10 سوال هوشمندانه که در مصاحبه های کاری از شما پرسیده می شود

سوالات متداول مصاحبه کاری
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

اولین چیزی که برای شروع یک کار با آن مواجه می‌شوید، سوالات روانشناسی در مصاحبه استخدامی است! سوالات مصاحبه کاری شما را به چالش می‌کشد. پس بهتر است از قبل برای آن آماده باشید. چیزی درمورد سوالات پرتکرار مصاحبه شغلی می‌دانید؟

یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌های کارجویان، سوالات مصاحبه کاری است. آن‌ها همیشه در فکر هستند که در روز مصاحبه چه سوالاتی از آن‌ها پرسیده می‌شود؟ برای اینکه یک مصاحبه خوب انجام دهید، باید نمونه سوالات را از قبل بررسی و برایشان جواب‌های درستی آماده کنید. سوال‌های متداول در مصاحبه کاری، اغلب بر اساس الگوریتم‌هایی هوشمند طراحی می‌شوند که مصاحبه کننده را به جواب بسیاری از سوالات خود می‌رساند.

سوالات روانشناسی در مصاحبه استخدامی پرسیده می‌شوند تا روحیات و اخلاقیات شما را کشف کنند. در ادامه چند مورد از سوالات پرتکرار مصاحبه که اغلب پرسیده می‌شوند را بررسی، و به بهترین پاسخ‌های ممکن اشاره خواهیم کرد. در این مقاله می‌آموزیم که در یک مصاحبه کاری، چه بگوییم و از گفتن چه چیز‌هایی پرهیز کنیم.

سوالات روانشناسی در مصاحبه استخدامی

10 سوال هوشمندانه که در مصاحبه کاری از شما می‌پرسند

تعداد سوالات متداولی که اغلب در مصاحبه‌های کاری مطرح می‌شوند، زیاد است. در این مقاله به 10 مورد از سوالات پرتکرار مصاحبه ها اشاره خواهیم کرد و نکاتی که در پاسخگویی به سوالات مصاحبه استخدامی باید رعایت شود را تذکر می‌دهیم.

1. کمی درباره خودتان بگویید!

این مورد، یکی از سوالات خوب است که معمولاً در تمام فهرست سوالات مصاحبه کاری دیده می‌شود؛ اما در پاسخگویی به آن باید به نکات زیر توجه کنید:

 • طوری توضیح دهید که موفقیت‌ها و رضایت کاری شما در صحبت‌هایتان نمود داشته باشد. به عنوان مثال، من در پروژه طراحی سایت شرکت ایکس فعالیت می‌کردم که به تازگی با موفقیت به اتمام رسیده است.
 • در مورد کار و یا پروژه‌ای صحبت کنید که شبیه به شرایط همین موقعیت شغلی باشد.
 • حتماً ذکر کنید که چه چیزی شما را به این مرحله در حرفه خود رسانده است و چرا این شغل برای شما مناسب است.
 • پاسخ خود را با گفتن اینکه این موقعیت شغلی را می‌خواهید، و ذکر یک دلیل خوب برای آن، پایان دهید.
 • در پاسخ‌های خود از اصطلاحات مثبتی مانند حل مسئله، نوآورانه، گام‌های سریع، خلاق و کلمات دیگری با بار مثبت استفاده کنید.
 • موارد و داستان‌های شخصی روایت نکنید.
 • همان چیز‌هایی که در رزومه‌تان ذکر شده بود را تکرار نکنید.
 • با پرسیدن این سوال که «شما چه چیز‌هایی می‌خواهید در موردم بدانید؟» مصاحبه کننده‌تان را ناراحت نکنید.

در ویدیوی زیر «8 سوال رایج در مصاحبه های کاری » را تماشا کنید: 

2. بزرگ‌ترین نقاط قوت و ضعف خود را در چه می‌دانید؟

این هم از سوال‌های محبوبی است که معمولا در سوالات مصاحبه کاری پرسیده می‌شود. در پاسخ به این سوال باید به این نکات توجه داشته باشید:

 • بیشتر بر روی نقاط قوت خود تمرکز کنید.
 • به مصاحبه کننده نشان دهید که چطور برای غلبه بر ضعف، تلاش می‌کنید.
 • به نقطه ضعف واقعی خود اشاره کنید؛ اما حتماً در مورد چگونگی رفع آن هم اشاره‌ای داشته باشید.
 • ضعفی را بیان کنید که برای موقعیت شغلی مورد نظر، قابل قبول باشد.
 • اطمینان حاصل کنید که نقاط قوت و نقاط ضعف شما با یکدیگر در تضاد نیستند.
 • در مورد موقعیت شغلی که متقاضی آن هستید، به درستی تحقیق کنید و مناطقی را که در آن می‌توانید از نقاط قوت خود استفاده کنید، شناسایی نمایید.
 • کار‌های مورد علاقه‌تان را با نقاط قوت و یا کار‌هایی که دوست ندارید را با نقاط ضعف خود اشتباه نگیرید.

