معرفی بهترین پادکست های موسیقی ایرانی و خارجی

بهترین پادکست های موسیقی
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

در این مقاله قصد داریم تا بهترین پادکست های موسیقی ایرانی و خارجی را برایتان معرفی کنیم. همچنین لینک بهترین پادکست های اهنگ فارسی و خارجی در Castbox را برایتان قرار دادیم. اگر طرفدار موسیقی هستید، این مقاله را از دست ندهید.

گوش دادن به موسیقی تجربه فوق‌العاده‌ای است. وقتی به موسیقی گوش می‌دهیم، چیزی در ما ایجاد می‌شود که غیرقابل توصیف است. همین مورد درباره پادکست های موسیقی نیز صادق است. یک پادکست خوب موسیقی نه تنها به درک شما از یک هنرمند، آهنگ و یا شعر کمک می‌کند، بلکه به شما امکان می‌دهد در یک ساعت یا کمتر دانش موسیقی خود را افزایش دهید. پادکست های موسیقی، انواع موضوعات را پوشش می‌دهند؛ از محبوب‌ترین آهنگ‌های مورد علاقه هنرمندان گرفته تا تحلیل آهنگ‌هایی که آن‌ها را هزاران بار گوش داده‌اید. جستجو برای بهترین پادکست های اهنگ فارسی ممکن است به نظر سخت برسد؛ به همین دلیل در این مقاله از پلازا بهترین پادکست های موسیقی را برایتان معرفی می‌کنیم.

در ادامه می‌خوانید:

بهترین پادکست های موسیقی ایرانی

پادکست های موزیک هم در ایران و هم در سایر کشورها محبوبیت زیادی دارند. به همین دلیل در این مقاله هم بهترین بهترین پادکست های اهنگ فارسی و هم پادکست های خارجی را معرفی می‌کنیم.

1. پادکست مترونوم – Metronom

پادکست موزیک فارسی metronom podcast

 • مدت زمان هر اپیزود: حدود 50 دقیقه
 • دنبال کننده در کست باکس: 8238 نفر

از جمله بهترین بهترین پادکست های اهنگ فارسی، پادکست مترونوم است که به بررسی موسیقی ایرانی و آهنگ‌های معروف فارسی می‌پردازد. پادکست Metronom همچنین درباره چگونگی ساخت آهنگ‌های معروف فارسی از گذشته تا به امروز صحبت می‌کند. درحال حاضر، هفده قسمت از این پادکست منتشر شده و در این قسمت‌ها، آهنگ‌های معروف و جاودانه‌ای همچون مرغ سحر، ای ایران، شهزاده رویا و… مورد بررسی قرار گرفته‌اند. همچنین علاوه بر توضیحات جامعی که در خود پادکست داده می‌شود، در بخش نوشتاری هر قسمت نیز چکیده‌ای از آنچه در آن قسمت گفته می‌شود همچون سال ساخت آهنگ، سازندگان، موضوع آهنگ و… را برایتان شرح می‌دهد.

لینک پادکست مترونوم در کست‌باکس

2. پادکست رادیو دیو – Radio Deev

پادکست موزیک radio deev

 • مدت زمان هر اپیزود: حدود یک ساعت
 • دنبال کننده در کست باکس: 70860 نفر
همچنین بخوانید :

پادکست رادیو دیو نیز در فهرست بهترین پادکست های موسیقی پلازا قرار دارد و یک مجله شنیداری درباره موسیقی و فرهنگ و هنر است. هر قسمت از این پادکست، ترکیبی از ادبیات و موسیقی است که شما را جذب خود می‌کند. یکی از نکات مثبت این پادکست نسبت به پادکست مترونوم این است که در قسمت‌های مختلف آن، نه تنها به موسیقی ایرانی پرداخته شده، بلکه درباره آهنگ‌های معروف و ماندگار جهان نیز صحبت شده است. هم‌اکنون این پادکست دارای 26 قسمت است و موضوعاتی همچون به بهشت می‌ماند هورامان، رقصی برای آرژانتین، به تهران گوش می‌کنید و بسیاری موضوعات جذاب دیگر را شامل می‌شود.

لینک پادکست رادیو دیو در کست‌باکس

3. پادکست پلی ‌لیست – Playlist

بهترین پادکست های اهنگ فارسی

 • مدت زمان هر اپیزود: حدود 1 ساعت
 • دنبال کننده در کست باکس: 58251 نفر

داشتن پلی‌لیستی از موسیقی‌های ایرانی و خارجی که به‌روزرسانی نیز می‌شوند، قطعا خواسته تمام طرفداران موسیقی است. پادکست پلی‌لیست این خواسته شما را به صورت تمام و کمال برآورده می‌کند و از این نظر بهترین پادکست موسیقی محسوب می‌شود. هر قسمت از این پادکست شامل موسیقی‌هایی است که از نظر سبک، خالق اثر، دوره تاریخی، تِم آهنگ و… شبیه به هم هستند و نیز توسط کاربران انتخاب شده‌اند. علاوه براین، بهترین آهنگ‌های خوانندگان مختلف ایرانی و خارجی جمع‌آوری شده و در قسمت‌های مختلف پادکست پلی‌لیست قرار دارد. از جمله قسمت‌های این پادکست، پلی‌لیست ورزشی، پلی‌لیست لایو خوانندگان، پلی‌لیست پرواز همای، اسپانیایی و… است.

