آموزش تشخیص قاچاق بودن گوشی ؛ نحوه تشخیص گوشی قاچاق از گوشی رجیستر شده

Hamta / تشخیص قاچاق بودن گوشی
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

تشخیص قاچاق بودن گوشی چگونه است؟ چطور می‌توانیم با تشخیص گوشی قاچاق از غیر قاچاق از اصالت و قانونی بودن گوشی اطمینان حاصل کنیم؟ در این مطلب به این سوالات پاسخ داده و با نحوه تشخیص موبایل قاچاق آشنا خواهیم شد.

طرح رجیستری از سال 1396 فعالیت خود را آغاز کرد. هدف از این طرح مبارزه با قاچاق گوشی‌های موبایل و هر نوع دستگاه دیگری که امکان نصب سیم‌کارت دارد است. در این طرح تنها دستگاه‌هایی که به صورت قانونی در سامانه همتا ثبت شده باشند اجازه اتصال به شبکه مخابراتی کشور را پیدا خواهند کرد. بنابراین دیگر مانند گذشته نمی‌توان به بازار مراجعه و از هر فروشنده‌ای یک گوشی خریداری کرد و حتما پیش از خرید باید با روش تشخیص گوشی قاچاق آشنایی داشت.

زیرا اگر فروشنده گوشی را به صورت قانونی وارد کشور نکرده باشد و شما ندانسته گوشی را خریداری کنید، به هیچ وجه نمی‌توانید با استفاده از آن گوشی از سیم کارت خود استفاده کنید. به همین دلیل حتما پیش از خرید باید از قاچاق نبودن گوشی اطمینان حاصل کنید. اما تشخیص گوشی قاچاق از غیر قاچاق چگونه است؟ چگونه قاچاق بودن یک گوشى تلفن همراه را تشخیص دهیم؟ در این مقاله از پلازا به این سوالات پاسخ خواهیم داد.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

نحوه تشخیص قاچاق بودن گوشی

به طور کلی یک ترفند تشخیص گوشی اصلی از تقلبی وجود دارد و آن هم مراجعه به سامانه همتا است. برای تشخیص موبایل قاچاق به طور کلی 4 روش برای استعلام از همتا پیش روی کاربران قرار دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانند به تشخیص گوشی قاچاق از اصل پرداخته و هنگام خرید گوشی دچار ضرر و زیان نشوند.

روش اول: نحوه تشخیص قاچاق بودن گوشی از طریق وبسایت همتا

یکی از آسان‌ترین روش‌های تشخیص گوشی اصل از قاچاق مراجعه به وبسایت همتا و بررسی قانونی بودن گوشی از طریق این سایت است. برای انجام این کار ابتدا به این صفحه مراجعه کنید و سپس بر روی گزینه «استعلام اصالت» کلیک کنید. در پنجره‌ای که ظاهر می‌شود شماره شناسه دستگاه (IMEI) را وارد کنید. این کد را می‌توانید هنگام خرید از فروشنده درخواست کنید.

Hamta / تشخیص گوشی قاچاق از غیر قاچاق

نکته مهم این است که این کد برای هر گوشی متفاوت است؛ پس باید دقت کنید که دقیقا کد مربوط به همان گوشی که می‌خواهید خریداری کنید را وارد کنید. برای آنکه مطمئن شوید کد IMEI روی جعبه گوشی با کد واقعی گوشی یکسان است می‌توانید #06#* را از طریق گوشی که قصد خرید آن را دارید شماره گیری کنید. اگر گوشی به صورت قانونی وارد شده باشد پیام بالا به شما نشان داده خواهد شد.

روش دوم: تشخیص قاچاق بودن گوشی از طریق کد دستوری USSD

اگر نتوانستید به وبسایت همتا مراجعه کنید یا اگر به اینترنت دسترسی نداشتید می‌توانید فرایند تشخیص موبایل قاچاق را از طریق کد دستوری #7777* انجام دهید. این کد را وارد کرده، سپس گزینه 1 را برای استعلام اصالت گوشی وارد کنید. در ادامه کد IMEI گوشی که می‌خواهید خریداری کنید را وارد کنید. در ادامه نتیجه استعلام از طریق یک پیام کوتاه به اطلاع شما خواهد رسید.