3. سوالات مصاحبه کاری: خود را در 5 سال آینده در کجا می‌بینید؟

در مصاحبه استخدامی چه بگوییم؟ / سوالات روانشناسی در مصاحبه استخدامی

برای پاسخ به این سوال، که از سوالات روانشناسی در مصاحبه استخدامی است، دو راه اساسی پیش رویتان وجود دارد. اغلب افراد سعی می‌کنند با ارائه یک پاسخ بسیار خوش بینانه، جاه طلبی اغراق آمیز خود را نشان دهند. برخی دیگر هم سعی می‌کنند با فروتنی، یک پاسخ متواضعانه ارائه دهند. هر دو گروه از این داوطلب‌ها فکر می‌کنند شخص مصاحبه کننده دقیقاً همان چیزی را می‌خواهد که آن‌ها ارائه داده‌اند. اما افراد باهوش در پاسخ به این سوال پر تکرار مصاحبه استخدامی می‌گویند:

من فقط می‌خواهم یک کار عالی انجام دهم و ببینم استعداد‌ها و توانایی‌های من، مرا به کدام سمت می‌برند.

هیچ کدام از این پاسخ‌ها اطلاعات جدیدی به مصاحبه کننده نمی‌دهند، به جز اینکه شخص داوطلب، مایل است خودش را چطور معرفی کند؟ به همین خاطر شاید به جای این سوال، بهتر باشد پرسیده شود دوست دارید از کدام شغل شروع کنید؟ شغلی که فرد کارجو دوست دارد با آن شروع کند، نشان دهنده آرزو‌ها، علایق و کار‌هایی است که دوست دارد انجام دهد. پاسخ به این سوال خیلی چیز‌ها از فرد داوطلب برای شما مشخص می‌کند. بنابراین فقط کافیست سوال‌تان را بپرسید و به پاسخ فرد کارجو گوش دهید.

4. چرا می‌خواهید در این شرکت کار کنید؟

انواع سوال در مصاحبه / سوالات روانشناسی در مصاحبه استخدامی

این هم یکی دیگر از سوالات پرتکرار مصاحبه کاری است. در پاسخ به این سوال باید نکات زیر را رعایت کنید:

 • قبل از مصاحبه، تحقیق کاملی درباره شرکت و مدیرعامل شرکت انجام دهید.
 • درباره دیدگاه‌های شرکت و چگونگی مشارکت در آن اطلاعات مناسبی کسب کنید.
 • به عنوان یک شخص حرفه‌ای، باید بتوانید اشتیاق خود را برای کار در شرکت نشان دهید.
 • سعی کنید نشان دهید که شغل، مسئولیت‌ها و وظایف کارفرما را می‌فهمید.
 • ذکر کنید که چرا برای رشد خود به این شرکت تکیه می‌کنید.
 • نظر خود را در مورد محصول و یا خدمات شرکت بیان کنید.
 • بگویید که چرا این شرکت، بهترین مکان ممکن برای استفاده از مهارت‌ها و تجربه‌های شما به نفع شرکت است.

5. در مورد زمانی بگویید که با یک تصمیم مخالفت کرده‌اید؛ چه کار کردید؟

هیچ‌کس با همه تصمیم‌های اطرافش موافق نیست. باید بدانید وجود اختلاف نظر‌ها چیز خوبی است که باعث پیشرفت می‌شود. در پاسخ به این سوال که یکی از سوالات پرتکرار مصاحبه است باید نشان دهید که شما فردی حرفه‌ای هستید و در مواردی اینچنینی، نگرانی‌های خود را به روش سازنده‌ای مطرح کرده‌اید. اگر نمونه‌ای دارید که ثابت می‌کند می‌توانید تغییراتی را ایجاد کنید، بسیار عالی است؛ اما اگر اینطور نیست، نشان دهید که تا زمانی که غیر اخلاقی نباشد، می‌توانید از یک تصمیم حمایت کنید؛ حتی اگر فکر می‌کنید اشتباه است.

