مشکل پرینت نگرفتن پرینتر در ویندوز ؛ چطور مشکل پرینت نگرفتن پرینتر را حل کنیم؟

printer problems / مشکل پرینت نگرفتن
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

بسیاری از کاربران تا کنون با مشکل پرینت نگرفتن پرینتر مواجه شدند. چاپ نکردن چاپگر یکی از مشکلات آزاردهنده‌ای است که برطرف کردن آن می‌تواند فرایند وقت گیر و طاقت فرسایی باشد.

پرینترها زمانی که بدون مشکل کار می‌کنند جزو کاربردی‌ترین ابزار اداری و خانگی به حساب می‌آیند، اما امان از روزی که پرینتر دچار مشکل شده و کاربر را با مشکل پرینت نگرفتن روبه‌رو کند. اکثر پرینترها تا سال‌ها بدون مشکل خاصی کار می‌کنند، اما در برخی اوقات هم ممکن است دچار مشکل شوند یا کاملا از کار بیافتند. علت پرینت نگرفتن چاپگر برخی اوقات می‌تواند بسیار ساده باشد، مثلا ممکن است پس از مدت‌ها استفاده، به مرور زمان جوهر خشک شده راه نازل‌ها را بسته باشد.

علاوه بر این ممکن است گیره‌های کاغذ یا غذا داخل پرینتر رفته باشد و منجر به چاپ نکردن چاپگر یا مشکلات جدی‌تری شود. اگر پرینتر اچ‌پی شما دچار مشکل شده و می‌خواهید بدانید چرا پرینتر HP پرینت نمی گیرد؟ یا اگر از سایر برندها استفاده می‌کنید و به دنبال آموزش حل مشکل پرینتر خود هستید، می‌توانید از راه‌حل‌هایی که در ادامه به آن‌ها اشاره کرده‌ایم کمک بگیرید. همراه پلازا باشید.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

راه حل های مشکل پرینت نگرفتن پرینتر

علت پرینت نگرفتن چاپگر می‌تواند یک یا چندین مورد مختلف باشد؛ بنابراین بهتر است ابتدا از مسائل ساده و پیش پا افتاده شروع کنید.

بررسی چراغ هشدار پرینتر

پرینترها گاهی اوقات علت مشکل را به شما اطلاع می‌دهند تا بدون دلیل وقت تلف نکنید. پرینتر شما ممکن است با روشن و خاموش کردن چراغ هشداری که روی آن تعبیه شده به شما پیام ارور دهد. مشکل این است که همیشه معلوم نیست این روشن خاموش شدن‌ها چه معنی می‌دهند، برای همین باید به دفترچه راهنمای پرینتر مراجعه کنید تا معنی آن‌ها را متوجه شوید.

پاک کردن فهرست اسنادی که در صف چاپ هستند

در بعضی مواقع ممکن است اسناد قدیمی که قبلا قصد چاپ آن‌ها را داشته‌اید اما به هر دلیلی موفق به چاپ آن‌ها نشدید در صف انتظار برای چاپ باقی بمانند و به همین دلیل نتوانید هیچ مورد جدیدی پرینت کنید. در این مواقع باید آن اسناد قدیمی را از فهرست چاپ حذف کنید.

printer problems / پرینت نگرفتن پرینتر / چاپ نکردن چاپگر

برای اینکار بر روی آیکون پرینتر در قسمت نوتیفیکیشن ویندوز راست کلیک و گزینه Open All Printers را انتخاب کنید. اگر اسناد قدیمی در صف چاپ قرار داشتند می‌توانید با راست کلیک بر روی آن‌ها این موارد را حذف کنید. افزون بر این اگر تعداد این اسناد زیاد است می‌توانید از طریق چند فرمان متنی در Command Prompt تمام آن‌ها را ریست کنید؛ به طوری که انگار در همان لحظه درخواست پرینت کردنشان را به چاپگر داده‌اید.