روش سوم: نحوه تشخیص قاچاق بودن گوشی از طریق پیام کوتاه

یکی دیگر از روش‌های ساده نحوه تشخیص گوشی های قاچاق استعلام اصالت گوشی از طریق پیام کوتاه است. در این روش کافی است کد شناسه دستگاه را از طریق پیام کوتاه به شماره 7777 ارسال کنید. نتیجه استعلام از طریق پیامک به اطلاع شما خواهد رسید. البته این روش خیلی قابل اتکا نیست و ممکن است در برخی مواقع جواب ندهد.

روش چهارم: تشخیص گوشی قاچاق از غیر قاچاق از طریق اپلیکیشن همتا

آخرین روشی که در این قسمت از مطلب آموزش نحوه تشخیص گوشی قاچاق از گوشی رجیستر شده به آن می‌پردازیم استعلام اصالت دستگاه از طریق اپلیکیشن سامانه همتا است. ابتدا این اپلیکیشن را برای اندروید از گوگل‌پلی دریافت کنید. لازم به ذکر است که فعلا نسخه iOS این برنامه عرضه نشده است؛ به همین دلیل تنها کاربران اندروید می‌توانند از این روش برای تشخیص گوشی قاچاق از گوشی رجیستر شده استفاده کنند.

Hamta / تشخیص موبایل قاچاق

پس از اینکه برنامه را نصب کردید گزینه استعلام اصالت را انتخاب و سپس کد شناسایی دستگاه را در قسمت مربوطه وارد کنید. نتیجه از طریق برنامه به اطلاع شما خواهد رسید.

پیام هایی که در صورت تشخیص موبایل قاچاق یا دلایل دیگر دریافت خواهید کرد

اگر گوشی به صورت قانونی وارد کشور شده باشد پیام قانونی بودن گوشی برای شما ارسال خواهد شد. اما در غیر این صورت چه پیام‌هایی دریافت خواهیم کرد؟

پیام اول: شناسه (IMEI) قانونی نیست و در شبکه تلفن همراه سرویس نخواهد گرفت

در صورتی که این پیام را دریافت کردید معنی آن این است که این دستگاه به صورت غیرقانونی وارد کشور شده و به هیچ روشی نمی‌توانید آن را به شبکه مخابرات کشور متصل کنید. بنابراین باید از خرید آن گوشی صرف نظر کنید. حتی اگر گوشی به شما آنتن بدهد و بتوانید تماس برقرار کنید، پس از گذشت حداکثر 30 روز از زمان روشن شدن گوشی، اتصال آن به شبکه قطع خواهد شد.

پیام دوم: وارد کننده شرکت ****

در صورتی که این پیام را دریافت کردید، یعنی شرکت وارد کننده آن دستگاه را به صورت قانونی وارد کشور کرده و کد فعالسازی آن را نیز در اختیار سامانه همتا قرار داده است. در صورتی که فروشنده کد فعالسازی را نداشت یا اگر کد شناسه دستگاه در پیامک تایید کد یا با شماره گیری کد #06#* با کد روی جعبه گوشی مطابقت نداشت، باید برای حل مشکل با شرکت وارد کننده تماس برقرار کنید.

پیام سوم: وارد کننده به صورت مسافری

اگر برای استعلام گوشی به سایت استعلام گوشی قاچاق همتا یا سایر روش‌ها مراجعه کردید و پس از وارد کردن کد شناسه دستگاه این پیام را دریافت کردید، یعنی آن دستگاه فقط برای استفاده شخصی و به صورت مسافری وارد کشور شده و نباید به صورت تجاری مورد خرید و فروش قرار بگیرد. افزون بر این، این نوع دستگاه‌ها هیچگونه گارانتی یا خدمات پس از فروش ندارند. به همین دلیل سامانه همتا توصیه می‌کند چنین دستگاه‌هایی را خریداری نکنید.

