بلوتوث چیست؟ پاسخ به 10 سوال رایج درباره کلمه بلوتوث (Bluetooth)

بلوتوث به چه معناست
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

فناوری بلوتوث یک راه ارتباطی بین دستگاه‌های مختلف برای انتقال فایل‌های کم‌حجم است. با ما همراه باشید تا با اینکه این فناوری از کجا آمده است و چگونه کار می‌کند، آشنا شوید.

امروزه تقریبا هر دستگاهی را که خریداری می‌کنیم، از فناوری بلوتوث، پشتیبانی می‌کند. درواقع این تکنولوژی یک فناوری بی سیم است که امکان برقراری ارتباط دو دستگاه را با یکدیگر را میسر می‌سازد. قرار است در ادامه مقاله به بررسی این فناوری بپردازیم، تاریخچه و مزایا و معایب آن را بررسی کنیم و ببینیم که این ویژگی چه تفاوتی با فناوری‌های انتقال داده دیگر مانند وای فای و NFC دارد. همچنین برای آموزش فعال کردن این قابلیت در ویندوز می توانید مقاله آموزش فعال کردن بلوتوث در کامپیوتر را مطالعه کنید.

در ویدیوی زیر «نحوه کار بلوتوث به شکل ساده» توضیح داده شده است:

در ادامه می‌خوانید:

بلوتوث چیست؟ و سوالات رایج درباره آن

بلوتوث به چه معناست؟ چیست؟ بلوتوث ( Bluetooth) فناوری استاندارد بی سیمی است که هدف آن اتصال وسایل مختلف به یکدیگر است. در واقع ماژول آن بخش کوچکی از تراشه‌ای در یک دستگاه است که اجازه می‌دهد، ارتباط بی سیم با دیگر دستگاه‌هایی که از این امکان برخوردارند، برقرار شود.

به‌طور کلی، این تکنولوژی برای انتقال فایل‌های کم حجم استفاده می‌شود که برای این کار از انرژی باتری دستگاه استفاده خواهد کرد. درمیان استانداردهای بی سیم مختلف به مانند وای فای، بلوتوث نیز به عنوان دیگر اتصال پایدار برای برقراری ارتباط در فاصله‌های کوتاه برای انتقال فایل‌های کم حجم، شناخته می‌شود.

با این حال و با پیشرفتی که امروزه دستگاه‌ها در زمینه ارتقای باتری‌های خود داشته‌اند، دیگر لازم نیست که نگران مصرف زیاد انرژی باشید؛ چراکه می‌توانید با خیال راحت از این فناوری برای ایجاد ارتباط با دیگر دستگاه‌ها استفاده کنید.

1. چه کسی بلوتوث را اختراع کرد؟

جالب است بدانید که بلوتوث، توسط گروهی از مهندسین شرکت اریکسون ایجاد شد. درواقع ایده اولیه این فناوری توسط جاپ هارتسن (Jaap Haartsen) مهندس برق اریکسون مطرح گردید. این مهندس برق در این باره گفته بود که از سال 1994 این فناوری را توسعه داده اما نتوانست نامی برای آن پیدا کند. بعد از مطرح شدن این ایده، شرکت اریکسون سوئدی فعال در زمینه ارتباطات، توانست این تکنولوژی بی سیم را معرفی کرده و آن را توسعه دهد.

2. چرا این فناوری بلوتوث نام گرفت؟ بلوتوث به چه معناست؟

 

هارالد بلوتوث / harald bluetooth

درواقع بلوتوث، از نام هارالد بلوتوث که اسم مستعار هارالد گرمسون بود، گرفته شد. هارالد گرمسون آخرین پادشاه وایکینگ در دانمارک و نروژ بود و معروفیت او به بلوتوث از علاقه وی به خوردن بلوبری آغاز شد که باعث شده بود هارالد، دندان‌هایی به رنگ آبی داشته باشد. به همین دلیل وی را با نام بلوتوث می‌شناختند. اما حالا برویم سراغ ارتباط هارالد بلوتوث با این فناوری.

