باز شدن خودکار برنامه ها در اندروید ؛ دلایل و روش های جلوگیری

thumbnail
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

باز شدن خودکار برنامه ها در اندروید ممکن است آزاردهنده باشد و عملکرد اسمارت فون را ضعیف کند. بنابراین برای جلوگیری از باز شدن خودکار اپلیکیشن ها در گوشی می‌توان از امکانات داخل خود گوشی استفاده کرد.

باز شدن خودکار برنامه ها در اندروید مشکلی است که می‌تواند عملکرد دستگاه را ضعیف کند. برای جلوگیری از اجرای اتوماتیک اپلیکیشن ها در اندروید لازم است بدانید که چگونه برخی اپلیکیشن‌ها را در گوشی یا تبلت غیرفعال یا به اصطلاح فریز (Freeze) کنید. به این ترتیب، در ادامه می‌توانید با مطالعه روش های جلوگیری از باز شدن خودکار برنامه ها در اندروید این مشکل را برطرف کنید.

تمام گوشی‌های هوشمند دارای یک سری ویژگی‌های داخلی و برنامه‌هایی هستند که تا حدودی عملکرد آن‌ها را بهبود می‌دهند. با این حال، گاهی، وجود تعداد زیادی اپلیکیشن در گوشی مشکل‌ساز می‌شود. اگرچه بعضی از این برنامه‌ها مفید و کاربردی هستند، تعدادی از آن‌ها شاید در بیشتر مواقع به درد نخور باشند و به صورت خودکار باز شوند که این مسئله مشکلاتی را ایجاد می‌کند. در این مقاله از پلازا با آموزش جلوگیری از باز شدن خودکار اپلیکیشن ها در اندروید همراه شما هستیم.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

مشکلات باز شدن خود به خود برنامه ها در اندروید

دلایل بسیاری برای حذف یا غیرفعال کردن برنامه‌ها از گوشی وجود دارند که در ادامه رایج‌ترین دلایل غیرفعال کردن برنامه‌ها برای جلوگیری از باز شدن خودکار اپلیکیشن ها در اندروید را مشاهده می‌کنید.

غیرضروری بودن برنامه

بعضی از اپلیکیشن‌های داخل گوشی‌ها تحت عنوان برنامه‌های از پیش نصب شده یا اپ‌های «Bloatware» هستند و ممکن است هیچ استفاده‌ای برای برخی افراد نداشته باشند. برای مثال، بیشتر اسمارت فون‌ها دارای بازی‌های از پیش نصب شده هستند و شاید همه تمایل به بازی کردن نداشته باشند؛ بنابراین، برای ایجاد فضای بیشتر برای چیزهای کاربردی‌تر، لازم است که آن‌ها را حذف یا غیرفعال کنید.

اشغال فضای بیشتری از حافظه

وجود تعداد زیادی اپلیکیشن در گوشی، فضای بیشتری از حافظه گوشی‌ها را اشغال می‌کند. در چنین شرایطی بهتر است بعضی از برنامه‌های غیرضروری را غیرفعال کنید. در چنین حالتی حتی ممکن است هشدار عدم وجود فضای کافی در حافظه (Insufficient storage warning) را دریافت کنید.

مصرف سریع شارژ باتری

اجرای اپلیکیشن‌های مختلف در گوشی، ممکن است عمر شارژ باتری را کاهش دهد. بنابراین در چنین حالتی هم بهتر است برنامه‌های غیرکاربردی را غیرفعال کنید تا عمر شارژ باتری گوشی اندروید طولانی‌تر شود.

کاهش سرعت عملکرد دستگاه

وجود تعداد زیادی برنامه، گوشی را سنگین‌تر کرده و سرعت عملکرد آن را کاهش می‌دهد. به عبارت بهتر، هرچه تعداد برنامه‌های بیشتری در گوشی باشد، سرعت عملکرد دستگاه‌ها کندتر می‌شود.

همچنین بخوانید :

تفاوت میان غیرفعال کردن و آن اینستال کردن اپلیکیشن ها

غیرفعال کردن و آن اینستال (Uninstall) کردن اپلیکیشن‌ها، دو کار کاملاً متفاوت هستند. با آن اینستال کردن، برنامه کاملاً از گوشی حذف می‌شود. همچنین تمام اطلاعات ذخیره شده آن برنامه نیز از گوشی پاک خواهد شد. به این ترتیب وقتی برنامه‌ای حذف شود، برای استفاده از آن مجبور هستید دوباره آن را نصب کنید.