ابتدا عبارت Command Prompt را در بخش جستجو وارد کنید و سپس بر روی آیکون آن راست کلیک کرده و گزینه Run As Administrator را انتخاب کنید. سپس فرمان‌های زیر را وارد کنید. پس از اینکه هر فرمان را وارد کردید باید اینتر را فشار دهید:

1. net stop spooler

2. del %systemroot%\System32\spool\PRINTERS\* /Q /F /S

3. net start spooler

به این ترتیب اگر مشکل از تعداد زیاد اسناد در فهرست چاپ باشد با این کار می‌توانید به رفع مشکل پرینت نگرفتن چاپگر پرداخته و دوباره از آن استفاده کنید.

از اتصال درست پرینتر اطمینان حاصل کنید

شاید این مورد کمی دور از انتظار باشد، اما در خیلی از موارد علت چاپ نکردن چاپگر عدم برقراری اتصال درست آن است. مطمئن شوید کابل USB در هر دو طرف به درستی متصل شده و کابل برق پرینتر نیز برق دارد.

اگر از طریق وای‌فای از پرینتر استفاده می‌کنید، یک بار پرینتر را با کابل USB به کامپیوتر متصل کنید. اگر مشکلی وجود نداشت، پس دلیل چاپ نکردن چاپگر به اتصال بی‌سیم آن مربوط است. در این صورت مطمئن شوید پرینتر در محلی قرار دارد که می‌تواند سیگنال‌های وای‌فای را به اندازه کافی دریافت کند. همچنین ببینید آیا پرینتر در فهرست دستگاه‌هایی که به روتر متصل هستند نمایش داده می‌شود یا خیر. ممکن است پرینتر در فاصله زیادی از روتر قرار داشته باشد و نتواند سیگنال وای‌فای را به خوبی دریافت کند.

پرینتر درست را انتخاب کنید

این مورد هم ممکن است خیلی ساده به نظر بیاید، ولی شاید مشکل چاپ نکردن چاپگر به این دلیل باشد که اسناد را برای چاپ به پرینتری که به سیستم متصل است ارسال نکرده‌اید. اگر تا به حال چندین پرینتر را به کامپیوتر خود متصل کرده‌اید مثلا به طور مدام از دو پرینتر استفاده می‌کنید، ویندوز ممکن است به طور اشتباهی اسناد را به پرینتری که اصلا به سیستم وصل نیست ارسال کرده باشد.

برای حل این مشکل در صفحه‌ای که می‌خواهید پرینت بگیرید و در قسمت Printer یا Destination مدل و نام پرینتری که به سیستم شما متصل است را پیدا و انتخاب کنید.

چاپگر را به فهرست پرینترهای ویندوز اضافه کنید

اگر پرینتر را از طریق وای‌فای به کامپیوتر وصل کرده‌اید ممکن است علت پرینت نگرفتن در شبکه یا پرینت نگرفتن در ورد یا سایر برنامه‌ها این باشد که هنوز پرینتر به فهرست چاپگرهای ویندوز اضافه نشده است. اگر این کار را انجام نداده باشید هنگام پرینت نمی‌توانید پرینتری که در حال استفاده از آن هستید را پیدا و انتخاب کنید.

printer problems / چاپ نکردن چاپگر / پرینت نگرفتن پرینتر

ابتدا به مسیر Settings > Devices > Printers & Scanners بروید و بر روی گزینه Add a Printer or Scanner کلیک کنید. کامپیوتر سپس به دنبال پرینترهایی که به شبکه متصل هستند می‌گردد. وقتی پرینتر شما را پیدا کرد روی آن کلیک کنید تا به فهرست پرینترهای ویندوز افزوده شود.

کارتریج ها را بررسی کنید

اگر پرینتر پیام تمام شدن جوهر را نشان می‌دهد، اما شما مطمئن هستید جوهر به اندازه کافی دارد می‌توانید با انجام چند کار مشکل پرینت نگرفتن فایل ورد خود را حل کنید.

