معروف ترین قلعه های جهان کدامند؟ از بزرگترین تا عجیب ترین قلعه های دنیا

بهترین قلعه های جهان
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

قلعه های جهان ارزش تاریخی زیادی دارند. همه ساله گردشگران برای بازدید از قلعه های معروف جهان سفر می‌کنند. در خارج از کشور به قلعه های دنیا اهمیت زیادی می‌دهند؛ چون معروف ترین قلعه های جهان بخش مهمی از تاریخ و فرهنگ هر کشور به شمار می‌آیند.

قلعه های جهان در گذشته توسط پادشاهان برای برقراری امنیت ساخته می‌شدند. امروزه قلعه های معروف جهان میزبان گردشگران زیادی بوده و بسیار با اهمیت هستند. سازمان‌های مربوطه همه تلاش خود را می‌کنند تا در حفظ قلعه های دنیا موفق شوند. شاید بتوان گفت دلیل اهمیت این قلعه‌ها آشنا کردن ما با نحوه زندگی پادشاهان گذشته است. با پلازا همراه باشید تا معروف ترین قلعه های جهان را بشناسیم.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

تاریخچه پیدایش قلعه های جهان

در گذشته پادشاهان چین، هند و ایران ساختمان‌های بلند و محکمی می‌ساختند که امروزه با نام دژ یا قلعه آن‌ها را می‌شناسیم. کمی بعد نجیب‌زادگان اروپایی هم شروع به ساخت قلعه های دنیا کردند. دژ را باید یک کلمه با ریشه فارسی دانست. قلعه کلمه‌ای با ریشه عربی است. تفاوت این دو در این است که دژ معمولا کاربرد نظامی داشته و قلعه برای اسکان پادشاه و خانواده‌اش ساخته می‌شد.

در ابتدا قلعه‌ها با گل و چوب ساخته می‌شدند، اما به مرور زمان در ساخت آن‌ها از سنگ استفاده شد. قلعه‌های سنگی محکم‌تر بودند و قدرت دفاعی بیشتری داشتند. با اضافه شدن دستگاهی برای پرتاب توپ و ایجاد خندق‌ها در اطراف قلعه سعی بر استقامت بیشتر دژها داشتند.

تاریخ‌شناس معروفی به نام «چارلز کولسون» معتقد است اولین قلعه‌ها در اطراف رود سند، چین و مصر به وجود آمده‌اند. دیوارهای بلند و محکمی برای محافظت مناطق مسکونی ایجاد شده و دسترسی به خانه‌ها را غیرممکن کرد. پس می‌توان گفت اولین قلعه های جهان به شکل دیوارهای بلند بودند. کمی بعد در اروپا برای ساخت قلعه های دنیا از شیوه معماری استفاده کردند. به دیوارهای بلند و محکم شکل داده و معماری خاصی برای آن‌ها ایجاد کردند.

قلعه های معروف جهان معمولا بر روی بلندی و تپه‌ها ساخته می‌شدند. این امر باعث می‌شد هم دید خوبی به اطراف داشته باشند و هم از نیروهای طبیعت کمک گرفته تا دسترسی به قلعه آسان نباشد.

گاهی اوقات برای ساخت قلعه یک روستا و طبیعت آن نابود می‌شد، اما در گذشته راه حل دیگری برای متمرکز کردن قدرت دفاعی نداشتند. هرچند قلعه‌ها تنها مرکز دفاعی محسوب نمی‌شدند، اما نشان از قدرت پادشاه بوده و مرکز حکومت به شمار می‌آمدند.

معروف ترین قلعه های جهان را بشناسیم

قلعه های جهان شکوه و قدمت زیادی دارند. برخی از این قلعه های دنیا در داستان‌ها و افسانه‌ها نقش مهمی داشته‌اند. عظمت و شکوه این قلعه های معروف باعث شده تا یکی از جاذبه‌های تاریخی مهم هر شهر به شمار بیایند. در این قسمت معروف ترین قلعه های جهان را معرفی می‌کنیم.