از طرف دیگر غیرفعال کردن (Disabling) یک برنامه به این معنی است که برنامه به صورت موقتی در گوشی اندروید غیرفعال می‌شود. به‌علاوه، این عمل مانند قرار دادن برنامه در حالت Reserve است و برنامه فقط تا زمانی که بخواهید غیرفعال می‌ماند. پس دوباره می‌توانید آن را فعال (Activate) کنید.

جلوگیری از باز شدن خودکار برنامه ها در اندروید

بعضی از اسمارت فون‌ها از ویژگی داخلی امکان فریز کردن (Freeze) اپ‌ها برخوردار هستند. برای غیرفعال کردن برنامه مورد نظر خود که فکر می‌کنید به صورت خودکار باز می‌شود، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • وارد تنظیمات (Settings) شوید.
 • به قسمت اپلیکیشن‌ها (Applications) بروید.
 • وارد مدیریت برنامه (Application Manager) شوید.
 • برنامه‌ای را که می‌خواهید متوقف (Force stop) یا فریز (Freeze) کنید، انتخاب کنید.
 • در آنجا گزینه توقف (Stop) یا غیرفعال کردن (Disable) را انتخاب کنید.

وقتی دوباره اپلیکیشن فریز یا غیرفعال شده را باز کنید، مجدد فعال خواهد شد. در واقع در این روش، برنامه به طور دائمی متوقف نخواهد شد. شکل ظاهری گزینه تنظیمات (Settings) در گوشی‌های مختلف ممکن است متفاوت باشد.

نحوه غیرفعال کردن (Disable) برنامه ها در گوشی های اندروید

همه اپلیکیشن‌های داخلی و از پیش نصب شده در اندروید را نمی‌توان غیرفعال یا آن اینستال کرد و ممکن است بتوانیم فقط تعدادی از آن‌ها را آن اینستال کنیم. گاهی این محدودیت به دلیل اهمیت برنامه برای عملکرد نرم‌افزار دستگاه است. البته این مورد ممکن است در گوشی‌های مختلف متفاوت باشد. اما به هر حال رویکرد اساسی غیرفعال کردن برنامه‌ها در بیشتر گوشی‌ها مشابه است. در ادامه ساده‌ترین راه برای غیرفعال کردن یک برنامه در گوشی هوشمند اندروید معرفی می‌شود.

اکنون روش غیرفعال کردن برنامه در گوشی Realme 3 را به عنوان نمونه مشاهده می‌کنید:

 • برنامه‌ای را که باید غیرفعال شود، شناسایی کنید.
 • انگشت خود را روی آیکون برنامه نگه دارید و آن را لمس کنید.
 • گزینه‌ای تحت عنوان اطلاعات برنامه (App info) در کنار آیکون ظاهر می‌شود.

باز شدن خودکار اپلیکیشن ها

 • اگر امکان غیرفعال کردن برنامه وجود داشته باشد، گزینه «Disable» دیده خواهد شد. در تصویر بالا گزینه «Disable» برای برنامه موجود نیست.
 • اگر گوشی گزینه غیرفعال (Disable) را نشان بدهد، می‌توانید آن را انتخاب کنید و اپلیکیشن را غیرفعال (Disable) کنید.

برای جلوگیری اجرای خودکار برنامه در اندروید در بسیاری از گوشی‌های هوشمند می‌توانید اپلیکیشن‌ها را با ورود به تنظیمات (Settings) اصلی، غیرفعال کنید:

باز شدن خودکار برنامه ها در اندروید

 • وارد تنظیمات اصلی شوید.
 • گزینه برنامه‌ها یا اپلیکیشن‌ها (Apps) را انتخاب کنید.
 • به تب (Tab) بعدی، یعنی گزینه All رفته و اپلیکیشنی را که می‌خواهید غیرفعال کنید، انتخاب کنید.
 • آیکون برنامه را لمس کرده و وقتی گزینه غیرفعال (Disable) ظاهر شد، آن را انتخاب کنید.

یکی از ویژگی‌های قابل توجه در پلتفرم اندروید، انعطاف‌پذیری در روش‌های غیرفعال و فعال کردن برنامه‌ها است. این ویژگی، استفاده از اندروید را برای کاربران راحت‌تر کرده است.