اول هد پرینتر را بررسی کنید؛ چرا که ممکن است کثیف شده باشد. اگر هد پرینتر شما بر روی جوهر خود کارتریج‌ها سوار شده، یعنی قسمت مسی که جوهر از آن خارج می‌شود، می‌توانید با یک حوله خیس آن را تمیز کنید. زمانی که حوله با سرعت و راحتی بیشتری به جوهر آغشته شد، کارتریج‌ها را سریع با یک دستمال خشک و دوباره سر جای خودشان قرار دهید.

اگر یک پرینتر لیزری دارید و پیام اتمام شدن تونر را دریافت کرده‌اید می‌توانید با تکان دادن کارتریج و نصب دوباره آن، مدت بیشتری از آن استفاده کنید. با این همه اگر جوهر پرینتر واقعا تمام شده باشد و شما کارتریج جدید خریداری کرده باشید و باز هم پیام خالی بودن کارتریج را دریافت می‌کنید، ممکن است یکی از دلایل پرینت نگرفتن چاپگر این باشد که به صورت خودکار نتوانسته کارتریج جدید را شناسایی کنید. ممکن است پرینتر شما دارای تنظیماتی باشد که با استفاده از آن بتوانید پرینتر را ریست کنید. برای اینکار باید به دفترچه راهنمای دستگاه مراجعه کنید.

یک صفحه تست چاپ کنید

اگر همچنان با مشکل پرینت نگرفتن فایل اکسل یا سایر فایل‌ها مواجه هستید، انجام چند تست عیب یابی ممکن است به شما کمک کند. هم کامپیوتر و هم ویندوز می‌توانند به طور جداگانه صفحات تست چاپ و به شما در رفع مشکل کمک کنند. برای آنکه صفحه تست پرینتر را چاپ کنید معمولا باید چند دکمه روی آن را فشار دهید. طریقه انجام این کار در هر پرینتر متفاوت است. برای همین باز هم باید به دفترچه راهنما مراجعه کنید.

در ویندوز می‌توانید با مراجعه به مسیر Settings > Devices > Printers & Scanners و انتخاب پرینتر مورد نظر و سپس کلیک بر روی گزینه Manage و سپس Print a Test Page این کار را انجام دهید. اگر تست خود پرینتر بدون مشکل انجام شد، اما تست ویندوز با ارور مواجه شد به احتمال بسیار زیاد مشکل پرینت نگرفتن PDF یا سایر فایل‌ها نرم افزاری است. اما اگر تست خود پرینتر هم با مشکل همراه بود، پس مشکل از پرینتر است و باید آن را تعمیر کنید.

احتمالا این مطالب رو هم دوست داشته باشید
thumbnail
کارتریج پرینتر چیست؟ و چطور باید نگهداری شود؟
محمدجواد پورمحمد13 اسفند 1399 12:00
thumbnail
معرفی بهترین پرینترهای سه بعدی 2021 + قیمت
لعیا خیام باشی03 اسفند 1399 12:00
thumbnail
نگهداری صحیح از پرینترهای لیزری و جوهر افشان و جلوگیری ...
تیم پلازا مگ16 بهمن 1399 13:30
thumbnail
پرینتر سه بعدی چیست و چگونه کار می کند؟
زینب افروز10 دی 1398 10:00

علاوه بر روش‌های بالا بسیاری از شرکت‌های سازنده پرینتر به صورت جداگانه نرم افزارهایی برای عیب یابی دستگاه خود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید مشکلات را پیدا و برطرف کنید. برای مثال اگر به دنبال علت چاپ نکردن چاپگر HP هستید این شرکت یک نرم افزار به نام Print and Scan Doctor دارد که می‌توانید به صورت رایگان آن را از سایت اچ پی دانلود کنید.

به همین ترتیب کاربرانی که می‌خواهند بدانند چرا پرینتر کانن پرینت نمی گیرد؟ می‌توانند به وبسایت شرکت کانن مراجعه کنند. این شرکت در صفحه مربوط به هر یک از محصولاتش قسمتی به نام How to Videos دارد که در آن به صورت ویدیویی روش پیدا کردن مشکلات از جمله علت چاپ نکردن چاپگر Canon و همچنین برطرف کردن آن‌ها را توضیح داده است. شرکت اپسون نیز به همین شکل دارای بخش‌های ویدیویی و متنی برای کمک به کاربران جهت پیدا کردن علت چاپ نکردن چاپگر اپسون و رفع مشکلات آن است.

