمی‌ای چون تای چی می‌پردازند؛ تای چی منجر به بهبود سیستم تنفسی بدن انسان می‌شود. رژیم غذایی اهالی هنک کنگ نیز ترکیبی متعادل از سبزیجات، برنج، نوشیدنی‌های معدنی و گیاهان دارویی است. تعجبی ندارد که این شهر یکی از بهترین سیستم‌های بهداشت و درمان دنیا را نیز دارد. متوسط طول عمر اهالی هنگ کنگ، 83 سال است.

 

8. آندورا (Andorra) | متوسط طول عمر  82.9 سال

چرا عمر انسان کم است؟

متوسط طول عمر اهالی کشور آندورا بسیار بالا است. این امر با توجه به ثروت بالای این کشور، چندان عجیب نیست. ساکنین کشور آندورا دسترسی‌ آسان و سریع به غذای سالم و بهداشت و درمان با کیفیت دارند.

کوه‌های این کشور آب و هوایی سالم و تمیز را ایجاد کرده و مردم آن نیز خود را وقف رسیدگی و حفظ محیط زیست آن می‌کنند. اهالی آندورا علاقه‌ زیادی به تفریحات طبیعی و گشت و گذار در کوه‌ها دارند؛ این تفریحات شامل دوچرخه‌سواری، اسکی و کوه‌نوردی می‌شوند. پیمودن طول این کشور با ماشین، تنها 45 دقیقه زمان می‌برد. این امر منجر به استحکام روابط خانوادگی آندورایی‌ها شده است؛ مسئله‌ای که نقشی مستقیم در افزایش طول عمر انسان دارد.

 

9. سوییس (Switzerland) | متوسط طول عمر  82.6 سال

افزایش طول عمر

متوسط عمر انسان‌ها در کشور سوییس، حدود 83 سال است؛ رقمی قابل توجه که می‌تواند ناشی از بی‌طرفی این کشور در نزاع‌های جهانی یا شکلات‌های بی‌نظیر آن باشد.

محتمل‌ترین دلیل برای عمر طولانی اهالی سوییس، رژیم غذایی متعادل آن‌ها است. وعده‌های سوییسی ترکیبی از سبزیجات، کربوهیدرات‌های سبوس‌دار و پروتئین خالص هستند. ساکنین سوییس از شکوفایی اقتصادی نیز بهره می‌برند. به دلیل ثروت بالای این کشور، دسترسی اهالی آن به غذاهای سالم و خدمات درمانی، بسیار آسان است. سوییس به عنوان یکی از پنج کشور شاد دنیا نیز شناخته می‌شود.

 

10. کره جنوبی (South Korea) | متوسط طول عمر  82.5 سال

عمر بیشتر انسان

زنان کره‌ جنوبی به طور معمول، حدود 90 سال عمر می‌کنند. در مجموع، ساکنین این کشور از ویژگی‌های مهمی چون فیزیک بدنی مناسب که منجر به فشار خون پایین و مشکلات تنفسی کم می‌شود، بهره‌مند هستند.

در سال‌های گذشته شاهد افزایش طول عمر اهالی کره‌ جنوبی بوده‌ایم. بسیاری دلیل این پدیده را سبک زندگی سالم کره‌ای، نرخ ناچیز مصرف سیگار و غذاهای سالمی چون ماهی، برنج، سویا و سبزیجات می‌دانند؛ البته نباید از اقتصاد قدرتمند و سیستم سلامت بی‌نظیر این کشور غافل شد.

آیا شما قصد مهاجرت به این کشورها را دارید؟ نظرات خود را در این مورد با ما به اشتراک بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 1.867 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 361 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 279 میلیون دلار
  The Batman
  اکران: 04 مارس 2022
 • 273 میلیون دلار
  Uncharted
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 138 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 116 میلیون دلار
  Death on the Nile
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 72 میلیون دلار
  Jackass Forever
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 47 میلیون دلار
  Dog
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 4 میلیون دلار
  Cyrano
  اکران: 25 فوریه 2022