رفع مشکل باز شدن خودکار برنامه ها در اندروید با استفاده از گزینه Developer

این گزینه در بخش Developer در تمام اسمارت فون‌های اندروید وجود دارد. با کمک این گزینه، هیچ اپلیکیشنی در پس‌زمینه باز نخواهد ماند. هر برنامه‌ای را باز کنید، برنامه قبلی بسته خواهد شد و در پس‌زمینه باز نخواهد ماند.

باز شدن خودکار برنامه ها

برای جلوگیری از باز شدن خودکار برنامه ها در اندروید با استفاده از گزینه «Developer» مراحل زیر را دنبال کنید:

 • وارد گزینه Developer options شوید.
 • از پایین صفحه گزینه Don’t keep activities را On یا روشن کنید.
 • در زیر این گزینه، گزینه Background process limit را انتخاب کرده و با توجه به عملکرد دستگاه خود یکی از گزینه‌های ظاهر شده را انتخاب کنید.

اگر نمی‌خواهید هیچ برنامه‌ای در پس‌زمینه باز بماند، می‌توانید گزینه No background processes را انتخاب کنید. و اگر می‌خواهید 1 یا 2 اپلیکیشن در پس‌زمینه باز بماند، می‌توانید به ترتیب گزینه‌های بعدی مانند At most 1 process یا بعدی‌ها را انتخاب کنید.

تفاوت میان توقف (Force stop) و غیرفعال کردن (Disable)

وقتی برنامه‌ای را با گزینه «Force stop» متوقف می‌کنید، اگر در پس‌زمینه یا گوشی شما باز باشد، فوراً بسته خواهد شد. بعداً وقتی برنامه را باز کنید، دوباره مثل همیشه شروع به کار خواهد کرد.

وقتی اپ را غیرفعال (Disable) کنید، آیکون آن در اپلیکیشن‌های گوشی ناپدید خواهد شد و نمی‌توانید دوباره آن را باز کنید، مگر اینکه مجدد از قسمت تنظیمات آن را فعال (Enable) کنید.

اگر نمی‌خواهید دوباره از اپلیکیشن مورد نظر خود استفاده کنید، می‌توانید آن را با استفاده از گزینه «Disable» غیرفعال کنید. بنابراین برای برنامه‌هایی که نمی‌خواهید دوباره استفاده یا باز کنید و همچنین نمی‌خواهید آن‌ها را آن اینستال (Uninstall) کنید، می‌توانید از این گزینه استفاده کنید و آن‌ها را غیرفعال کنید.

اما اگر می‌خواهید دوباره از اپلیکیشن مورد نظر خود استفاده کنید و باز شدن یا فریز شدن آن زمان زیادی می‌برد، می‌توانید با استفاده از گزینه «Force stop the app» برنامه را به صورت موقتی متوقف کنید. همچنین می‌توانید Cache برنامه را پاکسازی کنید تا اپلیکیشن مانند یک برنامه تازه نصب شده به خوبی کار کند.

سایر روش ها برای جلوگیری از باز شدن خودکار اپلیکیشن ها

همیشه گزینه‌ای برای غیرفعال کردن برنامه‌ها در تبلت‌ها و گوشی‌های اندروید وجود دارد. از آنجا که شکل ظاهری تنظیمات برای غیرفعال کردن برنامه‌ها در گوشی‌های مختلف ممکن است متفاوت باشد، می‌توانید روش‌های زیر را نیز برای جلوگیری از باز شدن خودکار اپلیکیشن ها امتحان کنید.

روش اول: استفاده از «Build number»

 • وارد تنظیمات (Settings) اندروید شوید.
 • به پایین منوی صفحه رفته و گزینه درباره گوشی «About» را انتخاب کنید. ممکن است با عنوان «About this device» یا «About this phone» هم روبرو شوید.
 • گزینه «Build number» را انتخاب کنید. اگر نمی‌توانید آن را ببینید، در برخی گوشی‌های اندروید ممکن است در گزینه «Software information» یا «More» باشد.

جلوگیری از باز شدن خودکار برنامه ها

 • گزینه «Build number» را 7 بار لمس کنید. وقتی برای هفتمین بار آن را لمس کردید، متن «You are a developer now» را مشاهده خواهید کرد. اکنون گزینه «Developer Options» ظاهر می‌شود. همچنین می‌توانید دوباره وارد «Settings» شده، صفحه را پایین بکشید و گزینه «Developer options» را در گزینه «System» مشاهده کنید.
 • گزینه «Running services» را لمس کنید. فهرستی از اپلیکیشن‌ها ظاهر خواهد شد.
 • اپلیکیشنی را که نمی‌خواهید به صورت اتوماتیک یا خودکار باز شود، انتخاب کنید.
 • اکنون گزینه «Stop» را انتخاب کنید. به این ترتیب، اپلیکیشن مورد نظر متوقف شده و دیگر به صورت خود کار باز نخواهد شد.