لینک پادکست پلی لیست در کست‌باکس

4. پادکست آلبوم – Album

بهترین پادکست های اهنگ فارسی

 • مدت زمان هر اپیزود: حدود 1 ساعت و نیم
 • دنبال کننده در کست باکس: 16743 نفر
همچنین بخوانید :

یکی دیگر از بهترین پادکست های اهنگ فارسی در فهرست پلازا، پادکست آلبوم است. در این پادکست، درباره آلبوم‌های مختلف موسیقی نقد و صحبت می‌شود و علاوه بر معرفی آلبوم‌ها و موسیقی‌های جدید افراد معروف، به معرفی موسیقی آرتیست‌های جدید و کمتر شناخته شده نیز می‌پردازد. در این پادکست شما با سبک‌های مختلف موسیقی ایرانی و خارجی آشنا می‌شوید و در کنار گوش دادن به موسیقی آن‌ها، اطلاعاتی نیز درباره هر یک از این آهنگ‌ها کسب می‌کنید. در حال حاضر 13 قسمت از این پادکست منتشر شده و شامل موضوعاتی مانند شاید فردایی نباشد، این آخرین بدرود است، پلکانی به سوی بهشت و… است. همچنین در بخش نوشتاری هر قسمت، توضیحاتی درباره آهنگ‌ها و موضوع هر قسمت به شما داده می‌شود.

لینک پادکست آلبوم در کست‌باکس

5. پادکست کُرُن – Koron

پادکست موسیقی ایرانی کرن koron podcast

 • مدت زمان هر اپیزود: حدود 30 دقیقه
 • دنبال کننده در کست باکس: 19254 نفر

پادکست موسیقی کُرُن نیز در فهرست بهترین پادکست های موسیقی پلازا قرار دارد. این پادکست فقط به بررسی موسیقی دستگاهی ایران می‌پردازد. در هر قسمت، پلی‌لیستی از آهنگ‌های یک سبک برای شما قرار داده شده است و به بررسی این آهنگ‌ها می‌پردازد. علاوه بر این، در بخش نوشتاری نیز می‌توانید خلاصه‌ای از هر قسمت را بخوانید که شامل فهرست آهنگ‌هایی که قرار است در آن قسمت بشنوید و نیز معرفی آهنگی است که مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

لینک پادکست کُرُن در کست‌باکس

6. پادکست آمپاژ – Ampaj

بهترین پادکست های اهنگ فارسی

 • مدت زمان هر اپیزود: حدود 60 دقیقه
 • دنبال کننده در کست باکس: 4424 نفر

پادکست موزیک آمپاژ سعی دارد تا درباره اتفاقات و صداهایی صحبت کند که کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند. همچنین علاوه بر پخش موسیقی‌های جذاب خارجی و ایرانی در هر قسمت، با افراد مختلفی نیز مصاحبه می‌کنند. موضوعات هر قسمت این پادکست مختلف بوده و شامل صحبت درباره موسیقی زنان در ایران و مشکلات آن‌ها، معرفی انجمن‌های هنری، کپی رایت، نوازندگان خیابانی، ترانه‌های امروزی و… می‌شود. آمپاژ هم‌اکنون با داشتن 29 قسمت، در بین بهترین پادکست های اهنگ فارسی قرار دارد.

لینک پادکست آمپاژ در کست‌باکس

7. پادکست رادیو دچارانه

پادکست موسیقی و ادبیات و شعر Radio docharane

 • مدت زمان هر اپیزود: حدود 30 دقیقه
 • دنبال کننده در کست باکس: 2782 نفر

یکی دیگر از بهترین پادکست های موسیقی، قطعا پادکست رادیو دچارانه است. اگر به موسیقی عاشقانه و دیالوگ‌های عاشقانه علاقه دارید، پیشنهاد ما به شما این پادکست است. تاکنون 15 قسمت از پادکست رادیو دچارانه منتشر شده و شامل عنوان‌هایی همچون زندگی رو فریاد بزن، تنها صداست که می‌ماند، جوانی کن، یک عاشقانه آرام، پاییز من و… است.

لینک پادکست رادیو دچارانه در کست‌باکس

8. پادکست صداهای عامه‌پسند – Pulp Voices Podcast

پادکست صداهای عامه پسند pulp podcast

 • مدت زمان هر اپیزود: حدود 60 دقیقه
 • دنبال کننده در کست باکس: 3448 نفر

آخرین پادکست در فهرست بهترین پادکست های موزیک ایرانی پلازا، پادکست صداهای عامه‌پسند است که در هر قسمت به بررسی درباره یک آهنگ و یا یک خواننده معروف می‌پردازد. برای مثال در یکی از قسمت‌های این پادکست، به بررسی آهنگ «باغ زندگی» از شادمهر و علیرضا عصار پرداخته است که مربوط به دهه 70 است. همچنین گفتنی است که این پادکست نه‌تنها به موزیک اصیل ایرانی و پاپ می‌پردازد، بلکه موسیقی رپ و خوانندگان معروف در این زمینه را نیز بررسی می‌کند.