1. قلعه رایشبورگ (Reichsburg)

معروف ترین قلعه های جهان

 • واقع در: آلمان / کوخم
 • به‌جا مانده از: سال 1000 میلادی

یکی از قلعه های تاریخی در جهان را باید «قلعه رایشبورگ» دانست. این قلعه از قلعه های معروف دنیا در سال 1000 میلادی توسط فردی به نام «کنت اتزو» ساخته شد. «ریچزا» دختر بزرگ اتزو سال‌ها بعد این قلعه را به «کنت هنری» هدیه داد. پس از اینکه این قلعه هدیه داده شد از آن به عنوان قلعه پادشاهی استفاده می‌کردند. این قلعه از قدیمی ترین قلعه های جهان است و در سال 1688 مورد حمله دشمنان قرار گرفت. بخش زیادی از آن آسیب دید و به همان حال رها شد. تا اینکه «فردریک ژاک راوین» وقتی به عظمت و شکوه این قلعه پی برد تصمیم به بازسازی آن گرفت.

2. قلعه وینزر (Windsor)

قدیمی ترین قلعه های دنیا

 • واقع در: انگلیس / برکشایر
 • به‌جا مانده از: سال 1070 میلادی

«وینزر» یکی از زیباترین قلعه های معروف جهان به شمار می‌آید. ساخت این قلعه ابتدا با چوب انجام شد، اما بعدها برای استحکام بیشتر آن را با سنگ و آجر بازسازی کردند. قلعه های دنیا معمولا کاربرد نظامی دارند، اما قلعه وینزر در ابتدا به عنوان قصر مسکونی پادشاه مورد استفاده قرار می‌گرفت.

سال 1070 میلادی جنگی بین انگلیس و نروژ پیش آمد. این جنگ باعث شد تا از قصر وینزر به عنوان قلعه استفاده کنند. از آن پس قلعه وینزر هم در لیست قلعه های جهان قرار گرفت که برای دفاع از حملات دشمن کاربرد داشت. این قلعه سال‌های زیادی محل اسکان پادشاهان و خانواده آن‌ها بود. به مرور زمان پادشاهان سلطنتی انگلیس به بازسازی این قلعه پرداختند. مثلا هنری سوم یک کاخ سلطنتی باشکوه در این قلعه ساخت. هم اکنون خاندان سلطنتی انگلیس اداره قلعه وینزر از قلعه های معروف جهان را به عهده دارند.

3. قلعه کیلیلی (Killyleagh)

بهترین قلعه های جهان

 • واقع در: ایرلند شمالی / روستای کیلیلی
 • به‌جا مانده از: سال 1180 میلادی

«قلعه کیلیلی» از لحاظ معماری در فهرست بهترین قلعه های جهان قرار دارد. این قلعه را باید جاذبه تاریخی مهم ایرلند دانست. موقعیت جغرافیایی آن در روستای کیلیلی واقع در ایرلند شمالی است. گردشگران زیادی همه ساله برای دیدن این قلعه تاریخی در عین حال باشکوه در بین همه قلعه های جهان به ایرلند سفر می‌کنند.

«جیمر هیلتون» کسی بود که در ابتدا قلعه کیلیلی را با ظاهری ساده بنا کرد. او زمین قلعه را از پادشاه اول هدیه گرفته بود. این قلعه در سال 1625 میلادی به محل زندگی پادشاه و خانواده او تبدیل شد.

سال‌ها بعد یعنی در سال 1665 هنری فرزند ارشد هیلتون به بازسازی قلعه پرداخت. او یک برج دیگر به همراه دیوارهای بلند اطراف آن ایجاد کرد. قلعه کیلیلی مستحکم‌تر شد و قدرت دفاعی بیشتری پیدا کرد. قلعه کیلیلی امروزه یکی از معروف ترین قلعه های دنیا است که اثری هنری به‌جا مانده از بازسازی هنری هیلتون تلقی می‌شود.

4. قلعه بودا

قلعه بودا / بهترین قلعه های دنیا

 • واقع در: مجارستان / بوداپست
 • به‌جا مانده از: قرن 14 میلادی

«قلعه بودا» یکی از بزرگترین قلعه های جهان محسوب می‌شود. شهرت این قلعه در دنیا گسترش یافته و همه ساله گردشگران زیادی برای بازدید از قلعه بودا یکی از قلعه های معروف جهان به مجارستان سفر می‌کنند. قلعه بودا حملات دشمنان زیادی را به چشم خود دیده است. با این حال آن را می‌توان یکی از بهترین قلعه های جهان از لحاظ سبک معماری دانست. این قلعه در روزگاران دور محل زندگی پادشاهان پرقدرت مجارستان بوده است، اما امروزه از آن به عنوان موزه یاد می‌شود.

