معرفی 8 نرم افزار پارتیشن بندی ؛ بهترین برنامه های پارتیشن بندی کدام هستند؟

نرم افزار مدیریت پارتیشن ها
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

همواره انتخاب نرم افزار پارتیشن بندی از دغدغه‌های بسیاری از کاربران بوده و دلیل این امر هم حساسیت داده‌های سیستمی برای کاربران است. مسئله نرم افزار پارتیشن بندی بدون حذف اطلاعات بویژه در گذشته که نرم‌افزارهای کمتری با این ویژگی معرفی می‌شد بیشتر جلوه می‌کرد.

مدیریت دیسک سخت همانند محافظت از رایانه در برابر بدافزار و سایر تهدیدها امری کاملا ضروری و حیاتی است. با این حال، بیشتر ما اهمیت مدیریت هارد دیسک و بررسی و نظارت روی آن را نادیده می‌گیریم که می‌تواند پیامدهای جدی بر روی سلامتی رایانه ما داشته باشد. امروزه ابزارهای مختلف مدیریت H.D.D در بازار وجود دارد که می‌تواند به ایجاد، قالب‌بندی یا حذف پارتیشن‌های سیستم جهت سالم نگه داشتن آن کمک کند. ابزارهای مدیریت دیسک نه تنها به مدیریت دیسک سخت رایانه شما کمک می‌کنند، بلکه می‌توانند انواع پارتیشن هارد اکسترنال را نیز مدیریت کنند. در این مقاله از پلازا با معرفی بهترین نرم افزار های پارتیشن بندی همراه شما خواهیم بود.

در ویدیوی زیر می‌توانید با «5 تا از برترین نرم افزار های پارتیشن بندی» آشنا شوید.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

Disk Management در ویندوز چیست؟

نرم افزار های پارتیشن بندی

همچنین بخوانید :

Disk Management یک ابزار موجود در سیستم عامل ویندوز است که به کاربران امکان می‌دهد هارد دیسک خود را به همراه پارتیشن‌های مربوط در رایانه‌های خود مشاهده و مدیریت کنند. ابزار Disk Management اولین‌ بار با ویندوز XP معرفی شد. شاید در بین تمام نرم افزار های پارتیشن بندی، ساده ترین نرم افزار پارتیشن بندی Disk Management در ویندوز باشد؛ چرا که از این ابزار می‌توان برای امور ساده‌ای نظیر ایجاد، قالب بندی، حذف پارتیشن‌ها، اختصاص یا تغییر حروف درایو استفاده کرد.

معرفی 8 نرم افزار پارتیشن بندی

در اینجا فهرستی از بهترین ابزارهای مدیریت دیسک سخت برای ویندوز 10 و نسخه‌های قدیمی‌تر ارائه کرده‌ایم. پس جهت مدیریت حرفه‌ای‌تر دیسک سخت در کامپیوتر خود در ادامه با ما همراه باشید.

نرم افزار Aomei Partition Assistant Home Edition 9.2

نرم افزار AOMEI Partition Assistant 9.2

AOMEI Partition Assistant Standard نرم افزار مدیریت پارتیشن بندی هارد است که بصورت رایگان ارائه می‌شود و شهرت خود را در بین کاربران در سراسر جهان کسب کرده است. این برنامه دارای ویژگی‌های بسیار قدرتمندی است که به شما امکان می‌دهد مدیریت دیسک سخت و پارتیشن‌های خود را کاملا کنترل کنید. به عنوان مثال، برای حل مشکلات فضای کم در درایوها تغییر اندازه پارتیشن‌ها شما را قادر می‌سازد، اندازه پارتیشن را افزایش دهید یا اندازه پارتیشن را کوچک کنید تا اندازه پارتیشن منطقی‌تر باشد. با استفاده از گزینه‌های ادغام پارتیشن‌ها، حذف پارتیشن، فرمت پارتیشن، کپی پارتیشن و غیره می‌توانید فضای دیسک را به صورت انعطاف پذیری مدیریت کنید.

دستیار پارتیشن AOMEI فناوری محافظت از داده‌ها را تعبیه کرده است که در این حالت این امکان را برای شما فراهم می‌کند که حتی عملیات تقسیم پارتیشن ایمن‌تری را نیز انجام دهید که انتظارات شما را برآورده می‌سازد. Aomei Partition Assistant Home Edition 9.2 بهترین نرم افزار پارتیشن بندی هارد است که بدون در نظر گرفتن دیسک‌های مبتنی بر MBR یا GPT با اندازه کوچک یا بزرگتر از 2 ترابایت، می‌تواند به شما کمک کند تا همه مشکلات پارتیشن دیسک خود را حل کنید.