جالب است بدانید که هارالد بلوتوث، در دوران فرمانروایی خود یعنی در قرن دهم میلادی توانست کارهای بزرگی انجام دهد و کشورهای متعددی را در حوزه اسکاندیناوی با هم متحد کند. به پاس این افتخار سال‌های سال بعد شرکت اریکسون نیز نام فناوری بی سیم خود را که باعث ارتباط و پیوند دستگاه‌های مختلف با یکدیگر می‌شد، بلوتوث نام گذاشت. از طرف دیگر خوب است بدانید که ایده این فناوری، در ابتدا سخت افزاری به شکل دندان بود که طی سال‌های توسعه تغییر پیدا کرد. از طرفی اگر به لوگوی آن هم نگاهی بیندازید، متوجه خواهید شد که این لوگو نیز یادآورد نام Harald Bluetooth است. چطور؟ خب ساده است اگر به لوگو نگاه کنید می‌توانید حروف B و H را که از ابتدای نام و پسوند هارالد بلوتوث گرفته شده است را مشاهده نمایید.

3. امروزه چه کسانی صاحب بلوتوث هستند؟

SIG

درواقع هیچ کسی صاحب بلوتوث نیست. اما توسعه و استفاده آن توسط یک سازمان مدیریت می‌شود. درواقع برای اینکه این فناوری به طور استاندارد مورد استفاده قرار بگیرد، در سال 1998 شرکت اریکسون به همراه گروهی از دیگر شرکت‌ها توافقنامه‌ای را امضا کردند و مطابق آن گروه SIG ایجاد شد. حال امروزه گروه SIG توسعه استانداردهای جدید این فناوری، مانند استاندارد بلوتوث 5 را مدیریت و کنترل می‌کند و مجوز استفاده از این فناوری را در اختیار شرکت‌ها، همکارانشان و اعضا قرار می‌دهد. در حال حاضر بیش از 3000 شرکت در دنیا عضو این گروه هستند.

4. بلوتوث چگونه کار می‌کند؟

فناوری بلوتوث توسط امواج رادیویی، مخصوصا با فرکانس 2.4 گیگاهرتز کار می‌کند. این فرکانس کوتاه معمولا توسط بسیاری از وسایل هوشمند که نیاز به اتصال به سایر دستگاه‌ها دارند، پشتیبانی می‌شود و البته روترهای وای فای را نیز در بر می‌گیرد. چیزی که این تکنولوژی را از سایر فناوری‌های بی سیم متمایز می‌کند، استفاده از تکنیکی به نام Frequency Hopping است. درواقع بلوتوث از 79 کانال امواج رادیویی با فرکانس 2.4 گیگاهرتز استفاده می‌کند. روش کار به این صورت است که در ابتدا، داده‌ها به بسته‌های کوچک تقسیم می‌شوند. بعد از این مرحله، بسته‌های بیان شده به کانال‌های ارسال داده فرستاده می‌شوند. باتوجه به امکاناتی که در این فناوری گنجانده شده است، کانال‌های ارتباطی چک می‌شوند تا فرایند ارسال از کانال‌های اشغال شده با خبر شده و کانالی آزاد برای ارسال بسته اختصاص داده شود.

درواقع کار اصلی بلوتوث، به همین روشی که بیان کردیم انجام خواهد شد. با این انتقال هوشمندانه، این فناوری می‌تواند به صورت همزمان هشت دستگاه را به هم متصل نماید و اجازه دهد تا دستگاه‌های متصل بتوانند داده‌ها را بین یکدیگر منتقل کنند.

5. آیا بلوتوث از داده استفاده می‌کند؟

استفاده از داده مختص شبکه وای فای و یا اینترنت موبایل بوده و طرح این سوال اشتباه است. در واقع بلوتوث، به هیچ ارتباط اینترنتی نیاز ندارد. زمانی که دو دستگاه از طریق بلوتوث به هم وصل می‌شوند. بین آن دو شبکه‌ای خصوصی تشکیل خواهد شد که نیازی به هیچ شبکه دیگری از جمله اینترنت وجود نخواهد داشت.