اهالی مجارستان اهمیت زیادی به این قلعه می‌دهند. آن‌ها قلعه بودا را یکی از قلعه های مهم جهان می‌دانند و معتقدند بخش مهمی از میراث فرهنگی کشورشان است. تا جایی‌که آن را در فهرست آثار یونسکو ثبت کرده‌اند. این قلعه باشکوه در مجاورت رود دانوب بنا شد. به همین دلیل از دید گردشگران یکی از جاذبه های مهم توریستی تاریخی مجارستان به شمار می‌آید.

5. قلعه هیمجی

قلعه های جهان

 • واقع در: ژاپن
 • به‌جا مانده از: سال 1333 میلادی

از قلعه های سالم جهان می‌توان به «قلعه هیمجی» اشاره کرد. این قلعه شگفت‌انگیز شاهد جنگ جهانی بود، اما استقامت آن مانع از آسیب دیدنش شد. قلعه هیمجی از قلعه های معروف جهان است که شکوه و جلالش چشم هر گردشگری را محو تماشای خود می‌کند.

قلعه هیمجی را در واقع باید نوعی قصر دانست؛ چون چندین سلسله از پادشاهان ژاپنی در آن سکونت داشتند. این قصر در ابتدا کوچک بود و کاملا معمولی ساخته شد، اما در گذر زمان و با روی‌ کار آمدن هر پادشاه به عظمت و شگفتی آن افزوده شد.

«آکیماتسو نوریمارو» کسی بود که بنای اولیه قلعه را بر روی تپه‌ای با موقعیت جغرافیایی عالی ایجاد کرد. در سال‌های بعد، پادشاهان تغییرات زیادی انجام دادند. قلعه هیمچی یکی از قلعه های زیبای جهان را باید از جاذبه های تاریخی گردشگری مهم در ژاپن دانست.

6. قلعه اسپیس (Spiš Castle)

قلعه های جهان در گذشته

 • واقع در: اسلواکی
 • به‌جا مانده از: قرن 12 میلادی

یکی از مستحکم ترین قلعه های جهان «قلعه اسپیس» است. این قلعه شگفت‌انگیز با زیبایی خود چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند. از نظر موقعیت جغرافیایی در اطراف شهر اسلواکی شرقی قرار دارد و بدون شک می‌توان آن را جزء قلعه های بزرگ دنیا به‌خصوص اروپا در نظر گرفت.

قلعه اسپیس با قرار گرفتن بر روی تپه‌ای بلند بسیار زیبا به نظر می‌رسد. سرسبزی اطراف آن باعث شده تا اسپیس یکی از قلعه های معروف دنیا لوکیشن اصلی فیلم‌های زیادی باشد. فیلم «قلب اژدها» و «آخرین لژیون» در این لوکیشن فیلمبرداری شده‌اند. اسپیس در لیست معروف ترین قلعه های جهان قرار دارد. به همین منظور در سال 1993 میلادی به ثبت ملی یونسکو درآمد.

7. قلعه پراگ

بهترین قلعه های جهان

 • واقع در: جمهوری چک
 • به‌جا مانده از: سال 870 میلادی

«قلعه پراگ» در شهر پراگ و کشور جمهوری چک واقع شده است. می‌توان این قلعه را یکی از مهمترین قلعه های تاریخی جهان دانست. قدمت قلعه پراگ به سده نهم میلادی می‌رسد. پادشاهان زیادی از جمله امپراطوری روم در این قلعه زندگی کرده‌اند. امروزه رییس جمهور چک به همراه خانواده خود در قلعه پراگ اقامت دارد. این قلعه در بین قلعه های دنیا رکورد وسیع‌ترین دژ را از آن خود کرده است.

این رکورد در گینس ثبت شده و می‌توان آن را یکی از جاذبه‌های توریستی این کشور دانست. در ابتدای ساخت قلعه از آن برای اسکان استفاده نمی‌شد. آن زمان که جنگ‌های زیادی اتفاق می‌افتاد قلعه پراگ فقط از لحاظ دفاعی و مقاومتی کاربرد داشت. با گذشت زمان و کم شدن شدت جنگ‌های هوسی به عظمت و شکوه قلعه افزوده شد. برج‌های دفاعی زیادی ساختند و تالارهای مجللی برای اسکان پادشاهان در نظر گرفتند.