پیام چهارم: وارد کننده صرفاً مناطق آزاد

این پیام به این معنی است که دستگاه مورد نظر فقط برای استفاده در داخل مناطق آزاد تجاری وارد کشور شده و تنها در همان مناطق امکان استفاده از سرویس‌های مخابراتی را دارا خواهد بود. به همین دلیل اگر قصد استفاده از آن دستگاه را در خارج از مناطق آزاد دارید گوشی را خریداری نکنید؛ چرا که پس از آنکه گوشی از منطقه آزاد خارج شود، سرویس‌های آن نیز قطع خواهد شد.

پیام پنجم: وارد شده با ارز دولتی

اگر هنگام تشخیص گوشی موبایل قاچاق در پاسخ استعلام سامانه همتا این عبارت ذکر شده بود معنی آن این است که وارد کننده آن دستگاه را با ارز دولتی وارد کشور کرده و اجازه فروش آن با هزینه بالاتر از ارز دولتی را ندارد. اگر قیمت گوشی بالاتر از قیمت محاسبه شده با ارز دولتی بود، در صورت تمایل می‌توانید با شکایت به سازمان تعزیرات این موضوع را پیگیری کنید.

پیام ششم: شناسه (IMEI) دستگاه قانونی نیست ولی مشمول طرح ثبت تلفن همراه نیست

این پیام یعنی دستگاه مورد نظر شما هنوز مشمول طرح رجیستری نشده و می‌توانید با قرار دادن سیم‌کارت در آن، دستگاه را به صورت قانونی ثبت کنید. اما فقط در زمانی که دستگاهی که قصد خرید آن را دارید گوشی تلفن همراه نباشد؛ چرا که گوشی‌های تلفن حتی اگر مشمول طرح نیز نباشند، توسط سامانه همتا اجازه اتصال به شبکه را پیدا نخواهند کرد.

پیام هفتم: شناسه دستگاه (IMEI) جز شناسه های قانونی ثبت شده است. در صورتی که دستگاه شما تلفن همراه می‌باشد از خرید آن خودداری نمایید

اگر این پیام را دریافت کردید به این معنی است که دستگاه هنوز مشمول طرح رجیستری نشده و در صورتی که گوشی نباشد می‌توانید از آن استفاده کنید. در غیر این صورت اگر دستگاه مورد نظر گوشی است از خرید آن صرف نظر کنید؛ چرا که سرویس آن توسط سامانه همتا قطع خواهد شد.

احتمالا این مطالب رو هم دوست داشته باشید
thumbnail
اشتباهات رایج در مورد باتری گوشی ؛ چه چیزهایی باتری ...
سارا رمضان15 خرداد 1401 19:30
thumbnail
آموزش انتقال یا کپی مخاطبین گوشی اندروید به کارت حافظه ...
مهسا راد10 اردیبهشت 1401 09:30
thumbnail
آموزش ساخت گروه در اینستاگرام + نکات و ترفندها
مهسا راد02 اردیبهشت 1401 10:00
thumbnail
استفاده از قابلیت Emergency SOS در گوشی های آیفون و اندروید
محمد علی محمدی16 فروردین 1400 18:00

اما اگر اگر گوشی قاچاق بود چه کنیم؟ در این صورت باید آن را به فروشنده بازگردانید و وجه خود را پس بگیرید. در صورتی که فروشنده گوشی را پس نگرفت می‌توانید از او به سازمان تعزیرات شکایت کنید. با این وجود همیشه بهتر است پیش از اینکه پولی به فروشنده پرداخت کنید ابتدا با تشخیص قاچاق بودن گوشی از طریق ارسال کد شناسایی دستگاه به سامانه همتا از قانونی بودن آن اطمینان حاصل کنید تا در آینده به مشکل برنخورید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 1.867 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 361 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 279 میلیون دلار
  The Batman
  اکران: 04 مارس 2022
 • 273 میلیون دلار
  Uncharted
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 138 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 116 میلیون دلار
  Death on the Nile
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 72 میلیون دلار
  Jackass Forever
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 47 میلیون دلار
  Dog
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 4 میلیون دلار
  Cyrano
  اکران: 25 فوریه 2022