نرم افزار EaseUS Partition Master

نرم افزار پارتیشن بندی easeus partition master

همچنین بخوانید :

EaseUS Partition Master یک مدیر دیسک سخت است که به شما کمک می‌کند تا با مدیریت کارآمد، عملکرد دیسک خود را بهبود ببخشید. این نرم افزار برای پارتیشن بندی، قالب بندی، حذف و تبدیل در مدیریت دیسک سخت به شما کمک خواهد کرد. این برنامه به شما امکان می‌دهد بدون حذف اطلاعات و داده‌ها پارتیشن‌ها را جا به جا کنید و یا تغییر اندازه دهید و حتی پنهان یا آشکار کنید. نرم افزار پارتیشن بندی EaseUS Partition Master تا سقف 4 ترابایت قابلیت پشتیبانی از هارد دیسک را دارد. بعلاوه این نرم افزار مدیریت پارتیشن ویژگی متمایز برای انتقال سیستم عامل به هارد SSD را دارد.

برنامه Paragon Partition Manager

نرم افزار تغییر پارتیشن بندی

از دسته نرم افزار های پارتیشن بندی است که در دو نسخه رایگان و پولی در دسترس کاربران است. در نگاه اول دارای رابط کاربری آسانی است. در نسخه رایگان این نرم‌افزار امکاناتی چون ایجاد پارتیشن، حذف و تغییر سایز و… ارائه می‌شود. در نسخه پولی این نرم‌افزار ابزار بیشتری مانند پارتیشن بندی ابتدایی و پیشرفته و پارتیشن بندی مجازی ارائه می‌شود. این نرم افزار دارای یک ویژگی قابل‌ توجه است: هم‌ترازی پارتیشن به صورت خودکار یا Automatic partition alignment که این ویژگی به طور خودکار پارتیشن‌ها را تنظیم می‌کند تا عملکرد HDD را افزایش دهد.

نرم افزار MiniTool Partition Wizard

در ادامه معرفی نرم افزار مدیریت پارتیشن ها، Mini Tool Partition Wizard یکی از بهترین نرم افزارهای مدیریت دیسک است که رابط کاربری ساده‌ای را فراهم می‌کند. این برنامه کاربردی نیز همانند رفقایش امکاناتی نظیر ایجاد پارتیشن، تغییر اندازه درایوها، حذف، فرمت و جابه‌جایی درایوهای هارد را فراهم می‌آورد. علاوه بر این‌ها، به شما امکان گسترش پارتیشن را نیز می‌دهد.

در این نرم‌افزار مدیریت هارد دیسک امکان جالبی برای محافظت از هارد شما هنگام انجام هرگونه ویرایش در پارتیشن‌ها وجود دارد که این حالت محافظت از داده‌ها یا Data Protection Mode نامیده شده است. نرم افزار تغییر پارتیشن بندی MiniTool Partition Wizard از انواع رایج دیسک سخت، از جمله SATA و SCSI و IDE و هارد اکسترنال و همچنین USB پشتیبانی می‌کند. همچنین این نرم‌افزار یک دیسک را از MBR به GPT و بالعکس بدون از دست دادن داده تبدیل می‌کند. از نظر کارشناسان این نرم افزار ساده ترین نرم افزار پارتیشن بندی برای کاربران است.

نرم افزار پارتیشن بندی GParted

GParted ابزاری برای مدیریت دیسک است که نه تنها از ویندوز پشتیبانی می‌کند، بلکه با سیستم عامل مک نیز سازگار است. این نرم افزار به عنوان ویرایشگر GNOME (در محیط دسکتاپ و متشکل از نرم افزار رایگان و منبع باز که روی Linux و بیشتر مشتقات BSD نیز اجرا می‌شود) در نظر گرفته می‌شود. برای استفاده از این نرم افزار مدیریت پارتیشن بوتیبل به یک منبع قابل بوت (CD/USB) نیاز دارید. GParted از سیستم فایل NTFS در ویندوز، سیستم فایل FAT و سیستم فایل‌های ext2 و ext3 و ext4 در لینوکس پشتیبانی می‌کند. همچنین گزینه بازیابی اطلاعات نیز در این نرم افزار مدیریت پارتیشن ارائه شده است.