هر شرکتی می‌خواهد کارکنان صادق و صریحی داشته باشد که نگرانی‌ها و مسائل را با یکدیگر در میان بگذارند. افرادی که پس از توافق، از تصمیم‌های نهایی حمایت می‌کنند، همیشه قابل اطمینان‌تر هستند.

6. آیا خودتان را موفق می‌دانید؟

سوالات مصاحبه کاری

این سوال هم یکی از سوالات مصاحبه کاری محبوب است. در پاسخ به این دست سوالات پر تکرار استخدامی، باید به این نکات توجه داشته باشید:

 • اهداف شغلی خود را خلاصه کنید و به ذهن بسپارید.
 • می‌توانید به پیشرفت‌های کاریتان اشاره کنید و آن‌ها را به عنوان عامل موفقیت خود نام ببرید.
 • اهداف کوتاه مدت و بلند مدتی که تاکنون به آن‌ها رسیده و یا نزدیک شده‌اید را نام ببرید. نتایج مطلوب را به عنوان سندی بر موفقیت خود، بازگو کنید.
 • چیزی نگویید که از خود راضی به نظر برسید.

7. چرا باید شما را استخدام کنیم؟

وقتی این سوال در بین سوالات مصاحبه کاری پرسیده می‌شود، مصاحبه کننده در‌واقع می‌خواهد بداند شما چطور می‌توانید او را برای استخدام خود قانع کنید. در پشت این سوال، سوالاتی مانند «چه مهارت‌ها و ویژگی‌هایی دارید که به نفع سازمان است» و یا «در صورت استخدام شدن، چه دست‌آورد‌هایی خواهید داشت»، قرار گرفته است. این سوال در‌واقع فرصتی مناسب برای شما خواهد بود تا خود را به مصاحبه کننده ثابت کرده و تایید نهایی را از او بگیرید. بهترین پاسخ‌ها برای این سوال، صحبت در مورد کار‌هایی است که می‌توانید برای شرکت انجام دهید. به عنوان مثال باید بگویید من یک مشاور فروش عالی هستم؛ یا من یک تکنسین کامپیوتر ماهر هستم که به سادگی از پس هر چالشی بر می‌آیم.

8. شغل رویایی خود را شرح دهید

سوالات پرتکرار مصاحبه

اگر بخواهیم اهمیت این سوال را شرح دهیم، تنها می‌توان گفت: ارتباط، ارتباط، ارتباط. اما این بدان معنا نیست که شما باید پاسخ خاصی بدهید. می‌توانید از هر شغلی چیزی بیاموزید و در هر شغلی مهارت کسب کنید. در پاسخ به این سوال، حتی اگر موقعیت شغلی پیش رو، شغل رویا‌هایتان نیست هم حتماً مواردی از شغلی که برای آن مصاحبه می‌شوید را در نظر بگیرید، آن‌ها را قید کنید و توضیح دهید که چطور این موارد می‌توانند کمک کنند تا به شغل رویایی‌تان برسید. از اینکه حین گفته‌هایتان مشخص شود که ممکن است روزی این شرکت را ترک کرده و به شرکت دیگری بروید، نترسید. هیچ کارفرمایی انتظار ندارد کارمندانی را برای همیشه نگه دارد.

9. چرا می‌خواهید شغل فعلی خود را ترک کنید؟

یکی دیگر از سوالات پرتکرار مصاحبه کاری این سوال است. بیایید در پاسخ به این سوال، از پاسخ‌هایی که نباید بدهید، شروع کنیم. باید بدانید که خط قرمز‌های مشخص در این سوال، کدام‌ها هستند.

 • در مورد مشکل‌های رئیس خود صحبت نکنید.
 • در مورد چگونگی عدم همکاری با سایر کارمندان صحبت نکنید.
 • از آن شرکت بدگویی نکنید.

صحبت‌های منفی در مورد کارفرمای قبلی، اینطور نشان می‌دهد که شخصی که در مورد شخص دیگری با بد‌گویی صحبت می‌کند، احتمالاً همین کار را با من هم خواهد کرد. بنابراین به جای این نکات منفی، باید بر روی نکات مثبت تمرکز کرده و در مورد آنچه می‌خواهید به دست آورید، صحبت کنید. به عنوان مثال باید در صحبت‌های خود به این نکات اشاره کنید:

 •  در مورد چیز‌هایی که می‌خواهید یاد بگیرید صحبت کنید.
 • به روش‌هایی که می‌خواهید رشد کنید، اشاره کنید.
 • در مورد کار‌هایی که می‌خواهید انجام دهید بگویید.
 • توضیح دهید که چطور این تغییر محل کار، می‌تواند یک حرکت عالی برای شما و شرکت جدید‌تان باشد.

