بهترین شهرهای دنیا برای کار و زندگی ؛ از هلسینکی فنلاند تا ونکوور کانادا

بهترین شهرهای دنیا برای کار و زندگی
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

یافتن بهترین شهرهای دنیا برای کار و زندگی، یکی از داغ‌ترین دغدغه‌های انسان مدرن است؛ دغدغه‌ای ترسناک و بزرگ که در این مطلب آن را بررسی می‌کنیم.

بدون شک همه ما به‌دنبال یافتن بهترین مکان برای زیستن هستیم. یکی از اساسی‌ترین بخش‌های زندگی انسان‌ها شغل و تخصص آن‌ها است. یافتن بهترین شهرهای دنیا برای کار، امری اساسی و مهم در دستیابی به زندگی رضایت‌بخش و پرمعنا و آرام است و می‌تواند تفاوت بین زندگی شاد و کسل‌کننده باشد. بسیاری از کشورهای دنیا، به‌منظور جذب نیروهای کار مناسب، دست به تبلیغات گسترده‌ و چشم‌نوازی می‌زنند.

نکته مهم در‌این‌بین، یافتن شهری سازگار با خلق‌و‌خو و اهداف و فرهنگ افراد است. درواقع، عوامل زیادی در یافتن بهترین شهرهای دنیا برای کار و زندگی دخیل هستند؛ عواملی که از نیازهای اساسی زندگی گرفته تا مواردی پیش‌پا‌افتاده چون آب‌و‌هوا را شامل می‌شوند. درادامه سعی می‌کنیم با بررسی معیارهای مختلف و معقول، بهترین شهرهای دنیا برای کار و زندگی را معرفی کنیم.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 

تعادل بین زندگی و کار (Work-Life Balance) چیست؟

بهترین شهرهای دنیا برای کار و زندگی

وجود تعادل بین زندگی و کار فرد، نقشی مهم در میزان رضایتش از زندگی شخصی و حرفه‌ای خود دارد. اصطلاح «تعادل بین کار و زندگی» نخستین‌بار در دهه 1970 در کشورهای آمریکا و انگلستان برای توصیف نیاز طبیعی کارمند به صرف زمان در امور خارج از محدوده کاری به‌کار برده شد. این امور می‌توانند شامل مواردی چون گذراندن وقت با خانواده و دوستان و سرگرمی‌ها شوند.

در‌حال‌حاضر، مطالعات اخیر نشان می‌دهند زندگی حرفه‌ای بسیار دشوارتر و درگیرکننده‌تر از 10 سال پیش است. ساعات کاری طولانی اثری منفی بر وضعیت روحی و فیزیکی کارمندان می‌گذارد و به پیچیدگی روابط خانوادگی آن‌ها منجر می‌شود. این مسئله نیاز به وجود تعادل بین زندگی و کار را به میزان زیادی افزایش داده است. بهترین شهرهای دنیا برای کار و زندگی، آن‌هایی هستند که کارفرمایانشان این تعادل را به‌شکلی مناسب برقرار می‌کنند.

بهترین شهرهای دنیا برای کار و زندگی

مهم‌ترین عوامل در انتخاب بهترین شهرها برای کار و زندگی، ساعات کاری، وضعیت مرخصی و خدمات رفاهی و درمانی هستند؛ مؤلفه‌هایی که می‌توانند رضایت یک کارمند را از زندگی حرفه‌ای و شخصی خود، رقم بزنند. در ادامه، به 10 شهری اشاره می‌کنیم که بهترین شرایط کاری و زندگی را به شهروندان خود ارائه می‌دهند

هلسینکی (فنلاند)

بهترین شهرهای دنیا برای کار و زندگی Helsinki

هلسینکی پایتخت و پرجمعیت‌ترین شهر کشور فنلاند است. این شهر در ساحل خلیج فنلاند بنا شده و جمعیتی برابر با 650 هزار نفر دارد. هلسینکی مهم‌ترین شهر فنلاند در حوزه‌های سیاسی، تحصیلی، اقتصادی، فرهنگی و تحقیقاتی است. از شهرهای مهم نزدیک به هلسینکی می‌توان به استکهلم و سن‌‌پتزربورگ و تالین اشاره کرد. این شهر میزبان مراسم المپیک در سال 1952 بوده است.