8. قلعه مهرانگار

بهترین قلعه های جهان

 • واقع در: هند
 • به‌جا مانده از: قرن 15 میلادی

«قلعه مهرانگار» یکی از قلعه های باستانی جهان محسوب می‌شود. قدمت این قلعه به قرن 15 میلادی رسیده و در هند از شهرت زیادی برخوردار است. افسانه‌ای در مورد این قلعه وجود دارد. در این افسانه بازگو شده که مهرانگار به معنی قلعه خورشید است. به‌همین دلیل هندی‌ها معتقدند خانواده جدهپور که امروزه اداره قلعه را به عهده دارند، از طرف خداوند آمده‌اند.

قلعه مهرانگار بر روی تپه بلندی واقع شده است. از این تپه می‌توان به همه شهر اشراف داشت. زیبایی و جلال این قلعه آن را به جاذبه توریستی تاریخی مهم هند تبدیل کرده است. دسترسی به تپه با کمی پیاده‌روی امکان‌پذیر است. وسایل و آثار به‌جا مانده از گذشته در این قلعه ارزش و بهای آن را صدچندان می‌کند. شما با بازدید از قلعه مهرانگار می‌توانید «نقاشی‌های قدیمی»، «وسایل تزیینی گذشتگان»، «تخت و گهواره با طرحی خاص»، «منسوجات»، «تسلیحات» و آجرکاری‌های شگفت‌انگیزی را تماشا کنید.

9. قلعه هوهن

قلعه هوهن

 • واقع در: اتریش / شهر سالزبورگ
 • به جا مانده از: سال 1077 میلادی

«قلعه هوهن» یکی از معروف ترین قلعه های جهان است که کاربردی تماما نظامی دارد. این قلعه قدرت پادشاهان گذشته را به رخ می‌کشد. استحکام و جلال و شکوه قلعه هوهن آن را به یکی از قلعه های معروف دنیا تبدیل کرده است.

اسقف اعظم در سال 1077 میلادی شروع به ساخت این قلعه شگفت‌انگیز کرد. بعدها جانشینان او این قلعه را تکمیل کردند. قلعه هوهن با هدف برقراری امنیت و بالا بردن قدرت نظامی ساخته شد. جالب است بدانید که آن‌ها به خوبی از پس ساخت قلعه با استحکام بالا برآمدند؛ چون این قلعه هیچگاه شکست نخورد و توسط دشمن تصرف نشد. امروزه از قلعه هوهن مانند بسیاری از قلعه های جهان در امور فرهنگی استفاده می‌شود. کنسرت‌های زیادی در این قلعه برگزار شده و یک جاذبه توریستی مهم به شمار می‌آید.

10. قلعه بران

قدیمی ترین قلعه های دنیا

 • واقع در: رومانی
 • به‌جا مانده از: سال 1377 میلادی
همچنین بخوانید :

در مورد قلعه های جهان افسانه‌های زیادی وجود دارد. برخی از قلعه های معروف دنیا ترسناک ترین قلعه های جهان شناخته شده‌اند. «قلعه بران» یکی از قلعه های ترسناک دنیا است. افسانه‌ای در مورد این قلعه رمزآلود وجود دارد مبنی بر این‌که دراکولا در آن ساکن است.

خیلی‌ها قلعه بران را به نام «قلعه دراکولا» می‌شناسند. شاید خنده‌دار به‌نظر برسد، اما عده زیادی معتقدند مرگ‌های عجیب و غریبی در این قلعه اتفاق افتاده است. به همین دلیل با قدم گذاشتن در این قلعه احساس ترس و خوف سرتاسر وجودتان را در برمی‌گرید. راهروها و دالان‌های قلعه به شکل عجیبی مرموز به‌نظر می‌رسند.

جمع بندی

در گذشته قلعه های پادشاهان برای برقراری امنیت بیشتر ساخته می‌شدند، اما امروزه خیلی از قلعه های معروف دنیا در لیست بزرگترین، زیباترین، بهترین و یا ترسناک‌ترین قلعه های شناخته شده تقسیم‌بندی خواهند شد. در بسیاری از کشورها از مهمترین قلعه های جهان جهت امور فرهنگی استفاده می‌شود. در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با 10 قلعه از معروف ترین قلعه های دنیا آشنا کنیم. نظرات خود را در قسمت دیدگاه‌های پلازا بنویسید.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها