سیستم عامل macOS 12 ؛ تاریخ انتشار، امکانات، اخبار و شایعات

مک او اس 12
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

پیش ‌نمایش سیستم عامل مک او اس 12 در کنفرانس توسعه دهندگان جهانی 2021 یا رویداد WWDC 2021 در تاریخ 7 تا 11 ژوئن ارائه خواهد شد. اپل با برگزاری رویدادی در تاریخ 7 ژوئن سیستم عامل macOS12 را به همراه سیستم عامل iOS 15، آیپد او اس 15، تی وی او اس 15 و واچ او اس 8 معرفی خواهد کرد.

کنفرانس WWDC 2021 مانند رویداد سال 2020 به صورت دیجیتال و آنلاین برگزار خواهد شد. در این رویداد پیش ‌نمایش سیستم عامل macOS 12 به همراه سایر سیستم عامل‌ها ارائه خواهد شد. در این رویداد جزئیات ویژگی‌های جدید سیستم عامل‌ها و فرصت‌های تازه برای توسعه‌دهندگان جهت تعامل با مهندسین اپل (Apple) فراهم خواهد شد. اما تاریخ عرضه macOS 12 چه زمانی خواهد بود؟ عنوان دیگر سیستم عامل مک او اس 12 چه خواهد بود؟ ویژگی های macOS 12 چگونه خواهند بود؟ در این مقاله از پلازا تاریخ عرضه مک او اس 12، امکانات سیستم عامل macOS 12، ویژگی های macOS 12 و اخبار و شایعات پیرامون آن شرح داده می‌شوند.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

تاریخ عرضه mac OS 12 و شایعات پیرامون ویژگی های جدید

پس از ارائه پیش نمایش macOS 12 در رویداد WWDC 2021 بروزرسانی سیستم عامل مک او اس 12 برای تست شدن در اختیار توسعه دهندگان قرار خواهد گرفت. پس از پایان تست نسخه بتا در پاییز، سیستم عامل macOS 12 به همراه آیفون‌های جدید منتشر خواهد شد.

در مورد تاریخ انتشار macOS 12 باید بگوییم که اپل در رابطه با انتشار نرم‌افزارهای خود الگوی کاملاً مشخصی دارد. در کنفرانس سالانه توسعه دهندگان جهانی (WWDC) که اپل اعلام کرده است در 7 ژوئن (17 خرداد 1400) برگزار خواهد شد، این شرکت پیش نمایش نسخه جدید مک او اس 12 یا تاریخ انتشار macOS 12 را ارائه خواهد داد. سپس نسخه‌های بتا عمومی برای تست شدن منتشر می‌شوند و بعد از آن نسخه‌های نهایی از راه خواهند رسید یا حداقل تاریخ عرضه در رویداد آیفون در سپتامبر اعلام خواهد شد. به هر حال اپل در رویداد WWDC 2021 همه اخبار مرتبط را اعلام خواهد کرد.

سیستم عامل macOS 12

نام جدید سیستم عامل macOS 12

اپل دو عنوان برای سیستم عامل Mac انتخاب می‌کند؛ یک عنوان عددی برای مثال مک او اس 11 و دیگری عنوانی مانند Big Sur که برای سیستم عامل مک او اس 11 انتخاب شد. قبل از سیستم عامل macOS 11 سیستم عامل macOS 10.15 با عنوان کاتالینا (Catalina) شناخته شد. سیستم عامل macOS کاتالینا آخرین نسخه مک او اس 10 بود که قبلاً تحت عنوان مک او اس ایکس شناخته می‌شد (البته ایکس به معنای عدد 10 است). مک او اس ایکس (Mac OS X) بیست سال پیش در مارس 2001 عرضه شد؛ بنابراین، تغییر سیستم عامل مک از 10 به 11 در سال 2020 تصمیم درستی بود. اما اپل در سال 2021 چه برنامه‌ای خواهد داشت؟ نسخه بعدی مک او اس، سیستم عامل macOS 12 خواهد بود یا macOS 11.1؟

البته نشانه‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه نسخه بعدی سیستم عامل مک، 11.1 نخواهد بود. یک دلیلش این است که قبلاً نسخه 11.1 را دیده‌ایم و در واقع اگر قرار باشد با عدد 11 عرضه شود، 11.2.3 خواهد بود. بنابراین، به احتمال زیاد این سیستم عامل مک او اس 12 خواهد بود. نشانه دیگری که حاکی از این عنوان است، کد WebKit، موتور رندر مرورگر سافاری است که به سیستم عامل macOS 12 اشاره کرده است.