10. چه نوع محیط کاری را بیشتر دوست دارید؟

انواع سوال در مصاحبه کاری

این سوال یکی از سوالات روانشناسی در مصاحبه استخدامی است که بسیار حساس است. شاید شما دوست داشته باشید تنها کار کنید؛ اما اگر شغلی که برای آن مصاحبه می‌شوید نیاز به روابط عمومی بالا و تماس‌های پی در پی داشته باشد، احتمالاً این پاسخ مناسبی برای این سوال نخواهد بود؛ بنابراین بهتر است یک قدم به عقب بروید و قبل از شرکت در مصاحبه، در مورد شغلی که متقاضی آن هستید و فرهنگ عمومی شرکت تحقیق کنید.

هر شرکتی برنامه‌های خودش را دارد. اگر یک برنامه انعطاف پذیر برای شما اهمیت دارد و برنامه‌های این شرکت انعطاف لازم را ندارند، بهتر است در لیست خود، روی موارد دیگری تمرکز کنید؛ یا اگر وجود پشتیبانی را در کار دوست دارید و سیاست‌های شرکت اینطور است که هر کارمندی بتواند خود به تنهایی چالش‌ها را مدیریت کند، بهتر است روی نکات دیگری تمرکز کنید.

بهتر است راه‌هایی را برای برجسته‌تر نشان دادن نحوه همراهی‌تان ذکر کنید و به هیچ وجه به مواردی که در شرکت وجود ندارد، اشاره نکنید.

جمع بندی

در این مقاله 10 مورد از سوالات پرتکرار مصاحبه کاری را بررسی و برای پاسخگویی به آن‌ها به نکات قابل تاملی اشاره کردیم. شاید اینکه در پاسخ به سوالات روانشناسی در مصاحبه استخدامی باید چه نکاتی را رعایت کرد و از گفتن چه چیز‌هایی پرهیز کرد، کلید موفقیت در مصاحبه‌های کاری آینده شما باشد. فکر می‌کنید به جز این 10 سوال، چه سوال های مصاحبه استخدامی باید بررسی شوند؟ آیا موردی هست که بخواهید به فهرست ما اضافه کنید؟

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران3 دیدگاه
avatar
احسان
.
17 مهر 1399، 17:48
پاسخ
1
0
وقتی یه کارگر ساده میخوان که صبتاشب بدون حقوق کار کنه اینروانکاویها خیلاش الکیه
avatar
مرداچی
.
23 بهمن 1398، 17:14
پاسخ
0
0
تو ایران هم این سوالا رو میپرسن؟ تو شرکت های دولتی، این سوالا معموله؟ یا نه؟
avatar
زینب افروز
.
29 فروردین 1399، 22:03
پاسخ
1
0
@مرداچی
بله این روز‌ها صاحبان مشاغل باهوش‌تر عمل می‌کنن و در مصاحبه‌های کاری سوالات هوشمندانه‌ای رو می‌پرسن. اون‌ها علاوه بر جواب سوالاتون به حرکاتتون هم توجه می‌کنند و خلاصه با احتساب همه چیز در کنار هم، تصمیم نهایی رو برای استخدام نیروی مورد نظرشون می‌گیرن.
avatar
محمد
.
04 اسفند 1398، 12:16
پاسخ
0
0
@مرداچی
بله معمول هست بخصوص در شرکتهای دولتی
avatar
هوشمند
.
06 بهمن 1398، 16:16
پاسخ
0
0
چقدر خوبه که این نکات و راهنمایی ها تو چنین سایت هایی گفته میشه. واقعا هم همین سوالات پرسیده میشه.
avatar
زینب افروز
.
29 فروردین 1399، 22:00
پاسخ
0
0
@هوشمند
بله احتمالا همه‌مون تجربه این سبک سوالات رو در مصاحبه‌های کاری داریم.
جدول فروش فیلم ها
 • 55.4 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 40.3 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 16.5 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 13.2 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 9.5 میلیارد تومان
  شادروان
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 8.8 میلیارد تومان
  روز صفر
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 7.9 میلیارد تومان
  چند میگیری گریه کنی ۲
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 6.2 میلیارد تومان
  مرد بازنده
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 4 میلیارد تومان
  هناس
  اکران: 18 خرداد 1401