برنامه Macrorit Disk Partition Expert Professional Edition

نرم افزار های پارتیشن بندی

رابط کاربری نرم و انعطاف‌پذیر و کاربرپسند Macrorit Disk Partition آن را به یکی از بهترین نرم افزار های پارتیشن بندی و مدیریت دیسک سخت تبدیل کرده است. این برنامه دارای ابزارهای قدرتمندی است که به کاربران امکان می‌دهد پارتیشن‌ها را جابه‌جا یا تغییر اندازه دهند. همچنین می‌توانید با این برنامه در کامپیوتر به راحتی پارتیشن‌ها را ایجاد، حذف یا قالب بندی کنید.

این برنامه از نظر خدمات عملکردی دقیقا مانند برنامه دیگر هم دسته خود ارائه می‌دهد؛ امکاناتی مانند تغییر اندازه، ادغام پارتیشن، تقسیم، قالب بندی و موارد دیگر. ویژگی دیگر این نرم افزار تبدیل سیستم فایلی و بررسی خطاهای سطح دیسک است. هنگامی که این برنامه روی سیستم نصب شود سرعت سیستم را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد و همچنین نسخه Portable آن نیز در دسترس است؛ با این وجود حتی لازم نیست این برنامه را روی سیستم دانلود و نصب کنید.

نرم افزار Cute Partition Manager

درست مانند GParted، این نرم افزار نیز جهت اجرا از یک منبع قابل بوت استفاده می‌کند. این نرم افزار مدیریت پارتیشن HDD، شما را قادر می‌سازد عملیاتی مانند ایجاد، حذف، قالب بندی و گسترش پارتیشن‌ها را انجام دهید. این نرم افزار شما را قادر می‌سازد تا از حداکثر فضای HDD موجود در هارد دیسک خود استفاده کنید. استفاده از این برنامه پارتیشن بندی آسان است و به شما امکان می‌دهد تغییرات ایجاد شده را قبل از ذخیره بررسی کنید. بعلاوه از آنجا که این یک برنامه مبتنی بر متن است، هنگام انجام عملیات در این برنامه داشتن یک صفحه کلید ضروری است. Cute Partition Manager ساده ترین نرم افزار پارتیشن بندی در میان حرفه‌ای‌هاست.

نرم افزار Active Partition Manager

نرم افزار تغییر پارتیشن بندی

Active Partition Manager یکی دیگر از بهترین نرم افزار های پارتیشن بندی و از بهترین ابزارهای مدیریت دیسک سخت است که کاربران را قادر می‌سازد تا بتوانند پارتیشن‌های دیسک سخت را به همراه دستگاه‌های ذخیره‌سازی خود مدیریت و بررسی کنند. این دستیار به شما کمک می‌کند تا در هارد دیسک‌های آسیب‌دیده دیسک جدید یا درایو خود را به عنوان MBR یا GPT تنظیم کنید. این برنامه همچنین با ویندوز سرور، ویندوز 10، 8، 7 و XP سازگار است.

کلام آخر

در سیستم عامل ویندوز یک ابزار مدیریت دیسک در اختیار ما قرار دارد، اما ابزاری ابتدایی و ساده است و ویژگی‌های اضافی مانند شبیه‌سازی، پشتیبان‌گیری و بازیابی و… در آن لحاظ نشده است. نرم افزار‌هایی که در این مقاله معرفی شدند از بهترین برنامه های مدیریت دیسک موجود در بازار به شمار می‌روند. این نرم‌افزارها بدون ترس از دست دادن داده‌ها، وظیفه خود را به طور کارآمدی انجام می‌دهند. شاید انتخاب بهترین برنامه پارتیشن بندی در این بین کار سختی باشد، اما شما منتظر نمانید و یکی از این نرم‌افزارها را برای سالم نگه داشتن سیستم و مدیریت دیسک سخت دانلود کنید و نتیجه را با ما در پلازا در میان بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 1.867 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 361 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 279 میلیون دلار
  The Batman
  اکران: 04 مارس 2022
 • 273 میلیون دلار
  Uncharted
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 138 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 116 میلیون دلار
  Death on the Nile
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 72 میلیون دلار
  Jackass Forever
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 47 میلیون دلار
  Dog
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 4 میلیون دلار
  Cyrano
  اکران: 25 فوریه 2022