باز شدن خود به خود برنامه ها

اگر این روش کارساز نبود، روش دیگر را امتحان کنید.

روش دوم: بهینه سازی مصرف باتری

 • تنظیمات اندروید را باز کنید.
 • به پایین صفحه آمده و گزینه «Battery» را لمس کنید. این گزینه در «Device» قرار دارد.
 • اگر شکل را لمس کنید، منویی ظاهر خواهد شد.
 • گزینه «Battery Optimization» را انتخاب کنید. اگر اپلیکیشنی در این فهرست ظاهر شده باشد، این برنامه‌ها به صورت خودکار باز می‌شوند و شارژ باتری را هدر می‌دهند. اگر اپلیکیشن مورد نظر خود را در اینجا مشاهده نکردید، روش دیگر را امتحان کنید.

جلوگیری از باز شدن خودکار اپلیکیشن ها در اندروید

 • اپلیکیشنی را که می‌خواهید از باز شدن خودکار آن جلوگیری کنید، انتخاب کنید. یک منو ظاهر خواهد شد.
 • گزینه بهینه‌سازی یا «Optimize» را انتخاب کنید و «Done» را لمس کنید. اکنون دیگر این اپلیکیشن به صورت خودکار باز نخواهد شد.

مشکل باز شدن خودکار برنامه ها در اندروید

روش سوم: استفاده از Startup Manager برای گوشی های روت شده

 • در پلی استور (Play Store)، اپلیکیشن «Startup manager free» را جستجو کنید. با این اپلیکیشن رایگان می‌توانید انتخاب کنید که کدام برنامه‌ها موقع بوت کردن اندروید روت شده شما باز شوند.
 • اکنون اپلیکیشن Startup Manager (Free) را که یک آیکون سیاه با ساعتی آبی در داخل آن دارد، انتخاب کنید.
 • سپس آن را در تبلت یا گوشی خود نصب (Install) کنید.

جلوگیری از اجرای اتوماتیک اپلیکیشن ها در اندروید

 • پس از نصب، اپلیکیشن Startup Manager را باز کرده و گزینه «Allow» را لمس کنید. انجام این کار امکان دسترسی روت را برای اپلیکیشن فراهم می‌کند. اکنون فهرستی از تمام اپلیکیشن‌هایی را که برای باز شدن خودکار کانفیگ یا پیکربندی شده‌اند، مشاهده خواهید کرد.
 • دکمه آبی کنار اپلیکیشنی را که می‌خواهید غیرفعال (Disable) شود، لمس کنید. اکنون این دکمه از آبی به رنگ خاکستری درمی‌آید و اپلیکیشن دیگر به صورت اتوماتیک یا خودکار باز نخواهد شد.

روش های جلوگیری از باز شدن خودکار برنامه ها در اندروید

جمع بندی

از آنجا که باز شدن خودکار اپلیکیشن ها باعث تضعیف عملکرد دستگاه شده و همچنین میزان بیشتری از شارژ باتری گوشی را مصرف می‌کند، لازم است که به روش‌های مدیریت برنامه‌های گوشی آشنا باشید و این مشکل را به راحتی رفع کنید. در این مقاله چند روش برای جلوگیری از باز شدن خودکار برنامه ها معرفی شد که با دنبال کردن مراحل آن‌ها و با کمی دقت به راحتی می‌توان از این مشکل پیشگیری کرد.

اگر سوالی یا ایده‌ای در مورد رفع مشکل باز شدن اتوماتیک برنامه‌ها در گوشی دارید، لطفاً نظرات خود را در بخش دیدگاه‌های پلازا با ما در میان بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 1.867 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 361 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 279 میلیون دلار
  The Batman
  اکران: 04 مارس 2022
 • 273 میلیون دلار
  Uncharted
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 138 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 116 میلیون دلار
  Death on the Nile
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 72 میلیون دلار
  Jackass Forever
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 47 میلیون دلار
  Dog
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 4 میلیون دلار
  Cyrano
  اکران: 25 فوریه 2022