سیستم عامل کاتالینا ؛ عنوان مک او اس 10.9!

پیش از انتشار مک او اس 10.9 در سال 2013 اپل از اسامی گربه‌سانان برای سیستم عامل مک خود استفاده می‌کرد؛ اسامی مانند ببر، شیر، شیر کوهستان و غیره (Tiger, Lion, Mountain Lion). اما از سیستم عامل 10.9 مکان‌های زیبا در کالیفرنیا، منبع الهام انتخاب اسامی بوده است. بنابراین عنوان سیستم عامل 10.9 عنوان Mavericks و عناوین بعدی Yosemite، نام El Capitan، نام Sierra، نام High Sierra، نام Mojave، کاتالینا و Big Sur بوده است.

انتخاب عنوان احتمالی از میان مکان‌های مختلف کالیفرنیا مشکل است، اما اسامی مورد علاقه تیم Macworld عبارتند از Sequoia و Lake Tahoe و Thousand Oaks. همچنین اپل قبلاً از برخی مکان‌های کالیفرنیا مانند اسامی زیر استفاده کرده است:

 • Mammoth
 • Monterey
 • Skyline
 • Condor
 • Diablo
 • Farallon
 • Miramar
 • Redtail
 • Shasta
 • Tiburon

 سیستم عامل macos 12

ویژگی های macOS 12

اپل هیچ اطلاعات رسمی در مورد ویژگی های مک او اس 12 اعلام نکرده است، اما در ادامه فهرستی از امکانات و ویژگی‌های جدید احتمالی سیستم عامل macOS 12 شرح داده می‌شود.

تقویت اپل سیلیکون (Apple Silicon)

پس از معرفی مک او اس Big Sur اپل اعلام کرد که سیستم عامل را طوری طراحی کرده است که بدون هیچ مشکلی با تراشه‌های M1 اپل کار کند. عملکرد آن واقعاً چشمگیر به نظر می‌رسد، اما عاری از ایراد و مشکل نبود. گزارش‌هایی از کاربران مک M1 منتشر شده بود مبنی بر اینکه به دلیل وجود ایرادی در اسکرینسیور (Screensaver) با مشکل مواجه شده بودند. برخی از سایر کاربران نیز مشکلاتی را در مورد مانیتورهای خارجی گزارش کرده بودند.

با اجرای چنین تغییر بزرگی، وجود این اشکالات قابل انتظار به نظر می‌رسد، اما از آنجا که یک سال از انتشار آن می‌گذرد، احتمالاً چنین مشکلاتی در مک او اس 12 رفع شده باشد و تجربه بهتر و قوی‌تری را برای کاربران فراهم کند.

تمرکز بر تنظیمات و اندازه فونت

سیستم عامل Big Sur نسخه بسیار جذابِ مک او اس است، اما در برخی موارد، انتخاب سایز فونت آن باعث شده است که خواندن برای کسانی که چشمان ضعیفی دارند، مشکل شود. اگر وارد تنظیمات قابلیت دسترسی (Accessibility settings) نشوید، هیچ راه آسانی برای تنظیم اندازه و خواناتر شدن وجود ندارد. بنابراین، رفع این مسئله در سیستم عامل macOS 12 عالی به نظر می‌رسد.

تاریخ عرضه macos 12

گزینه های کنترل مرکزی (Control Centre)

معرفی Control Centre جدید در نسخه Big Sur گزینه بسیار عالی بود. گزینه دیگری که انتظار می‌رود در مک او اس 12 وجود داشته باشد، امکان حذف آیتم‌هایی است که نمی‌خواهیم استفاده کنیم.