شهروندان هلسینکی، تنها با 40 ساعت کار در هفته، از موهبت زندگی در بهترین شهر دنیا برای کار برخوردارند. سازمان‌های این شهر سالانه 30 روز مرخصی و کارفرمایان این شهر نیز 1127 روز مرخصی والدین در اختیار کارمندان خود می‌گذارند که رقمی شگفت‌آور است.

مونیخ (آلمان)

بهترین شهرهای دنیا برای کار و زندگی

مونیخ پایتخت کشور آلمان و پرجمعیت‌ترین شهر ناحیه باواریا است. این شهر حدودا 1.5 میلیون نفر را در خود جای داده و پس از برلین و هامبورگ، سومین شهر بزرگ آلمان و دوازدهمین شهر بزرگ اتحادیه اروپا است. یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهر رودخانه آیسار است. مونیخ به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین مراکز هنری، علمی، تکنولوژیکی، اقتصادی، فرهنگی، گردشگری، تجاری و تحصیلی دنیا شناخته می‌شود.

کیفیت بالای زندگی در مونیخ، آن را به یکی از بهترین شهرهای دنیا برای کار و زندگی تبدیل کرده است. شهر مونیخ به‌عقیده بسیاری از کارشناسان، یکی از آرام‌ترین شهرهای دنیاست. میزان ساعات کاری ساکنان این شهر 41 ساعت در هفته است. کارفرمایان مونیخ سالیانه حداقل 20 روز مرخصی دراختیار کارکنان خود قرار می‌دهند و مرخصی والدین نیز 406 روز است.

اسلو (نروژ)

بهترین شهرهای دنیا برای کار و زندگی

اسلو پایتخت کشور نروژ و پرجمعیت‌ترین شهر آن است. این شهر در سال 1040م بنا و به‌مرور به مرکز تجارت نروژ تبدیل شد. بافت اسلو ترکیبی از مناطق روستایی و شهری است. پایتخت کشور نروژ در سال 1624 و در دوران حکمرانی شاه کریستین چهارم، در آتشی وحشتناک سوخت و سپس با نام کریستیانیا بازسازی شد. نامی که باردیگر در سال 1925 به اسلو تغییر یافت. شهر اسلو مرکز اقتصادی و حکومتی کشور نروژ و از بهترین شهرهای دنیا برای کار و زندگی است.

یکی از جالب‌‌ترین ویژگی‌های زندگی در شهر اسلو، ساعات کاری کم کارمندانش است. شهروندان پایتخت نروژ به طور متوسط فقط 38.9 ساعت در هفته کار می‌کنند. سازمان‌های این شهر خدمات حمایتی مناسبی در زمینه‌های درمانی و رفاهی دراختیار کارکنان خود قرار می‌دهند.

هامبورگ (آلمان)

بهترین شهرهای دنیا برای کار و زندگی

هامبورگ دومین شهر بزرگ آلمان و هشتمین شهر بزرگ قاره اروپا است. این شهر جمعیتی بالغ بر 1.84 میلیون نفر را در خود جای می‌دهد. این شهر یکی از 16 ایالت فدرال آلمان است و در جوار رودخانه الب قرار دارد. هامبورگ شهری قدیمی و با تاریخ بسیار غنی است. اهالی هامبورگ شاهد بلایای فاجعه‌آمیزی چون آتش‌سوزی عظیم هامبورگ سیلی بزرگ در سال 1962 و درگیری‌های وحشتناک جنگ جهانی دوم بوده‌اند. این شهر پیش از متحدشدن آلمان، ایالتی مستقل بوده است.

شهروندان شهر هامبورگ، همچون مونیخ، به طور متوسط هفته‌ای 41 ساعت را به زندگی حرفه‌ای خود اختصاص می‌دهند. هامبورگ یکی از کم‌استرس‌ترین شهرهای دنیا برای کار و زندگی است. سازمان‌های فعال در این شهر شرایط رفاهی و مرخصی‌های مناسبی دراختیار کارمندان خود قرار می‌دهند. با این حال امنیت کمتر این شهر درمقایسه‌با مونیخ، از تبدیل آن به بهترین شهر آلمان برای کار و زندگی جلوگیری می‌کند.