علت پرینت نگرفتن فایل ها

ممکن است مشکل پرینت نگرفتن فایل PDF یا فایل‌های آفیس ارتباطی به پرینتر نداشته باشد و بیشتر به دلیل تنظیمات نادرست داخل خود این برنامه‌ها باشد. بنابراین می‌توانید نیم نگاهی هم به این برنامه‌ها داشته باشید. در ادامه به چند نوع فایل و محتوایی که ممکن است به همین دلیل چاپ نشوند اشاره می‌کنیم.

دلایل پرینت نگرفتن صفحات وب

صفحات وب هرکدام سایزهای مختلفی دارند و محدود به اندازه کاغذ و پرینتر شما نیستند. این صفحات معمولا برای چاپ شدن طراحی نمی‌شوند و به همین دلیل ممکن است هنگام پرینت گرفتن از آن‌ها دچار مشکلاتی شوید.

اما در این مواقع چطور مشکل پرینت نگرفتن پرینتر را حل کنیم؟ همیشه زمانی که می‌خواهید یک صفحه وب را پرینت بگیرید گزینه Print Preview را انتخاب کنید. در بیشتر مواقع حتی لزومی به انتخاب این گزینه نیست و سیستم پیش‌نمایش صفحه‌ای که قرار است روی کاغذ چاپ شود را به شما نشان می‌دهد. اگر صفحه عرض زیادی داشت در قسمت Layout گزینه Landscape را انتخاب کنید.

در خیلی از مواقع نیز گزینه‌ای به نام Shrink-to-fit وجود دارد که با انتخاب آن اگر محتویات صفحه برای چاپ خیلی بزرگ باشد به صورت خودکار کوچک خواهد شد. علاوه بر این برخی از سایت‌ها نیز دارای گزینه‌ای برای چاپ هستند. در این صورت همین گزینه را انتخاب کنید و نه گزینه Print داخل مرورگر.

پرینت نگرفتن فایل اکسل و ورد

اگر می‌خواهید یک فایل اکسل را پرینت بگیرید قبل از پرینت، فقط همان سلول‌هایی که نیاز دارید را انتخاب کنید. سپس می‌توانید با انتخاب Print selection و تغییر سایر گزینه‌ها، سلول‌ها را جوری تنظیم کنید که به درستی در کاغذ A4 جای بگیرند. به همین ترتیب در ورد نیز می‌توانید صفحاتی که نیاز دارید را مشخص کنید تا از تمام صفحات پرینت گرفته نشود.

کلام آخر

مشکل پرینت نگرفتن چاپگر معمولا با روش‌های اشاره شده در بالا حل می‌شود. در غیر این صورت بهتر است پرینتر را برای تعمیر به یک متخصص بسپارید. بسیاری از مشکلات مربوط به پرینتر با استفاده درست و اصولی از آن قابل پیشگیری هستند. ما پیشتر در این مطلب به نحوه صحیح نگهداری از پرینتر اشاره کرده‌ایم. با این حال اگر مشکل پرینتر شما برطرف نشد و تصمیم به خرید پرینتر گرفتید، می‌توانید با مطالعه راهنمای خرید پرینتر با نکات مهمی که پیش از خرید باید بدانید و همچنین بهترین پرینترهای بازار آشنا شوید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 1.867 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 361 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 279 میلیون دلار
  The Batman
  اکران: 04 مارس 2022
 • 273 میلیون دلار
  Uncharted
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 138 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 116 میلیون دلار
  Death on the Nile
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 72 میلیون دلار
  Jackass Forever
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 47 میلیون دلار
  Dog
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 4 میلیون دلار
  Cyrano
  اکران: 25 فوریه 2022