وجود برنامه Shortcuts در مک

امکان ساخت Shortcuts و Macros از طریق AppleScript و Automator در مک او اس ممکن است، اما وجود برنامه Shortcuts در سیستم عامل macOS 12 به عنوان یکی از ویژگی‌های جدید جذاب به نظر می‌رسد.

اپلیکیشن Clock

اپلیکیشن Clock در iOS و iPadOS از ویژگی‌های بسیاری برخوردار است از جمله هشدار، تایمر، استاپ واچ و غیره. اگر در سیستم عامل مک او اس 12 نیز برنامه Clock وجود داشته باشد، گزینه بسیار مناسبی برای ویژگی‌های جدید اپل مک (Mac Apple) خواهد بود.

اپلیکیشن Apple Health

اپلیکیشن Apple Health راه خیلی خوبی برای نظارت بر میزان فعالیت و تناسب اندام است، به علاوه اگر آخرین نسخه اپل واچ را داشته باشید، می‌توانید سطح اکسیژن خون خود را نیز مشاهده کنید. وجود این گزینه در فناوری‌های جدید بخصوص به عنوان شاخص مهمی برای وضعیت تنفسی بسیار مفید است. اگر بتوان از اطلاعات این اپلیکیشن آیفون در مک نیز استفاده کرد یا اطلاعات آن را در مک نیز مشاهده کرد، بسیار عالی خواهد شد.

تاریخ انتشار macOS 12

پشتیبان گیری Time Machine در Cloud

یکی از گزینه‌هایی که وجود آن در مک او اس بسیار کاربردی است، امکان بکاپ‌گیری مستقیم Time Machine در حافظه Cloud است. با وجود چنین قابلیتی، اگر مک در آتشسوزی یا هر دلیل دیگری از دست برود، بکاپ تایم مشین (Time Machine) همزمان با آن از بین نخواهد رفت.

باز کردن قفل مک از طریق آیفون

قابلیت باز کردن قفل مک از طریق اپل واچ قبلاً ارائه شده است، اما کاش بشود قفل مک را از طریق آیفون هم باز کرد. گوشی‌های آیفون می‌توانند قفل Chromebook را باز کنند؛ بنابراین ظاهراً زمان آن رسیده است که اپل نیز این ویژگی را برای سیستم عامل مک او اس 12 ارائه دهد.

کنترل تاچ اسکرین (Touchscreen) برای مک

البته این گزینه به جای بروزرسانی نرم‌افزاری، بروزرسانی سخت‌افزاری است، اما با وجود مک‌های M1 که اکنون در همان پلتفرم مشابه آیفون‌ها و آیپدها کار می‌کنند، به نظر می‌رسد که تحقق این گزینه هم بعید نباشد. بنابراین اگر اپل قصد دارد ویژگی نمایشگرهای لمسی را در خط تولید مک خود بروزرسانی کند، سیستم عامل macOS 12 باید از قابلیت پذیرش این دستورات لمسی در کنار کیبورد، موس و ترک‌پد (Trackpad) برخوردار شود.

جمع بندی

اپل پیش نمایش سیستم عامل مک او اس 12 را در کنفرانس جهانی توسعه دهندگان یا رویداد WWDC 2021 در 7 ژوئن سال جاری معرفی خواهد کرد و پس از آن به احتمال زیاد اخبار و اطلاعات رسمی ویژگی های جدید سیستم عامل macOS 12 منتشر خواهند شد. علاوه‌بر این، تاریخ عرضه سیستم عامل macOS 12 نیز در تابستان مشخص خواهد شد. برای بیان نظرات خود در مورد سیستم عامل مک او اس 12 در بخش دیدگاه‌های پلازا با ما همراه باشید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 1.867 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 361 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 279 میلیون دلار
  The Batman
  اکران: 04 مارس 2022
 • 273 میلیون دلار
  Uncharted
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 138 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 116 میلیون دلار
  Death on the Nile
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 72 میلیون دلار
  Jackass Forever
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 47 میلیون دلار
  Dog
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 4 میلیون دلار
  Cyrano
  اکران: 25 فوریه 2022