استکهلم (سوئد)

بهترین شهرهای دنیا برای کار و زندگی

پایتخت کشور سوئد، استکهلم، پرجمعیت‌ترین شهر در نواحی اسکاندیناوی است. این شهر حدود 10 میلیون نفر جمعیت دارد و شامل 15 جزیره کوچک می‌شود. استکهلم درکنار دریاچه مالارن واقع است که به دریای بالتیک می‌ریزد. تاریخ آغاز زندگی انسان‌ها در این شهر، به شش قرن پیش از میلاد مسیح بازمی‌گردد. در سال 1252، بیرگر یارل استکهلم را بنا کرد. این شهر مرکز فرهنگی، رسانه‌ای، سیاسی و اقتصادی کشور سوئد است.

دولت سوئد طرح‌های فراوانی برای برقراری تعادل بین زندگی شخصی و حرفه‌ای کارکنان خود ارائه داده است. استکهلم یکی از آرام‌ترین و بهترین شهرهای دنیا برای کار و زندگی برای تمامی افراد محسوب می‌شود. تنوع فراوان ساکنان این شهر از منظر‌های گوناگون، محیطی جذاب و مهاجرپسند ایجاد کرده است.

برلین (آلمان)

بهترین شهرهای دنیا برای کار و زندگی

برلین، پایتخت کشور آلمان، چه ازنظر مساحت و چه ازنظر جمعیت، بزرگ‌ترین شهر این کشور است. درحدود چهار میلیون نفر در این شهر زندگی می‌کنند و این شهر یکی از 16 ایالت فدرال کشور آلمان است. برلین در کرانه رودخانه اسپری قرار دارد. از ویژگی‌های محیطی این شهر می‌تواند به وجود دریاچه‌های فراوان در نواحی غربی و جنوب‌شرقی رودخانه اسپری اشاره کرد. ناگفته نماند آب‌و‌هوای برلین بسیار متنوع است.

حدود یک‌سوم این شهر را جنگل‌ها، پارک‌ها، باغ‌ها، رودخانه‌ها، کانال‌ها و دریاچه‌ها تشکیل می‌دهند. ساعت آغاز کار در برلین، 10 صبح است و این شهر ازنظر استرس، وضعیتی بدتر از هامبورگ و مونیخ دارد.

زوریخ (سوئیس)

بهترین شهرهای دنیا برای کار و زندگی

زوریخ یکی از شهرهای شمالی کشور سوئیس است. این شهر در کرانه دریاچه زوریخ قرار دارد و بزرگ‌ترین فرودگاه و ایستگاه قطار سوئیس را در خود جای می‌دهد. 15 سال پیش از میلاد مسیح،‌ رومی‌ها این شهر را بنا کردند.

ساعات کاری در شهر زوریخ، نسبتا زیاد است و سازمان‌های آن امکانات رفاهی و درمانی خوبی ارائه می‌دهند. این شهر یکی از کم‌استرس‌ترین مکان‌های دنیا برای کار و زندگی است و از این حیث، تنها مونیخ توانایی رقابت با آن را دارد. زوریخ پرجمعیت‌ترین شهر سوئیس است و ویژگی‌هایی چون آلودگی هوای اندک و میزان رضایت از زندگی زیاد شهروندان، آن را به یکی از بهترین شهرهای دنیا برای کار و زندگی تبدیل کرده‌اند.

بارسلونا (اسپانیا)

بهترین شهرهای دنیا برای کار و زندگی

بارسلونا در در شمال‌شرقی کشور اسپانیا قرار دارد و بزرگ‌ترین شهر ناحیه کاتالونیا است. این شهر حدود 6.4 میلیون نفر را در خود جای داده و به‌عنوان یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای قاره اروپا شناخته می‌شود. در قرون وسطی، رومی‌ها این شهر را ساختند. این شهر یکی از مهم‌ترین نواحی پادشاهی آراگون بود و درحال‌حاضر، یکی از غنی‌ترین شهرهای دنیا از منظر فرهنگ و تاریخ است.