 

6. ویژگی‌های بلوتوث

امروزه شما یک دستگاه بلوتوث‌دار را به ندرت می‌توانید دسته بندی کنید و بگویید که سرعت انتقال در آن‌ها ممکن است متفاوت باشد. یعنی برخی از سرعت انتقال بالا برخوردار باشند و برخی دیگر سرعت پایینی را پشتیبانی کنند؛ چراکه به لطف پیشرفت این فناوری، امروزه قریب به اتفاق همه دستگاه‌هایی که مجهز به بلوتوث هستند، از بلوتوث 4، 4.1 و 4.2 پشتیبانی می‌کنند که متضمن سرعت بالایی نیز خواهند بود. از طرف دیگر جالب است بدانید که همه نسخه‌های بلوتوث نیز با هدف مصرف بهینه انرژی در دستگاه‌های مختلف تعبیه می‌شوند. با این حساب دیگر جای نگرانی در این زمینه نیز وجود نخواهد داشت.

این در حالی است که چون این فناوری داده‌های انتقالی را به بسته‌های کوچک تقسیم می‌کند، در انتقال‌هایی که با حجم زیاد داده مواجه است، سرعت انتقال کاهش می‌یابد. پس برای اجتناب از بروز چنین مشکلاتی می‌توانید برای فایل‌های پرحجم و سنگین از پروتکل‌ها و روش‌های ارتباطی دیگر مانند وای فای استفاده کنید.

از طرفی امروزه نسخه‌های جدید بلوتوث از جمله بلوتوث 4.2 از سرعت انتقال داده به میزان 1Mbps پشتیبانی می‌کند. این در حالی است که بلوتوث 5 امکان ارسال داده‌ها با سرعت 2Mbps را در خود جای داده است.  فاصله تحت پوشش نیز در بلوتوث 4.2 معادل 10 تا 14 متر بوده که در بلوتوث 5 تا 40 متر ارتقا یافته است.

7. تفاوت بین بلوتوث و وای فای

از نظر فنی باید بگوییم که وای فای و بلوتوث، هر دو جزو پروتکل‌ انتقال داده بی سیم هستند. درست است که هر دو بر اساس شبکه بی سیم از امکان انتقال داده به دستگاه‌های مختلف برخوردارند اما کاربردهای متفاوتی دارند.

همیشه وای فای، ارتباط قوی‌تر و سریع‌تری را به ارمغان می‌آورد. از طرفی بلوتوث نیز تمرکز بیشتری روی بازدهی باتری دارد. همچنین ارتباطی که در سایه فناوری بلوتوث ایجاد می‌شود، می‌تواند پایدارتر باشد و کمتر دچار اختلال شود؛ چراکه این فناوری همان‌طور که در بالا بیان کردیم از امواج رادیویی استفاده کرده و داده‌های ارسالی را به بسته‌های کوچک تقسیم می‌کند. علاوه بر بلوتوث، شما به راحتی به کمک وای فای نیز می‌توانید دو دستگاهی که از این تکنولوژی پشتیبانی می‌کنند را نیز به هم متصل کنید.

8. آیا کامپیوتر و لپ تاپ هم بلوتوث دارند؟

درواقع بلوتوث از عمومی‌ترین ویژگی‌های دستگاه‌هایی چون گوشی‌های هوشمند، تبلت، لپ تاپ و سایر تجهیزات بی سیم است. البته در مورد کامپیوترهای دسکتاپ نیز باید بگوییم که برخی از مادربردها از این فناوری پشتیبانی می‌کنند و فناوری بلوتوث را در خود جای داده‌اند. اما این امکان برای همه کامپیوترهای دسکتاپ وجود ندارد. در هر حال اگر کامپیوتر شما جزو کامپیوترهایی نیست که از بلوتوث پشتیبانی می‌کند، می‌توانید از یک آدارپتور USB بلوتوث، استفاده کنید.

9. آیا بلوتوث، تکنولوژی امنی است؟

هیچ تکنولوژی نمی‌تواند امنیت را به طور کامل تضمین کند. از طرفی وقتی صحبت از بلوتوث می‌شود، موضوع اندکی پیچیده‌تر خواهد بود. از آنجایی که این تکنولوژی به راحتی دو دستگاه را به هم وصل می‌نماید، می‌تواند به عنوان یک شمشیر دو لبه عمل کند. یعنی در صورت عدم رعایت نکات امنیتی، همان مقدار که مفید است، می‌تواند خطرناک نیز باشد.

