بهترین زمان ورزش در ماه رمضان برای لاغری و سلامتی

بهترین زمان ورزش در ماه رمضان برای لاغری
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

ورزش در رمضان و با شرایط روزه داری فواید و معایب مربوط به خودش را داشته و نیازمند به کارگیری یک استراتژی متفاوت نسبت به شرایط عادی خواهد بود. در این مقاله به نکاتی درباره ورزش کردن در ماه رمضان می‌پردازیم.

هرساله با حلول ماه مبارک رمضان مسلمانان سراسر جهان از طلوع تا غروب خورشید خود را از خوردن و نوشیدن منع کرده و یک ماه به میهمانی خداوند می‌روند. گرسنگی و کمبود مایعات در طول روز مسئله‌ای است که می‌تواند به طور مستقیم بر روی کیفیت عملکرد ورزشی افراد ورزشکار تاثیر بگذارد. اما راه‌هایی وجود دارند که می‌توان با استفاده از آن‌ها این تاثیر را به حداقل رسانده و به ورزش در رمضان و بهبود سلامتی در این ماه ادامه داد. در این مطلب قصد داریم تا راهنمایی کاملی از روش‌های مناسب برای ورزش کردن در ماه رمضان را خدمت شما ارائه کنیم. با پلازا همراه باشید.

ورزش بدنسازی در ماه رمضان

آنچه در ادامه می‌خوانید:

 


روزه داری و ورزش


باید به کسانی که در ماه رمضان نسبت به ورزش کردن بی میل هستند بگوییم که تمرین کردن و روزه داری کاملا با یکدیگر سازگار بوده و در صورت رعایت نکات ایمنی، ورزش در رمضان هیچ ضرری برای بدن نخواهد داشت. بعلاوه ورزش کردن در شرایط روزه داری حتی ممکن است مغز، سیستم عصبی و فیبرهای عضلانی ما را جوان نگه داشته و به چربی سوزی و لاغری کمک کند.

ورزش كردن در ماه رمضان

زمانی که در شرایط روزه داری ورزش می‌کنیم، بدن ما مجبور به چربی سوزی خواهد شد. پروسه چربی سوزی بدن ما توسط سیستم عصبی سمپاتیک کنترل شده که تمرین کردن و کمبود غذا می‌تواند آن را فعال کند. بعلاوه، روزه داری حساسیت به انسولین را در بدن بالا برده و همین مسئله در بلند مدت می‌تواند به رشد عضلانی بیشتر و تنظیم بهتر قند خون منجر شود.

البته اگر شما راه درست برای ورزش کردن در شرایط روزه داری را بلد نباشید، ورزش در رمضان با گرسنگی و کمبود مایعات بدن می‌تواند شرایط خطرناکی را برای شما رقم بزند. کاهش فشار خون، کاهش قند خون، سردرد، سرگیجه و حتی از حال رفتن از جمله مشکلاتی هستند که تمرین کردن با شکم خالی می‌تواند سبب آن‌ها شود. بعلاوه، کمبود مواد غذایی می‌تواند بدن را وادار کند که عضلات را تجزیه کرده و پروتئین موجود در ساختار آن‌ها را به عنوان سوخت مصرف کند.

روی هم رفته، می‌توان این‌طور نتیجه گرفت که ورزش در رمضان و در شرایط روزه داری مزایا و معایب خود را برای بدن داشته، اما انتخاب زمان، مدت و نوع فعالیت ورزشی می‌تواند به میزان قابل توجهی سبب کاهش معایب آن شود.

 


ورزش کردن در ماه رمضان


چه زمانی در ماه رمضان مناسب ورزش است

اما حالا که با شرایط ورزش در رمضان و تمرین کردن در زمان روزه داری آشنا شدیم، سوال‌های مهم‌تر این هستند که در ماه رمضان چه موقع ورزش کنیم؟ چه مدت مدت ورزش کنیم و چه نوع ورزشی را انتخاب کنیم؟

 

چه زمانی در ماه رمضان مناسب ورزش است؟

وقتی صحبت از انتخاب زمان مناسب برای تمرین کردن می‌شود، باید به عوامل مختلفی توجه داشته باشیم؛ اما خیلی از این عوامل که بر روی ورزش ما تاثیر می‌گذارند در ماه رمضان و با روزه داری محدود می‌شوند. دو عامل بسیار مهم برای انتخاب زمان درست ورزش در رمضان، ساعت افطار کردن و نوع فعالیت ورزشی (تمرین هوازی یا تمرین با وزنه) شما خواهد بود.