مواردی چون بناهای تاریخی آنتونی گادی و لوییس دامنک آی مونتانر این شهر را به یکی از مراکز گردشگری دنیا تبدیل کرده‌اند. کارکنان شهر بارسلونا به طور متوسط، 41 ساعت در هفته کار می‌کنند؛ میزانی که از تمامی شهرهای حاضر در این فهرست بیشتر است. با‌این‌حال، سازمان‌های این شهر حدود 30.5 روز مرخصی دراختیار کارمندان خود قرار می‌دهند.

پاریس (فرانسه)

بهترین شهرهای دنیا برای کار و زندگی

پاریس یکی از مشهورترین شهرهای دنیا و پایتخت کشور فرانسه است. این شهر با جمعیتی حدود دومیلیون نفر، شلوغ‌ترین شهر فرانسه است و از قرن هفدهم، به‌عنوان یکی از مراکز اقتصادی،‌ دیپلماسی، تجاری، مد، علمی و هنری اروپا شناخته می‌شود. پاریس پس از سنگاپور،‌ گران‌ترین شهر دنیاست. این شهر دو فرودگاه بزرگ دارد و یکی از شلوغ‌ترین سیستم‌های مترو دنیا را در خود جای می‌دهد. پاریس بیش از هر چیزی با موزه‌های خود شناخته می‌شود.

دولت فرانسه لایحه‌های زیادی برای ایجاد تعادلی سالم و مناسب بین زندگی کاری و شخصی کارکنان خود ایجاد کرده است. شهروندان این کشور به طور متوسط، 35 ساعت را در هفته وقف شغل خود می‌کنند و می‌توانند درصورت تمایل، از دریافت ایمیل‌های کاری در اوقات استراحت خود خودداری کنند.

ونکوور (کانادا)

بهترین شهرهای دنیا برای کار و زندگی Vancouver

ونکوور شهری ساحلی در غرب کانادا و پرجمعیت‌ترین شهر ناحیه بریتیش کلمبیا است. این شهر حدود سه‌میلیون نفر جمعیت داد و ونکوور یکی از متنوع‌ترین شهرهای دنیا از منظر نژادی و زبانی است و سالیانه پذیرای مهاجران زیادی از سراسر دنیا است. طبق آمار، زبان مادری بیش از 50 درصد ساکنان این شهر غیرانگلیسی است. حدود 30 درصد از شهروندان ونکوور چینی هستند و به‌عنوان یکی از بهترین شهرهای دنیا برای کار و زندگی شناخته می‌شود.

سالیانه کنفرانس‌ها و رویدادهای جهانی فراوانی در ونکوور برگزار می‌شوند. در سال 1867، فردی انگلیسی به نام جان دیتون این شهر را بنیان نهاد. ونکوور تنها شهر غیراروپایی حاضر در این فهرست است و ساکنانش، به‌طور متوسط هفته‌ای 40 ساعت کار می‌کنند و سالیانه فقط 10 روز مرخصی دارند.

در این مقاله، سعی کردیم شما را با بهترین شهرهای دنیا برای کار و زندگی آشنا کنیم. اگر شما نیز ساکن شهری با تعادل مناسب بین زندگی شخصی و کار هستید، حتما تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران1 دیدگاه
avatar
رسول
.
06 دی 1399، 15:13
پاسخ
0
1
شاید اگر بگم دلم میخواست ایرانی نبودم و اهل یکی ازاین شهر ها بودم . جبهه بگیرید. ولی واقعا دیگه تعلق خاطری به اینجا ندارم. اینجا زندگی نکردم و رنج کشیدم . همیشه نا امیدم کرده و ازم یه چیزی کم کرده . همیشه بهم دروغ گفته و هیچ وقت حس غرورم رو بیدار نکرده .
جدول فروش فیلم ها
 • 66.5 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 40.7 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 20 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 18.9 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 14.675 میلیارد تومان
  دوزیست
  اکران: 20 مرداد 1401
 • 14.672 میلیارد تومان
  ابلق
  اکران: 26 مرداد 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1400
 • 9.5 میلیارد تومان
  شادروان
  اکران: 25 اسفند 1400
 • 8.9 میلیارد تومان
  چند میگیری گریه کنی ۲
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 8.8 میلیارد تومان
  روز صفر
  اکران: 18 اسفند 1400