لینک پادکست صداهای عامه پسند در کست‌باکس

بهترین پادکست های موسیقی خارجی

با پلازا همراه باشید تا در ادامه با بهترین پادکست های موسیقی خارجی نیز آشنا شویم.

1. پادکست Song Exploder

بهترین پادکست های اهنگ فارسی

با این پادکست می‌توانید در 30 دقیقه یا کمتر، مفهوم و عمق آهنگ‌های خارجی مورد علاقه خود را درک کنید. در هر قسمت، یک هنرمند در مورد مراحل نوشتن و تولید یکی از محبوب‌ترین آهنگ‌هایش صحبت می‌کند و این باعث می‌شود تا حس نزدیک‌تری به آن آهنگ پیدا کنید. برای مثال یکی از آهنگ‌های معروف گروه راک Semisonic به‌نام Closing Time در این پادکست مورد بررسی قرار گرفته است.

لینک پادکست Song Exploder در اسپاتیفای

2. پادکست Broken Record

بهترین پادکست موسیقی Broken Record

Broken Record نیز در بین بهترین پادکست های موسیقی خارجی قرار دارد. در این پادکست، چهار میزبان مختلف اجرا می‌کنند؛ بنابراین حداقل یکی از آن‌ها گوینده مورد علاقه شما خواهد بود. هر قسمت این پادکست درباره یک فرد مشهور و افسانه‌ای در دنیای موسیقی است و درباره زندگی و حرفه او در Broken Record بحث می‌شود. اپیزودها از مباحث مختلفی تشکیل شده‌اند که از جمله آن‌ها، موضوعات مربوط به سلامت روان با آندره و آهنگ‌های خواننده، شاعر و موسیقیدان معروف آمریکایی، بریتنی هوارد است.

لینک پادکست Broken Record در اسپاتیفای

3. پادکست Desert Island Discs

Desert Island Discs یک برنامه اصلی رادیویی BBC از سال 1942 بوده که امروزه به یکی از بهترین پادکست‌های موسیقی تبدیل شده است. هر هفته، میزبان از یک شخصیت مشهور یا چهره عمومی می‌خواهد تا هشت آهنگی را که برای رفتن به یک بیابان با خود می‌برد، انتخاب کند. به عبارت دیگر، باید ترانه‌هایی که زندگی آن‌ها را تعریف می‌کنند را انتخاب کنند. از چهره‌های مشهوری که در این پادکست حضور داشتند می‌توانیم به اما تامپسون و تام هنکس اشاره کنیم.

لینک پادکست Desert Island Discs در اسپاتیفای

4. پادکست موسیقی iny Desk Concerts

هر آنچه که از کنسرت خواننده مورد علاقه خود انتظار دارید را در یکی از بهترین پادکست های موسیقی یعنی پادکست Tiny Desk Concerts می‌توانید بشنوید. علت انتخاب این اسم برای پادکست این است که شما در هر جایی که باشید، حتی در محیط کار خود و پشت میزتان می‌توانید به کنسرت خواننده محبوبتان گوش دهید و لذت ببرید.

لینک پادکست Tiny Desk Concerts

 

در این مقاله بهترین بهترین پادکست های اهنگ فارسی و خارجی را معرفی کردیم. امیدواریم این مقاله برایتان مفید باشد. آیا تجربه گوش دادن به این پادکست‌ها را داشته‌اید؟ اگر چنین است، خوشحال می‌شویم تا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید. همچنین برای ما بنویسید که به نظر شما بهترین پادکست موسیقی کدام عنوان است؟

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران2 دیدگاه
avatar
بردیا برجسته نژاد
.
25 بهمن 1400، 02:14
پاسخ
1
0
برای اینکه این اتفاق نیوفته، اگه از اپ استفاده میکنین لازمه که بعد از وارد شدن به یه پادکست یه بار خارج بشین و دوباره وارد بشین. اونوقته که عدد دانلود و سابسکرایبر براتون آپدیت میشه.
avatar
بردیا برجسته نژاد
.
25 بهمن 1400، 02:13
پاسخ
0
0
وقت بخیر. ممنون بابت معرفی پادکست آلبوم. البته زمانی که شما این مطلب رو درج کردین، طبق آمار تعداد سابسکرایبر آلبوم در کستباکس 32هزار نفر بود. شما 16هزار نفر نوشتینش. الان حدود 40هزار نفره.
جدول فروش فیلم ها
 • 1.867 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 361 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 279 میلیون دلار
  The Batman
  اکران: 04 مارس 2022
 • 273 میلیون دلار
  Uncharted
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 138 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 116 میلیون دلار
  Death on the Nile
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 72 میلیون دلار
  Jackass Forever
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 47 میلیون دلار
  Dog
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 4 میلیون دلار
  Cyrano
  اکران: 25 فوریه 2022