اگر می خواهید یک زمان درست برای تمرین با وزنه در ماه رمضان پیدا کنید، با توجه به اینکه به طور عمومی هضم شدن یک وعده غذایی کامل بین 2 تا 3 ساعت طول می‌کشد، بهترین زمان برای ورزش در رمضان 2 الی 3 ساعت بعد از افطار در نظر گرفته می‌شود. زمانی که افطار خورده و روزه خود را باز می‌کنید، بعد از حدود 10 الی 15 ساعت به یک باره میزان زیادی غذا را مصرف می‌کنید و بهتر است که به بدن خود زمان دهید تا خود را با وعده غذایی دریافتی وفق دهد.

بهترین زمان ورزش در ماه رمضان برای لاغری

بعلاوه، برای بازسازی ذخایر آب بدن بهتر است که تمرین خود را با وعده افطاری، 2 الی 3 ساعت فاصله دهیم؛ اما اگر این زمان برای شما در دسترس نیست، پیشنهاد می‌شود که حداقل یک ساعت بعد از افطار به سراغ تمرین کردن در باشگاه بروید.

در مورد تمرینات هوازی حق انتخاب بیشتری خواهید داشت؛ چراکه این تمرینات به اندازه تمرین با وزنه به انرژی بالا نیاز نداشته و بیشتر در مدت زمان طولانی‌تر اجرا می‌شوند. بهترین گزینه برای ورزش هوازی در ماه رمضان قبل از خوردن سحری است. با این کار می‌توانید بدن خود را در شرایط چربی سوزی بهتری قرار دهید. بعلاوه، بعد از ورزش هوازی با خوردن وعده سحری قادر خواهید بود ذخایر غذایی و مایعات بدن خود را نیز به خوبی جبران کنید.

البته اگر دوست ندارید ساعت 3 و نیم صبح از خواب بیدار شوید و ورزش کنید، می‌توانید تمرین هوازی خود را بعد از افطار و در روزهایی که تمرین با وزنه نمی‌کنید انجام دهید. گزینه دیگر برای ورزش هوازی در شرایط روزه داری نیم ساعت قبل از غروب آفتاب و وعده افطار است. اما توجه به این نکته مهم است که تمرین هوازی پیش از افطار و با شکم خالی می‌تواند برای سلامتی خطرناک باشد؛ بنابراین توصیه می‌شود که از تمرینات هوازی پرشدت و اینتروال در این بازه زمانی خودداری کنید.

 

مدت زمان ورزش کردن در ماه رمضان

مدت زمان یک جلسه تمرینی در شرایط روزه داری یکی دیگر از عواملی است که هنگام ورزش در رمضان باید به آن توجه شود. مدت زمان تمرین شما برای فعالیت‌های هوازی نسبت به شرایط عادی زیاد تغییر نخواهد کرد و در این مورد پیشنهاد می‌شود که به بدن خود گوش کنید و در حد توانایی خود به ورزش هوازی بپردازید.

در بحث تمرین با وزنه و تمرینات مقاومتی شرایط به گونه‌ای دیگر است و مدت زمان ورزش کردن کاملا به هدف شما بستگی دارد. افراد با دو هدف کلی کاهش درصد چربی بدن و افزایش درصد عضله به باشگاه می‌روند و هر شخص متناسب با هدف خود یک برنامه تمرینی منحصربه‌فرد را دنبال می‌کند. اما زمانی که شما روزه می‌گیرد و کل روز را غذا نمی‌خورید و به احتمال زیاد شرایط خواب شما نیز از حالت عادی خارج می‌شود، افزایش درصد عضله بدن هدفی است که دست یافتن به آن بسیار دشوار و تقریبا غیرممکن خواهد بود. بنابراین بهتر است تمرکز خود را روی چربی سوزی قرار دهید.