این در حالی است که در طی سالیان مختلف کارشناسان امنیت، تهدیدات متعددی را برای این فناوری، کشف کردند. آخرین آسیب‌پذیری بزرگ نیز به سال 2017 با نام BlueBorne برمی‌گردد. با این حال سازمان بلوتوث، معتقد است که استفاده‌کنندگان از این تکنولوژی برای برخورداری از ارتباط امن لازم است که نکاتی را رعایت کنند.

 • رمز 4 رقمی بلوتوث خود را تغییر دهید. تغییر این رمز بسیار ساده است. بسیاری از دستگاه‌های هوشمند به صورت پیش فرض با 0000 رمزنگاری شده‌اند که حدس زدن آن بسیار آسان خواهد بود. برخی دیگر نیز هیچ رمزی برای استفاده از آن ندارند.
 • زمانی که از بلوتوث استفاده نمی‌کنید، آن را خاموش نمایید. درواقع این امن‌ترین و ساده‌ترین راه ممکن برای افزایش امنیت دستگاه شما خواهد بود.

10. بلوتوث؛ فراتر از گوشی و بلندگوهای مجهز

اکنون که شما اطلاعات خوبی از بلوتوث، کاربردها و همچنین امنیت آن می‌دانید، وقت آن است که نسبت به استفاده بیشتر از آن بر روی گجت‌های خود اقدام نمایید. امروزه یکی از مهم‌ترین کاربردهای این فناوری برقراری ارتباط بین اسپیکر و تلفن همراه برای پخش آهنگ‌ها و صدا از تلفن به کمک بلندگوی مجهز به بلوتوث است. اما این همه ماجرا نیست. بله این فناوری کاربردهای بیشمار دیگری نیز دارد.

کلام آخر

اگر شما یکی از طرفداران ساخت کارهای دستی و جدید هستید می‌توانید با اندک مهارت ممکن نیز با استفاده از این تکنولوژی ایده‌های جدیدی را اجرا کنید؛ به‌عنوان مثال شما می‌توانید یک برد پیام رسان بسازید و یا اگر سیستم صوتی خودروی شما به بلوتوث مجهز نیست، می‌توانید خودتان چنین امکانی را اضافه کنید یا اینکه یک ماشین کنترلی طراحی کنید که با بلوتوث کار می‌کند. علاوه بر مواردی که بیان کردیم می‌توانید به این لینک مراجعه کنید و ایده‌ها و راهنمایی‌های جدیدی را در این باره دریافت نمایید. در بخش نظرات، دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران3 دیدگاه
avatar
me
.
26 آذر 1400، 13:30
پاسخ
0
1
واقعا عالی توضیح داده شده مرتب و دقیق ممنونم
avatar
هادی
.
09 تیر 1400، 12:43
پاسخ
0
1
بسیار عااااااالی
avatar
ali
.
25 اسفند 1398، 20:42
پاسخ
1
0
. دردد بر شمامادون قرمز ارتباط موازی و سریال هست. اگه توجه کنید برخی پورت های اینترنال سیستم استفاه ندارند مانند کام یا همون سریال یا پورت موازی یا هدر های یو اس بی مادون قرمز شبکه هست لیست پورت های ممکن: موزی سریال یو اس بی ت بی تی ام پی اثرنت روی پورت هایی که کار نمیکندد یا دست رسی بهشون سخته تمرکز کنید و جاسسون رو بفرستید به درک.مثلا وجود پورت چاپگر در سیستم اون هم نوع اینترنال؟؟؟ موفق باشید و از شرکت های سالم خرید کنید.الان؟البته کامپیوتر بعدی من مستقیم و اماده از تهران خواهد بود با 24 ساعت تست!!!
جدول فروش فیلم ها
 • 77.5 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 42.1 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 33 میلیارد تومان
  بخارست
  اکران: 24 آبان 1401
 • 22.2 میلیارد تومان
  پسر دلفینی
  اکران: 02 شهریور 1401
 • 22.1 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 21.5 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 20.5 میلیارد تومان
  ابلق
  اکران: 26 مرداد 1401
 • 19.8 میلیارد تومان
  دوزیست
  اکران: 20 مرداد 1401
 • 16.7 میلیارد تومان
  لوپتو
  اکران: 01 مهر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1400