زمان ورزش در ماه رمضان

برای چربی سوزی بیشتر نیز پیشنهاد می‌شود که مدت زمان تمرین خود را افزایش دهید و نسب به قبل زمان بیشتری را در باشگاه بگذرانید. به بیان ساده‌تر، بجای یک تمرین 30 الی 45 دقیقه‌ای پرشدت، از شدت تمرین خود کاسته و 60 الی 90 دقیقه تمرین کنید. البته پیشنهاد می‌شود که در 5 روز اول ماه رمضان همان زمان 30 الی 45 دقیقه را برای تمرین خود در نظر بگیرید و سپس به تدریج بر این زمان بیفزایید.

 

انتخاب ورزش های مناسب در ماه رمضان

همانطور که عنوان شد، ورزش در رمضان می‌تواند هم تمرینات هوازی و هم تمرینات مقاومتی و بدنسازی را در بر بگیرد. همچنین عنوان شد که در تمرین هوازی با محدودیت بالایی مواجه نخواهیم بود. بنابراین انجام ورزش‌هایی مثل پیاده روی، دویدن، شنا، رقص، طناب زدن، ورزش‌های رزمی و غیره کاملا در ماه رمضان و شرایط روزه داری به شرطی که ذخایر انرژی و مایعات بدن خود را بازسازی کنید بلامانع خواهند بود.

در مورد بدنسازی در ماه رمضان و انجام تمرینات مقاومتی در شرایط روزه داری اما همانند تعیین مدت زمان تمرین همه چیز به هدف تمرین کردن شما بستگی دارد و همانطور که ذکر شد بهتر است هدف تمرین ورزش در رمضان چربی سوزی باشد.

ورزش كردن در ماه رمضان

در یک جلسه تمرینی بدنسازی دو عامل حجم تمرین و شدت تمرین بسیار تعیین کننده هستند. حجم تمرین بیان کننده تعداد ست‌ها و تکرارها است و شدت تمرین نیز سنگینی وزنه و سختی تمرین را تعریف می‌کند. برای بدنسازی در ماه رمضان بهتر است به حجم تمرین خود اضافه کرده و از شدت آن بکاهید. این کار دو دلیل اصلی دارد. اول اینکه به دلیل روزه گرفتن در کل روز، از سطوح انرژی شما کاسته شده و جابجا کردن وزنه‌های سنگین می‌تواند باعث افزایش ریسک آسیب شود. دلیل دوم این است که با افزایش حجم تمرین و کاهش شدت، ست‌های بیشتر و تکرارهای بیشتری را انجام داده و مدت زمان بیشتری به تمرین کردن می‌پردازید و در نتیجه بدن شما بیش از پیش از چربی‌ها به عنوان سوخت استفاده کرده و چربی سوزی بیشتر رخ می‌دهد.

البته میزان استراحت بین هر ست نیز مثل همیشه در جلسه تمرینی شما بسیار مهم خواهد بود. اگر 90 دقیقه در باشگاه باشید و بیش از 60 دقیقه آن را به استراحت کردن بپردازید، تمرین کردن شما بی‌فایده خواهد بود. بنابراین توصیه می‌شود که بین هر ست استراحت خود را تا کم‌تر از یک دقیقه و بین 30 الی 60 ثانیه محدود سازید.

چه زمانی در ماه رمضان مناسب ورزش است

در این مطلب سعی شد راهنمای کاملی از ورزش در رمضان و تمرین کردن در شرایط روزه داری خدمت شما ارائه شود. اگر این مطلب مورد توجه شما قرار گرفت و به مطالعه مطالب مشابه علاقه دارید، با مشارکت در بخش نظرات ما را مطلع سازید.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 77.5 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 42.1 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 23.3 میلیارد تومان
  بخارست
  اکران: 24 آبان 1401
 • 22.1 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 21.5 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 21.1 میلیارد تومان
  پسر دلفینی
  اکران: 02 شهریور 1401
 • 20.3 میلیارد تومان
  ابلق
  اکران: 26 مرداد 1401
 • 19.3 میلیارد تومان
  دوزیست
  اکران: 20 مرداد 1401
 • 13.9 میلیارد تومان
  لوپتو
  اکران: 01 مهر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1400